Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Kongresi Amerikan: Ja provat që inkriminojnë presidentin Biden dhe familjen e tij

    Hetimi i Shtëpisë zbulon prova të reja që kundërshtojnë pretendimet e Joe Biden për marrëveshjet e jashtme të familjes

    Raporti i dytë i Rep. James Comer heq mbulesën e parave nga figura rumune e korrupsionit, pagesat direkte kineze

    Emri:  230510-hunter-joe-biden-jm-0748-1d9bfd.jpg

Shikime: 1459

Madhësia:  26.2 KB

    Komiteti i Mbikëqyrjes dhe Përgjegjshmërisë së Dhomës së Përfaqësuesve të mërkurën sfidoi drejtpërdrejt pretendimet e Presidentit Joe Biden në lidhje me marrëveshjet e biznesit të familjes së tij jashtë shtetit, duke siguruar prova të reja se djali i tij Hunter Biden mori para direkt nga Kina dhe ishte përfshirë në një marrëveshje biznesi me një figurë rumune të akuzuar për korrupsion.

    Informacioni duket gjithashtu se tregon se djali i parë ndihmoi të organizonte takimin e një prej bashkëpunëtorëve të tij të huaj të biznesit me zyrën e nënpresidentit të babait të tij.

    Në raportin e tij të dytë të ndërmjetëm, kryetari i komitetit James Comer, R-Ky., tha se paneli i tij ishte gjithnjë e më i shqetësuar se Hunter Biden dhe partnerët e tij ishin angazhuar në një model të bërjes së marrëveshjeve fitimprurëse biznesi me figura të huaja të dyshuara për korrupsion në vendet për të cilat babai i tij kishte përgjegjësitë zyrtare të politikës amerikane.

    Ky model u ekspozua për herë të parë vite më parë me një marrëveshje me kompaninë ukrainase të energjisë Burisma Holdings që zyrtarët amerikanë e konsideruan të korruptuar.

    "Komiteti ka zbuluar prova që tregojnë për shitjen e ndikimit dhe mashtrimin financiar që garantojnë hetime të mëtejshme dhe zgjidhje legjislative," shkroi paneli i Comer në një raport prej 36 faqesh.

    Raportin e plotë mund ta lexoni këtu:

    Bank Memorandum 5.10.23.pdf

    Për shembull, raporti dha detaje të reja mbi një seri transaksionesh midis 2015 dhe 2017 me një biznesmen rumun të quajtur Gabriel Popoviciu, për të cilin komiteti tha se ishte akuzuar dhe dënuar nga prokurorët rumunë për një vepër të lidhur me ryshfet.

    "Paratë ndalojnë të rrjedhin nga shtetasi rumun menjëherë pasi Joe Biden largohet nga zëvendëspresidenti," tha Comer gjatë një konference shtypi të mërkurën. "Ky është një model i shitjes së ndikimit."

    Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Ian Sams, iu përgjigj raportit republikan duke deklaruar në një memo se hetimi i Comer është "qartësisht një 'hetim' pa prova, i motivuar politikisht." Ai gjithashtu tha se Comer ka një "model të gjatë për të bërë pretendime absurde se Presidenti". Biden ka marrë vendime qeverisëse jo në interes të Amerikës, por të Partisë Komuniste Kineze, duke përdorur pretendime të pabaza, sulme personale dhe nënkuptime për të fituar pikë politike”.

    Komiteti vuri në dukje se pagesat për kompanitë e lidhura me Hunter Biden filluan nga biznesmeni rumun pak pasi zëvendëspresidenti i atëhershëm Joe Biden u takua me presidentin e Rumanisë në Shtëpinë e Bardhë në shtator 2015 për të diskutuar "përpjekjet kundër korrupsionit dhe sundimin e ligjit" pak më shumë se një vit. pasi Joe Biden mbajti një fjalim të ngjashëm në Rumani.

    "Komiteti është më tej i shqetësuar se ndërsa Zëvendës Presidenti Biden mbrojti publikisht politikat kundër korrupsionit në Rumani, të dhënat bankare tregojnë se anëtarët e familjes Biden dhe bashkëpunëtorët e biznesit po korrnin në të njëjtën kohë shuma të konsiderueshme parash nga një individ rumun në qendër të një skandali korrupsioni rumun. ”, thuhet në raport.

    Në raport thuhej se të dhënat bankare tregojnë se brenda pesë javëve nga takimi i Joe Biden me presidentin rumun, një kompani e quajtur Bladon Enterprises Limited -- kompania qipriote e Popoviciut - filloi të bënte depozita në një llogari bankare të një kompanie të quajtur Robinson Walker LLC, e kontrolluar nga një prej Bashkëpunëtorët e Hunter Biden.

    "Nga nëntori 2015 deri në maj 2017, Bladon Enterprises i pagoi Robinson Walker, LLC mbi 3 milionë dollarë," vinte në dukje raporti. "Llogaritë e familjes Biden morën afërsisht 1.038 milion dollarë nga llogaria e Robinson Walker, LLC pas depozitave të Bladon Enterprises. Gjashtëmbëdhjetë nga shtatëmbëdhjetë pagesat nga Bladon Enterprises për Robinson Walker, LLC u bënë ndërsa Joe Biden ishte Zëvendës President."

    Komiteti tha se kishte frikë se llogaria e Robinson Walker ishte përdorur për të maskuar faktin se disa nga paratë do t'i jepeshin familjes Biden. Për shembull, më 5 nëntor 2015, Bladon Enterprises dërgoi 179,836,86 dollarë në llogarinë bankare të Robinson Walker, LLC dhe një ditë më vonë një e treta e shumës iu transferua Hunter Biden, thuhet në raport.

    Modeli ndodhi disa herë, duke përfshirë në fillim të vitit 2017 pasi Joe Biden sapo kishte lënë detyrën, zbuloi hetimi i Comer.

    Për shembull, 84,000 dollarë nga një pagesë prej 172,000 dollarësh nga Bladon për Robinson Walker iu dërguan anëtarëve të familjes Biden, përfshirë Hunter Biden dhe Hallie Biden, e veja e vëllait të madh të Hunter Biden, tha komiteti.

    Comer tha se ekipi i tij është ende duke hetuar nëse Hunter Biden u përpoq të ndikojë në qeverinë e SHBA në emër të biznesmenit rumun. "Komiteti po heton angazhimin e Hunter Biden dhe bashkëpunëtorëve të tij të biznesit me zyrtarët e qeverisë amerikane në emër të Popoviciut," vuri në dukje ai.

    Komiteti gjithashtu publikoi të dhënat bankare që tha se kundërshtonin drejtpërdrejt pohimin e Joe Biden gjatë fushatës presidenciale të vitit 2020 se djali i tij nuk mori kurrë para nga Kina.

    Biden tha në një debat presidencial në tetor 2020: "Djali im nuk ka bërë para në lidhje me këtë gjë, për çfarë po flisni, Kinë. Unë nuk kam pasur - I vetmi djalë që ka bërë para nga Kina është ky djalë [Donald Trump Ai është i vetmi. Askush tjetër nuk ka bërë para nga Kina."

    “Të dhënat bankare hedhin poshtë deklaratën e Presidentit Biden”, thuhet në raportin e komitetit. "...Vetëm në vitin 2017, të dhënat bankare tregojnë se familja e Presidentit Biden dhe kompanitë e lidhura me to kanë marrë miliona dollarë nga kompanitë e shtetasve të huaj kinezë."

    Ai siguroi një faturë bankare për një transaksion specifik nga gushti 2017 për të sjellë në shtëpi raportin në lidhje me marrëdhëniet e Hunter Biden me firmën kineze të energjisë CEFC. "Të dhënat bankare krijojnë Owasco PC, korporata profesionale e Hunter Biden, mori 100,000 dollarë që u financuan nga Shanghai Huaxin në Kinë," vuri në dukje raporti.

    Marrëveshjet kineze gjithashtu ngritën shqetësime për një arsye tjetër, tha komiteti. Joe Biden ka deklaruar vazhdimisht se ai dhe zyra e tij nuk kishin marrëdhënie biznesi me klientët e biznesit të Hunter Biden. Ndërsa provat për të kundërtën janë shfaqur nga Ukraina në Kinë, raporti të mërkurën ofroi një anekdotë të re që përfshin biznesmenin serb Vuc Jeremic, i cili ishte i përfshirë në marrëveshjen e CEFC-së dhe gjithashtu kërkon të bëhej udhëheqës i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në 2016.

    Këtu është blloku i atij raporti që paraqet historinë:

    "Dëshmitë tregojnë se Hunter Biden dhe bashkëpunëtorët e tij kërkuan të ndihmonin Jeremic në këtë fushatë duke përdorur lidhjen e tyre me Zyrën e Zëvendës Presidentit (OVP). Në një email të datës 16 qershor 2016 (një ditë pas pagesës së tretë më lart), Jeremic shkroi Hunter Biden dhe Eric Schwerin (një bashkëpunëtor i familjes Biden) duke pyetur nëse ai mund të 'takohej me Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të VPOTUS, Colin Kahl' në lidhje me zgjedhjet për Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së. Eric Schwerin i shkroi Hunter Biden, 'Mendo se si dëshiron të përgjigjesh. ....'

    "Më 2 korrik 2016, Jeremic informoi Hunter Biden dhe bashkëpunëtorët e tij të biznesit në një email pasues, 'Takimi [m] me Colin nuk zgjati shumë, por nuk shkoi shumë keq, mendoj. Ajo që është jooptimale është se OVP duket se është jashtë ciklit të vendimmarrjes për çështjen e zgjedhjeve të OKB-së. Colin premtoi se do të informohej më mirë për atë që po ndodh në këtë moment.'

    "Duket nga provat se: (1) një zyrtar i administratës së Bidenit u takua me Jeremiçin për të diskutuar zgjedhjet e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së nën drejtimin e Hunter Biden dhe/ose bashkëpunëtorëve të tij të biznesit, (2) State Energy HK bëri 3 milion dollarë në pagesa për CIRSD gjatë periudhës kohore të fushatës së Jeremic, (3) dhe menjëherë pasi zëvendëspresidenti Biden u largua nga posti publik në 2017, e njëjta kompani—State Energy HK—i bëri një pagesë 3 milionë dollarësh Robinson Walker, LLC—dhe mbi 1 milion dollarë nga kjo shumë më pas. shkoi te Bidens.”

    Komiteti tha se Jeremiç deri më tani ka refuzuar të ndihmojë hetimin e kongresit.

    "Ne jemi mjaft të sigurt se presidenti ishte shumë i ditur për atë që po bënte familja e tij," tha Comer. "Ne sapo treguam se 16 nga 17 pagesat për Biden's nga Rumania ndodhën kur Joe Biden ishte zëvendëspresident."

    Ai u tha gazetarëve të mërkurën se të dhënat bankare tregojnë se "familja Biden, bashkëpunëtorët e tyre dhe kompanitë e tyre, kanë marrë mbi 10 milionë nga shtetas të huaj dhe kompanitë e tyre".


    Burimi: JustTheNews


    Per me shume mbi dosjet e korrupsionit te Joe Biden, lexoni #biden.inc
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 10-05-2023 më 17:42

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Kongresi Amerikan: Ja provat që inkriminojnë presidentin Biden dhe familjen e tij


Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 29-06-2023, 16:52
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-04-2023, 13:02
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-03-2023, 02:24
  4. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-08-2022, 21:48
  5. Kongresi amerikan: Ok Shqipërisë për në NATO
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 06-04-2004, 06:58

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •