Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Qeverit e shohin Inteligjencn Artificiale si krcnim t pushtetit t tyre mbi njerzit

  Britania nis hetimin pr inteligjencn artificiale t stilit ChatGPT ndrsa rregullatort rriten t shqetsuar nga rreziqet

  Nga Ryan Browne

  - Autoriteti i Konkurrencs dhe Tregjeve n Mbretrin e Bashkuar nisi t enjten nj hetim n industrin e inteligjencs artificiale.

  - Hetimi do t fokusohet n “modelet e themelit” si modelet e gjuhve t mdha dhe AI ​​gjeneruese, t tilla si ato q zhvillohen nga firma OpenAI e mbshtetur nga Microsoft.

  - CMA tha se do t shqyrtoj se si mund t evoluoj peizazhi konkurrues pr modelet e fondacionit dhe prdorimin e tyre.

  Emri: 107220168-1680620782224-gettyimages-1250706585-kokovlis-notitle230403_npQE0.jpg

Shikime: 108

Madhsia: 32.9 KB

  LONDR - Rregullatori i konkurrencs n Mbretrin e Bashkuar nisi nj hetim n industrin e inteligjencs artificiale, duke krkuar t shqyrtoj konkurrencn e mundshme dhe shqetsimet e konsumatorve si gjigantt e teknologjis amerikane Microsoft dhe Google prball teknologjis.

  Hetimi do t fokusohet n “modelet e themelit” si modelet e gjuhve t mdha dhe AI ​​gjeneruese, t tilla si ato q zhvillohen nga firma OpenAI e mbshtetur nga Microsoft.

  Modelet e mdha t gjuhve jan sisteme t AI t trajnuar n sasi t mdha t dhnash pr t kuptuar gjuhn njerzore dhe pr t dal me prgjigje njerzore ndaj hyrjeve t prdoruesve.

  AI gjeneruese i referohet mjeteve q lejojn prdoruesit t krijojn prmbajtje t re bazuar n krkesat e prdoruesve t internetit. Pr shembull, nj chatbot i AI mund t prpiqet t kompozoj nj sonet n stilin e Uilliam Shekspirit bazuar n t dhnat e trajnimit mbi t cilat operojn.

  Kto teknologji kan potencial t madh pr t’i br njerzit m produktiv, duke reduktuar kohn q duhet pr t krijuar nj kopje t thjesht pr qllime marketingu ose kodin e shkrimit t ngjarjeve.

  Megjithat, ato gjithashtu kan shkaktuar alarm pr rregullatort t cilt jan t shqetsuar nga ritmi i shpejt me t cilin po zhvillohen sistemet e AI dhe far do t thot kjo pr tregun e puns.

  N nj deklarat t enjten, Autoriteti i Konkurrencs dhe Tregjeve tha se do t shqyrtoj se si mund t evoluoj peizazhi konkurrues pr modelet e fondacionit dhe prdorimi i tyre, t eksploroj mundsit dhe rreziqet q mund t sjellin skenar t till dhe t nxjerr parimet udhzuese pr t mbshtetur konkurrencn dhe pr t mbrojtur konsumatort si modele themeli zhvillojn.

  “AI ka shprthyer n ndrgjegjen e publikut gjat muajve t fundit, por ka qen n radarin ton pr disa koh,” tha Sarah Cardell, CEO e CMA, n nj deklarat t enjten. ″sht nj teknologji q zhvillohet me shpejtsi dhe ka potencial pr t transformuar mnyrn se si bizneset konkurrojn, si dhe pr t nxitur nj rritje t konsiderueshme ekonomike.”

  “sht thelbsore q prfitimet e mundshme t ksaj teknologjie transformuese t jen lehtsisht t arritshme pr bizneset dhe konsumatort n Mbretrin e Bashkuar, ndrsa njerzit mbeten t mbrojtur nga shtje si informacioni i rrem ose mashtrues,” shtoi ajo. “Qllimi yn sht t ndihmojm kt teknologji t re, n shkall t shpejt t zhvillohet n mnyra q sigurojn tregje t hapura, konkurruese dhe mbrojtje efektive t konsumatorit.”

  CMA tha se do t krkoj pikpamje dhe prova nga palt e interesuara deri n nj afat kohor m 2 qershor. Pas ksaj, rregullatori do t publikoj nj raport q prshkruan gjetjet e tij n shtator.

  Javn e kaluar, rregullatori habiti botn globale t teknologjis kur u zhvendos pr t bllokuar blerjen nga Microsoft t botuesit t lojrave video Activision Blizzard
  . Lvizja, pr t ciln CMA tha se ishte n prgjigje t shqetsimeve se mund t kufizoj konkurrencn n tregun e lojrave cloud, shkaktoi kritika nga kompanit se mund t kthej mbrapa Mbretrin e Bashkuar kur bhet fjal pr teknologjin.

  Njoftimi nga CMA vjen pas nj krkese t qeveris drejtuar rregullatorve pr t rishikuar se si parime si siguria, transparenca dhe llogaridhnia jan duke u prfshir n sistemet e AI. N mars, qeveria publikoi nj letr t bardh q prcakton qasjen e saj pr rregullimin e teknologjis.

  Ai gjithashtu vjen pasi rregullatort e tjer po shqyrtojn rreziqet e paraqitura nga AI.

  N fillim t ksaj jave, zvendspresidentja e Shtpis s Bardh Kamala Harris zhvilloi takime me Microsoft dhe Google dhe startup-et e inteligjencs artificiale OpenAI dhe Anthropic pr t diskutuar zhvillimin e prgjegjshm t AI.

  Ndrkoh, kryetarja e Komisionit Federal t Tregtis s SHBA-s, Lina Khan, tha se rregullatori sht n gatishmri pr mnyrat se si AI me avancim t shpejt mund t prdoret pr t shkelur ligjet antitrust dhe mbrojtjen e konsumatorve.


  Burimi: CNBC

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,693

  Pr: Qeverit e shohin Inteligjencn Artificiale si krcnim t pushtetit t tyre mbi njerzit

  Hetimi nga Autoriteti i Konkurrencs dhe Tregjeve n Mbretrin e Bashkuar sht nj shenj se rregullatort po rriten t shqetsuar nga rreziqet e lidhura me industrin e inteligjencs artificiale (IA). N veanti, hetimi do t fokusohet n modelet e themelit t IA-s, t tilla si modelet e gjuhs s mdha dhe AI gjeneruese, si jan ato t zhvilluara nga firma OpenAI e mbshtetur nga Microsoft.

  Ky hetim sht i rndsishm pr t prcaktuar se si mund t evoluoj peizazhi konkurrues pr modelet e fondacionit t IA-s dhe prdorimin e tyre. Regjimi i konkurrencs mund t ndikoj n rritjen ose ndalimin e inovacionit dhe zhvillimit t IA-s, kshtu q sht e rndsishme q hetimi t kryhet n mnyr t kujdesshme dhe t drejt.

  sht e rndsishme q prdoruesit dhe rregullatort t ken besim n teknologjin e IA-s dhe n mnyrn se si prdoret ajo. mbshtes hetimin e kryer nga CMA dhe shpresoj q ai do t ndihmoj n rritjen e transparencs dhe siguris n fushn e IA-s.

  Hetimi nga Autoriteti i Konkurrencs dhe Tregjeve n Mbretrin e Bashkuar pr industrin e inteligjencs artificiale sht nj hap i rndsishm pr t siguruar q regjimi i konkurrencs t mbetet i shndetshm dhe q teknologjia t prdoret n mnyr q t jet e dobishme pr konsumatort dhe shoqrin n trsi.

  Modelet e mdha t gjuhve jan nj pjes e rndsishme e industris s IA-s dhe kan shum aplikime n fusha t ndryshme, si jan prkthimi automatik, asistimi i bisedave dhe analiza e opinionit publik. Modelet e gjuhve t mdha jan trajnuar n sasi t mdha t dhnash pr t kuptuar dhe prcjell gjuhn njerzore n mnyr q t jen n gjendje t japin prgjigje t ndryshme n hyrjet e prdoruesve.

  Hetimi nga Autoriteti i Konkurrencs dhe Tregjeve n Mbretrin e Bashkuar do t ndihmoj n identifikimin e rreziqeve potenciale dhe n prcaktimin e mundsive pr rritjen e konkurrencs n fushn e modeleve t gjuhve t mdha dhe t IA gjeneruese. Ky hetim sht i rndsishm pr t siguruar q industrit e IA-s t jen transparente dhe t prdorin teknologjin n nj mnyr t prgjegjshme dhe t drejt pr konsumatort dhe shoqrin n trsi.

  rregullatort jan t shqetsuar se prmbajtja e krijuar nga AI gjeneruese mund t shkaktoj probleme n aspektet e ndryshme t jets njerzore, duke prfshir etikn, kulturn dhe privatesin. Nj shqetsim i zakonshm sht se teknologjia AI gjeneruese mund t prdoret pr t krijuar prmbajtje t manipuluar dhe t rreme, duke dmtuar besueshmrin dhe kredibilitetin e informacionit n internet. Gjithashtu, rregullatort jan t shqetsuar se AI gjeneruese mund t shkaktoj humbje t vendeve t puns n fusha t ndryshme, si gazetaria dhe krijuarit artistike, si dhe ndikim negativ n tregun e puns n prgjithsi.

  Hetimet e CMA n industrin e inteligjencs artificiale tregojn rritjen e shqetsimeve nga rregullatort pr zhvillimet e ksaj teknologjie. CMA po krkon pikpamjet dhe provat e nevojshme nga palt e interesuara pr t br nj vlersim t mundshm t konkurrencs dhe shqetsimeve t konsumatorve n lidhje me teknologjin AI gjeneruese dhe modelet e gjuhve t mdha. Rregullatori po ndjek kt qasje pas bllokimit t blerjes nga Microsoft i botuesit t lojrave video Activision Blizzard, pr t shmangur shqetsimet e mundshme pr kufizimin e konkurrencs n tregun e lojrave cloud.

  Qeveria britanike ka krkuar nj rishikim t parimeve si siguria, transparenca dhe llogaridhnia q jan duke u prfshir n sistemet e AI. Kjo sht n prputhje me nj letr t bardh q u publikua n mars dhe prcakton qasjen e qeveris n rregullimin e teknologjis.

  Shqetsimet rreth AI jan ngritur edhe n nivel ndrkombtar. Zvendspresidentja e Shtpis s Bardh Kamala Harris zhvilloi takime me kompanit Microsoft, Google, OpenAI dhe Anthropic pr t diskutuar zhvillimin e prgjegjshm t AI. Kryetarja e Komisionit Federal t Tregtis s SHBA-s, Lina Khan, ka theksuar nevojn pr t ndaluar prdorimin e AI pr shkeljen e ligjeve antitrust dhe mbrojtjen e konsumatorve.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-05-2023, 10:28
 2. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-01-2023, 14:43
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-07-2011, 19:08
 4. 31 njerzit q drejtuan 56 qeverit tona
  Nga GeNi_25 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 06-05-2009, 20:55
 5. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-11-2008, 22:36

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •