Astronomët zbulojnë shpërthimin më të madh kozmik ndonjëherë

Fjakët e zjarrit ende digjen me shkëlqimin e dy trilion diejve

Emri:  645e3dc885f5404a4c67e50c.jpg

Shikime: 104

Madhësia:  12.7 KB

Një ekip astronomësh kanë identifikuar atë që ata besojnë se është shpërthimi më i madh kozmik i dëshmuar ndonjëherë. I vendosur miliarda vite dritë larg në hapësirën e jashtme, shpërthimi është 100 herë më i madh se sistemi ynë diellor dhe është rritur në intensitet gjatë tre viteve.

Pasi kaloi fillimisht pa u vënë re nga vëzhguesit njerëzorë, ngjarja u kap në vitin 2020 nga objekti kalimtar Zwicky në Kaliforni, i cili monitoron qiellin e natës për rritje të papritura të shkëlqimit. Studiuesit hulumtuan të dhënat nga objekti vitin e ardhshëm, përpara se një ekip i udhëhequr nga astrofizikani Philip Wiseman në Universitetin Britanik të Southampton t'i gjurmonte me teleskopët e tyre.

Kur ekipi i Wiseman zbuloi se sa larg ishte shpërthimi, shkalla e tij e plotë u bë e dukshme.

Shpërthimi – i njohur si AT2021lwx – ndodhet 8 miliardë vite dritë larg nga Toka, që do të thotë se duhet të ketë ndodhur kur universi ishte vetëm 6 miliardë vjeç. “Ne kemi vlerësuar se është një top zjarri 100 herë më i madh se sistemi diellor me një shkëlqim rreth dy trilion herë më shumë se ai i diellit,” tha Wiseman për The Guardian të premten. "Në tre vjet, kjo ngjarje ka lëshuar rreth 100 herë më shumë energji se dielli në jetën e tij 10 miliardë vjeçare."

AT2021lwx nuk është ngjarja më e ndritshme kozmike e regjistruar ndonjëherë. Ky titull mbahet nga një shpërthim i rrezeve gama i njohur si GRB 221009A, i cili u regjistrua nga një observator satelitor i NASA-s vitin e kaluar.

Megjithatë, GRB 221009A zgjati për dhjetë orë, ndërsa AT2021lwx ka qenë duke u djegur për tre vjet, dhe ende po rritet në shkëlqim, të gjitha në trefishin e distancës nga Toka sesa GRB 221009A.

Ekipi i Wiseman konkludoi se shpërthimi është shumë i madh për të qenë shkaktuar nga një yll në shpërthim, ose supernova. Skenari tjetër më i mundshëm, shkruanin ata në Gazetën Mujore të Shoqërisë Mbretërore Astronomike, ishte një 'ngjarje e përçarjes së baticës', në të cilën një yll tërhiqet nga një vrimë e zezë gjigante.

Megjithatë, nëse AT2021lwx do të shkaktohej nga një ngjarje e tillë, do të kërkonte një yll deri në 15 herë më të madhe se masa e diellit tonë. Duke pasur parasysh rrallësinë e yjeve të tillë, studiuesit kanë teorizuar se shpërthimi u shkaktua nga një vrimë e zezë supermasive që konsumon një re të madhe gazi rreth 5000 herë më të madhe se Dielli.

Wiseman i tha agjencisë franceze të lajmeve AFP se ndërsa teoria është "plotësisht e besueshme", origjina e shpërthimit mbetet "një enigmë absolute".


Burimi: RT