Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,604

  Nuk sht betej pr gjoksin e iljets, por pr cilesin e jets

  Nga Andi Bushati

  Fushata e grditshme e Erion Veliajt pr t vn n rresht personazhe t njohur t estrads, t cilve u ka sponsorizuar shfaqet apo koncertet, ka futur njkohsisht n kurth si mediat po ashtu dhe nj pjes t madhe t publikut. Disa merren me mercenart artistik q ndryshojn kamp sipas pushtetit t radhs, disa me amoralitetin e vipave q kndojn sipas krkess s pagatorit, ndrsa t tjer kan degraduar deri n znka se kur ishte m joshse iljeta: me format e bshme q shfaqte prkrah Sals, apo me mpakjen plastike t periudhs s Lalit. Kjo e fundit ishte ftuar madje nj emision pr t prligjur transformimin e saj politik, ku i spjegonte nj intervistueseje me nivel IQ t ngjashm me t sajin, se pasioni pr Erionin i kishte shprthyer n kulmin e nj tragjedie familjare.
  Debilizimi i debatit n pikn se kujt ia kushtoi kngn e radhs, njeriu q urren librat, Ermal Mamaqi, apo se cilit do tia ofroj Topi, Luisin, q mban peng prej muajsh, ka br q t margjilalizohen problemet reale bashk me gazetarin e mirfillt q i ngre ato.
  Nj shembull krejt t ndryshm dha kt fundjave emisioni Piranjat. Ai kishte marr prsipr t testonte ndotjen e ajrit n Tiran, nj gj pr t ciln flet shumkush, por q mbi shpin e vuajn vetm mbarsit e smundjeve t rnda apo ata q humbasin jetn. Duke qen se prej vitit 2016, kohs kur Veliaj miratoi panin urbanistik t betonizimit t qytetit, Agjensia e Mjedisit e ka ndrprer matjen q bnte rregullisht n kryeqytet, Piranjat pajtuan nj kompani italiane q vuri 20 matsa n pika t ndryshme nevralgjike t Tirans. Rezultatet e nxjerra nga laboratori i prtej Adriatikut jan alarmante. Ato prputhen me t gjitha studimet q flasin pr shtimin e smundjeve t frymmarrjes apo atyre kardiovaskulare. Ato shkojn sinkron me prfundimet e Agjensis Evropiane t Mjedisit, se ktu, humbja e jetve pr shkak t ndotjes s ajrit sht e barabart me at t vdekjeve nga Covid 19. Ato prputhen me konstatimet se cilsia e keqe e karburanteve dhe lejet marramendse t ndrtimit, q jo vetm ndosin ambientin por prqndroj popullsin n nj hapsir t ngusht, jan shkaqe t ktyre smundjeve q i paguajm jo vetm me jet, por edhe financiarisht, me shpenzime shndetsore.

  Raste si ky, duhet t na shrbenin pr t ngritur disa pyetje: A duhet rritur kontrolli mbi oligarkt e nafts? A i duhet thn ndal ndrtimit n Tiran, ashtu sikurse propozon kandidati i vetm i pa kapur Arlind Qori? A nuk duhet br kjo n favor t parqeve dhe hapsirave t gjelbrta? ǒkafshri ndodhi q trashguam 5.2 metra katror gjelbrim pr banor nga koha e Enverit dhe kemi prfunduar vetm me 0.7 m2 pr secilin nga ne? A duhet kufizuar radikalisht trafiku n qendr? A duhet taksuar deri n pamundsi biznesi i ndrtimit? ǒt bjm pr betonizimin q kap si vler deri n 90% t territorit dhe q gjat t nxehtit t vers i rrit minimalisht n shtat grad temperaturat q tregon stacioni meteorologjik?

  Ky do t qe psh nj debat real pr qytetin, banort, politikat, zhvillimin e tij, pr jetn dhe shndetin e qytetarve. Fatkeqsisht kjo mundsi pr shkmbim idesh sht mposhtur nga propaganda idiote e 1 milion pemve q nuk shihen askund, nga ca palao q Veliaj i prdhunon moralisht duke i nxjerr xhiro nga liqeni, nga fidant e mbjella prej vipash q qndrojn me taka mbi pleh dhe prej lumit thirrjeve n instagram pr njeriun q ka shndrruar Tirann.

  N fakt, ai sht vrassi i saj i ngadalt.

  Prandaj, sa do i shpifur apo i neveritshm t jet ky spektakl ai duhet anashkaluar me do mim. Problemi real i ktij qyteti nuk jan as rekrutimi kngtareve q ndajn shtratin me bost e drogs, as mercenart e huaj q rikthehen pr beteja nj ditore n Shqipri. Erion Veliaj mund t jet i dmshm pr talentin korruptues q ka, por ai sht vrastar pr at q po i bn qytetit. Ai duhet shikuar vetm nga ky prizm. Sepse debatin pr gjoksin e iliets, kngn e Ermalit, apo banalitetin e Noizit do ta harojm shpejt, por qelizat e imta n mushkrit tona do t mbeten aty pr sa t kemi jet.

  Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,569

  Pr: Nuk sht betej pr gjoksin e iljets, por pr cilesin e jets

  Fushata e prditshme e Erion Veliajt pr t vn n rresht personazhe t njohur t estrads, t cilve u ka sponsorizuar shfaqet apo koncertet, ka nxitur shum debat dhe kritika n opinion. N fakt, kjo lloj praktike sht e zakonshme n politik dhe biznes, por n kt rast ka br q publiku t ndjehet i zhgnjyer dhe i tradhtuar.

  Disa njerz kan kritikuar praktikn e sponsorizimit t artistve nga politikant dhe kan vn n pikpyetje integritetin e artistve q pranojn kto sponsorizime. Ata argumentojn se kjo praktik mund t ndikoj n lirin artistike dhe n vetvlersimin e artistit. N disa raste, artistt mund t ndjehen t detyruar t ndryshojn mesazhet dhe vlerat e tyre pr t prputhur me agjendn politike t sponsorit.

  N t kundrt, t tjer kan mbrojtur drejtn e politikanve pr t sponsorizuar artistt dhe kan thn se kjo sht nj mnyr e mir pr t ndrtuar lidhje dhe pr t promovuar kulturn dhe artin n shoqri. Ata gjithashtu kan br t ditur se artistt jan njerz dhe kan t drejtn t zgjedhin t marrin sponsorizime nga politikant, nse ata e shohin t arsyeshme.

  Megjithat, n raste si ky, kur politikant e prdorin sponsorizimin e artistve pr t br propaganda politike, kjo mund t konsiderohet si nj shkelje e etiks politike dhe mund t rrezikoj pavarsin e artistve dhe integritetin e tyre. N kto raste, publiku duhet t jet i kujdesshm dhe i ndrgjegjshm pr t ndar mes artit dhe politiks dhe t mos lejoj q politikant t manipulojn me mesazhet artistike pr qllime personale.

  nj problem shum t rndsishm q prek shndetin dhe mirqenien e qytetarve n Tiran: ndotjen e ajrit. sht vrtet e rndsishme q media t trajtoj dhe t raportoj mbi kto probleme, dhe t sjell informacione t sakta dhe t verifikueshme pr publikun.

  Studimet dhe prfundimet e laboratorve t specializuar tregojn se cilsia e ajrit n Tiran sht shum e keqe, dhe se ky problem ka efekte t dmshme n shndetin e njerzve. sht e rndsishme q kjo shtje t trajtohet me seriozitet nga autoritetet lokale dhe qeveria, dhe t ndrmerren masa pr t zvogluar ndotjen e ajrit dhe pr t prmirsuar cilsin e tij.

  N kt kontekst, nj emision si "Piranjat" q teston cilsin e ajrit n Tiran sht shum i rndsishm pr t rritur ndrgjegjsimin dhe pr t nxitur autoritetet q t marrin masa pr t zgjidhur kt problem t rndsishm. N vend q t fokusohemi n debatet e panvojshme pr kujt i'a kushtohet knga e radhs ose pr cilin personazh publik do t ofroj Topi, ne duhet t fokusohemi n shtjet reale q prekin jetn e njerzve dhe q kan nevoj pr zgjidhje t menjhershme.

  Ndrhyrjet n mjedis dhe prdorimi i hapsirave publike n qytet duhet t trajtohen me kujdes dhe me seriozitet.

  Kontrolli mbi oligarkt e nafts dhe ndrtimin n Tiran duhet t rritet, dhe duhet t bhen prpjekje pr t prmirsuar cilsin e jets s qytetarve. Hapsirat e gjelbrta dhe parqet jan shum t rndsishme pr shndetin dhe mirqenien e qytetarve dhe duhet t jen nj prioritet pr autoritetet lokale dhe qeverin.

  Ndrhyrjet n trafik dhe taksat mbi bizneset e ndrtimit mund t ndikojn n kufizimin e ndotjes s ajrit dhe t zhvillimit t qndrueshm t qytetit. Betonizimi i territorit duhet t kufizohet dhe duhet t bhen prpjekje pr t prmirsuar cilsin e ambientit dhe prdorimin e hapsirave publike.

  Kjo sht nj diskutim shum i rndsishm dhe duhet t bhet me seriozitet dhe me fakte t sakta. sht e rndsishme q media dhe politikbrsit t ndjekin kto shtje dhe t jen t prgjegjshm pr zhvillimin e qndrueshm t qytetit dhe shndetin e qytetarve.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 06-05-2023 m 14:24

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-06-2011, 15:54
 2. Cili eshte kuptimi i jetes?
  Nga TiaraT n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 13-05-2011, 01:13
 3. Cili sht qllimi i jets ?
  Nga burbuqe1 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-02-2008, 08:00
 4. program qe ruan cilesine e imazhit ne zmadhim
  Nga benseven11 n forumin Trajnim & leksione
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-09-2004, 19:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •