Emri:  index-644059404b484.jpg

Shikime: 120

Madhësia:  16.5 KB

A ka ardhur koha ta lëmë kafenë fare?

Një kor në rritje i ish-"të varurve" të shqetësuar po përpiqen t'i zgjojnë njerëzit për efektet negative të kafeinës.

Nga John McDermott

Oficeri i vogël i klasit të dytë Marcus Bivens qëndroi përpara një paneli oficerësh të marinës amerikane, me duar të lidhura me pranga pas shpine, duke u përballur me akuzat për mungesë të paautorizuar.

Për pesëmbëdhjetë vitet e para të shërbimit të tij, Bivens ishte konsideruar një "marinar i larguar nga katrori" - i rregullt, kompetent, i ndërgjegjshëm. Një oficer marinar mund të mbështetet në. Por ai i kishte munguar punës kohët e fundit, ndonjëherë për javë të tëra, dhe tani ai po qëndronte përpara një gjykate disiplinore ad hoc duke hetuar rënien e tij të shpejtë dhe në dukje të pashpjegueshme në performancën e punës. Bivens nuk mund të kryente më fizikisht detyrat e tij të punës, edhe pse ishte një punë administrative.

Disa javë më parë, Bivens po udhëtonte për në shtëpi me I-15 nga baza detare Coronado në San Diego kur shikimi i tij papritmas u dyfishua. "Ishte e tmerrshme," kujton ai. "Unë shkova fjalë për fjalë në shtëpi me një sy mbyllur." Bivens arriti në shtëpinë e tij i sigurt, por menjëherë u rrëzua në shtrat, me rroba ende të veshura dhe fjeti për njëmbëdhjetë orë. Kur u zgjua, shikimi i dyfishtë ishte më i keq.

Emri:  1-64482369c6b5a.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  32.3 KB
Burimet: Universiteti i Harvardit, T.H. Chan School of Health Public Food and Drug Administration Pepsico Starbucks

Ai shkoi në spital, ku iu nënshtrua një sërë analizash. Mjekët ekzaminuan sytë e tij, kanalin e veshit, presionin e gjakut. Atij iu dha një EKG dhe iu mor gjak. Të gjitha rezultatet e testit ishin normale, duke u mërzitur nga një ekip okulistësh dhe neurologësh. "Çdo mjek mori telefonin e tij dhe kërkoi simptomat e mia në Google, duke u përpjekur të kuptonte se çfarë po ndodhte me mua," thotë Bivens. Ai u diagnostikua përfundimisht me myasthenia gravis, një çrregullim i rrallë neuromuskular që zakonisht prek gratë midis moshës njëzet dhe tridhjetë vjeç.

Gjendja e Bivens u përkeqësua gjatë katër muajve të ardhshëm. Ai pësoi dridhje, ndjeshmëri ndaj dritës, dhimbje në të gjithë trupin dhe sy të dridhur. Ai flinte vetëm tre deri në pesë orë në natë. Një mi i vetë-përshkruar palestër, Bivens humbi forcën e tij; ai nuk mund të bënte asnjë shtytje të vetme. Mjekët kryen MRI dhe MRA dhe kryen më shumë punë gjaku. Ata pyesnin veten nëse Bivens kishte lezione në trurin e tij. Ata i përshkruanin Ambien, Zoloft, Xanax dhe Cafergot, një stimulues i kafeinës që përdoret për të trajtuar dhimbjet e kokës. Atij iu dha një copëz sysh për të lehtësuar shikimin e dyfishtë. Asnjë nga testet nuk zbuloi ndonjë anomali dhe asnjë nga mjekët që ai pa nuk mund t'i jepte atij një shpjegim të kënaqshëm për grupin e tij të çuditshëm të simptomave.

Në pikën e tij më të ulët, Bivens vuante mendime ndërhyrëse. Një zë pa trup i pëshpëriti: "Do të vdesësh". Ai fshihej në dollapin e tij, larg çdo stimuli dërrmues, duke u lutur që Zoti ta kursente. "Ishte ferr në tokë," thotë ai.

Përpara bordit të shqyrtimit disiplinor, Bivens pranoi se kishte ide vetëvrasëse dhe u vendos në ndalim psikiatrik për një javë. Një vit më vonë, ai doli në pension mjekësor nga Marina. Gjendja do ta mundonte atë pas kësaj.

Emri:  2-64405e9518d0f.jpg

Shikime: 44

Madhësia:  31.3 KB
Burimet: Universiteti i Harvardit, T.H. Chan School of Health Public Food and Drug Administration Pepsico Starbucks

Bivens tani beson se burimi i problemeve të tij mjekësore nuk ishte as një sëmundje dhe as një sëmundje mendore. Përkundrazi, ai ia atribuon rënien e tij shëndetësore kafeinës, substancave psikoaktive më të përdorura dhe të pranueshme shoqërore në botë. Për vite, Bivens kishte konsumuar afërsisht 1000 miligramë kafeinë në ditë, dy herë e gjysmë më shumë se kufiri i rekomanduar ditor dhe ekuivalenti i më shumë se dhjetë filxhanëve kafe. Ky zakon kishte bërë kërdi në sistemin e tij nervor qendror dhe nga ana tjetër kishte shkaktuar një mori problemesh fizike dhe psikologjike.

"Njerëzit nuk e kuptojnë se kafeina është një drogë e vërtetë," thotë Bivens. "Nuk është Kool-Aid."

Ndoshta nuk ka asnjë substancë që ndryshon mendjen aq fort e endur në strukturën e jetës së përditshme sesa kafeina. Gati 80 për qind e të rriturve në SHBA konsumojnë kafeinë, në një formë, çdo ditë. Kafeja është mekanizmi kryesor i shpërndarjes së kafeinës për shumë njerëz - dy të tretat e të rriturve amerikanë e pinë atë çdo ditë - dhe shumë e konsiderojnë atë një pjesë të domosdoshme të jetës së përditshme. Bluzat dhe, natyrisht, filxhanët e kafesë thërrasin: "Jo para se të pi kafen time" ose "Por së pari, kafe", sikur mundimet e jetës së përditshme janë të pamundura pa një filxhan mëngjesi joe. Për disa, kafeja shërben edhe si një zëvendësues i dobishëm për të pasur një personalitet. Nëse janë nënat e reja që mendojnë se duhet të kenë një linjë prioritare në Starbucks; snobët që trafikojnë ekskluzivisht fasule organike, të kultivuara në mënyrë të qëndrueshme; ose Zoomers që ndajnë përzierjet e tyre të çmendura të kafesë në TikTok, konsumi i dukshëm i kafesë është një tregues kulturor. Të gjitha ndërveprimet njerëzore – takimi i kafesë, pushimi i kafesë në punë, filxhani pas darkës – rrotullohen rreth gëlltitjes së tij.

(Vetëm kafja nuk mund të shuajë etjen tonë kulturore për kafeinë. Pijet energjetike janë një fraksion sa madhësia e tregut të kafesë, por amerikanët ende shpenzojnë pothuajse 14 miliardë dollarë në vit për to dhe kategoria po rritet me shpejtësi.)

Kaq e përhapur është kafeina në kulturën tonë, saqë as nuk i regjistrohet njerëzve si drogë. Dilni nga zyra për një cigare në mesditë dhe njerëzit mund t'ju shikojnë shtrembër. Kapeni duke bërë një përplasje koka në banjën e zyrës si një marrje në mesditë dhe kjo është arsye për ndërprerje të menjëhershme. Por përplasni një përbindësh ose një amerikano me katër gjuajtje në punë dhe njerëzit do të mendojnë se ju jeni një fitues.

Emri:  3-64405eeee49ac.jpg

Shikime: 44

Madhësia:  36.5 KB
Burimet: Universiteti i Harvardit, T.H. Chan School of Health Public Food and Drug Administration Pepsico Starbucks

Ky perceptim po sfidohet gjithnjë e më shumë nga një kor i vogël, por në rritje i laikëve dhe ekspertëve që bëjnë një përpjekje të përbashkët për të rritur ndërgjegjësimin për anët e mundshme negative të varësisë nga kafeina. "Kafeina keqkuptohet jashtëzakonisht, veçanërisht me njerëzit kryesisht të prirur ndaj ankthit," thotë Mark Johnson, një prodhues video tridhjetë e katër vjeçar në Greenville, Karolina e Jugut.

Rimëkëmbja e Johnson nga kafeina filloi tre vjet më parë, kur ai filloi të dyshonte se kafeja ishte burimi i problemeve të tij personale dhe profesionale. Një videograf komercial, ai krijon spote televizive dhe video në YouTube për markat kryesore. Orët janë të gjata dhe, në atë kohë, Johnson ishte i paplotësuar në mënyrë krijuese dhe ndjeu se po digjej. Ai përdori kafeinë për të fuqizuar punën e tij, duke pirë pije të shumta energjike Bang në ditë, sipër filxhanit të kafesë së mëngjesit. "Ndihesha tmerrësisht gjatë gjithë kohës," thotë ai. Gjatë periudhave veçanërisht akute të ankthit, Johnson do të përjetonte derealizim, një ndjenjë shkëputjeje nga rrethina e dikujt - ose ndjenjën e tmerrshme se bota fizike, siç e perceptoni ju, nuk është në fakt aty. Ai hetoi shkaqet e ankthit të tij dhe përfundimisht zbuloi r/decaf, një forum Reddit për njerëzit që luftojnë me kafeinën.

Kështu filluan ciklet e lënies së duhanit, tërheqjes dhe rikthimit sa herë që ai duhej të realizonte një projekt në punë. Herën e parë që vuajti tërheqjen nga kafeina, Johnson flinte më shumë se katërmbëdhjetë orë në ditë për një javë dhe ndjeu vetëvrasje. "Unë nuk jam një person i natyrshëm në depresion, por kam qëndruar shtrirë gjatë gjithë ditës," thotë ai. "Ti ndihesh sikur nuk ka kuptim jeta."

Shumë njerëz që lënë kafeinën thonë se simptomat fizike të tërheqjes janë pengesa më e madhe. Disa raportojnë dhimbje koke aq të forta sa është e pamundur të funksionosh. (Një nga aspektet më të çuditshme të kafeinës është se ajo është njëkohësisht një shkaktar i zakonshëm dhe, në raste të tjera, një trajtim efektiv për dhimbjet e kokës.) Më shumë se çdo gjë, ata raportojnë se ndihen vërtet të lodhur. Pas vitesh të tëra që u mbështetën te kafeina për t'i ushqyer ata përmes shkollës, punës dhe jetës shoqërore, njerëzit shpesh nuk kanë energji për jetën e tyre të përditshme kur e lënë gjelin e ftohtë, duke zbuluar se nuk kanë pushuar për vite me rradhë. “Kafeina thjesht maskon lodhjen”, thotë Johnson.

Anëtarët e r/dekafeinit përdorin gjuhën e varësisë (p.sh., "kthjelltësi", "rikthim") për të përshkruar marrëdhëniet e tyre me kafeinën, e cila është e diskutueshme sepse varësia nga kafeina nuk është një diagnozë e njohur zyrtarisht (ndoshta jo ende). Botimi i fundit i Manualit Diagnostik dhe Statistikor, udhëzuesi zyrtar i referencës për përcaktimin dhe diagnostikimin e çrregullimeve psikiatrike, rendit tërheqjen e kafeinës si kusht, por nuk përfshin çrregullimin e përdorimit të kafeinës. Shoqata Amerikane e Psikiatrisë, organizata që mbikëqyr manualin, thotë se po shqyrton çrregullimin e përdorimit të kafeinës për t'u përfshirë në botimin e ardhshëm.

“Meqenëse përdorimi jo-problematik i kafeinës është kaq i zakonshëm dhe i përhapur, mund të jetë e vështirë për disa profesionistë shëndetësorë të pranojnë se përdorimi i kafeinës mund të rezultojë në të njëjtat lloje sjelljesh patologjike të shkaktuara nga alkooli, kokaina, opiatet ose droga të tjera të abuzimit. Merideth A. Addicott shkroi në studimin e saj të vitit 2014 mbi këtë temë ndërsa ishte studiuese e psikiatrisë në Qendrën për Imazhe dhe Analizë të Trurit Duke-UNC. "Megjithatë ka prova që disa individë janë psikologjikisht dhe fiziologjikisht të varur nga kafeina, megjithëse prevalenca dhe ashpërsia e këtyre problemeve nuk dihet."

Emri:  4-64483938eda6f.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  43.3 KB
Burimet: Universiteti i Harvardit, T.H. Chan School of Health Public Food and Drug Administration Pepsico Starbucks

Kafeina mund të mos plotësojë përkufizimin e rreptë mjekësor të varësisë, por ajo plotëson kriteret më të përgjithshme, sipas të varurve nga kafeina: 1) Të varurit vazhdojnë të përdorin kafeinë pavarësisht efektit të saj negativ në jetën e tyre, dhe 2) duan të lënë duhanin, por ata kanë vështirësi ta bëjnë këtë. “Është një nga të vetmet gjëra nga të cilat është e pranueshme të jesh i varur”, thotë Johnson.

Ndoshta askush nuk ka bërë më shumë për të tërhequr vëmendjen ndaj efekteve fizike dhe psikologjike të kafeinës sesa Michael Pollan, ndoshta shkrimtari më i respektuar i shkencës ushqimore në botë - ironike duke pasur parasysh që Pollan identifikohet hapur si një i varur dhe mbron me zjarr efektet pozitive të kafeinë. "Po, unë jam i varur nga kafeina," më pranon ai. "Edhe çfarë?"

Pollan hetoi marrëdhënien e tij me kafeinën në "This Is Your Mind on Plants", libri i tij i vitit 2021 për vetitë psikoaktive të florës së ndryshme. Një pirës i përjetshëm i kafesë dhe çajit, ai e la kafeinën për tre muaj si hulumtim për kapitullin e tij mbi substancën. Efektet ishin drastike. "U ndjeva jashtë trupit tim," thotë Pollan për tërheqjen e tij nga kafeina. “Më dukej sikur kisha kontraktuar ADD. Mezi prisja të kthehesha në të.” Një klip në YouTube i tij duke rrëfyer tërheqjen e tij të kafeinës në The Joe Rogan Experience është parë gati dhjetë milionë herë.

Eksperimenti e la Pollanin me një vlerësim të ri për fuqitë e kafeinës - filxhani i parë i kafesë pas tërheqjes ishte "psikodelik", thotë ai - por ai shpejt iu kthye zakonit të tij të zakonshëm të kafesë në mëngjes pas disa muajsh pushim.

Pollan tregon studimet që tregojnë se kafeina mund të ketë përfitime mbrojtëse kundër disa llojeve të kancerit, demencës dhe Parkinsonit. Kafeina mund të rrisë performancën atletike dhe të punës, dhe kafeja është burimi kryesor i antioksidantëve në dietën amerikane, një shenjë shqetësuese se sa pak perime ha një amerikan mesatar. (Kjo vlen vetëm për kafenë në mënyrë specifike, jo për kafeinën në përgjithësi. Red Bull nuk do të neutralizojë radikalet e lira në trupin tuaj.) Pollan nuk i hedh poshtë efektet anësore të mundshme negative të shumë kafeinës; ai pranon se mund të prishë gjumin dhe se mund t'i shqetësojë njerëzit, veçanërisht nëse ata tashmë janë të prirur ndaj ankthit. Në përgjithësi, ai rekomandon të mos ketë kafeinë pas mesditës.



Por përfitimet e kafeinës i tejkalojnë rreziqet, thotë ai. Kafeina na dha Iluminizmin, Epokën e Arsyes dhe Revolucionin Industrial, shkruan Pollan në librin e tij. Para përhapjes së kafesë në të gjithë Evropën, njerëzit kryesisht pinin birrë, një pije që nuk është e favorshme për shkëmbimin intelektual. Megjithatë, kafja ishte katalizatori për të gjitha llojet e zbulimeve shkencore, politike dhe artistike. Pa kafeinë, ne mund të jetojmë ende në një hutim të dehur të përhershëm, të varfër të poshtër, duke punuar në arat për përfitimet e feudalëve. "Në ekuilibër, historia është shumë në favor të pirjes së kafesë dhe çajit," thotë Pollan.

“Njerëzit zbardhin këtë fjalë varësi sepse supozojnë se kjo do të thotë e pashëndetshme. Dhe nuk mendoj se kjo është një arsye mjaft e mirë për të hequr dorë nga kafeina,” shton ai. “Njerëzve u pëlqen kjo ide e kontrollit të plotë mbi jetën e tyre, dhe varësia lufton kundër kësaj. Kjo sugjeron se diçka tjetër po më drejton. Për njerëzit që dëshirojnë autonominë, kjo është e vështirë. Por më pëlqen sjellja rituale.”

Lisa Axelrad, një nutricioniste në Los Anxhelos, ka një pikëpamje më negative për substancën. Ajo i këshillon klientët e saj të pinë jo më shumë se një filxhan kafe në ditë dhe të heqin dorë nga të gjitha format e tjera të kafeinës. “Kafeina është e varur”, thotë ajo. “Kafeja çon në një përplasje pasdite dhe njollos dhëmbët tanë, dhe kjo është vetëm nga një filxhan në ditë. Nëse jeni duke pirë më shumë, ka të ngjarë të vuani nga dhimbje koke, gjumi i ndërprerë, nervozizëm, presion i lartë i gjakut, nervozizëm, rezistenca ndaj insulinës dhe çrregullime të hormoneve.

Shërimi i të varurve nga kafeina dhe Pollan bien dakord për një gjë: Përhapja e kafeinës i lejon njerëzit të mos vënë në dyshim kurrë marrëdhënien e tyre me të. (Një pjesë e arsyes pse Johnson pranoi të moderonte r/decaf, një pozicion i papaguar, ishte për të luftuar pranimin e përhapur shoqëror të kafesë dhe për të bërë më shumë njerëz të vetëdijshëm për sëmundjet e saj të mundshme.)

"Unë do të shtrihesha për të fjetur natën dhe truri im do të vraponte me një milje në minutë," thotë Bianca Zaklikowski, një dyzet e një vjeçare e vetë-përshkruar që po shërohej nga kafeina. “Zemra ime po rrihte shumë shpejt. Presioni im i gjakut ishte shumë i lartë.” Zaklikowski u konsultua me mjekun e saj për problemet e saj shëndetësore dhe iu desh një bisedë rreth dietës së saj që ai t'i rekomandonte të pinte më pak kafeinë. Në një ditë të zakonshme, ajo do të pinte gjashtëdhjetë e katër ounce Coca-Cola diete, përveç tre latte vanilje të dobëta nga Starbucks. Zaklikowski nuk i kishte shkuar kurrë në mendje që kjo ishte, thjesht, shumë. Presioni i saj i gjakut dhe rrahjet e zemrës në pushim janë në nivele të shëndetshme që kur e hoqi atë nga dieta e saj dhe më në fund ajo ndihet e qetë kur zgjohet.

"Kafeina", thotë ajo tani, gjashtë vjet që konsumojnë për herë të fundit këtë substancë, "është një mënyrë jetese". Për Zaklikowski, një nënë beqare e dy fëmijëve, ai mënyrë jetese do të ketë takimet e herëpashershme të kafesë dhe lidhjeve me nënat e tjera të tire të përbashkët për pijen. Dashuria e saj me kulturën e kafesë filloi kur ajo ishte adoleshente dhe vizitonte kafenenë e vetme në qytetin e saj të vogël në Indiana. "U ndjeva si e rrit," kujton ajo, "si një personazh i miqve".

Sofistikimi që lidhim me pirjen e kafesë është gjithashtu ajo që e tërhoqi kommedianin Nikki Glaser drejt kësaj substance. (Me specialet e komedisë në Netflix dhe HBO, një turne komedi ndërkombëtar të shitur dhe miliona ndjekësve të mediave sociale, është e drejtë të supozohet se Glaser është, deri tani, anëtari më i famshëm i r/decaf.) Marrja e Glaser është e tillë. të ngjashme me Zaklikowski - dy deri në tre latte Starbucks në ditë, plus Diet Coke - por ndryshe nga Zaklikowski, ajo nuk e ka hequr këtë zakon.

“Ka diçka në lidhje me pirjen e kafesë që thotë: ‘Unë jam pjesë e botës. Kam një ditë të madhe përpara. Unë po vrapoj nga takimi në takim. Unë jam duke goditur afatet.’ Është një pije e çuditshme. Është si të mbajë një çantë, "thotë Glaser.

Farat e ashpër ndaj kafeinës mbillen në fëmijërinë e hershme, shton ajo. Marrja "hiper" në një kola Surge është versioni paradoleshent i të qenit i shtrembëruar me pije alkoolike. Për të, marrja e shijes së kafesë, një pije që më së shumti fëmijët e tyre urrejnë, ishte një rit i prekur nga kjo sëmundje.

Statistikat për numrin e njerëzve që kanë kafenë janë të vendosur për t'u arritur, por ka sinjale se turma kundër kafeinës po rritet. "Dëgjoj nga lexuesit gjatë gjithë kohës sa ndaluan të bëjnë kafeinës, sikur ta rekomandoja këtë," thotë Pollan. Anëtarësimi në R/dekafeinë është rritur 25 për qind gjatë vitit të kaluar, në 34,000 abonente, dhe ka pasur një vit të fundit në numrin e alternativave të kafesë me pak kafe ose pa kafeinë në treg—Huel, MUD\WTR, Teeccino, matcha, si dhe "kafe" të bëra nga kërpudha, chaga, çikore dhe luleradhiqe.

Në përgjithësi, konsumi i kafesë duket në jetë. Më pak se një e treta (31 përqind) e Zoomers thonë se nuk mund të duket pak kafe, krahasuar me gjysmën e Millennials dhe Gen Xers dhe gati dy të tretat (61 përqind) të Baby Boomers, sipas një studimi të ri nga firma e kërkimit të treguar. NCSolutions. Zoomers gjithashtu kanë pak gjasa të kafesë në dorë në shtëpi. “Gen Z është më i qëndrueshëm në kafe”, thotë CEO i NCSolutions, Alan Miles. “Dhe kjo mund të jetë me një ushqim tjetër, ka një ndjenjë që ata mund të gravitojnë dhe të jenë më të drejta, më natyrale dhe të mira për mjedisin.”

Njerëzve u pëlqen të debatojnë meritat relative të filozofive të ndryshme dietike (karbohidrate të larta, karbohidrate të ulëta, pa karbohidrate, keto, mishngrënës, vegan, peskatarian, mesdhetar) dhe ushqimete të shëndetshëm "superushqime" (p.sh. boronicat, farat chia, lakra jeshile, bajame, salmon), por sugjerimi që njerëzit duhet të frenojnë të luftojnë të gjitha kafeinës mund të jenë lufta më e diskutueshme në të gjithë diskursin e ushqimit – Studimi duket si çdo javë tjetër, është publikuar një studim i ri që pretendon se kafeja është një burim i ri ose të sigurt për t'ju dërguar në një varr të saj.



Nëse përgjigja juaj ndaj këtij trendi është "Unë do të heq dorë nga kafeja ime kur të nxirrni këtë filxhan nga duart e mia të ftohta të vdekura", do të jeni të lumtur të dini se Stephen Cherniske, dietologu që shkroi fjalë për fjalë librin mbi varësinë nga kafeina, thotë. se për shumicën e njerëzve, kafeja në moderim është e mirë. “Të nisësh ditën me një filxhan kafe nuk është problem”, thotë ai. “Por, të bashkosh veten së bashku me goditjen e kafeinës pas goditjes së kafeinës me kalimin e ditës është problematike. Është si të fshikullosh një kalë të lodhur.”

Cherniske është një biokimist hulumtues dhe autor i Caffeine Blues, një libër për rreziqet e mbikonsumimit të kafeinës dhe një titull popullor midis anëtarëve të r/decaf. Vite më parë, gjatë praktikës së tij klinike si nutricionist, ai kuptoi se shumë nga pacientët e tij ishin jashtëzakonisht të konsumuar me kafeinë. Pacientët raportonin se pinin vetëm disa filxhanë kafe në ditë, vetëm për të zbuluar se ideja e tyre për një filxhan ishte një termos prej dyzet ons. “Në tre prej tyre në ditë, ata pinin më shumë se 1000 miligramë kafeinë”, thotë Cherniske. Kjo sasi e kafeinës mbi-stimulon sistemin nervor të një personi, duke shkaktuar agjitacion, rritje të rrahjeve të zemrës dhe presion të lartë të gjakut.

Kafeina është e tretshme në ujë, kështu që efektet e saj në trupin e njeriut ndodhin me shpejtësi, thotë Cherniske. Pothuajse e gjithë (99 përqind) e një doze kafeine përthithet në qarkullimin e gjakut brenda dyzet e pesë minutave pas gëlltitjes. Dhe për shkak se kafeina është gjithashtu e tretshme në yndyrë, ajo kalon lehtësisht nëpër membranat qelizore, duke përfshirë pengesën gjaku-tru, duke siguruar një goditje energjie dhe vigjilence. Në muskujt skeletorë, kafeina rrit mobilizimin e joneve të kalciumit, duke rritur forcën dhe duke ulur kohën e reagimit. (Kafeina është një ilaç i njohur për rritjen e performancës në mesin e atletëve, megjithëse i ligjshëm dhe kryesisht i parregulluar.)

Megjithatë, në doza të larta, zhurma mendore nga kafeina mund të kalojë nga përqendrimi i shtuar dhe energjia mendore në nervozizëm dhe panik. "Stimuluesit, si kafeina, aktivizojnë të njëjtën përgjigje që njerëzit kishin mijëra vjet më parë ballë për ballë me një tigër me dhëmbë saber," thotë Cherniske. Ajo përgjigje lufta ose fluturimi ishte integrale për mbijetesën tonë si specie në kohët parahistorike, por është e panevojshme, dhe ndoshta kundërproduktive, për punën tuaj në tavolinë nëntë deri në pesë. Njerëzit që konsumojnë shumë kafeinë janë në atë gjendje të rritur të vetëdijes. Trupat e tyre pompojnë adrenalinë për një kohë të gjatë, dhe kjo shkakton ankth, probleme me gjumin dhe luhatje ekstreme të nivelit të energjisë dhe humorit.

Emri:  gettyimages-918866470-64405fc85583a.jpg

Shikime: 49

Madhësia:  43.0 KB
Peter Dazeley

Problemet me kafeinën janë shpesh gjenetike, thotë Cherniske. Në vitin 2006, shkencëtarët e të ushqyerit në Universitetin e Torontos zbuluan një enzimë, CYP1A2, që përbën të paktën 90 për qind të metabolizmit të kafeinës. Njerëzit me variantin CYP1A2-1F e metabolizojnë kafeinën më ngadalë, gjë që shpjegon pse disa njerëz mund të lidhin një filxhan kafeje, ndërsa të tjerë mund të pinë një kafe ekspres në orën 21:00. dhe ende nuk e keni problem të bini në gjumë.

Megjithatë, Cherniske nuk dëshiron t'jua heqë kafen. Ai pi vetë tre filxhanë në ditë. Të tjerë, megjithatë, mbrojnë masa drastike. "Më shumë njerëz duhet të dinë se kafeina është një neurotoksinë dhe po ju dëmton," thotë Bivens. “Do të doja që njerëzit ta trajtonin kafeinën ashtu siç e trajtojmë ne cigaren. Duhet të ketë një paralajmërim.”

Bivens nuk zbuloi se kafeina ishte në rrënjë të problemeve të tij deri një vit e gjysmë pasi u largua nga Marina, kur ai ishte në grahmat e një krize tjetër të shëndetit mendor. Duke hulumtuar në internet, ai zbuloi se kafeina mund të përkeqësojë ankthin, veçanërisht në sasi të mëdha. Bivens po pinte një kafe në ditë në atë kohë.

Kjo nisi një rreth vicioz në të cilin Bivens do të linte kafeinën, do të kalonte përmes tërheqjes dhe do të shihte përmirësimin e shëndetit të tij, vetëm për të filluar në mënyrë të pashpjegueshme të pinte përsëri kafeinë dhe do të pësonte një tjetër magji sulmesh paniku dhe mendime ndërhyrëse. Kafeina kishte qenë një element kryesor i dietës së Bivens që kur u rrit në Mobile, Alabama, dhe heqja dorë nga ajo ishte e vështirë. Ai pinte të paktën dy kanaçe me gaz në ditë kur ishte fëmijë. "Kjo është ajo që të gjithë bënë," kujton ai. "Ju shkoni në McDonald's, dhe burgeri juaj vjen me një Coca-Cola." (Ai tani fajëson kafeinën për dhimbjet kronike të kokës që ka vuajtur që nga fëmijëria.) Në marinë, Bivens dhe shokët e tij marinar pinë një pije energjike të llum, të bërë në shtëpi të quajtur "Ricky Rockets", pjesë të barabarta kafe dhe sheqer, për të kaluar nëpër kampin e nisjes. . “Një ditë e zakonshme për mua ishte një filxhan kafe në mëngjes, dy deri në tre pije energjike në punë, një tjetër pije energjike ose sodë në rrugën për në shtëpi dhe më pas një tjetër pije me gaz për darkë,” thotë ai.

Rikthimi i fundit i Bivens, i gjashti i tij, ndodhi tre vjet më parë dhe përfundoi me atë që qëndroi zgjuar deri në orën 3:00 të mëngjesit, duke hulumtuar teoritë e konspiracionit rreth 11 shtatorit dhe vdekjen e Prince dhe u fut në shkëmbime të nxehta në seksionet e komenteve në YouTube. Ai nuk ka pasur asnjë pikë nga gjërat e vështira që atëherë dhe ai thotë se shëndeti i tij është përmirësuar në mënyrë dramatike. Dhimbjet e kokës janë zhdukur, shikimi i tij është i qëndrueshëm, niveli i tij i energjisë është i qëndrueshëm gjatë gjithë ditës, ai fle gjatë natës dhe ankthi dhe impulsiviteti i tij janë zbehur. Bivens tani këshillon njerëzit e tjerë për rreziqet e kafeinës dhe se si të heqin dorë nga zakonet e tyre.

"Kam biseduar me shumë njerëz që janë një vit pa kafeinë dhe ata ende po përballen me simptoma të çmendura, gjithçka nga neuropatia te psikoza," thotë Bivens. Këta njerëz kanë pësuar një "lëndim të kafeinës", siç e quan ai, dhe është i sigurt se ka një numër të pallogaritshëm të tjerëve atje që vuajnë gjithashtu pa nevojë. Nëse do ta dinin realitetin e kafeinës, argumenton ai, dhimbja e tyre mund të lehtësohej. "Kafeina dëmton sistemin tuaj nervor qendror," thotë ai. "Shumë njerëz po ecin përreth duke u prekur nga kafeina dhe ata as që e dinë këtë."


Burimi: Esquire