Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Miliarderi Stephen Deckoff blen ishujt privat t pedofilit Jeffrey Epstein

  Nga Dan Mangan & Agimi Giel

  - Nj firm investimi e udhhequr nga miliarderi Stephen Deckoff ka bler dy ishuj privat n Ishujt e Virgjr t SHBA-s, t zotruara m par nga krimineli i ndjer i seksit, Jeffrey Epstein.

  - Deckoff, themeluesi i firms private t kapitalit Black Diamond Capital Management, bleu dy ishujt pr 60 milion dollar.

  - CEO i JPMorgan Chase Jamie Dimon do t thirret t dshmoj n fund t majit pr padi q akuzojn bankn pr prfitim nga trafikimi seksual nga Epstein n ishullin e tij privat.


  Emri: 106035234-1563907926369rtx70iam.jpg

Shikime: 117

Madhsia: 41.9 KB
  Ishulli i vogl St. James, nj nga pronat e financierit Jeffrey Epstein, shihet n nj pamje ajrore pran Charlotte Amalie, St. Thomas, Ishujt e Virgjr t SHBA, 21 korrik 2019.
  Marco Bello | Reuters


  Nj firm investimi e udhhequr nga miliarderi Stephen Deckoff ka bler dy ishuj privat n Ishujt e Virgjr t SHBA-s, t zotruara m par nga krimineli famkeq i seksit, Jeffrey Epstein , konfirmoi Deckoff pr CNBC t mrkurn.

  Forbes fillimisht raportoi se Deckoff, themeluesi i firms private t kapitalit Black Diamond Capital Management , bleu dy ishujt pr 60 milion dollar, m pak se gjysma e mimit t tyre fillestar t krkuar.

  Nj nga ishujt u prdor nga Epstein pr t abuzuar seksualisht me t rejat pr vite me radh, sipas dosjeve gjyqsore.

  Z. Deckoff planifikon t zhvilloj nj resort luksoz t klasit botror me 25 dhoma, me pes yje, i cili do t ndihmoj n nxitjen e turizmit, krijimin e vendeve t puns dhe nxitjen e zhvillimit ekonomik n rajon, duke respektuar dhe ruajtur mjedisi i rndsishm i ishujve, thuhet n nj njoftim pr shtyp n lidhje me shitjen.

  SD Investments, e cila drejtohet nga Deckoff, njoftoi blerjen.

  Nj pjes e konsiderueshme e t ardhurave nga shitja po i paguhet Qeveris s Ishujve t Virgjr t SHBA-s sipas nj marrveshjeje zgjidhjeje t shpallur m par midis qeveris dhe pasuris s zotit Epstein, thuhet n njoftim.

  Pasuria e Epstein dhe subjektet e lidhura me to n nntor ran dakord ti paguanin qeveris s Ishujve t Virgjr m shum se 105 milion dollar pr t zgjidhur pretendimet pr trafikim seksual dhe shfrytzim t fmijve. Kjo marrveshje krkonte q pasuria tu paguante Ishujve t Virgjr gjysmn e t ardhurave nga shitja e ishujve, Little St. James dhe Great St. James, dhe 450,000 dollar t tjera pr t adresuar dmet n Great St. strukturave q u than qindra vjet pr t ln vend pr zhvillim.

  Gjat nj interviste t shkurtr telefonike me CNBC, Deckoff konfirmoi se kishte bler ishujt.

  Asnj koment, tha ai kur u pyet pr planet e tij pr t.

  Deckoff m pas e mbylli telefonin.

  Little St. James mbulon m shum se 70 hektar dhe Great St. James sht m shum se dyfishi i madhsis s fqinjit t tij.

  Blerja u raportua n t njjtn dit kur CNBC zbuloi se avokatt pr Ishujt e Virgjr t SHBA dhe nj akuzues i Epstein do t shkarkojn CEO t JPMorgan Chase Jamie Dimon duke filluar nga 26 maj.

  USVI dhe gruaja anonime akuzuan JPMorgan n padi civile federale pr prfitim nga trafikimi seksual i grave t reja nga Epstein n pronn e tij n Ishujt e Virgjr. Epstein ishte pr vite klient i JPMorgan Chase dhe kishte miliona dollar depozita atje.

  Banka mohon pretendimet n padi. Por kjo e mbajti Epstein si klient deri n vitin 2013, pes vjet pasi ai u deklarua fajtor n nj akuz t gjykats shtetrore t Florids pr krkimin e seksit pr para nga nj vajz e mitur.

  Shum gra kan thn se jan prdhunuar ose sulmuar seksualisht n Little St. James, ku Epstein kishte nj rezidenc. Ata prfshinin Virginia Giuffre, e cila ka pretenduar se ishte abuzuar seksualisht atje, dhe n vende t tjera, nga Princi Andrew , vllai m i vogl i mbretit Charles t Britanis s Madhe.

  Andrew e ka mohuar pretendimin e saj, por n shkurt 2022 ra dakord pr nj marrveshje konfidenciale me Giuffre pr ti dhn fund nj padie civile kundr tij n Gjykatn e Qarkut t SHBA n Manhattan.

  Padia e USVI kundr JPMorgan thekson se Epstein ishte banor i Ishujve t Virgjr dhe ai mbante nj rezidenc n Little St. James, t ciln e fitoi n 1998 dhe n 2016 bleu gjithashtu Great St. James.

  Ishujt u vlersuan kolektivisht n 86 milion dollar pas vdekjes s Epstein n gusht 2019, kur ish-miku i Donald Trump dhe Bill Clinton kreu vetvrasje n nj burg n Manhatan nj muaj pasi u arrestua me akuza federale pr trafikim seksual t fmijve.

  Epstein Enterprise n 1998 bleu Little St. James n Ishujt e Virgjr si streh dhe streh e prsosur pr trafikimin e grave t reja dhe vajzave t mitura pr robri seksuale, abuzim me fmijt dhe sulme seksuale, thot padia.

  Little St. James sht nj ishull i izoluar, privat, gati dy milje nga Shn Thomas pa banor t tjer, theksoi padia. Ai mund t vizitohet vetm me vark ose helikopter privat... Epstein kishte qasje t leht n St. , dhe t mbajtur atje nuk ishin n gjendje t largoheshin pa lejen dhe ndihmn e tij, pasi ishte shum larg dhe e rrezikshme pr t notuar n Shn Thomas.

  Padia vazhdon duke thn se n vitin 2016, Epstein prdori nj blers kashte pr t fshehur identitetin e Epstein dhe bleu Great St. James ishullin m t afrt me Little St. James.

  Deri ather, Epstein ishte nj i dnuar pr shkelje seksuale, thot padia. Epstein Enterprise e bleu ishullin pr m shum se 20 milion dollar, sepse pjesmarrsit e saj donin t siguroheshin q ishulli t mos bhej nj baz nga e cila t tjert mund t shikonin aktivitetet ose vizitort e tyre.

  Ai shton: Duke fituar pronsin dhe kontrollin e Great St. James duke prjashtuar t tjert, Epstein Enterprise krijoi pengesa shtes pr t parandaluar q ata q mbaheshin n mnyr t pavullnetshme n Little St. James t arratiseshin ose t merrnin ndihm nga t tjert.

  Ish-prokurorja dhe prokuruesja e Epstein pr nj koh t gjat, Ghislaine Maxwell, u dnua qershorin e kaluar me 20 vjet burg pr rekrutimin dhe kujdesin e vajzave adoleshente pr tu abuzuar seksualisht nga Epstein.

  Burimi: CNBC

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Miliarderi Stephen Deckoff blen ishujt privat t pedofilit Jeffrey Epstein

  Ferri n parajs: Si "Ishulli Pedofil" i Epstein - i kompletuar me strofulla nntoksore, nj tempull rrqeths dhe dush me dhjet persona pr orgji - do t shndrrohet n vendpushim me pes yje pasi miliarderi pagoi gjysmn e mimit t krkuar prej 125 milion dollarsh

  - Investitori dhe siprmarrsi Stephen Deckoff ka bler "Ishullin Pedofil" t Jeffrey Epstein si pjes e nj marrveshjeje prej 60 milion dollarsh dhe planifikon t ndrtoj nj resort luksoz.

  - Por sfida kryesore mund t jet bindja e njerzve pr t pushuar n nj vend q tani sht sinonim me abuzimin e shtrembruar t Epstein.

  - Epstein bleu Little St James n 1998 dhe e prdori at pr t abuzuar me vajzat e reja dhe pr t organizuar festa luksoze pr miqt e tij t pasur dhe t famshm.


  Nga LEWIS PENNOCK

  "Ishulli pedofil" i Jeffrey Epstein sht rrmbyer pr 60 milion dollar nga nj miliarder me plane pr ta transformuar at n nj resort luksoz me pes yje.

  Stephen Deckoff, siprmarrsi dhe investitori q qndron pas projektit, do t zhvilloj nj vendstrehim me 25 dhoma npr ishujt Little St James dhe Great St James, n Ishujt e Virgjr t SHBA-s, me synimin pr nj hapje madhshtore deri n vitin 2025.

  Por Deckoff mund t zbuloj se ndrtimi i resortit t tij t 'ndrrave' me nj afat kohor kaq ambicioz sht pjesa e leht. Shum m e vshtir do t jet bindja e turistve t pasur pr t kaluar kohn e tyre t pushimit n nj ishull q dikur prdorej nga Epstein pr t prdhunuar dhe dhunuar grat e reja.

  St James i vogl u quajt "Ishulli Pedofil" nga banort e Ishujve t Virgjr t SHBA-s gjat abuzimit flagrant, me shumic t kryer nga Epstein pasi ai bleu ishullin n 1998 pr 7.5 milion dollar. Ai bleu Great St James, ishullin m t madh pran tij, n 2016 pr 22.5 milion dollar pr t mbrojtur privatsin e tij.

  U zbulua t mrkurn se Deckoff i ka bler t dyja pr 60 milion dollar . Duke shpallur vizionin e tij pr ishujt, Deckoff theksoi se ai kurr nuk e kishte takuar Epstein dhe i vizitoi ishujt pr her t par pasi ata u renditn pr shitje.

  Emri: 70585529-12047503-image-a-10_1683228112987.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 70.6 KB
  St James i vogl (n foto) dhe ishulli fqinj Great St James jan bler pr 60 milion dollar nga miliarderi Stephen Deckoff. Ishujt dikur i prkisnin Jeffrey Epstein dhe Little St James u quajt "ishull pedofil" pasi Epstein e prdorte at pr t abuzuar me vajzat e mitura.  Emri: 70587727-12047503-image-m-12_1683228281720.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 43.3 KB
  Epstein organizoi festa pr t pasurit dhe t famshm n Little St James, me t famshm nga Princi Andrew te Stephen Hawking n mesin e t ftuarve t tij. N foto: Jeffrey Epstein masazhohet nga asistentja e tij Sarah Kellen n ishullin e tij privat

  E kaluara shqetsuese e Little St James sht dokumentuar gjersisht n fotografi, dshmi t viktimave dhe shtje gjyqsore kundr Epstein dhe bashkpuntorve t tij.

  Epstein - me ndihmn e t besuarit dhe fiksuesit t tij Ghislaine Maxwell - trafikoi shum vajza t reja n ishull, ku ato u prdhunuan dhe abuzuan.

  Fotografit e publikuara m par nga DailyMail.com tregojn vajza t reja duke pozuar n ishullin e parajss, ose duke i br masazh Epstein ndrsa bn thirrje telefonike.

  Maxwell shihet n foto t tjera duke u pritur nga legjioni i stafit q Epstein rekrutoi pr t menaxhuar ishullin.

  Epstein thuhet se ka importuar 200 puntor pas blerjes s ishullit pr t ndrtuar nj rezidenc prej guri, dy shtpi pritse, nj helikopter dhe nj struktur t uditshme me kupol ari q i ngjan nj tempulli.

  Struktura e tempullit u ndrtua midis 2009 dhe 2013, por mbetet e paqart se pr far ishte ndrtesa.

  Emri: 70585519-12047503-The_sprawling_property_Epstein_had_built_on_Little_St_James_with-a-30_16832405.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 74.0 KB
  Prona e madhe Epstein kishte ndrtuar n Little St James, me lndina prreth dhe pishin. N sfond, nj bankin shtrihet n ujin e pastr dhe blu

  Emri: 70585527-12047503-The_main_property_on_Little_St_James_is_surrounded_by_several_ot-a-31_16832405.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 85.1 KB
  Prona kryesore n Little St James sht e rrethuar nga disa struktura t tjera duke prfshir dhomat e shrbyesve dhe nj ndrtes masive t bardh n form katrore n njrn an t ishullit q disa thon se sht nj dhom muzikore e pajisur me mure akustike.

  Emri: 70590873-12047503-image-m-17_1683229966725.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 45.1 KB
  Ghislaine Maxwell sht fotografuar duke ngrn nj vakt n rezidencn e Epstein n ishullin Little St James Island n kt foto pa dat.

  Emri: 70587729-12047503-image-a-18_1683230127532.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 37.7 KB
  N nj foto tjetr t br n ishull, Maxwell ulet n nj tavolin t madhe prej mermeri ndrsa nj burr merr nj telefonat


  Disa nga viktimat e Epstein kan kujtuar abuzimin dhe vuajtjet me t cilat u prballn n ishull.

  Sarah Ransome, nj viktim britanike e Epstein, pretendoi se ajo prdhunohej deri n tre her n dit gjat muajve t burgosur atje.

  Ajo thot se ishte aq e vendosur pr t'u arratisur, sa kishte krijuar nj plan pr t notuar n ujrat prreth t infektuar nga peshkaqent. Megjithat, ajo u pa n videokamerat q Epstein instaloi n t gjith ishullin dhe u ndal nga miqt e tij.

  Chauntae Davies, nj tjetr akuzues, tha se Epstein e prdhunoi at prpara se t mburrej pr marrdhnien e tij me Princin Andrew. Davies tha se financuesi i turpruar u b nj 'prbindsh' pas dyerve t mbyllura.

  Princi Andrew ka pranuar se ka vizituar ishullin, por gjithmon ka pohuar se nuk ka qen n dijeni t krimeve t Epstein dhe nuk ka marr pjes kurr n ndonj gj t paligjshme.

  Davies tha se ajo ra n kthetrat e Epstein kur ishte nj terapiste masazhiste 21-vjeare n Los Anxhelos dhe trajtonte Ghislaine Maxwell n hotelin Four Seasons t Beverly Hills.

  Davies m von punoi si masazhatore e Epstein dhe si mikpritse n aeroplanin e tij privat "Lolita Express".

  Emri: 70589019-12047503-image-a-19_1683230487097.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 87.6 KB
  Nj fotografi e publikuar n gjyqin e Ghislaine Maxwell tregon ishullin idilik t Little St James me rezidencn e madhe t Epstein.

  Emri: 70591557-12047503-Jeffrey_Epstein-a-28_1683231409271.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 22.6 KBEmri: 70591741-12047503-Ghislaine_Maxwell-m-27_1683231397643.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 21.3 KB
  Epstein abuzoi me vajzat e mitura n ishull me ndihmn e t besuarit t tij Ghislaine Maxwell

  Ishulli ka trhequr disa krkues emocionesh, t cilt kan injoruar shenjat e ndalimit t shkeljes pr t eksploruar pronn.

  Luke Rudkowski i We Are Change dhe Jeff Berwick mundn t hynin n ishull dhe t eksploronin zyrn e Epstein , disa nga strofullat e nndheshme dhe t'i afroheshin mjaftueshm tempullit famkeq t pedofilit n Little St James pr t zbuluar se dyert e strukturs jan n fakt i pikturuar n ndrtes.

  Rudkowski eksploroi disa struktura nntoksore, duke prfshir nj q dukej se strehonte gjeneratorin e ishullit.

  Ka pasur gjithashtu pretendime se ishulli ka rrjetin e vet t tuneleve nntoksore, megjithse kjo nuk sht vrtetuar kurr.

  Vendpushimi i Epstein prfshin gjithashtu nj dush me dhjet persona pr orgji , sipas nj punonjsi t mirmbajtjes. Steve Scully tha n vitin 2020 se Epstein instaloi dushin n nj banj, muret e s cils ishin t mbuluara me fotografi t vajzave t zhveshura.

  Epstein e kishte rimodeluar dhomn e tij t gjumit disa her dhe gjat ktyre rinovimeve ai vendosi nj 'dush me dhjet koka dushi - pr dushe n grup', pohoi Scully.

  “Kishte m shum fotografi n banj se kudo tjetr – duke prfshir vajza t reja, mezi t veshura apo gjysm nudo”, shtoi ai.

  Emri: 55700955-12045817-Epstein_s_tropical_hideaways_are_part_of_the_US_Virgin_Islands_a-a-4_168319224.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 55.9 KB
  Dy ishuj privat t zotruar m par nga pedofili Jeffrey Epstein m n fund jan bler pas m shum se nj viti n treg.


  Emri: 55700957-12045817-Great_St_James_Island_above_is_more_than_double_the_size_of_Litt-a-6_168319229.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 97.8 KB
  Ishulli i madh St. James (sipr) sht m shum se dyfishi i madhsis s Little St James, por sht kryesisht i pazhvilluar


  Duke njoftuar planet e tij pr ishujt, Deckoff tha: "Kam qen krenar q i quaj Ishujt e Virgjr t SHBA-ve n shtpi pr m shum se nj dekad dhe jam jashtzakonisht i knaqur q jam n gjendje t'i sjell zons nj destinacion t klasit botror q i prshtatet hirit dhe bukuris s saj natyrore. .

  “Thjesht nuk ka asnj vend n bot aq t veant sa Ishujt e Virgjr t SHBA-s dhe jam i prulur nga mundsia pr t ndar shklqimin e tij me vizitort n nj mnyr q do t siguroj prfitime ekonomike pr rajonin duke respektuar kulturn, historin dhe bukurin e tij natyrore.

  “Mezi pres t punoj me Ishujt e Virgjr t SHBA-ve pr ta br realitet kt ndrr”.

  Deckoff sht n proces t mbajtjes s arkitektve dhe inxhinierve pr t zhvilluar resortin n ishuj.


  Burimi: Daily Mail


Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-05-2023, 10:13
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-01-2023, 17:21
 3. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 09-01-2015, 01:00
 4. Miliarderi kinez q po blen Arktikun
  Nga Vinjol n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-10-2014, 09:13
 5. Tre vjet burg pedofilit te ambasades amerikane
  Nga Xhuxhumaku n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 18:13

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •