Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Një ditë në jetën e spiunit pedofil Jeffrey Epstein

    Bill Gates, Leon Black, Thomas Pritzker: Një ditë në jetën e Jeffrey Epstein

    Kalendari i financierit të turpëruar për të hënën, 8 shtator 2014, detajon takimet e tij të planifikuara me disa nga njerëzit më të pasur të vendit

    Nga Khadeeja SafdarFollow, David BenoitFollow dhe Kara DapenaFollow

    Emri:  jeffrey_epstein.jpg

Shikime: 118

Madhësia:  51.8 KB

    Të hënën, më 8 shtator 2014, Jeffrey Epstein kishte një kalendar të plotë. Ai ishte planifikuar të takohej atë ditë me Bill Gates, Thomas Pritzker, Leon Black dhe Mortimer Zuckerman, katër nga njerëzit më të pasur në vend, sipas planeve dhe emaileve të rishikuara nga The Wall Street Journal.

    Epstein planifikoi gjithashtu takime atë ditë me një ish-avokat të lartë të Shtëpisë së Bardhë, një president kolegji dhe një këshilltar filantropik, tre nga dhjetëra takimet që Gazeta raportoi se kishte pasur me secilin prej tyre.

    Emri:  Screenshot 2023-05-04 at 3.20.26 PM.jpg

Shikime: 36

Madhësia:  34.4 KB

    Gjashtë vjet më parë, në vitin 2008, Epstein u deklarua fajtor për kërkimin dhe blerjen e një të mituri për prostitucion, dhe më pas ai u regjistrua si shkelës seksual. Ai u arrestua sërish në vitin 2019 me akuza për trafikim seksual dhe vdiq atë vit në burg në pritje të gjyqit.

    Z. Gates, bashkëthemeluesi i Microsoft, ka thënë se ata diskutuan për filantropinë dhe ishte gabim të takohesh me Epstein. Z. Black, një bashkëthemelues i Apollo Global Management, i cili ka thënë më parë se ishte takuar për këshilla mbi taksat dhe pasuritë, nuk pranoi të komentonte. Dy burrat e tjerë nuk i kanë diskutuar më parë takimet e tyre me Epstein dhe nuk iu përgjigjën kërkesave për koment. Z. Pritzker është kryetar i Hyatt Hotels dhe z. Zuckerman është një investitor i pasurive të paluajtshme dhe pronar mediash.

    Atë të hënë pati takime në dy hotele luksoze në qendër të Manhattan-it Park Hyatt dhe Four Seasons. Epstein ishte planifikuar gjithashtu të priste disa vizitorë në shtëpinë e tij të madhe pranë Central Park.

    Emri:  Screenshot 2023-05-04 at 3.22.19 PM.jpg

Shikime: 35

Madhësia:  28.8 KB

    Ajo që vijon është një përmbledhje e axhendës së Epsteinit atë ditë, duke ofruar një paraqitje të shkurtër të lidhjeve të shumta që ai bëri me njerëz të pasur dhe të shquar. Gazeta nuk mund të verifikonte nëse çdo takim i planifikuar u zhvillua.

    Emri:  Screenshot 2023-05-04 at 3.23.47 PM.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  18.7 KB

    Shoferi i Epstein e mori atë në mëngjes dhe e solli për të takuar manjatin e Microsoft dhe trashëgimtarin e hotelit Hyatt në hotelin Park Hyatt pranë Central Park.

    Epstein ishte takuar me secilin prej tyre më parë. Në vitin 2011, Epstein po diskutonte një fond bamirësie shumë miliardë dollarësh me drejtuesit e JPMorgan Chase dhe u shkruante atyre në email se ai mund të përfshinte z. Gates dhe z. Pritzker.

    Në këtë ditë, zoti Gates ishte planifikuar të kalonte disa orë me Epstein, duke e shoqëruar atë në takime të ndryshme. Z. Gates drejton, me ish-gruan e tij, një nga filantropët më të mëdhenj në botë.

    "Siç ka thënë Bill shumë herë më parë, ishte një gabim që u takua ndonjëherë me të dhe ai i vjen thellësisht keq për këtë," tha një zëdhënëse e zotit Gates.

    Sipas dokumenteve, zoti Pritzker, pjesë e një familjeje të pasur dhe të lidhur politikisht në Çikago, ishte një mysafir i shpeshtë në shtëpinë e qytetit të Epstein.

    Z. Pritzker dhe përfaqësuesit e Hyatt nuk iu përgjigjën kërkesave për koment në lidhje me takimet e planifikuara.

    Emri:  Screenshot 2023-05-04 at 3.26.58 PM.jpg

Shikime: 35

Madhësia:  20.6 KB

    Orari kërkonte që Epstein dhe z.

    Epstein ishte planifikuar të takohej me bashkëthemeluesin e tij z. Black një ditë më parë, dhe të dy burrat ishin planifikuar të takoheshin përsëri tre ditë më vonë, tregojnë dokumentet.

    Z. Black kishte më shumë se 100 takime të planifikuara me Epstein nga viti 2013 deri në 2017. Ata zakonisht takoheshin në shtëpinë e qytetit të Epstein dhe herë pas here në zyrën e zotit Black, tregojnë dokumentet.

    Miliarderi dha dorëheqjen si CEO i Apollo në mars 2021. Një rishikim i Apollo zbuloi se ai i kishte paguar Epstein 158 milionë dollarë për planifikimin e pasurive dhe punën e taksave.

    Z. Black nuk pranoi të komentojë në lidhje me takimet e planifikuara. Apollo ka thënë se Epstein po punonte për z. Black, jo për Apollon.

    Emri:  Screenshot 2023-05-04 at 3.28.51 PM.jpg

Shikime: 36

Madhësia:  17.5 KB

    Epstein dhe zoti Gates ishin planifikuar më pas të shkonin në shtëpinë e qytetit të Epstein për t'u takuar me Z. Zuckerman, pronarin e US News & World Report.

    Në kohën e takimit, z. Zuckerman zotëronte gjithashtu Daily News dhe ishte kryetar ekzekutiv i Boston Properties, një pronar i madh i ndërtesave të zyrave.

    Z. Zuckerman ishte planifikuar të takohej me Epstein më shumë se një duzinë herë gjatë viteve. Në disa raste, të dy burrat planifikonin të takoheshin në zyrën ose shtëpinë e z. Zuckerman, e cila ishte afër shtëpisë së qytetit të Epstein, tregojnë dokumentet.

    Një natë në janar 2014, Epstein priti pas orës 23:00. për t'u takuar me z. Zuckerman, i cili ishte planifikuar të vizitonte shtëpinë e tij në qytet në orën 22:30, tregojnë dokumentet.

    Një zëdhënëse e z. Zuckerman nuk ka komentuar mbi takimet e planifikuara.

    Emri:  Screenshot 2023-05-04 at 3.30.52 PM.jpg

Shikime: 33

Madhësia:  18.3 KB

    The Four Seasons, një zinxhir hotelesh luksoze në të cilin firma e investimeve të zotit Gates mban një pjesë, ishte ndalesa e radhës e planifikuar. Atje, Epstein e prezantoi zotin Gates me Kathryn Ruemmler, e cila deri në fillim të atij viti kishte shërbyer si avokatja kryesore e Presidentit Obama në Shtëpinë e Bardhë.

    Gjatë viteve të ardhshme, Epstein kishte shpesh takime me znj. Ruemmler, e cila ishte partnere në Latham & Watkins në atë kohë dhe tani është këshilltare e përgjithshme në Goldman Sachs.

    Znj. Ruemmler kishte një marrëdhënie profesionale me Epstein dhe shumë nga takimet e tyre kishin të bënin me një klient të përbashkët, tha një zëdhënës i Goldman Sachs. "Më vjen keq që kam njohur ndonjëherë Jeffrey Epstein," tha zonja Ruemmler.

    Zëdhënësja e zotit Gates tha se Epstein nuk ka punuar kurrë për zotin Gates. Një zëdhënëse e Latham & Watkins tha se Epstein nuk ishte klient i firmës.

    Emri:  Screenshot 2023-05-04 at 3.37.59 PM.png

Shikime: 33

Madhësia:  115.1 KB

    Epstein u kthye në shtëpinë e tij të qytetit të Upper East Side pasdite, tregon orari. Një nga shtëpitë private më të mëdha në Manhattan, shtëpia e qytetit u ndërtua fillimisht për një trashëgimtar të Macy.

    Në orën 16:30, Epstein ishte planifikuar të takohej me Ramsey Elkholy, një muzikant dhe antropolog. Z. Elkholy pati disa takime të tjera me Epstein gjatë viteve.

    Z. Elkholy tha se një nga të dashurat e Epstein i kishte prezantuar ato dhe se ai herë pas here shkonte te Epstein për këshilla financiare dhe për botimin e librave. “Kur dëgjova për gjithçka që ndodhi, isha i sëmurë në stomak,” tha ai.

    "Në pamje të pasme, e kuptoj se Xhefri ishte një mashtrues shumë i mirë," tha zoti Elkholy. “Ai mund të jepte përshtypjen se po të ndihmonte kur në fakt ishte kryesisht B.S..”

    Emri:  Screenshot 2023-05-04 at 3.39.09 PM.jpg

Shikime: 34

Madhësia:  21.3 KB

    Personi tjetër në kalendarin e Epstein, Leon Botstein, po vonohej atë ditë. Presidenti për një kohë të gjatë i Kolegjit Bard po mbërrinte në aeroportin LaGuardia dhe planifikoi të shkonte direkt në shtëpinë e qytetit, tregojnë dokumentet.

    Zoti Botstein tha se së pari vizitoi shtëpinë e qytetit të Epstein në vitin 2012 për ta falënderuar atë për 75,000 dollarë donacione të pakërkuara për shkollat e mesme të Bard, më pas e vizitoi përsëri gjatë disa viteve në një përpjekje për të marrë më shumë. Ai gjithashtu ftoi Epstein në ngjarjet në kolegj.

    Z. Botstein tha se mbledhja e fondeve për shkollën ishte përgjegjësia e tij dhe se ai takohej po aq shpesh me donatorë të tjerë të mundshëm.

    “Ishte një përvojë poshtëruese të merresha me të, por nuk mund të përballoj të vendos krenarinë time përpara detyrimit tim për të mbledhur para për kauzat për të cilat jam përgjegjës,” tha zoti Botstein.

    “Dukej sikur ai ishte dikush që ishte dënuar dhe e kishte kaluar kohën e tij,” tha zoti Botstein. "Kjo doli të ishte e korruptuar, por ne nuk e dinim këtë."

    Emri:  Screenshot 2023-05-04 at 3.40.31 PM.jpg

Shikime: 32

Madhësia:  22.9 KB

    Takimi i fundit i planifikuar për atë ditë ishte me Barnaby Marsh, një këshilltar filantropik për familjet e pasura. Në atë kohë, z. Marsh ishte një ekzekutiv në Fondacionin John Templeton, i cili dhuron për grupe të ndryshme shkencore dhe kërkimore. Ai pati afërsisht dy duzina takime me Epstein.

    Z. Marsh tha se ai shpesh shkonte në shtëpinë e qytetit të Epstein për tubime, sepse ishte plot me akademikë dhe njerëz të pasur që diskutonin ide filantropike. "Shumë prej këtyre miliarderëve e njihnin atë," tha zoti Marsh. "Dhe ai do të ulej në qoshe, thjesht duke parë."

    Zoti Marsh tha se Epstein e diskutoi hapur burgun e tij. Zoti Marsh tha, megjithatë, se ai kurrë nuk pa prova që Epstein kishte bërë donacione të rëndësishme. “Ai fliste shumë, por nuk bëri kurrë asgjë.”

    Kjo është vetëm një ditë në kalendarin e Epstein. Ai ishte planifikuar të takohej rregullisht me disa nga të njëjtët njerëz, dhe rrallë me të tjerë. Këtu është një vështrim se sa shpesh ata u shfaqën në orarin e Epstein në vitin para dhe një vit pas asaj dite:

    Emri:  Screenshot 2023-05-04 at 3.41.40 PM.jpg

Shikime: 33

Madhësia:  29.5 KB

    Burimet e fotove: Corbis via Getty Images; Agjencia Evropiane e Pressphoto; Bloomberg News (3); Reuters; NBCUniversal nëpërmjet Getty Images; Patrick McMullan përmes Getty Images. Një filtër me ngjyra është përdorur në foto.


    Burimi: Wall Street Journal
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 04-05-2023 më 15:42

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Një ditë në jetën e spiunit pedofil Jeffrey Epstein

    EKSKLUZIVE: Dosjet e Jeffrey Epstein: Një mori emailesh dhe kalendarësh të paparë më parë jep një pasqyrë të paparë në rrjetin e fuqisë dhe ndikimit të pedofilit të vonë që përfshin Chris Rock, Peter Thiel dhe Richard Branson

    - DailyMail.com mori një grumbull me kalendarët privatë dhe emailet e Jeffrey Epstein që tregon lidhjet e ngushta të pedofilit të ndjerë me presidentët, kryeministrat dhe anëtarët e familjes mbretërore.

    - Dokumentet tregojnë se Epstein ishte në kontakt me elitën botërore edhe pasi kreu 13 muaj burg për marrëdhënie seksuale me vajza të mitura dhe u etiketua si shkelës i regjistruar i seksit.

    Nga DANIEL BATES

    Një sasi e madhe e kalendarëve dhe emaileve private të Jeffrey Epstein po zbulohen sot nga DailyMail.com.

    Qindra faqet në dosje japin një pasqyrë të paprecedentë në rrjetin e jashtëzakonshëm të pushtetit dhe ndikimit të pedofilit të ndjerë.

    Ndër zbulimet është se Epstein dukej se dinte detaje personale për martesën e Bill Gates dhe ish-gruas së tij Melinda – ndërsa magjistari David Blaine kishte darka të shumta me financierin.

    Presidentë, kryeministra, anëtarë të familjes mbretërore dhe emra të famshëm që më parë nuk ishin të lidhur me Epstein janë paraqitur gjithashtu në qindra faqe dokumentesh.

    Ato tregojnë se Epstein u shoqërua me elitën botërore edhe pasi kreu 13 muaj burg për marrëdhënie seksuale me vajza të mitura – dhe u etiketua si shkelës seksual i regjistruar.

    Ndërsa ai kërkonte të rehabilitonte imazhin e tij, dhjetëra njerëz të fuqishëm ishin planifikuar ta takonin, duke përfshirë Irina Shayk, Chris Rock, Wendi Murdoch dhe Richard Branson.

    Miliarderi teknologjik Peter Thiel , investitori i hershëm i Facebook Sean Parker, artisti Jeff Koons, shefi ekzekutiv i JP Morgan Jamie Dimon dhe ekzekutivi i industrisë muzikore Tommy Mottola, i cili dikur ishte i martuar me Mariah Carey, janë gjithashtu në mesin e atyre që shfaqen në dokumente.

    Dosjet iu dorëzuan nga pasuria e Epstein qeverisë së Ishujve të Virgjër të SHBA, ku ai zotëronte dy ishuj privatë gjatë hetimit të saj për operacionin e tij të trafikimit të seksit. Pedofili u vetëvar në burg në vitin 2019 ndërsa priste gjyqin.

    Ashtu si "Libri i Zi" famëkeq i kontakteve të Epstein, oraret përmbajnë numra personalë dhe adresa emaili që e lejuan atë të hynte në bashkëpunëtorët e tij sa herë që të donte.

    Këtu, DailyMail.com ju përcjell të dhënat në thellësi, të ndara sipas çdo figure të përfshirë.

    Emri:  71546479-12136305-DailyMail_com_obtained_a_trove_of_Jeffrey_Epstein_s_private_cale-a-2_168545232.jpg

Shikime: 19

Madhësia:  41.3 KB


    Princi Andrew dhe ish-gruaja e tij, Sarah Ferguson

    Princi Andrew ka pranuar se ka qenë mik me Epstein për më shumë se një dekadë. Ai ka fluturuar me aeroplanin e tij privat shumë herë, ka qëndruar në pronat e tij dhe madje ka vizituar ishullin e Epstein në Karaibe, kanë pohuar dëshmitarët.

    Viktima e Epstein, Virginia Roberts, pretendoi se ishte detyruar të bënte seks me Dukën kur ishte 17 vjeç, pretendimet që ai i mohoi. Por vitin e kaluar Andrew zgjidhi një padi civile të ngritur nga Roberts për një raport prej 12 milionë dollarësh.

    Dosjet Epstein tregojnë se pedofili përdori emrin e Andrew ndërsa përpiqej të bindte JP Morgan që ta lejonte të vepronte si ndërmjetës për klientët e pasur.

    Epstein po përpiqej të bindte bankën të punonte me Bill Gates për një fond prej 100 milionë dollarësh për donatorët elitë dhe një takim i ngushtë po zhvillohej më 31 gusht 2011.

    Në email-in drejtuar shefit të JP Morgan, Jes Staley dhe bankieres së lartë Mary Erdoes, Epstein tha se investitorët ishin të kujdesshëm ndaj bankës sepse ajo ishte një "krah pothuajse i qeverisë amerikane". Epstein shkroi: "Unë jam gjithashtu i vetëdijshëm që JPM ka një grup shumëngjyrësh klientësh, kështu që një marrëdhënie me klientin është shumë më pak problematike sesa një sipërmarrje e përbashkët institucionale".

    Në mesin e njerëzve të pasur që Epstein u tërhoq ishte Princi Andrew. Epstein tha: "Ai tani lejohet të bëjë para".

    Koha e emailit është zbuluese dhe sugjeron që Epstein dinte detaje intime rreth financave të Andrew, të cilat ishin të lidhura me ato të ish-gruas së tij Sarah Ferguson, me të cilën ai qëndroi afër pas divorcit të tyre në vitin 1996.

    Në maj të vitit 2010, Ferguson u kap në një gazetë duke kërkuar 550,000 dollarë për qasje te Andrew.

    Ajo i tha një gazetari të fshehtë të gazetës: 'Kjo hap gjithçka që do të dëshironit ndonjëherë. Unë mund të hap çdo derë që të duash dhe do ta hap për ty.'

    Ferguson më vonë tha se ishte "thellësisht penduar" duke bërë komentet dhe tha se ish-bashkëshorti i saj nuk kishte asnjë ide për takimin me gazetarin e fshehtë.

    Ferguson me sa duket ishte shtyrë në masa të tilla për shkak të borxheve të saj prej 5.5 milionë dollarësh, por në korrik 2011 ajo tha se ato ishin shlyer falë ndërhyrjes së Andrew.

    Sipas marrëveshjes, Epstein i pagoi 17,000 dollarë ish-AP të Fergusonit, Johnny O'Sullivan, gjë që ndihmoi në stabilizimin e financave të saj.

    Emaili i Epstein për JP Morgan erdhi një muaj pas atij njoftimi, duke e bërë të qartë se Andrew kishte diskutuar në thellësi situatën financiare të tij dhe Ferguson.

    Në një regjistrim të planifikimit për 3 mars 2010, asistentja e Epstein shkroi: 'Ende duhet të përpiqet dhe të planifikojë Dukeshën për të martën ose të mërkurën (i kam dërguar me email ndihmësit të saj, Amanda, RE një takim'.

    'Amanda' duket të jetë Amanda Thirsk, e cila ka punuar për Andrew për shumë vite. Epstein u përgjigj: "Duçeshë në çdo kohë".

    Fotot e postuara në Facebook nga çifti i martuar Jojo dhe Lyn Fontanilla, shërbyesja dhe shoferi i Epstein, më 5 mars 2010 – dy ditë pas emaileve – treguan Andrew duke vizituar shtëpinë e qytetit të Epstein në Nju Jork.

    Një tjetër imazh tregon një Ferguson të buzëqeshur me JoJo Fontanilla në Manhattan me një çantë pazari në dorë, ndërsa një nga muaji i kaluar, postuar nga Lyn Fontanilla, tregon Ferguson në rezidencën e Epstein në Nju Jork.

    Një avokat për Andrew nuk iu përgjigj kërkesave për koment. Zëdhënësi i Fergie nuk kishte asnjë koment.

    Emri:  71535715-12136305-Prince_Andrew_has_admitted_to_being_friends_with_Epstein_for_mor-a-6_168545232.jpg

Shikime: 18

Madhësia:  50.6 KB
    Princi Andrew ka pranuar se ka qenë mik me Epstein për më shumë se një dekadë. Andrew është fotografuar në Central Park të Nju Jorkut me Epstein

    Emri:  68930575-12136305-Epstein_s_emails_suggest_he_knew_intimate_details_about_Andrew_s-a-7_168545232.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  48.6 KB
    Emailet e Epstein sugjerojnë se ai dinte detaje intime rreth financave të Andrew, të cilat ishin të lidhura me ato të ish-gruas së tij Sarah Ferguson, me të cilën ai qëndroi afër pas divorcit të tyre në vitin 1996.

    Emri:  71548453-12136305-Pictures_posted_on_Facebook_by_Jojo_and_Lyn_Fontanilla_Epstein_s-a-8_168545232.jpg

Shikime: 18

Madhësia:  35.5 KB
    Fotot e postuara në Facebook nga Jojo dhe Lyn Fontanilla, shërbyesja dhe shoferi i Epstein, më 5 mars 2010 tregonin Andrew duke vizituar shtëpinë e qytetit të Epstein në Nju Jork.

    Emri:  71548533-12136305-An_image_shows_smiling_Sarah_Ferguson_with_JoJo_Fontanilla_in_Ma-a-9_168545232.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  20.1 KBEmri:  71548529-12136305-Lyn_Fontanilla_posted_a_photo_with_Ferguson_at_Epstein_s_New_Yor-a-11_16854523.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  24.0 KB
    Një imazh tregon Sarah Ferguson duke buzëqeshur me JoJo Fontanilla në Manhattan (majtas) ndërsa një nga muaji i kaluar, postuar nga Lyn Fontanilla, tregon Ferguson në rezidencën e Epstein në Nju Jork

    Emri:  71535717-12136305-Epstein_victim_Virginia_Roberts_claimed_she_was_forced_to_have_s-a-3_168545232.jpg

Shikime: 18

Madhësia:  41.8 KB
    Viktima e Epstein, Virginia Roberts pretendoi se ishte detyruar të bënte seks me Dukën kur ishte 17 vjeç, pretendimet që ai mohoi.


    David Blaine dhe Chris Rock

    Lidhja e vetme e njohur më parë e David Blaine me Epstein ishte shfaqja në librin e tij të zi të kontakteve, por dy burrat duket se kishin një miqësi, sugjerojnë të dhënat.

    Në qershor 2013, Epstein kishte një darkë me futuristin Pablos Holman dhe një 'Jessica Joffe', e cila duket të jetë aktorja me të njëjtin emër.

    Orari thotë: 'David Blaine do të ndalojë në fund të darkës.'

    I kontaktuar me telefon, Holman tha se mendonte se ishte në San Francisko në kohën e darkës, por tha 'Nuk e di saktësisht'.

    Ai tha se e njihte Blaine dhe e quajti Epstein 'gjëja më toksike në të gjithë botën'.

    Holman tha: "Edhe nëse do të kishte një darkë, ndoshta nuk do të doja të thoja asgjë për të".

    Joffe nuk iu përgjigj thirrjeve për koment dhe as përfaqësuesit e saj.

    Emri:  71545607-12136305-David_Blaine_s_only_previously_known_connection_to_Epstein_was_a-a-10_16854523.jpg

Shikime: 18

Madhësia:  39.1 KB
    Lidhja e vetme e njohur më parë e David Blaine me Epstein ishte shfaqja në librin e tij të zi të kontakteve, por të dy burrat duket se kishin një miqësi, sugjerojnë të dhënat.

    Emri:  71547787-12136305-image-a-12_1685452322885.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  12.6 KB
    Kalendari thotë gjithashtu se 'ndoshta Chris Rock' do të vinte, hera e parë që komediani është lidhur me Epstein. Një burim i afërt me Rock tha se ai nuk mori pjesë në darkë

    Emri:  71547103-12136305-image-a-13_1685452322888.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  17.4 KB

    Në shtator 2013, Blaine mori pjesë në një darkë tjetër në shtëpinë e Epstein me Woody Allen, Jeff Koons dhe gruan e tij Justine, tregojnë të dhënat.

    Më pas, në janar 2014, Epstein planifikoi një darkë tjetër me miqtë, duke përfshirë të dashurën e tij, një e re evropianolindore e quajtur Karyna Shuliak, Woody Allen dhe Jes Staley.

    Blaine u rendit gjithashtu në mesin e atyre që morën pjesë dhe orari thotë se 'Sarah dhe Brian' do të ndaleshin, Sarah ishte Sarah Kellen, një nga rekrutuesit kryesorë të Epstein.

    Kalendari thotë gjithashtu se 'ndoshta Chris Rock' do të vinte, hera e parë që komediani është lidhur me Epstein. Në vitin 2002, Epstein ftoi një tjetër komedian, Chris Tucker, në një udhëtim në Afrikë me ish-presidentin Bill Clinton në avionin privat të Epstein.

    Një burim i afërt me Rock tha se ai nuk mori pjesë në darkë. Burimi pranoi se Rock ishte miqësor me Woody Allen – komediani ka thënë më parë se e ka parë filmin e regjisorit Annie Hall më shumë se 80 herë – por që Epstein mund ta ketë ngatërruar atë me Tucker.

    Më 4 prill 2014, kalendari i Epstein thotë: 'Kujtojmë që David Blaine është ditëlindja e 4 prillit'.

    Dita në vijim thotë: 'TBD me David Blaine'.

    David Blaine nuk iu përgjigj kërkesës së DailyMail.com për koment.


    Bill Gates

    Gates dhe Epstein patën disa takime ndërsa pedofili u përpoq ta bindte atë të ishte fytyra e një fondi ku investitorët e pasur investuan të paktën 100 milionë dollarë secili.

    Në fillim të këtij muaji Wall Street Journal raportoi se Epstein e kërcënoi Gates në vitin 2017 kur zbuloi se kishte pasur një lidhje me një lojtare ruse të bridge, Mila Antonova.

    Dhe javën e kaluar DailyMail.com publikoi lajmin se Antonova u fotografua në vitin 2010, rreth kohës kur ajo kishte lidhjen e saj me Gates, me spiunen famëkeqe ruse Anna Chapman.

    Kalendarët tregojnë një sërë takimesh midis Gates dhe Epstein ku ata po diskutonin se si do të funksiononte fondi.

    Në prill 2011 Gates ishte planifikuar për një darkë me ish-sekretarin e Thesarit Larry Summers dhe Jes Staley, i cili në atë kohë ishte kreu i JP Morgan.

    Gjatë muajve në vijim, Epstein i dërgoi në mënyrë të përsëritur email Mary Erdoes, një bankiere e lartë e JP Morgan, dhe Staley për të krijuar fondin.

    Më 15 gusht 2011, Epstein pretendoi se fondi do t'i lejojë Bill (Gates) të ketë akses te njerëz me cilësi më të lartë, investime, shpërndarje, qeverisje pa prishur as martesën e tij dhe as ndjeshmërinë aktuale të punonjësve aktualë të fondacionit.

    Emri:  71238945-12136305-Jeffrey_Epstein_and_Bill_Gates_are_pictured_in_2013_Gates_and_Ep-a-14_16854523.jpg

Shikime: 18

Madhësia:  40.7 KB
    Jeffrey Epstein dhe Bill Gates janë fotografuar në vitin 2013. Gates dhe Epstein patën disa takime ndërsa pedofili u përpoq ta bindte atë të ishte fytyra e një fondi ku investitorët e pasur investonin të paktën 100 milionë dollarë secili

    Emri:  42529870-12136305-Bill_and_Melinda_tied_the_knot_in_1994_after_dating_for_about_se-a-5_168545232.jpg

Shikime: 18

Madhësia:  23.2 KB
    Bill dhe Melinda u martuan në vitin 1994 pas lidhjes për rreth shtatë vjet. Ata janë fotografuar së bashku në vitin 1998. Marrëdhënia midis Bill dhe Epstein shkaktoi tension në martesën e Bill dhe Melinda

    Emri:  71547105-12136305-image-a-15_1685452322962.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  12.0 KB
    Emri:  71547793-12136305-image-a-16_1685452322967.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  7.6 KB

    Epstein duket se ka qenë i vetëdijshëm për tensionin brenda martesës së Gates me Melinda French Gates për miqësinë e tyre; ajo më vonë tha se e përçmonte Epsteinin, por ish-bashkëshorti i saj vazhdoi ta takonte gjithsesi.

    Miqësia e Gates me Epstein u tha se ishte një faktor kyç në divorcin e tij, megjithëse Gates u akuzua gjithashtu për ngacmim seksual në Microsoft dhe pranoi një lidhje.

    Dy ditë pas atij emaili, Epstein pretendoi se Gates ishte 'tmerrësisht i frustruar' me mënyrën se si po shkonin bisedimet për fondin.

    Epstein sugjeroi që JP Morgan ta linte të punonte me klientë të pasur dhe më pas të ndante tarifat me ta.

    Siç tha ai: 'Unë e gatuaj ngadalë, duke shtuar përbërës të ndryshëm, e gatuaj pothuajse plotësisht dhe më pas dua t'jua kthej.'

    Në një email tjetër Epstein mburrej: 'Ky do të jetë një profil shumë i lartë...do të jetë klubi më ekskluziv i klubeve'.

    Ai sugjeroi gjithashtu që JP Morgan të bëjë të mundur që donatorët të japin në mënyrë anonime në rast se përfshirja e tij rezultonte problematike për ta.

    Emri:  71490207-12136305-Mary_Erdoes_worked_for_JP_Morgan_since_1996_She_allowed_Epstein_-a-24_16854522.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  19.0 KB
    Mary Erdoes punonte për JP Morgan që nga viti 1996. Ajo lejoi Epstein, i cili vdiq në 2019, të qëndronte si klient, pavarësisht se banka u bë në dijeni për tërheqjet e tij të dyshimta që në vitin 2006

    Në email-in drejtuar Erdoes thuhej: "Megjithëse anëtarësimi në "klub" mund të dihej, dhuratat mund të jepen në mënyrë anonime. Kjo do të përmbushë dëshirat e shumë njerëzve që kanë folur me Bill-in për dëshirën për të bërë gjëra, por jo për publicitetin. Për shembull një shkollë tjetër, program etj mund të ketë shprehur rezerva se dhënia publike do të dërgonte një mesazh kompleks për ato institucione që tashmë kanë marrëdhënie të ngushta me donatorin.'

    Në një email tjetër, Epstein i sugjeroi JP Morgan se kur fondi ishte në funksion, 'Bill merr tarifa të reduktuara dhe më pas ma dërgon zbritjen'.

    Në tetor 2011, Epstein i frustruar pretendoi se bisedimet për fondin "nuk po shkonin mirë" dhe se kishte një shans 50/50 që të funksiononte, nga 95/5. Ai tha: 'Kjo nuk ka të bëjë me INVESTIMET SOCIALE'.

    Në një moment Epstein i dërgoi email Staley dhe Erdoes për t'u ankuar se Gates është 'i vetmi person që ka rëndësi'.

    Fondi nuk funksionoi kurrë, por Epstein vazhdoi të shoqërohej me Gates dhe caktoi një darkë për të dy vjet më vonë, në tetor 2013.

    Janarin e ardhshëm, Epstein kishte një shënim në programin e tij për 'të ndjekur me ri xhupet për Bill' dhe të tjerët, me sa duket duke iu referuar një dhuratë që kishte në mendje për të.

    Javë më vonë, ditarët treguan një telefonatë Skype me Gates dhe në shtator 2014, Gates erdhi në Nju Jork për një numër takimesh me Epstein.

    Më 8 shtator orari thoshte se në orën 10:00 Epstein do të takohej me Gates dhe miliarderin Tom Pritzker në hotelin Park Hyatt në Manhatan.

    Ata do të shkonin në këmbë në zyrën e Leon Black, e ndjekur nga një takim me Mort Zuckerman, të dy investitorë miliarderë.

    Më vonë atë ditë, Gates dhe Epstein do të takonin Kathy Ruemmler, ish-këshilltaren e Obamës në Shtëpinë e Bardhë, në hotelin Four Seasons në Manhattan.

    Ndjekja e Gates nga Epstein duket se ka kulmuar në darkën në shtëpinë e tij në Nju Jork me Melinda Gates, që mendohet të ketë qenë hera e vetme që ajo takoi Epstein.

    Epstein hapi tapetin e kuq me disa nga miqtë e tij më të rëndësishëm: Thorbjorn Jagland, ish politikani norvegjez dhe diplomati norvegjez Terje Rød Larsen, ish-sekretari i Thesarit Larry Summers dhe gruaja e tij dhe Eva Dubin, ish e dashura e tij dhe vajza e saj Celina. e trajtoi Epsteinin si xhaxha.

    Shënimi thotë se "Richard Branson mund të bashkohet me darkën".

    Por ofensiva e sharmit nuk funksionoi dhe Melinda më vonë tha se kishte 'makthe' për mbrëmjen dhe mendoi se Epstein ishte 'personifikuar e keqe'.

    Hyrja e fundit për Gates në orare është nga nëntori 2014, kur piloti i Epstein, Larry Visoski i dërgoi email programuesit të Epstein, Lesley Groff, për t'i thënë se Epstein dëshironte të ishte në Uashington deri në orën 13:30 'për t'u takuar me z. Bill Gates pasdite'.

    Askush për Gates nuk iu përgjigj kërkesave të shumta për koment. Askush për Melinda French Gates nuk ka komentuar.


    Woody Allen

    Miqësia e Epstein me regjisorin Woody Allen ishte e njohur, por afërsia e marrëdhënies së tyre del në pah përmes kalendarëve.

    Disa muaj ata takoheshin disa herë çdo muaj dhe në një rast Epstein kishte një shënim që thoshte të bëni një shëtitje me Allen.

    Hyrja e parë është në shtator 2011 dhe vëren se Epstein duhej të merrte pjesë në një nga provat e Allen.

    Janarin e ardhshëm Epstein ftoi Allen dhe gruan e tij Soon-Yi në darkë – stafi i Epstein ndonjëherë porosiste birrë dhe ëmbëlsira me çokollatë pa miell të Beck-ut.

    Darka u pasua nga një vakt tjetër muajin e ardhshëm, këtë herë me personazhin televiziv Dick Cavett në mesin e të ftuarve.

    Në nëntor 2012, asistenti i Allen i dërgoi email Epstein duke e pyetur nëse "Jeffrey është i interesuar të shikojë filmin e tij të ri To Rome With Love".

    Emri:  71538091-12136305-Epstein_s_friendship_with_director_Woody_Allen_was_known_but_the-a-25_16854522.jpg

Shikime: 16

Madhësia:  41.3 KB
    Miqësia e Epstein me regjisorin Woody Allen ishte e njohur, por afërsia e marrëdhënies së tyre del në pah përmes kalendarëve. Allen dhe gruaja Soon-Yi Previn janë parë duke ecur pas Epstein në 2013

    Emri:  71546955-12136305-image-a-17_1685452323040.jpg

Shikime: 18

Madhësia:  23.5 KB

    Në prill 2013, Epstein iu dërgua një kujtesë për ta çuar Allen në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts, ku Epstein dhuroi 850,000 dollarë dhe ishte mik i mirë me një numër profesorësh.

    Në të njëjtin muaj, një nga bashkëpunëtorët e Allen-it erdhi në shtëpinë e Epstein në Nju Jork për të përfunduar montimin e një filmi që duket se ka qenë një film televiziv për magjinë me David Blaine.

    Një listë për shtator ka Allen dhe Soon-Yi duke marrë pjesë në një darkë tjetër me Koons dhe gruan e tij Justine, e ndjekur nga një drekë disa javë më vonë me Allen dhe Koons.

    Në dhjetor 2013, Epstein shkoi në një shfaqje tjetër të një prej filmave të Allen në Qendrën e Filmit Manhattan, e ndjekur nga një festë për ditëlindjen e regjisorit.

    Më vonë atë muaj, kalendarët thonë se Epstein do të 'largohej nga LA për në fermë me Woody Allen', me sa duket duke iu referuar fermës së Epstein-it në New Mexico.

    Më 29 dhjetor, orari thotë se Allen ishte 'në PB (Palm Beach) me Jeffrey'.

    Shtatori i vitit 2014 ishte një nga muajt më të ngarkuar për miqësinë e tyre dhe pati një darkë me ish-këshilltaren e Shtëpisë së Bardhë të Obamës, Kathy Ruemmler dhe themeluesin e Pay Pal, Peter Thiel.

    Javën tjetër Allen pati një takim me Epstein dhe Leon Black, një mik i ngushtë i pedofilit.

    Në tetor 2014 orari thotë: 'Modaktimin e mësimit nga Woody Allen në 71-vjeç (Film: Psycho nga Alfred Hitchcock)'

    Një hyrje e korrikut 2015 thotë se Allen dhe Previn do të jenë për darkë në shtëpinë e Epstein në Nju Jork. Orari thotë: 'Çfarë për darkë? Së shpejti Yi tha që t'i befasojë ata.

    Askush për Allen ose Koons nuk u përgjigj për koment


    Jes Staley

    Staley ishte shef ekzekutiv i bankës private ekskluzive të JP Morgan, e cila kishte Epstein si klient, dhe më pas shef ekzekutiv i bankës derisa u largua në 2013. Ai u bë kreu i bankës britanike Barclays në 2015 dhe u detyrua të largohej në 2021 për lidhjet e tij me Epstein .

    Regjistrat tregojnë se Staley u takua me Epstein të paktën 31 herë nga 2010-2015, shumë prej të cilave ishin pas orarit të punës në orën 18:00 ose 19:00.

    Në prill 2011 ata kishin një darkë me Larry Summers, ish-sekretarin e Thesarit dhe në janar 2014, Staley ishte pjesë e një grupi që po hante në një restorant italian me Epstein, ku përfshihej edhe Woody Allen.

    Në prill 2013, Staley shkoi në një darkë me ish-kryeministrin izraelit Ehud Barak dhe të tjerë në shtëpinë e Epstein.

    Në mars 2015, shtatë muaj përpara se të emërohej për të drejtuar Barclays, Staley i dërgoi email Epstein nga ishulli i St. Barts në Karaibe.

    Ai tha se vajza e tij donte të fliste me Epstein 'për të ardhmen e saj'.

    Staley shkroi: 'Columbia (Universiteti) konfirmoi se duan që ajo të marrë diplomën e saj më 1 korrik. Kështu që ju lutemi ruani datën. Duhet të jesh aty'.

    Emri:  24716210-12136305-Jes_Staley_left_with_Jeffrey_Epstein_in_2011_The_picture_was_tak-a-18_16854523.jpg

Shikime: 16

Madhësia:  55.5 KB
    Jes Staley (majtas) me Jeffrey Epstein në 2011. Fotoja u bë pasi Epstein u dënua për kërkim të prostitucionit nga vajzat e mitura në vitin 2008


    Emri:  71490623-12136305-The_logs_show_that_Staley_met_Epstein_at_least_31_times_from_201-a-28_16854522.jpg

Shikime: 15

Madhësia:  31.1 KB
    Regjistrat tregojnë se Staley u takua me Epstein të paktën 31 herë nga 2010-2015, shumë prej të cilave ishin pas orarit të punës në orën 18:00 ose 19:00.

    Përafërsisht në të njëjtën kohë, ndihmësi i Epstein i dërgoi atij një kujtesë: 'Jes Staley do të donte të hante darkë me ty dhe familjen e tij'.

    Por shënimet më shqetësuese në kalendar përmendin Epstein duke u siguruar që 'vera' të ishte në dispozicion për Staley gjatë vizitave të tij – në atë që duket të jetë një fjalë kodi e mundshme për diçka tjetër.

    Më 29 maj 2012, programuesi i Epstein, Lesley Groff, tha se Staley po vinte në orën 18:30 dhe shkroi: 'Kujtoj që të kesh një shishe verë për Jes-in të ftohur dhe gati për të shkuar!'

    Ajo shtoi se një nga shërbyeset e Epstein duhej të 'konfirmonte përsëri këtë'

    Më 7 janar 2014, Susan Hamblin, një tjetër nga asistentet e Epstein, i dërgoi email me temën: 'Snacks for Today'.

    Ajo shkroi: 'A keni ndonjë kërkesë specifike për takimet tuaja me Rothschild, të cilave mund t'i bashkohet Jes. Ne do të kemi verë jes' në dorë'.

    Më 9 shtator 2014, ditari shënoi një takim në orën 19:30 me Staley. Aty shkruhej: 'KENI VERE TË BARDHË TË JES'it në dispozicion'.

    Më 20 nëntor të atij viti, pranë një takimi në orën 17:30, në orar thuhej: 'Jes Staley (SIGUROHUNI TË KEMI VERË E BARDHË).'

    Referencat për 'verën' janë paraqitur në emailet e tjera midis dy burrave, të cilët janë liruar në një çështje gjyqësore që përfshin JP Morgan dhe qeverinë USVI.

    Më 1 nëntor 2009, ndërsa Epstein ishte ende në burg për seks me vajza të mitura, Staley i dërgoi email teksa qëndronte në ishullin e tij në Karaibe.

    Ai shkroi: 'Kështu që kur të shpërthejë i gjithë ferri dhe bota të shkërmoqet, unë do të vij këtu dhe do të jem në paqe.

    Aktualisht, jam në vaskë me një gotë verë të bardhë. Ky është një vend i mahnitshëm. Vërtet mahnitëse. Herën tjetër, ne jemi këtu së bashku. Unë ju kam shumë borxh. Dhe e vlerësoj thellësisht miqësinë tonë. Unë kam pak kaq të thella.'

    Më 4 dhjetor 2009, Staley i tha Epstein përmes emailit: "Unë e kuptoj rrezikun në dërgimin e këtij emaili. Por ishte e mrekullueshme të isha në gjendje, sot, t'ju bëja, në qytetin e Nju Jorkut, një përqafim të gjatë të përzemërt'.

    Të nesërmen, Epstein i shkroi Staleyt: 'Ti ishe me Larry-n dhe unë duhej të duroja . . .' dhe bashkangjitur foton e një të reje, e cila është redaktuar në dokumentin gjyqësor.

    Staley u përgjigj: 'Mos më thuaj, një verë franceze'.

    Epstein u përgjigj: 'Gjithmonë mendime për alkoolin.'

    Në të tjera të publikuara më parë, Epstein dhe Staley folën për princeshat e Disney duke përfshirë një mesazh të dërguar në korrik 2010.

    Staley i tha Epsteinit: 'Ndoshta po të ndjekin? Kjo ishte kënaqësi. Thuaj përshëndetje Borëbardhës'.

    Epstein u përgjigj: '(W) cili personazh do të doje më pas?'

    Kur Staley tha "E bukura dhe bisha", Epstein u përgjigj: "Epo njëra anë është e disponueshme".

    Një avokat i Staley nuk iu përgjigj mesazheve për koment - ajo ka mohuar më parë çdo keqbërje.


    Irina Shayk, Wendi Murdoch dhe Richard Branson

    Emri:  71536739-12136305-Wendi_Murdoch_the_former_wife_of_media_mogul_Rupert_Murdoch_is_l-a-35_16854522.jpg

Shikime: 15

Madhësia:  29.8 KB
    Wendi Murdoch, ish-gruaja e manjatit të medias Rupert Murdoch, është e listuar nën një hyrje të 27 shtatorit 2012, e cila thotë se ajo 'ndoshta do të ndalojë' në orën 21:00.

    Përmendja e vetme e Shayk është më 14 shkurt 2012. Në atë kohë modelja ruse ishte shumë e kërkuar dhe u shfaq në kopertinën e revistave si Esquire UK dhe ishte në lidhje me superyllin e futbollit Cristiano Ronaldo.

    Karriera e saj do të ngrihej në vitet në vijim, duke përfshirë edhe debutimin e saj në aktrim në vitin 2014 në filmin Hercules.

    Përfaqësuesit e Shayk mohojnë se ajo është takuar ose ka pasur ndonjë marrëdhënie me zotin Epstein.

    Wendi Murdoch, ish-bashkëshortja e manjatit të medias Rupert Murdoch, është e listuar në një hyrje të 27 shtatorit 2012, e cila thotë se ajo 'ndoshta do të ndalojë' në orën 21:00.

    Është përmendur gjithashtu një 'Wendi' më 6 nëntor 2010, por jo detaje të mëtejshme.

    Në atë kohë, Murdoch ishte ende e martuar me burrin e saj, nga i cili do të divorcohej në vitin 2013 pas 14 vitesh së bashku.

    Mundësia e një takimi është lidhja më e lartë e njohur midis Epstein dhe Rupert Murdoch deri më sot.

    ...vijon

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Një ditë në jetën e spiunit pedofil Jeffrey Epstein

    Emri:  71536743-12136305-Epstein_s_former_girlfriend_Ghislaine_Maxwell_and_Rupert_Murdoch-a-19_16854523.jpg

Shikime: 15

Madhësia:  83.2 KB
    Ish e dashura e Epstein, Ghislaine Maxwell dhe Rupert Murdoch janë fotografuar së bashku në vitin 2010. Mundësia e një takimi midis Wendi dhe Epstein është lidhja më e njohur midis Epstein dhe Rupert Murdoch deri më sot

    Emri:  71545519-12136305-The_sole_mention_of_Irina_Shayk_is_on_February_14_2012_At_the_ti-a-36_16854522.jpg

Shikime: 16

Madhësia:  37.9 KB
    Irina Shayk përmendet vetëm më 14 shkurt 2012. Në atë kohë modelja ruse ishte shumë e kërkuar dhe u shfaq në kopertinën e revistave si Esquire UK dhe ishte në lidhje me superyllin e futbollit Cristiano Ronaldo

    Emri:  71547329-12136305-image-a-31_1685452204982.jpg

Shikime: 16

Madhësia:  14.2 KB

    Emri:  71545573-12136305-On_September_20th_2013_Epstein_s_schedule_lists_a_TBD_dinner_wit-a-38_16854522.jpg

Shikime: 15

Madhësia:  53.5 KB
    Më 20 shtator 2013, programi i Epstein rendit një 'darkë TBD' me Bill Gates, Thorbjorn Jagland, ish politikanin norvegjez dhe diplomatin norvegjez Terje Rød Larsen. Shënimi thotë se "Richard Branson mund të bashkohet me darkën"

    Emri:  71547795-12136305-image-a-39_1685452205103.jpg

Shikime: 15

Madhësia:  8.0 KB

    Wendi Murdoch nuk iu përgjigj kërkesës së DailyMail.com për koment.

    Më 20 shtator 2013, programi i Epstein rendit një 'darkë TBD' me Bill Gates dhe norvegjezët Thorbjorn Jagland dhe Terje Rød Larsen.

    Shënimi thotë se "Richard Branson mund të bashkohet me darkën".

    Një burim i afërt me themeluesin e Virgin ishte në Mbretërinë e Bashkuar atë natë ku ai priti ngjarjen Yjet e Vitit për kompaninë e tij, e ndjekur nga një festë për kompaninë e tij të trenave, Virgin Trains.

    Një zëdhënëse e Branson nuk ishte në gjendje të komentonte nëse ai ishte takuar ndonjëherë me Epstein.


    Peter Thiel

    Miliarderi i teknologjisë dhe investitori i hershëm i Facebook, Peter Thiel, pati disa takime me Epstein, tregojnë kalendarët.

    Gjatë një periudhe në 2014 Thiel duket se e ka takuar Epstein tre herë radhazi, në një kohë kur ai ishte në bordin e Facebook dhe në krye të firmës së kapitalit sipërmarrës Founders Fund.

    Ai ishte gjithashtu kryetar i kompanisë analitike Palantir, e cila punon ngushtë me Departamentin e Mbrojtjes.

    Regjistrat tregojnë se në shtator 2014, programi i Epstein e renditi Thiel nën 'njerëz për të parë'.

    Të dy burrat u takuan për darkë në rezidencën e Epstein në Nju Jork më datë 12 me Woody Allen të pranishëm, thotë orari.

    Të nesërmen Epstein u takua me Thiel-in nga ora 14:00 deri në orën 16:00, pas së cilës Bill Burns, drejtori aktual i CIA-s, i cili ishte zëvendëssekretar i shtetit në atë kohë, u bashkua me ta për një orë.

    Një ditë pas kësaj, Epstein planifikoi një drekë dhe tha se 'ndoshta Peter Thiel' do të vinte.

    Dy burrat ishin planifikuar për drekë javën e ardhshme dhe regjistrimi tregon asistentin personal të Thiel dhe numrin e tyre.

    Thiel nuk iu përgjigj kërkesës së DailyMail.com për koment.

    Emri:  70634185-12136305-The_calendars_show_tech_billionaire_Peter_Thiel_had_several_meet-a-40_16854522.jpg

Shikime: 15

Madhësia:  35.4 KB
    Kalendarët tregojnë se miliarderi i teknologjisë Peter Thiel pati disa takime me Epstein

    Emri:  71546941-12136305-image-a-29_1685452204980.jpg

Shikime: 15

Madhësia:  9.7 KB

    Një tjetër investitor i teknologjisë që shfaqet në kalendarët është Sean Parker, themeluesi i Napster, i cili ishte caktuar për një takim me Epstein në shtator 2011.

    Një burim i afërt me Parker tha se takimi 'nuk ka ndodhur kurrë' edhe pse ishte planifikuar të zhvillohej.

    Princesha e Kurorës së Norvegjisë Mette-Marit shfaqet në kalendarët në shtator 2013, me planifikuesin e Epstein që shkruan: "Princesha Mette do të arrijë sot dhe do të qëndrojë deri më 26 shtator".

    Një zëdhënës i pallatit norvegjez për princeshën, Guri Varpe, tha se ajo ishte në Nju Jork për punë zyrtare për të marrë pjesë në një panel rreth SIDA-s me kreun e Unilever, Paul Polman dhe Phumzile Mlambo-Ngcuka, Drejtoreshë Ekzekutive e UN Women.

    Ajo mori pjesë gjithashtu në takimin vjetor të Iniciativës Globale të Klintonit, përpjekja filantropike e Bill Klintonit, të cilën Epstein thuhet se ka ndihmuar në fillimin.

    Por Varpe mohoi që princesha kishte qëndruar me Epstein siç e nënkuptojnë kalendarët dhe tha se ajo në fakt ka qëndruar në hotelin Sonder Chambers në Manhattan.

    Princesha Mette-Marit e ka pranuar më parë takimin me Epstein disa herë me Varpe duke thënë se një 'takim' ndodhi në shtëpinë e Epstein.

    Në një deklaratë të mëparshme, princesha tha se "nuk do të kishte pasur kurrë asgjë me Epstein nëse do të kisha qenë në dijeni të seriozitetit të akteve të tij kriminale".

    Emri:  71545437-12136305-Norway_s_Crown_Princess_Mette_Marit_appears_in_the_calendars_in_-a-41_16854522.jpg

Shikime: 15

Madhësia:  49.8 KB
    Princesha e Kurorës së Norvegjisë Mette-Marit shfaqet në kalendarët në shtator 2013, me planifikuesin e Epstein që shkruan: "Princesha Mette do të mbërrijë sot dhe do të qëndrojë deri më 26 shtator".


    Emri:  71536543-12136305-Tommy_Mottola_the_former_chair_of_Sony_Music_and_ex_husband_of_M-a-42_16854522.jpg

Shikime: 16

Madhësia:  439.7 KB
    Tommy Mottola, ish-kryetari i Sony Music dhe ish-bashkëshorti i Mariah Carey, përmendet dy herë me kujtime që Epstein ta telefononte, një herë në qershor 2013 dhe një herë tjetër në janar 2014.


    Emri:  71547103-12136305-image-a-19_1685452204740.jpg

Shikime: 16

Madhësia:  5.8 KB
    Tommy Mottola, ish-kryetari i Sony Music, përmendet dy herë me kujtime që Epstein ta telefononte, një herë në qershor 2013 dhe një herë tjetër në janar 2014.

    Përmes një zëdhënëse, Mottola konfirmoi se kishte folur me Epstein.

    Ai tha: 'Z. Unë dhe Epstein ndamë disa njohje të përbashkëta dhe ai më thirri disa herë për të kërkuar biletat e koncertit, siç bëjnë shumë njerëz.

    Një email në të dhënat tregon një takim me 'Dimon' të planifikuar për 2 mars 2010, një referencë e dukshme për shefin ekzekutiv të JP Morgan, Jamie Dimon.

    Në një email drejtuar stafit të lartë në bankë, Epstein iu referua 'Jamie', në një referencë tjetër për Dimon.

    Një zëdhënëse e JP Morgan mohoi që ndonjë takim midis Dimon dhe Epstein të ketë ndodhur ndonjëherë.

    Të tjerë që shfaqen në kalendarë përfshijnë ish-kryeministrin norvegjez Kjell Magne Bondevik i cili kishte një mëngjes në orën 8:30 të mëngjesit me Epstein në tetor 2013.

    Sipas Wall Street Journal , e cila raportoi mbi materialin nga dokumentet në fillim të këtij muaji, mes atyre që takuan Epstein ishte themeluesi i LinkedIn, Reid Hoffman.

    Ai ishte i ftuar në një darkë me Epstein dhe Leon Botstein, presidenti i Bard College e ftoi Epstein në kampus – ku pedofili thuhet se solli disa vajza të reja me vete.

    Autori Noam Chomsky u rendit për të fluturuar me Epstein për të ngrënë darkë në shtëpinë e tij në Nju Jork në vitin 2015.

    Bill Burns, i cili ka qenë drejtor i CIA-s që nga viti 2021, pati tre takime të planifikuara me Epstein në vitin 2014, fillimisht në Uashington dhe më pas në Nju Jork në shtëpinë e tij.

    Të dhënat janë email dhe shënime kalendarike dërguar Epstein dhe rrethit të tij nga Lesley Groff, një nga bashkëkomplotistët e emëruar, por të papaditur në marrëveshjen e faljes së fajit të Epstein nga viti 2008.

    Një avokat i Groff tha në një deklaratë se "thjesht nuk ishte detyra e saj të kërkonte arsyen për ndonjë emërim dhe nuk dyshonte kurrë se zoti Epstein ishte i përfshirë në sjellje të paligjshme".

    Gjatë gjithë regjistrave, Epstein përdori llogarinë e emailit 'jeevacation@gmail.com' të cilën ai e krijoi për përdorim gjatë dënimit të tij me 13 muaj burg - duke treguar përbuzjen e tij për ligjin.


    Burimi: Daily Mail

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Një ditë në jetën e spiunit pedofil Jeffrey Epstein

    Koka e Gjarprit


Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 08-05-2023, 13:55
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-01-2023, 17:21
  3. Islamizmi pedofil
    Nga proscriptor në forumin Agnosticizëm dhe ateizëm
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 21-08-2019, 17:05
  4. Bill Klinton 21 numra telefoni,Prince Andrew,Jeffrey Epstein, seksual offender.
    Nga benseven11 në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 09-01-2015, 01:00
  5. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-08-2009, 07:36

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •