Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 40
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Citim Postuar m par nga Neteorm Lexo Postimin
  Albo pse vall Berisha po bn nja ca koh nuk e ngre zrin fare pr kt jashqitje kombi q krkon vetm ti bj dm Shqiprise !?
  Fredi Beleri nuk i ben dem Shqiperise. Perkundrazi, fakti qe ai zgjodhi te marri pjese ne procesin politik, te kandidoje ne zgjedhje ne vendlindjen e tij, tregon se ai respekton procesin demokratik ne Shqiperi. Dhe ai i fitoi zgjedhjet ne Himar. Me kt fitore, Himara i dha prgjigjen e merituar Edi Rams n Tiran, se para djalit t tyre Belerit, dhe obanit t Transilvanis q hiqet si shqiptar i vrtet n Tiran, ata zgjedhin Fredi Belerin! Dhe arsyeja prse ia dhan votn Fredit sht se himariott e shohin se si hijenat e pushtetit po u vin vrdall tokave e pronave t tyre n bregdet.

  Nj minoritar shtetas shqiptar q ruan dhe trashgon identitetin e tij etnik, duhet ti shtrengosh dorn e t'i thuash bravo t qoft! Po do t shikosh jashtqitje t kombit, shiko minoritart q sot i ke n krye t shtetit shqiptar, q n vend t ulin kokn e pranojn q jan minoritar, hiqen si shqiptar 24 karat. Duke na br me turp t gjith shqiptart q jan me gjak t till.

  Berisha nuk thot gj, pasi me kt q bri me Belerin Rama, ai po i hap gropn e varrit vetes. Budallai i Tirans nuk do t ket kundrshtar politik vetm Berishn, do t ket edhe Micotaqisin e Greqis. Nuk thone kot, nacionalizmi eshte streha e fundit e deshtakeve.

  Albo

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  E plot/ Rama intervist pr “Ekathimerini”, nga ekspozita n mes t Athins te zhgnjimi i Greqis pr “Belerin”


  Emri: WhatsApp-Image-2023-08-27-at-10.08.36-1536x864.jpg

Shikime: 56

Madhsia: 31.3 KB

  Kryeministri Edi Rama ka dhn nj intervist pr gazetn greke “Ekathimerini”, me gazetarin Pavlos Papadopoulos, i cili pak dit m par publikoi nj artikull kritikues pr kryeministrin, n lidhje me shtjen “Beleri”.

  Intervist e Kryeministrit Edi Rama pr gazetn greke Kathimerini

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Faleminderit pr kt prezantim trheqs, por s pari, dua t them se nuk ndihem hero dhe kjo sht ajo q mendoj vrtet, sinqerisht. Modestia nuk sht pika ime e fort, kshtu q duhet t m besoni, nuk ndihem hero.Un kam lindur me nj shpirt trazimtari.Jam nj kombinim i uditshm i nj gjysheje katolike, gjyshrish ortodoks, prindrish ateist.Pastaj, me bekimin e t jetuarit n dy bot krejtsisht t ndryshme, Shqipris s izoluar dhe vendit tanim t lir q po rreket t zotroj vetveten. Po, jam shum krenar pr mjaft gjra q ia kemi dal t bjm, por arsyeja q m shtyn t shkoj prpara sht se nuk jam i lumtur, jam i paknaqur. Un jam shum kritik me veten, edhe pse nuk duket kshtu, por m besoni q jam dhe gjykatsi m i ashpr i vetvetes ose le t themi, gjykatsi im m i ashpr jasht shtpis sht vetja ime, ndrsa brenda shtpis sht gruaja ime. Kshtu q jam krejt i mbrojtur nga rreziku i mendimit se jam hero, se bj mrekullira, e kshtu me radh.Kemi br shum.Ia kemi nisur nga nj pozit shum e keqe dhe tani jemi n nj pozit goxha m t mir, por ka ende shum pr t’u br.

  Gazetari: Shum gjra pr t’u br, sigurisht. Zoti Kryeministr, far ndryshimi n thuajse pes muaj pr Shqiprin dhe Greqin! M 21 mars, ju ishit n Zappeion, n Athin, pr eljen e ekspozits suaj krah Kryeministrit Mitsotakis dhe Sekretarit t Jashtm asokohe, Nikos Dendias. Sipas asaj q kam lexuar, shum prej punimeve artistike q prezantuat n Zappeion jan piktura q i bni gjat orarit t puns n mnyr spontane.M tundon pyetja nse keni br ndonj piktur gjat muajve t fundit, e cila ilustron njfarsoj prkeqsimin e marrdhnieve midis dy vendeve tona.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Kt e kam br ndrkoh q po ju prisja. sht ende n fillim, por do t ngjyroset dhe do prpiqem ta ngjyros me t bardh, blu, t kuqe dhe t zez. T shohim ’do dal dhe, nse del mir, do jua drgoj.

  Gazetari: N rregull.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Shpresoj q kryeredaktori juaj t mos mendoj se ju kam korruptuar me kt dhe t mund ta mbani.

  Gazetari: Patjetr mund ta botojm n gazet, q ta shohin t gjith grekt. Z. Kryeministr, u ndjet i fyer personalisht q Mitsotakis nuk ju ftoi n Athin n darkn joformale t s hns s kaluar me udhheqsit e Ballkanit Perndimor? Sigurisht, ju u prgjigjt n Twitter se ai sht ftuar n tetor n Samitin e Procesit t Berlinit n Tiran.far tjetr doni t’i thoni Kryeministrit Mitsotakis?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Dgjoni, pik s pari, gjat gjith ktij rrugtimi n jet, kam msuar se t ndihesh i fyer personalisht nuk sht dika q t bn t jetosh mir. Ndaj, nuk e marr kurr personale, kur bhet fjal pr politikn, pr gjra q ndodhin e q mund t jen t pakndshme pr ty a q mund t t bjn t ndihesh keq. Sepse, tekefundit, politika sht nj bish e rrezikshme, q mund t t trheq posht e t t bj t thuash a bsh gjra pr t cilat nuk je krenar, kshtu q, jo, nuk jam i fyer personalisht. Thjesht, un nuk do ta bja (at q bri ai) e as nuk e imagjinoj t vihem n t njjtn pozit pr t br dika t till. Madje, pr m tepr, mendoj se qllimi i takimit dhe e nisms q ndrmori Qirjakosi lidhet me dika shum t madhe shum t madhe. Kshtu, t lidhsh kt qllim kaq t madh, t lidhsh nj nism kaq t rndsishme me drgimin e nj mesazhi pr mua, pr Shqiprin Pr far? fardo rndsie t’i jap pala greke ksaj shtjeje, q e dim t gjith se me far ka t bj, nuk sht kjo mnyra pr t vepruar. Mendoj se, sidomos kur ndodhin gjra t pakndshme midis miqve, miqt duhet t prballen me njri-tjetrin, t flasin me njri-tjetrin, t prpiqen t kuptojn, ta nderojn miqsin duke qen shum t hapur e n t njjtn koh pa harruar asnjher se jan miq. Qirjakosi ishte nj mik q e plqeja dhe e respektoja, e vazhdon t jet nj mik q e plqej dhe e respektoj. Shpresoj q kjo gj do t ndreqet, por edhe nse nuk ndodh, Qirjakosi do t mbetet gjithnj nj mik q e plqej dhe e respektoj. Pastaj, politika, si e thash, mund t jet nj ndikim shum i keq; mund t t bj t thuash e t bsh gjra q, me kalimin e kohs, kupton q nuk ishin gjrat e duhura.

  Gazetari: M 22 dhjetor 2022, ju mirpritt Mitsotakis n fshatin Dervian, pak orw pasi ai kishte br fushat me Belerin n Himar. A kishit folur ndonjher me Mitsotakis pr rezervat q kishit pr Belerin?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Jo, jo dhe nuk mendoj q ai bri realisht fushat, mendoj q ai ishte pr vizit atje dhe…

  Gazetari: Ishte n podium me Belerin.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Po, po ai mund t jet me k t doj, un nuk i gjykoj miqt e mi kshtu. Ne ishim n Dervian, po, dhe isha shum i knaqur q isha me t, e ndrkoh, po prgatisim bustin q do t vendoset atje pr nder t babait t tij t ndjer, Kryeministrit Konstandin Mitsotakis, i cili prpara sesa t vinte Qirjakosi ishte kryeministri i par dhe i fundit grek q pati ardhur t takonte qytetart me kombsi greke n at zon, ndaj sht nj moment jashtzakonisht i rndsishm n historin e atij komuniteti atje. Un nuk kam dhn urdhr q t ndalet puna me bustin.Po pres rezultatin dhe duam t vendoset atje prpara 28 tetorit. Ju keni nj dat t rndsishme m 28 tetor, apo jo? Ndaj, kushdo q do t ket mundsin t vij n at dat nga Greqia pr vizit, do t gjej Konstatinos Mitsotakis aty n shesh. Sheshi, ndrkoh, po rindrtohet.Kemi br nj projekt. Kshtu mendoj se nderohet lidhja mes shqiptarve dhe grekve, natyrisht, jo vetm me kt, por besoj ky sht nj shembull i vogl i asaj sesi un mendoj q duhet t jet.

  Gazetari: Doni t thoni q do t pruroni kt bust n tetor?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Dhe ju lutem, ju lutem, ndaluni, ndaluni, ndaluni ju dhe kushdo tjetr q komentoni pr ekspozitn (time) duke fajsuar Qirjakosin dhe Nikosin pse u treguan mikprits, sepse ata mirpritn nj artist, mirpritn nj moment t bukur pr artin, pr kulturn.

  Gazetari: Absolutisht, nuk kam shkruar asgj kundr ekspozits.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Jo, jo, mundem t’jua them juve “ndaluni”, sepse e kuptoni nga fytyra ime q nuk e kam me ju, por e kam me t gjith ata, edhe me ca t opozits, q u uan e foln. Kur shoh sesi debaton n Greqi opozita dhe qeveria, ndihem si n vendin tim, thjesht ashtu. Po nuk sht ide e mir t’i prziesh t dyja.Sipas meje pra, ata s’bn asgj t gabuar, n t kundrt.Ekspozita ishte e bukur, sepse hapsira sht e jashtzakonshme.

  Gazetari: Ishte nj gjest i shklqyer, ishte nj ekspozit e shklqyer dhe ishte nder pr ne q patm pikturat dhe skulpturat tuaja n Athin. Pash n Wikipedia q ekspozita juaj e par ishte n Korfuz, n vitin 1990, sht e sakt?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Korfuzi qe vendi i par ku shkela si individ i lir pr t udhtuar sepse m par kisha udhtuar, po nuk kisha udhtuar si njeri i lir, por si lojtar i ekipit kombtar t basketbollit, kur duhej t luanim jasht n ato pak raste dhe ishte e vetmja rrug pr t dal jasht shtetit. M tej, prpara se t shembej regjimi, por pasi kishte ndodhur ngjarja e madhe e kaprcimit t mureve t ambasadave, kur shqiptart krkuan azil politik, ka shnoi plasaritjen e par n murin e regjimit, nisn t’u lshoheshin pasaporta pr t udhtuar jasht, njerzve q kishin t afrm matan dhe nna ime, e cila ishte nga Vunoi, Himar meq ra fjala, kishte t afrm n Korfuz, kshtu q shkova n Korfuz. M kujtohet q, kur mbrrita, t afrmit tan na pritn n shtpi dhe m pyetn se ’doja t bja t nesrmen, t dilnim n pazar, t uleshim pr nj akullore apo t shkonim n plazh. Po, t haje akullore ose t shkoje pr pazar ishte shum trheqse, por iu thash se doja t shkoja n nj bibliotek dhe t takoja nj prift. M’u kthyen e m than, “mir, bibliotekn e kuptojm, po priftin?”Iu thash: “Ndoshta m kuptoni ose ndoshta jo. Dua t shkoj n nj bibliotek, sepse pr her t par n jetn time do t mund t shoh n nj bibliotek a n nj librari, t gjith autort, q mund t’i prek, t’i nxjerr nga raftet, t’i shoh dhe ta bj lirisht, sepse n Shqipri shum prej tyre nuk lejoheshin, ishin t ndaluar. T shihja Platonin, Sokratin, Aristotelin, Kantin ose t gjith shkrimtart, Prustin, Kafkn e t tjer si ata ashtu lirisht, pr mua, ishte nj ngjarje e madhe n jetn time. M pas, iu thash “dua t shoh nj prift”. Nuk kisha par kurr n jet nj prift, sepse feja n Shqipri ishte e ndaluar dhe doja vetm t shihja nj prift, sa pr ta par, sa pr t kuptuar si dukej nj prift. Vlera e shtuar ishte se prifti kishte mjekr t gjat, m t gjat se e imja, por po kaq t bardh. Ju do t qeshni tani, po nuk sht shaka, ishte mjekra e par q shihja n jetn time, sepse deri prpara vitit 1990, mjekra ishte e ndaluar n Shqipri.

  Gazetari: Vrtet?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Po, mjekra, flokt e gjata ishin t ndaluara. Mustaqet ishin nj element q vetm njerz q ishin krejt t padyshimt mund ta mbanin, si burrat n mosh ose shkrimtart, ose veterant e lufts, pleqt n fshatra, por jo ne, jo t rinjt. Meq ra fjala, do ju tregoj dika – dhe nuk sht shaka, ishte dika q vinte nga ndikimi i Revolucionit Kulturor kinez – ne kishim n aeroportin e Shqipris, i cili n at koh kishte shum pak fluturime, Shqipria kishte vetm disa mijra turist dhe ishin thuajse t gjitha grupe marksiste-leniniste q vinin pr t br pushimet ktu. N aeroport kishte nj dyqan berberi.do turist q kishte mjekr ose flok t gjata duhej t shkonte te berberi pr t hequr mjekrn dhe pr t prer flokt. Kshtu q edhe vet Karl Marksi nuk do mund t hynte n Shqiprin marksiste pa u rruar mir e pa prer flokt. Pra, ja pse isha n Korfuz. M pas, bleva bojra e letr dhe nisa t bja piktura n ballkonin e asaj shtpie shum t bukur t t afrmve t mi dhe hyra n kontakt me dik, q s’e kam takuar m, nj piktor nga Korfuzi, i cili quhej Spiros Surxhinos. Atij i plqyen dhe m tha: “Pse nuk bjm nj ekspozit?” I thash: “Uau, fantastike”. Ksisoj, un ela nj ekspozit ather n dimr, n dhjetor, n salln e ekspozitave t Teatrit t Korfuzit dhe kjo ishte ekspozita ime e par jasht.

  Gazetari: Kjo ishte ekspozita e par. Mir, histori shum interesante.Le t’i kthehemi shtjes s nxeht, q sht shtja “Beleri”. Pyetja ime e par pr kt histori sht: “Pse zgjodht t sulmonit personalisht nj kandidat pr kryetar bashkie?” E keni quajtur analfabet, maskara, t pafytyr. Ju jeni, sigurisht, Kryeministri dhe duke marr parasysh rolin dhe pozicionin tuaj, a ishte ndrhyrja juaj nj thirrje pr institucionet, pr policin dhe gjyqsorin, pr ta veuar, pr ta vn n shnjestr kt kandidat?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Mir, faleminderit pr pyetjen. Para s gjithash, si e thash, ndonjher, n politik, mund t thuash gjra pr t cilat nuk je krenar dhe n kt fushat, po, kam thn disa gjra pr t cilat realisht nuk ndihem mir, por nuk ndihem mir, sepse kjo u lidh me at q ndodhi, q nuk ka fare lidhje, fare. Arsyeja pse u tregova i ashpr me t ishte se ai bri disa deklarata shum, shum t papranueshme, t tilla si “do t onte prpara procesin e ndrprer t helenizimit t Himars”. Kjo sht dika q nuk mund t thuhet n Europ, n kt Europ.Kjo vjen nga nj e shkuar e errt dhe shum e largt.Pastaj, sigurisht, edhe t tjera q nuk ishin realisht aspak t mira.Fliste sikur ishte atje pr t liruar Himarn, nuk e di prej kujt, po mund t flasim pr kt. Sidoqoft, po ju bj nj pyetje retorike: “Nse un do t kisha dijeni q kishte nj hetim t nisur nga denoncimi i dikujt dhe t angazhuar nga prokuroria, do ta ekspozoja veten me nj gjuh kaq t ashpr? Po ta dija q ai do t arrestohej, do ta ekspozoja veten me nj gjuh kaq t drejtprdrejt? Mendoj q, jo, sepse mund t mos jem njeriu m i menur n bot, por nuk jam edhe m budallai n bot dhe ky do t ishte nj budallallk i madh. Arrestimin e tij e mora vesh kur policia ishte vn n veprim dhe telefonova drejtorin e policis e i thash: “far sht kjo?” M tha: “Kemi nj mandat arresti nga prokuroria dhe bazohet mbi prova bindse pr blerje votash”. I thash: “Dgjo, bni mir t jeni t sigurt pr at q po bni, sepse kjo mund t marr shum pr keq dhe duhet t mbshtetet mbi prova bindse. Megjithat pai fat”.Kjo nuk ishte dika n t ciln isha i prfshir, aksioni po zhvillohej tashm.Tani, m bni pyetjen tjetr.

  Gazetari: Ka nj mundsi dhe dua ta diskutoj me ju q t dyja vendet kan humbur disi gjat prkthimit sa i takon “helenizimit”. Miq t Belerit dhe t tjer n Greqi kmbngulin se ai nuk ka folur asnjher pr “helenizimin” ai ka folur pr at q n greqisht sht “elinismos”, q jan “helent”, “grekt”. Ai iu tha njerzve atje se fitorja e tij do t ishte n t mir t “elinismos”, pr njerzit q jetonin n Himar. “Elinismos” jan njerzit q jetojn n Kanada, n Australi e kudo. “Ekselinismos” do t thot “helenizim”. Pra kjo “eks-elinismos”. Pash nj dokumentar n televizionin shqiptar, Top Channel me titra n anglishte, n t cilin gazetari u shpreh se Beleri kishte dhn nj intervist pr nj portal grek, “Protothema” ku bnte thirrje pr “ekselinismo”, pr helenizim, por ai nuk ka br asnjher thirrje pr kt. N intervist, ai u bnte thirrje “elinismos” q do t ishin m mir me t si kryetar bashkie. Ndoshta, ekziston ky ndryshim n prkthim.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Dgjoni, n fund t fundit nuk sht vetm kjo dhe, n prgjithsi, fardo t prfaqsoj ky njeri, q sht nj kndvshtrim krejt ndryshe i bots nga i imi, nga i yni, sepse ne ishim kundrshtar n fushat, nuk ka t bj aspak me at far ndodhi. Kt mund t’jua garantoj. Keni fjaln time dhe un mund t’ju jap shum arsye pse duhet t’i besoni fjals sime. Prtej politiks s gjith ksaj dhe prtej saj, nuk sht vetm ajo fjala (helenizimi), por nj veprimtari e tr, shum gjra, po deri ktu jemi n politik, kjo sht politik.Ama far ndodhi m pas nuk sht politik. sht sundim i ligjit dhe ka t bj me institucionet tona! Mund t diskutojm lidhur me kt, sepse e di q mendoni t kundrtn dhe duhet t’i shohim faktet n sy.

  Gazetari: Po ju ndjek dhe po ju dgjoj me shum kujdes, por mendoj q do doja t’ju jepja t panoramn e plot t ngjarjes ashtu si sht, e par nga Athina. M lini t’ju shpjegoj se pse Athina sht zhgnjyer nga ju.T gjith e pranojm se jeni nj udhheqs reformator.Reformat tuaja n gjyqsor jan mbreslnse, sidomos procesi i vetting-ut.Shum pak vende kan marr kurajn pr ta br nj gj t till, por, prap, problemet n gjykata vazhdojn t jet t pranishme. Sipas burimeve t mia n Athin, trajtimi i shtjes Beleri nga institucionet shqiptare krcnon emrin e Shqipris n BE pr tri arsye: E para, ne e dim q Beleri nuk u arrestua n skenn e krimit t dyshuar.Po, e dyta sht q atij i sht mohuar leja e posame pr t br betimin. E treta, ai mbahet ende i burgosur, edhe pse nuk mundet ta prsrit krimin e dyshuar, sepse nuk ka zgjedhje q t ndikohen, pyetja e dshmitarve ka prfunduar, ndaj ai nuk mund t ndrhyj aty dhe sht kryetar bashkie i zgjedhur, kshtu q pse t arratiset jasht vendit.Pr rrjedhoj, Athina thot se kemi nj arrestim t gabuar, burgosje t gabuar dhe mohim t t drejtave t dikujt.Ja pse Athina ka marr kt qndrim lidhur me kt shtje.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: E kuptoj, e kuptoj, por nuk bie dakord. Nuk bie dakord me asnj prej ktyre. S pari, nuk jam dakord q nj vend i huaj, nj qeveri e huaj t bj komente t thella rreth veprimeve t sistemit t drejtsis s nj vendi tjetr, edhe duke qen vende mjaft mike. Sipas meje, kjo nuk sht europiane! Si fillim, duhet t bazohemi n at q ne dim, sepse nuk dim gjithka. Do marrim vesh do gj kur prokuroria e posame t paraqes provat e plota n gjykat dhe ende nuk kemi shkuar aty. Por, mbshtetur n at q dim, ai u kap n flagranc, pra u kap n veprim e sipr t blerjes s votave, sigurisht me rrjetin e tij t blerjes s vots. S dyti, leja – sepse ktu sht prqendruar vmendja tani – e drejta pr t marr leje pr t br betimin.Pik s pari, n kt pik t dyt, askund n legjislacionin shqiptar nuk ekziston kompetenca e qeveris ose e kryeministrit t nxjerr leje pr nj t ndaluar n paraburgim – n paraburgim (e theksoj) – q t dal nga burgu.Kjo nuk ekziston.Nga ana tjetr, ai, avokatt e tij apo kushdo qoft duhej t kalonin prmes gjykats pr ta krkuar kt gj, e cila m duhet t’ju rithem nuk ekziston n legjislacionin shqiptar.Nuk ka dika t till q dikush t marr leje pr t br betimin, ndrkoh q sht n paraburgim pr nj krim n flagranc dhe gjykata e ka refuzuar tashm.S treti, ju that se arsyeja e tret, nse nuk e kam gabim, ishte burgosja e nj kryetari t zgjedhur bashkie, kshtu?

  Gazetari: Po. Mbahet i burgosur ndrkoh q nuk mund ta kryej t njjtin krim srish.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Po, por shtja sht se mbshtetur n sa mund t kuptojm nga ajo q ka ndodhur sa i takon procesit, ai sht burgosur sepse n t tria nivelet e gjyqsorit t Republiks s Shqipris, n shkallm e par, n apel dhe n Gjykatn e Lart, ai nuk u la i lir. Ndaj, pyetja ime sht shum e thjesht: “Ku hyj un dhe ku hyn qeveria shqiptare n t gjith kt?” Tani, do ju jap pak kontekst. Ky sistem, q do t thot Prokuroria e Posame kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar, Gjykata e Posame kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar, jan krijuar n zbatim t nj reforme n drejtsi q, nga “A”-ja n “Zh”, u konceptua, u hartua, u miratua dhe nisi t zbatohej nn monitorimin e rrept t Bashkimit Europian dhe me mbshtetjen e plot t Shteteve t Bashkuara t Ameriks dhe Bashkimit Europian, prfshi Greqin dhe jan kto organizma q kan vendosur pr paraburgimin, t katr a pes ish-kryetarve t bashkive t Partis Socialiste t Shqipris, nse nuk gaboj numrimin. Tri dit prpara nisjes s fushats, nj kryebashkiak i Partis Socialiste t Shqipris, i cili ishte kandidat, u arrestua dhe u la n paraburgim dhe nuk jam i sigurt nse, q ather, sht uar prpara gjykats.

  Gazetari: Ata ishin kryetar n detyr, ishin kryetar tashm.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Po, po, ishin n detyr, por po e them gjith kt…

  Gazetari: Ata jan gjykuar pr krimet q kan kryer gjat mandatit t tyre si kryetar bashkie.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Jo, jo, po jua them gjith kt, sepse dua t kuptoni se kto struktura jan trsisht t pavarura nga do ndikim dhe nga do ndrhyrje e mundshme nga un dhe nga qeveria. Ky sht nj zotim q e kemi marr dhe ju sfidoj t gjeni qoft edhe nj koment t vetm, nj koment t vetm timin dhe un jam Kryeministri i Shqipris, nuk jam Kryeministri i Greqis! Un jam Kryeministri i Shqipris dhe kurr nuk i kam komentuar veprimet e ktyre institucioneve t reja. Kjo nuk do t thot se jam i knaqur me t gjitha veprimet e tyre dhe se nuk kam idet e mia pr nj veprim a nj tjetr. Un i kam thn partis sime, u kam thn njerzve: “Kjo do t jet e dhimbshme, kjo nuk do t jet e prsosur. Po ndrtojm nga zeroja n Shqipri nj sistem gjyqsor q nuk ka ekzistuar kurr m par, kurr n historin e Shqipris, jo vetm pr kt pjes t historis, por qyshse kemi nj shtet shqiptar, nuk ka pasur as edhe nj rast kur nj person i lidhur me pushtetin, qoft nn monarki, nn diktaturn komuniste, nn qeverin e zgjedhur n mnyr demokratike, t ket shkuar n burg (pavarsisht dshirs s pushtetit). Asnj, nuk ka as edhe nj rast”. Sot, ndrkoh, nuk kemi pak, as nuk i mbaj mend sa jan br dhe do t vazhdojm kshtu. Tani, a sht e prsosur? Asgj nuk sht e prsosur.A kam un shqetsime, a kam mendime q mund t jen ndryshe n nj mnyr a nj tjetr, pr nj rast apo nj tjetr?Ndoshta, por kjo sht ajo q duhet t bjm. Duhet t durojm dhimbjen, duhet t durojm paprsosmrit dhe duhet t vazhdojm prpara, sepse ky sht nj moment n histori kur po provojm dika t paprovuar ndonjher dhe q kur sht provuar, jo kshtu, po n nj nivel shum m minimal, sht tretur, sepse nuk sht e leht t kesh nj gjyqsor t pavarur n nj vend ku jemi t gjith kushrinj. Po t grmojm, dalim t gjith kushrinj. Duhet t dini edhe ju dika pr kt, sepse, edhe pse Greqia sht m e madhe, jemi i njjti soj, kemi t njjtat lidhje fisnore, familja sht e rndsishme, kushrinjt jan t rndsishm, fqinjt jan t rndsishm, t njohurit e t njohurve jan t rndsishm, por na duhet ta ndrtojm (drejtsin). Jua solla kt si kontekst pr bisedn ton dhe ka edhe njerz t tjer n kt vend q kan br gjra t tmerrshme. Nuk jan nga partia ime, nuk jan prej atyre q sot jan n qeveri dhe mbeten ende t paprekshm. Na duhet t presim, t tregojm durim, duhet t shohim, sht pun n ndrtim e sipr. A mendoni se ka nj vend ndryshe, se duhet t ket nj drejtsi ndryshe, se duhet t ket nj trajtim ndryshe pr dik q, po, sht me kombsi greke.

  Gazetari: Jo, aspak.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Por q sht qytetar shqiptar, i cili duhet t’i bindet ligjit dhe duhet t kaloj n t njjtat kanale. Kjo sht prgjigjja ime dhe jo pra, nuk ka… E di q faktet ndonjher nuk mjaftojn, sepse kur dikujt i sht ngulitur nj ide, vazhdon t’i qndroj asaj, por ka dika q dua ta theksoj dhe q mendoj se qytetrimi yn, bota n t ciln ne besojm e ka zgjidhur q nga koha e Roms: sht barra e akuzuesit dhe jo e t akuzuarit pr t paraqitur prova. Tani, i akuzuari jam un dhe nuk m takon barra pr t sjell prova. Un prpiqem t sjell argumente, por nuk kam par asnj prov, asnj prov q do t mbshteste njfarsoj argumentin se sht Edi Rama q po e bn kt, ai po tregohet kokfort dhe ai po qndron n t tijn, se ai sht kshtu e ai sht ashtu. Ka pasur komente n Greqi pr t cilat m ka ardhur keq, deri edhe t tipit “ai sht bishti i Erdoganit, po bn sipas Erdoganit.”.Dgjoni, kjo sht e teprt dhe nuk e nderon Greqin, nuk e nderon gazetarin greke, nuk e nderon politikn greke.

  Gazetari: Do t’ju pyesja pr Presidentin Erdogan.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Po, m pyesni. Kjo sht bised e lir dhe, m pas, sigurisht, ju do bni punn tuaj pr ta redaktuar dhe do ta botoni, po tani po flas me ju.

  Gazetari: Po, absolutisht, tani po flasim s bashku. Kam edhe dy pyetje t tjera, veanrisht pr Belerin. Nj prej tyre sht: “N Athin, qeveria greke ka theksuar se Beleri sht i vetmi q mbahet i ndaluar pr kt krim specifik n Shqipri. Ndshkimi sht shprpjestimor pr afro 300 euro.Ka pasur edhe 31 incidente t tjera ku jan dhn para n t njjtn dit, ditn e zgjedhjeve, n maj, por t gjith jan t lir.Kandidat q paguanin votuesit pr t votuar pr ta – 31 incidente. Tridhjet prej tyre jan t lir dhe i vetmi kandidat i akuzuar pr kt vepr penale t dyshuar sht n burg. Ky sht nj detaj tjetr pr t cilin flasin n Athin.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: T kuptoj dhe prgjigjja ime sht shum e thjesht. S pari, as arrestimi dhe burgosja e njrit, as lnia e t tjerve t lir nuk ka t bj me qeverin ose me mua, por ajo far mund t’ju them sht, duke qen se e kam dgjuar kt argument dhe kam pyetur…

  Gazetari: Zyrtart tuaj.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Ktu shtja sht se kjo ka ndodhur me presh n duar. Rastet e tjera jan denoncime nga t tjer dhe nuk ka kandidat, nuk ka asnj kandidat t vetm apo kryebashkiak n detyr, q t jet kapur duke e br nj gj t till dhe t jet ln i lir.Ka njerz pr t cilt ka akuza bazuar n nj video, n nj mesazh zanor a n dika tjetr dhe t gjitha kto jan shtje n hetim, ende t paprfunduara, kshtu q krahasimi nuk qndron.

  Gazetari: Po, nse mundem t’ju them…

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Po, sigurisht q mundeni.

  Gazetari: Sipas informacioneve tona dhe sipas nj videoje t postuar n Facebook, kur sht arrestuar, Beleri ka qen n nj restorant tjetr nga vendi ku sht kryer krimi i dyshuar nga dikush q punonte pr t. Ai ishte n nj restorant tjetr duke folur me kushririn dhe avokatin e tij dhe m pas sht arrestuar, pasi dikush q punonte pr t ishte arrestuar m par, gjysm ore ose nj or m par n nj restorant tjetr, nj lokal akulloresh, i dyshuar se po jepte para.Avokatt e Belerit shprehen se dokumentet ose dokumentet gjyqsore thon se Beleri nuk ishte n vendngjarjen e krimit. Megjithat, do t doja ecja m tej…

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: M lejo t them dika ktu. S pari, askush, prve prokurorve, nuk i njeh provat e plota, sepse ato nuk jan br publike. Provat e plota jan ende pjes e sekretit hetimor deri n momentin q do t hapet gjyqi dhe do nxirren prpara gjyqtarit. Kur t ndodh kjo, ather kjo shtje do t’i bhet me dije publikut dhe pastaj dokush mund t gjykoj nse kjo sht e gjitha apo vetm nj pjes, nse sht mir apo sht keq, dika q un nuk e di, zotri i nderuar, nuk e di. Un prgjigjem bazuar vetm tek ajo q di dhe at q s’e di, s’e di. Nse nuk ka prova dhe e gjitha kjo sht nj fars, do ta marrim vesh dhe, m pas, mund t diskutojm srish, por, gjithsesi, une nuk do t komentoj. Un nuk bj kurr komente mbi at far bjn kto institucione t reja dhe m besoni, ndonjher, do doja t komentoja, por vetprmbahem dhe askush n partin time, n qeverin time nuk bn komente rreth vendimeve t drejtsis, sidomos pr kt pjes, sepse reforma duhet t vazhdoj me zyra prokurorie n do qark e me gjra t tilla, por n kt pjesn e re ne nuk hyjm absolutisht. Ne duam t’i mbshtesim kto institucione, duam ta mbshtesim kt reform dhe na duhet t paguajm mimin pr t, qoft kur shohim njerz t partis son q arrestohen, qoft kur kemi gjra pr t thn dhe mbyllim gojn. Kshtu i shrbejm ne ksaj (kauze t drejtsis), n t kundrt, mund t dshtoj srish, sepse nse shndrrohet n dika politike, mund t dshtoj srish dhe prokurort e gjyqtart nuk do t ndihen m t mbshtetur dhe nuk do t duan m t bjn punn e tyre. E vetmja ndrhyrje qeveritare q kur reforma n drejtsi ka nisur rrugn e saj sht ndrhyrja e qeveris greke.Nga qeveria shqiptare nuk ka asnj ndrhyrje.

  Gazetari: Athina i ka krkuar Tirans ta lejoj Belerin t bj betimin. Ka nj alternativ pr kt.A jeni gati t mbshtesni politikisht alternativn q ai ta bj betimin n burg prpara nj noteri?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Dgjo, sht shum interesante kjo, “Athina i ka krkuar Tirans”. Kush sht Tirana n kt rast?

  Gazetari: Kryeministri.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Tirana nuk sht kryeministri. Kryeministri sht i ulur ktu dhe un jam n qendr t Tirans, mund ta konfirmoj, por pushteti im sht krejtsisht i ndar nga pushteti i atyre t cilt duhen pyetur dhe jan pyetur e kan thn “jo”, q do t thot, se jan pyetur prmes procesit dhe kan thn “jo”. Nga ana tjetr, nse m gjeni nj rresht n legjislacionin ton q i hap edhe dritaren m t vogl brjes s betimit n burg prpara nj noteri, ather le ta flasim. Nuk ka asgj t till.

  Gazetari: Ka nj precedent n Tiran. Ekspertt ligjor n Athin din se ka nj precedent n Tiran.M 14 nntor 2019, Arta Vorpsi, gjyqtare e Gjykats Kushtetuese, tejkaloi kundrshtimin e Ilir Mets pr ta pranuar, duke e br betimin prpara nj noteri.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Dgjoni, s pari, ajo ishte njeri i lir, q pati iden ta bnte nj gj t till. Pati disa njerz q menduan se kjo ishte e mundur dhe m pas gjja ra posht.S dyti, po flasim pr nj njeri, i cili sht n burg pr nj krim, nuk po flasim pr dik q bn eksperimente.

  Gazetari: Krimi nuk sht provuar.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: E pra far ajo zonja bri n at rast ishte vendimi i saj, veprimi i saj dhe nuk funksionoi, por n rastin pr t cilin po flasim bhet fjal pr nj t ndaluar, pr dik q sht n burg. Kur vjen puna pr brjen e betimit si kryetar bashkie, ligji sht shum i qart: betimi bhet prpara kshillit bashkiak, n prani t prefektit e me radh. Nuk ka n ligjin ton asgj t till si betimi prpara nj noteri, nuk ka.Edhe njher, kjo sht ajo pr t ciln bhet fjal. Ju thoni nj gj, un them nj tjetr, por n fund t fundit ka vetm nj vend ku kjo mund t vendoset dhe kjo sht gjykata. Gjykata tha “jo”, kshtu q pr far po flasim?

  Gazetari: Drejtori i burgut nuk sht pjes e gjykats.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Po drejtori i burgut nuk e ka t drejtn t jap nj leje t till, sepse drejtori i burgut nuk mund t’iu jap leje personave t paraburgosur, nuk ekziston kjo. T paraburgosurit nuk mund t’i jepet leje nga drejtori i burgut, por vetm nse ai e krkon dhe e merr nga gjykata.

  Gazetari: Nga gjykata, n rregull.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Kur je i burgosur, ke mbaruar pun me procesin gjyqsor dhe je aty dhe, larg qoft, t vdes dikush n familje, krkon leje dhe mund ta marrsh bazuar n sjelljen tnde e kshtu me radh. Kt mund t bj drejtori, por ai nuk mund t’i jap leje nj t paraburgosuri q t bj betimin n detyr, ndrkoh q kjo nuk sht fare e parashikuar n legjislacionin ton.

  Gazetari: N rregull. Ather, Kryeministr a do t thrrisni zgjedhje t parakohshme pr Himarn?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Ktu, ndoshta, mund t siguroni nj lajm. Nuk jam i sigurt nse duhet.

  Gazetari: Do isha i lumtur po t siguroja nj lajm.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Nuk jam i sigurt nse duhet ta merrni, sepse ende nuk jam i sigurt se si do t shkoj. Po, para s gjithash, nuk jemi ne, nuk sht qeveria q thrret zgjedhjet e reja n Shqipri, sht Presidenti ai q i thrret. Ndrkoh, mnyra sesi shkon procesi sht kshtu: sipas ligjit ton, nse nj person i zgjedhur nuk paraqitet pr brjen e betimit pr fardo arsye – nuk sht e prcaktuar – pra, kur nuk paraqitet pr t’u betuar brenda 90 ditve, i takon qeveris t veproj duke shkarkuar personin dhe duke vendosur nj kujdestar n detyr derisa t zhvillohen zgjedhjet e reja, t cilat shpallen nga Presidenti. Iu kam krkuar juristve t mi t prgatisin nj opinion dhe nuk e di cili do t jet, por mendoj se ky rast sht tejet specifik. Nuk ka nj precedent pr kt, kur sht hartuar ligji askujt nuk i ka shkuar ndrmend nj situat e till. Instikti im apo reagimi im i par sht se, ndoshta, do t na duhet t presim procesin gjyqsor, derisa t provohet nse ai sht fajtor apo i pafajshm. Sidoqoft, ky nuk sht opinion ligjor, sht thjesht nj mendim i imi pr faktin se nuk kemi realisht asnj precedent dhe pastaj, kjo do t hapte shteg pr shum interpretime. M duhet t pres departamentin ligjor, por kjo mund t shkoj qoft n nj drejtim, qoft n tjetrin.Kjo sht edhe prgjigjja e duhur, mund t ndjekim njrin apo tjetrin drejtim, bazuar n argumentimin e departamentit ton ligjor.

  Gazetari: M lejoni ta bj m t qart, ju doni t thoni q, politikisht, mbshtesni iden se Beleri duhet t vazhdoj t jet kryetar i zgjedhur deri n procesin e tij gjyqsor. E kuptova mir?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Nuk sht vetm politikisht, sepse n kt tryez, duhet t marrsh vendime, n tryezn tuaj duhet t’i komentoni vendimet.

  Gazetari: Po, patjetr. sht m e leht.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: N kt tryez, duhet t marrsh vendime dhe ka shum gjra q duhet t’i filtrosh e t’i kuptosh, por, n kt rast, sigurisht, duhet t shohim opinionin ligjor dhe mendoj se ka nj mundsi q t mos veprojm derisa gjykata t marr vendimin. N kt rast, u japim t gjithve shansin q ta ndjekin deri n fund, nse sht e mundur. Nse kjo sht e pamundur ligjrisht, do t na duhet ta shkarkojm, pra mund t’i ndjekim t dyja rrugt.

  Gazetari: Kur do t vendosni pr kt?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Di q ka edhe nj gj tjetr q po interpretohet, se kur nis numrimi, pra nga cila dit do t nis numrimi? Dhe pastaj ka ca njerz q brtasin se do t vijn n Himar dhe vijn mbajn protestn m unike n historin e Europs. Ca njerz t zgjedhur n nj vend tjetr, q vijn ktu t protestojn kundr autoriteteve t ktij vendi,ky sht rast unikal.

  Gazetari: Nuk sht rast i vetm Kryeministr. Bn t njjtn gj n Stamboll, pr Imamoglun

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Kush?

  Gazetari: Kostas Bakojanis, kryetari i bashkis s Athins shkoi n Stamboll pr t protestuar n mbshtetje t Ekrem Imamoglus, kryetari i bashkis.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Jo! Jo, kjo sht dika tjetr.Kjo sht ndryshe, nuk sht e njjta gj.Megjithat, ndoshta vjen nga Greqia e lasht, nuk e di, prandaj ndoshta dhe ju e dini m mir si dika tipike greke. Nuk jam msuar me kt, por ajo q dua t them sht se nuk jemi t t njjtit mendim as pr numrimin, kshtu q nuk do t merremi me kt dhe pastaj do t marrim vendimin ton. Mund t shkoj n secilin drejtim.

  Gazetari: Kam lexuar n t dhnat e biografis suaj dhe ma that edhe ju m hert se nna juaj sht nga Vunoi, nj fshat n rajonin e Himars. A ndihesh ndopak himariot?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Himariot?

  Gazetari: Po, ju personalisht.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Dgjoni, n Shqipri dhe nuk e di a e keni n Greqi, ka nj shprehje q burri sht gjithnj nga fshati i gruas.

  Gazetari: Po, thuhet edhe n Greqi.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Un kam lindur n Tiran. Gruaja ime ka lindur n Tiran, kshtu q ndihem tiranas, por, po, kam nj lidhje shum t fort me Himarn, me Vunoin.Nj lidhje t fort, shum t fort.Nna ime ishte vunjotse tipike dhe ka nj thnie pr Vunoin, temperaturn normale e kan 38.M plqen shum.

  Gazetari: That “vunjotse”, dini greqisht?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Jo, nuk di greqisht. Im vlla di m shum, e msoi pak kur ishte n Korfuz dhe m vjen vrtet keq q nuk jam n gjendje ta flas kt gjuh, sepse m tingllon shum bukur dhe pastaj sht gjuh e njerzve t mdhenj.

  Gazetari: Duke qen se keni ndjenja t forta pr Himarn, a doni t’i prcillni ndonj mesazh n kt intervist pakics greke q jeton n Himar?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Nuk kam asnj mesazh pr t’iu prcjell. Mendoj se kushdo n Himar apo n pakicn greke, kudo q jeton, e di shum mir, nse nuk sht i helmuar nga politika, se jeton n kt vend plotsisht i barabart me shqiptart, me t mirat dhe t kqijat, me problemet e me knaqsit. Nuk di ende, mbase ju mund t m ndihmoni, q t ket nj problem t vetm, sikur edhe nj problem t vetm q ta ken vetm grekt ktu.Nuk di t ket asnj t vetm.M thoni nj.

  Gazetari: Po, do t’jua them nj. Nuk e dija, por m than q ka probleme lidhur me t drejtat e pronsis s qytetarve t Himars. N Athin thuhet se qytetarve t Himars iu jepen titujt e pronsis, vetm nse kan rn dakord tashm t’ua shesin pronat investitorve t mdhenj strategjik. Kshtu, n 10 vitet q qeverisni Shqiprin dhe tre vjet pasi Parlamenti miratoi ligjin e ri pr pronat, a e dini sa tituj pronsie iu jan dhn qytetarve me banim n Himar pr prona q nuk jan shitur menjher pas ksaj?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: S pari, ky sht komplet manipulim, sepse historia e titujve t pronsis n Shqipri sht shum e dhimbshme, shum e dhimbshme. Na u desh t kalonim npr ferrin e shtetzimit t plot, pastaj t prjetonim purgatorin e tranzicionit, viktima e par e madhe e t cilit ishin titujt e pronsis; nj katrahur e madhe, nj katrahur n do kilometr katror t vendit. Po ju them q ende kemi probleme, probleme t mdha n Veri, ku ka shum prona, ku ka nevoja pr zhvillim, ku kan nevoj pr t marr fonde, kan nevoj pr t marr subvencione dhe nuk mund t regjistrohen, edhe sot q flasim, prandaj na u desh ta miratonim kt ligj. E dyta, t thuash q atyre iu njihet pronsia vetm pasi kan br marrveshje me kdoqoft sht jologjike, sepse nuk mund t bsh asnj marrveshje, nuk mund t marrsh asnj leje nga institucionet, nse nuk ke titullin e pronsis, kshtu q duhet t kesh titullin. Kam dgjuar kt historin (e pronave) “pr nj cop buk” dhe sht menduri. Ju e dini sesa shitet toka n Himar dhe jan njerzit atje q e shesin dhe e shesin tokn bazuar n dokumentet q kan ose mbshtetur n dokumente shum t vjetra, (ruajtur) nga koha e komunizmit, ose q nuk jan as tituj pronsie, por ata jan pronar dhe shesin. Sot, po ju them, n Himar jemi n situatn ku prona shitet shum m tepr sesa n shum pjes t Korfuzit.Dikush q punon dhe ndrton atje dhe q nuk sht nga Himara m tha i kam bler pronat tri her, sepse nuk doja q askush, askush t thoshte q m lan pa gj. Ata kan probleme me njri-tjetrin, pr shkak t mbivendosjeve t prons, pr shkak t dokumentacionit t ndryshm, dhe i kishte bler tri her e m’i tregoi dhe m tha “tani, po punoj t blej nj pron n Korfuz dhe sht 10 her m pak sesa ato q kam bler n Himar nj her t vetme”. Sot, n Himar, gjeje pak sa sht mimi mesatar: 400, 500 euro pr metr katror? Po flas aty ku sht plazhi, jo n mal. Ka raste q mund t shkoj deri n 1 000 dhe sht nj transaksion mjaft i mir n thonjza, pasi sht kryesisht jotransparent.Njerzit marrin shum para, pa i deklaruar si duhet dhe kt nuk e kemi vetm n Himar, e kemi kudo.Ne kemi ndrmarr nj sistemim t gjer t titujve t pronsis, por ka ende shum pr t’u br, sepse kan ndodhur shum gjra t kqija m par.M lini t’ju them dika tjetr. Titujt e pronsis q i jan dhn pakics greke gjat mandatit tim jan t panumrta. Krahasojini me far ndodhte m par. Zero, zero, jo nj, zero! Sot, minoritart grek mund t shkojn n kisha q kan titujt e pronsis dhe kishat nuk kishin tituj pronsie, qkur komunizmi i kishte zhvehur prej tyre. Qeveria ime iu dha titujt kishave. Pata nj bised me shoqatn, nuk e di si quhet, shoqata e himarioton e ameriks apo dika e till.Ata ishin nj z i fort, sepse kan rrnjt e tyre n Himar, ishin t mirorganizuar, ishin mjaft t vendosur dhe m ishin kundrvn bazuar n llafe. M pas, shkova n Nju Jork, u ula me ta dhe u thash, “shikoni, mos m dgjoni mua, se un do them at q m vjen pr mbar. Drgoni nj ekip atje, drgoni nj ekip juristsh, t intervistojn k t duan. Le t shkojn n vend, le t flasin me institucionet, le t mbledhin faktet dhe, pastaj, nse sht ashtu si thoni ju dhe jo si them un, jam gati t marr ndshkimin, domethn ndshkimin si gnjeshtari m i madh”. Nj nga personat aty, nj njeri mjaft i menur, tha: “Dgjo, nuk e kisha menduar kurr q do t takohesha dhe do ndaja bukn me Edi Ramn. Kjo n vetvete sht nj gj e jashtzakonshme dhe tani po t them q, nse po na manipulon, do t t qepem pas gjith jetn” N mnyrn greke, sigurisht, jo n mnyr terroriste. “Por, nse ti po thua t vrtetn, do t jem miku yt prjet”. Sot, jemi miq prjet.Dhe, kujdes, nuk po them q kjo e gjitha sht vaj, nuk po them se nuk ka probleme, nuk po them kt, por po ju them se problemet me pronn n t gjith bregdetin shqiptar, q sipr n Shkodr e deri posht n Konispol, jan t njjtat.Belaja sht q ca njerz, q me ’duket jan m t zgjuar se t tjert, din si ta prdorin flamurin grek si kart krediti. Din si ta prdorin flamurin grek q t derdhin helm dhe din si t’i prdorin interesat e tyre shum t vogla duke shfrytzuar flamurin grek. sht dika q n do popull ndodh, po, pr Shqiprin, e bjn duke prdorur flamurin e Partis Socialiste apo flamurin e Partis Demokratike, ose flamujt e partive t tjera, sepse nuk mund t pretendojn se jan ktu nj pakic q po rrnohet apo nj minoritar q po zhvatet. Kur vjen fjala pr disa persona n pakicn greke, ata jan shum t zot ta manipulojn Athinn dhe Athina nuk sht e gatshme t kuptoj se shansi m i mir q ka pr t prmirsuar marrdhniet dhe jetn e pakics greke nuk sht nj grek, po jam un ktu. Jam un, jo sepse un punoj pr grekt, po sepse punoj pr t gjith njsoj dhe mendoj se grekt n Shqipri jan nj pasuri dhe duhet ta mojm pranin e tyre, kaq. Megjithat, ashtu si ka disa shqiptar me t cilt nuk jam i lumtur q ndaj nj gjak, ka edhe disa grek q ju realisht nuk duhet t jeni krenar q ndani nj gjak me ta.

  Gazetari: Flisni pr manipulim. Historia q antar t qeveris kan mbshtetur interesa t veanta n Himar sht gjithashtu nj manipulim? Po i referohem…

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: M thuaj.

  Gazetari: Po i referohem historis s Artan Gait, bashkshorti i ministres s Jashtme, Olta Xhaka, pronar i AGTTC Hotel Management dhe q sht shpallur investitor strategjik. Ka pasur nj debat t tr n Parlament dhe n Gjykatn e Lart, m duket. far komenti keni pr kt, sepse sht prmendur si nj mnyr ndrhyrjeje e qeveris pr interesa t posame…

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Dgjoni, nse debatet n Parlament do t ishin prova, ather nuk duhet t ishit duke folur me mua, por duhet t informonit policin se ku ndodhem dhe duhet t m mbani ktu derisa t vij policia t m marr.

  Gazetari: Nuk e thash q ju e mbshtesni kt. Po them q nuk e di nse kjo sht n dukje e ligjshme.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Jo, po them q nse debatet n Parlament bhen arsye pr t’iu vn njerzve nga pas, ather duhet t m viheni mua, sepse un jam m i rrezikshmi, m i pandershmi, jam ai i keqi fare, po t bazohemi te ato q thuhen n Parlament. Po sa t vrtet ka kjo (q pyett) dhe pse u b kaq e madhe? far sht n fund t fundit nj investim strategjik? Investimi strategjik sht nj mjet thjesht pr t garantuar, jo me para, po pr t garantuar me an t disa stimujve investitort n sektor strategjik dhe, pr ne, turizmi sht nj sektor strategjik. Ky instrument sht prdorur sepse ishim shum, shum mbrapa. Nuk kishim nj hotel, nj hotel q meriton t quhet i till. “Investitori strategjik” sht nj status q merret pasi gjithka, gjithka sht n rregull mes teje dhe pronarve t toks e pasi paraqet planin, prezanton projektin e kshtu me radh.Ky ishte nj projekt si shum projekte t tjera n bregdetin ton pr hotele dhe ndrtesa banimi, t zakonta pr vende si tonat. do hotel n Shqipri, q sht buz detit merr leje pr t shfrytzuar plazhin. Kshtu, leja q sht dhn (pr plazhin) sht nj mes mijra e mijra lejeve nga lart n Adriatik e posht n Konispol. shtja nuk u ngrit nga pronar q ishin zhvatur, sepse pronart atje kan br marrveshjet e tyre dhe jan n rregull me marrveshjet, si do pronar, sepse, nse nj pronar nuk sht i knaqur me marrveshjen, nuk e bn marrveshjen ose nse pronari zhvatet, ai shkon n gjykat, del n media e kshtu me radh. Nuk ka nj gj t till. Tani, pyetja ime sht e thjesht: “far duan kta q flasin? Duan q njerzit t cilt jetojn n Himar ta zhvillojn pronn e tyre apo t jetojn si Robinson Kruzoja?”Ky sht thelbi. Nse e zhvillojn pronn e tyre, sigurisht, bazuar n plane, ata marrin para.Marrin shum para.Kta q flasin ashtu e nnvlersojn shum inteligjencn dhe aftsin e qytetarve n Shqipri, shqiptar apo grek, pr t’u marr me punt e tyre. Njerzit din t kujdesen mir pr punt e tyre, m besoni dhe nuk ka nj shtje t till si “ne (qeveria) duam t’u bjm…”.T’u bjm far?far duam t bjm ne n Himar? Ne duam ta zhvillojm Himarn, t zhvillojm do cep t vendit, bazuar n ligj, bazuar n kontrata, bazuar n gjithka t drejt dhe nuk mund t m gjeni as edhe nj rast t vetm, sepse ather ky do t ishte problem, nse kemi marr toka, pr t vendosur nj investitor strategjik, aty ku nuk ka marrveshje me pronart, si ju mund t bni n Greqi, si mund t bjm edhe ne n fakt bazuar n legjislacionin ton, por nuk e kemi br kurr. As edhe nj her t vetme.Sa her vjen puna te pronart, jan respektuar s pari pronart, ndaj nuk e di vrtet pr far flasin kta njerz!

  Gazetari: Do t prfitoj nga rasti t’ju them, t’ju rrfej respektin tim t thell pr shqiptart q kam takuar, t cilt jetojn n Greqi. Disa prej tyre jan votuesit tuaj.Jan njerz shum puntor, me integritet dhe vlera morale dhe kam respekt absolut pr inteligjencn e tyre. E pranoj at q thoni. Do doja, po ashtu, t thoja se ju jeni nj udhheqs me fjal e vepra t guximshme. S fundi, n Chatham House, keni thn “luftoj pr nj vend t hapur dhe t lir” dhe po kshtu that “kam vn jetn n rrezik pr lirin e fjals” dhe un i respektoj plotsisht kto deklarime tuajat. E njoh historin dhe jetn tuaj, n art dhe n politik kto 30 e kusur vjet, por, lidhur me Himarn, sht rasti pr t’ju krkuar dika tjetr. Do t ishte nj gjest mjaft i guximshm kundrejt grekve t Himars, nse do t binit dakord q msimet e dy viteve t fundit t shkolls s mesme private t Himars t zhvilloheshin edhe n gjuhn greke. Do t ishit i gatshm ta merrnit n konsiderat nj gjest t till?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Nuk e njoh kt shtje, sinqerisht, nuk e njoh. sht hera e par q e dgjoj. Do ta shoh dhe…

  Gazetari: T gjitha msimet jan n gjuhn greke deri n dy vitet e fundit dhe dy vitet e fundit gjithka sht n gjuhn shqipe

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Me dy vitet e fundit e keni fjaln derisa?

  Gazetari: Dy vitet e fundit t shkolls s mesme, prpara se t shkosh n universitet, jan n gjuhn shqipe.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Pra, po thoni q n dy vitet e fundit t shkolls s mesme nuk sht m gjuha greke.

  Gazetari: Po, t gjitha msimet jan n gjuhn shqipe.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Nuk e njoh si shtje. Un mendoj se sht shum bukur t msosh greqisht, sht shum bukur t msosh do gjuh dhe t msosh gjuhn e nj fqinji sht fantastike.Realisht, e besoj kt.Jam shum i vjetr tanim pr t msuar greqishten, po do t m plqente shum.

  Gazetari: Mund t prpiqesh.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Ndoshta mund t regjistrohem n nj kurs n Himar.

  Gazetari: Mendoj se shumicn e pyetjeve i bra, por do t doja t bja edhe dy t tjera. sht e mirdokumentuar se keni nj bashkpunim politik me Tony Blair-in dhe Alastair Campbell-in. Do ta pranonit Tony Blair-in si ndrmjets midis jush dhe Mitsotakis pr t zgjidhur shtjen “Beleri”?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Po far do t bj Tony Blair-i. far mund t bnte?

  Gazetari: T’ju kthente srish miqsin.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Miqsin? Jo, po ju them, dhe jam shum i sinqert pr kt, nuk kam asnj lloj ndjesie t llojit “pse kam qen mik me kt njeri? Pse i kam besuar ktij njeriu?”Jo, e kam mik dhe i besoj. Ju thash, politika mund t jet nj ndikim shum i keq e, ndonjher, politika ka shkatrruar mendje shum t bukura dhe zemra t mdha…

  Gazetari: Po, absolutisht.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Por nuk ndryshon ndjenjat e mia. Qirjakosi pr mua sht nj udhheqs modern dhe ajo far po ndodh tani nuk sht moderne, sht antike dhe nuk duhet t ndodh! Por nuk i di saktsisht motivet. Mendoj se kjo sht shum e thjesht, sht shum e thjesht dhe i gjith ky dyshim, t gjitha kto teori konspirative, gjith kjo ide e marr se Himara sht nj aren ku duhet t ndeshemi sesa grek jemi apo sa shqiptar jemi, e gjitha kjo nuk sht e shndetshme. Esht shum e dal boje.

  Gazetari: Zoti Kryeministr, kjo sht puna e Tony Blair-it, t’iu shpjegoj situatn t dyja kryeqyteteve

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Qirjakosit? Nuk e di, nuk e di nse mundet t’ia shpjegoj Qirjakosit, por nuk mendoj se na duhet nj tjetr gjuh n mes. Un flas shqip, ai flet greqisht. Ai (Qirjakosi) flet anglisht m mir se un, por un flas anglisht mir mjaftueshm, kshtu q nuk na duhet nj anglishtfols q nuk di as shqip, as greqisht, pr t br bashk nj grek dhe nj shqiptar, sepse, pastaj, kam frik se problemin do e ket Tony, jo ne.

  Gazetari: M lini t’u pyes dika t fundit, trsisht ndryshe nga Himara dhe Beleri. Ka t bj me zonat detare. N vitin 2010, si udhheqs i opozits, ju e kundrshtuat marrveshjen e 2009-s pr zonat detare midis Greqis dhe Shqipris. A jeni i gatshm tani, realisht i gatshm, t nnshkruani nj marrveshje arbitrazhi dhe t’ia referoni shtjen Gjykats Ndrkombtare n Hag apo jo?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Dgjoni, ky sht srish nj shembull i mir pr t’ju shpjeguar sesi e shoh un politikn. Kur u nnshkrua kjo marrveshje midis paraardhsit tim dhe, m duket, Karamanlisit dhe Dora e firmosi me kundrshtarin tim t dashur, un nuk e kisha iden, askush nuk e kishte iden far ishte. Doli si lajm dhe t gjith ishin n rregull, me iden q sht nj marrveshje midis Greqis dhe Shqipris, pra s’ka asgj t keqe.M pas, disa njerz nga shoqria civile, konkretisht, nj ish-ushtarak i lart nisi t shkruante gjra q ishin shum shqetsuese.Kur ka arsye pr t’u ngritur kundr shqiptarve n Greqi, ka shum njerz atje q e bjn.E njjta gj ndodh n Shqipri kundr grekve, gjen shum njerz q e bjn.Klima u helmatis e u ndez shum. Njerzit e partis sime thoshin se ky ishte nj rast i mir pr t’u vrsulur. U thash “jo, sepse kjo do t ishte shum e leht.Nse fillojm t hapim nj betej politike pr kt, far do t themi, ku do dalim?” N t njjtn koh, argumentet ishin tejet shqetsuese, ndaj iu thash: “Dgjoni, e vetmja gj q mund t bjm sht ta ojm n Gjykatn Kushtetuese”. Meq ra fjala, n at koh, Gjykata Kushtetuese kishte gjithnj vendime mjaft t balancuara ose, kryesisht, me shumic, nga ana tjetr, ndaj iu thash: “sht nj gjykat e balancuar. Jan njerz t arsyeshm, kshtu q jan ata t cilt duhet t’i hyjn me themel, pasi marrveshjet detare nuk jan t lehta dhe nuk ka shum njerz q e njohin legjislacionin e detit, sepse sht nj qoshe e veant n universin e ligjit”. E uam n Gjykatn Kushtetuese dhe Gjykata Kushtetuese mori nj vendim 9 me zero, 9 me zero kundr qeveris, dika shum e rrall. Kjo mbeti shtje e hapur dhe kur u bra kryeministr, nisa t flas pr t, e m kujtohet kur bra diskutimin e par, kur (kryeministri) Samaras m krkoi se ’mendoja. M pas, kur i bm kto diskutime me Aleksisin (Tsipras), i thash: “Prse t mos shkojm n Gjykatn Ndrkombtare?” Kjo sht dika pr t ciln vendet tona… Ktu jemi t ngjashm.Ju mund t jeni n Bashkimin Europian dhe ne jemi kandidat, ju jeni prpara nesh, sepse historia sht treguar m bujare me ju sesa me ne, e keni pasur BE-n prpara nesh prej nj kohe t gjat, por n kt pik vazhdojm t jemi t ngjashm.Prodhojm ende m shum histori nga ’mund t tresim.Kur bhet fjal pr t tilla gjra, sigurisht q mund t shpallesh n ast tradhtar, qoft nga ana greke apo ajo shqiptare.T dyja palt akuzojn pr tradhti, megjithse nuk mund t ket tradhti konsensuale n t dyja ant. Njri duhet t jet tradhtari, tjetri prfituesi apo jo? Kshtu i shprehja kto, por “Jo, jo, jo.” Aleksisi ishte i ftoht (mbi kt ide).Nism t zhvillonim negociata pas negociatave pr kt.Shkuam n nj pik t mir, m duhet t them, por, pastaj, poezia, proza e Syriza-s mbaroi dhe ne rifilluam.Jam shum, shum, shum i knaqur q arritm n kt marrveshje q, m mir, t’ia lm Gjykats Ndrkombtare.

  Gazetari: Keni arritur tashm nj marrveshje me paln greke?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Jo, jo, kemi arritur n nj marrveshje n parim, se marrveshja duhet t kaloj hapat. Pra, jemi marr vesh n parim (pr t shkuar n gjykatn ndrkombtare).Tani duhet t kryer procedura. Presidenti duhet t jap nj autorizim t ri pr grupin negociator q t filloj pun dhe, pastaj, duhet t prgatisim dika t quajtur marrveshje e prbashkt…

  Gazetari: Marrveshja e Prbashkt Kompromisi pr t’iu drejtuar gjykats

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Po. Pra, kjo sht dika q duhet arritur dhe shpresoj…

  Gazetari: A jeni optimist, q do t realizohet?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Shpresoj.

  Gazetari: Ka zra dyshues. I dini ata zra dyshues q thon se Edi Rama preferon miqsin strategjike t Presidentit Erdogan dhe Presidenti Erdogan nuk dshiron nj marrveshje midis Greqis dhe Shqipris, sepse nj marrveshje e till mund t prdoret si model pr nj marrveshje t ardhshme n Egje midis Greqis dhe Turqis. sht kjo nj tjetr histori konspirative?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Kjo sht nj goxha teori konspirative. E para, sepse kur un e kundrshtova marrveshjen n gjykat, nuk e kisha takuar kurr Presidentin Erdogan dhe nuk kisha asnj lidhje me asknd n Turqi, se ishim n opozit. E dyta, po, kemi nj marrveshje partneriteti strategjik me Presidentin Erdogan, por nuk mendoj q duhet t zgjedhim mes Presidentit Erdogan apo Qirjakos Mitsotakis, midis Greqis dhe Turqis.Ne i duam t dyja.Fakti q ju nuk e keni shum qejf njri-tjetrin nuk duhet t prbj problem pr ne q t’ju plqejm t dyve, mendoj.Presidenti Erdogan kurr, asnjher – po jua them kt dhe sht fjala ime kundr teorive konspirative – nuk m ka krkuar, madje as m ka pyetur, far po ndodh me kt. Kurr! Asnjher! Ai nuk ka nevoj pr Shqiprin pr t br betejat e tij. Duke qen se po flasim pr Presidentin Erdogan, po jua them, ndjesia ime sht q Presidenti Erdogan nuk sht anti-grek. Presidenti Erdogan sht ai, q ju e dini shum mir besoj, pati kurajn kur ende nuk ishte ky q sht sot, por ishte vetm kryeministr, t hidhte n tryez nj marrveshje pr Qipron, ju kujtohet, q ishte dika mjaft e rrezikshme pr karriern e tij n Ankara dhe e bri. Asokohe ai u – nuk do t prdor at fjaln e forte, por dika e ngjashme, ju mund t gjeni n greqisht nj fjal m t but –nga Bashkimi Europian! Pastaj gjat krizs s rnd q kaloi Greqia, nuk e pash t shfrytzonte rastin q ta rndonte ca m shum, sepse, po t donte t shkatrronte Greqin apo nse ai ka ndrmend t shkatrroj Greqin, do ta kishte prdorur at moment pr ta br (krizn) m t dhimbshme, duke prdorur refugjatt e me radh. Nuk e bri.Vrtet, nuk e kam par kurr tek ai nj njeri q ushqen ndjenja t kqija ndaj Greqis dhe popullit grek. Natyrisht, ai ka mendimin e tij lidhur me situatn mes jush, me shtjen e detit, po nuk i hyj ksaj, se nuk m takon mua, por, mesa di, pala turke ka koh q krkon t shkoj n Gjykatn Ndrkombtare, kshtu? Kjo sht pra! Ne jemi t knaqur q pala greke pranoi q t shkoj n Gjykatn Ndrkombtare me ne dhe shpresoj t shkoj n Gjykatn Ndrkombtare edhe me Turqin dhe shtja t zgjidhet nga nj pal e tret, me t ciln t dyja palt bien dakord.N t kundrt, do t vazhdojm t jemi tradhtar mes tradhtarsh t tradhtarve, e kjo nuk sht nj ide e mir.

  Gazetari: Kryeministr, do doja t’ju falnderoja pr kt intervist t gjat dhe, s fundi, dua t’ju pyes se kur prisni t mbahet ekspozitn e ardhshme artistike n Athin?

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Nuk e di. Kam disa tani, njra pas tjetrs. Do doja t kthehesha n Athin pr t ekspozuar. Do ta bj me knaqsi t madhe, por sht ende shum e freskt ajo q bra dhe mora nj ndjesi shum t mir atje, e cila nuk sht ndikuar nga gjith kto gjepurat (e fundit) rreth saj. Dua vetm t’u them miqve t Syriza-s ta ln artin mnjan dhe mos ta prdorin edhe ekspozitn time pr t’i thn Mitsotakissa budalla sht, sepse nuk sht ide e mir t luftosh kshtu.

  Gazetari: sht politik, Kryeministr, sht politik dhe ju e that edhe m par q politika sht helm n shum raste.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Jo, politika sht gjja m e mir q mund t’ju ndodh njerzve, kur njerzit e prdorin pr t zgjidhur s bashku gjra q nuk i zgjidhin dot t vetm; kshtu e shihnin politikn grekt e vjetr. N t kundrt, kur politika prdoret pr t’iu kundrvn njerzve, bhet e keqe.Un e dua politikn. Pa politik, shum gjra nuk do t ekzistonin sot. Po kjo nuk sht politik, sht budallallk.T’i kundrvihesh do gjje, t sajosh probleme me do gj pr kundrshtarin tnd. Duhet t ket nj arsye se pse Qirjakosi fitoi srish, apo jo? Nuk mendoj se ekspozita ime do e sjell Syriza-n n pushtet apo jo?

  Gazetari: Po. Pra, ju faleminderit vrtet.Ju uroj do t mir.Shpresoj t’ju shoh n Athin.

  KRYEMINISTRI EDI RAMA: Jeni i ftuar t vini kur t doni, miku im, kur t doni dhe keni fituar t drejtn e trokitjes s par n dern time, kshtu q sa her t ket ndonj gj rreth meje n Greqi, ju do jeni zgjedhja ime e par pr t folur.

  Gazetari: sht knaqsi dhe nder t flassh me ju. Faleminderit.


  Koha Jone

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Beleri: Pse Rama theu heshtjen dhe foli 4 her brenda 12 ditve pr arrestimin tim

  Emri: rama-beleri.jpg

Shikime: 54

Madhsia: 35.1 KB

  Kryebashkiaku i zgjedhur, por i pa betuar, i Himars, Fredi Beleri, ka komentuar nga burgu intervistn e kryeministrit Edi Rama pr gazetn Kathimerini.

  Prmes nj postimi n facebook, Beleri, shkruan se 4 daljet e fundit t kryeministri Rama n lidhje me arrestimin e tij, jan tregues se ai filloi t kuptoj pasojat q mund t ket nga pala greke n lidhje me proceset integruese t Shqipris n BE.

  Beleri shkruan se shpeson q kryeministri Rama t ket rn pre e dezinformimit n lidhje me t dhe n t ardhmen e afrt t bj “mea-culpa” pr arrestimin.

  “Intervista e vetkrkuar e kryeministrit Edi Rama pr KATHIMERINI, dalja e katrt publike e tij pr rastin tim n 12 ditt e fundit, kur ndrkoh ai mbajti nj heshtje peshku pr 90 dit rresht q nga arrestimi im, m on n tre prfundime kryesore:

  S pari, filloi t kuptoj, pasi Athina e detyroi t mungonte n foton e madhe t liderve t Ballkanit Perndimor, pasojat e veprimeve t tij n procesin e antarsimit por edhe pozicionin ndrkombtar t Shqipris n prgjithsi. Asnjher nuk sht von.

  S dyti, vendosi t tregoj pendes pr sulmin publik shpifs dhe abuziv ndaj meje para zgjedhjeve por duke e br kt artificialisht dhe me kujdes pr t shkputur prndjekjen time nga sulmi i tij dhe pr t treguar se sht lider autocensurues. Shpresoj q n nj t ardhme t afrt t gjej staturn politike pr t br mea culpa, por ta nnkuptoj dhe ta vrtetoj n praktik.

  S treti, ai vazhdon t shtrembroj realitetin dhe t gnjej. Shpresoj q ai t ket rn viktim e dezinformimit dhe ta kuptoj hert, prpara se pasojat pr Shqiprin, Bashkin e Himars dhe mua personalisht t bhen t pakthyeshme.

  Krkova nga redaksia e KATHIMERINI q t dieln e ardhshme, m 3 shtator, t pranoj nj shkrim timin me rastin e intervists s Edi Rams. Nesr t rndsishmet zoti Rama”, shkruan Beleri.

  Euronews

 4. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Rama pr televizionin grek, ERT: Nuk przihemi n punt e SPAK-ut. Me kryeministrin grek nuk kam nevoj pr ndrmjets

  Emri: WhatsApp-Image-2023-08-30-at-18.17.32-1536x935.jpg

Shikime: 53

Madhsia: 50.3 KB

  Kryeministri Edi Rama ka dhn nj intervist pr televizionin grek ”ERT”. Rama ka folur pr shtjen e Fredi Belerit, ku tha se do t veproj si ligji e prcakton. Po ashtu Rama tha se paralajmrimet e Greqis, jan mnyr e vjetruar dhe jo europiane. ”Greqia apo Athina mendon se topi sht n kt zyr pr kt shtje, duke ln t nnkuptohet q nse topi nuk shkon n at drejtim ku e do Athina, do t hakmerret me Shqiprin, duke penguar procesin e antarsimit n BE, kjo sht jo evropiane dhe kjo sht shum antike sipas meje. Te Greqia un shoh, partnerin ton jo vetm n Ballkan, por edhe partnerin ton edhe n BE”,-tha Rama.

  Intervista e plot

  -Zoti kryeministr, sipas gazets Kathimerini ju u ofruat vet q t’i jepni nj intervist ksaj gazete dhe kjo menjher pas postimi t madh tuajin n llogarin tuaj n facebook, disa dit pas asaj darks informale q thirri kryeministri Mitsotakis me lidert e Ballkanit dhe mungesa juaj atje. Tani pranuat, dhe ju falnderoj pr kt intervist televizive tek kanali ERT news. Duket sikur keni dshir t’i thoni dika mediave greke.

  Kryeministri Edi Rama: Patjetr, sepse n momente si ky, kur ka nj keqkuptim sht e rndsishme q t komunikohet dhe natyrisht sht e rndsishme q t dgjohen t dyja kambanat, jo vetm njra. Kjo ishte arsyeja pse un e kontaktova vet gazetarin grek pasi pash q ka kishte shkruar ishte vetm jehona e nj kambane dhe ai m dha mundsin q t dgjohet dhe jehona e nj kambane tjetr.

  -Kan kaluar 80 vjet nga mbarimi i lufts s dyt botrore edhe jan nnshkruar disa traktate miqsie, jan rinovuar m sakt midis dy vendeve. Minoriteti grek n Shqipri duket sikur trajtohet me nj sy skeptik nga sistemi politik shqiptar. Dhe jemi n vitin 2023!

  Kryeministri Edi Rama: Sipas meje, kjo sht trsisht e pavrtete n terrenin e fakteve. Ka 80 vite q ka mbaruar Lufta e Dyt Botrore dhe akoma sot Greqia ka n fuqi ligjin e lufts, gj q sht nj arkaizm i madh dhe gj pr t ciln ne jemi shum t interesuar q ta shohim t largohet nj her e prgjithmon nga rruga jon e prbashkt. Ndrkoh q, un besoj shum tek miqsia, tek partneriteti strategjik dhe tek interesi i madh i prbashkt i yni, Shqipris dhe Greqis pr t forcuar sa m shum kt miqsi, ashtu sikundr besoj n faktin e thjesht q minoriteti grek n Shqipri sht nj thesar i kulturs son t bashkjetess dhe nj ur e pazvendsueshme pr ta ushqyer dhe pr ta forcuar miqsin mes t dy popujve, mes t dy shteteve dhe patjetr edhe mes dy qeverive, pavarsisht se kush qeveris n Tiran dhe pavarsisht se kush qeveris n Athin.

  -Le t vijm tek intervista juaj e fundit tek Kathimerini. Ju prdort disa epitete, disa karakterizime t ashpra do t thoja pr zotin Beleri, pr t cilat ju vet that q jeni penduar q i that, vese ka shum nga ata q thon, qe i prdoret qllimisht pr prfitime politike dhe u drejtuat me kto retorika paksa ekstreme ndaj nj antari t minoritetit grek.

  Kryeministri Edi Rama: Zotria sht nj qytetar i Republiks s Shqipris, q duhet t jet i barabart prpara ligjit si do qytetar i Republiks s Shqipris, por njkohsisht duhet t prgjigjet prpara ligjit si do qytetar i Republiks s Shqipris dhe nuk mund t ket dy drejtsi, nj drejtsi pr qytetart shqiptar me kombsi shqiptare dhe nj tjetr pr qytetart shqiptar me kombsi greke. Ka vetm nj drejtsi dhe nse kjo drejtsi nuk sht e prsosur, nuk sht e prsosur pr t gjith.

  -Po, por mbetem pak tek ky fakt sepse juve ju jeni drejtuar dhe disa antarve t tjer t komunitetit grek n Shqipri duke prdorur shprehjen “prdorin flamurin grek si kart krediti”. A nuk do t fyhej nj minoritar?

  Kryeministri Edi Rama: Un kam thn q jan njerz kta q i fryjn ktyre errave dhe q mezi presin q t hedhin benzin n kt zjarr, q prdorin flamurin grek si kart krediti pa asnj diskutim, por kam thn gjithashtu q kta nuk jan atipik n aspektin q ka dhe shqiptar q e prdorin flamurin shqiptar si kart krediti. Por ndrkoh q, kur vjen fjala te shqiptart. Ata nuk mund t ankohen sikur jan minoritar q po iu shkelen t drejtat dhe po zhvishen nga pronat e tyre. Kta t tjert e bjn kt dhe t them t drejtn duhet t them e bjn me sukses, prderisa arrijn ta manipulojn Athinn zyrtare dhe arrijn t vn n dispozicion t qllimeve t tyre jo dhe aq fisnike Athinn zyrtare.

  -Duke folur prsri pr shtjen Beleri. Q n momentin e par q u arrestua, ju dhe qeveria juaj i referoheni pavarsis s gjyqsorit dhe kjo interpretohet si nj dshir pr kohzgjatjen e paraburgimit t zotit Beleri n mnyr q ai t humbas datn pr t’u betuar, pra pr t humbur dhe postin. Kjo duket sikur juve jeni i vendosur t ekzistoj ky gjemb n marrdhniet dypalshe, akoma kjo dhe me rrezikun e humbjes s mbshtetjes s Athins drejt rrugs europiane.

  Kryeministri Edi Rama: S pari, q n momentin kur SPAK, Prokuroria jon speciale pr luftn kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar futet n nj proces zyrtarisht, gjithmon un, qeveria ime, partia q un drejtoj, pra shumica parlamentare e Shqipris bn t njjtn gj, ekzakt t njjtn gj, si kemi br dhe n kt rast. I referohemi vetm drejtsis sovrane pr t br drejtsi dhe nuk interferojm n asnj form dhe prmes asnj rruge, qoft publikisht, qoft jo publikisht n punn e saj. Sepse ky sht nj moment historik pr Shqiprin. Dhe sot kjo drejtsi nuk sht n aktin e vet t par me zotrin pr t cilin sht shqetsuar Athina zyrtare, por ky sht njri nga hallkat e zinxhirit t krijuar t ktyre akteve t goditjes s problemeve me t cilat ajo merret t njerzve shum pran pushtetit. Sot ish zvendsi im sht n krkim. Jan 4 apo 5 kryetar bashkish t Partis Socialiste q jan n paraburgim, n pritje t daljes n gjyq pr t njjtn arsye:Vullnetin e ksaj drejtsie pr t goditur pa par se far ngjyre ka, se afr kujt sht apo se k po lndon nga pikpamja politike apo nga pikpamja financiare.

  -N kto kushte q jemi, mesa duket zoti Beleri do t humbas, nuk mund t betohet dhe do ta humbas datn e betimit. N intervistn tek Kathimerini lat t kuptohet se mund t mos bhen zgjedhje t reja n Himar, pra si do do t shkoj? Do t jet prsri Goro? sht pak konfuze e gjitha kjo, zoti Kryeministr. Si do t qeveriset nesr Himara?

  Kryeministri Edi Rama: S pari njher, nse un nuk gaboj dhe nuk besoj se gaboj, zoti Goro i prket t njjtit grup apo jo?

  -Minoritetit.

  Kryeministri Edi Rama: Po pra, pra kjo sht nj arsye m shum pr t ngritur supet sepse zoti Goro i cili ka prfaqsuar si kryetar bashkie, partin q un drejtoj, ashtu sikundr edhe dy kryebashkiak t tjer, t cilt sot jan n detyre dhe sot gzojn t drejtn ta ushtrojn detyrn si prfaqsues t minoritetit grek; njri me mbshtetjen e PS edhe pse jo i PS-s, tjetri i PS, tregojn q ktu s’ka nj prplasje mes shqiptarsh dhe greksh. Ktu ka nj bashkjetes krejt t arsyeshme dhe krejt normale. Sa mijra e mijra tituj pronsie i ka dhn familjeve minoritare pr shtpit e ndrtuara pa leje, si kan br edhe shum t tjer familje shqiptare, apo titujt e pronsis pr objektet e kultit.

  Sot kishat n minoritet kan tituj pronsie sepse qysh nga koha e komunizmit e deri kur kjo qeveri mori detyrn, jetuan t zhveshura nga kjo titujt e pronsis. Krcnimet pr pengim t rrugs s mtejshme te integrimit t plot t Shqipris dhe antarsimit t saj t plot n BE, n ndrkoh q qeveria nuk ka asnj mundsi ligjore q t hyj n kt proces, q t’i jap leje nj t paraburgosuri q t shkoj t bje betimin apo q t betohet n zyr me noter si thon, sht n mosprputhje t plot, qoft me t drejtn sovrane t Shqipris pr t ushtruar dhe pr t zbatuar legjislacionin e vet evropian n perimetrin e Republiks s Shqipris, qoft edhe me bashkjetesn evropiane mes vendesh q jan vende demokratike, q i prkasin t njjts familje vlerash dhe ku nuk mund t bj vaki q njri vend t’i tregoj tjetrit se si duhet t funksionoj n nj rast konkret dhe far duhet t bj n nj rast konkret njri apo tjetri pr t zbatuar ligjin n vendin e vet.

  N ndrkoh q si e kam thn, ne jemi duke studiuar rastin, pasi kur prfundon afati i 90 ditve, normalisht sipas far thuhet n ligj, qeveria duhet ta shkarkoj kryetarin e zgjedhur q nuk sht paraqitur pr t br betimin dhe duhet t caktoj nj kujdestar deri n zgjedhje t reja. Mirpo ky sht nj rast shum specifik dhe pr kt arsye un i kam krkuar departamentit ligjor ktu n Kryeministri q t jap opinionin se far duhet t bjm ne dhe do t zbatojm prsri at q sht m e drejta. Un do t isha i lehtsuar nse ne do t mundeshim q t’i linim procesit gjyqsor mundsin t prfundonte dhe n fund t procesit t dinim nga drejtsia, jo nga Greqia nse ky njeri sht i fajshm apo sht i pafajshm.

  -E megjithat, pyetja e fundit kjo se ju e dini koha televizive sht e kufizuar, prsri Athina mendon se zgjidhja e ksaj shtje kalon nga Tirana, nga zyra juaj, topi ndodhet ngjitur. Ju keni thn se doni nj dialog me zotin Mitsotakis. far do t’i thoni konkretisht?

  Kryeministri Edi Rama: Jo, un nuk kam nevoj pr asnj ndrmjets pr t patur komunikim me Qiriakon sepse ai sht nj mik dhe un e kam muar dhe e moj si nj njeri t admirueshm personalisht dhe si nj lider modern dhe un nuk kam far mesazhi t’i prcjell nprmjet mediave sepse nuk sht nevoja. Ne komunikojm dhe nuk kemi nevoj pr ndrmjets as t tjer, dhe aq m pak pr kanale mediatike pr t’i thn njri-tjetrit ato q mendojm. Por nj gj dua t them n fund.

  Greqia apo Athina mendon se topi sht n kt zyr pr kt shtje, duke ln t nnkuptohet q nse topi nuk shkon n at drejtim ku e do Athina, Athina do t hakmerret me Shqiprin, duke penguar procesin e antarsimit n BE, kjo sht jo evropiane dhe kjo sht shum antike sipas meje. Te Greqia un shoh, partnerin ton jo vetm n Ballkan, por edhe partnerin ton edhe n BE. Kshtu q shpresoj shum q vendosja e bustit t kryeministrit Mitsotakis n Dervian, ka e kam premtuar ather dhe nuk kam ndrmend t trhiqem nga ai premtim pse ka sot nj keqkuptim, t jet nj tjetr arsye pr t’u kuptuar mir me njri-tjetrin, q n Tiran, n kt zyr, Greqia ka nj mik, nj mik t vrtet, nj mik t sinqert.

  Un jam kryeministri i Shqipris, nuk jam kryeministri i Greqis dhe un i shrbej interesave t Shqipris dhe jam n krye t nj beteje historike q drejtsia n Shqipri t bj drejtsi t barabart pr t gjith.

  -Shum shkurt; Do t ket ndikimin gjith ky zhvillim n prcaktimin e kufirit detar n Hag midis dy shteteve?

  Kryeministri Edi Rama: Ne kemi interesa strategjike shum t rndsishme dhe interesat strategjike tonat prputhen plotsisht me domosdoshmrin e nj marrdhnieje miqsore dhe t nj partneriteti strategjik me Greqin. Kshtu q pr t gjitha problemet, q nga kufiri detar, deri tek heqja e ligjit t lufts nga Greqia, un vazhdoj t mbetem shum i angazhuar dhe po ashtu, edhe pr miqsin me kryeministrin e Greqis, un vazhdoj t jem besimplot dhe plotsisht i angazhuar.

  -Edhe nj her shum faleminderit pr kt intervist n kanalin publik t Greqis, ERT news.


  Video


  Koha Jone

 5. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Fredi Beleri i prgjigjet Kryeministrit Rama te “Kathimerini”: Ku rezulton se nuk mund t betohem?

  Emri: beleri.jpg

Shikime: 47

Madhsia: 26.0 KB

  Kryetari i zgjedhur i bashkis s Himars, Fredi Beleri i cili ndodhet n burg, i sht prgjigjur srish kryeministrit Edi Rama pas deklaratave t ktij t fundit i cili theksoi se tashm sht nj shtje pr t ciln duhet t vendos drejtsia.

  N intervist pr gazetn greke “Kathimerini”, Beleri pranon si element pozitiv autokritikn e Rams, i cili iu referua etiketimeve t prdorura ndaj tij n fushatn elektorale.

  “M vjen mir q Rama bri autokritik pr sulmin e padrejt, megjithat, un vazhdoj t mbetem n burg. Ndrsa jam n paraburgim dhe i pa dnuar, m ndalohet t ushtroj t drejtat e mia civile dhe t betohem si kryetar bashkie. Cili ligj thot se nuk mund t betohem gjat kohs q jam n paraburgim?” tha Beleri.

  Intervista

  – Zoti Beleri, sot e diel 3 shtator, mbushni 115 dit burg. Personalisht si jeni?

  Kushtet n t cilat jetoj jan ato t nj burgu shqiptar. Stafi m trajton mir. Morali im sht jashtzakonisht i lart. E prforcon hidhrimi q ndjej pr padrejtsin q m sht br. A e dini se si sht t jesh i burgosur padrejtsisht? T mundohen t terrorizojn qytetart e Himars? Ata t mos thyhen dhe t t zgjedhin kryetar bashkie, dhe n fund t t ndalojn betimin? Tragjikja sht se edhe pas t gjitha ktyre vazhdon t mbetet kryetar bashkie njeriu q populli i Himars vendosi me votn e tij ta drgoj n shtpi. Kjo sht ajo pr t ciln askush nuk flet.

  – N prag t zgjedhjeve vendore, zoti Rama ju cilsoi publikisht si “armikun e tij personal”. Ju u mbshtett edhe nga Sali Berisha dhe partia e tij. A po veproni si organ opozitar q prpiqeni t rrzoni kryeministrin shqiptar?

  Rama tha edhe shum t tjera. M quajti publikisht llum, plehr dhe t tjera t ngjashme. Megjithat, un u solla si politikan me nj diskurs politik q kishte t bnte ekskluzivisht me shtje vendore. Theksova se n zgjedhjet vendore nuk zgjedhim kryeministr apo deputet. Ne zgjedhim nj kryetar bashkie q do t interesohet vetm pr at q ndodh brenda kufijve t bashkis s tij. N asnj moment nuk bra opozitarin me kryeministrin edhe pse kisha mbshtetjen e opozits s bashkuar. Ndjej vetm krenari sepse n zgjedhje dshmova se arrita t bind qytetart e Himars, grek dhe shqiptar, t m votojn. Mua m intereson vetm e mira e vendit tim, e Himars.

  – Z. Rama deklaroi se shprehjet e tij t ashpra ishin pasoj e fjalimeve tuaja parazgjedhore n t cilat ju i referoheshit “helenizimit” dhe “lirimit t Himars” duke shfaqur nj diskurs nacionalist.

  Asnjher n fjalimet e mia publike nuk i jam referuar helenizimit apo lirimit t Himars. I jam referuar vetm mbrojtjes s helenizmit t Himars. N mnyr tendencioze, n nj emision televiziv shqiptar “helenizmi” u b “helenizim”. Un fola pr ne, grekt e Himars, sepse Shqipria q nga koha e Hoxhs nuk e pranon q n zonn ton jeton nj minoritet etnik grek. Madje, nacionalistt e Shqipris i referohen Himariotve si nj “popullsi shqiptare e ndikuar nga Greqia” ose si “popullsi me ndrgjegje fluide” ose si “filogreke, por jo greke”. N familjen time ne flasim greqisht dhe po kshtu ndodh me shumicn e popullsis s Himars. Gjuhn greke nuk e kemi msuar n nj shkoll greke. Ajo sht mbyllur n vitin 1945 deri n vitin 2007, vit kur u ndrtua nj shkoll private. U gzova kur lexova intervistn e kryeministrit shqiptar ku ai u referohej grekve t Himars n mnyr t vetkuptueshme. Ne po prpiqemi t mbajm gjall helenizmin n Himar. Si mund t greqizohen grekt?

  – N intervistn e tij pr “K”, Edi Rama ka pranuar se disa fraza kundr jush q ai ka thn n periudhn parazgjedhore ishin t ekzagjeruara. A jeni t knaqur me kt?

  M vjen mir q z. Rama bri autokritik pr sulmin e padrejt, megjithat, un vazhdoj t mbetem n burg. Ndrsa jam n paraburgim dhe i pa dnuar, m ndalohet t ushtroj t drejtat e mia civile dhe t betohem si kryetar bashkie. Cili ligj thot se nuk mund t betohem gjat kohs q jam n paraburgim? Ka nj precedent me dy deputet t zgjedhur, n vitin 2001 Azgan Haklaj dhe n 2015 Mark Frroku, t cilt u betuan gjat kohs q ishin n paraburgim. Ju a thash dhe do ta them prsri, qndrimi deri m sot n postin e kryetarit t Bashkis Himar e kundrshtarit tim t mundur n zgjedhjet e majit sht e pajustifikuar dhe e papranueshme politikisht dhe moralisht. Qndrimi ndaj meje sht qartsisht hakmarrs. Ka precedent si n vitin 2001 ashtu edhe n vitin 2015 me dy deputet t zgjedhur t betuar gjat qndrimit n paraburgim. E gjith kjo, ndjekjen time penale e bn politike dhe drejtsin t dobt. Mohimi i t drejtave t mia civile dhe shprfillja e prezumimit t pafajsis m dmton mua dhe banort e Himars, por mbi t gjitha dmton imazhin ndrkombtar t Shqipris.

  – Ju folt pr drejtsi t dobt. Zoti Rama shprehu besimin e tij tek drejtsia shqiptare duke thn se sht e pavarur prej tij. Ai theksoi se jan br reforma pr t forcuar integritetin e ktij institucioni nn monitorimin e rrept t BE-s, prfshir Greqin, si dhe mbshtetjen e plot t SHBA-s. Cila sht prgjigja juaj?

  Dhe ata q gjykojn gjykohen. Un do t’ju prshkruaj sa m thjesht t mundem, at q ka ndodhur n 4 muajt e fundit. Policia fillon t m prgjoj me praktikat e sigurimit t shrbimit sekret t Hoxhs, t cilat jan t ndaluara q n vitet 1990. Pr t m prgjuar rekrutuan nj person t dnuar n vitin 2020 pr mashtrim, i cili sht marr nga sigurimi i shtetit 15 dit para kryerjes s krimit t pretenduar. Miratimi pr prgjim u dha m mbrapa, pasi jam arrestuar, nga nj prokuror inkompetent. Si kandidat pr kryetar bashkie m arrestojn teksa pija kafe me miqt e mi dhe ky quhet arrestim n flagranc. Gjyqtart q nisn procedimin ndaj meje dhe vendosn paraburgimin tim jan t gjith ish-zyrtar apo miq t afrt me Partin Socialiste Shqiptare. M e rndsishmja! Askund n regjistrimet e paligjshme nuk shfaqem duke dhn para apo t pranoj t jap para pr t bler vota. Po pengohem t betohem si kryetar bashkie sepse prokurori prdori nj dokument t falsifikuar t gjoja dnimit tim n t shkuarn. N t njjtn koh, dshmia ime penale, e lshuar elektronikisht nga sistemi, tregon qe jam i padnuar. Po mbahem n burg prej 115 ditsh pr gjoja blerje votash pr shumn totale prej 340 euro. Pr analogji, po t m akuzonin pr 1.000.000 euro, si akuzojn shum ish-ministra dhe bashkpuntor t zotit Rama, do t burgosesha pr 913 vjet! N zgjedhjet vendore t majit jan raportuar 35 raste t parregullsive zgjedhore por vetm mua m sht caktuar masa e paraburgimit. Edhe m keq! N 33 vitet q ka rn komunizmi dhe dgjojm pr krime elektorale, vetm nj person sht arrestuar dhe ky jam un dhe jam me origjin greke. Prandaj nuk mjafton vetm t flasim pr drejtsi dhe reforma t pavarura. Ato duhet t vrtetohen edhe n praktik.

  – Kryeministri shqiptar n intervistn e tij pr “K” tha se arrestimin tuaj e msoi teksa operacioni ishte n zhvillim e sipr. A e beson?

  T pranoj me mirbesim versionin e Rams. Kjo do t thot se disa zyrtar t shtetit ishin m mbretr se mbreti. T ndikuar nga sulmi retorik parazgjedhor i Rams ndaj meje, q nisi m 6 maj, m 8 maj krijuan gjith kt skem ndaj meje. Vet zoti Rama vazhdoi sulmet personale kundr meje po at jav. Kjo me sa duket i inkurajoi autoritetet t m arrestonin n mesnatn e 11 majit. N nj rast t till, mund t supozoj se disa forca t errta dhe qarqe ekstreme nacionaliste ruajn nj parashtet brenda strukturave shtetrore t Shqipris dhe ndrtojn skema q ojn drejtsin dhe politikant n rrug t gabuar. Nse sht kshtu, ather prgjegjsia i takon kryeministrit t vendit ta konstatoj dhe me guxim e trimri t nxjerr n pah gabimin dhe t korrigjoj realitetin e zymt n t cilin m prfshin mua, banort e Himars dhe mbi t gjitha vendin. Nse sht ndryshe, ather vaj halli…

  – Edi Rama shprehu qndrimin se ndoshta shteti shqiptar duhet t pres gjyqin prpara se t procedoj me zgjedhje t reja n Himar. A sinjalizon kjo nj gjest vullneti t mir ndaj minoritetit grek?

  Zoti Rama me prepotenc pranon se nj rast i till nuk i ka ndodhur m par dhe shprehet se preferon t pres prfundimin e gjyqit. Ai e thot kt sepse, edhe pse jam kryetar i zgjedhur, vazhdoj t qndroj n burg pa afat pr arsye t panjohura. Nuk m lejon as t bj betimin nprmjet nj noteri brenda ambienteve t burgut. N t njjtn koh, zyra e kryetarit t bashkis ende kontrollohet nga njeriu i tij. Pra, pse duhet t nxitoj zoti Rama?

  – Pse mendoni se duhet t liroheni nga burgu?

  N tre raste mund t qndroj dikush n paraburgim. Kur dyshohet se do t kryej prsri t njjtin krim nse lirohet. Pr t mos ndrhyr n procesin e hetimeve paraprake duke ndikuar tek dshmitart. Kur dyshohet se mund t largohet jasht vendit. Nuk kemi zgjedhje n Shqipri, rrjedhimisht nuk mund ta prsris krimin pr t cilin jam akuzuar padrejtsisht. Hetimi paraprak ka prfunduar dhe nuk mund t ndikoj te dshmitart. S fundi, si kryetar bashkie kam nj vendbanim t njohur dhe askush nuk e beson se do t largohem nga vendi.

  – Edi Rama n intervistn pr “K” mohoi kategorikisht se grekt e Shqipris kan m pak t drejta se pjesa tjetr e qytetarve shqiptar dhe mohoi q grekt e Himars, pr t marr titujt e pronsis, kan shitur tashm pronn e tyre me parakontrat tek investitort e przgjedhur nga qeveria. Keni detaje t tjera?

  Regjimi komunist i Enver Hoxhs na mori t gjitha pasurit e paluajtshme. Me rnien e komunizmit 33 vite m par filloi procesi i kthimit t pronave tek pronart. sht nj shtje me interes t veant pr BE-n dhe supozohet t jet nj prioritet pr qeverit shqiptare dhe veanrisht pr zotin Rama q po drejton vendin 10 vitet e fundit. N maj 2020 hyri n fuqi ligji nr. 20 pr t’i dhn fund ksaj shtjeje. Shifrat z. Papadopulos jan t pamshirshme. Rreth 8 mij persona nga Himara kan ndjekur parashikimet e ligjit 20/2020 dhe kan aplikuar pr kthimin e pronave t tyre. Deri m sot, tre vjet m von, jan dhn rreth 30, e prsris q t mos ket gabim, thash rreth 30 tituj. Pra, m pak se 0.4% e krkesave jan plotsuar. Pothuajse n t gjitha rastet e kthimit t prons ka patur nj para kontrate t kalimit t prons nj investitori.

  Nj nga kto tituj sht bler edhe nga bashkshorti i ministres s Jashtme, sipas asaj q sht raportuar n Kuvendin e Shqipris. Tani ai po ndrton nj hotel n plazhin e Dhrmiut. Vetm ky fakt e bn ministrin e Jashtm drejtprdrejt t implikuar n t gjith kt histori. Un personalisht besoj n ekonomin e hapur dhe n investime, n trheqjen e investitorve, sidomos n Himar, ku trheqja e investitorve do t nxjerr n pah zonn, do t siguroj mirqenie dhe prosperitet. Mjafton t ket rregulla q zbatohen dhe barazi mundsish. Para s gjithash, investitori nuk duhet t vij nga zona gri e ligjshmris. T mos jet nj grabits q shantazhon dhe rrmben pronat e grekve apo shqiptarve duke shfrytzuar qoft hapsira ligjore, qoft qeveritart e korruptuar.

  Koha Jone

 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  PPE miraton rezolutn q krkon lejimin e betimit t Fredi Belerit

  Emri: dredi-beleri.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 17.9 KB

  Asambleja Politike e Partive Popullore Europiane, miratoi kt t mart nj rezolut t paraqitur nga partia greke Demokracia e Re ku krkohet nga autoritetet shqiptare lejimi i betimit t kryebashkiakut t zgjedhur t Himars, Fredi Belerit.

  Rezoluta kujton amendamentin e Raportit t vitit 2022 pr Shqiprin n lidhje me arrestimin nga autoritetet shqiptare t kryebashkiakut t Himars, Fredi Beleri, amendament i cili u votua me shumic votash n muajin korrik n nj seanc plenare t Parlamentit Evropian.

  Gjat asaj seance eurodeputett shprehn shqetsimin e tyre lidhur me arrestimin e Belerit nga autoritetet shqiptare n prag t zgjedhjeve vendore t majit dhe krkuan lirimin e tij t menjhershm.

  Gjithashtu n amandament theksohej se autoritetet shqiptare kan shkelur prezumimin e pafajsis dhe kan penguar kryebashkiakun e zgjedhur t marr detyrn.

  N rezolutn e sotme dnohen veprimet e qeveris shqiptare ndaj minoritarit grek, kryebashkiakut t zgjedhur, si dhe “ndrhyrja e drejtprdrejt” n procesin zgjedhor, e cila sht “kundr vlerave europiane”. N rezolutn e PPE theksohet se “asnj vend q tenton t bhet antare e BE-s nuk mundet t veproj n kt mnyr”.

  N t njjtn koh, shtohet se “mosprfillja flagrante e qeveris shqiptare pr shtetin e s drejts, t drejtat themelore, t drejtat e minoritetit grek dhe mbi t gjitha acquis europiane krijon nj vakum politik midis Shqipris dhe BE-s”.

  Rezoluta prfundon duke u krkuar autoriteteve shqiptare t respektojn rezultatin e zgjedhjeve lokale t 14 majit, si dhe prezumimin e pafajsis, si dhe t marrin t gjitha masat e nevojshme ligjore dhe administrative ose t tjera, pr t siguruar betimin e Fredi Belerit, e cila si nnvizohet nuk ka asnj lidhje me procedimin e drejtsis.

  Emri: teksti-i-PPE-per-Belerin.jpg

Shikime: 44

Madhsia: 78.3 KB

  Euronews

 7. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Rezoluta PPE pr lejimin e betimit t Belerit, vjen reagimi i Edi Rams

  Emri: Edi-Rama-Asamble-2.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 29.3 KB

  Asambleja Politike e PPE-s n Parlamentin Evropian, e cila po mbahet kto dit n Bruksel, miratoi nj rezolut t paraqitur nga Demokracia e Re ku krkon nga autoritetet shqiptare lejimin e betimit t Fredi Belerit.

  N lidhje me kt ka reaguar dhe kryeministri Edi Rama prmes nj postimi n rrjetet sociale, ku thot se asambleja nuk specifikon se pr k autoritetet e kan fjaln.

  Mes t tjerash Rama shkruan se jan t gatshm t’i ofrojn PPE-s, informacion pr shtjen “Beleri” n do format dhe n do koh.

  M tej numri nj i qeveris thekson se shtja ‘Beleri’ nuk sht rezultati i zgjedhjeve, por rezultati i gjykatave

  “Interesante! “I bjm thirrje autoriteteve shqiptare”… Nj thirrje pa specifikuar se cilat autoritete dhe, me siguri, pa u informuar se problemi n kt rast nuk sht rezultati i zgjedhjeve, por rezultati i gjykatave, t cilat tashm e kan refuzuar nj krkes t till. Un prdora “me siguri” sepse do t ishte vrtet tronditse nse Partia e madhe Popullore Evropiane do t miratonte nj rezolut t titulluar “Sundimi i Ligjit” pr t krkuar nj rezultat t ndryshm nga ai i vendosur nga Prokurori Special kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar dhe Gjykatat Speciale me t njjtin emr. Kto institucione u krijuan me mbshtetjen e plot nga BE dhe SHBA dhe ndihmohen nga afr nga SHBA dhe BE n punn e tyre mbreslnse kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar.

  Nse sht e nevojshme, ne jemi m se t gatshm t’i ofrojm lidershipit shum t respektuar t PPE-s informacion pr kt shtje n do format dhe n do koh. sht pa dyshim q t gjitha autoritetet shqiptare presin shum mbshtetjen e vazhdueshme t PPE-s, si nj z i fort i Evrops son gjat ksaj faze historike ndryshimi pr vendin ton. S fundi, rastet e profilit t lart po hetohen trsisht, duke kaprcyer prkatsit politike dhe duke sinjalizuar fundin e nj epoke t gjat mosndshkimi”- shkruan Rama.

  Euronews

 8. #28
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Dule: Rama e ka pas planifikuar n detaje q kur ishte n opozit projektin e grabitjes s pronave n bregdetin e Jugut

  Emri: auto_fgdhdfghfdgh-770x3771694032300.jpg

Shikime: 41

Madhsia: 27.9 KB

  Kreu i PBDNJ-s Vangjel Dule, i ftuar n studion emisionit “Open” n News24, foli pr shtjen e kryebashkiakut t Himars, Fredi Beleri dhe lidhjen e kryeministrit Rama me kt rast.

  Sipas tij Rama sht shkaku se pse Beleri sht n burg sot, ndrsa shtoi se kreu i qeveris ka inskenuar dhe dirigjuar arrestimin e tij.

  Dule u shpreh se Rama ka pasur qysh prej vitit 2011, kur ai ishte kryetar i opozits, planin pr tjetrsimin e pronave n Himar.

  Sipas tij ky sht nj plan i hershm i Rams pr tjetrsimin e pronave t pronarve t ligjshm dhe n favor t klientve t tij, pasi me zgjedhjen e Jorgo Goros si kryebashkiak asokohe sht dbuar misioni i OSBE-s q kishte projekt regjistrimin e pronave n Himar.

  “Rama sht i fundit q mund t flas pr drejtsin, ai sht shkaku pse Beleri sht n burg. Zgjedhjet n Himar ishin t qeta. Rama ishte i pari lider politik q u shfaq n Himar gjat fushats. Pasi shkon dhe nuk e pret njeri n sheshin e Himars, shtyn takimin dhe vijn autobust me mbshtets nga zonat prreth.

  Rama ka fyer Belerin dhe t gjith ata q e kan dgjuar. Ndaj Belerit kan nisur nj fars me nj qytetar t dnuar m par pr mashtrim. Kjo shkon n prokurorin e Vlors dhe shtjen e merr ish-drejtuesja e Hipoteks, e cila pasi shkoi n shkolln e Magjistraturs emrohet n Vlor. M t besuarit e partis e qeveris emrohen kshtu. M pas mandati i arrestit t saj gjykohet nga i vllai n Vlor. Kto jan nuklat e kryeministrit. SPAK nuk sht deri n kt moment.

  Pr mua sht Rama ai q e inskenoi dhe dirigjoi arrestimin e Belerit. Arroganca t verbon. Kaq dua t them pr t. Historia e Rams me pronat ka nisur q kur ka qen n opozit, q n vitin 2011. Kur Goro u shpall kryetar bashkie n Himar, dboi misionin e OSBE n projektin q kishte pr regjistrimin e pronave n Himar. sht plan i hershm i Rams pr tjetrsimin e pronave t pronarve t ligjshm dhe n favor t klientve t tij”, u shpreh ai.

  Syri

 9. #29
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Beleri: Rama po dezinformon, nuk ka vendim gjykate q ndalon lejen pr betimin tim

  Emri: rama-beleri.jpg

Shikime: 41

Madhsia: 35.1 KB

  Fredi Beleri ka reaguar prmes nj postimi nFacebook, pas deklaratave t kryeministrit Edi Rama lidhur me shtjen e betimit t tij.

  Sipas Belerit nuk ka asnj vendim gjyqsor q t ket rrzuar krkesn e tij pr leje t veant pr t br betimin. Gjykata ka thn q kjo leje sht kompetenc e Drejtorit t IEV Penale ku ndodhet.

  “Drejtoria e Prgjithshme e Burgjeve n dy raste sht shprehur jasht afatit 24-or t parashikuar n rregullore dhe n rastin e fundit nuk sht shprehur fare, me qllim q un t mos ta ankimoj refuzimin n gjykat. Dihet botrisht se IEVP Penale dhe Drejtori i Prgjithshm i Burgjeve jan nomenklatur e Kshillit t Ministrave n Shqipri dhe nuk jan organe t pavarura t drejtsis,” – shkruan Beleri.

  Kryebashkiaku i zgjedhur i Himars shton n deklaratn e tij se n Shqipri ka disa raste ku deputet q kan qen n burg kan marr leje pr t shkuar n Parlamentin Shqiptar pr t votuar ligje apo pr t br betimin, duke kujtuar ktu Mark Frrokun dhe Azgan Haklajn.

  “Ne kt kontekst, mos dhnia e lejes pr t br betimin, e prsris , sht kufizim i rnd i t drejtave t mia kushtetuese dhe gjithashtu shprehje e nj qndrimi autokratik dhe antiligjor drejtprdrejt i Kryeministrit Rama, i cili nuk pranon dot ‘votn’ e Himars kundr tij n 14 maj.

  Kryeministri Rama pr fat t keq vijon t “furnizoj” opinionin publik dhe miqt e Shqiperis n bot me gnjeshtra dhe dezinformim lidhur me arrestimin tim dhe vijon gjithashtu nprmjet deklaratave publike t ushtroj trysni mbi gjykatat me proklamata dhe fjalime pa lidhje pr mua personalisht dhe mediat q kan pasqyruar me realizm faktet dhe rrethanat e shtjes n fjal,” – shkruan Beleri i cili me argumentin se do t hedh posht do dezinformim, ka publikuar dhe dokumentet prkats q vrtetojn ato q ai thot.

  Emri: Alfred_Beleri1.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 52.4 KB

  Emri: Alfred_Beleri2.jpg

Shikime: 41

Madhsia: 59.1 KB

  Emri: Alfred_Beleri3.jpg

Shikime: 39

Madhsia: 43.5 KB

  Emri: Alfred_Beleri4.jpg

Shikime: 41

Madhsia: 57.3 KB

  Emri: Alfred_Beleri5.jpg

Shikime: 39

Madhsia: 73.6 KB

  Emri: Alfred_Beleri6.jpg

Shikime: 39

Madhsia: 63.4 KB

  Euronews
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 06-09-2023 m 17:27

 10. #30
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Avokati i Belerit shkon n Dhomn e Avokatve t Athins, zbulohet far u diskutua

  Emri: sdjh.jpg

Shikime: 75

Madhsia: 18.8 KB

  Avokati i Fredi Belerit, Eugen Gjyzari ishte i pranishm n zyrat e Ods s Avokatve t Athins, sot t premten ishte i pranishm.

  Mediat e huaja bjn me dije se Kryetari i seancs plenare t kryetarve t Dhomave t Avokatve t Greqis Dimitris Vervesos i shprehu avokatit t Belerit mbshtetjen e profesionit t avokatit pr kryetarin e zgjedhur t Heimars.

  Gjithashtu ai ka njoftuar se nj delegacion i seancs plenare t kryetarve i Dhoms s Avokatve do t jet i pranishm gjat diskutimit pr rishqyrtimin e mass s paraburgimit t Belerit.

  Deklarata e lshuar nga Oda e Avokatve t Athins:

  N zyrat e Dhoms s Avokatve t Athins u zhvillua sot nj takim me avokatin e kryetarit t zgjedhur t Bashkis s Himars, Fredi Beleri, Eugen Gjyzari. Avokati dha informacion t detajuar pr paraburgimin n vazhdim t kryetarit t zgjedhur dhe rrjedhn e prgjithshme gjyqsore t shtjes. Kryetari i seancs plenare t kryetarve t Dhomave t Avokatve t Greqis, Dimitris Vervesos, i shprehu mbshtetjen e profesionit t avokatit kryetarit t zgjedhur t Heimars, pasi parimet themelore t shtetit t s drejts dhe gjykimit t drejt po cenohen dhe theksoi nxjerr n pah nevojn pr t mbrojtur t drejtat e njeriut dhe t drejtat e gjyqsorit t njohur t pakics greke. M tej, ai e njoftoi avokatin e kryetarit pr vendimin e fundit t Komisionit Koordinues, sipas t cilit nj delegacion i seancs plenare do t paraqitet gjat diskutimit pr rishqyrtimin e paraburgimit t tij. N takim morn pjes kshilltari ligjor i seancs plenare Lambros Antoniou dhe avokati i Athins Aris Katsalidas.

  Euronews

 11. #31
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,266
  Postimet n Bllog
  7

  shtja Beleri, DASH: Shqipria e trajton shtjen sipas ligjeve t vendit

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka drguar nj tjetr mesazh autoriteteve shqiptare n lidhje me rastin e kryebashkiakut t Himars Fredi Beleri, i cili mbetet n paraburgim.

  Sipas Departamentit t Shtetit, qeveria amerikane pret q shtja t ndiqet sipas legjislacionit shqiptar.

  N prgjigje t nj pyetjeje t korrespondentve grek n Uashington, nj prfaqsues i DASH-it theksoi se ne jemi n dijeni t rastit (t ndalimit t Fredi Belerit) dhe presim q autoritetet shqiptare t ndjekin nj proces t rregullt sipas ligjeve t vendit.

  Beleri mbahet n burg q prej 12 majit t ktij viti pasi u arrestua pr blerjen e votave n prag t zgjedhjeve lokale t 14 Majit.

  Beleri akuzohet se u ka dhn 40 mij lek t reja 8 qytetarve pr te votuar n favor t tij gjat zgjedhjeve lokale.

  Mbajtja e tij n burg ka sjell nj prplasje me Athinn zyrtare e cila e akuzon qeverin shqiptare se po e mban n qeli politikisht Fredi Belerin pr t mos i lejuar betimin si kryebashkiak./sarandanews.com

 12. #32
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Gjykata e Apelit t Posam l n burg kryebashkiakun e zgjedhur t Himars

  Gjykata e Apelit t Posam ka ln n burg kryebashkiakun e zgjedhur t Himars, Fredi Beleri.

  Beleri krkoi ndryshimin e mass s siguris “arrest me burg”, teksa n Gjykatn e Posame ishte dhe ambasadorja greke, Kostandina Kamitsi si dhe kreu i PBDNJ-s Vangjel Dule.

  M 14 shtator, Gjykata e Posame kundr Krimit t Organizuar dhe Korrupsionit, vendosi t kaloj pr gjykim shtjen e Belerit, i arrestuar me akuzn e 'korrupsionit aktiv n zgjedhje'.

  NJOFTIMI ZYRTAR

  Gjykata e Posame e Apelit pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, me trup gjykues monokratik t prbr nga gjyqtari Engert Pllumbi, sot m 18.09.2023, zhvilloi seanc gjyqsore pr shtjen penale nr. 139 akti, dat 11.09.2023 regjistrimi, me objekt “Zvendsimin e mass s sigurimit personal”, regjistruar mbi ankimin e personit nn hetim Dh.A.B., ndaj vendimitnr. 323 Akti, dat 21.08.2023t Gjykats s Posame t Shkalls s Par pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, dhe vendosi:

  - Lnien n fuqi t vendimit nr. 323 Akti, dat 21.08.2023t Gjykats s Posame t Shkalls s Par pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar.

  Syri

 13. #33
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Zbardhet kallzimi/ ‘I dha tok n Himar Olta Xhaks', Beleri paditi n SPAK Jorgo Goron dhe ish-ministren

  Emri: auto_Screenshot_2_11696505615.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 31.2 KB

  Zbardhen detaje nga kallzimi i Fredi Belerit, i cili fitoi zgjedhjet e 14 majit n Bashkin e Himars, ndrkoh q ndodhet pas hekurave. Syri Tv ka siguruar kallzimin e depozituar nga Beleri, i cili ka br nj padi n Prokurorin e Posame kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar ndaj ish-ministres s Jashtme, Olta Xhaka, bashkshortit t saj Artan Gai si dhe ish-kreut t Bashkis s Himars, Jorgo Goro.

  N dokumente thuhet se Beleri ka hartuar nj dosje q sipas tij prbn skandal me shfrytzimin e tokave n mnyr t paligjshme n Bashkin Himar. M konkretisht, bhet fjal pr nj siprfaqe toke prej 5512 metra katror, t prfituar n mnyr t parregullt nga Foto Pavllo Mhilli.

  “N AMTP n emr t Foto Pavllo Mehilli figuron e ndar nj parcel n vendin Perivolo me nr e ngastrs 36/36/1 me siprfaqe 5512 m2 e ndar si tok truall. N Aktin e Marrjes s Toks n Pronsi (AMTP) nuk mund t ndahej dhe ndalohej shprehimisht n referim dhe kuptim t Ligjit 7501 dt 19.07.1991 “Pr Token”, ndarja e siprfaqeve tok truall. Nj ndarje e till sht absolutisht e paligjshme, e pavrtet dhe nj nga provat se jemi prpara nj AMTP-je t falsifikuar. Komisioni i Toks n Fshat n koh, nuk mund te dispononte kurrsesi mbi nj siprfaqe toke truall, sikundr nga ana tjetr, kjo siprfaqe ku sht regjistruar AMTP n fjale n vitin 1994, momenti q gjoja sht ndare me AMTP, kjo parcel nuk ka qen kurr tok truall,” thuhet n kallzim. Po ashtu sqarohet se Jorgo Goro e ka nnshkruar kt planvendosje.

  Emri: auto_283cd03d-7b26-4238-99e8-dede557cb4211696505015.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 37.7 KB

  “Kryetari i Bashkis s Himars, Jorgo Goro ka konfirmuar duke nnshkruar planvendosjen e ngastrs 36/36/1 pa marr fare parasysh konfigurimin e saj n hart n raport me kufijt e shnuar n AMTP dhe pa e verifikuar n raport me ngastrn q i prputhej ksaj pasurie n hartn kadastrale 1:5000 mbi bazn e t cils sht kryer ndarja e toks bujqsore n kooperativn Gjilek-Dhrmi. T gjitha veprimet e kundrligjshme t kryera nga Kryetari i Bashkis Himar, Kshilli i Qarkut Vlor dhe ish-punonjsit e ZVRPP Vlore n bashkpunim me njri-tjetrin jan kryer pr shkak se kjo pasuri sht tjetrsuar n favor t t tretve dhe mbi kt pron, pasi sht bler, sht marr statusi i investitorit strategjik nga shtetasi Artan Gai, ish-deputet i Partis Socialiste dhe bashkshorti i Ministres se Mbrojtjes n at koh, aktualisht Ministre e Punve t Jashtme. Trashgimtart e shtetasit Foto Mhilli, duke tjetrsuar nj pasuri q rrjedh nga nj vepr penale si ajo e falsifikimit, kan kryer edhe veprn penale t “Pastrimit t produkteve t veprs penale” t kryer n bashkpunim me investitort strategjik, shtetasin Artan Gai etj. Po ashtu edhe shtetasja Olta Xhaxhka, aktualisht Ministre e Punve t Jashtme, me mosveprimet e saj, duke mosdeklaruar konfliktin e interesit, ka prfituar nprmjet regjimit martesor t drejta pasurore dhe prfitime t paligjshme, q sipas ligjit pr investitort strategjik si dhe ligjin pr konfliktin e interesit nuk i takojn. Kjo shtetase nprmjet investimit strategjik n nj pron t falsifikuar, ka prfituar t drejtn e prdorimit falas t pasurive shtetrore pr t ciln shtetas t zakonshm paguajn detyrimet tatimore, etj,” -thuhet n padi.

  Syri

 14. #34
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Vangjel Dule flet pas seancs pr Belerin: sht i burgosur politik i Edi Rams

  Emri: dulja-750x375-1.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 30.0 KB

  Kreu i PBDNJ, Vangjel Dule ishte i pranishm sot n seancn q u zhvillua n Gjykatn e Shkalls s Par n Durrs pr Fredi Belerin. Ky i fundit krkoi nga gjykata t lejohet t bj betimin si kreu i bashkis s Himars.

  Mirpo gjykata shpalli mos-kompetencn pr kt shtje dhe ia kaloi Gjykats s Lart n Tiran. Dule u shpreh se gjitha kjo sht nj proces politik dhe se nuk asnj ligj q mund ta pengoj Belerin t betohet.

  Sipas tij Beleri sht nj i burgosur politik i Rams pr interesat e tij okulte q lidhen me pronat n Himar.

  Vangjel Dule: Topi hidhet n shkallt e stadiumit, n vend q loja t luhet me norma juridike me norma dhe me rregulla. Kompetenca e mos-kompetencs.

  Ishte i zgjedhur nga komuniteti i Himars pr t qen kreu i bashkis s tyre. Me far ligji pengohet q t shoqrohet minimalisht pr t marr detyrn duke u nisur nga kryerja e betimit. Nuk ka asnj ligj q e mban larg betimit dhe marrjes s detyrs prve arbitraritetit. sht nj shtje kryekput politike. Zoti Beleri vazhdon t mbetet nj i burgosur politik personalisht i zotit Rama n shrbim t interesave t tij okulte n bashkin e Himars q lidhen me pronn, me respektimin e identitetit dhe me shum elemente t tjera q nuk ka vullnet politik pr t’u prmbajtur.

  KOHA JONE

 15. #35
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Zoti Mitsotakis, si do ta zgjidhsh “n mnyr paqsore me Ramn”, punn e Fredi Belerit?!

  Emri: g2-1.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 37.3 KB

  Mes Greqis dhe Shqipris ka nj moment krize marrdhniesh pr shkakun e kryebashkiakut t Himars.

  Sot Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, pasi u takua me homologun e tij, Edi Rama, u ndal n nj prononcim pr mediat.

  Ai tha se do t flas me Ramn pr t’i krkuar betimin e Belerit si kryebashkiak i Himars.

  “Po, do ta diskutoj me kryeministrin Rama shtjen e Fredi Belerit. Qndrimi yn kt shtje ka qen shum i qart. Nuk kam ndrmend t ndrhyj n shtjet e drejtsis shqiptare, por Fredi Beleri ka t drejtn t betohen ndonse ndodhet n paraburgim dhe kt do ta bj shum t qart. Dhe shpresoj shum q ta zgjidhim kt shtje n mnyr miqsore”, tha Mitsotakis.

  Kaq tha kryeministri grek me nj buzqeshje tipike greke, ku nnkuptonte se “nse nuk pranon Rama, do ta shikoj procesin e negociatave me BE”! Por sipas kryeministrit shqiptar kjo mbetet shtje e drejtsis dhe ai nuk ka fuqi t ndrhyj te SPAK e gjykatat shqiptare.

  Pra si do ta zgjidhin “n mnyr miqsore”, kur do t jet drejtsia shqiptare ajo q do t vendos?!

  Nse Fredi Beleri lirohet s shpejti athere ka ndrhyr Edi Rama, por kjo e zhbn pavarsin e drejtsis shqiptare, sikurse flet BE dhe SHBA.

  N t vertet Fredi Beleri mbahet politikisht dhe me urdhr q t mos lejohet t betohet si kryebashkiak i Himars. Ai t hetohet nga drejtsia, por t shkoj n detyr si i zgjedhur nga populli dhe nse gjykatat e dnojn me vendim t forms s prer, ai le t vuaj dnimin si do qytetar shqiptar apo europian, kur shkel ligjet.

  Por kjo shprehja “Dhe shpresoj shum q ta zgjidhim kt shtje n mnyr miqsore” e thn nga kryeministri grek n sheshin para kryeministris dhe pas shpins s shefit t qeveris shqiptare, nuk tregon seriozitet europian, ku na japin leksione pr demokracin.

  Sido t jet, pa e zgjatur, Fredi Beleri duhet t betohet.

  Emri: Capture-98.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 40.0 KB


  Koha Jone

 16. #36
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Gjykata i njeh si t vlefshme provat kundr Fredi Belerit

  Gjykata rrzoi si t pabazuara krkesat e avokatve t Alfred Belerit dhe Pandeli Kokaveshit t akuzuar pr korrupsion n zgjedhjet vendore t 14 majit, t cilt pretenduan pavlefshmri t krkess pr gjykim t SPAK, akteve n dosje, si dhe t urdhrit t Prokuroris s Vlors pr hetimet e kryera.

  Nga Edmond Hoxhaj

  Emri: fredi-beleri-1280x718-2.jpg

Shikime: 10

Madhsia: 41.6 KB
  Kryetari i zgjedhur i bashkis s Himars, Fredi Beleri gjat nj takimi n Athin. Foto: Facebook.

  Prfaqsuesit ligjor t kryetarit t zgjedhur t Bashkis Himar, Alfred Beleri, i arrestuar pr “korrupsion aktiv n zgjedhje”, paraqitn t martn m 24 tetor dy krkesa pr prjashtimin e antarve t trupit gjykues dhe krkuan shtyrjen e seancs, por procesi vijoi dhe ata paraqitn pas prokuroris, parashtrimet e tyre dhe krkime t reja.

  Krkesat e tyre pr prjashtim u paraqitn pasi gjykata u shpreh lidhur me krkime t paraqitura n seancat parardhse pr pavlefshmri t krkess pr gjykim t prokuroris dhe t akteve t hetimit, duke pretenduar se nuk sht zbatuar afati q u jep t drejtn t pandehurve t paraqesin memorie, prova, etj. Po ashtu, sht krkuar pavlefshmri absolute e urdhrit t Prokuroris s Vlors lidhur me hetimin e kryer si dhe akteve q rrodhn nga ky procedim, me argumentin se sht nxjerr n kundrshtim me ligjin pasi vepra penale e regjistruar sht jasht kompetencs lndore.

  Kryesuesi i trupit gjykues, gjyqtari Erjon ela deklaroi se gjykata me vendim t ndrmjetm ka vendosur t mos i pranoj kto krkesa, duke i konsideruar t pabazuara. Gjykata konstaton se kur Prokuroria e Posame i ka marr t pandehur Alfred Belerin dhe bashkpuntorin e tij Pandeli Kokaveshin, u ka komunikuar atyre t drejtn se brenda 10 ditve mund t paraqisnin memorien apo prova.

  N vijim gjykata vrejti se me afatin 10 ditor, i pandehuri nuk humbet prfundimisht t drejtn pr t dorzuar prova, si dhe u theksua se ato t drejta u jan garantuar.

  Lidhur me krkesn ndaj urdhrit t Prokuroris s Vlors, gjykata vlerson se ky institucion i akuzs ka t drejtn pr t kryer hetime, edhe pse vepra penale sht pjes e kompetencave s Prokuroris s Posame kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar, SPAK.

  Gjykata gjeti t pambshtetur edhe pretendimin e t pandehurve pr pavlefshmrin e akteve t prodhuara pas urdhrit t Prokuroris s Vlors. Sipas gjykats, prgjimet e kryera n funksion t hetimit jan realizuar bazuar n autorizimin e gjykats dhe se pretendimet pr mosprputhjen e datave n akte me ato n sistem, nuk mund t sjellin paprpdorshmri.

  Avokatt e t pandehurve deklaruan se kishin krkuar pavlefshmrin e akteve dhe jo paprdorshmrin e tyre, pasi kt do ta krkonin n nj moment t dyt.

  Ata krkuan prjashtimin e gjyqtares Irena Gjoka, por kryesuesi ela vrejti se gjykimi do t vijonte, pasi gjyqtarja pr t ciln sht krkuar prjashtimi nuk mund t marr pjes vetm n vendimarrjen prfundimtare t shtjes penale.

  Pas ktij qndrimi t gjykats, prfaqsuesit e Belerit dhe Kokaveshit u shprehn se mjaftonte fakti se gjykata u shpreh n kt moment procedural lidhur me paprdorshmrin e akteve, si shkak i mjaftueshm pr krkimin e prjashtimit t trupit gjykues. Ata krkuan koh q t njoftonin t prfaqsuarit prej tyre dhe shtyrjen e seancs.

  Kryesuesi ela e cilsoi si t drejt t palve krkimin pr prjashtimin e gjyqtarve, por ai riprsriti se dhe n kt rast nuk kishte shkak pr ndrprerjen e gjykimit. Sipas tij, gjykimi duhet t vijonte, por gjyqtart nuk mund t marrin pjes n vendimarrjen e themelit t shtjes deri n momentin e shqyrimit t ktyre krkesave.

  N vijim, gjykata e deklaroi t hapur gjykimin e shtjes ndaj Belerit dhe prfaqsuesja e SPAK paraqiti parashtrimet lidhur me akuzn e ngritur ndaj dy t pandehurve dhe provave t siguruara gjat hetimit. Sipas prokuroris, sht provuar tej do dyshimi se Beleri i ka ofruar nj personi q bashkpunoi me policin, 50 euro pr pr do vot q mund t gjente n favor t tij si kryetar i Bashkis s Himars. Pr t njjtn vepr penale akuzohet edhe bashkpuntori i tij, Pandeli Kokaveshi. Prokurorja renditi nj sr prgjimesh ku diskutohej pr blerjen e votave n favor t Belerit, ku dhe ky i fundit dhe Kokaveshi rezultojn t prfshir.

  Prokuroria krkoi q n seancn e radhs t pyeten 11 dshmitar, mes tyre edhe bashkpuntori i drejtsis, Arsen Rama.

  Alfred Beleri u arrestua dy dit para zgjedhjeve lokale t 14 majit, duke u br i vetmi kandidat n Shqipri q zgjidhej n nj post publik ndrsa ishte n qeli.

  Mbrojtsit e t pandehurve e cilsuan procedimin t filluar pas trysnin s kryeministrit Edi Rama. Ata theksuan se paligjshmria e procesit ndaj Belerit duket dhe nga qndrimi i gjykats q u shpreh pr paprdorshmrin e provave, duke paragjykuar se far do t krkonte mbrojtja.

  N vijim, ata i cilsuan provat e prokuroris si t siguruara n mnyr t paligjshme dhe se nuk munden t provojn faktin penal. Sipas tyre, rezultatet e vzhgimit jan t paprdorshme pasi jan kryer para se t regjistrohej procedimi penal. Ndr t tjera, u vrejt se prgjimet e vzhgimet jan kryer nga policia duke pasur bindjen se prokuroria do t'u jepte autorizim. “Prgjimi lejohet ndaj personit nn hetim, kur ka dyshime t arsyeshme,” theksuan mbrojtsit e t pandehurve.

  Ata theksuan se autorizimi nuk mund t merret n telefon, por me shkrim dhe pr rrjedhoj i cilsuan t paprdorshme provat ndaj dy t pandehurve. Mbrojtsit krkuan q pas konstatimit t paprdorshm t provave t prokuroris, t mos merren n konsiderat n kundrshtim me ligjin.

  N prfundim, avokatt i krkuan gjykats q t administroj nj sr provash t reja, mes tyre dhe vrtetim nga Ministria e Brendshme nse Arsen Rama sht paguar nga fondi pr bashkpuntort sekret. Po ashtu, u krkuan t thirren rreth 32 dshmitar, mes tyre dhe deputeti e kryetari i Partis Bashkimi pr t Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule, me an t t cilve u pretendua se do t provohet e kundrta e asaj q parashtron prokuroria.

  Kryesuesi ela u krkoi avokatve q paraprakisht t vrtetojn pamundsin e tyre pr t siguruar provat dhe ather mund t krkojn investimin e gjykats.

  Seanca e radhs u shty pr m dat 7 nntor, n orn 12:00.

  BIRN

 17. #37
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Denoncimi i fort i Berishs/ SPAK dhe policia inskenuan arrestimin e Belerit dhe paguan simulantin 7 milion lek nga fondi sekret

  Kryetari i Partis Demokratike, Sali Berisha, i ftuar n emisionin 'im Peka Live' n SYRI TV, ku sht diskutuar pr shtjen e privatizimit t ish-klubit Partizani, ka folur edhe pr shtjen ‘Beleri’.

  Berisha ka publikuar nj fakt t rnd, q tregon se si Policia e Shtetit dhe SPAK kan inskenuar arrestimin e Fredi Belerit.

  Berisha ka denoncuar n studion e Peks inskenimin q oi n burg Belerin, pa prova, dy dit para zgjedhjeve lokale t 14 majit.  ‘’Rama po degradon n shkall ekstreme organin e akuzs, SKAP-in. Un dua t informoj shqiptart sonte pr disa t vrteta lidhur me problemin e Belerit. ‘Zoti Berisha dua t’u njoftoj se personi q sht prdorur nga Policia e Shtetit pr t kryer veprimin stimulues ndaj tij (Belerit), t aktit korruptiv ndaj Fredi Blerit sht paguar me 700 mij lek (7-milion lek t vjetra). Pagesa sht br nga Fondi i Posam Sekret i Policis s Shtetit. Sipas njoftimit t SPAK, pr drgimin pr gjykim t procedimit penal numr 111 t vitit 2023, n ngarkim t Belerit… dhe ky person quhet Arsen Rama. sht kryer nj skandal nga drejtuesit vendor dhe qendror t policis. Drejtori i Vlors, Ermal Muaj dhe Drejtori i Departamentit t Policis Kriminale, Neritan Nallbati kan vepruar n kundrshtim me ligjin pr Policin e Shtetit dhe udhzimin e Ministris s Brendshme pr administrimin e fondit sekret. Shtetasi Arsen Rama sht trajtuar si burim konfidencial dhe e ka marr kt shprblim duke u paguar me mandat pagese nga arka e policis sipas nj procedure, e cila sht klasifikuar sekret shtetror. Dshmia e tij para gjykats sht e pavlefshme dhe kjo prov duhet t deklarohet e paprdorshme. Ka dy mnyra pr t’u njohur me kt praktik shprblimi t klasifikuar si sekret shtetror. Disponimi nga gjykata me krkes t mbrojtjes sipas parashikimit t dispozitave t kodit t procedura penale, njra, tjetra nprmjet komisionit hetimor parlamentar n prbrje t t cilit duhet t ket deputet t pajisur me ertifikatn e siguris. Mnyra se si ka vepruar burimi konfidencia i policis, duke e provokuar ai vet aktin korruptiv, dhe shprblimi prej 7 milion leksh i provokatorit q ka marr nga plicia, e bn t pavlefshme dshmin e tij para gjykats. N paragrafin 3 t nenit 294 t Kodit t Procedurs Penale, veprimet stimuluese parashikohen se, nuk duhet provokuar nj akt kriminal duke shtyr nj person t kryej nj krim t cilin nuk do ta kishte krye po t mos ishte ndrhyrj e policis (provokatori). Ky vrtetohet si provokim dhe rezultati nuk mund t prdoret. Ky sht Edi Rama. Ai qndron pas ktij kurthi q na fut n konflikt me nj fqinj’’, - u shpreh Berisha.

  Syri

 18. #38
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Incizimi audio/ Dyshimet se policia futi n kurth Belerin

  Emri: IMG-20231110-WA0003.jpg

Shikime: 6

Madhsia: 25.2 KB

  Sa m shum koh kalon, aq m t forta bhen dyshimet se kryebashkiakut t zgjedhur t Himars, Fredi Belerit, iu ngrit kurth nga policia, pr ta burgosur. Ato po bhen edhe m t besueshme pas dshmive t fundit n procesin q po zhvillohet n gjykatn e posatshme. Lapsi Videos ka arritur t siguroj incizimin audio t dshmis t ish shefit t komisariatit t Policis Himar, Ermal Ajdini dhe Arsen Rams, njeriut q futi n kurth Fredi Belerin (shiko videon posht).  Nga versioni q ata kan shpalosur n sall t gjyqit shihet se midis kryepolicit t Himars dhe t infiltruarit, q i ofroi 13 vota pr shitje Belerit, ekziston nj lidhje e fort. N mbi nj or e gjysm incizim audio t dshmive, del se policia e kishte prdorur peshkatarin Arsen Rama edhe pr shtje t tjera si psh denoncimi i trafikantave t narkotikve. Rezulton gjithashtu se vet shefi i komisariatit, Ermal Ajdini e kishte at nj kontakt q e takonte shpesh, madje e ka shoqruar me makinn e tij, kur ka shkuar t bj denoncimin e par n prokurori kundr Belerit.

  T dy edhe Ajdini edhe denoncuesi Arsen Rama, dgjohen n audio t pohojn gjithashtu, se i infiltruari sht paguar pr denoncimin e br. Po t ndiqet me vmendje deponimi i tyre, duket se ata kan ngurim ta tregojn kt gj madje dredhojn dhe prpliten t tregojn edhe shumn e shprblimit q ka prfituar denoncuesi i Belerit.

  Pra hipoteza e nj procesi politik, ku ka ndikuar nj kurth policor, bhet m e fort. Deri m tani, kjo hipotez mbshtetej vetm n prkimin e arrestimit, me sulmet politike q kryeministri Rama bri sistematikisht ndaj kandidatit t Bashkis Himar. Tani, nn dritn e fakteve t reja q po dalin n salln e gjyqit shtohen dyshimet pr ngritjen e nj kurthi t organizuar duke prdorur policin pr t provokuar kandidatin minoritar t opozits.

  N incizim dgjohet zri i kryepolicit Ermal Ajdini q i pyetur nga avokatt n salln e gjyqit, pranon se e ka pasur kontigjent Ramn.

  Ai pohon se e ka prdorur edhe her t tjera si bashkpuntor at…

  N dialogun q ka shkputur Lapsi.al nga biseda mbi nj orshe, dgjohet shefi i komisariatit Ajdini t pohoj se ai e ka prdorur Arsen Rzmn dhe m par

  “Avokati: A keni evidentuar ndonj rast tjetr t vetofrimit ku shtetasi Arsen Rama te ket denoncuar fakte kriminale?

  Shefi i komisariatit: Po kam pasur edhe disa raste pr trafik narkotiksh”…

  Ai pranon edhe se Arsen Rama sht paguar pr t uar pas hekurave Belerin. Po t dgjohet incizimi audio, edhe i infiltruari edhe kryepolici kan vshtirsi ta pranojn kt fakt para gjykats. Ata pasi pranojn faktin kalojn n pohime qesharake duke than se nuk mbajn mend se sa ka qen shuma e shprblimit dhe se cili ka qen motivi i tij.

  Avokati: A jeni ne djeni q Arsen Rams i sht br shprblim n t holla?

  Prokurorja kundrshton

  Gjykatsi: A ka marr shprblim?

  Drejtori i policis: Po ka marr

  -Pr far e ka marr pagesn?

  -Kjo sht sekret hetimor, pyesni policin e Vlors pr informacion

  Dshmia e Arsen Rams

  Avokati -A jeni paguar me bank pr kt denoncim?

  Arsen Rama-Kur kam qen n procedura nuk m ka premtuar njeri q do shprblehem?

  -Po m pas a jeni paguar, a keni marr pages?

  -Po mu b nj shprblim pasi kjo pun qe mbaruar?

  -Sa ishte shprblimi?

  -Nuk m kujtohet shuma”.

  Denoncimin se Arsen Rama sht paguar pr t provokuar e hodhi pr her t par Sali Berisha. “Ai ka marr 7 milion lek pr t provokuar kandidatin minoritar. Pagesa sht br nga Fondi i Posam Sekret i Policis s Shtetit”, ka deklaruar n 25 tetor lideri i opozits, duke iu referuar nj burimi brenda policis.

  “Shtetasi Arsen Rama sht trajtuar si burim konfidencial dhe e ka marr kt shprblim duke u paguar me mandat pagese nga arka e policis sipas nj procedure, e cila sht klasifikuar sekret shtetror. Dshmia e tij para gjykats sht e pavlefshme dhe kjo prov duhet t deklarohet e paprdorshme”, pati pretenduar burimi i Berishs.

  Dyshimet se njeriu q denoncoi Belerin mund t ket qen i infiltruari i policis kan qen t forta q kur ndodhi arrestimi. Kto pandehma vinin s pari se Arsen Rama, q iu afrua vet Belerit duke pretenduar se kishte 8 vota dhe krkonte nga 50 euro pr seciln prej tyre, ishte nj i njohur i kandidatit t opozits pr Himarn, t cilit i shiste peshkun pr restorantin e tij. E dyta qe gjendja e tij e mjere financiare dhe fakti se kishte qen m par kontigjent i policis. E treta se arrestimi i Belerit ishte paraprir nga nj fushat e egr personale e kryeministrit Rama kundr tij.

  Fredi Beleri u arrestua dy dit para zgjedhjeve lokale t 14 majit, duke u br i vetmi kandidat n Shqipri q zgjidhej n nj post publik ndrsa ishte n qeli. Prokuroria e akuzon Belerin pr “korrupsion aktiv n zgjedhje”, duke pretenduar se ka provuar tej do dyshimi se ai i kishte ofruar nj bashkpuntori t policis 50 euro pr do vot q mund t gjente n favor t tij si kryetar i Bashkis s Himars. Pr t njjtn vepr penale akuzohet edhe bashkpuntori i tij, Pandeli Kokaveshi.

  Athina zyrtare ka ushtruar presion t madh mbi kt shtje mbi Tirann duke krcnuar edhe me bllokimin e integrimit t vendit n BE. Gjat samitit t fundit BE -Ballkani Perendimor kryeministri grek Mitsotakis deklaroi se vendi i tij mund t vinte veton pr hapjen e kapitujve t Brukselit me Shqiprin.

  Lapsi.al

 19. #39
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  Athina: Beleri, pronat dhe regjistrimi i popullsis pengojn rrugn drejt BE

  Emri: euractiv.jpg

Shikime: 6

Madhsia: 55.4 KB

  Parajajmri q bri kryeministri grek Mitsotakis dha gjat samitit t BE-s n Tiran, kur tha se Athina mund t pengonte prparimin e Shqipris drejt BE-s pr shkak t shtjes Beleri, me sa duket po bhet realitet. Pas gazets greke Kathemirini (lexo linkun posht) sht media me qendr n Bruksel Euractiv q e bn t ditur kt fakt.

  “Greqia po bllokon nj letr t 27 vendeve antare t BE drejtuar Komisionit Evropian pr hapjen e pes kapitujve t par t procesit t antarsimit, konfirmoi nj burim pr Euractiv, duke shtuar se Athina po i bn presion Tirans t tregoj kreativitet pr t zgjidhur nj kriz t vazhdueshme dypalshe” shkruhej sot n nj artikull q qendront n ballinn e ktij portali (foto lart).

  M tej aty thuhet: “Gjat fundjavs, u qarkulluan fjal se Athina kishte refuzuar t mbshteste nj letr q i krkonte Komisionit t hapte pes kapitujt e par t negociatave. Nj burim i Kshillit t BE-s, i afrt me kt shtje konfirmoi pr Euractiv se kjo sht e vrtet.

  Athina, sipas burimit, thekson se ka disa probleme n lidhje me shtetin et s drejts, si sht rasti i zotit Beleri, si dhe zbatimi i disa ligjeve q kan t bejn me minoritetin grek n Shqipri, si t drejtat e prons. I njjti burim theksoi se problem ka pasur edhe n regjistrimin e popullsis, pasi jan raportuar raste kur pjestart e minoritetit grek nuk jan pyetur pr fen apo gjuhn e tyre” shkruan kjo media.

  Por ashtu si njoftonte edhe e prditshmja greke kathimerini edhe n artikullin e nnshkruar nga Alice Taylor dhe Sarantis Michalopolous lihet t kuptohet se greqia nuk e ka mbyllur prfundimisht dern.

  “Athina nuk po e mbyll dern [pr antarsimin n BE], por disa shtje duhet t zgjidhen…. Burimi theksoi se pala shqiptare duhet t tregoj “kreativitet” n zgjidhjen e krizs me Belerin”.  Tensionet midis Greqis dhe Shqipris jan ndezur q nga muaji maj, kur kandidati pr kryetar bashkie, Fredi Beleri u arrestua dy dit para zgjedhjeve lokale, si i dyshuar pr blerje votash. Ai fitoi zgjedhjet n Himar, por nuk ka mundur t betohet si kryetar bashkie pr shkak t burgosjes s tij, pavarsisht apeleve pr ta liruar.

  Athina i ka br vazhdimisht thirrje Shqipris q ta lejoj at t bj betimin, duke e cilsuar arrestimin si politik dhe duke paralajmruar se kjo do t pengoj rrugn e integrimit evropian t Shqipris.

  Por i ndodhur prball ktyre krcnimeve kryeministri Rama ka br indiferentin. Madje i pyetur n Real Story nse mund t pengoheshin negociatat ai u prgjigj me ironi: “Po u penguan pr Belerin, nami u bft”.


  Lapsi

 20. #40
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve

  shtja Beleri/ Greqia ngrin negociatat e Shqipris

  Emri: InCollage_20231111_130353432-2048x1151.jpg

Shikime: 6

Madhsia: 33.3 KB

  Greqia ka ngrir hapjen e kapitujve t par t negociatave Be-Shqipri pr shkak t shtjes Beleri. Ndrsa prfaqsuesit e 27 vendeve antare duhet t nnshkruanin nj letr pr fillimin e procesit, Athina zyrtare ka refuzuar t bk kt, njofton gazeta e madhe greke Kathimerini.

  “Megjithse u gjet nj formul pr t uar prpara negociatat me Maqedonin e Veriut, pasi Bullgaria pranoi propozimin e kompromisit t paraqitur nga presidenca spanjolle, nj gj e till u b e pamundur pr Shqiprin” thuhet n artikullin e gazetarit Vasilis Nedos.

  “Prtej efektit q ka qndrimi i qeveris s Edi Rams pr shtjen Beleri n marrdhniet greko-shqiptare, ky qndrim krijon nj ingranazh t ndryshm pr iftin e dy kandidatve t Ballkanit perendimor drejt antarsimit n BE.

  Kujtojm se fatet e Shqipris dhe Maqedonis s Veriut jan t lidhura, ndaj ky zhvillim prbn nj shkputje praktike t dy kandidaturave” vazhdon artikulli. E prditshmja konservatore greke tregon edhe ce cilt ishin kapitujt q do t hapte vendi yn nse qeveria Mitsotakis nuk do ta kishte ndalur kt proces. “Vlen t theksohet se paketa e par pr shtjet themelore q duhet t zgjidh do vend kandidat prfshin pes kapituj, prkatsisht ata q kan t bjn me:

  S pari, gjyqsorin dhe t drejtat themelore.

  S dyti, drejtsin, lirin dhe sigurin.

  S treti, prokurimin publik.

  S katrti, statistikat.

  Dhe s pesti, kontrollin financiar”.

  Kathimerini nuk harron t theksoj se procesi Beleri, ndonse nuk prmendej nominalisht, zuri vend edhe n progres raportin e fundit t Komisionit Evropian. “Greqia mban qndrime aspak ekstreme, por me respekt t plot pr mjetet q ka do vend antar i BE-s. Ajo ka mundsin, edhe n kt rast, t’i prdor mjetet q ka n dor” shkruhet m tej n artikull ku gjithashtu lihet nj drit jeshile. “sht e qart se Athina mund t rishikoj qndrimin e saj nse Tirana jep shenja se ka vend pr diskutim dhe nuk demostron shfaqje force nga ana e zotit Rama, brenda apo jasht”.

  Gjat samitit t fundit BE -Ballkani Perendimor n Tiran kryeministri grek Mitsotakis paralajmroi se vendi i tij mund t vinte veton pr hapjen e kapitujve t negociatave mes Brukselit dhe Shqipris. Ky ka qen qndrimi i pandryshueshm i Athins q kur Fredi Beleri u arrestua dy dit para zgjedhjeve lokale t 14 majit, duke u br i vetmi kandidat n Shqipri q zgjidhej n nj post publik ndrsa ishte n qeli. Prokuroria e akuzon Belerin pr “korrupsion aktiv n zgjedhje”, duke pretenduar se ka provuar tej do dyshimi se ai i kishte ofruar bashkpuntorit t policis, Arsen Rama, 50 euro pr do vot q mund t gjente n favor t tij si kryetar i Bashkis s Himars. I ndodhur prball ktyre krcnimeve kryeministri Rama ka br indiferentin. Madje i pyetur n Real Story nse mund t pengoheshin negociatat ai u prgjigj me ironi: “Po u penguan pr Belerin nami u bft”.

  Gazeta Kathimerini rrfen se Athina ka krkuar n t gjitha nivelet e mundshme q zotit Beleri t’i jepet mundsia pr t’u betuar si kryebashkiak i Himars, gj q deri tani sht refuzuar nga gjykatat shqiptare.

  M 22 nntor do t zhvillohet mbledhja e radhs e gjykats antikorrupsion, ku Beleri po gjykohet, por ndrkoh pritet t caktohet nj seanc e re pr lejen e posame q ai krkon pr t br betimin. sht vendosur q t mblidhet srish gjykata speciale (GJKKO), e cila u caktua nga Gjykata e Lart Shqiptare si kompetente pr t vendosur nse Beleris do t lirohet nga burgu sa pr t br betimin apo jo.

  Hera e fundit q gjykatat shqiptare refuzuan nj krkes t till ishte m 26 qershor, ndrkoh q krkesat e shumta t avokatve t z. Beleris pr kryerjen e betimit u refuzuan nga autoritetet shqiptare.


  Lapsi

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2018, 20:55
 2. Prgjigje: 126
  Postimi i Fundit: 27-07-2015, 18:34
 3. E futi qeveria Rama ne burg per 35 mije leke, vetevritet qytetari
  Nga Meriamun n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 20-01-2015, 15:00
 4. A ka burg pr ata q vjedhin dashuri?
  Nga Kinezja n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 04-02-2007, 12:44
 5. Vjedhin nj celular, dnohen me 10 vjet burg
  Nga ALBA n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-10-2003, 13:20

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •