Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 40
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,266
  Postimet n Bllog
  7

  Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  KORRUPSIONI ELEKTORAL/ Po blinte vota, publikohet momenti nga arrestimi i Fredi Belerit n lokalin e tij

  Po blinte vota, publikohet momenti nga arrestimi i Fredi Belerit n lokalin
  Pamje nga momenti i arrestimit i Belerit
  Kandidati i koalicionit Bashk Fitojm pr Bashkin Himar, Fredi Beleri, sht arrestuar nga policia pak pas mesnate n lokalin e tij n Himar.
  Momenti i arrestimit sht kapur nga kamerat e siguris s lokalit.

  Beleri sht arrestuar si i dyshuar pr shit-blreje votash.

  Msohet se ai sht drguar n Vlor ku edhe po kryhen veprimet procedurale.

  Beleri akuzohet pr korrupsion aktiv n zgjedhje dhe sipas nenit 328 t kushtetuts ai rrezikon deri n 5 vjet burg.

  Emri: FB_IMG_1683918191836.jpg

Shikime: 7699

Madhsia: 32.0 KB

 2. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,266
  Postimet n Bllog
  7

  Avokati i Belerit: sht n gjendje t rnduar psikologjike

  Romarjo Meminaj, avokati i Fredi Belerit tha se ai ndodhet n nj gjendje t rnduar psikologjike dhe se duhet t lirohet nga burgu.

  Meminaj: Gjendja shndetsore nuk sht fort e mir, ka gjendje t rnduar psikologjike dhe emocionale, masa mund t mbahet nesr ose pasnesr. Ne krkojm lirim. Ambasadorja erdhi u interesua pasi Beleri sht shtetas grek./topchannel.al

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: KORRUPSIONI ELEKTORAL/ Po blinte vota, publikohet momenti nga arrestimi i Fredi Belerit

  “400 mij lek pr tet vota”, SPAK regjistron procedim penal pr fituesin e zgjedhjeve n Himar Fredi Beleri

  Emri: Beleri-Fredi-1.jpg

Shikime: 109

Madhsia: 21.3 KB

  SPAK ka regjistruar procedim penal pr Fredi Belerin, kandidat i Bashk Fitojm pr bashkin e Himars, i cili akuzohet pr blerje votash.

  Lajmi konfirmohet pr BalkanWeb nga gazetarja Klodiana Lala. Ashtu si u tha dhe m hert, shtja kaloi nga Prokuroria e Vlores pr n SPAK.

  Msohet se dosja e Blerit sht prcjell dje drejt Prokuroris s Posame Antikorrupsion. Beleri akuzohet se kishte dhn 400 mij lek pr tet vota.

  AKUZA
  Sipas dokumentit zyrtar, Beleri sht arrestuar n flagranc pr korrupsion aktiv n zgjedhje, kryer n bashkpunim.

  “Arrestimi u krye si autor i dyshuar pr kryerjen e veprs penale t ‘Korrupsioni aktiv n zgjedhje kryer n bashkpunim’, parashikuar nga neni 328 e 25 te K. Penal, q ka ndodhur n rrethanat si m posht:
  Ky shtetas sht kapur n flagranc n Himar m dat 12.05.2023 ora 00:14 minuta n bashkpunim me persona t tjer, duke premtuar dhe dhn shuma monetare personave t ndryshm me qllim blerjen e vots.
  T arrestuarit n flagranc iu b e ditur se n baz t nenit 255 ka t drejt t ket mbrojtje, se nuk ka detyrim t bj deklarata dhe n qoft se do t flas, far do q ai thot, mund t prdoret ndaj tij n gjykim”, thuhet n dokumentin e firmosur nga OPGJ.

  Balkanweb

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,237

  Nga masakra e Peshkpis te kandidimi. Beleri, personazhi q po trazon Greqin dhe Shqiprin  Top Channel/ Nga masakra e Peshkpis tek dnimi pr thirrje nacionaliste, kush sht Fredi Beleri
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 21-05-2023 m 07:07 Arsyeja: Nga masakra e Peshkpis tek dnimi pr thirrje nacionaliste, kush sht Fredi Beleri

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Rama e futi n burg para zgjedhjeve, himariott e zgjedhin Fredi Belerin kryebashkiak

  DOKUMENTI| Kush sht i infiltruari q futi n “kurth” Belerin

  Emri: Arsen-rama.jpg

Shikime: 101

Madhsia: 25.6 KB

  Gazetari Eni Ferhati tregoi n emisionin Now n Euronews Albania se i infiltruari i policis n shtjen Beleri, 23-vjeari Arsen Rama 3 vjet m par sht arrestuar pr mashtrim.

  Ai tha se ky shtetas sht paraqitur me vullnet t lir n 8 maj n policin e Vlors duke dhn informacione se n Himar disa persona po blejn vota me shuma nga 50-200 euro.

  M pas ai ka pranuar t bashkpunoj me policin duke iu vendosur n trup pajisje prgjimi dhe audio.

  Emri: be6.jpg

Shikime: 105

Madhsia: 44.4 KB

  Emri: be5.jpg

Shikime: 105

Madhsia: 65.5 KB

  Emri: be4.jpg

Shikime: 103

Madhsia: 55.0 KB

  Emri: be3.jpg

Shikime: 102

Madhsia: 54.7 KB

  Emri: be2.jpg

Shikime: 99

Madhsia: 54.1 KB

  Emri: be1.jpg

Shikime: 101

Madhsia: 51.9 KB

  “Ka qen i kallzuar nga nj bashkmoshatar i tij, n at koh 20 vje dhe sht dnuar pr mashtrim, pra sht i skeduar. Ndaj avokatt e Belerit luajtn sot kartn e besueshmris s ktij personi n kt shtje”, tha gazetari Ferhati.

  Euronews

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Nga masakra e Peshkpis te kandidimi. Beleri, personazhi q po trazon Greqin dhe Shqiprin

  “S’sht arrestim, por pengmarrje”, Dule: Pr Belerin s’ka asnj fakt kompromentues

  Emri: dule-3.jpg

Shikime: 93

Madhsia: 31.1 KB

  Kreu i PBDNJ Vangjel Dule e quan arrestimin e Fredi Belerit nj pengmarrje dhe dnim politik.

  I ftuar n “Now” ai tha se pr Fredi Belerin n asnj nga prgjimet e bra nuk ka fakte kompromentuese.

  “Ne nuk kemi arrest por pengmarrje. Zoti Beleri dhe Pandeli Kokaveshi jan t dnuar politik. Kta vendosn karrocn jo para kuajve po pa pasur kuajve fare. U morr vendimi Beleri duhet arrestuar, ky ishte urdhri politik, ju gjeni metodn”,tha Dule duke shtuar m tej se pr kt shtje ai di disa fakte trodnitse.

  “Po ju them nj fakt trondits, para se t niste procedura me t infiltruarin ne kemi nj debat n nivele shum t larta t policis s shtetit n rast se mund ta argumentonin arrestimin me akuzn pr thirrje antikushtetuese.

  Ky variant u rrzua. Do provohet vrtetsia e tyre. N aspektin e provave, nuk ka asnj element komprometues q ky t quhet arrestim n flagranc. Pr zotin Beleri nuk ka asnj fakt as n prgjimin disa ditor telefonik dhe ambiental sepse po t kishim ishte plot nj kontingjent prej 15 policsh n shrbim t ksaj shtje. Zoti Beleri u arrestua n momentinq ishte me avokatin e tij dhe me kushririn e tij”,-tha Vangjel Dule pr Euronews Albania.

  Euronews

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,237

  Pr: Rama e futi n burg para zgjedhjeve, himariott e zgjedhin Fredi Belerin kryebashkiak  "Pusho ore, qepe gojn! Ai qen bir qeni..."/ Artan Hoxha shprthen ndaj zdhnsit t Fredi Belerit
  "Ai qen bir qeni ka djegur flamurin!"/ Dosja "Beleri"

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Rama e futi n burg para zgjedhjeve, himariott e zgjedhin Fredi Belerin kryebashkiak

  Vllai i Belerit: S’na len t drejtojm Himarn sepse kan frik mos i pengojm pr resortet q duan t bjn

  Emri: dgfdgr-750x375-1.jpg

Shikime: 82

Madhsia: 17.6 KB

  Leonard Beleri, vllai i Fredi Belerit, ka dhn sot nj intervist pr televizionin Skai n Greqi. Ai thot se vllai i tij ndodhet n spitalin e burgut n Tiran n gjendje t mir. I pyetur nse do t ribhen zgjedhjet n Himar ai nuk di t thot me siguri sepse s’ka dhe nj precedent n t kaluarn se si do t veprohet.

  “E sigurt q shtja kryesore pse nuk lejojn Fredi Belerin n krye t bashkis sht bregdeti dhe pronat e Himars. Duan t ndrtojn resorte t mdha pr njerzit e tyre prandaj kan frik se mos ne e pengojm kt gj”, u shpreh Leonard Beleri.

  Ai tha m tej se mbajtja n burg e vllait t tij sht e paligjshme duke cituar ktu edhe Ylli Manjanin, ish-ministrin e Drejtsis. Leonard Beleri krkoi mbshtetjen e politiks greke pr t qndruar n krah t Fredi Belerit duke ushtruar presion mbi Shqiprin.
  Lapsi

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Rama e futi n burg para zgjedhjeve, himariott e zgjedhin Fredi Belerin kryebashkiak

  Shtypi grek: Betimi i Belerit t martn, a do ta lejoj Shqipria apo do vazhdoj 'pengmarrjen'?!

  Athin - Nuk dihet nse Shqipria do t lejoj kryebashkiakun minoritar t Himars t marr pjes n betim dhe t marr detyrn - Konfuzion me dosjen e tij t rreme kriminale, shkruan sot gazeta greke Protothema.

  T martn e ardhshme, m 27 qershor 2023, u vendos t bhet betimi i kryetarit t bashkis dhe i kshillit bashkiak t Himars, si njoftoi Sekretari n largim i institucionit.

  Pyetja q lind tani sht nse Prokuroria e Posame Kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar e Shqipris (SPAK) do ta lejoj minoritarin Fredi Beleri t marr pjes n proces, n t cilin ai merr zyrtarisht detyrn, pavarsisht akuzs s rnd pr t ciln ai po qndron n paraburgim prej 42 ditsh.

  Nse kjo nuk ndodh, konsiderohet e sigurt se qeveria Rama ka zgjedhur t vazhdoj “pengmarrjen” e Belerit, me synimin pr ta nxjerr jasht loje kryebashkiakun e Himars pr t shpallur votime srish me qllim zgjedhjen e "t przgjedhurit" t vet.

  Ceremonia e betimit do t bhet n bashkin e Himars n orn 11:00 t mngjesit t s marts dhe sht afishuar edhe n hyrje t godins s bashkis.

  Aplikimi pr nj leje pr qllime t veanta

  Mbrojtsit e Belerit kan br tashm nj krkes pr nj leje pr qllime t veanta, n mnyr q kryebashkiaku i Himars t marr pjes n ceremoni, i shoqruar nga forcat e policis dhe m pas t kthehet n burgun qendror t Tirans ku po mbahet. Ligji shqiptar parashikon leje afatshkurtra pr qllime t veanta pr t burgosurit. Avokatt vlersojn se nuk ka absolutisht asnj penges, por gjithka do t varet nga drejtsia n Tiran.

  N t njjtn koh, nj sulm t ashpr ndaj kryeministrit Edi Rama ka nisur nga foltorja e Kuvendit t Shqipris nga kryetari i PBDNJ-s, Vangjel Dule, q ka krkuar lirimin e menjhershm t Belerit.

  Deputeti minoritar theksoi se vullneti i qytetarve t Himars po cenohet pr shkak t ambicieve t kryeministrit shqiptar, t cilin e cilsoi si ...Ludoviku. “Kreut t zgjedhur i hiqet e drejta kushtetuese q ia besojn qytetart, n komunitetin e Himars cenohet e drejta e popullit sovran thjesht sepse "Ludovikut t Shqipris" nuk i plqen”, tha konkretisht Dule.

  Beleri mbetet n burg

  T martn e kaluar, SPAK refuzoi me masa shtrnguese krkesn pr lirimin e Belerit, i cili akuzohet pr blerje votash dy dit para zgjedhjeve t fundit bashkiake n Shqipri.

  Si bhet e ditur nga protothema.gr, procesverbali penal i Belerit, i prfshir n dosje dhe i cituar nga gjyqtarja e SPAK-ut, Atalanta Zekiri n vendimin e saj refuzues, sht i rrem.

  Nj kopje e Dokumentit Penal t depozituar nga mbrojtja e kryebashkiakut t Himars dhe e “shkarkuar” n mnyr dixhitale nga platforma e-albania, sht “bosh” pasi vepra m e vjetr e akuzuar ka skaduar. Pra, justifikimi i ngritur nga gjyqtari se “pr shkak t nj dnimi t mparshm, Belerit dyshohet se sht arratisur” nuk sht i vlefshm.

  T dhna kriminale t rreme

  Pr informacion, n vitin 2003, Beleri u dnua n munges pr gjoja fyerje t simboleve t Shqipris, kur rrezikoi jetn – si prfaqsues elektoral n fshatin Piluri – pr t parandaluar vjedhjen e kutive t votimit nga parashtetart, n zgjedhjet vendore t t njjtit vit. Vepra e supozuar prfundimisht ishte e parashkruar.

  N dokumentet e bra publike, kopja e Dokumentit Penal t Belerit e prfshir n dosjen e shtjes e tregon at si t dnuar pr nj shtje t vitit 2003, ndrsa n t njjtin dokument – ​​si “shkarkohet” nga avokati i tij nga platforma e-albania – figuron me treguesin"I padnuar" d.m.th. "I pa dnuar" me Precedent Penal t pastr, " pfundon Protothema.

  Syri

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Rama e futi n burg para zgjedhjeve, himariott e zgjedhin Fredi Belerin kryebashkiak

  Fredi Beleri flet nga qelia pr median greke: Duan me do kusht Himarn, m arrestuan si terrorist

  Emri: Fredi-Beleri-1536x987.jpg

Shikime: 81

Madhsia: 37.6 KB

  Fredi Beleri, i arrestuar pr blerje votash, ka dhn nj intervist pr median greke “Kathimerini”, ku ka prshkruar kushtet e paraburgimit t tij, pesdhjet dit pas arrestimit. Pr median greke ai e ka cilsuar si komplot arrestimin e tij. Beleri thot se e goditn kur msuan sesa Himariot po prgatiteshin pr t ardhur nga Athina pr t votuar dhe e kuptuan q po humbnin n Himar.

  Zoti Beleris, fillimisht si jeni? Ju qndroni n paraburgim pr 50 dit. Cilat jan kushtet me t cilat prballeni n burg?

  Beleri: Patriot, jam 50 vje. Jo vetm bashkmoshatart e mi por edhe ata m t mdhenj, pjestar t minoritetit etnik grek t Shqipris, u lindm dhe u rritem n sistemin diktatorial t Enver Hoxhs. Pr ne liria dhe t drejtat e njeriut nuk jan t vetkuptueshme, si ndodh me ju. Jan nj betej e pandrprer pr ti arritur. Dhe kur i kemi, jetojm me agonin qe t mos i humbasim.

  Pr mua, pas zgjedhjes sime, nuk ka rndsi se ku jam, por ku nuk jam. M duhej t isha n pozicionin tim si kryetar i Bashkis s Himars, duke mbrojtur t drejtat e bashkqytetarve t mi, grek dhe shqiptar. Gjat gjith periudhs parazgjedhore kam folur si nj qytetar shqiptar, i cili krkon prparimin dhe prosperitetin e vendit t tij, rrugn e tij t antarsimit n BE. Nj shtetas shqiptar me origjin greke q i atribuon marrdhnieve mes minoritetit grek dhe qeveris shqiptare, mundsin q shteti shqiptar t bind komunitetin ndrkombtar pr shtetin e s drejts dhe pr demokracin liberale q vepron n t gjith territorin e tij.

  far ndodhi n prag t zgjedhjeve administrative lokale kur ju dhe bashkpuntori juaj u arrestuat me procedurn e arrestimit n flagranc dhe me akuzn e tentativs pr blerje votash. Na prshkruani ngjarjet.

  Beleri: Asgj. Thjesht po prmbyllej afati kohor q regjimi i kishte prcaktuar shtetit t krimit pr t m eliminuar. Goditn kur msuan se sa Himariot po prgatiteshin pr t ardhur nga Athina pr t votuar dhe e kuptuan q po humbnin n Himar. Pr ata q nuk e njohin, Himara nuk konsiderohet si krahin minoritare nga autoritetet shqiptare. T enjten n dark, dy dit para zgjedhjeve, pas nj dit rraskapitse, po qndroja n nj kafe bashk me avokatin tim dhe me nj kushri timin, duke diskutuar dhe duke u relaksuar.

  Aty me arrestuan me nj mnyr kinematografike t ngjashme me arrestimin e terroristve ndrkombtar. Donin t ndrprisnin valn e bashkqytetarve nga Athina qe vinin pr t votuar, dhe t terrorizonin qytetart shqiptar qe m mbshtesnin. Qe ather m mbajn t paraburgosur dhe pengojn marrjen e detyrave t mia. Qllimi i tyre sht qe, pas plotsimit t mungess time 3-mujore nga konstituimi i Kshillit Bashkiak qe u realizua me 27 qershor, t humbash postin dhe t rishpallen zgjedhjet, si e parashikon ligji elektoral shqiptar.

  Keni br ndonj gabim ju apo bashkpuntori juaj q lejoi autoritetet shqiptare t’ju akuzonin?

  Beleri: Asnj. Rreth 15 dit para zgjedhjeve ishte e qart nga klima politike q un po fitoja. N sondazhe m shum se 3 nga 10 votues t Rams dhe 4 n 10 votues me origjin shqiptare votonin pr mua dhe jo pr kryebashkiakun e zgjedhur prej tij, me mandat dymbdhjetvjear, n largim. N 7 ditt e fundit, vet Rama nisi nj sulm vulgar ndaj meje, me ofendime dhe karakterizime t padgjuara n diskursin publik, ndrkoh q mediat nxisnin devijime kundr minoritetit grek. E kam thirrur t qndroj n rolin e kryeministrit dhe e sigurova q t nesrmen do t kemi probleme vetm si kundrshtar dhe do t punoj me t pr aq vite sa do t jet kryeministr.

  Regjimi krkon q bashkia e Heimars t mbetet n duart e tij. Nse marr detyrat e mia, do t kem njohuri pr provat q nuk jan t aksesueshme publikisht sot. Kjo sht dshmi e rrmbimit t prons s grekve dhe dhnies s saj tek “investitort”. Kto jan prova t zhvatjes me krcnimin e heqjes s titujve t pronsis dhe detyrimit pr t nnshkruar nj parakontrat pr t’i shitur pronn tuaj personit q ju kan treguar.

  Si t jan sjell gjat hetimit?

  Beleri: ​Nuk m kan thirrur deri m tani pr ndonj seanc hetimore. M mbajn kaq koh dhe nuk m kan pyetur as pr emrin tim!

  Jeni njohur me dosjen gjyqsore? Ekzistojn element q mund t na i tregoni q dshmojn se ndjeka penale ndaj jush nuk dshmohet nga ngjarje konkrete, por ka motive politike?

  Beleri: Shkeljet procedurale ligjore jan t shumta n numr. Dosja gjyqsore qe na u dha ishte praktikisht boshe, pa asnj dshmi elementare. Akuza sht e mbushur me paligjshmri dhe me falsifikime. sht karakteristike se dshmia ime e penalitetit, q prfshihet n dosje, sht e falsifikuar. sht e ndryshme nga ajo q u lshua 2 muaj para zgjedhjeve dhe q paraqitm n Komisionin Qndror t Zgjedhjeve. Kjo e fundit ishte e pastr, pasi m mundsoi n regjistrimin dhe n shpalljen time si kandidat.

  Jam i vetmi qytetar shqiptar, midis 31 shtjeve t tjera penale q u referohen shkeljeve zgjedhore n zgjedhjet e fundit lokale, por edhe i vetmi n t 32 vitet q zhvillohen zgjedhje, n dm t t cilit sht zbatuar kushti kufizues “paraburgim” me akuzn se nj mbshtets i imi mundet q t kt bler vota, domethn me akuzn e bashkpunimit n korrupsion zgjedhor. Pavarsisht ktyre, besoj se ekzistojn gjyqtar n Shqipri. Shum shpejt ndonj gjyqtar do t ngrej personalitetin e vet ndaj regjimit, duke mbrojtur, jo mua, por trupn e gjyqtarve, institucionin, por edhe rrugn integruese t Shqipris n BE, shtetin e s drejts dhe t drejtat e njeriut.

  Cilat jan shkaqet m t thella t ndjekjes penale? Prse regjimi i Edi Rams dshiron q, m do mim, t kontrolloj Bashkin e Himars? Cili sht qllimi. Synon Minoritetin Grek apo motivet jan ekonomike?

  Beleri: Jan qe t dyja, komplementare me njra-tjetrn. Mbshtesin miqt e tyre investitor dhe ndrpresin krthizn lidhse t minoritetit etnik grek me krahinn, ku kan pasurin e tyre atrore. Duke rrnjosur minoritetin etnik grek garantojn interesat e bashkortakve t tyre. Ne duam qe t shohim vendin ton t zhvillohet dhe pjestart e minoritetit etnik grek t gzojn mirqenie n vendin e vet. Kurse regjimi do t prfitoj nga unikaliteti i vendit dhe t shoh pjestart e minoritetit etnik grek t rrnjosen, definitivisht dhe pakthyeshmrisht, pasi t kn humbur pasurin atrore. Mendoni se sa prej jush e kan harruar fshatin e tyre, pasi nuk kan ruajtur aty pasurin patrogonike.

  Prpos ksaj, me prndjekjen dhe me paraburgimin tim, regjimi drgon nj mesazh pr t sotmen dhe pr t ardhmen, nj mesazh pr vendosmrin e tij. Burgu dhe mohimi de fakto i s drejts pr tu zgjedhur, sht nj mesazh i qart demonstrimi force dhe terrorizimi. Do t mbretroj frika se kush reagon ndaj regjimit do t kt t njjtin fund.

  Besoni se ndjekja dhe paraburgimi juaj merr karakterin e nj problemi etnik q ndikon marrdhniet Greqi – Shqipri?

  Beleri: S pari, m jepni rastin t falnderoj m gjith shpirt Kryeministrin e Greqis, por edhe t gjith klasn politike t vendit dhe shoqrin greke, duke prfshir edhe europarlamentart Grek, pr mbshtetjen e tyre vendimtare, esenciale dhe korrekte t derisotme.

  Greqia, si atdheu i demokracis e kupton rndsin e shkeljes t s drejts s zgjedhjes. Nuk dua t ndikoj marrdhniet Shqiptaro-Greke sjellja e regjimit ndaj meje. Por pretendoj dhe shpresoj q t vlej si rast q Shqipria t ndryshoj sjelljen e saj ndaj Minoritetit Grek dhe t shndrrohet n nj shtet t s drejts, n nj demokraci liberale.

  Pres nga bashksia ndrkombtare t shoh seriozisht paraburgimin dhe akuzn ndaj Kryebashkiakut t Zgjedhur t Himars qe i takon nj minoriteti. Mbrojta e t drejtave t njeriut dhe e parimeve t demokracis sht nj ushtrim kolektiv dhe jo nj prpjekje e njanshme. Edhe Presidenti i Shteteve t Bashkuara edhe Presidenti i Bashkimit Evropian dhe kryesuesit e organizmave ndrkombtare, dhe Kryetari i Bashkis s Himars ose Kryebashkiaku n do skaj t bots perndimore, t njjtn demokraci, t njjtat t drejta njerzore, t njjtin shtet t s drejts mbrojn.

  Cili sht mesazhi juaj pr qytetart e Himars dhe si vlersoni vazhdimin e shtjes suaj?

  Beleri: U krkoj t tregojn durim, t mos e humbasin besimin e tyre t demokracia dhe n shtetin e s drejts, t vazhdojn t mbrojn t drejtn. Sepse, m 15 maj, n Himar fitoi demokracia. U jam mirnjohs gjith atyre q treguan trimri, por edhe t gjith ata q ju nnshtruan terrorit. Pr mua nuk ekzistojn fitimtart dhe humbsit. T gjith qytetart e Himars dhe un si Kryetar Bashkie i pari dhe i barabart midis tyre, shum shpejt do t marshojm, t bashkuar, pr t qen akoma m t fort. Personalisht, marr forc nga forca e tyre dhe duroj si nj qytetar qe sht msuar t mbroj idet e tij pr lirin dhe pr demokracin. Mir u takofshim!

  Koha Jone

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Mitsotakis takohet me Ramn: Zgjidheni menjher shtjen Beleri

  Emri: Screenshot 2023-07-11 at 3.35.15 PM.jpg

Shikime: 75

Madhsia: 31.8 KB

  Kryeministri Edi Rama sht takuar me homologun grek ditn e sotme n Lituani. Protothema shkruan se tema e takimit mes tyre ishte shtja e arrestimit t Fredi Belerit.

  Gjat takimit Mitsotakis theksoi nevojn pr zgjidhjen e menjhershme t shtjes, duke nnvizuar se n Shqipri ka nj shtje shteti ligjor.

  Po ashtu Mitsotakis i kujtoi Rams s, shtja e shtetit ligjor n Shqipri sht nj nga kriteret e antarsimit t Shqipris n BE.

  Fredi Beleri, kandidat i koalicionit opozitar “Bashk Fitojm”, u arrestua dy dit para zgjedhjeve t 14 Majit dhe akuzohet pr blerje votash.

  Prokuroria dhe Policia e Vlors e ndoqn rastin me metoda speciale hetimi, duke prdorur agjent t infiltruar, i cili pr tet vota mori 400 mij lek t vjetra. Beleri u arrestua n kushtet e flagrancs.

  Pavarsisht se u arrestua para zgjedhjeve, Beleri qndroi si kandidat nga burgu dhe me ardhjen e mijra minoritarve nga Greqia arriti t fitonte zgjedhjet me nj diferenc minimale votash, ndaj kandidatit socialist Jorgo Goro.

  Lapsi

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Krkoi nj mas m t but sigurie, Gjykata e Lart l n burg Fredi Belerin

  Emri: dvgdf.jpg

Shikime: 74

Madhsia: 30.4 KB

  Gjykata e Lart ka ln n fuqi masn e siguris ‘arrest me burg’ pr Fredi Belerin, kryetarin e zgjedhur pr bashkin e Himars, por jo t betuar. Vendimi u dha sot n dhomn e kshillimit nga gjyqtari Sander Simoni.

  Beleri, i cili akuzohet pr shit-blerje votash krkoi nj mas m t but sigurie se ajo e arrestit. M hert Gjykatat e Posame, ajo e shkalls s par dhe e Apelit kan rrzuar krkesat e kryebashkiakut t zgjedhur m 14 maj teksa mbahej n paraburgim.

  Fredi Beleri u arrestua dy dit para zgjedhjeve vendore t 14 majit, nn dyshimet se kishte ofruar para pr vota n favor t tij. Hetimet nisn pas sinjalizimeve t marra nga policia dhe denoncimit n Prokurorin e Vlors t nj qytetari nga Himara.

  Fillimisht ai u hetua nga prokuroria e Vlors, m pas shtja i kaloi SPAK pr krime zgjedhore.

  Edhe pse i mandatuar nga KQZ, ai nuk ka mundur do t kryej betimin n Kshillin Bashkiak, duke br q t mos marr drejtimin si kryebashkiaku i ri i Himars.

  Euronews

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  SPAK krkon gjykimin e Fredi Belerit pr korrupsion n zgjedhje

  Prokuroria e Posame prfundon hetimet dhe krkon gjykimin e kandidatit t zgjedhur pr Bashkin e Himars, Fredi Beleri, i cili akuzohet se pagoi nga 5 mij lek pr t bler tet vota.

  Nga Edmond Hoxhaj

  Emri: fredi-beleri-1280x718-2.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 41.6 KB
  Kryetari i zgjedhur i bashkis s Himars, Fredi Beleri gjat nj takimi n Athin. Foto: Facebook.

  Prokuroria e Posame prfundon hetimet pr blerjen e votave nga kandidati fitues i Bashkis Himar gjat zgjedhjeve lokale n muajin maj dhe krkon gjykimin e tij pr “korrupsion aktiv n zgjedhje”.

  Prokuroria e Posame kundr Korrupsioni dhe Krimit t Organizuar, SPAK njoftoi t martn m 1 gusht se i ka krkuar gjykats respektive gjykimin e t zgjedhurit si kryetar i Bashkis Himar, Fredi Beleri, i akuzuar pr “korrupsion aktiv n zgjedhje” si dhe t bashkpuntorit t tij, Pandeli Kokaveshi, i marr i pandehur pr t njjtn vepr penale.

  “Rezulton se sht e provuar tej do dyshimi t arsyeshm q i pandehuri Dhionisios Alfred Beleri i ka ofruar shtetasit Arsen Rama shumat monetare prej 50 euro pr do person q do t gjente Arseni, q do votonte pr Belerin si kandidat pr kryetar t Bashkis Himar,” thuhet n njoftimin e SPAK, ku shtohet se vet Rama do t shprblehej me 300 euro pr shrbimin.

  Po ashtu, sqarohet se Beleri ia ka dhn shumat monetare Rams nprmjet t pandehurit tjetr Pandeli Kokaveshi, i cili ka qen bashkpuntori i tij n kryerjen e ktij akti korruptiv. Sipas SPAK, Kokaveshi i ka dhn shtetasit Arsen Rama tet kartmonedha t prerjes 5 000 lekshe pr tet persona q do votonin n favor t Belerit. “N rastin konkret t pandehurit e kan kryer veprn penale me veprime aktive t kundrligjshme n dy forma t saj, si nprmjet premtimit dhe ofrimit t shumave monetare shtetasit Arsen Rama n mnyr q ky i fundit t ndikonte tek vullneti i qytetarve t tjer pr t siguruar vota n favor t t pandehurit Dhionisios Alfred Beleri n zgjedhjet vendore t dats 14.05.2023”, shprehet SPAK.

  Beleri dhe Kokoveshi u arrestuan n minutat e para t 12 majit, vetm dy dit prpara dats kur do t votohej pr t zgjedhur kryetart e rinj t bashkive. Beleri ishte kandidat i koalicionit “Bashk Fitojm” prball kryebashkiakut socialist t Himars, Jorgo Goro, q garoi pr mandatin e tij t katrt. Megjithse i arrestuar, Beleri u shpall fitues i zgjedhjeve t 14 majit pr Himarn.

  I njohur shkurtimisht si Fredi Beleri, ai ka garuar pr PBDNJ-n n zgjedhjet e vitit 2015 dhe fitoi 27% t votave. Beleri sipas policis sht i dnuar m hert me tre vjet burg pr “nxitje t urrejtjes nacionale” dhe sht akuzuar nga prfaqsues t Partis Socialiste si i prfshir n at q njihet si “Masakra e Peshkpis” n vitin 1994. Beleri i ka mohuar akuzat dhe ka ngritur padi pr shpifje ndaj Taulant Balls pr kt akuz.


  BIRN

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Beleri dhe Himara n udhkryq, Greqia mund t bllokoj ndihmat pr Shqiprin

  Emri: dredi-beleri.jpg

Shikime: 58

Madhsia: 17.9 KB

  Greqia mund t bllokoj ndihmat pr Shqiprin nse shtja pr kryetarin e bashkis Himar, Fredi Beleri nuk merr zgjidhje. Ky i fundit mbahet n paraburgim dhe nuk sht betuar ende pr t drejtuar bashkin.

  Greqia e sheh me nota kritike izolimin e Fredi Belerit, kryetar i zgjedhur me vot n Himar, por q nuk ka br betimin pr t drejtuar Bashkin.

  Sipas asaj q shkruan gazeta Kathimerini, autoritetet greke shprehen se ky proces sht i motivuar politikisht sepse Shqipria ka shkelur t drejtn e gjykimit t drejt dhe prezumimit t pafajsis. Dhe kto veprimet mund t shoqrohen me sanksione nga shteti helen.

  Redaktori diplomatik Vassilis Nedos duke iu referuar diskutimeve t brendshme n qeverin greke pas dshtimit n bisedimet me homologt shqiptare thekson se n fillim t muajit Dhjetor n mbledhjen e Kshillit Evropian kryeministri Mitsotakis mund t vendos veton duke krkuar ngrirjen e ndihms financiare ekonomike pr Shqiprin.

  Edhe zv. presidenti i KE-s Margaritis Schinas, krkoi q autoritetet shqiptare t zgjidhin shtjen, pr t mirn e antarsimit n Bashkimin Europian.

  Kujtojm se Beleri mbahet n pararburgim me akuzn e blerjes s vots n zgjedhjet e 14 majit.


  Euronews

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Ekskluzive/ Fredi Beleri intervist nga burgu: “Rama u acarua se Himara e bojkotoi”

  Emri: IMG-20230810-WA0016.jpg

Shikime: 58

Madhsia: 54.3 KB

  Nuk dihet nse e thot pr politik, por Fredi Beleri i zgjedhur n krye t Bashkis s Himars n 14 maj, beson se do t ulet nj dit n zyrn ku e votuan qytetart e tij. “Kam besim se vullneti i popullit t Himars do t lexohet“, pohoi ai n nj intervist me shkrim pr Lapsi.al, nga spitali i burgut n Tiran.

  Natyrisht, n kushtet e paraburgimit sht e pamundur q nj gazetar t takohej me t intervistuarin, prandaj redaksia jon ia drgoi pyetjet prmes avokatit Bledi Dumani (faksimilet poshte).

  Ato u hartuan pasi SPAK shpalli se e kishte shpn dosjen e tij n gjykat, i bindur pr fajsin e kryetarit t zgjedhur t Himars, pr blerje votash. “Rezulton se sht e provuar tej do dyshimi t arsyeshm q i pandehuri Dhionisios Alfred Beleri i ka ofruar shtetasit Arsen Rama shumat monetare prej 50 euro pr do person q do t gjente Arseni, q do votonte pr Belerin si kandidat pr kryetar t Bashkis Himar”, thuhet n dokumentin e prokuroris s posacme.

  Natyrisht i burgosuri i mohon kto fakte, flet pr prova t manipuluara nga prokuroria e Vlors dhe e lidh arrestimin e tij me dshtimin e mitingut t Partis Socialiste n Himar, kur Edi Rama shkoi aty para zgjedhjeve. Ai prgjigjet gjithashtu edhe pr akuzat se ka prdorur zyrtart grek pr t intimiduar votuesit emigrant apo pr natn kur i vun prangat “n flagranc”…

  Emri: Screenshot_20230810_180008_WhatsApp-687x1024.jpg

Shikime: 59

Madhsia: 39.6 KB

  Lapsi.al- Si e kujtoni momentin e arrestimit dhe a e prisnit at?

  Fredi Beleri- Nuk e prisja t arrestohesha. Un isha n fushat me miqt e mi dhe ndryshe sa thuhet n media, nuk ka pasur flagranc n kuptimin e ligjit. Un isha n nj restorant duke darkuar dhe sa dola, bashk me avokatin dhe nj kushuririn tim, q ka biznes n Himar, na ndaloi policia. Polict q m ndaluan nuk kishin dijeni pr arsyen e ndalimit tim.

  Lapsi.al- N mitingun e PS n Himar, Rama iu sulmoi egrsisht. A parandjet ’do vinte pas ksaj ?

  F.B.- Rama m sulmoi egrsisht nga Himara pasi u acarua kur pa se nga votuesit himariot nuk kishte pjesmarrje n mitingun e organizuar nga Partia Socialiste. Mitingu u shty nj or deri sa erdhn autobusa nga Selenica dhe Vlora pr t mbushur sheshin. Kryeministri nuk mundi t pranonte q pr vjedhjet e pronave , ndrtimiet pa leje, abuzimin me tenderat dhe pronn publike, populli i Himares i kishte kthyer kraht. Kryeministri n at miting tregoi disa nga komplekset e tij dhe tregoi gjithashtu q nuk e pranon demokracin, mendimin ndryshe dhe as ka respekt pr kundrshtarin.

  Lapsi.al- N qarqet pran qeveris thuhej se ju prdornit influencn tuaj tek autoritetet greke pr t intimiduar emigrantt shqiptar se po t mos vinin t votonin do kishin probleme me dokumentacionin. Madje kryeministri n emisionin “Opinion” prmendi me emr persona q punonin pr ju si Napolon akalli dhe Spiro Koka…

  F.B.- Esht e vrtet q kam br fushat n qytetet kryesore t Greqis, ku ka himariot rezident. Kam br nj fushat pozitive me program dhe pa shar apo shantazhuar njeri. Greqia sht nj shtet demokratik dhe nuk ka ndrmarr asnj veprim t till ndaj askujt pr asnj arsye. N Greqi ka br fushat normale Partia Socialiste e Himars, psh. z.Klosi , z.Damian Gjiknuri dhe funksionar t Partis Socialiste Himar. Kan br fushat n situat krejt normale.

  Problem pr ta ishte q n mitingun elektoral tonin u grumbulluan 1000 persona nga Himara, ndrsa n t tyrin kishin jo me shum se 150 votues himariot. Historia e presioneve pr dokumenta greke jan shpifje t Rams pr t justifikuar veprimin e 12 Maj-it (dita kur u ekzekutua arrestimi i kandidatit t opozits- shnimi i Lapsi.al).

  Lapsi.al- A ka pasur lidhje pritja q i bt kryeministrit Micotaqis n Himar me sulmet q erdhn m pas?

  F.B.- Nuk besoj se ka pasur lidhje, por si e thash Rama nuk e kaprdin dot q pr Micotaqis u grumbulluan aq shum njerz n Himar ndrsa n mitingjet e tij vijn vetm patronazhist, administrat dhe t grumbulluar me autobusa nga qytetet e tjera.

  Lapsi.al- Si e njihni Arsen Ramn, prej t cilit ndodheni n qeli, sepse ai iu denoncoi pr blerje votash.

  F.B.- E kam njohur si nj peshkatar n Himar, njeri me halle, q kishte psuar nj fatkeqesi familjare. Un personalisht i jam gjendur pran, por fatkeqsisht ai sht nj vegl e manipuluar n duart e pushtetit.

  Lapsi.al- Nga aq sa ka pretenduar policia, ju keni inkurajuar blerjen e votave… Ju e keni nxitur me telefona mikun tuaj Pandeli Kokaveshin t’a takonte peshkatarin Rama, njeriun q donte t shiste votat…

  F.B.- Nuk sht absolutisht e vertet. Nuk ka asnje prov pr kt dhe mesa di dhe kam marr dijeni edhe me von, as pr Pandeli Kokaveshin nuk ka prov se ka dhn lek.

  Lapsi.al- Ju e mohoni ekzistencn e provave, por pas telefonats suaj, Pandeli Kokaveshi u takua me Arsen Ramn dhe ky denoncoi 400 mij lekt e mara pr 13 vota. A nuk sht kjo nj prov e fort kundr jush?

  F.B.- Jo, nuk ka asnj prov se sht dhn kjo shum prej 400 mij leksh, e pretenduar nga Arsen Rama. Arsen Rama ka dorzuar n prokurori nj shum prej 400 mij leksh t nesrmen e dits q ai pretendon se ka ndodhur ngjarja dhe jo n moment. Mbi ato lek nuk ka gjurm gishtash as t miat as t z.Kokaveshi.

  Lapsi.al- A fitohej dot Himara duke lujatur pastr? Pra kur dihet q partia n pushtet prdor t gjitha format, a mund t konkurohet ajo pa br t njjtn gj ?

  F.B.- Ne luajtm pastr, fituam pastr dhe do t qeverisim pastr. Prball nesh u rreshtuan gjat zgjedhjeve, pr fat t keq, segmente nga m t korruptuarat e shtetit duke nisur nga policia deri te administrata e Bashkis Himar dhe funksionar publik nga Tirana, punonjs t ASHK, Ministris s Turizmit etj.

  Lapsi.al- A mendoni se Athina ka br aq sa duhet apo ndiheni pak i tradhtuar?

  F.B.- Jo nuk ndihem i till. Besoj se Athina ka krkuar t zbatohen n rastin tim parimet themelore t t drejts dhe parimet themelore t nj shteti antar t NATO-s. Jam i bindur se Athina zyrtare do t bej ’sht e mundur q kjo shtje t zbardhet dhe t gjykohet drejt. N eshtjen time jan shkelur shum parime baz t s drejts dhe ka n mnyr te prsritur shkelje t ligjit apo deformim t tij prej gjykatave.

  Lapsi.al- Po cilat jan sipas jush kto shkelje ?

  F.B.- Mund t’iu them pa hyr n detaje, t cilat do t’i takojn ndoshta nj procesi m t gjat, se n dosjen time ka t paktn 2 dokumenta t falsifikuara prej Prokuroris Vlor, q kan ndikuar shum q un t mbetem n paraburgim. Gjith procesi penal q nga fillimi, q nga momenti i arrestimit, gjoja n flagranc, e deri te vendimi pr masn e sigurimit t z.Kalaja (Florian Kalaja, gjyqtari q mori vendimin pr burgosjen- Shnim Lapsi.al) jan t pabazuar n prova dhe fakte.

  Psh. z.Kalaja ka zbardhur n vendim rrethana t pavrteta dhe ka pasqyruar n t fjal, q un as nuk i kam zn n goj. Pr fat t mire kto seanca jan t rregjistruara audio dhe kto q pretendoj jan t provueshme. N dosje m kan depozituar nj dshmi penaliteti t fallsifikuar q gjykatat e morn pr t mirqen . Ky sht nj skandal i drejtesis shqiptare. Mua po m mbajn n paraburgim me dokumenta t falsifikuara, vetm e vetm q t mos marr detyrn e Kryetarit t Bashkis Himar.

  Lapsi.al- A mendoni se Fredi Beleri do t betohet nj dit si kryebashkiak, apo sot kjo duket m e largt se para 14 majit?

  F.B.- Po. Kam besim se vullneti i popullit t Himars do t lexohet. N demokraci t gjitha pushtetet burojn nga populli dhe jan n shrbim t tij. Nse do t ndodhte ndryshe, do t vrtetohet se nuk jetojm n nj shtet t s drejtes dhe se drejtesia sht e komanduar nga pushteti politik.


  Lapsi

 16. #16
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,266
  Postimet n Bllog
  7

  Protesta ne Himar, reagon kryeministri Rama..

  Νόμῳ πείθου🇬🇷🤝🇦🇱Bindju ligjit*

  U bn disa muaj q politikan dhe media t caktuara n Greqi, krkojn nga Shqipria q t liroj nga burgu kryebashkiakun e zgjedhur t Himars. Prpara pak javsh, Margaritis Schinas, zvends president i Komisionit Europian dhe mik i mir i Shqipris, publikoi nj letr drejtuar komisionerit Olivr Vrhelyi. Me nj ton diplomatikisht paralajmrues pr pengimin e ecuris s negociatave t Shqipris me Bashkimin Europian, i krkoi kolegut t tij t ndrhyj pran autoriteteve shqiptare, sepse prndryshe ai, pra zoti Schinas, sheh nj rrezik imediat q kjo shtje t ndikoj negativisht n raportin e progresit t 2023 pr Shqiprin dhe angazhimin e saj n promovimin e rendit ligjor.

  N kto terma dhe me bindjen e njjt si n letrn e lartprmendur, edhe mbi lidhjen e ksaj shtjeje me respektin e prgjithshm pr t drejtat themelore apo shtjen e mbetur pezull t pronave t minoritetit grek n zonn e bashkis n fjal, si edhe me akuzat pr shkelje t kufijve t tyre nga ana e shtetit, si shkruhej n letrn e zotit Schinas, u zhvillua dje nj protest e organizuar nga politikan grek n qendr t Himars!

  (ǒsht e vrteta kjo bindje e miqve grek nuk bazohet n as edhe nj fakt konkret, q do t mund t provonte se n Shqipri ka vrtet nj problem specifik t drejtash apo pronash pr minoritetin grek, i cili t ndryshoj nga problemi trsor i trashguar i Shqipris me pronat e gjith qytetarve shqiptar, ka edhe e kemi trajtuar e do ta trajtojm vijimsisht me respekt, me durim dhe me gjuhn e fakteve me Athinn zyrtare).

  N memorien time nuk ka nj rast tjetr, kur t zgjedhurit e nj shteti demokratik organizojn protest n nj shtet tjetr demokratik, kundr autoriteteve t ktij shteti. Jo vetm kaq, po ku ata shfaqen si protestues kundr vendimeve t gjykatave prkatse t shtetit n t cilin protestojn, duke e absolutizuar prkatsin etnike t subjektit t protests mbi do norm juridike, standard ligjor e logjik demokratike. Kjo sht nj nga ato situata tipike, kur shprehja Jam pa fjal! sht e para q t vjen n mend dhe do t doje t ndaleshe me aq. Por kjo sht edhe nj nga ato situata tipike, kur n Ballkan merr jet ajo shprehja Digjet jorgani pr nj plesht! prandaj edhe duhet folur e br mos, q ky t mos jet kurrsesi rasti.

  Lironi Belerin dhe pik!.

  Po kush dhe si mund ta liroj sot nga burgu nj qytetar shqiptar me kombsi greke, i cili si kandidat pr kryetar bashkie, akuzohet nga Prokuroria e Posame kundr Korrupsionit e Krimit t Organizuar, se ka kryer krimin e blerjes s votave - pr t cilin Kodi Penal i Shqipris sht i qart dhe drastik - ndrsa sipas vendimit t pandryshuar n t treja shkallt e gjykimit, nuk mund ta ler paraburgimin deri n fund t procesit gjyqsor ndaj tij?!

  Vall kombsia greke i jep qytetarit shqiptar t akuzuar nga SPAK-u dhe mbajtur n paraburgim nga gjykatat e vendit, nj status t ndryshm nga 48 qytetar t tjer shqiptar me kombsi shqiptare, ndr t cilt edhe disa kryebashkiak t partis time, q sot jan t paraburgosur nn akuzat e t njjtit organ, me vendime identike t t njjtave gjykata?!

  Un nuk e kam fshehur mendimin tim shum pozitiv, e as ndjenjat e mia shum miqsore pr kryeministrin Mitsotakis. Tek ai kam par qysh n fillim nj lider modern europian dhe kam gjetur n vazhdimsi nj njeri t admirueshm. Nuk kam ndrmend ti fsheh mendimin e ndjenjat e mia as sot, kur kolegut t nderuar e mikut tim t dashur Kyriakos, do ti duhet t lexoj opinionin tim t mirformuar dhe t mirinformuar, i cili nuk prkon gjkundi me opinionin e miqve protestues.

  Pr mua, ky politizim i nj shtjeje t drejtsis shqiptare, deri n pikn q t organizohet nj protest ktu n Shqipri nga autoritete t zgjedhura n Greqi, ndr t cilt as m shum e as m pak, po edhe kryebashkiakt e dy qyteteve m t mdha t Greqis, mund ti shkonte skenarit t nj filmi sarkastik pr marrdhniet ndrshtetrore n nj Ballkan t denj pr stereotipin e vet t vjetr t prplasjeve kush jam un e kush je ti!, po jo realitetit demokratik t fqinjsis europiane, mes nj vendi antar t BE-s dhe nj vendi q aktualisht negocion antarsimin n BE.

  Un nuk kam ndrmend ta fsheh n kto radh as knaqsin pr progresin e jashtzakonshm, q s bashku me kryeministrin grek kemi br n vitet e fundit, pr ti shkrir me frym europiane akujt ballkanik q ishin krijuar ndr vite n marrdhniet shqiptaro - greke, duke e par njri - tjetrin n sy dhe duke i adresuar me mendje t hapur e vullnet t mir ngret e vjetra.

  Por skam se si e fsheh edhe keqardhjen e madhe, prball shfaqjes surreale t ndrhyrjes s pals greke n nj shtje t drejtsis shqiptare, deri n pikn q deklaratat nga Athina dhe prapjet e miqve tan grek n Bruksel, pr ta paraqitur kt shtje t trajtuar gjermtash nga drejtsia pr akuzn e krimit elektoral, si nj shtje t t drejtave t minoritetit grek, prshkallzohen me nj protest t ksaj natyre, t pashoqe n historin e Europs - t paktn n dijenin time!

  Jam jo vetm shum i keqardhur, por edhe seriozisht i shqetsuar. Sepse ky hap i hedhur si kmba e elefantit n nj dyqan qelqurinash, mund t sjell pasojn regresive t rindezjes s flams s nacionalizmit, e t ndjenjave negative reciproke q ajo flam lind n shtresa t keqinformuara e n grupe t caktuara ekstremistsh, t cilt i mezipresin kto raste me bidon benzine n dor, gj q as nuk e dyshoj nj sekond se jo vetm un dhe qeveria shqiptare, po as kryeministri dhe qeveria greke nuk e dshirojn hi asfare.

  Ngado q rrotullohem pr tu futur n kpuct e tjetrit, un nuk e gjej dot nj rrug q m nxjerr n shtegun e justifikimit t ksaj qasjeje ndaj nj shtjeje t drejtsis dhe nuk e kuptoj dot, se si mund t zgjidhet ky hall i uditshm i fqinjve dhe miqve tan, prvese duke e ln drejtsin t bj e patrazuar punn e saj!

  Prandaj nuk e di se far mund t them tjetr, sepse Kushtetuta e Republiks s Shqipris; ndarja e qart e pushteteve, e cila fal Reforms n Drejtsi (GREQIA NJSOJ SI SHTETET E BASHKUARA DHE VENDET E TJERA T BASHKIMIT EUROPIAN E KA MBSHTETUR REFORMN PA ASNJ REZERV) dhe vullnetit t hekurt t shumics son qeverisse pr ta zbatuar at, pa br asnjher komente politike mbi vendimet e gjykatave, po i jep nj prmas t munguar n historin e shtetit t saj, Shqipris demokratike n rrugn drejt Familjes s Bashkuar Europiane; vet standardi i panegociueshm i Bashkimit Europian, pr t mos u przier kurrsesi n punt e gjyqsorit pr fardo arsyeje politike; po edhe vizioni e vullneti im pr t mos i kompromentuar kurr marrdhniet e jashtme strategjike, me fryrjen e ndodhive episodike si kjo, ma bjn t pamundur t prsiatem m shum mbi kt episod sa banal, aq edhe t rrezikshm brenda suazs s t menduarit ngushtsisht ballkanik.

  Por miqve grek, q erdhn n Himar n mes t pushimeve dhe dhan shfaqjen e tyre unikale edhe pr turistt nga tr Europa, q kt vit kan zbarkuar m t shumt se kurdoher n bregdetin shqiptar, u them se jan gjithnj t mirseardhur n Shqipri.

  Edhe pr t protestuar po t duan!

  Sepse Shqipria e sotme sht nj vend europian, tolerant me do protestues bashkkohor, po edhe historikisht mikprits pr do t huaj, pa dallim ngjyre, gjuhe e feje, e pr kt dshmojn plot momente t historis son, kur shqiptart u bn ngjjt mbrojts t t huajve n luft pr mbijetes, q nga hebrejt gjat Lufts s Dyt e deri tek afgant n ditt tona - prfshir edhe grekt e goditur nga varfria ekstreme n veriun e vendit t tyre gjat lufts s prgjakshme civile, t cilt trokitn t rraskapitur n dyert e familjeve shqiptare n juglindjen e vendit ton.

  Jo vetm kaq, po Shqipria e sotme sht nj vend europian me nj legjislacion t ri shembullor pr t gjitha minoritetet, ku minoriteti grek gzon liri e t drejta t njjta me bashksin shqiptare, ku qytetart tan me kombsi greke zgjedhin e zgjidhen lirisht, si ndodhi edhe n zgjedhjet bashkiake t ktij viti n Dropull e n Finiq, pas nj fushate elektorale me mesazhet e dhna shqip e greqisht (edhe nga un vet madje, q fatkeqsisht nuk e flas gjuhn e mrekullueshme greke); ku flamuri grek u valvit lirisht mes kngve e valleve tradicionale dropullite dhe kandidatt e minoritetit grek morn mandatet pr t vazhduar t qeverisin t patrazuar komunitetet e tyre; ku n periudhn e qeverisjes time, familjeve greke u jan legalizuar masivisht shtpit e ndrtuara pa leje n vitet e tranzicionit, e u jan dhn me mijra tituj pronsie t mohuar me dekada, ashtu sikundr u jan dhn kishave, ku besimtart ortodoks kryejn ritualet fetare, titujt e pronave t rrmbyera nga regjimi komunist, t paregjistruara deri kur un erdha n qeveri.

  Mediave greke q merren me shtjen q u b shkak pr kta rreshta, u them se jan t mirpritura ta dgjojn edhe kmbann tjetr nse dshirojn, kur t dshirojn, n Tiran apo edhe n Himar po t duan, ku i presim gjithnj me knaqsi me t vrtetat tona! Sepse Shqipria sot, ka nj qeveri q thot at q bn dhe bn at q thot, si pr do gj tjetr edhe pr t drejtat e pr pronat e antarve t minoritetit grek. T cilat, kurr, n asnj rast, nuk jan trajtuar nga autoritetet e sotme shqiptare ndryshe nga ato t t gjith shqiptarve.

  Lmshi i titujve t pronsis n Shqipri ka qen nj smundje e keqe e krijuar nga komunizmi dhe e prkeqsuar deri n agoni nga tranzicioni demokratik, gjat t cilit pronat u bn pr vite t tra objekt i nj paprgjegjshmrie t neveritshme t legjislativit, ekzekutivit dhe gjyqsorit. Prandaj edhe ne kemi pasur nj vmendje t veant pr t drejtn pronsore dhe procesi i vonuar me dekada i trajtimit t pronave n zona t caktuara, nga fushat e Malsis s Madhe e malet e gshtenjave n Tropoj, deri posht n kullotat e ullishtat e brigjeve t Jonit, sht vn n lvizje me sens t lart prgjegjsie nga ana e qeveris son dhe rezultatet konkrete, t nj pune aspak t leht q vazhdon, jan t padiskutueshme.

  Ndrsa popullit grek i them, ejani n Shqipri dhe do t ndjeheni si n shtpin tuaj, sepse pas nj izolimi tragjik q na ndau pr s gjalli pr gjysm shekulli dhe pas nj tranzicioni dramatik me probleme t rnda e halle t mdha, Shqipria po bhet do vit e m shum nj vend i mir pr t punuar, investuar, luajtur muzik ose teatr, ekspozuar artin e kulturn tuaj t admirueshme apo edhe pr t pushuar, n detet a n malet tona t magjishme. Po edhe sepse shqiptart e grekt jan qysh n lindje t kohrave dy popuj miq, q gjeografia i ka br gjiton dhe historia i ka bashkuar pr punt e pr hallet e prbashkta, shum m tepr se sa i kan ndar politikant pr epshet e tyre pr pushtet e pr dalldit e tyre nacionaliste prgjat rrugs gjarpruese t historis, n kt rajon ku sht prodhuar gjithnj m shum histori sesa kapacitete pr ti tretur prodhimet e historis.

  Ndrsa e sotmja na ka riafruar prgjithmon, qoft fal qindra mijra shqiptarve t dal kock e lkur nga bunkeri i varfris komuniste, q erdhn drejt jush n vitet e mundimshme 90 dhe tanim jan br pjes e jets suaj n Greqi, qoft fal gatishmris son pr ta pasur gjithnj t hapur dern pr ju. Sepse ju jeni vllezrit e motrat tona, me t cilt e ardhmja na bashkon pazgjidhshmrisht, si dy popuj europian q dallojm nga gjuha, por q duam sduam, jemi si thuhet n at filmin e famshm italian t Giuseppe Tornatores, mia fatsa, mia razza.

  *Thnie q i atribuohet Shtat t Urtve t Greqis/Edi Rama

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Protesta ne Himar, reagon kryeministri Rama..

  “Bindju ligjit”- Beleri i prgjigjet Rams: Drejtsia vonon, por nuk harron

  Emri: rama-beleri.jpg

Shikime: 82

Madhsia: 35.1 KB

  Kryebashkiaku i zgjedhur i Himars, Fredi Beleri, i sht prgjigjur kryeministrit Rama, n lidhje me reagimin e ktij fundit mbi protestn e mbajtur ditn e djeshme n Himar.

  N mesazhin e tij, kreu i qeveris krkoi nga protestuesit por edhe zyrtart e Athins q t’i binden ligjit dhe t mos kundrshtojn vendimet e gjykatave t nj shteti demokratik.

  Prmes nj reagimi nga burgu, Beleri e akuzon kryeministrin si personin i cili ka kapur drejtsin e reformuar.

  Ai shton se himarjott kan lindur me lirin e shprehjes dhe se nuk ua ka dhn kryeministri, por e kan mbrojtur at me gjak.

  Gjithashtu Beleri thekson n reagimin e tij se do t pres vendimin e drejtsis, ku sipas tij “drejtsia vonon por nuk harron”.

  LETRA E FREDI BELERIT NGA BURGU

  Duke falenderuar te paret votuesit e mi dhe me tej miqte e mi per mbeshtetjen e tyre diten e djeshme, dua t’ikthej nje pergjigje te shkurter Kryeministrit te vendit tim qe megjithe angazhimet e tij me miqte mezi priti te zbardhte dita dhe te jepte komentin e tij per protesten e djeshme ne Himare. Vendimet e gjykatave ‘te reformuara’ eshte e vertet qe nuk komentohen, por nuk mund te deklaroje qe keto gjykata e prokurori jane te pavarura prej tij. Ne cdo rast, para se te arrestohej nje prej te tijve, kryeministri e ka ditur para, dhe e ka shkarkuar apo larguar nga karrikja ngjitur tij, gjithe publiku i di rastet, para se te arrestohen te tijte, merret leje dhe i jepet kohe te beje deklaratat justifikuese paraprakisht, pergjegjesia eshte individuale.

  Eshte e vertet qe shume nga te zgjedhurit dhe miqte e tij jane ne burg sot, por asnje prej tyre per krime zgjedhore, por per krime qe kane te bejne me shperdorime fondesh publike ne permasa gjigande, qe cuditerisht i benin pa ditur gje Kryeministri, megjithese ka qene ne karriken ngjitur me ta kur hidheshin firmat. Per krime zgjedhore jam i vetmi i arrestuar ne 33 vjet. Ne 33 vjet qe kemi degjuar per krime zgjedhore, vetem nje grek eshte arrestuar dhe vetem nje grek qe publikisht eshte cilesuar nga kryeministri si armiku i tij personal, mbahet ne burg.

  Te gjithe i kemi degjuar regjistrimet e dosjes se Dibres dhe Durresit, deri ne Gjermani kane shkuar, por asnje prej atyre qe u degjuan nuk eshte arrestuar, por jane ngritur ne detyre, nje minister madje. Edhe Erdogani si ju flet per Drejtesi te Pavarur. Dhe eshte ankuar se Amerika dhe Europa nderhyjne ne punet e gjyqsorit Turk.

  Edhe Erdogani mbahet si kampion demokracie qe nuk nderhyn ne sistemin e drejtesise!! Edhe ne diktature me vendime gjykate perndiqnin kundershtaret politike paraardhesit Tuaj, Z.Kryeminister !

  Sa per pronat e bregut, nuk fshihesh dot pas gishtit, qe ia drejton gjithkujt, vetem nga vetja nuk e kthen z. Kryeminister, punonjesit e tu ne kadaster i detyrojne pronaret e ligjshem t’u shesin pronat qe t’ua regjistrojne. Te te kujtoj nje shokun tend qe shkarkoi 5-6 shefa kadastre ne Vlore qe te mos i regjistronin pronen te zotit se e kishte piketuar ai per investime strategjike.

  Sa per lirine e shprehjes qe himariotet ushtruan dje, nuk na e keni dhene Ju z.Kryeminister, por ka lindur me ne dhe eshte mbrojtur me gjak. Te mburresh ne 2023, kur komunizmi ka rene prej 33 vitesh, se po na lene te shprehemi lirshem, eshte arrogance. Natyrisht neve vetem te shprehemi na ka mbetur, dhe do presim me durim qe drejtesia e “pavarur” nga Ju te flase fjalen e saj, por kjo ceshtje nuk mbaron ketu, tek gjykatat e kryeministrit. Populli ka folur z.Kryeminister, lere te zgjedhurin te beje punen e vet, kaperdije mospelqimin, dhe leri gjykatat te flasin, pa u thene ti qe “provat aty duhet te jene” dhe se “jane ‘te pavarura’. Drejtesia vonon po nuk harron!!!

  Euronews

 18. #18
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,266
  Postimet n Bllog
  7

  Kundrprgjigjet Rama, nuk ia kthej Mitsotakisit me t njjtn monedh

  Edi Rama nuk i ka kursyer kunjat pr homologun e tij grek Mistotakis, ndonse sht zotuar q t mos ia kthej me t njjtn monedh, duke ftuar presidentin dhe jo at vet kut t mbahet samiti ballkanik n Tiran.


  Nj dit pas takimit t liderve t Ballkanit n Athin, kryeministri shqiptar nuk e ka ln pa e fshikulluar darkn e gabuar t Athins duke prdorur pr t terma t ashpr. Ai ka thn se ajo i drgoi Shqipris nj mesazh kontradiktor me qllimin e saj q t diskutonte t ardhmen evropiane t Ballkanit prendimor. Kt lloj qasje greke, Rama e ka quajtur “peng i politiks s brendshme fisnore”.

  Megjithat n pak paragraf, t hedhur n anglisht n Twitter, prpos shkopit shefi i ekzekutivit ka treguar edhe karrotn. Ai e ka etiketuar kryeministrin Kiriako Mitsotakis q nuk e ftoi n takim, si nj “mik t dashur dhe koleg shum t respektuar” dhe sht shprehur gjithashtu “i lumtur” q ky tubim u zhvillua. Pra Edi Rama e ka vendosur veten n pozitn e evropianit liberal dhe t moderuar, duke i ln homologut t tij grek, pa e thn shprehimisht, pozitn e ekstremistit t varur nga “pal t treta, t etura pr t shfrytzuar do rast pr t ngritur nj mal nga nj kodr”. Rama e ka vn veten n piedestalin e atij q preferon t diskutoj edhe kur ka kontradikta, duke e ln kryeministrin grek nn dritn e keqe t atij q e refuzon komunikimin.

  “Pr sa m prket mua, t flassh, t komunikosh, t debatosh me miqt, aleatt, partnert dhe fqinjt, para s gjithash, sht thelbi i politiks ndrkombtare dhe t prpiqesh, gjithmon t prpiqesh, t vendossh veten n vendin e tjetrit sht nj domosdoshmri. Aq m tepr kur gjrat duket se shkojn keq” ka shkruar ai.

  Dhe me aftsin pr pirueta q e karakterizon ai sht shprehur se nuk do ia kthej Mitsotakisit me t njjtn monedh: “Natyrisht, miku im i dashur dhe kolegu shum i respektuar n Athin ka qen i ftuar t marr pjes dhe nuk mund ta imagjinoja kurr t prgjigjesha nn z, duke ftuar n vend t tij Presidentin grek, pr t cilin kam edhe respektin m t madh.

  Edi Rama ka sqaruar gjithashtu se prse kt shpjegim po e bn tani, kur tubimi i Athins, pr prvjetorin e XX-t t samitit t Selanikut prfundoi: “Nuk doja t shqetsoja mikpritsin dhe t ftuarit e tij, duke e shtuar zhurmn, para se miqt e mi t mir t mbledhur n Athin t prfundonin punn e tyre” ka shkruar ai.

  Tensionet mes Tirans dhe Athins u ashprsuan shum pas arrestimit t kandidatit t Bashkis s Himars, Fredi Beleri q grekt pretendojn se u b me urdhr t kryeministrit. Beleri u prangos dy dit para zgjedhjeve dhe po pengohet t betohet si kryebashkiak i votuar nga qytetart. Ky kazus ka ngritur n siprfaqe edhe probleme t tjera q po qndrojn pezull mes dy vendeve, si ai i prcaktimit t kufirit detar, t drejtat e minoritetit dhe at t pronave t qytetarve me kombsi greke. Dosja “Beleri” u b shkak q kryeministri Rama t mos ftohej n takimin e liderve ballkanik t organizuar nga qeveria greke.

  Zdhnsi i qeveris greke, Pavlos Marinakis sqaroi para takimit se arsyet e mungess s nj ftese ndaj kryeministrit t Shqipris, Edi Rama jan br qndrimet e tij pr shtjen e kryebashkiakut t zgjedhur t Himars, Fredi Beleri q vijon t qndroj n burg.

  “Qeveria greke me nj sr ndrhyrjesh t kryeministrit dhe ministrit t Jashtm sht e vendosur pr shtetin e s drejts, jo vetm pr Fredi Belerin nj kryetar bashkie i zgjedhur ligjrisht, i cili duhet t betohet. Shqipria duhet t respektoj rregullat baz t shtetit ligjor dhe ne nuk do t bjm asnj hap pas pr kt”, – ka thn zdhnsi i qeveris greke.

  Lapsi.al
  Ndryshuar pr her t fundit nga Neteorm : 22-08-2023 m 14:00

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Petros Beleris: Politika dhe parat qndrojn pas arrestimit t babait tim

  Eleni Stamatoukou Athin BIRN 24 gusht 202308:35

  Motivimet politike dhe interesat financiare qndrojn pas arrestimit dhe paraburgimit t kryebashkiakut grek t Himars n Shqipri, Fredi Beleri [Fredis Beleris n greqisht], thot n nj intervist pr BIRN djali i tij, Petros.

  Fredi Beleri, 51 vje, kryebashkiaku etnik grek i Himars n Shqiprin e Jugut, sht kryebashkiaku i par i atij vendi q zgjidhet ndrsa ishte n burg.

  Prpara se zgjedhjet bashkiake n Shqipri t mbaheshin n maj, autoritetet e arrestuan at me akuza pr blerje votash.

  Ai ndodhet n burg q prej dats 12 maj. Deri m tani, gjykatat shqiptare kan refuzuar krkesat e avokatve t tij pr lirimin e tij edhe me masa shtrnguese deri n gjyq, duke shkaktuar reagimin e qeveris greke dhe zvendspresidentit grek t Komisionit Europian Margaritis Schinas. , i cili ka ngritur shtjen e rrugs s antarsimit t Shqipris n BE.

  Djali i Belerit, Petros [Petro n shqip], i cili kmbngul t prdor shqiptimin greqisht t emrit t tij dhe t babait t tij, ka thn pr BIRN se arrestimi dhe paraburgimi i babait t tij jan t motivuara politikisht. Ai dnon raportet e mediave shqiptare q e kan paraqitur babain e tij si prpjekje pr t "helenizuar Himarn" dhe mohon pjesmarrjen e babait t tij n nj organizat nacionaliste greke t ekstremit t djatht, Organizatn lirimtare t Vorio Epirote, MAVI.

  Arrestimi dhe vazhdimi i ndalimit jan t motivuara politikisht. N 33 vitet q ka rn komunizmi dhe dgjojm pr krime elektorale, vetm nj person sht arrestuar. Ky sht Fredis Beleris dhe sht me origjin greke. N zgjedhjet komunale t majit jan raportuar 35 raste t parregullsive zgjedhore. Vetm Beleris sht arrestuar dhe ln n paraburgim, tha Petros Beleris pr BIRN.

  Ata akuzojn baban tim pr tentativ pr blerje votash pr gjithsej 380 euro. Kshtu pr nj akuz prej 380 eurosh i sht caktuar masa e paraburgimit pr gati 4 muaj, shtoi ai.

  Akuza t montuara

  Fredi Beleri u zgjodh kryetar i Bashkis s Himars n zgjedhjet vendore t 14 majit duke konkurruar si kandidat pr OMONIA, shkurt pr Bashkimin Demokratik t minoritetit Kombtar grek n Shqipri. Ishte pjes e bllokut opozitar t Bashkuar pr Fitoren, i cili drejtohej nga Partia Demokratike e Sali Berishs dhe Partia e Liris s ish-presidentit shqiptar Ilir Meta.

  Dy dit para zgjedhjeve ai u arrestua me akuzn e blerjes s vots. Petros Beleris i mohon akuzat duke thn se jan akuza t sajuara: Nuk kemi mundsi financiare t shprndajm para pr t bler vota. Pr m tepr, kjo nuk sht n kodin ton t etiks . Gjithka [akuzat] ishin akuza t sajuara, nga e para.

  Policia shqiptare ka prgjuar Belerin me ndihmn e nj njeriu q zbuloi autoriteteve pr blerjen e votave dhe pranoi t ishte i infiltruari n prokurori.

  Por Petros thot se ky njeri ishte dnuar m par pr mashtrim dhe vjedhje, n vitin 2020, duke shtuar se nj prokuror i paaft dha miratimin pr prgjimin e babait t tij dhe se gjyqtart q nisn procedimin kundr tij ishin t gjith ish-drejtues apo miq t Partis Socialiste Shqiptare n pushtet t Edi Rams. .

  Babai im dyshohet se sht arrestuar n flagranc, por pa kryer asnj krim n vepr. Askund n prgjimet e paligjshme ai nuk duket se jep para apo pranon t jap para pr t bler vota. Nuk kishte asnj urdhr gjykate pr kryerjen e nj hetimi t fsheht prpara arrestimit q sht parakusht sipas ligjit. Sistemi penal shqiptar ndalon prdorimin e nj personi q funksionon si 'agjent provokator', i cili nxit dik t kryej nj krim q nuk do ta kryente ndryshe. Dshmitari i akuzs q ka vepruar si agjent provokator sht nj person me precedent penal, tashm i dnuar n vitin 2020 pr mashtrim dhe vjedhje. Gjrat jan aq t montuara sa prokurori n gjykatn speciale ka prdorur nj dokument t rrem t gjoja dnimit t tij n t kaluarn, ndrsa precedenti i tij penal, si sht lshuar n mnyr elektronike, sht i pastr, thot ai.

  Propaganda mediatike shqiptare

  Emri: 1-e1692799809247.jpg

Shikime: 46

Madhsia: 33.5 KB

  Emisioni televiziv shqiptar Inside Story, i transmetuar n median pro-qeveritare Top Channel, e prshkruante Fredi Belerin si nj person q ndihmon njerzit, prfshir ata nga fshatrat jo grekofolse, pr t marr nnshtetsin dhe pensionet greke nga shteti grek.

  Petros Beleris dnon emisionin televiziv, duke e cilsuar raportimin e tij si joetik dhe t motivuar politikisht. Ai thot gjithashtu se kan prdorur aktor q pretendonin se jan babai i tij duke u dhn para disa personave.

  Gazetart nuk jan prokuror pr t prcaktuar se far do t prfshihet n dosjen e lnds. Gjithashtu n emisionin e supozuar investigativ, ata prdorn aktor. duke u treguar atyre duke u dhn para n emr t babait tim disa personave, duke ln t kuptohet se kjo ishte video e regjistruar nga policia. E gjith kjo sht krejtsisht kundr etiks gazetareske, thot ai.

  Sa i prket akuzave q i kan br gazetart, ato jan padyshim qesharake dhe krejtsisht jasht realitetit. Procedurat pr marrjen e shtetsis greke jan jashtzakonisht t rrepta. Kjo vlen edhe pr pensionet. E ke par far ndodh kur shkon t marrsh nj pension nga shteti grek dhe t mungojn disa pulla? shton ai.

  I njjti emision televiziv raportoi nj plan pr helenizimin e Himars dhe pretendonte ekzistencn e nj popullsie t lngshme q sht e lidhur me Greqin, por jo n fakt greke. Emisioni televiziv riprodhon ideologjit nacionaliste t shqiptarve pr Himarn. N emision referohemi si 'popullsi shqiptare e ndikuar nga Greqia', si 'popullsi me vetdije fluide' ose si 'filohelen' por jo grek', thot Petros Beleris.

  Himara nuk ka shkoll greke q nga viti 1945. N vitin 2007 u ndrtua nj shkoll private greke, vren Beleris, duke shtuar se shumica e popullsis s Himars flet greqisht.

  Shqipria nuk e njeh q nj minoritet grek jeton n Himar. Ne po prpiqemi t mbajm gjall helenizmin n Himar. Nuk ka asnj plan pr helenizimin e Himars, apo dika tjetr. Si mund t helenizosh dik q sht grek? ai pyet.

  Interesat financiare pas arrestimit

  Emri: 11582217-e1692800174960.jpg

Shikime: 47

Madhsia: 29.2 KB
  Kryeministri i Shqipris Edi Rama. Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

  Petros Beleris e sheh arsyen kryesore t arrestimit dhe paraburgimit t babait t tij interesat financiare n zonn e Himars dhe planin e kryeministrit socialist Rama pr sekuestrimin e pronave greke.

  Media greke Kathimerini raportoi se njerz nga rrethi i Fredis Beleris besojn se nj nga arsyet e ndjekjes penale dhe vazhdimit t ndalimit t tij ka t bj me ligjshmrin e investimit n hotel t kompanis AGTCC, t cilin Beleris si kryetar bashkie u zotua ta rishikoj.

  Petros Beleris flet pr riprodhimin e lajmit t siprprmendur n mediat e huaja, prfshir BIRN , duke vn n dukje lidhjen e AGTCC me Artan Gatsin, bashkshortin e ministrit t Jashtm shqiptar.

  Qeveria Rama, thot ai, i akuzon ata q flasin pr pastrimin e parave t zeza me tok n Himar si tradhtar q duan t helenizojn rajonin.

  "Kjo kthehet n nj t ashtuquajtur shtje kombtare, nj shtje par excellence e ngatrress dhe interesave t mdha financiare," thot ai.

  Mohon t kaluarn e 'djathta ekstreme' t babait

  N vitin 2006, Fredi Beleri dhe katr t tjer u dnuan pr nxitje t urrejtjes kombtare dhe mosrespektim t simboleve kombtare shqiptare. Ai u dnua me tre vjet n munges por nuk kreu dnimin pr shkak se ndodhej n Greqi.

  Petros Beleris mohon t kaluarn e ekstremit t djatht t babait t tij, duke e krahasuar at me Orhan Pamuk, Hrant Dink dhe Noam Chomsky, t cilt t gjith u ndoqn penalisht me akuza t dyshimta n Turqi.

  N Shqipri ka nj artikull pr fyerjen e shqiptarizmit. Nj nen i ngjashm ekzistonte n Turqi: Neni 301 i Kodit Penal Turk pr fyerjen e turqizms. N baz t ksaj u dnuan nobelisti turk Orhan Pamuk dhe gazetari i vrar me origjin armene Hrant Dink, ndrsa u procedua penalisht edhe Noam Chomsky. Pas ndrhyrjes s BE-s, neni u rishikua n vitin 2008. Babai im u dnua n munges n 2006 me nj nen prkats t logjiks dhe mentalitetit. Ky dnim sht parashkruar prej vitesh, shprehet ai.

  Emri: 2-e1692800444734.jpg

Shikime: 44

Madhsia: 63.0 KB
  M 13 gusht, banort e Himars protestuan kundr paraburgimit t Belerisit, duke thn se ai sht kryebashkiaku i zgjedhur me t drejt. Foto:Facebook/Omonia Himara.

  Fredi Beleri deklaroi n raportin e medias shqiptare n Inside Story n vitin 2022 se ai vrtet ka br deklarata kundr Shqipris dhe ka kryer akte t lidhura me t djathtn ekstreme. Djali i tij nuk e komenton kt, por m tepr flet pr qndrimin e babait t tij pr situatn politike n Shqipri, shtetin ligjor, situatn e t drejtave t njeriut dhe t minoriteteve dhe korrupsionin.

  Fredis Beleris po lufton pr t drejtat tona t pakicave, ne jemi n nj luft t vazhdueshme pr t'i arritur ato. Kur i kemi, prjetojm ankth pr t'i mbajtur ato. Gjat gjith periudhs parazgjedhore, babai im foli si nj qytetar shqiptar, i cili bn thirrje pr prparimin dhe prosperitetin e vendit t tij dhe rrugn e tij t antarsimit n BE, tha Petros pr BIRN.

  N vitin 1994, grupi i ekstremit t djatht MAVI vrau dy ushtar shqiptar n kampin Episkopi. M pas, Beleris u arrestua pran Delvinakut n Janin t Greqis, s bashku me gjasht t tjer nga autoritetet greke, pasi mbanin arm dhe materiale t tjera t dyshimta n bagazhin e dy makinave t tyre.

  Nj libr, N plejadn e nacionalizmit, nga gazetari grek Stavros Tzimas shkruante se grupi po planifikonte t sulmonte nj objektiv ushtarak dhe se mes tyre kishte njerz t prfshir n incidentin e Episkopit t vitit 1994.

  Akuzat ndaj t shtatve u zvogluan nga krime n kundrvajtje, dhe atyre iu dha lirimi me kusht dhe prfundimisht iu reduktuan dnimet n 18-20 muaj nga gjykatat greke.

  Por Petros Beleris kmbngul se babai i tij nuk kishte asnj lidhje me episodin e Episkopi, apo me MAVI. Ai thot se n vitin 2019, pr dy vite, autoritetet shqiptare e rrahn kt shtje.

  Pr sa i prket prfshirjes s supozuar t babait tim n incidentin e Episkopit, rasti sht hetuar nga autoritetet shqiptare n periudhn 2019-2021, thot ai.

  Ata nuk gjetn asgj dhe e drguan shtjen n arkiv. Ve ksaj, kur ndodhi episodi i Episkopit, babai im ndiqte kurse t formimit profesional n Qipro, shton Petros.

  Ai sht nj shtetas shqiptar me origjin greke q kontribuon n marrdhniet mes minoritetit grek dhe qeveris shqiptare dhe i jep mundsin shtetit shqiptar t bind komunitetin ndrkombtar se shteti i s drejts dhe demokracia liberale funksionojn n t gjith territorin e tij.

  Djathtas t ndryshm ekstrem dhe nacionalist n Shqipri i interpretojn deklaratat e tij pr nevojn e respektimit t liris, egalitarizmit dhe shtetit t s drejts si deklarata antishqiptare, prfundon ai.


  BIRN
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-08-2023 m 09:54

 20. #20
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,266
  Postimet n Bllog
  7

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Albo pse vall Berisha po bn nja ca koh nuk e ngre zrin fare pr kt jashqitje kombi q krkon vetm ti bj dm Shqiprise !?

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2018, 20:55
 2. Prgjigje: 126
  Postimi i Fundit: 27-07-2015, 18:34
 3. E futi qeveria Rama ne burg per 35 mije leke, vetevritet qytetari
  Nga Meriamun n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 20-01-2015, 15:00
 4. A ka burg pr ata q vjedhin dashuri?
  Nga Kinezja n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 04-02-2007, 12:44
 5. Vjedhin nj celular, dnohen me 10 vjet burg
  Nga ALBA n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-10-2003, 13:20

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •