Pas shkolls, Satan Clubs fitojn popullaritet mes fitoreve ligjore

Pas shkolls, Klubet e Satanit jan rritur vazhdimisht n popullaritet dhe nuk ka t ngjar t ngadalsohen pasi mbshtetsit e tyre trheqin vmendjen e medias dhe fitimet ligjore duke luftuar pr lirin e fjals.

Klubet, t lidhura me Tempullin Satanik dhe t ofruara vetm n shkollat ​​fillore, filluan n fillim t vitit 2020 dhe shpejt fituan vmendjen nga prindrit q donin nj alternativ ndaj klubeve fetare, sipas June Everett, drejtoresh e fushats s Klubit t Satanit pas shkolls.

Kjo ishte disi kur gjrat filluan t shprthejn. Dhe un parashikoj q do vit ecja prpara do t bhet gjithnj e m e zn, tha Everett pr The Hill.

T hnn e kaluar, Gjykata e Qarkut t SHBA-s pr Distriktin Lindor t Pensilvanis vendosi n favor t Tempullit Satanik dhe Unionit Amerikan t Lirive Civile (ACLU), i cili paditi kur nj distrikt shkollor i Northampton County nuk do t lejonte klubin t mblidhej n baz t tij.

"N nj fitore pr fjaln e lir dhe lirin fetare, nj gjykat federale ka vendosur q Distrikti shkollor i Saucon Valley duhet t lejoj q Klubi i Satanit pas shkolls t mblidhet n objektet e distriktit," njoftoi ACLU.

Tempulli Satanik u themelua n vitin 2014 dhe thot se misioni i tij sht t "inkurajoj dashamirsin dhe ndjeshmrin, t refuzoj autoritetin tiranik". Nj antar duhet gjithashtu t prdor "mendjen e prbashkt praktike" dhe t mbroj drejtsin, sipas faqes s saj t internetit.

Ka kongregacione anemban vendit dhe ata u thon t interesuarve se nse synimet e tyre jan t "shesin shpirtin tim, t pasurohem, t bashkohem me Iluminatin, etj". ata duhet t "shikojn diku tjetr".

Ndrsa klubet jan t diskutueshme, kryesisht pr emrin dhe shoqrimin e tyre me Tempullin Satanik, studentt n fakt nuk po prozelitohen apo udhzohen n adhurimin e djallit.

Ne definitivisht nuk jemi t interesuar q fmijt t identifikohen si satanist, tha Rose Bastet, e cila ka qen e prfshir me Tempullin Satanik pr katr vjet.

Bastet sht nj nga vullnetart e Klubit Satan pas shkolls n BM Williams Primary n Chesapeake, Va. Ajo filloi procesin pr ta futur klubin n shkoll n tetor 2020.

Procesi zgjati kaq shum, sipas Bastet, sepse shkolla "po na jepte ikjen" dhe ajo beson se "ata ishin n prapavij duke krkuar ndonj mnyr q t mund t na pengonin t takoheshim". Klubi u miratua zyrtarisht n shkurt.

M n fund na aprovuan dhe aty u b lajmi. Dhe, oh, mediat ktu thjesht u mendn, "tha Bastet.

Shkolla mori nj krcnim pr bomb disa dit pasi klubi kishte takimin e tij t par. Edhe pse policia tha se nuk mund t konfirmonte se incidenti ishte i lidhur me After School Satan Club, Bastet tha se emri i saj prmendej n krcnim.

"Grupet lokale t nnave t krishtera, gjithka, ata me t vrtet nxitn nj zhurm, duke e br t duket sikur po bnim dika t keqe," tha Bastet, duke shtuar se "ata u prpoqn t m friksonin duke lshuar emrin tim ligjor".

Everett tha se klubet jan alternativa t shklqyera pr grupet e krishtera pas shkolls pr agnostikt, ateistt dhe pakicat fetare, si pagant, duke theksuar se aktivitetet aktuale t grupeve mund t prfshijn pothuajse do gj.

Emri:  Screenshot 2023-05-09 at 3.41.14 PM.jpg

Shikime: 123

Madhsia:  41.9 KB
Statuja Baphomet shihet n Tempullin Satanik n Salem, Mass., m 8 tetor 2019. Foto nga Joseph Prezioso/AFP nprmjet Getty Images

Bastet tha se klubi i saj fokusohet n msimin e kafshve t ndryshme.

"Nj nga takimet tona disa muaj m par, msuam pr lakuriqt vendas t Virxhinias," tha ajo. Kt takimin e fundit, ne patm nj nga prindrit n klub vullnetar pr t sjell nj tuf eshtrash dhe fosilesh q ajo dhe burri i saj kan gjetur n Virxhinia.

Programi mund t ndryshoj vjeshtn e ardhshme, sepse Everett thot se ata po konsiderojn t msojn disa nga shtat parimet thelbsore t Tempullit Satanik n klube, por ai plan nuk sht finalizuar.

Shtat parimet prfshijn "dhembshurin dhe ndjeshmrin ndaj t gjitha krijesave n prputhje me arsyen" dhe se "besimet duhet t prputhen me kuptimin m t mir shkencor t bots. Njeriu duhet t kujdeset q t mos shtrembroj kurr faktet shkencore pr t'iu prshtatur bindjeve t tij.

Sapo dolm me nj libr q sht si versioni pr fmij - ose duhet t them nj mnyr shum e mbl pr t interpretuar - parimet n nj mnyr shum t kuptueshme q fmijt mund t'i kuptonin. Kshtu q ne mund t fillojm ta prdorim kt libr pr t folur me fmijt pr shtat parimet tona, "tha Everett.

Ne kemi shum plane t mdha pr vitin e ardhshm shkollor, shtoi ajo.

Tempulli Satanik ka krkuar zgjerimin n shkolla t mesme, por thot se sht e vshtir sepse studentt duhet t angazhohen n mnyr m aktive pr t mbajtur klubin t funksionoj, n krahasim me shkollat ​​fillore, ku grupet drejtohen nga t rriturit dhe m t leht pr t'u zbatuar.

Kjo do t thot se duhet t jet nj klub i udhhequr nga studentt. Ata zakonisht kan zyrtar dhe zakonisht duhet ta paraqesin at n bordin, dhe duhet t ken nj antar t stafit sponsorizues. N thelb, t gjitha gjrat q fmijt e vegjl nuk jan mjaftueshm t rritur [pr t br], tha Everett.

Ajo shtoi se nj partneritet i ri me Aleancn e Studentve Laik duhet t ndihmoj n zgjerimin e shtrirjes s Klubit Satan Pas shkolls.

Specialiteti [e Aleancs s Studentve Laik] sht me t vrtet fmijt e nivelit t kolegjit dhe t shkolls s mesme. Pra, me partneritetin e tyre, ne shpresojm t'i prdorim ato pr t na ndihmuar t hyjm n m shum shkolla t mesme dhe kolegje, "tha Everett.


Burimi: The Hill