Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  6 maj 2023 - Kurorzimi i Mbretit Charles III i Mbretris s Bashkuar

  Mbreti dhe Mbretresha, prapa skenave: Pallati Buckingham publikon foto intime t familjes mbretrore duke zbuluar detaje t jashtzakonshme t kurorzimit t Charles (dhe nderimin preks t qndisjes s Camilla pr t dashurin e saj Jack Russells)

  Emri: 70666591-12054601-image-a-1_1683389412833.jpg

Shikime: 131

Madhsia: 58.4 KB
  Nj tjetr imazh i publikuar nga Pallati pas kurorzimit tregon Mbretin Charles dhe Mbretreshn Camilla t veshur me regalit e tyre

  Nga TOM PYMAN

  Buckingham Palace publikoi sonte fotografit intime nga prapaskenat e familjes mbretrore, t cilat zbuluan t gjitha detajet e jashtzakonshme t kurorzimit t mbretit Charles dhe mbretreshs Camilla.

  Imazhet zyrtare shfaqin nj sr momentesh t veanta pr iftin, t cilt jan t veshur me galit e tyre t plota n do foto.

  Njra tregon iftin duke par nga ballkoni n The Mall, duke br me dor dhjetra mijra tifoz mbretror q brohorasin, t cilt prisnin me durim pr t kapur nj paraqitje t shkurtr t tyre.

  Dy t tjer i prshkruajn ata duke qndruar krah pr krah - njra n t ciln ata duket se ndajn nj fjal intime, personale me njri-tjetrin, ndrsa tjetra i tregon duke par shfaqjen madhshtore t kuqe, t bardh dhe blu nga shigjetat e kuqe q dominojn qiellin e Londrs. .

  Imazhet e mtejshme t marra nga brenda Pallatit tregojn Charles dhe Camilla duke buzqeshur s bashku dhe ofrojn nj vshtrim m t afrt t veshjes s tyre pr ceremonin historike.

  Ajo zbulon se si fustani i Mbretreshs shfaqte nj homazh t ngroht pr qent e saj t shptimit - Bluebell dhe Beth - si dhe niprit e mbesat e saj.

  Emri: 70666451-12054601-image-a-2_1683389438270.jpg

Shikime: 54

Madhsia: 52.7 KB
  Nj foto zyrtare e publikuar nga Buckingham Palace pas kurorzimit dje tregon Mbretin Charles dhe Mbretreshn Camilla duke br me dor dhjetra mijra fansa mbretror brohorits t cilt prisnin me durim n The Mall pr t'i par ata.

  Emri: 70666521-12054601-image-a-3_1683389466148.jpg

Shikime: 54

Madhsia: 28.8 KB
  Charles dhe Camilla shihen duke admiruar fluturimin e Red Arrows q u zhvillua gjat kurorzimit n nj imazh tjetr t publikuar nga Buckingham Palace.


  Emri: 70669167-12054601-image-a-9_1683394760793.jpg

Shikime: 53

Madhsia: 48.0 KB
  Nj imazh zyrtar i publikuar nga Pallati Buckingham tregon se si fustani mbretror prej fildishi prmban qndisje t art me dy qese n skajin e skajit t saj - pikrisht posht shenjave t saj mbretrore, ndrsa emrat e djalit Tom dhe niprve Gus dhe Lola mund t shihen gjithashtu t endura n dekor i degzuar gjarprues


  Emri: 70669833-12054601-image-a-3_1683396385049.jpg

Shikime: 51

Madhsia: 35.8 KB
  Mbreti dhe Mbretresha e sapokurorzuara ndajn nj moment intim n ballkonin e Pallatit Buckingham n nj imazh zyrtar t publikuar nga Pallati sonte

  Fustani mbretror prej fildishi prmbante qndisje t art me dy qese n skajin e skajit t saj - pikrisht posht shenjave t saj mbretrore, ndrsa emrat e djalit Tom dhe niprve Gus dhe Lola mund t shihen gjithashtu t endura n dekorin e degzuar t degzuar.

  Camilla, 75 vje, adoptoi Jack Russells-in e adhurueshm nga Battersea Dogs and Cats Home n vitin 2017 - dhe kuptohet q qent tani kan nj shtpi n Buckingham Palace.

  Mbreti dhe mbretresha e sapokurorzuar m par shijuan nj drek 'joformale' von me familjen e tyre dhe do t ken portrete zyrtare pas daljes s tyre n ballkon me nj grup t zgjedhur t antarve t familjes mbretrore.

  Charles dhe Camilla, t cilt nuk pritet t dalin srish n publik dje, i kishin br me dor turmave gjigante prpara nj fluturimi RAF , i cili duhej t zvoglohej n vetm helikopter dhe Shigjeta t Kuqe pr shkak t shiut t madh n Londr .

  Publiku filloi t kndonte "God Save The King" dhe bri tre brohoritje ndrsa familja mbretrore u shfaq prpara nj brohoritjeje kumbuese kur Mbreti dhe Mbretresha u tundn me dor antarve t publikut t mbledhur n dushe. Ata gjithashtu knduan me ndje himnin kombtar dhe disa deklaruan skenat atdhetare t bra ather 'krenare q ishin britanik'.

  Qendra tregtare ishte nj det njerzish, shum prej t cilve vrapuan pr t'iu afruar Pallatit dhe pr t kapur nj paraqitje t shkurtr t Mbretit dhe Mbretreshs pas kurorzimit t tyre historik t ndjekur nga 100 milion njerz n TV n mbar botn.

  Charles dhe Camilla u bashkuan nga Princi dhe Princesha e Uellsit , fmijt e tyre, Duka dhe Dukesha e Edinburgut dhe Princesha Anne . Edhe nj her Princi Louis dhe Princesha Charlotte vodhn shfaqjen me disa entuziast duke tundur me dor dhe duke treguar, ndrsa aviont fluturonin mbi Pallat duke zhurmuar. N nj moment, Louis i vogl ishte me goj hapur dhe brtiti i tronditur ndrsa aviont u vrsuln mbi kokat e tyre.

  Por xhaxhai i tyre Princi Harry vendosi t mos kthehej n Pallatin Buckingham dhe duket se sht uar drejt e n Aeroportin Heathrow pr t udhtuar n shtpi pas nj qndrimi 24-orsh n MB. Thuhet se ai ishte i vendosur t kthehej n Kaliforni pr t par ditlindjen e katrt t djalit t tij Archie.

  Paraqitja e radhs e planifikuar e Charles dhe Camilla sht Koncerti i Kurorzimit t nesrm n mbrmje n Kshtjelln Windsor, me aktet kryesore duke prfshir Lionel Richie dhe Katy Perry. Antart e tjer t familjes mbretrore do t'i bashkohen 'Drekave t Mdha' n t gjith vendin t dieln.

  Emri: 70661859-12054267-image-m-219_1683380896491.jpg

Shikime: 54

Madhsia: 43.6 KB
  Mbreti dhe Mbretresha prshndesin turmat nga ballkoni n Pallatin Buckingham pas kurorzimit

  Emri: 70664005-12054267-image-m-243_1683384114959.jpg

Shikime: 1944

Madhsia: 35.1 KB
  N nj imazh t jashtzakonshm, Charles dhe Camilla, t sapokurorzuara, ndajn nj buzqeshje n ballkon

  Emri: 70663367-12054267-image-a-230_1683383021812.jpg

Shikime: 1743

Madhsia: 49.6 KB
  Nj familje mbretrore e dobsuar n ballkon, me princin Harry dhe antar t tjer mbretror q nuk figurojn t ftuar

  Emri: 70664631-12054267-image-a-254_1683385038837.jpg

Shikime: 46

Madhsia: 51.7 KB
  Sophie, Charlotte, Kate dhe William qeshin t gjith ndrsa Louis reagon ndaj shfaqjes s ajrit

  Emri: 70662337-12054267-image-a-250_1683384684557.jpg

Shikime: 49

Madhsia: 82.7 KB
  Shigjetat e Kuqe gjmojn npr horizontin e Londrs - dhe turma masive - pr Mbretin dhe Mbretreshn e sapokurorzuar

  Emri: 70662331-12054267-image-a-226_1683381435139.jpg

Shikime: 2066

Madhsia: 32.1 KB
  Red Arrows i Britanis, ekipi m i madh i shfaqjes s ajrit n bot, drgon kaskad t kuqe, t bardh dhe blu mbi The Mall dhe antart e familjes mbretrore n ballkon

  Emri: 70661709-12054267-image-a-214_1683380652756.jpg

Shikime: 48

Madhsia: 39.6 KB
  Mbreti i ri i Britanis Charles III prshndet turmat e gzueshme t kurorzimit, pasi u shfaq pr her t dyt

  Emri: 70661087-12054267-image-a-200_1683379891647.jpg

Shikime: 47

Madhsia: 45.7 KB
  Mbreti dhe Mbretresha dukeshin t knaqur kur pan numrin e madh t njerzve q u prballn me shiun pr t'i par


  Emri: 70663351-12054267-image-a-232_1683383083469.jpg

Shikime: 1893

Madhsia: 44.1 KB
  Tifozt e adhuruar, shum duke valvitur flamujt e Unionit dhe duke knduar himnin kombtar, brohorasin pr Mbretin dhe Mbretreshn


  Emri: 70661893-12054267-The_Duke_of_Edinburgh_the_Earl_of_Wessex_Lady_Louise_Windsor_Vic-m-225_1683381.jpg

Shikime: 45

Madhsia: 52.1 KB
  Duka i Edinburgut, Earl of Wessex, Lady Louise Windsor, Zvendsadmirali Sir Tim Laurence, Dukesha e Edinburgh, Princesha Royal, Princesha Charlotte, Princesha e Uellsit, Princi Louis, Princi i Uellsit ishin t gjith buzqeshje n ballkon. e Buckingham Palace pr t par nj kalim fluturues


  Emri: 70663491-12054267-image-a-239_1683383513894.jpg

Shikime: 47

Madhsia: 56.9 KB
  Familja mbretrore shikon nga qielli teksa ndodhi kalimi

  Emri: 70663957-12054267-Little_Louis_points_to_the_sky_amusing_his_parents-m-260_1683386893818.jpg

Shikime: 46

Madhsia: 83.1 KBEmri: 70665539-12054267-image-a-261_1683386898057.jpg

Shikime: 45

Madhsia: 75.4 KB
  Lusi i vogel

  Emri: 70663931-12054267-image-a-246_1683384345410.jpg

Shikime: 47

Madhsia: 44.6 KB
  Princi George (L) tregon teksa ishte n ballkonin e Pallatit Buckingham

  Emri: 70663979-12054267-image-a-244_1683384196385.jpg

Shikime: 51

Madhsia: 52.3 KB
  Kurorzimi fluturon mbi Pallatin Buckingham prgjat The Mall, mbi dhjetra mijra njerz atje pr t uruar Mbretin dhe Mbretreshn


  vijon...

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: 7 maj 2023 - Kurorzimi i Mbretit Charles III i Mbretris s Bashkuar

  Emri: 70664675-12054267-image-a-253_1683385001736.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 37.4 KB
  Nj Charles shum i lumtur u bn dor nnshtetasve t tij

  Emri: 70663955-12054267-image-a-247_1683384408284.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 50.6 KB
  Mbreti dhe Mbretresha shfaqen pr turmat

  Emri: 70663947-12054267-image-a-252_1683384786249.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 60.7 KB
  Catherine, Princesha e Uellsit, Princi i Britanis Louis of Wales, Princi William i Britanis, Princi i Uellsit, faqja e nderit, Princi George i Uellsit i Britanis n ballkonin e Pallatit Buckingham pr t par fluturimin e kaluar t Forcave Ajrore Mbretrore

  Emri: 70663951-12054267-image-a-248_1683384412384.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 65.7 KB
  Kurorzimi i Mbretit Charles III dhe Camilla si shihet nga Monumenti i Mbretreshs Viktoria q shikon posht qendrs tregtare


  Emri: 70663971-12054267-image-a-251_1683384749560.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 98.6 KB
  Dhjetra mijra njerz ecn drejt Pallatit. Shum prej tyre kan fushuar pr dit t tra


  Mbreti Charles III dhe Mbretresha Camilla u brohoritn me zhurm nga deri n 2 milion njerz n rrugt e nj Londre me shi dje pas kurorzimit t par historik n Britani q nga viti 1953.

  ifti mbretror kan mbrritur prsri n Pallatin Buckingham, ku do t'i prshndesin turmat nga ballkoni me antart e familjes mbretrore prpara nj fluturimi t planifikuar me 60 avion RAF, i cili sht zvogluar n vetm helikopter dhe Shigjeta t Kuqe pr shkak t motit t tmerrshm.

  Mbreti dhe gruaja e tij u kurorzuan n nj ceremoni t krishter q daton 1000 vjet m par, n nj dit q pikonte nga shfaqje t lavdishme madhshtore. Shrbimi historik prej dy orsh u shnua nga disa momente prekse, duke prfshir Princin Uilliam duke puthur t atin me vllain e tij t larguar Harry disa metra larg.

  Kongregacioni prej 2300 trupash u prkul si monarku, i 62-ti n histori, dhe gruaja e tij u largua nga Abbey.

  Charles dhe Camilla t dy buzqeshn ndrsa u larguan dhe m pas hyn n kariern Gold State, t trhequr nga kuajt pr t'i kaluar 2 milion n rrug dhe 7,000 ushtarak dhe gra q marshonin npr kryeqytet me ta.

  Princesha Anne ndoqi karrocn e tyre me kal me antart e familjes mbretrore q ndiqnin n karroca t tjera shtetrore. Nj Princ Harry i qeshur u largua me nj makin luksoze, ashtu si edhe nj princ Andrew shum m i zymt. Mes thashethemeve q Harry planifikoi t hynte dhe t dilte nga Britania n 24 or, makina e tij u pa duke u larguar nga Londra, duke mos shkuar n Pallatin Buckingham.

  Djali i madh i Mbretreshs Elizabeth II u kurorzua Mbret duke u lutur q t ishte nj 'bekim' pr njerzit me 'do besim dhe bindje' dhe t'u shrbente miliona nnshtetasve t tij n Britani dhe n mbar globin.

  Charles u b sovrani i 40-t mbretrues q u kurorzua n Westminster Abbey, n nj ceremoni q daton nga William Pushtuesi n 1066, kur Kryepeshkopi i Canterbury Justin Welby vendosi kurorn e Shn Eduardit n kokn e tij.

  Emri: 70657803-12054143-image-a-30_1683375897244.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 58.8 KB
  Mbreti Charles dhe Mbretresha Camilla ulen s bashku dhe bisedojn n Gold State Coach ndrsa prgatiten t nisen pr n Buckingham Palace

  Emri: 70658825-12054143-image-a-58_1683377317730.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 41.8 KB
  Mbreti Charles III prshndet nga The Gold State Coach

  Emri: 70658819-12054143-image-a-64_1683377499818.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 65.2 KB
  Mbreti Charles III dhe Mbretresha Camilla duke udhtuar me autobusin Gold State t ndrtuar n 1760 dhe i prdorur n do kurorzimi q nga ai i William IV n 1831


  Emri: 70659357-12054143-image-a-68_1683378084167.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 71.6 KB
  Madhria e tij Mbreti Charles III, i sapo kurorzuar me Mbretreshn, i afrohet dhomave t Parlamentit n Westminster pasi la Westminster Abbey dhe kurorzimin


  Emri: 70659017-12054143-image-m-70_1683378218157.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 66.9 KB
  Mbreti Charles III dhe Mbretresha Camilla kthehen n The Mall pas kurorzimit t tyre


  Emri: 70659823-12054143-image-a-73_1683378429978.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 82.5 KB
  Mbreti Charles III dhe Mbretresha Camilla jan transportuar n Gold State Coach, t trhequr nga tet Windsor Grey, n procesionin e kurorzimit ndrsa kthehen n Pallatin Buckingham


  Emri: 70657045-12054143-image-a-1_1683375032214.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 61.8 KB
  Mbreti Charles III i Britanis buzqesh ndrsa mban kurorn e shtetit perandorak largohet nga Westminster Abbey pas kurorzimit

  Emri: 70658159-12054143-image-a-45_1683376332367.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 47.4 KB
  Mbretresha Camilla rrezatohet ndrsa shkon drejt trajnerit t Gold State

  Emri: 70658245-12054143-image-a-54_1683376516833.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 57.7 KB
  Mbreti Charles III dhe Mbretresha Camilla duke udhtuar me autobusin Gold State t ndrtuar n 1760 teksa kalon Big Ben dhe Pallatin e Westminsterit


  Emri: 70657973-12054143-image-a-40_1683376138880.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 66.7 KB
  Charles dhe Camilla largohen nga Abbey pr n Pallat


  Emri: 70657479-12054143-image-a-26_1683375641545.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 62.5 KB
  Princi William, Princi i Uellsit dhe Catherine, Princesha e Uellsit largohen nga Abbey me fmijt e tyre

  Emri: 70658733-12054143-Prince_Louis_waves_as_the_Prince_and_Princess_of_Wales_leave_wit-m-62_16833773.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 44.5 KBEmri: 70658155-12054143-Prince_Louis_waves_as_the_Prince_and_Princess_of_Wales_leave_wit-a-63_16833773.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 65.2 KB
  Princi Louis prshndet ndrsa Princi dhe Princesha e Uellsit largohen me George dhe Charlotte, i cili gjithashtu tundej

  Emri: 70657235-12054143-image-a-23_1683375356144.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 85.7 KB
  Charles u ndoq nga Camilla ndrsa ata u larguan nga kisha. Kongregacioni u prkul ndrsa ai i kaloi

  Emri: 70656187-12054143-image-a-31_1683376016407.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 56.0 KB
  Momenti historik kur Charles u kurorzua Mbret

  Mbreti m pas u duk emocional ndrsa Princi William i bri homazhe, n thyerje t tradits, duke u gjunjzuar pr t'i dhn nj betim besnikri babait t tij. Ai tha: 'Un, Uilliam, Princi i Uellsit, premtoj besnikrin time ndaj jush dhe besimin dhe t vrtetn q do t'ju mbaj, si njeriu i jets dhe i gjymtyrve tuaja. Pra, m ndihmo Zoti.' M pas ai qndroi, preku kurorn dhe e puthi Mbretin n faqe. Charles u prek ndrsa i bri me kok djalit t tij dhe i tha 'amen' dhe 'faleminderit William'.

  Kurorzimi historik, i ndjekur n mbar globin, ishte nj prmbushje e fatit t Mbretit, por pasoi vdekjen e nns s tij, Mbretreshs Elizabeth II, shtatorin e kaluar pas nj mbretrimi 70-vjear.

  Pak minuta m von Camilla u kurorzua. Ndrsa himni i kurorzimit t Andrew Lloyd-Webber u kndua, Mbretresha u fronzua zyrtarisht. Ulja n fron e Mbretreshs ishte nj moment n t cilin Charles dhe Camilla ishin 'bashkuar n thirrjen e tyre t prbashkt prpara Zotit'.

  Monarku dhe gruaja e tij, Mbretresha Camilla, i kishin buzqeshur njri-tjetrit dhe kongregacionit ndrsa po kalonin npr kish.

  Z. Welby vendosi kurorn e Mbretreshs Mari n kokn e Mbretreshs dhe tha: 'Shrbtorja jote Camilla, q mban kt kuror, qoft e mbushur me hirin tnd t bollshm dhe me t gjitha virtytet princrore; mbretro n zemrn e saj, o Mbret i dashuris, q, duke qen e sigurt pr mbrojtjen tnde, t kurorzohet me hirin tnd, nprmjet Jezu Krishtit, Zotit ton. Amen.'

  ...vijon

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: 7 maj 2023 - Kurorzimi i Mbretit Charles III i Mbretris s Bashkuar

  Emri: 70661429-12054267-image-a-222_1683381040021.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 68.9 KB
  Mbreti Charles III dhe Mbretresha Camilla marrin prshndetjen mbretrore nga personeli ushtarak i mbledhur n Tarracn Perndimore t kopshteve t Pallatit Buckingham

  Emri: 70659015-12054143-image-a-66_1683377669486.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 34.2 KB
  Mbreti dhe Mbretresha u takuan me trupa n kopshtin e Pallatit Buckingham

  Emri: 70659013-12054143-image-a-67_1683377673161.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 65.2 KB
  Nj numr i madh ushtaraksh dhe grash u mblodhn pr t prshndetur monarkun e ri

  Emri: 70658151-12054143-image-a-44_1683376297449.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 75.8 KB
  Kortezhi ushtarak bn rrugn e tij posht The Mall drejt Buckingham Palace

  Emri: 70657971-12054143-image-a-42_1683376211683.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 44.8 KB
  Ata udhhiqeshin npr Londrn qendrore nga 7000 antar t Forcave t Armatosura, duke prfshir shum grupe


  Emri: 70659889-12054143-image-a-75_1683378538868.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 54.2 KB
  Katy Perry bn selfie me t ftuarit gjat kurorzimit

  Emri: 70659811-12054143-image-a-76_1683378546940.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 52.0 KB
  Princi Harry largohet nga Londra me nj shoqrim policie

  Kurora u b pr strgjyshen e Charles, Mbretreshn Mary, pr kurorzimin e George V n 1911.

  M pas, peshkopi i Doverit i dhuroi Mbretreshs shkopin me pllumb dhe skeptrin me kryq nga Lord Chartres.

  Mbretresha Camilla e njohu shufrn dhe skeptrin duke i prekur me radh, n vend q t'i mbaj si bri Mbretresha Elizabeth Nna Mbretresh n 1937.

  Kryepeshkopi i Canterbury-t m pas tha: "Merrni skeptrin mbretror dhe shufrn e barazis dhe mshirs".

  "Fryma ju drejtoft n urtsi dhe hir, q me an t shrbimit dhe shrbess suaj t duken drejtsia dhe mshira n t gjith tokn."

  M pas shrbesa vazhdoi te Kungimi i Shenjt, n t cilin dhuratat me buk dhe ver u solln para Mbretit q ai t'i pranonte.

  Kryepeshkopi i Canterbury-t mbajti nj lutje mbi bukn dhe vern dhe m pas Lutjen Eukaristike.

  M pas u tha Lutja e Zotit prpara se Mbreti dhe Mbretresha t pranonin Kungimin e Shenjt.

  Emri: 70656447-12053831-image-m-173_1683373745063.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 52.4 KB
  Mbreti dhe Mbretresha jan kurorzuar n nj ceremoni t jashtzakonshme dhe historike t krishter n Westminster Abbey

  Emri: 70655875-12053831-image-a-156_1683373054185.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 66.4 KB
  N nj moment historik, kurorzohet Mbreti Charles III - sovrani i 40-t mbretrues q kurorzohet n Westminster Abbey

  Emri: 70655269-12053831-image-a-139_1683372038031.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 45.9 KB
  Kryepeshkopi vendos kurorn e lasht n kokn e mbretit, e cila sht vendosur n t njjtin vend q nga viti 1066

  Emri: 70655953-12053831-image-a-155_1683372994110.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 55.4 KB
  Kryepeshkopi i Canterbury-t kontrollon se kurora sht vendosur si duhet

  Emri: 70656183-12053831-image-a-158_1683373417257.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 55.6 KB
  Princi i Uellsit puth babain e tij Mbretin Charles III, i cili u prek nga momenti

  Emri: 70654811-12053831-The_King_then_looked_emotional_as_Prince_William_paid_homage_to_-a-149_1683372.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 57.3 KBEmri: 70655809-12053831-image-a-148_1683372708892.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 40.4 KB
  Mbreti m pas u duk emocional ndrsa Princi William i bri homazhe, duke u gjunjzuar pr t'i dhn nj betim besnikri babait t tij

  Emri: 70656431-12053831-image-a-174_1683373863267.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 54.4 KB
  Princi William i Britanis prek kurorn e Shn Eduardit n kokn e mbretit Charles III

  Emri: 70656179-12053831-image-a-159_1683373454061.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 52.4 KB
  Mbretresha Camilla buzqesh pasi u kurorzua

  Emri: 70656347-12053831-image-m-161_1683373557289.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 57.2 KB
  Fotografia e par historike e Mbretit dhe Mbretreshs pas kurorzimit

  Emri: 70656443-12053831-image-a-175_1683374192610.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 73.4 KB
  Mbreti Charles III me kurorn e Shn Eduardit dhe Mbretresha Camilla me kurorn e Mbretreshs Mari

  Emri: 70656185-12053831-image-a-162_1683373576090.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 61.4 KB
  Mbreti Charles III qndron pas kurorzimit

  Emri: 70655655-12053831-image-a-147_1683372630691.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 66.9 KB
  Mbreti Charles III kurorzohet me kurorn e Shn Eduardit nga Kryepeshkopi i Canterbury, M i Reverendi Justin Welby gjat ceremonis s kurorzimit t tij. sht hera e vetme n jetn e tij q do t mbaj kurorn

  vijon...

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: 7 maj 2023 - Kurorzimi i Mbretit Charles III i Mbretris s Bashkuar

  Emri: 70655275-12053831-image-a-140_1683372047623.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 55.2 KB
  Kryepeshkopi i Canterbury Justin Welby vendos kurorn e Shn Eduardit mbi kokn e mbretit t Britanis Charles III


  Emri: 70655879-12053831-image-a-151_1683372828401.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 53.0 KB
  Mbreti Charles III merr kurorn e Shn Eduardit

  Emri: 70655145-12054601-After_the_King_was_crowned_Camilla_was_also_crowned_and_made_his-a-153_1683404.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 41.3 KB
  Pasi u kurorzua Mbreti, edhe Camilla u kurorzua dhe u b mbretresh e tij

  Emri: 70655641-12053831-image-m-146_1683372595089.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 61.1 KB
  Nj Charles solemn, n nj moment vrtet historik, u b Mbret dje

  Emri: 70655867-12053831-image-a-153_1683372852745.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 57.0 KB
  Mbretresha Camilla sht kurorzuar me kurorn e Mbretreshs Mari

  Emri: 70655997-12053831-image-a-157_1683373069779.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 42.1 KB
  Mbretresha Camilla duket mbretrore pasi u b mbretresh

  Emri: 70656191-12053831-image-a-163_1683373598370.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 66.0 KB
  Mbreti Charles III i veshur me kurorn e Shn Eduardit ndrsa shkon pr t marr Kungimin

  Emri: 70656339-12053831-image-a-164_1683373604292.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 43.9 KB
  Mbreti Charles III qndron pas kurorzimit

  Monarku kishte qen trashgimtar i fronit q n moshn tre vjeare dhe ishte gati t prqafonte m n fund ditn e tij t fatit me gruan q donte pran tij.

  Para momentit t kurorzimit t tij, Mbreti u vajos me vaj t shenjt larg syve t publikut. Ai ishte i veshur me nj rrob t bardh prej liri t quajtur Colobium Sindonis, nj pallto t art t quajtur Supertunica dhe kishte vendosur brezin e kurorzimit rreth belit t tij.

  Mbasi u shenjtrua n vajosjen e tij, Mbretit iu dorzua regalia e kurorzimit. Disa minuta m par Charles u betua mbi Bibln dhe e puthi at, pasi u betua: 'Un, Charles, bj solemnisht dhe sinqerisht n pranin e Perndis, pohoj, dshmoj dhe deklaroj se jam nj protestant besnik dhe se do ta bj, sipas qllimi i vrtet i akteve q sigurojn pasardhjen protestante n fron, mbshtesin dhe ruajn aktet e prmendura n mnyrn m t mir t kompetencave t mia sipas ligjit.'

  Familja e tij ishte m afr tij n nj kongregacion prej 2,300 personash, megjithse Princi Harry ishte ulur n rreshtin e tret, larg Princit William, gruas dhe fmijve t tij dhe antarve t tjer mbretror.

  Duka i Sussex u pa n pamjet televizive duke par me vmendje ndrsa kryepeshkopi ngriti kurorn e Shn Eduardit mbi kokn e babait t tij prpara se ta kurorzonte.

  Dhe kur pak minuta m von kongregacioni bri homazhe pr monarkun e ri, Harry u pa, s bashku me antart e tjer mbretror prreth tij, duke thn fjalt: 'Zoti ruaj mbretin arls. Rroft mbreti arls. Mbreti rroft prgjithmon.'

  Emri: 70655877-12054601-King_Charles_III_and_Camilla_smile_to_each_other_before_being_cr-a-189_1683404.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 64.1 KB
  Mbreti Charles III dhe Camilla buzqeshin me njri-tjetrin prpara se t kurorzohen

  Emri: 70655277-12054601-An_anointing_screen_is_erected_for_King_Charles_III_where_his_cl-a-154_1683404.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 79.5 KB
  Mbretit Charles III sht ngritur nj ekran vajosjeje, ku rrobat e tij jan zhveshur dhe vaji n trupin e tij.

  Emri: 70654047-12053831-image-a-107_1683370306934.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 50.5 KB
  Charles merr fronin ndrsa prgatitet t kurorzohet pasi t jet vajosur me vaj t shenjt

  Emri: 70654199-12054601-Wearing_a_golden_coat_called_the_Supertunica_Charles_bows_his_he-a-171_1683404.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 47.5 KB
  I veshur me nj pallto t art t quajtur Supertunica, Charles prkul kokn n lutje

  Emri: 70654235-12053831-image-a-116_1683370649814.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 54.3 KB
  Charles iu dorzua regalia mbretrore, duke prfshir Shpatn e Ofrimit

  Himni kombtar ishte luajtur dhe turmat brtisnin Zoti Ruaj Mbretin ndrsa Charles mori udhtimin e tyre 1.3 milje nga Pallati Buckingham n Abbey npr rrugt e rrethuara me 2 milion njerz dhe 7,000 trupa britanike.
  Shrbimi dy-orsh, i ndrprer nga mamaja e tij n 1953, sht nj moment ky n historin e Familjes Mbretrore q do t balancoj traditn e lasht dhe t ardhmen n shekullin e 21-t.

  N t, Charles u b monarku i par q u lut publikisht n nj kurorzim - duke u lutur q hiri t ishte 'nj bekim pr t gjith... t do besimi dhe besimi' dhe pr t shrbyer sipas modelit t Krishtit.

  Nj lutje e veant personale u shkrua pr Mbretin q t pasqyronte temn e "shrbimit t dashur" t shrbimit dhe fjalt u frymzuan pjesrisht nga himni popullor "I Betohem Ty Vendi im".

  Ai tha: 'Zoti i dhembshuris dhe i mshirs, ​​djali i t cilit nuk u drgua pr t'i shrbyer, por pr t shrbyer, m jep hir q t gjej n shrbimin tnd lirin e prsosur dhe n at liri njohjen e s vrtets sate. M dhuro q t jem nj bekim pr t gjith fmijt e tu, t do besimi dhe besimi, q s bashku t mund t zbulojm rrugt e butsis dhe t udhhiqemi n shtigjet e paqes; nprmjet Jezu Krishtit, zotit ton. Amen.'

  Kryeministri Rishi Sunak lexoi letrn - Kolosianve 1: 9-17 drejtuar kongregacionit.

  Lambeth Palace tha se megjithse zoti Sunak sht hindu, ai po lexon si kryeministr, kshtu q nuk ka asnj problem pr besimin e tij personal gjat shrbimit anglikan.

  Emri: 70652551-12053831-image-a-75_1683368387048.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 66.0 KB
  Ndrsa prballet me momentin e tij t fatit, Charles shikon fronin ku do t kurorzohet Mbret


  Emri: 70652503-12054601-Charles_swears_on_the_the_Holy_Bible_in_a_ceremony_dating_back_1-a-181_1683404.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 35.3 KB
  Charles betohet mbi Bibln e Shenjt dhe e puth at n nj ceremoni q daton 1000 vjet m par

  Emri: 70653163-12054601-Charles_tool_the_Oaths_to_promise_and_swear_to_govern_from_the_A-a-155_1683404.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 41.6 KB
  Charles i prdor betimet pr t 'premtuar dhe betuar se do t qeveris' nga Kryepeshkopi prpara se t puthte Bibln q i ishte paraqitur

  Emri: 70652859-12054601-In_the_ancient_church_has_been_the_scene_of_every_Coronation_sin-a-172_1683404.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 76.5 KB
  N kishn e lasht ka qen skena e do kurorzimi q nga viti 1066. Charles ulet ndrsa kryepeshkopi i Canterbury-t flet

  Emri: 70652851-12054601-King_Charles_III_smiles_to_the_congregation-a-156_1683404625651.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 71.3 KB
  Mbreti Charles III i buzqesh kongregacionit

  Emri: 70652187-12054601-King_Charles_arrives_at_the_altar_for_his_historic_Coronation-a-194_1683404628.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 51.9 KB
  Mbreti Charles mbrrin n altar pr kurorzimin e tij historik

  Emri: 70653467-12054601-Britain_s_King_Charles_III_and_Camilla_the_Queen_Consort_during_-a-196_1683404.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 71.0 KB
  Mbreti Charles III i Britanis dhe Camilla, bashkshortja e Mbretreshs, gjat ceremonis s kurorzimit t tyre


  vijon...

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: 7 maj 2023 - Kurorzimi i Mbretit Charles III i Mbretris s Bashkuar

  Emri: 70652561-12054601-Charles_III_arrives_for_his_coronation_at_Westminster_Abbey-a-187_168340462832.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 52.1 KB
  Charles III mbrrin pr kurorzimin e tij n Westminster Abbey

  Emri: 70652689-12054601-Britain_s_Prince_William_and_Catherine_Princess_of_Wales_followe-a-183_1683404.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 48.8 KB
  Princi William i Britanis dhe Catherine, Princesha e Uellsit, t ndjekur nga Louis dhe Charlotte t kapur pr dore

  Emri: 70653291-12054601-The_Wales_take_their_seats_as_William_s_brother_Harry_sits_three-a-182_1683404.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 70.2 KB
  Uellsi zn vendet e tyre ndrsa vllai i Uilliamit, Harry, ulet tre rreshta prapa

  Emri: 70653297-12054601-Charles_appeared_to_look_towards_his_son_in_the_congregation-a-191_16834046286.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 54.8 KB
  Charles dukej se shikonte drejt djalit t tij n kongregacion

  Emri: 70652697-12054601-17th_Century_St_Edward_s_Crown_is_carried_into_the_church-a-200_1683404629233.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 40.3 KB
  Kurora e Shn Eduardit t shekullit t 17-t bartet n kish

  Princi George dhe faqet e tjera t nderit ishin ulur pas Mbretit n Westminster Abbey ndrsa Charles betoi betimin e kurorzimit.

  Vshtrimi i Xhorxhit mund t shihej duke u rrotulluar rreth kishs nga vendi i tij pas gjyshit t tij.

  Princi dhe shokt e tij m pas qndruan pas Charles-it t gjunjzuar, duke mbajtur cepat e mantelit t tij pas, ndrsa ai lutej.

  Mbreti m pas nnshkroi kopjet e Betimit, t paraqitura nga Lordi Chamberlain, ndrsa kori kndonte.

  N fillim t shrbess s kurorzimit, me korin u kndua nj pjes n gjuhn uellsiane, s bashku me Sir Bryn Terfel, duke knduar Kyrie Eleison.

  Ndrsa kmbanat e Uestminster Abbey ran, Mbreti dhe Mbretresha u larguan nga karroca. Camilla doli e para e ndjekur nga Charles pas nj pauze t shkurtr jasht kishs.

  Mbreti tundi dhe foli me nipin e tij Princit George, nj mbret i ardhshm, i cili ishte ndr faqet e nderit. Prindrit e tij, Princi dhe Princesha e Uellsit, hyn n abaci t fundit para se t mbrrinte ifti mbretror.

  Ndrsa mbrriti pr shrbimin dy-orsh, kmbanat e Abacis u rrahn ndrsa turmat qndronin n shi duke brohoritur ardhjen e Mbretit dhe gruas s tij. Hyri n Abbey pr trumbetistt e shtetit, me kongregacionin n kmb ndrsa ifti mbretror hyri.

  Emri: 70651667-12054601-King_Charles_enters_the_Abbey_as_he_prepares_to_be_crowned-a-190_1683404628442.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 47.1 KB
  Mbreti Charles hyn n Abbey ndrsa prgatitet t kurorzohet

  Emri: 70651665-12054601-Camilla_smiles_to_the_congregation_as_she_walked_into_the_Abbey-a-157_16834046.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 36.1 KB
  Camilla i buzqesh kongregacionit ndrsa hyri n Abbey

  Emri: 70652441-12054601-image-a-199_1683404629037.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 40.5 KB
  Catherine, Princesha e Uellsit dhe Princi William, Princi i Uellsit gjat kurorzimit

  Emri: 70652065-12054601-The_Wales_and_their_children_Charlotte_and_Louis_arrive_George_w-a-173_1683404.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 55.3 KB
  Uellsi dhe fmijt e tyre Charlotte dhe Louis mbrrijn. Gjergji po mbshteste gjyshin e tij

  Emri: 70651929-12054601-The_Wales_and_the_Edinburghs_as_the_King_and_Queen_enter-a-158_1683404625653.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 46.9 KB
  Uellsi dhe Edinburgu si Mbreti dhe Mbretresha hyjn

  Emri: 70651935-12054601-Queen_Consort_Camilla_looked_magnificent_in_white-a-159_1683404625653.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 50.8 KB
  Queen Consort Camilla dukej madhshtore n t bardh

  Emri: 70651933-12054601-Prince_Louis_and_Princess_Charlotte_enter_the_church-a-186_1683404628255.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 32.1 KB
  Princi Louis dhe Princesha Charlotte hyjn n kish

  Emri: 70651671-12054601-Prince_George_and_King_Charles_III_outside_the_Abbey-a-192_1683404628691.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 49.2 KB
  Princi George dhe Mbreti Charles III jasht Abbey

  Emri: 70651353-12054601-A_solemn_King_Charles_arrives_at_the_Abbey_for_his_Coronation-a-160_1683404625.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 48.8 KB
  Mbreti solemn Charles mbrrin n Abbey pr kurorzimin e tij

  Emri: 70651259-12054601-The_Duke_of_York_Princess_Beatrice_Peter_Phillips_Edoardo_Mapell-a-197_1683404.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 70.6 KB
  Duka i Jorkut, Princesha Beatrice, Peter Phillips, Edoardo Mapelli Mozzi, Zara Tindall, Princesha Eugenie, Jack Brooksbank, Mike Tindall dhe Duka i Sussex, i cili po trhiqte nj fytyr qesharake

  Emri: 70650849-12054601-A_smiling_Harry_takes_his_seat-a-161_1683404625654.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 28.0 KB
  Nj Harry i buzqeshur z vendin e tij


  Princi George mbante nj cep t gjyshit t tij, rrobat e Mbretit, ndrsa festa mbretrore po shkonte drejt Westminster Abbey.

  Vllezrit e motrat e tij, Princesha Charlotte dhe Princi Louis u pan m par duke par nga dritarja e makins ndrsa mbrritn jasht kishs.

  Ndrsa babai i tij u brohorit npr kryeqytet, antart e familjes mbretrore, prfshir Princin Harry, mbrritn n shrbim. Duka i Sussex-it eci n korridor i vetm, duke u buzqeshur njerzve ndrsa ecte prpara kishs. Ai buzqeshi me njerzit n kongregacion para se t ulej.

  Yjet n Abbey prfshinin Katy Perry, Lionel Richie, Sir Andrew Lloyd Webber, Stephen Fry, Nick Cave dhe magjistarin Dynamo, ndrsa Dame Emma Thompson dha gishtin e madh t emocionuar. Zonja e Par Jill Biden ishte ndr t fundit q hyri para shrbimit, e ulur me Zonjn e Par t Ukrains Olena Zelenska. Presidenti Joe Biden ka qndruar n shtpi.

  Trajneri Shtetror i Jubileut Diamond, i trhequr nga gjasht kuaj gri Windsor, mbrriti n Pallatin Buckingham pr Mbretin dhe Mbretreshn n orn 10:00. Antart e Divizionit t Montuar t Kalorsis Familjare jan rreshtuar n hyrje t The Mall prpara Proesionit t Mbretit n Westminster Abbey.

  Nj milje larg nga Pallati, Westminster Abbey u prplas me t mirat dhe t mirat nga Britania dhe e gjith bota ndrsa m n fund erdhi dita e fatit t Charles III .

  M shum se 100 milion njerz n mbar botn jan gati t shikojn kurorzimin e par historik t nj monarku britanik n 70 vjet - me rreth 2 milion njerz n rrugt e Londrs pr t par zhvillimin e historis.

  Emri: 70650637-12054601-Prince_Harry_walked_through_the_church_alone_following_his_cousi-a-162_1683404.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 61.7 KB
  Princi Harry eci npr kish vetm, duke ndjekur kushrirn e tij Eugenie dhe burrin e saj Jack Brooksbank


  Emri: 70650731-12054601-Prince_Harry_spoke_to_Princess_Beatrice-a-188_1683404628367.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 30.1 KB
  Princi Harry foli me Princeshn Beatrice

  Emri: 70650839-12054601-Prince_Andrew_didn_t_appear_to_smile_when_he_saw_Harry_outside_t-a-163_1683404.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 36.6 KB
  Princi Andrew nuk dukej t buzqeshte kur pa Harry-n jasht kishs

  Charles dhe Camilla u dorzuan mijra spektatorve q rridhnin n rrug ndrsa figurat kryesore filluan t bashkoheshin me antart e kongregacionit n Westminster Abbey.

  Princi dhe Princesha e Uellsit biseduan me njri-tjetrin ndrsa prisnin t hynin n abaci, pas djalit t tyre t madh Princit George, i cili ishte nj nga faqet e nderit t Mbretit.

  ifti u shfaq i kompozuar teksa ecnin pas babait t William, i ndjekur nga vajza e tyre Princesha Charlotte dhe djali i tyre i vogl, Princi Louis.

  Dashamirsit pran Pallatit Buckingham nuk u shtyn nga shiu teksa Trajneri Shtetror i Jubileut Diamond kaloi npr qendrn tregtare.

  Nj grup fansash mbretror t veshur me Union Jacks knduan "Singing in the Rain" ndrsa shrbimi n Westminster Abbey u shfaq n ekrane t mdha.

  Mbi turmat u luajtn kng nga shrbimi.

  Njerzit vendosn batanije pikniku n dyshemen e lagur dhe u uln n shkallt ndrsa shikonin topat q barteshin prgjat qendrs tregtare.

  Lista e 2300 t ftuarve lexohet si nj kush sht i politiks, showbiznesit, liderve botror dhe mbretrve t huaj, me nj sprkatje t heronjve t prditshm dhe familjes s ngusht dhe miqve t Mbretit dhe gruas s tij.

  Presidenti francez Emmanuel Macron po merrte pjes pr t treguar 'miqsin, respektin dhe vlersimin' e tij pr Mbretrin e Bashkuar, me kantautorin amerikan Lionel Richie, Jay Blades t The Repair Shop dhe Princin dhe Princeshn e Uellsit dhe fmijt e tyre.

  Monarku u buzqeshi turmave t mdha q brohoritn me egrsi dhe valvitn flamuj ndrsa ai u fut n shtpin e tij qendrore n Londr n orn 9 t mngjesit.

  N udhtimin e shkurtr nga Pallati i Shn James, Mbreti, 74 vje, dukej solemn dhe i zhytur n mendime her pas here, n at q sht padyshim dita m e madhe e jets s tij.

  Antart e lart t familjes mbretrore mbrritn rreth 20 minuta m von, prfshir Princin Andrew, i cili u tund nga disa n tribun.

  Emri: 70650149-12054601-Charles_and_Camilla_look_out_into_the_London_rain_as_they_head_t-a-164_1683404.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 63.4 KB
  Charles dhe Camilla shikojn shiun e Londrs ndrsa shkojn pr t'u kurorzuar  Burimi: Daily Mail

Tema t Ngjashme

 1. 1/22/2023 - Kinezt festojn Vitin e Ri 2023! Viti i Lepurit
  Nga Albo n forumin Prshndetje dhe urime
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-01-2023, 20:13
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-11-2022, 10:17
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-01-2021, 14:25
 4. Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 17-03-2011, 09:57
 5. Kurorzimi i lidhjes dhe dashuria.
  Nga laura_st n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 09-05-2009, 18:02

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •