Pas shkollës, Satan Clubs fitojnë popullaritet mes fitoreve ligjore

Pas shkollës, Klubet e Satanit janë rritur vazhdimisht në popullaritet dhe nuk ka të ngjarë të ngadalësohen pasi mbështetësit e tyre tërheqin vëmendjen e medias dhe fitimet ligjore duke luftuar për lirinë e fjalës.

Klubet, të lidhura me Tempullin Satanik dhe të ofruara vetëm në shkollat ​​fillore, filluan në fillim të vitit 2020 dhe shpejt fituan vëmendjen nga prindërit që donin një alternativë ndaj klubeve fetare, sipas June Everett, drejtoreshë e fushatës së Klubit të Satanit pas shkollës.

“Kjo ishte disi kur gjërat filluan të shpërthejnë. Dhe unë parashikoj që çdo vit ecja përpara do të bëhet gjithnjë e më e zënë,” tha Everett për The Hill.

Të hënën e kaluar, Gjykata e Qarkut të SHBA-së për Distriktin Lindor të Pensilvanisë vendosi në favor të Tempullit Satanik dhe Unionit Amerikan të Lirive Civile (ACLU), i cili paditi kur një distrikt shkollor i Northampton County nuk do të lejonte klubin të mblidhej në bazë të tij.

"Në një fitore për fjalën e lirë dhe lirinë fetare, një gjykatë federale ka vendosur që Distrikti shkollor i Saucon Valley duhet të lejojë që Klubi i Satanit pas shkollës të mblidhet në objektet e distriktit," njoftoi ACLU.

Tempulli Satanik u themelua në vitin 2014 dhe thotë se misioni i tij është të "inkurajojë dashamirësinë dhe ndjeshmërinë, të refuzojë autoritetin tiranik". Një anëtar duhet gjithashtu të përdorë "mendjen e përbashkët praktike" dhe të mbrojë drejtësinë, sipas faqes së saj të internetit.

Ka kongregacione anembanë vendit dhe ata u thonë të interesuarve se nëse synimet e tyre janë të "shesin shpirtin tim, të pasurohem, të bashkohem me Iluminatin, etj". ata duhet të "shikojnë diku tjetër".

Ndërsa klubet janë të diskutueshme, kryesisht për emrin dhe shoqërimin e tyre me Tempullin Satanik, studentët në fakt nuk po prozelitohen apo udhëzohen në adhurimin e djallit.

“Ne definitivisht nuk jemi të interesuar që fëmijët të identifikohen si satanistë,” tha Rose Bastet, e cila ka qenë e përfshirë me Tempullin Satanik për katër vjet.

Bastet është një nga vullnetarët e Klubit Satan pas shkollës në BM Williams Primary në Chesapeake, Va. Ajo filloi procesin për ta futur klubin në shkollë në tetor 2020.

Procesi zgjati kaq shumë, sipas Bastet, sepse shkolla "po na jepte ikjen" dhe ajo beson se "ata ishin në prapavijë duke kërkuar ndonjë mënyrë që të mund të na pengonin të takoheshim". Klubi u miratua zyrtarisht në shkurt.

“Më në fund na aprovuan dhe aty u bë lajmi. Dhe, oh, mediat këtu thjesht u çmendën, "tha Bastet.

Shkolla mori një kërcënim për bombë disa ditë pasi klubi kishte takimin e tij të parë. Edhe pse policia tha se nuk mund të konfirmonte se incidenti ishte i lidhur me After School Satan Club, Bastet tha se emri i saj përmendej në kërcënim.

"Grupet lokale të nënave të krishtera, gjithçka, ata me të vërtetë nxitën një zhurmë, duke e bërë të duket sikur po bënim diçka të keqe," tha Bastet, duke shtuar se "ata u përpoqën të më frikësonin duke lëshuar emrin tim ligjor".

Everett tha se klubet janë alternativa të shkëlqyera për grupet e krishtera pas shkollës për agnostikët, ateistët dhe pakicat fetare, si paganët, duke theksuar se aktivitetet aktuale të grupeve mund të përfshijnë pothuajse çdo gjë.

Emri:  Screenshot 2023-05-09 at 3.41.14 PM.jpg

Shikime: 126

Madhësia:  41.9 KB
Statuja Baphomet shihet në Tempullin Satanik në Salem, Mass., më 8 tetor 2019. Foto nga Joseph Prezioso/AFP nëpërmjet Getty Images

Bastet tha se klubi i saj fokusohet në mësimin e kafshëve të ndryshme.

"Një nga takimet tona disa muaj më parë, mësuam për lakuriqët vendas të Virxhinias," tha ajo. “Këtë takimin e fundit, ne patëm një nga prindërit në klub vullnetar për të sjellë një tufë eshtrash dhe fosilesh që ajo dhe burri i saj kanë gjetur në Virxhinia.”

Programi mund të ndryshojë vjeshtën e ardhshme, sepse Everett thotë se ata po konsiderojnë të mësojnë disa nga shtatë parimet thelbësore të Tempullit Satanik në klube, por ai plan nuk është finalizuar.

Shtatë parimet përfshijnë "dhembshurinë dhe ndjeshmërinë ndaj të gjitha krijesave në përputhje me arsyen" dhe se "besimet duhet të përputhen me kuptimin më të mirë shkencor të botës. Njeriu duhet të kujdeset që të mos shtrembërojë kurrë faktet shkencore për t'iu përshtatur bindjeve të tij.”

“Sapo dolëm me një libër që është si versioni për fëmijë - ose duhet të them një mënyrë shumë e ëmbël për të interpretuar - parimet në një mënyrë shumë të kuptueshme që fëmijët mund t'i kuptonin. Kështu që ne mund të fillojmë ta përdorim këtë libër për të folur me fëmijët për shtatë parimet tona, "tha Everett.

“Ne kemi shumë plane të mëdha për vitin e ardhshëm shkollor,” shtoi ajo.

Tempulli Satanik ka kërkuar zgjerimin në shkolla të mesme, por thotë se është e vështirë sepse studentët duhet të angazhohen në mënyrë më aktive për të mbajtur klubin të funksionojë, në krahasim me shkollat ​​fillore, ku grupet drejtohen nga të rriturit dhe më të lehtë për t'u zbatuar.

“Kjo do të thotë se duhet të jetë një klub i udhëhequr nga studentët. Ata zakonisht kanë zyrtarë dhe zakonisht duhet ta paraqesin atë në bordin, dhe duhet të kenë një anëtar të stafit sponsorizues. Në thelb, të gjitha gjërat që fëmijët e vegjël nuk janë mjaftueshëm të rritur [për të bërë]”, tha Everett.

Ajo shtoi se një partneritet i ri me Aleancën e Studentëve Laik duhet të ndihmojë në zgjerimin e shtrirjes së Klubit Satan Pas shkollës.

“Specialiteti [e Aleancës së Studentëve Laik] është me të vërtetë fëmijët e nivelit të kolegjit dhe të shkollës së mesme. Pra, me partneritetin e tyre, ne shpresojmë t'i përdorim ato për të na ndihmuar të hyjmë në më shumë shkolla të mesme dhe kolegje, "tha Everett.


Burimi: The Hill