Hapet padia kundër qeverisë australiane për dëmtimet e vaksinës COVID

AUSTRALI

Emri:  id5236168-covid-19-vaccines-870x522.jpg

Shikime: 84

Madhësia:  28.5 KB
Vaksinat bivalente të Pfizer, majtas dhe Moderna për COVID-19 janë gati për përdorim në një klinikë në Richmond, Va., në një imazh skedari të 17 nëntorit 2022. (Steve Helber/AP Foto)

Ndërsa raportet për dëmtimet e vaksinave fitojnë tërheqje globale, një mjek australian po udhëheq një aksion të ri grupor kundër qeverisë federale dhe figurave kryesore mjekësore.

Mjeku i përgjithshëm i Queensland, Dr. Melissa McCann, ka paraqitur padi në Gjykatën Federale të Australisë në emër të 500 ankuesve.

Aksioni synon qeverinë federale, Dr. Brendan Murphy, Shefin e Mjekësisë dhe Prof. John Skerritt, fytyra publike e Administratës së Mallrave Terapeutike - organi rregullator i drogës në vend.

“Veprimi do të argumentojë se Administrata e Mallrave Terapeutike [TGA] nuk e përmbushi detyrën e saj për të rregulluar siç duhet vaksinat e COVID-19, duke rezultuar në dëm dhe dëm të konsiderueshëm për australianët,” tha Natalie Strijland nga NR Barbi Solicitor në një deklaratë.

Qëllimi kryesor i pretendimit është se veprimet e qeverisë në promovimin e përdorimit të vaksinave COVID-19 ishin "të pakujdesshme ose të gabuara" dhe rezultuan në lëndime personale, shpenzime mjekësore dhe humbje ekonomike për pretenduesit.

"Pretendimi tani vazhdon mbi bazën se qeveria, në fakt, veproi nga pakujdesia në miratimin e vaksinave dhe gjithashtu duke dështuar t'i tërheqë ato pas miratimit bazuar në provat e njohura," tha Strijland.

"Australianë të cilët kanë përjetuar një ngjarje të rëndë negative pas vaksinimit COVID-19 janë të ftuar të bëjnë hapa përpara dhe të regjistrohen për këtë veprim klasor."

Senatori liberal Gerard Rennick - një kritik i zëshëm i mandateve të vaksinave - e mirëpriti veprimin.

"Faleminderit për Dr. Melissa McCann dhe avokatët që kanë marrë luftën për të ndihmuar ata që janë prekur dhe ende vuajnë," shkroi ai në një deklaratë në internet.

“Është zhgënjyese, për të mos thënë më së paku, që njerëzit nuk po kompensohen ose nuk po marrin kujdesin shëndetësor që u nevojitet tani për shkak të këtyre goditjeve eksperimentale, të cilat, siç e dimë tani, nuk ishin krijuar kurrë për të qenë të sigurt apo efektiv.”

Pagesat e dëmtimit të vaksinës në vazhdim e sipër
Qeveria australiane operon një skemë kompensimi të dëmtimit të vaksinës që deri më tani ka paguar mbi 7.3 milionë dollarë (4.87 milionë dollarë amerikanë) për 137 pretendues. Sipas shifrave të marra nga news.com.au, ajo ka marrë 3501 aplikime dhe po përparon me 2263.

Departamenti i Shërbimeve Sociale ka vlerësuar më parë se qeveria mund të jetë përgjegjëse për një pagesë prej 77 milionë dollarësh (49.35 milionë dollarë amerikanë).

Avokatët që ndihmojnë pacientët kanë vërejtur sfidat me navigimin e skemës.

“Ne kemi pasur më pak se 350 pyetje në lidhje me rezultate negative, dhe ato kanë qenë jashtëzakonisht të ndryshme, por shumica e tyre kanë një gjendje që ka një ndikim të vazhdueshëm. Jo shumë duket se përshtaten brenda kritereve të gjashtë kategorive, "tha avokatja e lëndimeve personale Clare Eves për The Epoch Times më parë.

Ndërkohë, në përgjigje të padisë së grupit, Departamenti Australian i Shëndetësisë tha: "Departamenti është në dijeni të një procedimi të filluar sot në Gjykatën Federale të Australisë nga aplikantët e përfaqësuar nga NR Barbi Solicitor Pty Ltd. Meqenëse çështja është para gjykatës, është e papërshtatshme të komentohet më tej.”

Lëndimet e vaksinës nuk janë më një temë tabu
Që nga fundi i vitit të kaluar, dëmtimet nga vaksinat kanë fituar njohje në rritje.

Më parë, autoritetet shëndetësore censuruan profesionistët mjekësorë të cilët vunë në dyshim efikasitetin e goditjes - pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për të inkurajuar marrjen e vaksinës.

Në dhjetor 2022, ish-deputetja Dr. Kerryn Phelps dhe partneri i saj zbuluan se kishin pësuar lëndime serioze nga një vaksinë COVID-19 dhe sugjeruan se numri aktual i ngjarjeve të padëshiruara të lidhura me goditjen ishte shumë më i lartë se sa treguan të dhënat zyrtare.

“Në rastin tim, lëndimi rezultoi në disautonomi me ethe të përhershme dhe implikime kardiovaskulare, duke përfshirë gulçim, takikardi të papërshtatshme sinusale dhe luhatje të presionit të gjakut,” shkroi ajo në një parashtrim në Parlament.

Disa mjekë vazhdojnë të luftojnë për t'u rikthyer në profesionin e tyre pasi u rrëzuan nga pushteti për të folur kundër vaksinës ose mandateve.

Në gusht 2022, Agjencia Australiane e Rregullimit të Mjekëve Shëndetësor pezulloi regjistrimin e mjekut të përgjithshëm të përgjithshëm të Brisbane të Veriut, William Bay, pasi ai ndërpreu një konferencë kombëtare të Shoqatës Mjekësore Australiane në fund të korrikut dhe u tha të pranishmëve të ndalonin detyrimin e vaksinave ndaj njerëzve.


Burimi: Epoch Times