Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  NYT: Presidenti i Serbis dhe miku i Edi Rams, i lidhur me botn e krimit t organizuar

  Presidenti, Huligant e Futbollit dhe nj "Shtpia e tmerreve" t bots s krimit

  Nj gjyq i frikshm n Serbi ka ngritur pikpyetje n lidhje me lidhjet midis udhheqjes s lart t vendit dhe bandave t saj t dhunshme t drogs.

  Emri: 07mag-Serbia-09-superJumbo.jpg

Shikime: 110

Madhsia: 32.9 KB

  Nga Robert F. Worth

  N nj nat t shtune n fillim t marsit 2021, presidenti i Serbis, Aleksandar Vui, u shfaq n televizion drejtprdrejt, i ulur n nj tavolin t gjat prej druri dhe i rrethuar nga kryeministri dhe ministri i brendshm i vendit. Vuiq tha se kishte nj njoftim t rndsishm pr t br n lidhje me arrestimin e nj bande t krimit prgjegjs pr vrasje t shumta. Ministri i Brendshm paralajmroi shikuesit q t largojn fmijt e tyre nga televizori. Nj seri imazhesh u ndezn n ekranin pas tij: nj kok e prer, nj trup pa kok, nj bust. Vuiq foli ngadal, shpesh duke ndalur dhe duke i ngulur syt n tryezn prball tij, me kornizn e tij prej 6 kmbsh 6 in t prkulur pak. Ai vlersoi policin dhe agjentt e inteligjencs q hetuan bandn; ata pr pak i kishin shptuar vet vrasjes, tha ai.

  Ishte nj prezantim trondits, edhe n nj vend si Serbia, ku shum t rritur kan kujtime t dhimbshme nga luftrat jugosllave t viteve 1990 dhe mizorit e tyre. Por konferenca pr shtyp ishte vetm fillimi i nj fushate zbulimesh t tmerrshme. N javt pas arrestimit n shkurt, detaje t reja filluan t dalin n shtyp. Thuhej se banda i kishte joshur viktimat e saj n nj "shtpi tmerri" n nj periferi t Beogradit, ku ata u torturuan, u coptuan, ushqeheshin prmes nj mulli mishi industrial dhe ndonjher i hidheshin n Danub.

  Historia i mahniti serbt, dhe jo vetm pr shkak t imazheve t tmerrshme. Kreu i bands ishte nj huligan trupmadh futbolli dhe trafikant kokaine i quajtur Veljko Belivuk, i mbiquajtur Problemi, tashm nj figur e njohur n Beograd. Ai ishte akuzuar m par pr vrasje dhe nj sr krimesh t tjera t rnda, por kurr nuk kaloi shum koh n burg. Ai u prfol se kishte marrdhnie komode me policin dhe shrbimet e inteligjencs serbe. Ai dhe njerzit e tij ishin fotografuar n shoqrin e njerzve t fuqishm, prfshir djalin e presidentit, Danilo Vucic.

  Pas konferencs pr shtyp, Belivuk ofroi ann e tij t historis n nj seanc gjyqsore me dyer t mbyllura. Ai tha se banda e tij ishte organizuar pr nevojat dhe me urdhr t Aleksandar Vuiqit, sipas transkripteve t gjykats. Ai prshkroi disa nga punt e pasme q banda pretendonte se kishte br pr qeverin, si friksimi i rivalve politik dhe ndalimi i tifozve q t kndonin kundr Vuiqit n ndeshjet e futbollit nj shrbim i vlefshm n nj vend ku stadiumi mund t bj ose t prish nj president. Belivuk paralajmroi se nse Vui "vazhdon procedurat e tij kundr meje", ai do t kishte shum m tepr pr t thn.

  Vuiq kundrshtoi me zemrim do lidhje me vrassit. Por ai dukej se e merrte personalisht shtjen Belivuk, duke sugjeruar ndonjher se ishte nj komplot kundr tij. N nj intervist t uditshme televizive disa muaj pas arrestimeve, ai pretendoi se njerzit e Belivuk i kishin br viktimat e tyre n "qebap njerzor" dhe ia drguan ato shefit t Belivuk, Radoje Zvicer. Duke par n kamer dhe duke iu drejtuar Zvicer, i cili sht ende i lir, Vuiq parashtroi nj sfid. "Un e ftoj at t m vras," tha ai. Un nuk kam asnj problem me kt, sepse sht m mir t bhesh mish i grir se sa t lihen kta bastard t sundojn Serbin.

  Emri: 07mag-Serbia-15-superJumbo.jpg

Shikime: 45

Madhsia: 36.4 KB
  Nj ndeshje futbolli n stadiumin e Partizanit. Ndikimi i huliganve shtrihet prtej arenave t Serbis dhe n bandat kriminale dhe madje edhe politikn. Kredia...Jehad Nga pr The New York Times

  Me afrimin e gjyqit, filluan t dalin fakte n lidhje me lidhjet e gjata midis bands dhe antarve t ndryshm t administrats s Vuiqit, t cilt duket se e kan monitoruar, ndihmuar dhe mbrojtur at. Belivuk u duk, nganjher, si binjaku i errt i presidentit, nj njeri q mishron pjesn e poshtme kriminale t nj shteti q sht br vazhdimisht m autokratik gjat dekads s fundit. Vui, i cili ka qen president q nga viti 2017 dhe ka nj brav me partin n pushtet t vendit, ka thn prej kohsh se ai dshiron ta udhheq vendin e tij ende ndr m t varfrit n Evrop drejt prosperitetit dhe antarsimit m t madh n Bashkimin Evropian. N t njjtn koh, ai ka zbrazur shum nga institucionet demokratike t Serbis dhe bandat e stilit mafioz shpesh duket se veprojn pa u ndshkuar.

  shtja Belivuk, me fjal t tjera, nuk sht thjesht nj prrall e zhurmshme pr prerjet e koks dhe kokainn. Gangsterizmi q ka lulzuar nn Vui, s bashku me krcnimet periodike t Serbis pr t "mbrojtur" serbt etnik gjetk n rajon, prfundimisht mund t zbrthej zgjidhjen q rivendosi paqen n Ballkan n vitin 1995. Evropiant jan shum t vetdijshm pr kt, si sht edhe Vladimir Putin. q ka arsye t freskta pr t'i ndar dhe shprqendruar. Kremlini ka nj histori t gjat t mbshtetjes s nacionalistve serb si sllav t rrethuar dhe m shum se kurr fal lufts s Ukrains pr t nxitur telashe n Ballkan.

  Por rreziqet pr Evropn jan m t thella se kaq: marka e shovinizmit etnik dhe demagogjis s Vuiqit i bn jehon asaj t aleatit t tij Putin dhe prhapja e demokracis joliberale tashm duke mbledhur forc n pjes t kontinentit prbn nj krcnim t barabart, ndoshta m ogurzi. Rasti Belivuk ka hapur nj dritare drejt nj t ardhmeje t zymt t mundshme, n t ciln Vui minon projektin evropian nga brenda, duke ndrtuar nj shtet ku demokracia sht nj fasad dhe bandat kriminale prdoren pr t prhapur frikn. Kjo do t ishte mjaft shqetsuese m vete. Ndodh gjithashtu t jet e njjta taktik e prdorur nga njerzit q e futn Ballkanin n nj luft katastrofike tre dekada m par.

  N kohn kur Belivuk bri paraqitjen e tij t par publike n salln e gjyqit tetorin e kaluar, ai kishte fituar tashm nj lloj makabr t famshme, ngritja dhe rnia e tij kronike n nj seri t pafundme tabloidsh. Ai u fut n dhom me pranga, i veshur me nj bluz t bardh polo dhe xhinse. Fytyra e tij ishte e but dhe e rrumbullakosur, pothuajse kerubike, me sy t mdhenj bosh. Pavarsisht nga prmasat e tij - ai sht nj burr i madh me nj bust masiv - ai dukej uditrisht si nj foshnj me prmasa t mdha, sikur nj jet dhune t mos i kishte ln asnj prshtypje. Ai dhe rreth 30 t pandehur t tjer, kryesisht burra me tatuazhe dhe kok t rruar, dukeshin uditrisht t relaksuar, duke buzqeshur dhe duke biseduar dhe duke i hedhur disa ofendime rastsore njri-tjetrit. Ndoshta ata prisnin q ky gjyq t prfundonte si kishin prfunduar shumica e tyre t mparshm, me gabime procedurale, prova t gabuara dhe lirim t parakohshm.

  Pas disa formaliteteve, nj prokuror u ngrit pr t lexuar aktakuzn. Kur ai prshkroi sesi Belivuk dhe togeri i tij goditn nj viktim "n qaf me spat dhe ia pren kokn", burri n fjal u mrzit dhe shikoi tavanin. Disa nga shokt e tij t pandehur ran n gjum.

  Kur Belivuk doli n qndrim, ai shtrngoi foltoren me t dyja duart dhe u fut drejt e n pik. Banda e tij, tha ai, ishte nj projekt shtetror q n fillim. Ai recitoi disa nga shrbimet q kishte ofruar dhe madje prshkroi nj takim q pretendonte se kishte pasur me Vuiqin n nj shtpi private n Beograd, duke dhn adresn e rrugs dhe numrin e baness dhe emrin e pronarit. Ata u takuan atje vetm nj her, shtoi ai, "sepse, si tha shefi, nse dikush na shihte ose na filmonte, nuk do t ishte mir pr t".

  Vui i mohoi menjher akuzat dhe madje ofroi t'i diskutonte ato me hetuesit dhe t'i nnshtrohej nj testi t zbulimit t gnjeshtrs. Ligjrisht, ai nuk ka gjasa t vuaj nga gjyqi. Asnj zyrtar i lart nuk sht paditur, madje shum pak jan marr n pyetje. Rndsia e shtjes Belivuk qndron diku tjetr. Ajo e ka detyruar t gjith Serbin t prballet me provat e shumta rrethanore se Vui ka lejuar q gangstert t bhen nj krah virtual i shtetit. Mbshtetja q Belivuk dhe miqt e tij morn nga policia dhe ministria e brendshme gjat dekads s fundit sht dokumentuar mjaft n dshmit e gjykats, prgjimet telefonike dhe fotografit. Sugjerimi se e gjith kjo mund t kishte ndodhur pa dijenin e Vuiqit shkakton t qeshura n Beograd. Para se Vuiq t ishte president, ai ishte kryeministr dhe nj dekad m par ai riorganizoi shrbimet e siguris s Serbis. Ai tani ushtron pothuajse kontroll total mbi pothuajse do aspekt t jets publike. Nga Parlamenti, gjykatat, policia, biznesi, Vuiq trajtohet me nderim t rrem; Serbt e kalojn at n rrezik t tyre. N fakt, arrestimi i Belivuk dhe bands s tij mund t jet nj nga vendimet e pakta kye t viteve t fundit q Vui nuk i kontrolloi.

  Pjesa m e madhe e provave n kt rast vjen nga nj ekip zyrtarsh t policis evropiane, t cilt u prplasn me t rastsisht. Ata kaluan dy vjet duke u prpjekur t dekriptonin nj aplikacion pr mesazhe telefonike t quajtur Sky-ECC, i cili ishte nj mjet i preferuar i trafikantve t kokains n portet e kontejnerve t Evrops Veriore. Kur m n fund hapn kodin, ata zbuluan shum m tepr se nj rrjet lokal kokaine. Me t paktn 70,000 prdorues, Sky doli t ishte nj gur i Rosets virtuale pr botn e globalizuar t krimit t organizuar, me mesazhe grafike dhe fotografi q shkrepnin npr eter n nj grup marramends gjuhsh dhe dialektesh. sht sikur po qndronit jasht nj shtpie n errsir, dhe tani keni hyr brenda dhe keni ndezur dritat, m tha nj zyrtar nga Europol, krahu i zbatimit t ligjit t Bashkimit Evropian.

  Sky nuk ishte aplikacioni i par q u akuzua nga zbatimi i ligjit pr furnizim t bosve t drogs. Por ishte m popullorja dhe m e pacipa. Kompania, e themeluar nga nj siprmarrs i teknologjis n Vankuver n vitin 2010, mburrej se kriptimi i saj me katr shtresa ishte i pathyeshm; prfundimisht fitoi qindra miliona dollar prpara se drejtuesit e saj t akuzoheshin n vitin 2021.

  Pjesa m e madhe e provave t Sky rezultoi se ishin nga Ballkani, dhe veanrisht nga Serbia. Transmetimi i ktyre t dhnave ishte "shum i ndjeshm", m tha nj zyrtar i ministris s brendshme franceze, pr shkak t shqetsimeve se mund t zbulohej. Edhe pse policia serbe n fund arrestoi Belivuk dhe bandn e tij, ata duket se e kan br kt me ngurrim. Dit prpara arrestimit t tij, ai dhe nntogeri i tij u lejuan t largoheshin nga vendi pr n Malin e Zi fqinj, nj qendr tjetr pr trafikun e drogs. Autoritetet malazeze than se dshtuan nj prpjekje pr t'i vrar; nj prokuror malazez i tha mediave lokale se "disa struktura sigurie" n Serbi ishin pas komplotit, i cili mund t jet konceptuar pr t shmangur rrmujn e nj gjyqi.

  Gjat nnt viteve n pushtet t Vuiqit, huligant serb t futbollit - dhe bandat kriminale q mbivendosen me ta - jan prfshir n politikn e paqndrueshme etnike t rajonit dhe kan ndihmuar n nxitjen e kryengritjeve serbe n vendet e tjera t Ballkanit. Disa prej tyre shprehin besnikri ndaj Rusis. Disa serb i jan bashkuar grupit paraushtarak Wagner, i cili ka historin e vet t punsimit t kriminelve dhe ka postuar video rekrutimi n gjuhn serbe pr luftn n Ukrain. Ndonse Vuiq e qortoi grupin, Serbia mbetet nj lloj faji midis Rusis dhe Perndimit. E gjith kjo e vendos Vuiqin n nj pozit me fuqi t jashtzakonshme. N nj kriz, ai mund t vendos nse rajoni i Ballkanit do t vendoset drejt paqes apo do t kthehet n dhun.

  Rreziqet m t dukshme sot jan t prqendruara n Kosov, nj vend n jug t Serbis q sht etnikisht shqiptar, por q prmban xhepa me shumic serbe, veanrisht n veri. Udhheqsit e Serbis mbeten thellsisht t paknaqur pr shkputjen e Kosovs nga Serbia pas luftrave jugosllave t viteve 1990 dhe refuzojn t njohin pavarsin e saj, e cila u krijua ndrkombtarisht n vitin 2008. Skenari q i mban natn zgjuar lidert e Evrops Perndimore shkon dika e till: Vuiq, duke prmendur nj krcnim pr minoriteti serb, drgon trupa prtej kufirit dhe anekson veriun e Kosovs. Serbt gjetk n rajon m pas ikin nga shtpit e tyre ose krkojn m shum ndryshime kufijsh. Kjo mund t shnoj fundin e Marrveshjes s Dejtonit, pakti i ndrmjetsuar nga diplomati amerikan Richard Holbrooke, i cili i dha fund luftimeve m t kqija n 1995 dhe rishikoi hartn e ish-Jugosllavis. Mund t shkaktoj nj luft tjetr. Edhe pa dhun, rnia e rendit t Dejtonit do t forconte politikn e solidaritetit etnik dhe autokracis n t gjith Ballkanin.

  Nj skenar tjetr prfshin fshehjen e qllimeve t tij irredentiste nga Vuiq deri pasi Serbia t jet pranuar n BE. Ky skenar i kalit t Trojs ka fituar besim pjesrisht pr shkak t kryeministrit joliberal t Hungaris, Viktor Orban, nj aleat i ngusht i Vuiqit, i cili ka lobuar me zell pr pranimin e Serbis. Ai duket se shpreson se Vui mund t ndihmoj Hungarin, nj antare q nga viti 2004, t drejtoj klubin evropian n nj drejtim m populist dhe m pak demokratik.

  Pr t gjitha kto arsye, rasti Belivuk ka qen nj rast i ndjeshm pr gazetart. M than para se t vija n Serbi se telefonatat e mia do t monitoroheshin, do t m ndiqnin, ndoshta edhe do t m ndalonin dhe do t m merrnin n pyetje. Gazetart serb q m dhan kto paralajmrime jan ngacmuar dhe krcnuar n mnyr rutinore si nga kriminelt ashtu edhe nga B.I.A., agjencia e brendshme e inteligjencs serbe.

  Zona gri mes shtetit dhe mafiozve n Serbi sht reale. Ai sht gjithashtu i rrethuar nga mure t jashtme thashetheme dhe paranoj q e bjn m t vshtir punn e nj gazetari. Duhet t kem folur me nj duzin serb, djemt, bashkshortt apo fmijt e t cilve u vran n rrethana t errta. Shumica prej tyre nuk e kishin iden se cilt ishin vrassit, por kishin histori t hollsishme pr t treguar pr zyrtar t korruptuar, baron droge, pazare armsh dhe fotografi inkriminuese. Disa kishin punsuar detektiv privat. T gjith dukeshin t bindur se e vrteta po ua mbahej qllimisht. Megjithat, disa nga njerzit me t cilt fola, m fshihnin qart gjrat nga un. Kalova nj or duke folur me nj t ve, burri i s cils ishte mes trupave t vrar n fotografit q shoqruan aktakuzn e bands Belivuk. Ajo ishte e gjat dhe me pamje t ashpr, me flok t gjata t zeza. Historia e saj ishte prekse, por kur fillova t pyesja pr prejardhjen kriminale t bashkshortit t saj ai kishte burgosur pr rolin e tij n nj band famkeqe hajdutsh t argjendaris ballkanike prgjigjet e saj u kthyen t ftohta dhe njrrokshe. Kisha ndjenjn se ajo mund t m kishte treguar nj histori shum m interesante nse nuk do t ishte e shqetsuar pr pasojat e bashkpunimit t t shoqit dhe ndoshta t saj.

  Vuiq nuk sht prgjegjs pr kt moal frike dhe kriminaliteti endemik. sht pothuajse pjes e peizazhit n Ballkan, aq sa vet emri i rajonit sht prdorur pr shekuj nga t huajt si nj lloj stenografi pr urrejtjen dhe dhunn etnike - "nj sken e vendosur pr trillert ekzotik t korrupsionit, vrasjeve t shpejta dhe krim i leht, si ka shkruar historiani Mark Mazower. Por Vui ka dhuntin e demagogut pr t'u dhn frym stereotipeve poshtruese. Ai e ka shfrytzuar shklqyeshm problemin mafioz t Serbis, duke krijuar nj mjedis n t cilin linja e paqart midis krimit t organizuar dhe shtetit luan n avantazhin e tij.

  Nuk sht rastsi q edhe Vuiq edhe Belivuk filluan n grupet e tifozve t futbollit. Ndoshta m shum se kudo tjetr, stadiumet e futbollit n Serbi jan vende pr pushtet n formn e tij m t keqe, nj grup rekrutimi pr milicit dhe kriminelt njsoj. Stadiumet ishin vendpushimi i nacionalizmit etnik q shkatrroi Jugosllavin dhe ato emocione t dhunshme i dhan form Vuiqit dhe bashkkohsve t tij. Edhe sot, afrimi i nj arene n nj nat loje mund t ndihet si t ecsh n nj stuhi rrufe. Oficert e policis rreshtojn bulevardet dhe ndrsa afrohesh, ka ekipe policie t militarizuara me parzmore dhe mburoja. Tifozt ndonjher kndojn sharje q kujtojn ato t prdorura gjat fushatave t spastrimit etnik t viteve 1990. Besnikria e ekipit merr nj intensitet pothuajse fetar. Shefi ekzekutiv i Yllit t Kuq t Beogradit, skuadrs m t njohur n Serbi, tha n mnyr t famshme se Ylli i Kuq nuk sht vetm nj ekip futbolli, ai sht nj ideologji, nj filozofi dhe nj simbol kombtar. Ylli i Kuq sht rojtari i identitetit serb dhe besimit ortodoks.

  Tifozt e vdekur t futbollit vshtrojn nga muralet e pikturuara n t gjith Beogradin, krahas pllakave, statujave dhe memorialeve t tjera q dshmojn statusin e tyre si nj lloj vox populi. Huligant ishin ndr t part q shkuan n luft n fillim t viteve 1990 dhe ishin huligant ata q siguruan muskujt e lvizjes pr t rrzuar njeriun e fort nacionalist Slobodan Milloshevi nj dekad m von. Q ather, politikant serb kan frik nga stadiumi dhe jan prpjekur t mbajn huligant n ann e tyre.

  T flassh me huligant serb nuk sht e leht. Disa jan t rrezikshme. Shumica e atyre q takova ishin t heshtur dhe t kujdesshm, pa dyshim pjesrisht pr shkak t rastit Belivuk. Pas dy javsh krkimi, nj koleg serb m ndihmoi t gjeja at q krkoja: nj burr q ishte rritur prkrah Vuiqit n stadium dhe q ishte i gatshm dhe i aft t fliste pr origjinn e tyre t prbashkt. Ai ishte nj 46-vjear q ende i referohet vetes si huligan, megjithse ka nj grua dhe fmij dhe rrallher futet n znka. U takuam n nj lokal larg lagjes s tij, kshtu q ai nuk do t njihej. Ai foli me kusht q t mos e identifikoj, ndaj do t'i referohem si B., iniciali i tij i par. Ai ka nj trup kompakt dhe nj kok t rruar, dhe ndrsa ecte npr lokal, vshtrimi i tij ishte aq i drejtprdrejt dhe i patrembur, saq pata nj ndjenj se po m ngarkonte. U ulm dhe porositm birra. Ai fliste shpejt n anglisht, duke folur her pas here n serbisht kur nuk mund t gjente fjaln e duhur.

  B. m tha se stadiumi ishte nj zon e rrall lirie dhe anonimiteti n shtetin komunist t Jugosllavis t kontrolluar fort. Ishte gjithashtu nj vend ku, nga fundi i viteve 1980, mund t shihje vendin duke u shprbr dita-dits. T rinjt filluan t formojn banda dhe t sillnin shkopinj bejsbolli n lojra, duke adhuruar antart e bandave t rrugs n filmin amerikan t vitit 1979 "The Warriors". Huligant m t vjetr i than B. dhe miqve t tij q t gjenin nj grup t ngjashm t rinjsh q mbshtesnin ekipin tjetr kryesor t Beogradit, Partizanin, dhe t'i sfidonin ata n luftime "pr t par se kush sht trim dhe kush jo". Ky tubacion sht ende n vend, m than huligan t tjer t Beogradit, dhe nganjher iniciatort duhet t "gjakderojn" nj antar tjetr pr t'u ngritur lart prpara se t'i jepen "misione". Kto mund t prfshijn kryerjen e krimeve ose thjesht rrahjen e nj rivali t caktuar.

  T gjith huligant e rinj n tribunn veriore ishin nacionalist t rinj, tha B., prfshir Vuiqin. Ndr thirrjet ishte "Serbia, jo Jugosllavia". Pas nj loje n vitin 1988, tha B., ai dhe grupi i tij dgjuan pr nj prplasje mes serbve dhe shqiptarve etnik. Ata shkuan pr t gjuajtur shqiptart n Beograd pas nj loje, me shpresn se do t thyenin disa dyqane dhe t'u jepnin nj msim shqiptarve. Ata prfunduan n nj sherr n rrug. Presidenti Vuiq ishte gjithashtu n kt, tha B.. "Dhe duhet t'ju them, nuk m plqen tani, por ai ishte trim, trim n luft." (Zdhnsit e Vuiqit nuk iu prgjigjn krkesave t prsritura pr koment.)

  Vuiq ka thn se ai ishte n tribuna gjat nj prleshjeje legjendare t futbollit t vitit 1990 q ndonjher sht prshkruar si fillimi i vrtet i luftrave ballkanike. Ndodhi gjat nj ndeshjeje mes skuadrave t Yllit t Kuq dhe Dinamo Zagrebit dhe shpejt u shndrrua n nj prleshje q prfshiu t gjith stadiumin. Tifozt nga t dyja ant ishin qartsisht t prgatitur pr nj betej: gur ishin grumbulluar n stadium, gati pr t'u hedhur. Dekada m von, mediat serbe publikuan foto t paqarta t ndeshjes n t cilat nj i ri i dobt, i identifikuar si Vuiq, shihet n turm.

  N vitin 1990, dhuna po dilte jasht kontrollit. Kishte mijra vandal t rinj q krkonin telashe dhe, tha B., dikush duhej t qetsonte at grup, sepse Sllobodan Millosheviqi kishte frik prej tyre.

  Kshtu q Milloshevii, i cili ishte president i Jugosllavis n at koh, zgjodhi nj udhheqs pr huligant. Kjo ishte hera e par q nj lider politik hyri n nj marrdhnie t till dhe krijoi nj precedent q Vui do t ndiqte m von. Njeriu i Millosheviqit quhej Arkan. Ai kishte nj fytyr djaloshare me nj buzqeshje t brisht q fshihte nj prirje pr trbime t dhunshme. Dika rreth tij krkonte respekt. Arkani ishte nj figur e njohur e bots s krimit serb, i cili bri emr me nj sr grabitjesh t guximshme bankash dhe arratisje nga burgu n t gjith Evropn n vitet 1970 dhe 1980. Ai do t vazhdonte t bhej nj nga kriminelt m brutal t lufts t dekads s ardhshme. Fotografit e grupit t tij paraushtarak, Tigrat, ndihmuan t kthenin opinionin perndimor n mnyr vendimtare kundr Serbis. N njrn prej tyre shihet nj milic serb duke shkelmuar kokn e nj boshnjake q po vdes.

  "Kshtu q Arkani mbledh lidert tan, u dha atyre nj rrog t mir q t gjith t heshtnin," tha B.. Dhe ai tha: Mos u zini me t. Ne duhet t luftojm pr Serbin tani. Do t jet luft.

  Nse stadiumi i futbollit formsoi karakterin e Vuiqit, lufta ishte vendi ku ai msoi politikn. I sapo mbaruar shkolln juridike n vitin 1991, ai u b nxns pran nj politikani serb t ekstremit t djatht t quajtur Vojisllav Sheshel. Ishte n t njjtin vit kur Sllovenia dhe Kroacia shpalln pavarsin e tyre, duke shkaktuar konflikte t prhershme dhe brutale q do ta coptonin Jugosllavin n shtete. Shesheli, nj ithtar i spastrimit etnik, ishte nj flet e dobishme pr Millosheviin, i cili mund ta tregonte at si prov se disa serb ishin edhe m ekstrem se ai. Partia Radikale e Sheshelit rekrutoi nj milici q u b e njohur pr trbimet e saj n Serbi, Bosnje dhe Kroacin lindore, ku ata grabitn, torturuan, vran dhe dbuan civil joserb. Shesheli nj her tha se njerzit e tij do t prdornin lug t ndryshkur pr t hequr syt e armiqve t tyre, megjithse m von ai pretendoi se ky ishte humor i zi. Ai prfundimisht u padit dhe u dnua pr krime kundr njerzimit nga gjykata e Kombeve t Bashkuara pr krimet e lufts n Hag.

  Vuiq ishte nj mbshtets entuziast i partis s Sheshelit dhe ai shpejt u b antari m i ri i Parlamentit t Serbis. N vitin 1995, disa dit pas masakrs s gati 8,000 myslimanve boshnjak rreth Srebrenics, Vui mbajti nj fjalim n t cilin deklaroi: "Nse na bombardoni, nse vrisni nj serb, ne do t vrasim njqind musliman". N dekadat q nga ajo koh, Vui nuk ka krkuar kurr falje plotsisht pr krimet e kryera n emr t Serbis apo pr retorikn e tij. Ai i ka trajtuar si heronj disa kriminel t dnuar lufte n lirimin e tyre nga burgjet jasht vendit.

  N vitin 1998, Vuiq u b ministr i informacionit nn Millosheviin, pozicioni i tij i par i pushtetit real. Ai kryesoi nj goditje historike ndaj shtypit, duke vendosur gjoba t mdha pr organizatat q kritikonin qeverin. Ishte fillimi i nj preokupimi me median q do t ndihmonte n prcaktimin e karriers politike t Vuiqit.

  Por nse Milloshevii dhe zvendsi i tij ia doln t zbusnin shtypin, ata po humbnin kontrollin e tyre mbi stadiumin. Shum huligan futbolli kishin luftuar n luftra dhe kur u kthyen n shtpi, "ata ndjen se mund t ishin arbitra t identitetit kombtar," m tha Ivan Dordevic, nj antropolog n Institutin e Etnografis n Beograd, i cili shkroi disertacionin e tij mbi futbollin dhe nacionalizmi n Ballkan. B., kontakti im huligan, e shpreh pak m ndryshe. N stadium, "erdhi nj brez i ri dhe ata nuk dhan nj [shpjegim]" pr pasurit e Arkanit apo gruan e tij magjepsse t pop-yllit, Ceca, tha ai. Ata vendosn se kishin ngopur edhe Millosheviin, i cili e kishte uar Serbin n rrnim ekonomik dhe statusin e paris n Evrop. N stadiume, tifozt e futbollit brohoritn: "Vrite veten, Sllobodan!" Huligant u lidhn me opozitn politike dhe filluan t shrbenin si siguri informale gjat protestave.

  Momenti i madh erdhi m 5 tetor 2000, kur nj jav protestash n rrug kulmoi me sulmin n Parlamentin serb, me huligan n krye. Millosheviqi dha dorheqjen natn tjetr dhe pr nj moment t shkurtr serbt ishin t entuziazmuar. N njohje t rolit q luajtn n prmbysjen e tij, disa huligan u pastruan rekordet kriminale nga koalicioni fitues i Opozits Demokratike. "Asgj n polici, asgj n gjykata," tha B.. Ne jemi t lir. Ne jemi si engjjt. Pllak e pastr. Euforia shpejt u shua. Ekonomia e Serbis ishte nj rrnim dhe Bashkimi Evropian nuk ishte gati t shptonte nj vend q shihet gjersisht si nj strofk e kriminelve t lufts t papenduar.

  Pr Vuiqin, rnia e Millosheviqit nnkuptonte nj moment pasigurie t thell pr t ardhmen e tij politike. Vite m von, ai dha nj intervist t uditshme q l t kuptohet pr ndjenjat e tij t zemrimit dhe ambiciet e penguara. Isha ulur n shtpi dhe e shihja si nj tragjedi pr popullin serb, tha ai. M pas dola jasht, disa t droguar m sulmuan, kshtu q m duhej t'i rrahja. Ai i goditi t dy dhe i rrzoi, tha ai. Por n nj far mnyre kta sulmues misterioz u ngritn dhe iu afruan prsri, dhe ai i goditi pr her t dyt. "U ktheva n shtpi," tha Vuiq, "dhe e dija, natyrisht, se Serbia ishte n vite t kolapsit dhe shkatrrimit."

  Pr shekuj, identiteti kombtar i Serbis sht formsuar nga ndjenjat e humbjes dhe krenaria e plagosur. Serbia ra nn sundimin osman jo shum koh pas nj beteje legjendare n 1389, nj dat q ju e shihni t pikturuar me sprkatje n muret n t gjith vendin. Ajo nuk e rifitoi plotsisht pavarsin e saj pr gati 500 vjet. Kto ndjenja u rizgjuan gjat viteve 1990, kur shum serb besonin se ata ishin portretizuar n mnyr t padrejt si zuzart e nj lufte civile komplekse. Ata gjithashtu u zemruan thellsisht ndaj fushats s bombardimeve t NATO-s t udhhequr nga Amerika n vitin 1999 q detyroi ushtrin serbe t largohej nga Kosova pasi u akuzua pr spastrim etnik dhe vrasje. Ky dbim i lejoi Kosovs, q dikur konsiderohej si nj qendr e Serbis, t bhej e pavarur, nj goditje tjetr pr serbt.

  Vui dhe Partia e tij Radikale u bn bartsit standard t inatit t akumuluar t vendit t tyre. N vitin 2007, Vuiq udhhoqi nj grup protestuesish n mbshtetje t Ratko Mlladi, komandantit ushtarak t quajtur ndonjher Kasapi i Ballkanit. Nj vit m von, kur lideri serb i Bosnjs gjat kohs s lufts Radovan Karaxhi u arrestua, Vui u kthye n rrug, duke u dhunuar nga policia.

  Por era po zhvendosej. N vitin 2008, hulumtimi i opinionit publik tregoi se shumica e antarve t partis s Vuiqit dshironin q Serbia t antarsohej n Bashkimin Evropian. Vui ndihmoi n themelimin e nj blloku t ri, Partin Progresive Serbe. Kritikt e prqeshnin at si e njjta parti e vjetr me nj pamje tjetr. Megjithat, katr vjet pas themelimit t tij, koalicioni i Vuiqit fitoi nj mori vendesh n Parlament. Partia e tij kishte luajtur me shkathtsi deri n mes t politiks serbe, duke premtuar prosperitet, qeverisje m t pastr dhe BE. antarsimi, edhe pse kujdesej pr zemrimin e krahut t djatht mbi Kosovn dhe gabimet e tjera t perceptuara. Vui ishte shum i vogl pr t'u br kryeministr, por ai fitoi kontrollin mbi partin. Atij iu dha gjithashtu autoritet mbi t gjitha armt e shrbimeve t siguris. Ai zvendsoi drejtuesit kryesor t departamenteve me besnik.

  Vuiq shpejt filloi t stilohej si nj lufttar kundr korrupsionit. Ai urdhroi nj seri arrestimesh dhe mediat e quajtn at "Eliot Ness i Serbis". Ndrsa disa ishin objektiva legjitime, m shum se 100 nga t arrestuarit ishin zyrtar t Partis Demokratike q sapo ishin rrzuar n zgjedhje. Kritikt e dnuan masn si zgjidhje politike. Por fushata kundr korrupsionit ishte e popullarizuar n publik dhe veanrisht me antarsimin e Partis Progresive, e cila u anua te serbt m t vjetr dhe m pak t arsimuar. Vlersimet e partis u rritn. Njerzit donin t fajsonin dika dhe Vuiq ua kishte dhn.

  Ndr kriminelt q Vui mburrej se i kishte vn pas hekurave ishte Darko Sari, bosi m i fuqishm i drogs n rajonin e Ballkanit. Sari, "Mbreti i Kokains", drejtonte nj rrjet global kontrabande dhe u padit n munges pas nj hetimi shumvjear q prfshinte Administratn Amerikane t Zbatimit t Drogs. Vui, i cili sapo kishte fituar zgjedhjet parlamentare t vitit 2014 dhe do t bhej kryeministri i ri i vendit, e quajti arrestimin nj triumf pr zbatimin e ligjit serb. Saric, i cili ishte kthyer vullnetarisht n Serbi dhe ishte dorzuar n polici, kishte nj kndvshtrim tjetr. Kryegjyqtari n kt rast m tha se e kishte pyetur Sariin n gjykat se pse zgjodhi t dorzohej. Sari, kujton gjykatsi, u prgjigj se ndihej m i sigurt n Serbi nn qeverin e re t udhhequr nga Vui.

  Ashtu si Vuiq, Belivuk u formua nga lufta n Bosnje, megjithat ishte shum i ri pr t luajtur ndonj rol n t. Nj mngjes n fund t vitit 1995, lufta ishte n kulmin e saj, nj shprthim shprtheu n shtpin e familjes Belivuk n Beograd, duke vrar kur tre. Inspektori i mjeksis ligjore n vendin e ngjarjes at dit ishte nj burr i quajtur Caslavistic, pasi nj veteran n Rritjen e tij. Kur e takova n Beograd, ai ishte nj pensionist 63 vje, me fytyr t kuqrremt, flok t bardh t kulluar dhe nj ndryshim t ashpr. Ai kishte sjell copa gazetash n lidhje me mua, s bashku me fotot e tij Polaroid nga vendi i krimit.

  Babai i Belivuk, m tha Ristiqi, ishte nj veteran q sillte arm n shtpi nga lufta; ai mbante dy granata n nj sirtar kuzhine. Ai kishte qen n depresion dhe pasi debatoi me gruan e tij, ai u largua dhe ndezi t dyja granatat, me sa duket kishte pr qllim vetm t vriste veten. Gruaja dhe vjehrra e tij ishin dm kolateral. M pas, 9-vjeari Belivuk duhej t kalonte npr korridor, duke kaluar trupat e pajet, n shtpin e fqinjve, tha Risti. (T vetmet lndime t rastit q kishte qen disa para.) "Zakonisht ata prdorin vetm nj," tha ai.

  Belivuk u rrit dhe u b nj gnjeshtar n klubet e nats n Beograd, duke marr nj flet repi plot me krime t vogla. N fillim t vitit 2000, Serbia po luftonte me fillimin e viteve 2000, i cili kishte fuqizuar nj klas kriminale si nj mjet pr t kuptuar sanksionet e kohs s lufts s kundrt ndaj ekonomis s Serbis. N krye, mafiozt u prplasn me shefat e ligjeve t vendit pr t drejtat e njeriut fluksin e tire t parave. Ata ishin aq t gjith sa n vitin 2003 vran kryeministrin reformator t vendit, Zoran Gjinxhi, i cili kishte krcnuar me goditje. N fund ishin bandit si Belivuk, kmbsor n tregti n rritje t kokains.

  Belivuk mund t kishte mbetur nj bandit i vogl, nse jeta e tij nuk ndrpritet me ngritjen e Aleksandr Vuiqit. Rreth vitit 2012, ndrsa Vui po fitonte kontrollin mbi agjencit e vendeve t vendit, nj grup i ri huligansh u shfaq n stadiumin e Partizanit t Beogradit dhe Belivuk iu krkua t bashkohej. Shum njerz jan t njohur n Serbi, por drejtuesit e grupit t tyre jan ata q jan futbollist nga njerzit e tjer t Partis. Emri i grupit, jeniert, ishte nj pranim dinak i till fakti: jeniert ishin nj forc ushtarake elitare osmane e trupat e tyre nga djem t cilt kishin marr nga familjet e tyre t krishtera dhe t formuar n vrass t pamshirshm pr shtetin osman. Aty ku antart e paparshm kishin pun joformale dhe t rastsishme nga policia, ndrmarrjet pr shitjen e tyre, lidhjet e grupeve t tyre t shteteve ishin t prgjithshme dhe politike. Emri i udhheqsit t saj t par do t shfaqej m von n shnimet e shkruara n dorn e nj zyrtari me t drejtn e ligjit krahasuar me "projektet e shtetit", n prova t shkrimit t gazetarve hetues serb.

  Ashtu si Vuiq, Belivuk u formua nga lufta n Bosnje, megjithat ishte shum i ri pr t luajtur ndonj rol n t. Nj mngjes n fund t vitit 1995, lufta ishte n kulmin e saj, nj shprthim shprtheu n shtpin e familjes Belivuk n Beograd, duke vrar kur tre. Inspektori i mjeksis ligjore n vendin e ngjarjes at dit ishte nj burr i quajtur Caslavistic, pasi nj veteran n Rritjen e tij. Kur e takova n Beograd, ai ishte nj pensionist 63 vje, me fytyr t kuqrremt, flok t bardh t kulluar dhe nj ndryshim t ashpr. Ai kishte sjell copa gazetash n lidhje me mua, s bashku me fotot e tij Polaroid nga vendi i krimit.

  Babai i Belivuk, m tha Ristiqi, ishte nj veteran q sillte arm n shtpi nga lufta; ai mbante dy granata n nj sirtar kuzhine. Ai kishte qen n depresion dhe pasi debatoi me gruan e tij, ai u largua dhe ndezi t dyja granatat, me sa duket kishte pr qllim vetm t vriste veten. Gruaja dhe vjehrra e tij ishin dm kolateral. M pas, 9-vjeari Belivuk duhej t kalonte npr korridor, duke kaluar trupat e pajet, n shtpin e fqinjve, tha Risti. (T vetmet lndime t rastit q kishte qen disa para.) "Zakonisht ata prdorin vetm nj," tha ai.

  Belivuk u rrit dhe u b nj gnjeshtar n klubet e nats n Beograd, duke marr nj flet repi plot me krime t vogla. N fillim t vitit 2000, Serbia po luftonte me fillimin e viteve 2000, i cili kishte fuqizuar nj klas kriminale si nj mjet pr t kuptuar sanksionet e kohs s lufts s kundrt ndaj ekonomis s Serbis. N krye, mafiozt u prplasn me shefat e ligjeve t vendit pr t drejtat e njeriut fluksin e tire t parave. Ata ishin aq t gjith sa n vitin 2003 vran kryeministrin reformator t vendit, Zoran Gjinxhi, i cili kishte krcnuar me goditje. N fund ishin bandit si Belivuk, kmbsor n tregti n rritje t kokains.

  Belivuk mund t kishte mbetur nj bandit i vogl, nse jeta e tij nuk ndrpritet me ngritjen e Aleksandr Vuiqit. Rreth vitit 2012, ndrsa Vui po fitonte kontrollin mbi agjencit e vendeve t vendit, nj grup i ri huligansh u shfaq n stadiumin e Partizanit t Beogradit dhe Belivuk iu krkua t bashkohej. Shum njerz jan t njohur n Serbi, por drejtuesit e grupit t tyre jan ata q jan futbollist nga njerzit e tjer t Partis. Emri i grupit, jeniert, ishte nj pranim dinak i till fakti: jeniert ishin nj forc ushtarake elitare osmane e trupat e tyre nga djem t cilt kishin marr nga familjet e tyre t krishtera dhe t formuar n vrass t pamshirshm pr shtetin osman. Aty ku antart e paparshm kishin pun joformale dhe t rastsishme nga policia, ndrmarrjet pr shitjen e tyre, lidhjet e grupeve t tyre t shteteve ishin t prgjithshme dhe politike. Emri i udhheqsit t saj t par do t shfaqej m von n shnimet e shkruara n dorn e nj zyrtari me t drejtn e ligjit krahasuar me "projektet e shtetit", n prova t shkrimit t gazetarve hetues serb.

  Belivuk dhe shefi i tij i ri - nj huligan tjetr i quajtur Aleksandar Stankovi, i njohur si Mute - s shpejti filluan t bashkpunojn ngusht me klientt e tyre n ministrin e brendshme. Marrdhnia u ekspozua n nj seri fotografish dhe shkmbimesh tekstesh q u shfaqn n nj proces gjyqsor vite m von. N nj nga shkmbimet, Belivuk theksoi besnikrin e tij dhe nj zyrtar i Ministris s Brendshme i ktheu nj mesazh: Ajo e di. Shefi e di. Shefi i madh e di. Tekstet nuk detajojn se pr k fliste, por eprori i menjhershm i ministrit ishte nj grua. Vuiq ather ishte kryeministr dhe shef i sigurimit.

  Belivuk m von do t pretendonte n gjykat se jeniert ndihmuan n nj prishje t pacip n qendr t Beogradit q hapi rrugn pr nj projekt ujore q nj nga aleatt e Vuiqit ndrmjetsoi me liderin e Emirateve t Bashkuara Arabe. Ai rast, n t cilin dhjetra persona t maskuar prdorn buldozer pr t shkatrruar nj rrug plot me ndrtesa q ishin n rrugn e projektit, mbetet i pazbardhur.

  uditrisht, jeniert gjithashtu duket se kan ndihmuar n sigurimin e parads s homoseksualve pr Vuiin. Ishte pak jasht karakterit pr huligant, nj turm jashtzakonisht homofobike q e kishte kthyer rastin n nj prleshje t prgjakshme n vitet e kaluara. Por Vuiq me sa duket mendoi se dhuna po bhej penges pr aplikimin e Serbis pr t'u antarsuar n BE. Sipas B., i cili nuk ishte vet i pranishm, Vui organizoi nj takim me dyer t mbyllura me nj grup lidersh huligansh, duke mbajtur n dor nj pako t trash dosjesh dhe duke u premtuar atyre se do akuz e mparshme penale kundr tyre do t pezullohej nse ata mbanin paqe gjat ngjarjeve t gay-pride. Pas ksaj, paradat shkuan pa probleme.

  Nuk isha n gjendje t konfirmoja se Vui kishte mbajtur ndonjher nj takim t till. (Vui rrall jep intervista n media t huaja dhe zdhnsit e tij nuk iu prgjigjn krkesave t mia pr nj t till.) Por Stankovi - shefi i Belivuk - duket se i jan pezulluar shtjet. Kur u b kreu i bands, tashm ishte dnuar me pes vjet burg pr trafik droge dhe armmbajtje pa leje. N vitet n vijim, dnimi u shty nj duzin her pr pretendime t rreme mjeksore, duke prdorur formulart e mjekve q m von rezultuan t falsifikuara, sipas dokumenteve t zbuluara nga Vreme, nj e prjavshme e Beogradit.

  Menjher pas ksaj, Vui u pyet gjat nj interviste nse ai planifikonte t bnte dika pr rritjen e dhuns huligane. Ai u prgjigj se i mungonte fuqia pr ta br kt, sepse nuk kishte konsensus t prgjithshm shoqror pr kt shtje. Ishte Vui thelbsor: pjesrisht bilbil qeni, pjesrisht provokim dhe shpejt u harrua mes vorbulls s vazhdueshme t krizave reale dhe t prodhuara n Serbi.

  Ndrsa konsolidonte pushtetin, Vui e riformsoi vazhdimisht Serbin n nj autokraci. N vitin 2019, organizata jofitimprurse Freedom House uli Serbin n vlersimin e saj vjetor t demokracive nga t lira n pjesrisht t lira, duke prmendur politizimin e gjyqsorit dhe institucioneve t tjera dhe zgjedhjet e mbushura me bullizm dhe ryshfet. Megjithat, aplikimi i Serbis pr t'u antarsuar n BE. sht rrotulluar me qetsi, sikur burokratt n Bruksel nuk e kan vn re se Vui po lviz n drejtimin e gabuar.

  Nj lev e rndsishme e pushtetit pr Vuiqin jan mediat. Ai ka prdorur kompanin shtetrore t telekomunikacionit pr t bler stacione televizive lokale dhe aleatt e tij drejtojn nj treshe organizatash mediatike q ndjekin paturpsisht linjn e Partis Progresive dhe i japin koh t bollshme transmetimit vet Vuiqit. Kto prfshijn nj rrjet televiziv t quajtur Pink q sht i specializuar n shfaqjet e mrekullueshme t bisedave dhe TV realitet. Por m i paturpshmi sht Informer, nj flet skandali q prmban pun me kapel dhe imazhe t grave t rreme.

  N fillim t vitit 2017, Vuiq njoftoi se do t kandidonte pr president. Fushata q pasoi ishte e mbushur me akuza pr friksim t votuesve, me disa punonjs publik q than se u b presion pr t mbshtetur partin n pushtet, sipas nj raporti nga Organizata pr Siguri dhe Bashkpunim n Evrop. Mbulimi mediatik u dominua nga organet e partis, t cilat ndotn rivalt e Vuiqit. Ai mori 120 her mbulimin e dy kandidatve kryesor t opozits s bashku, sipas Birodi, nj grup i pavarur krkimor.

  Vuiq fitoi presidencn me nj diferenc t konsiderueshme. Me partin e tij q dominonte Parlamentin, ai tani kontrollonte do deg t qeveris dhe ishte n gjendje t zgjidhte pasardhsin e tij si kryeministr, nj lvizje q bri krahasime me Putinin, i cili n vitin 2008 vendosi Dmitri Medvedev n karrigen e presidentit pr t ofruar nj mirazh t rendit demokratik n Rusia. Gjat ceremonis s inaugurimit t Vuiqit, huligan, duke prfshir nj antar t jenierve, ndihmuan pr t grumbulluar dhe larguar protestuesit. Stili qeveriss i Vuiqit po bhej m haptazi autoritar, me shfaqje publike sikofante t besnikris nga aleatt e tij.

  N t njjtn koh, Vui u b m i hapur n miqsin e tij me lidert autoritar t Rusis, Hungaris dhe Kins. Pavarsisht gjith ktyre shenjave t rrshqitjes, lidert evropian vazhduan ta prshndesin ngrohtsisht, duke br investime dhe duke mos dhn asnj tregues se BE-ja e Serbis. aplikimi ishte n ndonj rrezik. (N vitin 2020, BE-ja i dhuroi Serbis rreth 300 milion euro dhe prbnte 62 pr qind t tregtis s Serbis.) Arsyeja nuk ishte sekret: statusi i Kosovs sht ende i pazgjidhur. Evropiant i lidhnin shpresat e tyre te Vui pr t mbikqyrur nj zgjidhje. "Ai sht shum i fuqishm, dikush q mund t'i bj gjrat nse dshiron," m tha nj diplomat gjerman. Ai mund t jet ai q do t jap prparim thelbsor n Kosov.

  Vuiq drgoi sinjale qetsuese pr evropiant, por ai kishte mesazhe t tjera pr bazn e tij konservatore dhe pr nacionalistt serb q ai mbshtet n Bosnje, Kosov dhe Mal t Zi. (Ai e ndan kt gjuh sfiduese me Putinin, i cili ka pohuar vazhdimisht kundrshtimin e tij ndaj pavarsis s Kosovs.) Kto mesazhe shpesh jepen nga Aleksandar Vulin, ministri i brendshm, i cili ankohet rregullisht se serbt etnik n vendet e tjera t Ballkanit po keqtrajtohen. Vulin dhe nacionalistt e tjer ln t kuptohet se qllimi i tyre i vrtet sht nj Serbi e Madhe e njjta ndrr q ndihmoi ta onte Ballkanin n luft n 1991.

  Bandat kan rolin e tyre pr t luajtur n kto karada politike. Kosova veriore, me popullsin e saj kryesisht serbe, sht nominalisht nn kontrollin e qeveris kombtare n Prishtin. N realitet, ajo dominohet nga grupet e krimit t organizuar q shihen gjersisht si aleat t partis s Vuiqit dhe jan akuzuar nga Departamenti i Thesarit i SHBA-s pr komplot me zyrtart serb t sigurimit pr kontraband. Kjo i jep Vuiqit nj lev t rndsishme pr t ulur ose ulur tensionet rajonale. Por si mjete t shtetit, mafiozt mund t jen jo t besueshm.

  Shenja e par e telasheve t vrteta n marrdhniet e administrats s Vuiqit me huligant erdhi natn e 13 tetorit 2016. Belivuk sapo kishte ln palestrn e tij n Beograd s bashku me shefin e tij, Stankovi, kur nj ekip vrassish kaloi me shpejtsi me nj Audi t zi dhe hapi zjarr me kallashnikov. Ndrsa Belivuk u prkul pas nj makine, personat e armatosur u larguan me shpejtsi, duke ln t vdekur Stankovi. Skena e krimit u mbush shpejt nga policia, sipas nj historie t dokumentuar me prpikri t publikuar vjeshtn e kaluar n Vreme. Nj nga oficert, n telefon me shefin e tij, brtiti: "Kush sht Belivuk?" Kur Belivuk u prgjigj, oficeri tha, me sa duket duke iu referuar eprorit t tij, "Ajo ju tha t ktheheshit n streh." Banda kishte nj drejtues t ri.

  Vrasja mund t ket qen e lidhur me rolin e Stankoviqit si nj projekt shtetror. Sipas raportit t Vreme, Stankovi, i cili kishte vozitur me nj Audi t blinduar t pajisur me nj radio policie, po merrte drgesa kokaine me mime m t ulta se gangstert e tjer dhe ata ishin t zemruar. Por msimi m i gjer i vrasjes s Stankoviqit ishte se banda e Belivuk ishte prfshir n nj luft gjithnj e m t dhunshme midis klaneve t drogs n rajon. Tregtia e kokains ishte m fitimprurse se kurr, me kartelet e Ameriks Latine q i kthyen syt nga tregu evropian n rritje. Megjithse pjesa m e madhe e kokains s Evrops mbrrin nprmjet porteve t kontejnerve n Evropn Veriore, rruga ballkanike po bhej m e rndsishme dhe pjesa m e madhe e saj ishte e fokusuar n Malin e Zi, fqinjin jugor t Serbis. Mali i Zi sht i vogl - popullsia sht pak m shum se 600,000 - por ka disa veori q e bjn at t prshtatshm pr tregtin, duke prfshir nj vij t gjat bregdetare t Adriatikut. Ashtu si Siilia, ajo sht e varfr dhe e dominuar nga klane me reputacion pr paligjshmri. Dhe ka nj histori t kontrabands, nj praktik e nxitur nga qeveria gjat luftrave civile t viteve 1990.

  Lufta e bandave filloi pas rnies s Darko Sariit, bosit t drogs arrestimin e t cilit Vui e shpalli me nj ceremoni t till n vitin 2014. Saric kishte ndrtuar nj baz narkotiksh n Kotorr, nj qytet i mrekullueshm portual mesjetar n bregdetin malazez q sht nj vend i Trashgimis Botrore t UNESCO-s. Nj grup trafikantsh t Kotorrit trashguan mantelin e tij dhe m pas u nda n klane rivale pr nj ngarkes 200 kilogramsh kokain. Lufta u kthye shpejt vdekjeprurse, me atentate batic q ndodhn n Serbi dhe Mal t Zi. Klanet ndrluftuese, Kavac dhe Skaljar, kishin krijuar lidhje me policin dhe agjencit e inteligjencs n t gjith Ballkanin, t cilat po trhiqeshin n dhun.

  Vrasja e Stankoviqit u pa n Beograd si nj shenj se lufta e klaneve po dilte jasht kontrollit. N mngjes pas vdekjes s Stankoviit, ministri i brendshm serb n at koh, Nebojsha Stefanovi, mbajti nj konferenc shtypi pr t njoftuar se mjaft ishte: Ishte koha pr t goditur mafien. Si ndodhi, gjrat do t prkeqsoheshin shum.

  Nj nga veprimet e para t Belivuk si bos ishte ndryshimi i emrit t bands s tij n Principi. N nj intervist me nj t prjavshme t Beogradit - t vetmen q ai dihet se ka dhn - ai tha se kjo ishte pr shkak se ai vepronte "nga parimet". Ai nuk tha se cilat ishin ato parime. Emri mbante nj tjetr lidhje t heshtur: Gavrilo Princip, nacionalisti serb i Bosnjs q nisi Luftn e Par Botrore duke vrar arkidukn Franz Ferdinand n Sarajev n 1914 dhe q ende konsiderohet gjersisht nj hero midis serbve pr qndrimin e tij t guximshm kundr perandoris austro-hungareze. .

  Belivuk u b tituj m t mdhenj disa muaj m von, kur ai dhe togeri i tij i lart, Marko Milikjovic, i njohur si Kasapi, u akuzuan se vran nj burr n qendr t Beogradit. Viktima ishte nj ekspert i arteve marciale, i cili punonte si siguri n nj klub nate n Beograd n nj nga gomonet buz lumit. N televizionin e tij t preferuar, Pink TV, presidenti Vui shpjegoi se ky njeri ishte n shnjestr sepse ai pengoi disa nga njerzit e Belivuk dhe Milikjovic t merrnin gomonen. Kur vjen n bunkerin e stadiumit, merr nj gram drog 50 euro, pastaj prhapet n t gjith Serbin, e shesin n gomone pr 70. Ai mim vetm rritet. Dhe kjo sht arsyeja pse ky njeri u vra. Duke dgjuar kt, Belivuk mund t kishte imagjinuar lehtsisht se mbshtetja e tij shtetrore ishte thar. N vend t ksaj, nj model i njohur ripohoi veten. Provat e ADN-s q implikonin Belivuk u zhdukn n mnyr misterioze dhe ai dhe zvendsi i tij u liruan t dy (megjithse ata bn disa koh burg para vendimit).

  Nj tjetr shenj e paprekshmris s Belivuk ishte shfaqja e nj mysafiri n tribunat e futbollit: Danilo Vucic, djali m i madh i presidentit. Fotografit e Danilos me kraht e tij rreth antarve t bands Belivuk u shfaqn n mediat e pavarura t Beogradit, duke e shtyr presidentin t sulmonte me trbim dhe t akuzonte gazetart pr shnjestrimin e padrejt t familjes s tij. Vuiq ka thn vazhdimisht se djali i tij, i cili punon n nj dyqan vere, sht nj qytetar privat pa pozit zyrtare. Por Danilo duket se luan nj rol t paqart politik. Dy vjet m par, ai mirpriti publikisht nj kriminel serb t lufts pasi kishte vuajtur n Kroaci dhe, sipas raporteve t mediave serbe, i dorzoi atij 30,000 dollar n para, s bashku me elsat e nj apartamenti n Beograd dhe nj makin. Origjina e ksaj madhshtie nuk sht shpjeguar. (Zdhnsit e Vuiqit nuk iu prgjigjn krkesave pr koment.) Danilo gjithashtu sht fotografuar duke qndruar me liderin e Patrulls Popullore, nj grup nacionalist i ekstremit t djatht q organizon protesta kundr imigracionit dhe s fundmi krcnoi se do t kalonte kufirin n mbrojtje t serbve etnik. jetojn n Kosov.

  N vitin 2019, Belivuk dhe banda e tij kishin krijuar nj bunker brenda stadiumit t Partizanit, ku torturonin viktimat dhe ruanin drog dhe arm. Ata kishin gjra m t mdha n mendjen e tyre sesa futbolli: Lufta midis dy fraksioneve malazeze t kokains po ndizte krimin e organizuar n t gjith rajonin. "Grupet m t rndsishme kriminale t organizuara kan vendosur t'i bashkohen njrit prej ktyre dy grupeve rivale kriminale," ishte prfundimi i nj dokumenti t inteligjencs serbe, i cituar n nj hetim nga Projekti i Raportimit t Krimit t Organizuar dhe Korrupsionit, nj konsorcium ndrkombtar, n maj 2020.

  Nuk ishin vetm kriminelt q drejtonin luftn e klanit. N ann e klanit t Kavacit, sipas informacioneve nga projekti i raportimit, ishin vendosur disa polic dhe agjenci t inteligjencs serbe dhe malazeze. (Policia n t dy vendet mohon do lidhje me bandat.) Vrasjet filluan n rrugt e Beogradit dhe Podgorics, por shpejt u prhapn n Spanj, Austri, Gjermani, Holand dhe Greqi. Disa gazetar ballkanik q kan monitoruar luftn klanore m than se numri aktual i trupave sht m shum se 70.

  Banda Belivuk po bhej m e dukshme prtej kufijve t Serbis. N vitin 2019, roja bregdetare spanjolle kapi 800 kilogram kokain n nj anije q vinte nga Amerika e Jugut. Droga kapte vlern e 50 milion eurove. Megjithse nuk ka asnj prov q tre marinart serb n vark ishin t lidhur drejtprdrejt me bandn e Belivuk, shum nga paketat e kokains mbanin imazhin e Gavrilo Principit, nnshkrimin e bands.

  Nuk ka dyshim se Belivuk dhe banda e tij jan n burg sepse Europoli ka thyer kodin n Sky-ECC, duke ekspozuar tekstet dhe fotografit inkriminuese t grupit. Ajo q mbetet e paqart sht se far dinin autoritetet serbe dhe far synonin t bnin pr kt. Zyrtart e Europol-it me t cilt takova n Hag ishin t shqetsuar se si dhe kur komunikonin me Serbin n lidhje me t dhnat e Sky. Zyrtarisht, prgjimet u dorzuan pas arrestimit t Belivuk dhe ato prgjime formuan bazn e aktakuzs. Por Europoli (ose nj nga partnert e tij) duket se ka lajmruar serbt disa muaj m par. Ish-ministri i Brendshm i Serbis, Nebojsha Stefanovi, tha t njjtn gj, duke pohuar se arrestimi u b i mundur nga prgjimet e Sky. Dhe n tetor 2020, Vui, gjat nj deklarate t zhurmshme pr dhunn e bandave, tha se kishte dgjuar pr krime t tmerrshme pr jav t tra, m pas shtoi n mnyr t fsheht: Dhe mos lejoni q i gjith qyteti t na tregoj se si dikush i preu kokn dikujt prmes Skype.

  Ky koment trhoqi vmendjen e Stevan Dojinoviqit, nj prej reporterve m t shquar hulumtues t Serbis. Dojinovi sht themelues i Rrjetit t Raportimit t Krimit dhe Korrupsionit dhe ka shkruar pr bandn Belivuk dhe lidhjet e saj me shtetin q nga viti 2016. Ai ka qen objektiv i shum krcnimeve dhe sulmeve n mediat aleate t Vuiqit, t cilat e kan etiketuar at. ndr t tjera terrorist, spiun, mafioz, narkoman, tradhtar dhe sadomazokist. Dojcinovic sht nj burr i vogl me nj fytyr t ndjeshme, si dhelpra dhe nj unaz hunde. Ai dhe stafi i tij punojn jasht nj zyre t Beogradit aq t vogl dhe plot me dokumente, saq t hysh n t sht si t hysh n nj dollap t tejmbushur. Dojinovi m tha se ai beson se komenti i Vuiqit pr prerjet e koks (ai me sa duket ngatrroi Sky me Skype) mund t ket qen nj paralajmrim i fundit pr bandn. Banda e Belivuk kishte qen e dobishme pr shtetin, por ata po dilnin jasht kontrollit, po bheshin shum t dhunshme, tha Dojinovi. Gjithashtu ata po vzhgoheshin nga jasht, evropiant kishin njoftuar policin serbe pr prgjimet e Sky.

  Nse Dojinovi ka t drejt, autoritetet serbe nuk kishin vendosur se far t bnin me Belivuk dhe bandn e tij deri n tetor 2020. Ata ishin padyshim t shqetsuar, sepse dokumentet gjyqsore tregojn se policia serbe filloi survejimin e bands n fillim t gushtit, gjasht muaj para arrestimet. Por duket se ata nuk ishin mjaftueshm t shqetsuar pr t ndaluar bandn q t torturonte dhe vriste njerz.

  Fal mesazheve t Sky-ECC t zbuluara nga Europol, ne tani kemi nj regjistrim tmerrsisht t sakt t asaj q ndodhi me disa nga burrat q filluan t zhdukeshin n Beograd n vitin 2019. Banda e Belivuk zhvilloi nj rutin vrasjesh dhe e rafinoi at, me dhjetra xheloz q luanin role t ndryshme. Ndonjher ata e tundonin viktimn me pazare droge ose armsh; n nj rast ata mashtruan nj rival q t besonte se nj bashkpuntor kishte kapur Belivuk dhe ai tani mund ta vriste at. Mesazhet me tekst Sky shpesh ofrojn nj gjurm minut pas minut t krimeve.

  Nj nga njerzit q ata shnjestruan ishte nj lider 33-vjear rival huligan i quajtur Goran Velikovi. Ai ishte nj figur e shquar, e plqyer n stadiumin e Partizanit. Ai ishte i martuar me t dashurn e fmijris dhe kishte dy fmij t vegjl dhe nj pun me kushririn e tij duke rregulluar dritaret. N fotografi, ai ka faqe t kuqrremta, sy kafe t gzuar dhe nj gjoks masiv, me nj tatuazh t dukshm n parakrahun e tij t djatht me muskuj t trash q thot "The Young Boys", emri i grupit t tij t fansave.

  Velikovi dinte gjithka pr stadiumin dhe rivalitetet e tij. Ajo q e shqetsonte, m tha e veja e tij, Jelena, ishte roli i policis. Gjja q na shqetsoi vrtet, ishte policia q ishte aty pr t ofruar ndihm pr grupet rivale, tha Jelena. Nse je pjes e nj grupi t till, kjo t jep fuqi t paimagjinueshme. Dhe nse je kundr atij grupi, nuk mund t mbrohesh.

  N fillim t gushtit 2020, Goran doli pr t takuar nj mik dhe nuk u kthye m. Do t kalonin muaj para se Jelena ta dinte me siguri se far ndodhi. Vetm kur ajo pa provat e Sky nga aktakuza, ajo e kuptoi: Goranin e kishte joshur nga Beogradi nj burr t cilit i besonte n nj rrug t dheut pran nj fushe t shkret me grur. Banda e Belivuk-it i zuri prit, e lidhi dhe e oi n thertoren e tyre, ndrsa Jelena po ushqente foshnjat dhe po bnte dark pr t shoqin.

  Banda kishte prgatitur nj dhom torturash n nj dhom t fshehur, ku aksesohej nga garazhi. Kishte pranga dhe rripa, s bashku me tehe, hekura t nxeht dhe rroba pune njprdorimshme. Mulliri i mishit qndronte n njrin skaj. Prpara do vrasjeje, antart e bands vendosnin flet plastike t freskta n dysheme dhe mure.

  Sipas aktakuzs, ata e kan futur Goranin brenda n dhom dhe e kan marr n pyetje, duke e detyruar q ta zhbllokoj telefonin dhe t kaloj npr kontaktet e tij. I hoqn thonjt me pinc, e rrahn dhe e prfunduan duke i prer kokn me spat. Ata gdhendn me thik nj fyerje n shpinn e Goranit, i bn disa fotografi dhe i drguan te kontaktet n telefonin e tij. Nj foto shkoi me nj tekst: E shikon zemr? Meksika n mes t Beogradit.

  Udhheqsit e bands, zbulojn prgjimet e Sky, shpesh t knaqur nga torturat. Gjat nj vrasjeje tjetr disa jav m von, Belivuk dhe krahu i tij i djatht u telefonuan n telefonat e tyre Sky nga Mali i Zi (ku po kryenin tre vrasje t tjera) pr t inkurajuar pasardhsit e tyre n Beograd q t'i jepnin "102 pr qind t vetes" torturs. t viktims s fundit. Transkriptet e Sky tregojn se ata krkuan q telefoni t'i vihej viktims n mnyr q ta shanin dhe t'i tregonin se po planifikonin t vrisnin baban dhe vllain e tij dhe "gjithka q keni njohur dhe dashur ndonjher". M von, Belivuk drgoi prsri mesazhe, duke i krkuar nj prej vartsve t tij q t prshkruante torturn gjat dhe "mos i anashkaloni ato detaje t lngshme pr mua".

  Pasi do viktim vdiq, burrat ndoqn t njjtin ritual. Ata prdorn spata dhe thika pr t prer trupin n copa t vogla, m pas i ushqyen me mulli t mishit, duke mbledhur mbetjet n thas t cilat i hodhn n Danub. Ata dogjn antat, s bashku me t gjitha rrobat dhe sendet e viktims. Ata shkatrruan gjithashtu fletn e prgjakur plastike dhe pastruan mulli t mishit me acid dhe zbardhues. Por kjo nuk ishte fundi. Pothuajse n do rast, thon prokurort, ata u drguan mesazhe antarve t familjes s viktims, shpesh duke u shtirur se ishin ai dhe gjetn mnyra pr t nxjerr para, drog dhe makina.

  Jelena Velickovic m tha se deri n ditn kur msoi se far i ndodhi burrit t saj duke par fotografit e trupit t tij t thyer n nj emision televiziv serb e kishte t vshtir t besonte se Belivuk ishte prgjegjs.

  "Ai ishte pothuajse nj mik," tha ajo. E kam takuar shum her n stadium. Burri im gjithashtu. Vite m par, kur ajo mori fmijn e saj t par n stadium pr nj loj, ishte Belivuk ai q e uroi. Dhe, sipas zakonit serb, ai i ka dhn edhe para pr fmijn, nj dhurat prej 50 eurosh. "Ai ishte i mir n at koh," tha ajo. Nuk mund ta imagjinoja kurr q nj djal q na bri dhurata pr fmijn ton, se ky djal mund t vriste burrin tim.

  Jelena sht nj grua e vogl me sy t mdhenj, t errt, tipare t rrumbullakta dhe nj pamje melankolike t refuzuar. Tatuazhet mbulojn kraht e saj, duke prfshir nj t fundit q thot n serbisht: "Dhimbja q ndjej sot do t jet fuqia ime nesr".

  Avokati i Jelens, i ulur me ne, m tha se ajo besonte se Belivuk dhe njerzit e tij nuk ishin monstra t lindur. Iu desh qeveris pr ta br kt. Belivuku ishte viktim e pritjeve jorealiste, tha ajo. Ai kishte iluzione madhshtie. Ai dhe miqt e tij u bn vet viktima. Dikush i ushqente me iluzione.

  N dy vitet q nga arrestimi i bands Belivuk, Vui ka thn vazhdimisht se rasti shnoi nj ndarje vendimtare me t kaluarn. Ne do t pastrojm institucionet shtetrore nga t gjith bashkpuntort e tyre, deklaroi ai n konferencn e par pr shtyp pas arrestimeve. M pas ai u tha nj grupi gazetarsh: Kjo sht e rndsishme pr ne, por edhe pr qytetart e thjesht. Pronart e restoranteve dhe bareve nuk do t duhet t shqetsohen se dikush do t vij dhe do t doj t'i sulmoj ata dhe m pas kan frik ta raportojn n polici sepse nuk e din nse dikush n polici sht i lidhur mir me kta vrass. Ishte nj mesazh i llogaritur pr t'u br thirrje serbve t cilt ishin t shqetsuar nga ajo q dgjuan pr rastin Belivuk. Mund t ket synuar edhe Bashkimin Evropian, i cili nuk do ta pranoj Serbin n klub derisa t bhet m serioze pr sundimin e ligjit.

  Kishte nj sr arsyesh pr t dyshuar n premtimin e presidentit. Ai ka thn gjra t ngjashme n t kaluarn, dhe Belivuk shihet gjersisht n Serbi si i fundit n nj seri t gjat banditsh t dobishm, po aq t zvendsueshm sa Aleksandar Stankovi para tij. Arsyeja m e madhe sht se autoritetet serbe vazhdojn t jen komode me tregtart dhe bandat e drogs. Nj nga shembujt m t bujshm t kohve t fundit ishte zbulimi i nj ferme marijuane t prhapur 30 milje jasht Beogradit q, sipas prokurorve, po mbrohej nga oficer policie dhe ushtarake. Ferma, e krijuar pr t prodhuar forma shum t prqendruara t kanabisit, duket se ka qen m e madhja n Evrop.

  Dhe marrdhnia e Vuiqit me t jashtligjshmit shkon prtej Serbis. N vitin 2018, nj biznesmen kosovar, i cili akuzohet nga Departamenti i Thesarit i SHBA-s pr trafik n shkall t gjer t drogs dhe armve, u akuzua pr vrasjen e nj politikani atje. Vuiq e mbrojti at, duke e quajtur nj njeri q mbron popullin serb dhe vatrat e veriut t Kosovs. Paradoksalisht, ndikimi i Vuiqit n veri t Kosovs sht pjes e arsyes q Bashkimi Evropian e sheh at si nj partner t vlefshm. Ai e tregoi at fuqi n fund t vitit t kaluar gjat nj krize kufitare q pr pak koh krcnoi t kthehej n konflikt t hapur.

  Konfrontimi u ndez, ndoshta jo rastsisht, gjat nj takimi t nivelit t lart t Bashkimit Evropian n dhjetor, n t cilin Vui ripohoi refuzimin e tij pr t marr pjes n sanksionet e BE-s ndaj Rusis. Serbt etnik n veri t Kosovs barrikaduan rrugt, duke bllokuar lvizjet e autoriteteve kosovare. Protestuesit u mblodhn n ann serbe t kufirit, duke prfshir antar t Patrulls Popullore, organizats nacionaliste serbe q ka dokumentuar lidhjet me grupin paraushtarak t Rusis Wagner. Beogradi drgoi trupat e veta n kufi, duke krcnuar se do t ndrhynte dhe do t mbronte serbt e Kosovs. Vuiq m pas mbajti nj takim me nj grup serbsh t Kosovs dhe kriza mori fund. Esht e panevojshme t thuhet se prarjet kufitare morn vmendjen e Bashkimit Evropian. N mes t marsit, lidert e Serbis dhe Kosovs ran dakord paraprakisht pr nj plan t sponsorizuar nga BE-ja pr normalizimin e marrdhnieve, por Vui ka refuzuar t angazhohet pr asgj me shkrim.

  Pothuajse nj dekad m par, nj studiues dhe analist amerikan i quajtur Daniel Serwer ndihmoi n organizimin e paraqitjes s par publike t Vuiqit n Uashington, D.C. Serwer punoi n Ballkan n vitet 1990 dhe ai dinte gjithka pr rrnjt nacionaliste t Vuiqit. Por ai ishte i zhgnjyer me t dhnat e liderve t tjer politik serb. Ai m tha se Vui nuk bri asnj premtim pr Kosovn, por tha se do t afrohej m shum me Bashkimin Evropian. Serwer e gjeti Vuiin inteligjent dhe serioz. Kishte disa shpresa, m tha ai, se Vui mund t ishte nj figur e "Nixon n Kin", e aft pr t sjell bazn konservatore t partis s tij n nj pajtim m t plot me fqinjt e Serbis.

  Serwer m tha se qndrimi i tij ndaj Vuiqit ka ndryshuar rrnjsisht. Vuiq tani sht shum serioz n lidhje me botn serbe, tha ai. Kto fjal, t thirrura shpesh nga nacionalistt serb, prcjellin iden se Serbia ka t drejt t dominoj tokat ku jetojn serbt etnik, duke prfshir disa vende fqinje. Ai kishte mundsin t lvizte n nj pro-BE. drejtim, dhe ai zgjodhi t mos e bnte. Serwer spekuloi se Vuiq ka prfunduar reformat e nevojshme pr t'u antarsuar n BE. do ta dobsonte mbajtjen e tij n pushtet ose ndoshta edhe do ta onte n burg. Kjo sht ajo q ndodhi me ish-kryeministrin e Kroacis, Ivo Sanader, i cili kryesoi shumicn e prgatitjeve t vendit t tij pr antarsim vetm pr t'u arrestuar dhe burgosur pr akuza korrupsioni (ai mbetet n burg sot). Fati i Sanaderit sht br nj prrall paralajmruese pr reformatort e mundshm ballkanik.

  Shtetet e Bashkuara dhe BE. kan vazhduar t'i shrbejn Vuiqit, duke i fokusuar politikat e tyre n rritjen ekonomike dhe kryesisht duke injoruar joliberalizmin e tij. Administrata Trump dukej veanrisht e favorshme pr Vuiqin, duke u anuar hapur me t n nj mosmarrveshje rajonale tarifore dhe duke detyruar rnien e nj qeverie popullore n Kosov. Trump drgoi nj t drguar t posam grryes n rajon, Richard Grenell, i cili dukej i vendosur pr t ndrmjetsuar nj "marrveshje t shekullit" Serbi-Kosov pr t prmirsuar perspektivat e Trump n zgjedhjet presidenciale t 2020. (Nuk ndodhi.)

  Serwer dhe nj numr i ekspertve t tjer t Ballkanit thon se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian po humbasin nj mundsi pr ta shtyr Vuiqin n nj drejtim m demokratik. Ne kemi m shum ndikim n Ballkanin Perndimor se kudo n tok, m tha Kurt Bassuener, nj studiues q ka shkruar gjersisht pr Ballkanin. E megjithat ne po ndrtojm politikn ton mbi Vuiqin dhe njerzit si ai. Nse Vui do ta dinte se rrezikonte t humbiste shum nga mbshtetja e tij financiare dhe diplomatike perndimore, tha Bassuener, llogaritja e tij mund t ndryshoj pr t gjitha llojet e gjrave, duke prfshir zakonin e tij pr t prkdhelur kriminelt dhe huligant. Nocioni se Serbia mund t "balancoj" Perndimin kundr Rusis sht kryesisht nj mirazh, tha Bassuener. Rusia mund t jet aleati tradicional i Serbis, por Putini, i cili po prpiqet t rindrtoj ushtrin e tij t shkatrruar, ka pak substanc pr t'u ofruar serbve t zakonshm.

  Nj pasdite n Beograd, kalova nj or duke folur me Boris Tadiin, i cili shrbeu si president i Serbis nga viti 2004 deri n vitin 2012, kur humbi nga partia e Vuiqit. Ai m tha se krimi i organizuar sht br aq i fuqishm n Serbi, saq sht e vshtir t dihet se kush i bn t shtnat. Gjat kohs s tij n detyr, tha ai, ishte i habitur kur zbuloi se bandat kriminale "kishin pajisje dhe teknologji m t mir se policia jon". Kartelet e kokains ishin br aq fitimprurs sa mund t korruptonin kdo. Tadi tha se ai kishte luftuar mafian me njfar suksesi. Vuiq, tha ai, kishte ndihmuar n vendosjen e kriminelve n pushtet me besimin se ai mund t'i kontrollonte ata. Ishte nj loj e rrezikshme.

  "Cili sht rezultati prfundimtar i pushtetit tuaj nse do t shkatrroni themelet e shoqris me huligan dhe kriminel?" ai pyeti. Tadi hodhi nj vshtrim t shqetsuar rreth nesh n oborrin e hotelit. "Kush po e drejton kt vend?" ai pyeti. "Ndoshta disa shok t Belivuk jan ulur pran nesh."


  Robert F. Worth sht nj shkrimtar kontribues pr revistn dhe ish-shefi i byros s The Times n Bejrut, libri i t cilit mbi Kryengritjet Arabe t vitit 2011, "Nj trbim pr rendin", fitoi mimin Lionel Gelber 2017.


  Burimi: New York Times

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: NYT: Presidenti i Serbis dhe miku i Edi Rams, i lidhur me botn e krimit t organizuar

  Pas Vuiit, kush e ka rradhn pr tu ekspozuar si njeriu i krimit n Ballkan n faqet e New York times?

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: NYT: Presidenti i Serbis dhe miku i Edi Rams, i lidhur me botn e krimit t organizuar

  New York Times botoi artikullin pr lidhjen e tij me krimin, reagon Vui: Tekst i porositur. sht shkruar n Serbi, jo n Amerik

  Emri: vucic-1.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 22.6 KB

  Presidenti serb Aleksandar Vui i cilsoi gnjeshtra pohimet e ngritura n nj shkrim t revists javore t gazets New York Times pr lidhjet e pretenduara t tij me botn e krimit n Serbi.

  Shkrimi prshkruan me hollsi krime t kryera nga banda e Velko Belivukut, kreu i grupit t tifozve t ekipit t futbollit, Partizani n Beograd. Ai dhe 29 pjestar t grupit u arrestuan m 2021 dhe “n nj seanc gjyqsore me dyer t mbyllura Velko Belivuku tha se banda e tij ishte organizuar ‘pr nevojat dhe me urdhr t Aleksandr Vuiit’, sipas transkripteve t gjykats”, thuhet n artikull.

  N nj intervist me televizionin proqeveritar serb “Happy”, presidenti serb tha se koha e publikimit t artikullit nuk ishte zgjedhur rastsisht.

  “Teksti i pakuptimt n New York Times sht porositur para pes muajsh dhe e kan hartuar njerzit ktu (n Serbi). Nuk e ka shkruar at njfar amerikani, gazetar i lir, q e kan gjetur diku. N tekst jan t gjitha gnjeshtrat q i kan publikuar ktu pr ta fshehur bashkpunimin e tyre me klanin e Belivukut”, tha ai duke theksuar se sht fshehur fakti se dy nga dshmitart kan pohuar se sht prgatitur “vrasja ime”.

  “E kam kuptuar kohn kur sht publikuar teksti, dhe at pikrisht n kohn e bisedimeve (me Kosovn) n Bruksel, pr t drguar mesazhin e qart, sepse un e di si punojn ata, CIA po bhet gati, CIA t sheh dhe nse nuk je i mir dhe i dgjueshm, ky sht vetm fillimi. Prgjigjja ime sht se kam kuptuar mesazhin. Nuk jam friksuar, nuk jam i magjepsur me marrzit q i keni shkruar. Dhe fare nuk ju kam frik. Do t luftoj pr vendin tim. Vazhdoni t gnjeni me gnjeshtart vendas, me bashkpuntort e kriminelve. Ishte aty edhe Boris Tadi (ish presidenti serb) turp t ket”, tha presidenti serb.

  Partit opozitare dhe disa grupe t t drejtave t njeriut akuzojn presidentin Aleksandar Vui dhe Partin e tij Prparimtare Serbe n pushtet pr autokraci, shtypje t liris s medias, dhun ndaj kundrshtarve politik, korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar. Presidenti Vui i mohon akuzat e tilla ndrsa vendi ecn n vijn e ngusht ndrmjet aspiratave pr antarsim n Bashkimin Evropian dhe lidhjeve t ngushta ne Rusin.

  Serbia sht vendi i vetm evropian q nuk u sht bashkuar sanksioneve kundr Mosks pr shkak t agresionit t saj n Ukrain, n radh t par pr shkak t mbshtetjes s Mosks pr pretendimet e Beogradit ndaj Kosovs, pavarsin e s cils vazhdon ta kundrshtoj.

  N muajin mars, Serbia dhe Kosova u pajtuan pr nj marrveshje t mbshtetur nga perndimi pr normalizimin e marrdhnieve ndrmjet tyre e cila nuk parasheh njohje t ndrsjell.

  Javn e kaluar udhheqsit e t dyja vendeve u takuan n Bruksel pr t diskutuar zbatimin e marrveshjes, por pa ndonj prparim t dukshm me gjith paralajmrimet e diplomatve perndimor pr pasoja nse marrveshja nuk zbatohet.

  Megjtihat, analisti, Daniel Serwer, i tha Zrit t Ameriks se krahas zyrtarve amerikan, evropiant vazhdojn t ofrojn prkrahje t palkundur pr qeverin serbe dhe n prgjithsi autokratt n Ballkan.

  “Zyrtart perndimor jan duke mashtruar veten dhe kt po e bjn pr nj qllim. Ata kan hequr dor nga demokracia liberale n Serbi, n Kosov, n Bosnje, n prgjithsi n Ballkan. Dhe ajo q ata po bjn sht t prpiqen t prdorin nacionalistt pr t ruajtur paqen, n thelb, pr t stabilizuar rajonin. Kjo sht nj ide q ka ekzistuar gjithmon n Perndim, por sht br shum e spikatur n administratn e presidentit Biden dhe ajo anon shum drejt t qenit pozitiv pr Beogradin, pa marr parasysh far ndodh”, tha profesori i Universitetit John Hopkins, Daniel Serwer.

  Diplomatt perndimor thon se marrveshja e fundit sht detyruese dhe duhet t zbatohet.

  Shtetet e Bashkuara nga nesr do t drgojn n rajon Administratoren e Agjencis Amerikane pr Zhvillim Ndrkombtar Samantha Power, pr t’i inkurajuar palt q t qndrojn n rrugn e normalizimit t marrdhnieve mes tyre dhe t vazhdojn t ecin drejt antarsimit n Bashkimin Evropian.

  VOA

Tema t Ngjashme

 1. BE: Shqipria vatr e krimit t organizuar n Evrop
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-03-2018, 08:39
 2. Lufta ndaj krimit te organizuar
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 171
  Postimi i Fundit: 17-09-2017, 02:56
 3. Ju krimit t organizuar i keni rruajtur bishtin.
  Nga TOKE GEGA n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 19-06-2008, 12:40
 4. Lufta ndaj krimit te organizuar ne Kosove
  Nga Beqari002 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-07-2002, 05:28
 5. Lufta ndaj krimit te organizuar
  Nga Albo n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 19-06-2002, 21:23

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •