Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17

    Dr. Thomas Horn: Vatikani po përgatit mashtrimin e djallit: shpëtimi na vjen nga alienët!

    Mashtrimi i Vatikanit me Alienët

    Dr. Thomas Horn përshkruan atë që po ndodh në Vatikan dhe në mesin e theologëve të tij kryesorë në përgatitje për të ashtuquajturin zbulimin e qenieve aliene. Ai detajon shtrembërimin e Shkrimit të Shenjtë për të treguar se si këto qenie mund të mbërrijnë dhe me bekimin e Kishës, të lejohen të ungjillëzojnë njerëzimin.

    Kush është Thomas Horn?

    Emri:  tom-horn.jpg

Shikime: 154

Madhësia:  25.4 KB

    Thomas Horn është një lektor i njohur ndërkombëtarisht, prezantues i radios dhe autori më i shitur i disa librave duke përfshirë librat e tij më të rinj, Petrus Romanus: The Final Pope Is Here, Forbidden Gates dhe Apollyon Rising 2012. Ai është një kolumnist i njohur, artikujt e të cilit janë referuar nga shkrimtarët e L. A. Times Syndicate, MSNBC, Christianity Today, New Man Magazine, World Net Daily, News Max, Korrespondentët e Shtëpisë së Bardhë dhe dhjetëra revista lajmesh dhe agjencish shtypi anembanë globit. Ai është intervistuar nga kongresmenët dhe senatorët amerikanë për gjetjet e tij, si dhe është paraqitur në mënyrë të përsëritur në mediat kryesore duke përfshirë dhjetë shfaqjet kryesore të bisedave, Lajmet e mëngjesit të Amerikës për The Washington Times, The 700 Club, The Harvest Show, Coast to Coast AM, Profecia në Lajmet dhe Kisha e Radios Jugperëndimore për të përmendur disa. Thomas mori gradën më të lartë të doktoraturës së nderit të dhënë në vitin 2007 nga profesori legjendar Dr. I.D.E. Thomas për kërkimin e tij në historinë e lashtë, dhe është miratuar nga udhëheqës të tillë kombëtarë si Dr. James Kennedy.

    Burimi: IMDB

    Shikoni dokumentarin ne anglisht me poshte:

    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 07-05-2023 më 22:03

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Dr. Thomas Horn: Vatikani po përgatit mashtrimin e djallit: shpëtimi na vjen nga alienët!

    Dy vegimet qe i dha Zoti, e para per doreheqjen e Papa Benediktit ne vitin 2012 e cila ndodhi. Dhe vegimi i dyte, i nje asteroidi qe do te bier mbi toke te premten, 13 prill, 2029.

    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 07-05-2023 më 22:23

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Dr. Thomas Horn: Vatikani po përgatit mashtrimin e djallit: shpëtimi na vjen nga alienët!

    Dr. Thomas Horn flet per transhumanizmin:


  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Dr. Thomas Horn: Vatikani po përgatit mashtrimin e djallit: shpëtimi na vjen nga alienët!

    Teleskopi i Vatikanit qe menaxhohet nga jezuitet ne majen e malit ne shtetin e Arizonas ne SHBA. Emri i teleskopit? LUCIFER!

    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 08-05-2023 më 11:49

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Dr. Thomas Horn: Vatikani po përgatit mashtrimin e djallit: shpëtimi na vjen nga alienët!

    LUCIFER lejon astronomët të shikojnë yjet që lindin

    Instrumenti i ri në Teleskopin e Madh Binocular është një mjet i fuqishëm që do të fitojë njohuri spektakolare në univers - nga Rruga e Qumështit deri te galaktikat jashtëzakonisht të largëta,

    Siguruar nga Universiteti i Arizonës, Tucson

    Publikuar: E premte, 23 Prill 2010

    Emri:  stellar-nursery.jpg

Shikime: 52

Madhësia:  37.9 KB
    Vëzhgimet e para të LUCIFER-it të rajoneve të formimit të yjeve po u japin shkencëtarëve një ide për potencialin e madh të instrumentit të ri. Ky imazh përshkruan një çerdhe yjore në Rrugën e Qumështit rreth 8000 vite dritë nga Toka. Retë e tilla janë zakonisht të errëta ndaj dritës së dukshme. Megjithatë, drita infra e kuqe e zbuluar nga LUCIFER mund të depërtojë në pluhur.

    23 Prill 2010

    Një instrument i ri për teleskopin optik më të madh në botë, Teleskopi i Madh Binocular (LBT) në malin Graham, u mundëson astronomëve të vëzhgojnë objektet më të zbehta dhe më të largëta në univers.

    Partnerët LBT në SHBA, Gjermani dhe Itali njoftuan më 21 prill se e para nga dy kamerat/spektrografët e rinj inovativë afër infra të kuqe për LBT tani është në dispozicion të astronomëve për vëzhgime shkencore në teleskopin në malin Graham në Arizonën juglindore.

    Pas më shumë se një dekade projektimi, prodhimi dhe testimi, instrumenti i ri, i quajtur LUCIFER 1, ofron një mjet të fuqishëm për të fituar njohuri spektakolare në univers - nga Rruga e Qumështit deri te galaktikat jashtëzakonisht të largëta. Një instrument binjak identik do t'i dorëzohet teleskopit në fillim të vitit 2011.

    "Me fuqinë e madhe të grumbullimit të dritës të LBT, astronomët tani janë në gjendje të mbledhin gjurmët e gishtave spektrale të objekteve më të zbehta dhe më të largëta në univers," tha drejtori i LBT. Richard Green, profesor i astronomisë në Observatorin Steward të Universitetit të Arizonës.

    LUCIFER 1 dhe binjaku i tij janë montuar në pikat e fokusit të dy pasqyrave gjigante të teleskopit LBT me diametër 27,6 këmbë (8,4 metra). Çdo instrument ftohet në -351° Fahrenheit (-213° Celsius) në mënyrë që të vëzhgohet në intervalin e gjatësisë së valës afër infra të kuqe. Vëzhgimet afër infra të kuqe janë thelbësore për të kuptuar formimin e yjeve dhe planetëve në galaktikën tonë, si dhe zbulimin e sekreteve të galaktikave më të largëta dhe të reja.

    Dizajni inovativ i LUCIFER lejon astronomët të vëzhgojnë rajonet e formimit të yjeve në detaje të paprecedentë, të cilat zakonisht fshihen nga retë e pluhurit.

    Instrumenti është jashtëzakonisht fleksibël, duke kombinuar një fushë të madhe shikimi me një rezolucion të lartë. Ai siguron tre kamera të shkëmbyeshme për imazhe dhe spektroskopi në rezolucione të ndryshme, sipas kërkesave të vëzhgimit.

    Astronomët përdorin spektroskopinë për të analizuar dritën hyrëse dhe për t'iu përgjigjur pyetjeve të tilla si se si u formuan yjet dhe galaktikat dhe çfarë i përbën ato.


    Burimi: Astronomy Magazine

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Dr. Thomas Horn: Vatikani po përgatit mashtrimin e djallit: shpëtimi na vjen nga alienët!

    Teleskopi më i madh optik në botë fiton një mjet të fuqishëm, me LUCIFER

    Nga Ben Coxworth

    28 prill 2010

    Teleskopi optik më i madh në botë është gati të bëhet shumë më i mirë, falë LUCIFER. Jo, askush nuk ka bërë marrëveshje me Djallin - LUCIFER është një sistem i ri kamera/spektrograf afër infra të kuqe që i shtohet Teleskopit të Madh Binocular (LBT) në malin Graham në Arizonën juglindore. Mjeti ka qenë në zhvillim për më shumë se një dekadë dhe tani është gati t'u ofrojë astronomëve "vështrime spektakolare në univers, nga Rruga e Qumështit deri te galaktikat jashtëzakonisht të largëta". Fusha e tij e madhe e shikimit dhe rezolucioni i lartë do të lejojnë vëzhgimin e paprecedentë të rajoneve të formimit të yjeve, të cilat më parë ishin të vështira për t'u parë për shkak të reve të pluhurit.

    Aktualisht operon në një gjendje gjysmë të përfunduar, LUCIFER përfundimisht do të përbëhet nga dy kamera binjake, LUCIFER 1 dhe LUCIFER 2. Numri 1 është tashmë i përfunduar dhe në përdorim, me 2 që pritet në fillim të vitit 2011. Ato do të montohen në pikën e fokusit të Dy pasqyrat e teleskopit LBT 8,4 metra (27,6 këmbë). Për të vëzhguar diapazonin e gjatësisë së valës afër infra të kuqe (NIR), të dy do të ftohen në -213C (-351.4F). Edhe në këtë temperaturë jashtëzakonisht të ulët, një krah robotik mund të ndërrojë brenda dhe jashtë maska ​​​​të ndryshme të prera me lazer, të cilat lejojnë spektroskopinë e njëkohshme të rreth dy duzina objektesh. Në temperatura normale, përdoruesit mund të kalojnë gjithashtu midis tre kamerave të ndryshme që përdorin 18 filtra të ndryshëm, në varësi të rezolucionit të kërkuar.

    Emri:  Screen Shot 2023-05-08 at 12.00.55 PM.jpg

Shikime: 52

Madhësia:  39.2 KB
    Vizatim CAD i elementeve komplekse të brendshme dhe optomekanike të LUCIFER

    "Së bashku me fuqinë e madhe grumbulluese të dritës të LBT, astronomët tani janë në gjendje të mbledhin gjurmët e gishtërinjve spektrale të objekteve më të zbehta dhe më të largëta në univers", tha drejtori i LBT , Richard Green. "Pas përfundimit të sistemit të pasqyrës dytësore adaptive LBT për korrigjimin e trazirave atmosferike, LUCIFER do të tregojë aftësinë e tij të plotë duke ofruar imazhe me një cilësi që përndryshe merren vetëm nga observatorët e bazuar në hapësirë."

    LUCIFER u zhvillua përmes një partneriteti midis disa grupeve kërkimore në Gjermani, SHBA dhe Itali. Ai po ndërtohet nga një konsorcium prej pesë institutesh gjermane, të udhëhequr nga Qendra për Astronomi e Universitetit të Heidelberg (Landessternwarte Heidelberg, LSW) së bashku me Institutin Max Planck për Astronominë në Heidelberg (MPIA), Institutin Max Planck për Fizikën Jashtëtokësore në Garching. (MPE), Instituti Astronomik i Universitetit Ruhr në Bochum (AIRUB) si dhe Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Mannheim (Hochschule Mannheim).

    Të gjitha imazhet janë mirësjellëse nga Shoqëria Max Planck


    Burimi: New Atlas

  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Dr. Thomas Horn: Vatikani po përgatit mashtrimin e djallit: shpëtimi na vjen nga alienët!

    Papa Françesku thotë se patjetër do t'i pagëzonte alienët nëse do t'i kërkonin të pagëzoheshin

    Papa Françesku do të pagëzonte absolutisht një alien nga Marsi, nëse dikush do të paraqitej në Vatikan dhe do ta kërkonte atë.

    Nga Abby Ohlheiser

    12 MAJ 2014

    Papa Françesku do të pagëzonte absolutisht një alien nga Marsi, nëse dikush do të paraqitej në Vatikan dhe do ta kërkonte atë. Gjatë predikimit të tij javor të hënën, Francis tha se alienët – të cilët ai imagjinon se mund të jenë "të gjelbër, me atë hundë të gjatë dhe veshë të mëdhenj, ashtu si i pikturojnë fëmijët" - duhet të pagëzohen ashtu si kushdo tjetër që e kërkon, sepse nuk është varet nga çdo njeri që të vendosë se kush duhet të marrë Frymën e Shenjtë. Me fjalë të tjera: nëse Zoti i nxit disa marsianë të vijnë në tokë, të gjejnë Papën dhe të thonë "ne duam të hyjmë në këtë gjë të katolicizmit". Papa ndoshta do të thoshte "OK. cool." Por ndoshta në latinisht.

    Françesku parashtroi situatën hipotetike si pjesë e një diskutimi mbi pagëzimin e johebrenjve nga Kisha e hershme. Në thelb, Kisha më e hershme përmbante njëfarë tensioni nëse kishte ndonjë ndryshim midis ndjekësve shumë të hershëm hebrenj të Krishtit dhe johebrenjve që u konvertuan nga paganizmi në krishterim, të cilët do të konsideroheshin "të papastër" sipas standardeve të ligjit hebre. Pjetri përfundimisht i bind ndjekësit e tij se të gjithë janë të hapur për t'u bërë të krishterë duke thënë: "Nëse Zoti u dha atyre të njëjtën dhuratë që na dha ne kur arritëm të besojmë në Zotin Jezu Krisht, kush isha unë që të mund ta pengoja Perëndinë?"

    Pra, ja se si Françesku u përpoq ta ilustronte këtë pikë të hënën, me një shembull shumë më modern:

    Kjo ishte e pamendueshme. Nëse - për shembull - nesër do të vinte një ekspeditë marsianësh dhe disa prej tyre erdhën tek ne, këtu... Marsianë, apo jo? E gjelbër, me atë hundën e gjatë dhe veshët e mëdhenj, ashtu siç i lyejnë fëmijët... Dhe njëri thotë: "Por unë dua të pagëzohem!" Çfarë do të ndodhte?"
    Çfarë do të ndodhte? Ata do të pagëzoheshin, kështu do të ndodhte. Ai vazhdon:

    "Kur Zoti të na tregojë rrugën, kush jemi ne të themi: "Jo, Zot, nuk është e kujdesshme! Jo, le ta bëjmë kështu"... Kush jemi ne që t'i mbyllim dyert? Në kishën e hershme, edhe sot , aty është ministria e ostiarit [usher]. Dhe ostiari çfarë bëri? Ai hapi derën, priti njerëzit, i la të kalonin. Por kurrë nuk ishte ministria e derës së mbyllur, kurrë."
    Astronomi i Vatikanit - i njëjti që hodhi poshtë 'Dizajnin Inteligjent' si 'teologji të keqe'— tha në vitin 2010 se do të pagëzonte një alien sepse "çdo entitet - pavarësisht sa tentakula ka - ka një shpirt". Por, përsëri, vetëm nëse ata e kërkojnë atë. Shumë i lumtur që u zgjidh. Tani gjithçka që duhet të bëjmë është të presim.


    Burimi: The Atlantic Magazine
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 08-05-2023 më 12:11

  8. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Dr. Thomas Horn: Vatikani po përgatit mashtrimin e djallit: shpëtimi na vjen nga alienët!

    Astronomi i Papës thotë se ai do të pagëzonte një alien nëse do ta kërkonte

    Një alien – “pavarësisht sa tentakula ka” – mund të ketë një shpirt, thotë astronomi i Papës

    Nga Alok Jha
    E premte 17 shtator 2010 10.45 EDT

    Emri:  Screen Shot 2023-05-08 at 12.22.32 PM.jpg

Shikime: 52

Madhësia:  22.7 KB
    Guy Consolmagno, një nga astronomët e Papës, tha se do të ishte 'i kënaqur' nëse një jetë inteligjente do të gjendej mes yjeve. Fotografia: David Sillitoe/Guardian


    Alienët mund të kenë shpirt dhe mund të zgjedhin të pagëzohen nëse njerëzit do t'i takonin ndonjëherë, tha sot një shkencëtar i Vatikanit. Zyrtari gjithashtu hodhi poshtë dizajnin inteligjent si "teologji e keqe" që ishte "rrëmbyer" nga fundamentalistët kreacionistë amerikanë.

    Guy Consolmagno, i cili është një nga astronomët e Papës, tha se do të ishte "i kënaqur" nëse një jetë inteligjente do të gjendej mes yjeve. "Por shanset që ne ta gjejmë atë, që të jetë inteligjent dhe ne të jemi në gjendje të komunikojmë me të - kur i mblidhni ato, ndoshta nuk është një pyetje praktike."

    Duke folur përpara një fjalimi në Festivalin e Shkencës Britanike në Birmingham nesër, ai tha se përkufizimi tradicional i një shpirti ishte të kesh inteligjencë, vullnet të lirë, liri për të dashur dhe liri për të marrë vendime. "Çdo entitet - pa marrë parasysh sa tentakula ka - ka një shpirt." A do të pagëzonte një alien? "Vetëm nëse do të pyesnin."

    Consolmagno, i cili u interesua për shkencën përmes leximit të fantashkencës, tha se Vatikani ishte i vetëdijshëm për zhvillimet më të fundit në kërkimin shkencor. "Do të habiteshit," tha ai.

    Akademia Papnore e Shkencave , anëtare e së cilës është Stephen Hawking, i mban të përditësuar kardinalët e lartë dhe Papën me zhvillimet më të fundit shkencore. Duke iu përgjigjur komenteve të fundit të Hawking se ligjet e fizikës hoqën nevojën për Zotin, Consolmagno tha: "Steven Hawking është një fizikant i shkëlqyer dhe kur bëhet fjalë për teologjinë, mund të them se ai është një fizikant i shkëlqyer."

    Consolmagno kuron koleksionin e meteoritëve të Papës dhe është një astronom dhe shkencëtar planetar i trajnuar në Observatorin e Vatikanit. Ai hodhi poshtë idetë e dizajnit inteligjent - një version pseudoshkencor i kreacionizmit. "Fjala është rrëmbyer nga një grup i ngushtë fondamentalistësh kreacionistë në Amerikë për të nënkuptuar diçka që fillimisht nuk do të thoshte fare. Është një formë tjetër e Zotit të boshllëqeve. Është teologji e keqe në atë që e kthen Zotin edhe një herë në pagan. zoti i bubullimave dhe i vetëtimave."

    Komentet e Consolmagno erdhën ndërsa Papa bëri komentet e tij rreth shkencës këtë mëngjes në Kolegjin Universitar St Mary në Twickenham. Duke folur me nxënësit, ai i inkurajoi ata të shikonin pamjen më të madhe, mbi dhe mbi lëndët që studionin. “Bota ka nevojë për shkencëtarë të mirë, por një këndvështrim shkencor bëhet rrezikshëm i ngushtë nëse injoron dimensionin fetar ose etik të jetës, ashtu si feja bëhet e ngushtë nëse refuzon kontributin legjitim të shkencës në kuptimin tonë të botës”, tha ai. "Ne kemi nevojë për historianë, filozofë dhe ekonomistë të mirë, por nëse llogaria që ata japin për jetën njerëzore në fushën e tyre të veçantë është shumë e përqendruar, ata mund të na çojnë në një rrugë të gabuar."

    Astronomi i Papës tha se Vatikani ishte i etur për shkencën dhe pranoi se kisha e kishte "gabuar jashtëzakonisht" lidhur me trajtimin e saj ndaj astronomit të shekullit të 17-të Galileo Galilei. Galileo konfirmoi se Toka rrotullohej rreth diellit – dhe jo anasjelltas – dhe u akuzua për herezi në vitin 1633. Ai e kaloi pjesën tjetër të jetës nën arrest shtëpiak në Toskanë. Vetëm në vitin 1992 Papa Gjon Pali pranoi se trajtimi i kishës ndaj Galileos kishte qenë një gabim.

    Consolmagno tha se ishte një "koincidencë e plotë" që ai po fliste në Festivalin e Shkencës Britanike në të njëjtën kohë me vizitën papale.


    Burimi: The Guardian

  9. #9
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Dokumentari: Historia e humbur e tokës së sheshtë

    Dokumentari: Roli 500 vjecar i jezuiteve ne promovimin e idese se toka eshte ne forme sferike



    Transkripti ne shqip:

    [Muzikë]

    Zbulimet e fundit kanë zbuluar data, agjenda dhe qëllime që i lidhin jezuitët me një mashtrim masiv me qëllim të një deluzioni shumëplanësh të kohës së fundit.

    Dizajni i këtij komploti thellësisht të fshehur ka qenë për të ndryshuar perceptimin e masave në lidhje me autoritetin e Biblës, formën e saktë të tokës, paraqitjen e universit dhe pozitën e Krijuesit në të. Ky ndryshim në perceptim ka përgatitur mendjet për iluzionin dërrmues që do të lindte në botë nën Mjerimin e Parë. Boria e Pestë i profetizuar në Zbulesën 9,

    "Ky iluzion do të jetë një sulm demonik nën pretekstin e një pushtimi të huaj."

    Thuhet se Vladimir Lenini thuhet se ka vërejtur:

    "Një gënjeshtër e thënë mjaft shpesh bëhet e vërtetë."

    Ky citat zbulohet brenda besimit të shumicës.

    Toka është një sferë; ajo rrotullohet nëpër hapësirë ndërsa rrotullohet rreth diellit, duke lëvizur mijëra kilometra në orë brenda galaktikës sonë të Rrugës së Qumështit.

    Kaq i rrënjosur është ky besim, nëse dikush flet për fjalët "Tokë e sheshtë", dëgjuesit nënqeshin.

    Reflektimi mendor i një rrafshine të sheshtë nga e cila një person mund të bjerë në një hapësirë të pafundme krijon këtë mosrespekt. Një tokë rruzullore, sepse e paprovuar, është pseudoshkencë, megjithatë besohet në mbarë botën dhe kalohet brez pas brezi, dhe kushdo që e vë në dyshim tallen dhe tallen.

    Për mijëvjeçarë njerëzit e arsimuar mirë besonin se toka ishte e sheshtë, dhe vendoset në qendër të universit të mbyllur aty me një mbulesë mbrojtëse. Në fillim të shekullit të 16-të, Nikolaus Koperniku prezantoi një model të ndryshëm të universit, në të cilën dielli ishte në qendër dhe toka rrotullohej rreth tij.

    Sot mësohet modeli heliocentrik i Kopernikut, ndërsa modeli gjeocentrik i mëparshëm është refuzuar plotësisht. Më pak se 100 vjet më vonë, Galileo u ndoq penalisht nga Kisha Katolike për promovimin e teorisë së Kopernikut dhe u detyrua të hiqte dorë nga besimet e tij dhe të kalonte vitet e fundit të jetës në arrest shtëpiak.

    Ndjekja penale e Galileos për promovimin e heliocentrizmit është befasuese, pasi Kisha Katolike fillimisht mbështeti teoritë e Kopernikut.

    Merrni parasysh faktet e mëposhtme:

    1. Ndërsa disa burime pohojnë Kopernikun nuk mori kurrë betimet e priftit, ai ishte klerik dhe nuk u martua kurrë. Për më tepër, “Fakti që në vitin 1537 Mbreti Sigismund i Polonisë vendosi emrin e tij në listën e katër kandidatëve për vendin vakant peshkopal të Ermland, bën të mundur që, të paktën në jetën e mëvonshme, ai të kishte hyrë në priftëri”.

    2. Kur Papa Pali III kërkoi këshilla nga Koperniku se si të reformohej kalendari, Koperniku në fillim ngurroi të përgjigjej. Më vonë, ai i shkroi një seri letrash Papës që përmbanin vëzhgime të sakta që "në fakt shërbeu, shtatëdhjetë vjet më vonë, si bazë për përpunimin e kalendarit gregorian".

    3. Për një kohë të gjatë Koperniku refuzoi të publikonte bindjet e tij në një univers heliocentrik. Më në fund, në 1531, ai botoi një abstrakt të shkurtër, duke e shprehur teorinë e tij në shtatë aksioma. Nga kjo, koncepti u përhap me shpejtësi.

    4. Dy vjet më vonë, Albert Widmanstadt mbajti leksion mbi modelin e Kopernikut para Papës Klementi VII, veprim për të cilin u shpërblye shumë.

    5. Në vitin 1536, Kardinali Schonberg, i cili ishte Kryepeshkop i Kapuas, i kërkoi Kopernikut të botonte plotësisht teorinë e tij ose, të paktën, të bënte një kopje me shpenzimet e Kardinalit.

    6. Midis 1539 dhe 1541, Koperniku botoi dhe shpërndau një letër prej 66 faqesh dhe një kapitull paraprak.

    7. Koperniku shpjegoi në një letër drejtuar Papa Palit III se ai më në fund iu dorëzua nxitjes këmbëngulëse të kardinalit Schonberg, Peshkopi Giese i Culm, dhe njerëz të tjerë të ditur, dhe ranë dakord të botonin dorëshkrimet e tij. Teoria e Kopernikut për një univers heliocentrik ishte i njohur në shtresat e larta të kishës katolike gjatë jetës së tij.

    Ndërsa ai preferoi që teoritë e tij të botoheshin pas vdekjes së tij, ai përfundimisht pranoi të botonte dorëshkrimet e tij mbi thirrjet e vazhdueshme të zyrtarëve të lartë të kishës. . Katolikët nuk ishin të parët që hodhën poshtë pikëpamjet e Kopernikut, sepse ata vetë e pranojnë, "Opozita u ngrit fillimisht kundër sistemit të Kopernikut nga teologët protestantë për arsye biblike."

    Kisha Katolike përparoi modelin heliocentrik të Kopernikut duke e nxitur vazhdimisht që ta përhapte atë jashtë vendit, së bashku me teoritë e tjera që kundërshtonin Shkrimet e Shenjta.

    Nevoja për të ndryshuar konceptin publik nga një besim i saktë në një tokë të sheshtë, të mbyllur, në një besim të rremë u rrit ngadalë. Me hapa bebesh të zgjuara e gjithë bota do të bëhej e pranueshme ndaj iluzionit përfundimtar të një pushtimi të huaj nën Mjerimin e Parë. Hierarkia katolike kishte mundësinë e përsosur për të hedhur bazat që një mashtrim global të arrijë kulmin në brezin e fundit të kësaj toke.

    Ky mashtrim kërkonte një tokë rruzullore që rrotullohej në të gjithë shtrirjen e gjerë të hapësirës, një hapësirë e banuar nga alienët dhe forma të tjera të ndjeshme të jetës.

    Këto trillime krijuan dyshime në Bibël, duke e vënë shkencën përpara Shkrimit, që e këshillon njerëzimin toka është e mbyllur dhe e palëvizshme.

    Ata gjithashtu e vendosën Krijuesin larg krijimit të Tij duke paraqitur një univers të paimagjinueshëm të gjerë.

    Për të krijuar këtë transformim dhe besim, Shoqëria e sapokrijuar e Jezusit, të njohur zakonisht si jezuitët, u bënë agjentët e ndryshimit. Kisha Katolike Romake po bënte luftë kundër besimtarëve të rinj protestantizëm që vinin nga sistemi i tyre, ndërsa Koperniku po i rezistonte apeleve për të publikuar teorinë e tij të një sistemi diellor heliocentrik.

    Nën miratimin e Papës Pali III, urdhri i Jezuitëve u krijua në 1540 dhe Koperniku ia kushtoi librin e tij Revolucionet e Trupave Qiellor po të njëjtit Papë.

    Ky urdhër i sapoformuar, instrumenti i përsosur për të zbatuar një operacion klandestin për Papën e Romës, filloi të ndryshojë perceptimin publik për autoritetin e Shkrimeve, tokës dhe Krijuesit përmes Revolucionit të Kopernikut. Duke i mësuar qëllimisht pasuesit e tyre për të ftuar shpirtrat djallëzorë në shpirtrat e tyre njerëzorë, jezuitët ekspozuan se çfarë lloj njerëzimi ishte në të vërtetë secili.

    Themeluesi jezuit, Ignatius nga Loyola, u kishte mësuar të gjithë anëtarëve të Shoqërisë së Jezusit ushtrime të caktuara shpirtërore që i bënë ata skllevër praktik dhe të kontrolluar nga mendja e Satanait.

    Ata do të bëheshin çdo ditë si "kufoma ose kufoma", që "i binden pa hezitim" vullnetit të eprorëve të tyre. Duke hapur mendjen ndaj ndikimit të demonëve, këta jezuitë sollën një frymë keqdashjeje, një inteligjencë demonike që ishte e paprecedentë në katolicizëm.

    Tani, të kontrolluar në mënyrë satanike, priftërinjtë jezuitë u bënë të suksesshëm në çdo përpjekje të keqe. Ata u bënë famëkeq për aftësinë e tyre në mashtrim dhe mashtrim. Aftësia e tyre për të depërtuar në qeveri dhe institucionet e të mësuarit; qëndrimin e tyre si këshilltarë të mbretërve dhe liderë të rinj në arsim; vetë ndikimi që ata patën ishte i barabartë për t'u bërë njerëzisht i pakapërcyeshëm. Puna përmes enteve qeveritare dhe në fushën e arsimit botëror; ata drejtojnë kërkimin shkencor për të çuar përpara qëllimet e tyre, dhe paraqesin gënjeshtrën më të madhe të të gjitha kohërave: një glob Tokë.

    Pas botimeve të Kopernikut, ka të ngjarë që Urdhri i Jezuitëve të ketë prodhuar më shumë astronomë se çdo demografi tjetër në Evropë, që gjoja është një rend fetar duhet të prodhojë kaq shumë shkencëtarë duhet të shkaktojë habi.

    Megjithatë, pasi këta shkencëtarë janë fokusuar pothuajse ekskluzivisht vetëm në një fushë, kjo na jep arsye të pyesim. . Me refuzimin e Shkrimeve të Shenjta, të cilat na mësojnë se Toka është një objekt i palëvizshëm, i palëvizshëm nën një mbulesë mbrojtëse; u hodh një themel i poshtër. Në krye të kësaj u ndërtuan perversitete të krijuara për të detyruar njerëzimin për të zbatuar vetë fjalën e Atit tonë, Jahuvah. Me Modelin Biblik Gjeocentrik të refuzuar, kërkohej një shpjegim i ri. Një glob Toka, orbita e saj e diellit për miliona milje çdo vit, mbretëri të pakufizuara të hapësirës me miliarda galaktika secili i përbërë nga miliarda yje me botë të panumërta.

    E gjithë kjo u bë e nevojshme për të shpjeguar Modelin e ri Heliocentrik të universit dhe njerëzimi për një kohë të shkurtër humbi rëndësinë e tij hyjnore.

    Më pas, u krijua një mjedis brenda të cilit shkrimet e Çarls Darvinit gjeti një audiencë të hapur. Një shkencë e tregoi Biblën gabim; përçmuesi më pas u largua nga djemtë e saj fetarë të gjithë së bashku. Çdo gjë u bë e mundur papritur, nuk kishte asgjë mbi pyetjet, duke përfshirë mënyrën se si Toka dukej se shfaqej në pafundësinë e hapësirës me gjithçka tjetër dhe ekzistenca e jashtëtokësorëve.

    Teoria e Big Bengut(Shpërthimit Të Madh) është [sot] shpjegimi kryesor se si filloi universi.

    Në mënyrën më të thjeshtë, ai flet për universin siç e njohim ne, duke filluar me një singularitet të vogël, më pas duke u fryrë në kozmos gjatë 13.8 miliardë viteve të ardhshme që ne e dimë sot. Prifti Andrew Pinsent mban diploma të avancuara në Teologji nga Universiteti Papnor Gregorian në Romë, si dhe një doktoraturë në fizikën e grimcave nga Oksfordi.

    Në janar 2015, ai shkroi 'Të jesh edhe prift dhe një ish fizikan i grimcave në CERN, shpesh më kërkohet të mbaj fjalime mbi besimin dhe shkencën.

    Shumë shpesh të rinjtë më bëjnë pyetjen e mëposhtme: "Si mund të jesh prift dhe të besosh në Big Bang?"

    Për të cilën jam i kënaqur t'i përgjigjem: "Ne e shpikëm! Ose më saktë, Prifti Georges Lemaître shpiku teorinë që sot quhet "Big Bang" dhe të gjithë duhet të dinë për të."

    Autori i Teorisë së Big Bengut nuk ishte askush tjetër veçse prifti i trajnuar nga jezuitët Georges Lemaître.

    Më 28 tetor 2014 Sarah Kerr raportoi.

    Duke folur me anëtarët e Akademisë Papnore të Shkencave, "Papa tha se është e mundur të besosh në të dyja, këmbëngulja që Zoti ishte përgjegjës për Big Bengun nga i cili evoluoi e gjithë jeta.'

    Ndiqni nga shkaku në pasojë:

    1. Pa një tokë rruzullore që rrethon diellin nëpër skajet e largëta të hapësirës, ne nuk kemi BIG BANG.
    2. Pa Big Bengun, ne nuk kemi Evolucion.
    3. Pa evolucion, ne kemi më shumë gjasa të pranojmë krijimin si një akt e dizajnit inteligjent nga një KRIJUES HYJNOR.

    Kisha Katolike Romake, në fakt, e pranon evolucionin.

    Pranimi i evolucionit dhe ligjit të tij integral të "mbijetesës së më të fortit", shkaktoi gjakderdhjet e shekullit të 20-të, në të cilat miliona humbën jetën.

    Studiues të shumtë kanë krijuar lidhje të padiskutueshme midis Vatikanit dhe Partisë Naziste.

    Pavarësisht nga niveli i bashkëpunimit midis Vatikanit dhe nazistëve, ajo që ndodhi pas Luftës së Dytë Botërore është edhe më domethënëse.

    Operacioni Paperclip kontrabandoi qindra shkencëtarë nazistë, duke përfshirë oficerët e lartë SS në gjyq për krime lufte, në Shtetet e Bashkuara për përdorim në garën hapësinore të Luftës së Ftohtë të Amerikës. Njëri prej tyre, anëtarët e partisë naziste, Wernher von Braun, u promovua në krye të Qendrës së Fluturimit Hapësinor të NASA-s Marshall.

    “Nën operacionin Paper Clip, rreth 350 shkencëtarë gjermanë dhe ish-agjentë të inteligjencës iu dhanë viza dhe punë të paguara mirë. Shumë nga ata shkencëtarë kishin të kaluar të dyshimtë.

    Vetë Braun kishte qenë një anëtar aktiv i Partisë Naziste dhe kolegu i tij në NASA, Dr. Hubertus Strughold, një specialist i mjekësisë së aviacionit, kishte kryer eksperimente mbi të burgosurit e kampeve të përqendrimit."

    Qëllimi i kësaj ndërmarrje masive dhe të paligjshme duket se ka qenë për krijimin e një autoriteti mbarëbotëror për të gjitha gjërat që kanë të bëjnë me hapësirën dhe astronominë.

    NASA u bë fytyra publike e hapësirës.

    Ajo ka vepruar prej kohësh si një front që siguron një botë të paditur me pseudoshkencë, legjitimuar nga mbështetja e qeverisë amerikane. NASA është monopoli i saj. Ai kontrollon shpërndarjen e informacionit publik mbi astronominë ndërsa fsheh fakte që nuk dëshiron që publiku t'i dijë.

    Ndërsa shumë vende dhe universitete kanë observatorë, gjithmonë janë deklaratat, fotografitë dhe zbulimet e NASA-s që bëjnë titujt kryesorë të lajmeve. Me NASA në krye për rrjedhën e informacionit astronomik për publikun, duket se Vatikani ka mbetur një lojtar qendror në astronominë vërtetë të saktë duke mos u lëshuar në publik.

    Për qindra vjet, Vatikani ka pasur më shumë teleskopë dhe observatorë se çdo organizatë, universitet privat apo qeveri.

    NASA dhe Vatikani zotërojnë së bashku LUCIFER, teleskopin dylbi më të madh në botë.

    Sipas faqes zyrtare të Vatikanit, Observatori i Vatikanit është një nga institutet më të vjetra astronomike në botë.

    E megjithatë... ku janë fotografitë? Ku janë njoftimet e lajmeve të zbulimeve të fundit?

    Çfarë kanë bërë saktësisht astronomët jezuitë gjatë 500 viteve të fundit?

    Vetëm ata e dinë .... Publikimi publik i informacionit të NASA-s, duke promovuar idenë e një universi në zgjerim, pra gjithnjë e më të madh, me përmasa të pakuptueshme ka çuar në supozimin se duhet të ketë jetë aliene në planetë të tjerë.

    Në fund të fundit, nëse Big Bengu prodhoi jetë në tokë, pse jeta inteligjente nuk mund të kishte evoluar diku tjetër?

    Në kombinim me Hollywood-in dhe zhanrin e fantashkencës, NASA ka krijuar një mjedis në të cilën kontakti me format e jetës jashtëtokësore është edhe i frikshëm, por edhe i dëshirueshëm.

    Një libër i kohëve të fundit mund të mbajë çelësin për të kuptuar hapat e fundit në këtë komplot të gjatë për të mashtruar brezin e fundit. Autorët Tom Horn dhe Chris Putnam, kohët e fundit botoi një libër befasues në të cilin ata pretendonin Vatikanin kërkon në mënyrë aktive jetë jashtëtokësore me teleskopin e tyre të ri LUCIFER.

    Libri, Exo-Vaticana: Petrus Romanus, Projekti LUCIFER, dhe plani mahnitës i Vatikanit për ardhjen e një Shpëtimtari Alien, pohon se Vatikani është duke pritur për një Shpëtimtar jashtëtokësor.

    Në hulumtimin e librit të tyre, "Horn dhe Putnam iu dha leja për të vizituar observatorin në malin Graham, i cili pret teleskopin e teknologjisë së avancuar të Vatikanit (VATT), në shtator 2012. “Jo vetëm që ishin në gjendje të diskutonin studimin e hapësirës së thellë me astronomët jezuitë atje, por ata gjithashtu fituan akses tek një [nga] astronomët më të mirë të Vatikanit në Romë.

    "Horn tha vëllai Guy Consolmagno, i cili është quajtur edhe astronomi papal, u tha autorëve disa informacione befasuese gjatë pesë intervistave. “Thotë ai pa kërkuar falje se shumë shpejt kombet e botës do ti kthejnë sytë nga alienët për shpëtimin e tyre”, tha Horn.

    “Consolmagno gjithashtu u dha autorëve dokumente private të Vatikanit, të cilat zbulojnë shumë nga të menduarit të teologëve dhe astronomëve të nivelit të lartë brenda Kishës. “Horn tha se këto dokumente tregojnë se ata besojnë se së shpejti do të na vizitojë një shpëtimtar i huaj nga një botë tjetër."

    Këto deklarata nuk janë aq tronditëse kur Vatikani po evoluon gjithnjë kuptohet qëndrimi ndaj shkencës dhe hapësirës. Më 12 maj 2014, Papa Françesku shprehu një gatishmëri për të pagëzuar jashtëtokësorët që tregonin një dëshirë për pagëzim.

    Ndërsa komenti ishte qartësisht i paqartë, ai bëri titujt ndërkombëtarë duke kënduar: "Papa i ftohtë është aq i lezetshëm sa është i gatshëm të pagëzojë marsianë!"

    Efekti neto, e hoqi idenë nga fantashkenca dhe e transferoi atë në fushën e mundësisë. Duke folur për të sikur të ishte e mundur, lind mendjet më të mësuara me konstruktin.

    Pasi Vatikani priti një konferencë pesë-ditore mbi jetën jashtëtokësore, Prifti katolik, Jonathan Morris, u shfaq në Fox News (SHBA) për t'iu përgjigjur disa pyetjeve.

    Si do të ndryshonte atëherë mësimet e kishës? Nëse mendoni për një moment, nëse përcaktoni se atje ka një jetë jashtëtokësore. Epo, një gjë do të ishte magjepsëse do të ishte jo vetëm jetë jashtëtokësore, por nëse do të ishit forma jete inteligjente jashtëtokësore, kjo do të na bënte patjetër të ktheheshim dhe të themi: "Ndoshta kuptimi ynë i të vërtetave të përhershme duhet përditësuar." Tani, mënyra se si e shikojmë është kjo: nuk ka të bëjë nëse Zoti ishte apo jo Krijuesi, por më tepër se si Ai krijoi. Nuk është çështja nëse mëkati fillestar, kjo është historia e Adamit dhe Evës, është e vërtetë apo jo, por të kuptuarit tonë se si ndodhi kjo. Pra, po rritet në të kuptuarit tonë e të vërtetave të përhershme. Unë mendoj se ky është një shpjegim interesant atje dhe mendoj gjithashtu nëse ata ishin të vendosur Ati, do të kishte një tërmet, apo jo? Do të ishte dhe veçanërisht nëse Vatikani do të përfshihej në pranimin e tij.

    Vënia në pikëpyetje e kozmologjisë së tokës, shpesh çon në dyshimin e njerëzve për Shkrimin dhe Autorin e tij dhe përgatit rrugën për mashtrimin dërrmues të profetizuar në Kapitullin 9 të Zbulesës.

    Më herët u tha: Hierarkisë katolike iu paraqit një mundësi e përkryer për të hedhur bazat që një mashtrim global të arrijë kulmin në gjeneratën e fundit.

    Qëllimi për këtë mashtrim të ndërlikuar, me shumë shtresa është të mashtroni masat e botës dhe të krijoni një rezultat të dëshiruar.

    Për ta futur botën në një Fe të bashkuar Një Botërore: me papën që mbretëron suprem, djalli do të krijojë një PROBLEM.

    Ky problem mes qytetarëve të tokës do të kërkojë një ZGJIDHJE. ZGJIDHJA do të ketë një rezultat të paracaktuar.

    Krijuesi ynë i mençur ka zbuluar këtë kulm të mashtrimit në Zbulesën 9:

    "Dhe engjëlli i pestë i ra zhurmës dhe pashë një yll që binte nga qielli në tokë: dhe atij iu dha çelësi i humnerës."
    "Dhe ai hapi gropën pa fund, dhe nga gropa doli një tym, si tymi i një furre të madhe; dhe dielli dhe ajri u errësuan nga tymi i gropës.
    "Dhe nga tymi dolën karkaleca mbi tokë dhe atyre iu dha pushtet, siç kanë fuqi akrepat e tokës. “Dhe u urdhërua që të mos i bëjnë dëm barit të tokës, as ndonjë gjë të gjelbër, as ndonjë pemë; por vetëm ata burra që nuk kanë vulën e [Zotit] në ballë.
    “Dhe atyre iu dha që të mos i vrisnin, por të mundoheshin pesë muaj, dhe mundimi i tyre ishte si mundimi i një akrepi kur godet një njeri.
    "Dhe në ato ditë njerëzit do të kërkojnë vdekjen, por nuk do ta gjejnë; dhe do të dëshirojnë të vdesin, dhe vdekja do të ikë prej tyre... dhe fuqia e tyre ishte të lëndonin njerëzit pesë muaj.
    "Dhe kishin mbi ta një mbret, që është engjëlli i humnerës, emri i të cilit në gjuhën hebraike është Abaddon, por në gjuhën greke ka emrin Apollyon.
    Çelësi për të zhbllokuar këtë profeci gjendet në frazën "gropë pa fund" nga fjala greke abussos përkthyer gjithashtu "thellë".

    Në Luka 8:31, demonët u lutën të dërgoheshin në derrat në vend që të ktheheshin në gropë pa fund.

    Njëlloj si fjala angleze abyss. Ylli i rënë nga qielli i referohet Satanait dhe kur i jepet çelësi i gropës pa fund, ai lëshon një luzmë demonësh në tokë
    duke u shfaqur si një pushtim i huaj nga hapësira, Mjerimi i Parë.

    Zgjidhja do të jetë e paracaktuar dhe nën kontrollin e drejtpërdrejtë të vetë Satanit.

    Françesku, Papa VIII dhe i fundit hap përpara për të negociuar këtë paqe të plotë. Një jezuit, ai ka rënë nën kontrollin e drejtpërdrejtë të demonëve
    me anë të ushtrimeve shpirtërore të Ignatius Loyola.

    Françesku është siguruar më parë se ka lidhje simpatike me të gjitha fetë.

    Kështu, do të jetë zgjedhja logjike si përfaqësues i njerëzimit për të vendosur një traktat paqeje me këta pushtues nga hapësira.

    Ky traktat:

    1. Përfundon luftën saktësisht 150 ditë pas fillimit të saj
    2. Vendos papën në krye të Rendit të Ri Botëror si përfaqësues i njerëzimit. 3. Vendos papën si shpëtimtar të njerëzimit në krye të një Rendi dhe feje të re, të unifikuar Një Botërore

    Si shpëtimtar i botës, Papa do të jetë në një pozicion të përsosur për të vendosur një ditë të përbashkët luftanijeje për të gjithë, të dielën, e llogaritur nga kalendari gregorian papal.

    Ky bashkim nën një qeveri dhe një fe do të duket logjik atyre që dëshirojnë më shumë të kenë një paqe tradhtare në një botë mëkatare sesa të jetojnë siç është mënyra e Krijuesit të tyre që sjell jetën e përjetshme. Këta duan vetëm një rrugëdalje të lehtë dhe do të bashkohet dhe do të zbatojë Teokracinë e Re Një Botërore të Satanait.

    Të gjithë krerët e shteteve do t'ia dorëzojnë sovranitetin e tyre Papës, ashtu siç shprehet qartë Shkrimi.

    Dhe dhjetë brirët që pe janë dhjetë mbretër, të cilët nuk kanë marrë ende mbretëri; por merrni pushtetin si mbretër një orë me bishën. Këta kanë një mendje, dhe do t'i japin fuqinë dhe forcën e tyre bishës.' .

    Kjo është ngjarja që fillon luftën përfundimtare midis forcave të së mirës dhe të keqes.

    Nën kërcënimin e agresionit të vazhdueshëm jashtëtokësor, popujt e Tokës do të bashkohen për të bërë luftë të pamëshirshme kundër të gjithë atyre që mbështesin të vërtetën biblike.

    Ata pak të ndërgjegjshëm që e vendosën fjalën e Zotit mbi të gjitha mandatet tokësore do të shihen si renegatë. Liria fetare individuale do të sakrifikohet për një siguri të premtuar, por të fundme - John Quincy Adams.

    “Është më mirë për disa të famullisë, do të argumentohet se sa e gjithë bota të zhytet. në vuajtje-nën agresionin e vazhdueshëm të huaj."

    Kur u hap vula e pestë:

    Gjoni "pa nën altar shpirtrat e atyre që u vranë për fjalën e [Jahuwah], dhe për dëshminë që ata mbajtën; dhe ata bërtitën me zë të lartë, duke thënë:

    Deri kur, o Zot, i shenjtë dhe i vërtetë, nuk do të gjykosh dhe nuk do të hakmerresh mbi ta për gjakun tonë që banojnë në tokë?" Përgjigjja e dhënë është e çuditshme dhe paralajmëron përndjekjen e fortë që do të vijë mbi të drejtët nën Mjerimin e Parë.

    Gjatë asaj kohe shumë do të martirizohen për besimin e tyre pasi ata refuzojnë të bashkohen me botën e ligë për të adhuruar në një ditë që i bën nder shejtanit, mashtruesit të madh.

    “Dhe secilit prej tyre iu dhanë rroba të bardha dhe iu tha që të pushonin edhe për pak kohë, derisa të përmbushen edhe shërbëtorët e tjerë dhe vëllezërit e tyre, që do të vriteshin siç ishin ata".

    Për 500 vjet ky konspiracion jezuit ka mësuar historinë e një toke globi duke rrotulluar vetë diellin duke u rrotulluar rreth qendrës së një galaktike të madhe e cila gjithashtu shpejton me mbi miliarda galaktika në hapësirën e pakufishme.

    Brenda kësaj sfere të pamasë sigurisht që ka lloje të tjera të jetës inteligjente që banojnë halle të tjera, këto gënjeshtra arrijnë kulmin me pushtimin e të huajve të profetizuar në Zbulesën 9. Akti përfundimtar do të ndodhë kur Françesku si përfaqësues i Satanit merr udhëheqjen e botës ndërsa negocionte një traktat paqeje në emër të racës njerëzore me engjëjt e rënë.

    Atëherë, Satani do të ketë arritur qëllimin e tij të dëshiruar prej kohësh për të sunduar Tokën.

    Mjerimi i Parë zbulon sekuencën hapëse të ngjarjeve në fund të lojës së Satanait për të mashtruar botën.

    Këta engjëj të këqij si jashtëtokësorë do të kenë një pamje të dallueshme dhe do të nisë një sulm të tmerrshëm në tokë që do të zgjasë për 150 ditë fjalë për fjalë.

    Boritë janë njëkohësisht një paralajmërim solemn dhe një ftesë e mëshirshme.

    Ata paralajmërojnë se sprova do të mbyllet së shpejti dhe do t'i ftojë të gjithë në tokë të pranojnë dhuratën falas të jetës së përjetshme të Jahuvait.

    Ata që ua vënë veshin paralajmërimeve të borive tregojnë me mirënjohjen e tyre të dashur duke jetuar në përputhje me vullnetin e Jahushuas dhe janë në bindje ndaj të gjitha kërkesave të ligjit të Tij hyjnor, duke përfshirë Urdhërimin e Katërt. Borizat janë dhurata të dashura këtyre shenjtorëve të gjallë të Jahuve, të cilët pas mbylljes së provës qëndroni në sytë e një Elohim të Shenjtë pa ndërmjetës.

    Pothuajse 2000 vjet më parë shumë përpara se të shfaqej një katolik romak apo jezuit, kjo seri ngjarjesh ishte parathënë. A nuk është paranjohja e mahnitshme e Atit tonë forco vërtet besimin tonë, të drejtët do t'i shohin boritë të shpalosen siç u profetizua dhe guximi i tyre forcohet. Ata udhëhiqen në mënyrë më të qëndrueshme të mbështeten në premtimet e atij që nuk mund të gënjejë.

    Ne e dimë se pushtimi i alienëve është problemi i prodhuar.

    Natyrisht, një përfaqësues i njerëzimit do të zgjidhet për të negociuar një traktat paqeje me këta pushtues.

    Për shekuj me radhë, jezuitët kanë punuar për të bindur racën njerëzore se bota është e rrumbullakët.

    Ky papë jezuit bashkon njerëzimin në turp, të gjithë nën një qeveri dhe një fe, askush prej të cilëve nuk do ta njohë kurrë bukurinë e jetës së përjetshme dhe kjo shumë afër ardhjes së dytë të Jahushuas, Mesia e botës. Pastaj Papa Françesku qëndron përpara atyre që kanë mbetur në tokë
    si dashamirës i tyre kryesor. E vërteta është një pushtim jashtëtokësor nuk është e mundur brenda një toke të mbyllur. Askush nuk do të binte në këtë iluzion me një kuptim të qartë nga shkrimet e shenjta dhe me një kuptim të saktë shpirtëror të shtrirjes së tokës sonë dhe të universit të Jahuwah-ut.

    Njerëzit që e dinë të vërtetën do të kuptonin shpejt çdo jashtëtokësor që shfaqet në sistemin tonë të mbyllur atëherë duhet të jenë demonë. Dhe çdo përpjekje për të vendosur në krye Papën e një feje të vetme botërore do të dështonte dukshëm.

    Papa nuk do të pranohej kurrë si shpëtimtari i racës njerëzore në një traktat paqeje të ndërmjetësuar me demonët.

    Masat do ta shihnin Françeskun duke bashkëpunuar me engjëjt e rënë dhe do të largoheshin prej tij me neveri dhe megjithatë, Mjerimi i Parë është vetëm fillimi, vetëm zbrazëtia e hapjes në këtë kulm të epokave.

    Ai hedh themelet për një mashtrim edhe më të madh që do të pasojë shpejt më pas.

    Sigurohuni që të shikoni videon e radhës në këtë seri.

    Kryevepra e djallit: Ardhja e dytë e falsifikuar!

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: Dr. Thomas Horn: Vatikani po përgatit mashtrimin e djallit: shpëtimi na vjen nga alienët!

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Teleskopi i Vatikanit qe menaxhohet nga jezuitet ne majen e malit ne shtetin e Arizonas ne SHBA. Emri i teleskopit? LUCIFER!

    Ky pretendim është i pavërtetë. "Lucifer" nuk është emri i teleskopit në majën e malit në shtetin e Arizonas në SHBA që menaxhohet nga Jezuitët për Vatikanin. Kjo është një teori konspiracioni e pa baza. Teleskopi në fjalë quhet "Large Binocular Telescope" (LBT) dhe është një projekt i përbashkët midis shumë institucioneve shkencore dhe universiteteve, duke përfshirë edhe Vatikanin. Nuk ka asnjë lidhje me emrin "Lucifer".

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: Dokumentari: Historia e humbur e tokës së sheshtë

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Dokumentari: Roli 500 vjecar i jezuiteve ne promovimin e idese se toka eshte ne forme sferike



    Transkripti ne shqip:

    [Muzikë]

    Zbulimet e fundit kanë zbuluar data, agjenda dhe qëllime që i lidhin jezuitët me një mashtrim masiv me qëllim të një deluzioni shumëplanësh të kohës së fundit.

    Dizajni i këtij komploti thellësisht të fshehur ka qenë për të ndryshuar perceptimin e masave në lidhje me autoritetin e Biblës, formën e saktë të tokës, paraqitjen e universit dhe pozitën e Krijuesit në të. Ky ndryshim në perceptim ka përgatitur mendjet për iluzionin dërrmues që do të lindte në botë nën Mjerimin e Parë. Boria e Pestë i profetizuar në Zbulesën 9,

    "Ky iluzion do të jetë një sulm demonik nën pretekstin e një pushtimi të huaj."

    Thuhet se Vladimir Lenini thuhet se ka vërejtur:

    "Një gënjeshtër e thënë mjaft shpesh bëhet e vërtetë."

    Ky citat zbulohet brenda besimit të shumicës.

    Toka është një sferë; ajo rrotullohet nëpër hapësirë ndërsa rrotullohet rreth diellit, duke lëvizur mijëra kilometra në orë brenda galaktikës sonë të Rrugës së Qumështit.

    Kaq i rrënjosur është ky besim, nëse dikush flet për fjalët "Tokë e sheshtë", dëgjuesit nënqeshin.

    Reflektimi mendor i një rrafshine të sheshtë nga e cila një person mund të bjerë në një hapësirë të pafundme krijon këtë mosrespekt. Një tokë rruzullore, sepse e paprovuar, është pseudoshkencë, megjithatë besohet në mbarë botën dhe kalohet brez pas brezi, dhe kushdo që e vë në dyshim tallen dhe tallen.

    Për mijëvjeçarë njerëzit e arsimuar mirë besonin se toka ishte e sheshtë, dhe vendoset në qendër të universit të mbyllur aty me një mbulesë mbrojtëse. Në fillim të shekullit të 16-të, Nikolaus Koperniku prezantoi një model të ndryshëm të universit, në të cilën dielli ishte në qendër dhe toka rrotullohej rreth tij.

    Sot mësohet modeli heliocentrik i Kopernikut, ndërsa modeli gjeocentrik i mëparshëm është refuzuar plotësisht. Më pak se 100 vjet më vonë, Galileo u ndoq penalisht nga Kisha Katolike për promovimin e teorisë së Kopernikut dhe u detyrua të hiqte dorë nga besimet e tij dhe të kalonte vitet e fundit të jetës në arrest shtëpiak.

    Ndjekja penale e Galileos për promovimin e heliocentrizmit është befasuese, pasi Kisha Katolike fillimisht mbështeti teoritë e Kopernikut.

    Merrni parasysh faktet e mëposhtme:

    1. Ndërsa disa burime pohojnë Kopernikun nuk mori kurrë betimet e priftit, ai ishte klerik dhe nuk u martua kurrë. Për më tepër, “Fakti që në vitin 1537 Mbreti Sigismund i Polonisë vendosi emrin e tij në listën e katër kandidatëve për vendin vakant peshkopal të Ermland, bën të mundur që, të paktën në jetën e mëvonshme, ai të kishte hyrë në priftëri”.

    2. Kur Papa Pali III kërkoi këshilla nga Koperniku se si të reformohej kalendari, Koperniku në fillim ngurroi të përgjigjej. Më vonë, ai i shkroi një seri letrash Papës që përmbanin vëzhgime të sakta që "në fakt shërbeu, shtatëdhjetë vjet më vonë, si bazë për përpunimin e kalendarit gregorian".

    3. Për një kohë të gjatë Koperniku refuzoi të publikonte bindjet e tij në një univers heliocentrik. Më në fund, në 1531, ai botoi një abstrakt të shkurtër, duke e shprehur teorinë e tij në shtatë aksioma. Nga kjo, koncepti u përhap me shpejtësi.

    4. Dy vjet më vonë, Albert Widmanstadt mbajti leksion mbi modelin e Kopernikut para Papës Klementi VII, veprim për të cilin u shpërblye shumë.

    5. Në vitin 1536, Kardinali Schonberg, i cili ishte Kryepeshkop i Kapuas, i kërkoi Kopernikut të botonte plotësisht teorinë e tij ose, të paktën, të bënte një kopje me shpenzimet e Kardinalit.

    6. Midis 1539 dhe 1541, Koperniku botoi dhe shpërndau një letër prej 66 faqesh dhe një kapitull paraprak.

    7. Koperniku shpjegoi në një letër drejtuar Papa Palit III se ai më në fund iu dorëzua nxitjes këmbëngulëse të kardinalit Schonberg, Peshkopi Giese i Culm, dhe njerëz të tjerë të ditur, dhe ranë dakord të botonin dorëshkrimet e tij. Teoria e Kopernikut për një univers heliocentrik ishte i njohur në shtresat e larta të kishës katolike gjatë jetës së tij.

    Ndërsa ai preferoi që teoritë e tij të botoheshin pas vdekjes së tij, ai përfundimisht pranoi të botonte dorëshkrimet e tij mbi thirrjet e vazhdueshme të zyrtarëve të lartë të kishës. . Katolikët nuk ishin të parët që hodhën poshtë pikëpamjet e Kopernikut, sepse ata vetë e pranojnë, "Opozita u ngrit fillimisht kundër sistemit të Kopernikut nga teologët protestantë për arsye biblike."

    Kisha Katolike përparoi modelin heliocentrik të Kopernikut duke e nxitur vazhdimisht që ta përhapte atë jashtë vendit, së bashku me teoritë e tjera që kundërshtonin Shkrimet e Shenjta.

    Nevoja për të ndryshuar konceptin publik nga një besim i saktë në një tokë të sheshtë, të mbyllur, në një besim të rremë u rrit ngadalë. Me hapa bebesh të zgjuara e gjithë bota do të bëhej e pranueshme ndaj iluzionit përfundimtar të një pushtimi të huaj nën Mjerimin e Parë. Hierarkia katolike kishte mundësinë e përsosur për të hedhur bazat që një mashtrim global të arrijë kulmin në brezin e fundit të kësaj toke.

    Ky mashtrim kërkonte një tokë rruzullore që rrotullohej në të gjithë shtrirjen e gjerë të hapësirës, një hapësirë e banuar nga alienët dhe forma të tjera të ndjeshme të jetës.

    Këto trillime krijuan dyshime në Bibël, duke e vënë shkencën përpara Shkrimit, që e këshillon njerëzimin toka është e mbyllur dhe e palëvizshme.

    Ata gjithashtu e vendosën Krijuesin larg krijimit të Tij duke paraqitur një univers të paimagjinueshëm të gjerë.

    Për të krijuar këtë transformim dhe besim, Shoqëria e sapokrijuar e Jezusit, të njohur zakonisht si jezuitët, u bënë agjentët e ndryshimit. Kisha Katolike Romake po bënte luftë kundër besimtarëve të rinj protestantizëm që vinin nga sistemi i tyre, ndërsa Koperniku po i rezistonte apeleve për të publikuar teorinë e tij të një sistemi diellor heliocentrik.

    Nën miratimin e Papës Pali III, urdhri i Jezuitëve u krijua në 1540 dhe Koperniku ia kushtoi librin e tij Revolucionet e Trupave Qiellor po të njëjtit Papë.

    Ky urdhër i sapoformuar, instrumenti i përsosur për të zbatuar një operacion klandestin për Papën e Romës, filloi të ndryshojë perceptimin publik për autoritetin e Shkrimeve, tokës dhe Krijuesit përmes Revolucionit të Kopernikut. Duke i mësuar qëllimisht pasuesit e tyre për të ftuar shpirtrat djallëzorë në shpirtrat e tyre njerëzorë, jezuitët ekspozuan se çfarë lloj njerëzimi ishte në të vërtetë secili.

    Themeluesi jezuit, Ignatius nga Loyola, u kishte mësuar të gjithë anëtarëve të Shoqërisë së Jezusit ushtrime të caktuara shpirtërore që i bënë ata skllevër praktik dhe të kontrolluar nga mendja e Satanait.

    Ata do të bëheshin çdo ditë si "kufoma ose kufoma", që "i binden pa hezitim" vullnetit të eprorëve të tyre. Duke hapur mendjen ndaj ndikimit të demonëve, këta jezuitë sollën një frymë keqdashjeje, një inteligjencë demonike që ishte e paprecedentë në katolicizëm.

    Tani, të kontrolluar në mënyrë satanike, priftërinjtë jezuitë u bënë të suksesshëm në çdo përpjekje të keqe. Ata u bënë famëkeq për aftësinë e tyre në mashtrim dhe mashtrim. Aftësia e tyre për të depërtuar në qeveri dhe institucionet e të mësuarit; qëndrimin e tyre si këshilltarë të mbretërve dhe liderë të rinj në arsim; vetë ndikimi që ata patën ishte i barabartë për t'u bërë njerëzisht i pakapërcyeshëm. Puna përmes enteve qeveritare dhe në fushën e arsimit botëror; ata drejtojnë kërkimin shkencor për të çuar përpara qëllimet e tyre, dhe paraqesin gënjeshtrën më të madhe të të gjitha kohërave: një glob Tokë.

    Pas botimeve të Kopernikut, ka të ngjarë që Urdhri i Jezuitëve të ketë prodhuar më shumë astronomë se çdo demografi tjetër në Evropë, që gjoja është një rend fetar duhet të prodhojë kaq shumë shkencëtarë duhet të shkaktojë habi.

    Megjithatë, pasi këta shkencëtarë janë fokusuar pothuajse ekskluzivisht vetëm në një fushë, kjo na jep arsye të pyesim. . Me refuzimin e Shkrimeve të Shenjta, të cilat na mësojnë se Toka është një objekt i palëvizshëm, i palëvizshëm nën një mbulesë mbrojtëse; u hodh një themel i poshtër. Në krye të kësaj u ndërtuan perversitete të krijuara për të detyruar njerëzimin për të zbatuar vetë fjalën e Atit tonë, Jahuvah. Me Modelin Biblik Gjeocentrik të refuzuar, kërkohej një shpjegim i ri. Një glob Toka, orbita e saj e diellit për miliona milje çdo vit, mbretëri të pakufizuara të hapësirës me miliarda galaktika secili i përbërë nga miliarda yje me botë të panumërta.

    E gjithë kjo u bë e nevojshme për të shpjeguar Modelin e ri Heliocentrik të universit dhe njerëzimi për një kohë të shkurtër humbi rëndësinë e tij hyjnore.

    Më pas, u krijua një mjedis brenda të cilit shkrimet e Çarls Darvinit gjeti një audiencë të hapur. Një shkencë e tregoi Biblën gabim; përçmuesi më pas u largua nga djemtë e saj fetarë të gjithë së bashku. Çdo gjë u bë e mundur papritur, nuk kishte asgjë mbi pyetjet, duke përfshirë mënyrën se si Toka dukej se shfaqej në pafundësinë e hapësirës me gjithçka tjetër dhe ekzistenca e jashtëtokësorëve.

    Teoria e Big Bengut(Shpërthimit Të Madh) është [sot] shpjegimi kryesor se si filloi universi.

    Në mënyrën më të thjeshtë, ai flet për universin siç e njohim ne, duke filluar me një singularitet të vogël, më pas duke u fryrë në kozmos gjatë 13.8 miliardë viteve të ardhshme që ne e dimë sot. Prifti Andrew Pinsent mban diploma të avancuara në Teologji nga Universiteti Papnor Gregorian në Romë, si dhe një doktoraturë në fizikën e grimcave nga Oksfordi.

    Në janar 2015, ai shkroi 'Të jesh edhe prift dhe një ish fizikan i grimcave në CERN, shpesh më kërkohet të mbaj fjalime mbi besimin dhe shkencën.

    Shumë shpesh të rinjtë më bëjnë pyetjen e mëposhtme: "Si mund të jesh prift dhe të besosh në Big Bang?"

    Për të cilën jam i kënaqur t'i përgjigjem: "Ne e shpikëm! Ose më saktë, Prifti Georges Lemaître shpiku teorinë që sot quhet "Big Bang" dhe të gjithë duhet të dinë për të."

    Autori i Teorisë së Big Bengut nuk ishte askush tjetër veçse prifti i trajnuar nga jezuitët Georges Lemaître.

    Më 28 tetor 2014 Sarah Kerr raportoi.

    Duke folur me anëtarët e Akademisë Papnore të Shkencave, "Papa tha se është e mundur të besosh në të dyja, këmbëngulja që Zoti ishte përgjegjës për Big Bengun nga i cili evoluoi e gjithë jeta.'

    Ndiqni nga shkaku në pasojë:

    1. Pa një tokë rruzullore që rrethon diellin nëpër skajet e largëta të hapësirës, ne nuk kemi BIG BANG.
    2. Pa Big Bengun, ne nuk kemi Evolucion.
    3. Pa evolucion, ne kemi më shumë gjasa të pranojmë krijimin si një akt e dizajnit inteligjent nga një KRIJUES HYJNOR.

    Kisha Katolike Romake, në fakt, e pranon evolucionin.

    Pranimi i evolucionit dhe ligjit të tij integral të "mbijetesës së më të fortit", shkaktoi gjakderdhjet e shekullit të 20-të, në të cilat miliona humbën jetën.

    Studiues të shumtë kanë krijuar lidhje të padiskutueshme midis Vatikanit dhe Partisë Naziste.

    Pavarësisht nga niveli i bashkëpunimit midis Vatikanit dhe nazistëve, ajo që ndodhi pas Luftës së Dytë Botërore është edhe më domethënëse.

    Operacioni Paperclip kontrabandoi qindra shkencëtarë nazistë, duke përfshirë oficerët e lartë SS në gjyq për krime lufte, në Shtetet e Bashkuara për përdorim në garën hapësinore të Luftës së Ftohtë të Amerikës. Njëri prej tyre, anëtarët e partisë naziste, Wernher von Braun, u promovua në krye të Qendrës së Fluturimit Hapësinor të NASA-s Marshall.

    “Nën operacionin Paper Clip, rreth 350 shkencëtarë gjermanë dhe ish-agjentë të inteligjencës iu dhanë viza dhe punë të paguara mirë. Shumë nga ata shkencëtarë kishin të kaluar të dyshimtë.

    Vetë Braun kishte qenë një anëtar aktiv i Partisë Naziste dhe kolegu i tij në NASA, Dr. Hubertus Strughold, një specialist i mjekësisë së aviacionit, kishte kryer eksperimente mbi të burgosurit e kampeve të përqendrimit."

    Qëllimi i kësaj ndërmarrje masive dhe të paligjshme duket se ka qenë për krijimin e një autoriteti mbarëbotëror për të gjitha gjërat që kanë të bëjnë me hapësirën dhe astronominë.

    NASA u bë fytyra publike e hapësirës.

    Ajo ka vepruar prej kohësh si një front që siguron një botë të paditur me pseudoshkencë, legjitimuar nga mbështetja e qeverisë amerikane. NASA është monopoli i saj. Ai kontrollon shpërndarjen e informacionit publik mbi astronominë ndërsa fsheh fakte që nuk dëshiron që publiku t'i dijë.

    Ndërsa shumë vende dhe universitete kanë observatorë, gjithmonë janë deklaratat, fotografitë dhe zbulimet e NASA-s që bëjnë titujt kryesorë të lajmeve. Me NASA në krye për rrjedhën e informacionit astronomik për publikun, duket se Vatikani ka mbetur një lojtar qendror në astronominë vërtetë të saktë duke mos u lëshuar në publik.

    Për qindra vjet, Vatikani ka pasur më shumë teleskopë dhe observatorë se çdo organizatë, universitet privat apo qeveri.

    NASA dhe Vatikani zotërojnë së bashku LUCIFER, teleskopin dylbi më të madh në botë.

    Sipas faqes zyrtare të Vatikanit, Observatori i Vatikanit është një nga institutet më të vjetra astronomike në botë.

    E megjithatë... ku janë fotografitë? Ku janë njoftimet e lajmeve të zbulimeve të fundit?

    Çfarë kanë bërë saktësisht astronomët jezuitë gjatë 500 viteve të fundit?

    Vetëm ata e dinë .... Publikimi publik i informacionit të NASA-s, duke promovuar idenë e një universi në zgjerim, pra gjithnjë e më të madh, me përmasa të pakuptueshme ka çuar në supozimin se duhet të ketë jetë aliene në planetë të tjerë.

    Në fund të fundit, nëse Big Bengu prodhoi jetë në tokë, pse jeta inteligjente nuk mund të kishte evoluar diku tjetër?

    Në kombinim me Hollywood-in dhe zhanrin e fantashkencës, NASA ka krijuar një mjedis në të cilën kontakti me format e jetës jashtëtokësore është edhe i frikshëm, por edhe i dëshirueshëm.

    Një libër i kohëve të fundit mund të mbajë çelësin për të kuptuar hapat e fundit në këtë komplot të gjatë për të mashtruar brezin e fundit. Autorët Tom Horn dhe Chris Putnam, kohët e fundit botoi një libër befasues në të cilin ata pretendonin Vatikanin kërkon në mënyrë aktive jetë jashtëtokësore me teleskopin e tyre të ri LUCIFER.

    Libri, Exo-Vaticana: Petrus Romanus, Projekti LUCIFER, dhe plani mahnitës i Vatikanit për ardhjen e një Shpëtimtari Alien, pohon se Vatikani është duke pritur për një Shpëtimtar jashtëtokësor.

    Në hulumtimin e librit të tyre, "Horn dhe Putnam iu dha leja për të vizituar observatorin në malin Graham, i cili pret teleskopin e teknologjisë së avancuar të Vatikanit (VATT), në shtator 2012. “Jo vetëm që ishin në gjendje të diskutonin studimin e hapësirës së thellë me astronomët jezuitë atje, por ata gjithashtu fituan akses tek një [nga] astronomët më të mirë të Vatikanit në Romë.

    "Horn tha vëllai Guy Consolmagno, i cili është quajtur edhe astronomi papal, u tha autorëve disa informacione befasuese gjatë pesë intervistave. “Thotë ai pa kërkuar falje se shumë shpejt kombet e botës do ti kthejnë sytë nga alienët për shpëtimin e tyre”, tha Horn.

    “Consolmagno gjithashtu u dha autorëve dokumente private të Vatikanit, të cilat zbulojnë shumë nga të menduarit të teologëve dhe astronomëve të nivelit të lartë brenda Kishës. “Horn tha se këto dokumente tregojnë se ata besojnë se së shpejti do të na vizitojë një shpëtimtar i huaj nga një botë tjetër."

    Këto deklarata nuk janë aq tronditëse kur Vatikani po evoluon gjithnjë kuptohet qëndrimi ndaj shkencës dhe hapësirës. Më 12 maj 2014, Papa Françesku shprehu një gatishmëri për të pagëzuar jashtëtokësorët që tregonin një dëshirë për pagëzim.

    Ndërsa komenti ishte qartësisht i paqartë, ai bëri titujt ndërkombëtarë duke kënduar: "Papa i ftohtë është aq i lezetshëm sa është i gatshëm të pagëzojë marsianë!"

    Efekti neto, e hoqi idenë nga fantashkenca dhe e transferoi atë në fushën e mundësisë. Duke folur për të sikur të ishte e mundur, lind mendjet më të mësuara me konstruktin.

    Pasi Vatikani priti një konferencë pesë-ditore mbi jetën jashtëtokësore, Prifti katolik, Jonathan Morris, u shfaq në Fox News (SHBA) për t'iu përgjigjur disa pyetjeve.

    Si do të ndryshonte atëherë mësimet e kishës? Nëse mendoni për një moment, nëse përcaktoni se atje ka një jetë jashtëtokësore. Epo, një gjë do të ishte magjepsëse do të ishte jo vetëm jetë jashtëtokësore, por nëse do të ishit forma jete inteligjente jashtëtokësore, kjo do të na bënte patjetër të ktheheshim dhe të themi: "Ndoshta kuptimi ynë i të vërtetave të përhershme duhet përditësuar." Tani, mënyra se si e shikojmë është kjo: nuk ka të bëjë nëse Zoti ishte apo jo Krijuesi, por më tepër se si Ai krijoi. Nuk është çështja nëse mëkati fillestar, kjo është historia e Adamit dhe Evës, është e vërtetë apo jo, por të kuptuarit tonë se si ndodhi kjo. Pra, po rritet në të kuptuarit tonë e të vërtetave të përhershme. Unë mendoj se ky është një shpjegim interesant atje dhe mendoj gjithashtu nëse ata ishin të vendosur Ati, do të kishte një tërmet, apo jo? Do të ishte dhe veçanërisht nëse Vatikani do të përfshihej në pranimin e tij.

    Vënia në pikëpyetje e kozmologjisë së tokës, shpesh çon në dyshimin e njerëzve për Shkrimin dhe Autorin e tij dhe përgatit rrugën për mashtrimin dërrmues të profetizuar në Kapitullin 9 të Zbulesës.

    Më herët u tha: Hierarkisë katolike iu paraqit një mundësi e përkryer për të hedhur bazat që një mashtrim global të arrijë kulmin në gjeneratën e fundit.

    Qëllimi për këtë mashtrim të ndërlikuar, me shumë shtresa është të mashtroni masat e botës dhe të krijoni një rezultat të dëshiruar.

    Për ta futur botën në një Fe të bashkuar Një Botërore: me papën që mbretëron suprem, djalli do të krijojë një PROBLEM.

    Ky problem mes qytetarëve të tokës do të kërkojë një ZGJIDHJE. ZGJIDHJA do të ketë një rezultat të paracaktuar.

    Krijuesi ynë i mençur ka zbuluar këtë kulm të mashtrimit në Zbulesën 9:

    "Dhe engjëlli i pestë i ra zhurmës dhe pashë një yll që binte nga qielli në tokë: dhe atij iu dha çelësi i humnerës."
    "Dhe ai hapi gropën pa fund, dhe nga gropa doli një tym, si tymi i një furre të madhe; dhe dielli dhe ajri u errësuan nga tymi i gropës.
    "Dhe nga tymi dolën karkaleca mbi tokë dhe atyre iu dha pushtet, siç kanë fuqi akrepat e tokës. “Dhe u urdhërua që të mos i bëjnë dëm barit të tokës, as ndonjë gjë të gjelbër, as ndonjë pemë; por vetëm ata burra që nuk kanë vulën e [Zotit] në ballë.
    “Dhe atyre iu dha që të mos i vrisnin, por të mundoheshin pesë muaj, dhe mundimi i tyre ishte si mundimi i një akrepi kur godet një njeri.
    "Dhe në ato ditë njerëzit do të kërkojnë vdekjen, por nuk do ta gjejnë; dhe do të dëshirojnë të vdesin, dhe vdekja do të ikë prej tyre... dhe fuqia e tyre ishte të lëndonin njerëzit pesë muaj.
    "Dhe kishin mbi ta një mbret, që është engjëlli i humnerës, emri i të cilit në gjuhën hebraike është Abaddon, por në gjuhën greke ka emrin Apollyon.
    Çelësi për të zhbllokuar këtë profeci gjendet në frazën "gropë pa fund" nga fjala greke abussos përkthyer gjithashtu "thellë".

    Në Luka 8:31, demonët u lutën të dërgoheshin në derrat në vend që të ktheheshin në gropë pa fund.

    Njëlloj si fjala angleze abyss. Ylli i rënë nga qielli i referohet Satanait dhe kur i jepet çelësi i gropës pa fund, ai lëshon një luzmë demonësh në tokë
    duke u shfaqur si një pushtim i huaj nga hapësira, Mjerimi i Parë.

    Zgjidhja do të jetë e paracaktuar dhe nën kontrollin e drejtpërdrejtë të vetë Satanit.

    Françesku, Papa VIII dhe i fundit hap përpara për të negociuar këtë paqe të plotë. Një jezuit, ai ka rënë nën kontrollin e drejtpërdrejtë të demonëve
    me anë të ushtrimeve shpirtërore të Ignatius Loyola.

    Françesku është siguruar më parë se ka lidhje simpatike me të gjitha fetë.

    Kështu, do të jetë zgjedhja logjike si përfaqësues i njerëzimit për të vendosur një traktat paqeje me këta pushtues nga hapësira.

    Ky traktat:

    1. Përfundon luftën saktësisht 150 ditë pas fillimit të saj
    2. Vendos papën në krye të Rendit të Ri Botëror si përfaqësues i njerëzimit. 3. Vendos papën si shpëtimtar të njerëzimit në krye të një Rendi dhe feje të re, të unifikuar Një Botërore

    Si shpëtimtar i botës, Papa do të jetë në një pozicion të përsosur për të vendosur një ditë të përbashkët luftanijeje për të gjithë, të dielën, e llogaritur nga kalendari gregorian papal.

    Ky bashkim nën një qeveri dhe një fe do të duket logjik atyre që dëshirojnë më shumë të kenë një paqe tradhtare në një botë mëkatare sesa të jetojnë siç është mënyra e Krijuesit të tyre që sjell jetën e përjetshme. Këta duan vetëm një rrugëdalje të lehtë dhe do të bashkohet dhe do të zbatojë Teokracinë e Re Një Botërore të Satanait.

    Të gjithë krerët e shteteve do t'ia dorëzojnë sovranitetin e tyre Papës, ashtu siç shprehet qartë Shkrimi.

    Dhe dhjetë brirët që pe janë dhjetë mbretër, të cilët nuk kanë marrë ende mbretëri; por merrni pushtetin si mbretër një orë me bishën. Këta kanë një mendje, dhe do t'i japin fuqinë dhe forcën e tyre bishës.' .

    Kjo është ngjarja që fillon luftën përfundimtare midis forcave të së mirës dhe të keqes.

    Nën kërcënimin e agresionit të vazhdueshëm jashtëtokësor, popujt e Tokës do të bashkohen për të bërë luftë të pamëshirshme kundër të gjithë atyre që mbështesin të vërtetën biblike.

    Ata pak të ndërgjegjshëm që e vendosën fjalën e Zotit mbi të gjitha mandatet tokësore do të shihen si renegatë. Liria fetare individuale do të sakrifikohet për një siguri të premtuar, por të fundme - John Quincy Adams.

    “Është më mirë për disa të famullisë, do të argumentohet se sa e gjithë bota të zhytet. në vuajtje-nën agresionin e vazhdueshëm të huaj."

    Kur u hap vula e pestë:

    Gjoni "pa nën altar shpirtrat e atyre që u vranë për fjalën e [Jahuwah], dhe për dëshminë që ata mbajtën; dhe ata bërtitën me zë të lartë, duke thënë:

    Deri kur, o Zot, i shenjtë dhe i vërtetë, nuk do të gjykosh dhe nuk do të hakmerresh mbi ta për gjakun tonë që banojnë në tokë?" Përgjigjja e dhënë është e çuditshme dhe paralajmëron përndjekjen e fortë që do të vijë mbi të drejtët nën Mjerimin e Parë.

    Gjatë asaj kohe shumë do të martirizohen për besimin e tyre pasi ata refuzojnë të bashkohen me botën e ligë për të adhuruar në një ditë që i bën nder shejtanit, mashtruesit të madh.

    “Dhe secilit prej tyre iu dhanë rroba të bardha dhe iu tha që të pushonin edhe për pak kohë, derisa të përmbushen edhe shërbëtorët e tjerë dhe vëllezërit e tyre, që do të vriteshin siç ishin ata".

    Për 500 vjet ky konspiracion jezuit ka mësuar historinë e një toke globi duke rrotulluar vetë diellin duke u rrotulluar rreth qendrës së një galaktike të madhe e cila gjithashtu shpejton me mbi miliarda galaktika në hapësirën e pakufishme.

    Brenda kësaj sfere të pamasë sigurisht që ka lloje të tjera të jetës inteligjente që banojnë halle të tjera, këto gënjeshtra arrijnë kulmin me pushtimin e të huajve të profetizuar në Zbulesën 9. Akti përfundimtar do të ndodhë kur Françesku si përfaqësues i Satanit merr udhëheqjen e botës ndërsa negocionte një traktat paqeje në emër të racës njerëzore me engjëjt e rënë.

    Atëherë, Satani do të ketë arritur qëllimin e tij të dëshiruar prej kohësh për të sunduar Tokën.

    Mjerimi i Parë zbulon sekuencën hapëse të ngjarjeve në fund të lojës së Satanait për të mashtruar botën.

    Këta engjëj të këqij si jashtëtokësorë do të kenë një pamje të dallueshme dhe do të nisë një sulm të tmerrshëm në tokë që do të zgjasë për 150 ditë fjalë për fjalë.

    Boritë janë njëkohësisht një paralajmërim solemn dhe një ftesë e mëshirshme.

    Ata paralajmërojnë se sprova do të mbyllet së shpejti dhe do t'i ftojë të gjithë në tokë të pranojnë dhuratën falas të jetës së përjetshme të Jahuvait.

    Ata që ua vënë veshin paralajmërimeve të borive tregojnë me mirënjohjen e tyre të dashur duke jetuar në përputhje me vullnetin e Jahushuas dhe janë në bindje ndaj të gjitha kërkesave të ligjit të Tij hyjnor, duke përfshirë Urdhërimin e Katërt. Borizat janë dhurata të dashura këtyre shenjtorëve të gjallë të Jahuve, të cilët pas mbylljes së provës qëndroni në sytë e një Elohim të Shenjtë pa ndërmjetës.

    Pothuajse 2000 vjet më parë shumë përpara se të shfaqej një katolik romak apo jezuit, kjo seri ngjarjesh ishte parathënë. A nuk është paranjohja e mahnitshme e Atit tonë forco vërtet besimin tonë, të drejtët do t'i shohin boritë të shpalosen siç u profetizua dhe guximi i tyre forcohet. Ata udhëhiqen në mënyrë më të qëndrueshme të mbështeten në premtimet e atij që nuk mund të gënjejë.

    Ne e dimë se pushtimi i alienëve është problemi i prodhuar.

    Natyrisht, një përfaqësues i njerëzimit do të zgjidhet për të negociuar një traktat paqeje me këta pushtues.

    Për shekuj me radhë, jezuitët kanë punuar për të bindur racën njerëzore se bota është e rrumbullakët.

    Ky papë jezuit bashkon njerëzimin në turp, të gjithë nën një qeveri dhe një fe, askush prej të cilëve nuk do ta njohë kurrë bukurinë e jetës së përjetshme dhe kjo shumë afër ardhjes së dytë të Jahushuas, Mesia e botës. Pastaj Papa Françesku qëndron përpara atyre që kanë mbetur në tokë
    si dashamirës i tyre kryesor. E vërteta është një pushtim jashtëtokësor nuk është e mundur brenda një toke të mbyllur. Askush nuk do të binte në këtë iluzion me një kuptim të qartë nga shkrimet e shenjta dhe me një kuptim të saktë shpirtëror të shtrirjes së tokës sonë dhe të universit të Jahuwah-ut.

    Njerëzit që e dinë të vërtetën do të kuptonin shpejt çdo jashtëtokësor që shfaqet në sistemin tonë të mbyllur atëherë duhet të jenë demonë. Dhe çdo përpjekje për të vendosur në krye Papën e një feje të vetme botërore do të dështonte dukshëm.

    Papa nuk do të pranohej kurrë si shpëtimtari i racës njerëzore në një traktat paqeje të ndërmjetësuar me demonët.

    Masat do ta shihnin Françeskun duke bashkëpunuar me engjëjt e rënë dhe do të largoheshin prej tij me neveri dhe megjithatë, Mjerimi i Parë është vetëm fillimi, vetëm zbrazëtia e hapjes në këtë kulm të epokave.

    Ai hedh themelet për një mashtrim edhe më të madh që do të pasojë shpejt më pas.

    Sigurohuni që të shikoni videon e radhës në këtë seri.

    Kryevepra e djallit: Ardhja e dytë e falsifikuar!
    Në fillim, është e rëndësishme të theksohet se idenë se Toka është në formë sferike e kanë zbuluar dhe argumentuar shkencëtarë të tjerë para se Jezuitët të nisen të kenë ndonjë ndikim në këtë fushë. Megjithatë, është e vërtetë se Jezuitët kanë luajtur një rol të rëndësishëm në promovimin e kësaj ideje.

    Në shekullin XVI, Jezuitët filluan të bëjnë studime mbi Tokën dhe hapën shumë observatorë në të gjithë botën. Ata u marrën me matjet e largësive midis yjeve dhe planetëve, dhe kjo i ndihmoi të zbulojnë se Toka është në formë sferike. Një nga shembujt më të rëndësishëm të kësaj është shkencëtori Jezuit Christoph Scheiner, i cili në vitin 1611 publikoi një libër në të cilin argumentonte se eklipsi i diellit mund të shpjegohej vetëm nëse Toka ishte në formë sferike.

    Jezuitët vazhduan të bëjnë punë shumë të rëndësishme në këtë fushë gjatë shekujve të mëvonshëm, duke përfshirë edhe misionarët e tyre që udhëtonin nëpër botë dhe bënin shënime të hollësishme për mjedisin dhe formën e Tokës. Për shembull, në shekullin XVIII, Jezuiti spanjoll Jose de Acosta shkroi një libër të quajtur "Historia Natural y Moral de las Indias", në të cilin ai argumentonte se Toka ishte në formë sferike.

    Për këto arsye, mund të thuhet se Jezuitët kanë luajtur një rol të rëndësishëm në promovimin e idesë se Toka është në formë sferike. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se kjo ide nuk është e tyre ekskluzive dhe se ka qenë një zbulim i shumë shkencëtarëve të tjerë në historinë e njerëzimit.

    ka shumë shkencëtarë të tjerë që kanë argumentuar se Toka është në formë sferike, jo vetëm Jezuitët. Një nga shkencëtarët më të njohur që ka argumentuar për këtë ide ishte shkencëtori grek Thales i Miletos në shekullin VI para Krishtit. Ai argumentoi se Toka duhet të jetë në formë sferike, pasi shihet që forma e hijeve të trupave qiellorë është në formë sferike.

    Pas tij, shumë shkencëtarë të tjerë, si Eratosthenes, Ptolemeu, Galileu Galilei, Johannes Kepler, dhe Isaac Newton, kanë vazhduar të argumentojnë se Toka është në formë sferike. Këta shkencëtarë kanë bërë përdorim të matjeve të ndryshme, siç janë matjet e hijeve, këndet e ndryshme të dritës, dhe graviteti, për të provuar se Toka është në formë sferike.

    Në kohët moderne, shkencëtarët kanë përdorur metoda të ndryshme për të vërtetuar formën sferike të Tokës, siç janë fotografitë nga satelitët dhe astronautët, si dhe matjet e rrezeve laser. Këto metoda tregojnë në mënyrë të qartë se Toka është në formë sferike.

    Për këto arsye, është e rëndësishme të theksohet se idenë se Toka është në formë sferike e kanë argumentuar shumë shkencëtarë të ndryshëm në historinë e njerëzimit, dhe kjo është një ide e pranuar tani në shkencë si një fakt i rëndësishëm.

    Shkencëtarët kanë përdorur metoda të ndryshme për të vërtetuar formën sferike të Tokës. Në kohët e lashta, shkencëtarët kanë përdorur metoda të tilla si matjet e hijeve dhe matjet e këndit të dritës për të argumentuar se Toka është në formë sferike. Në kohën moderne, shkencëtarët kanë përdorur metoda të ndryshme, siç janë:

    1. Fotografitë nga satelitët dhe astronautët: Fotografitë e marra nga satelitët dhe astronautët tregojnë në mënyrë të qartë formën sferike të Tokës. Këto fotografi tregojnë një kurbë të qartë në horizont, si dhe ndryshime në formën dhe dritën e Tokës në varësi të pozicionit të diellit.

    2. Matjet e rrezeve laser: Një metodë tjetër që shkencëtarët kanë përdorur për të vërtetuar formën sferike të Tokës është matja e rrezeve laser. Kjo metodë përfshin dërgimin e një rreze laser në një stacion të largët, dhe matjen e kthimit të rrezave laser. Nëse Toka ishte në formë të sheshtë, atëherë rreza laser do të kthehej në një pika të ndryshme nga pika e dërgimit të saj, por nëse Toka është në formë sferike, atëherë rreza laser do të kthehet në të njëjtën pikë.

    3. Graviteti: Shkencëtarët kanë përdorur gravitetin për të vërtetuar se Toka është në formë sferike. Nëse Toka ishte në formë të sheshtë, forca e gravitetit do të ishte e ndryshme në pjesë të ndryshme të saj. Por nëse Toka është në formë sferike, atëherë forca e gravitetit është e njëjtë në të gjitha pikat e saj.

    Këto janë vetëm disa nga metodat që shkencëtarët kanë përdorur për të vërtetuar formën sferike të Tokës. Të gjitha këto metoda tregojnë në mënyrë të qartë se Toka është në formë sferike.

    Po, ka disa metoda të tjera që shkencëtarët kanë përdorur për të vërtetuar formën sferike të Tokës. Një metodë tjetër është e quajtur "eclipsi i Hënorit". Kjo metodë përdoret për të vërtetuar se Toka është në formë sferike duke studiuar hijet e Hënorit gjatë një eklipsi diellor. Kur Hënorit kalon midis Tokës dhe Diellit, hijet e Hënorit kalojnë nëpër Tokë. Nëse Toka ishte në formë të sheshtë, hijet e Hënorit do të kalojnë nëpër Tokë në forma të ndryshme dhe në koha e ndryshme. Por nëse Toka është në formë sferike, hijet e Hënorit do të kalojnë nëpër Tokë në kohë të njëjtë dhe në forma të ngjashme.

    Një metodë tjetër është e quajtur "efekti i Coriolis". Ky efekt është një rezultat i lëvizjes së Tokës dhe shkaktuar nga forca e Coriolisit. Efekti i Coriolisit përfshin ndryshimin e drejtimeve të erës në hemisferën veriore dhe jugore të Tokës. Kjo ndryshim i drejtimeve mund të vërehet në lëvizjen e erës dhe të ujit në oqeanet. Nëse Toka ishte në formë të sheshtë, forca e Coriolisit nuk do të ishte e njëjtë në të gjithë pikat e saj. Por nëse Toka është në formë sferike, forca e Coriolisit do të jetë e njëjtë në të gjitha pikat e saj.

    Këto janë vetëm disa nga metodat që shkencëtarët kanë përdorur për të vërtetuar formën sferike të Tokës. Të gjitha këto metoda tregojnë në mënyrë të qartë se Toka është në formë sferike.

    Efekti i Coriolisit ndikon në lëvizjen e ujit në oqeanet në një mënyrë të ngjashme si në lëvizjen e erës. Kjo ndikon në formën e rrymave oqeanike dhe në modelin e cirkulimit të ujit nëpër oqean.

    Në hemisferën veriore, forca e Coriolisit shkakton lëvizjen e ujit në oqean në drejtimin e djathtë, ndërsa në hemisferën jugore, lëvizja ndodh në drejtimin e majtë. Kjo ndryshim në drejtim shpjegohet nga fakti se Toka rrotullohet rreth një boshti qendror, dhe sasia e rrotullimit ndryshon në varësi të lokacionit gjeografik.

    Në pjesën perëndimore të oqeanit Atlantik, për shembull, uji shkon nga bregu i Amerikës drejt Europës. Por efekti i Coriolisit shkakton një ndryshim në drejtimin e kësaj rryme, duke e bërë atë të kthehet në drejtimin e jugut dhe drejt Amerikës së Jugut. Kjo rezulton në një cikël të hapësirës së ujit në oqean, i njohur si "cirkulimi i Gulfit". Ky cikël i rrymave oqeanike ka një ndikim të rëndësishëm në sistemin klimatik të rajonit dhe në jetën e organizmave që jetojnë në oqean.

    Në përgjithësi, efekti i Coriolisit ndikon në formimin e modeleve të rrymave oqeanike dhe në formën e tyre, duke ndikuar në klimën dhe jetën e organizmave në oqean. Kjo është një tjetër arsye pse është e rëndësishme të kuptojmë efektin e Coriolisit dhe sesi funksionon, dhe në fund të fundit, se si Toka është në formë sferike.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 08-05-2023 më 14:40

  12. #12
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Dr. Thomas Horn: Vatikani po përgatit mashtrimin e djallit: shpëtimi na vjen nga alienët!

    Astronomi jezuit që konceptoi Big Bengun

    Ideja se universi ynë po zgjerohet dikur ishte radikale, por sot ajo mbështet të gjithë kuptimin tonë për kozmosin. Ja si filloi gjithçka.

    Nga Korey Haynes | Publikuar: E premte, 12 tetor 2018

    Emri:  Screenshot 2023-05-09 at 4.02.16 PM.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  63.5 KB
    Të gjitha galaktikat që shohim në universin e largët po largohen me shpejtësi prej nesh. Kjo e dhënë e çoi Lemaitre në idenë e një universi në zgjerim: Big Bang
    NASA/ESA/H. Teplitz dhe M. Rafelski (IPAC/Caltech)/A. Koekemoer (STScI)/R. Windhorst (Universiteti Shtetëror i Arizonës)/Z. Levay (STScI


    Në vitin 1927, një astronom parashikues i quajtur Georges Lemaître pa të dhënat që tregonin se si lëvizin galaktikat. Ai vuri re diçka të veçantë - të gjithë dukej se po largoheshin me shpejtësi nga Toka. Jo vetëm kaq, por sa më larg ishin, aq më shpejt shkonin. Ai përcaktoi një mënyrë matematikore për ta përfaqësuar këtë dhe e lidhi marrëdhënien e tij me ligjin e Relativitetit të Përgjithshëm të Ajnshtajnit për të prodhuar një ide madhështore: atë të një universi që zgjerohet vazhdimisht. Ishte një ide radikale atëherë, por sot përputhet me konceptin tonë të një universi të krijuar nga një Big Bang.

    Nëse jeni një astronomik astronomik, emri i lidhur me Big Bang është Edwin Hubble, i cili gjithashtu ka një teleskop mjaft të famshëm.me emrin e tij. Hubble gjithashtu doli me konceptin, por Lemaître e mundi atë deri në grusht, megjithëse ideja e tij mori pak vëmendje në atë kohë. Tani, ai mund të ndajë më në fund njohjen për teorinë e tij revolucionare.

    Është tepër vonë për të riemërtuar Teleskopin Hapësinor Hubble, i cili gjithsesi është në vitet e tij të muzgut të përdorimit. Por astronomët po shqyrtojnë riemërtimin e ligjit që shpjegon se si zgjerohet universi , nga Ligji Hubble në Ligjin Hubble-Lemaître.


    NJAB vendos

    Çështja u soll në votim në gusht në një takim të Unionit Ndërkombëtar Astronomik në Vjenë, Austri. Ky është i njëjti organ që vendosi me një votim në 2006 për të ulur Plutonin nga planeti në planetin xhuxh. Është një vendim që ende prek disa njerëz, si astronomët ashtu edhe anëtarët e publikut. Është veçanërisht e diskutueshme sepse votimi përfshinte vetëm astronomët që ishin fizikisht të pranishëm në takimin e vitit 2006 – një pjesë e vogël e të gjithë anëtarëve të NjAB. Duke u përpjekur të shmangë të njëjtat pendë të gërvishtura, NJAB-ja po merr një rrugë tjetër këtë herë. Në vend që të merrnin një vendim përfundimtar në mbledhje, anëtarët pjesëmarrës bënë një sondazh me kashtë për të parë nëse kishte interes të gjerë për ndryshimin. Atje ishte.

    Tani të gjithë mbi 13,000 anëtarët e NjAB-së do ta thonë fjalën e tyre në formën e një votimi elektronik përpara fundit të vitit. Pra, kush është ky prift-shkencëtar që ata po mendojnë ta nderojnë me një ligj themelor kozmologjik?


    Georges Lemaître: Ushtar, shkencëtar, prift

    Emri:  Screenshot 2023-05-09 at 4.06.25 PM.jpg

Shikime: 38

Madhësia:  37.4 KB
    Georges Lemaître ishte një prift katolik i cili ishte i pari që përshkroi universin në zgjerim.
    Me mirësjellje ndaj Universitetit Katolik të Louven


    Georges Lemaître ka lindur në Belgjikë. Ai doli vullnetar për shërbim në Luftën e Parë Botërore, duke ndërprerë studimet e tij inxhinierike për ta bërë këtë dhe fitoi një medalje për shërbimin e tij. Më pas, ai u zhyt përsëri në akademi, këtë herë në fizikë dhe matematikë, dhe filloi studimet për të qenë prift në të njëjtën kohë. Ai fitoi Ph.D. në 1920, dhe u porosit në 1923.

    Për disa në këtë epokë gjithnjë e më të polarizuar, mund të duket e çuditshme që një njeri të jetë një ushtar dhe një shkencëtar, një besimtar fetar dhe shkencor në të njëjtën masë. Por për Lemaître, ajo dukej se formonte një tërësi koherente. Ai e shihte besimin dhe kërkimin e tij si ndërmarrje të veçanta, të cilat as nuk kundërshtonin dhe as nuk e ndihmonin njëra-tjetrën. Ata ishin thjesht eksplorime paralele të kozmosit, të dyja njësoj të denja për studim dhe meditim.

    Pasi botoi teorinë e tij të një universi në zgjerim dhe pasi Hubble publikoi të tijën, Lemaître vazhdoi idetë e tij, duke u mbështetur shumë në kuadrin e dendur matematikisht të Ajnshtajnit. Unë e kam ndjekur idenë e një universi në zgjerim prapa në një përfundim logjik. Në vitin 1931, ai filloi të diskutonte "Hipotezën Primevale të Atomit", e cila thoshte se universi filloi si një pikë e vetme dhe që atëherë është zgjeruar. Ai gjithashtu e quajti atë "Veza kozmike".

    Audienca moderne do ta njohë këtë si një version të hershëm të Teorisë së Big Bengut, e cila ndonjëherë e gjen veten nën sulmin e atyre që preferojnë një histori të krijimit hyjnor. Por Lemaître u përball me shumicën e kritikave të tij nga kolegë shkencëtarë, të cilët e kundërshtuan teorinë e tij në një pjesë të madhe sepse ajo dukej shumë fetare. Ideja e një universi që kishte një fillim fluturoi përballë konsensusit shkencor të kohës, i cili preferonte një univers statik, të pandryshueshëm .

    Por ideja e Lemaître bazohej në një argument thjesht fizik. Përfundimisht komuniteti shkencor erdhi përreth dhe zbuloi prova të forta për atë që u quajt Big Bang. Kjo dëshmi përfshin madje edhe "rrezatimin fosil", të cilin Lemaître parashtroi se mund të duket si rreze kozmike, por që astronomët përfundimisht e zbuluan si rrezatimi kozmik i sfondit të mikrovalës.


    Kisha mban qendrimin e saj

    Vlen të përmendet se papa në kohën e Lemaître, Pius XII, ishte i kënaqur që një prift katolik kishte konceptuar një histori të vlefshme shkencore "krijimi" për universin. Është gjithashtu e mundur, duke lexuar midis rreshtave, që Kisha të ndjente njëfarë faji për të gjithë debaklin e Galileos dhe të kërkonte të pastronte ndërgjegjen e saj. Vetë Lemaître ishte më pak se i kënaqur nga futja e Papës, pasi ai i shihte kërkimet e tij shkencore si krejtësisht të ndara nga pikëpamjet e tij fetare dhe nuk e vlerësonte Papa që turbullonte ujërat. Shenjtëria e tij u bind të ziejë, por Kisha Katolike mbetet zyrtarisht në pajtim me Teorinë e Big Bengut dhe Lemaître e ruajti pozitën e tij të mirë në Kishë deri në vdekjen e tij.

    Po sikur Lemaître të ishte një person interesant? Ligji shkencor njihet si Ligji i Hubble për dekada tani. Dhe nëse e ndryshojmë këtë, a nuk hap derën për ndryshimin e emrave të të gjitha llojeve të gjërave? Dhe çfarë rëndësie ka, nëse shkenca themelore mbetet e pandryshuar?

    Të gjitha pikat e vlefshme. Por nëse shkenca ka të bëjë me ndonjë gjë, ka të bëjë me zbulimin e së vërtetës. Dhe e vërteta është se Lemaître arriti në zbulim i pari. Pra, a nuk e meriton ai meritën?

    Më pas, vetë Lemaître nuk e kundërshtoi kurrë vlerësimin e Hubble. Ai dukej i kënaqur që e linte shkencën të fliste vetë, sido që të quhej.

    Korey Haynes është një autor kontribues i Astronomisë .


    Burimi: Astronomy Magazine
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 10-05-2023 më 14:24

Tema të Ngjashme

  1. Zbardhet skema me mashtrimin për azil në Gjermani, 5 në pranga
    Nga legjenda12 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 20-12-2014, 16:43
  2. Vatikani : "Vatikani s'ka pse ta ndryshon qëndrimin e saj, krashi Kosovës" !
    Nga Le dévoué në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-10-2013, 08:28
  3. A vjen shpetimi nepermjet Krishtit!!!
    Nga Gostivari_usa në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 18-08-2008, 16:11
  4. Bexhet Pacoli rrëfen për mashtrimin e VEVE-s me TV ALSAT
    Nga Cimo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 23-05-2007, 03:55
  5. Shpetimi Vjen Vetem Nga Jezusi!!
    Nga Jesushaus në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 26-05-2002, 22:29

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •