Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Moska: Ukraina sulmoi me dron rezidencn e presidentit Putin, atentat i dshtuar ndaj jets s tij

  Prpjekja e Ukrains pr vrasjen e Putinit ka dshtuar - Kremlin

  Moska pretendon se Kievi u prpoq t godiste rezidencn e Presidentit me dy UAV

  Emri: 64524f1185f5403d84106328.jpg

Shikime: 463

Madhsia: 33.1 KB
  Sputnik / Natalia Seliverstova

  Ukraina nisi dy sulme me dron gjat nats me qllim q t godiste rezidencn e Presidentit rus Vladimir Putin n Kremlin, njoftoi zyra e tij. Avioni u rrzua duke prdorur masat e lufts elektronike dhe nuk shkaktoi viktima apo dme, sipas nj deklarate t administrats presidenciale. Moska e konsideron incidentin nj akt terrorist.

  Sulmi ndodhi von t martn mbrma, dhe t dy aviont pa pilot ran n terrenin e Kremlinit n Mosk, sipas zyrs s presidentit, i cili gjithashtu konfirmoi se orari i liderit rus nuk u ndikua.

  Ne e konsiderojm kt nj veprim t planifikuar terrorist dhe nj prpjekje kundr presidentit rus , shtoi ai. Incidenti ndodhi prpara Dits s Fitores dhe parads s 9 majit, kur t ftuar t huaj planifikojn t jen t pranishm .

  Rusia rezervon t drejtn pr t'u kundrprgjigjur n mnyrn, vendin dhe kohn e zgjedhjes s saj, thuhet n deklarat.

  Zdhnsi i Putinit, Dmitry Peskov u tha gazetarve se presidenti mungonte n Kremlin kur u rrzuan dront. Ai aktualisht ndodhet n rezidencn presidenciale n Novo-Ogaryovo n Rajonin e Mosks, n perndim t kryeqytetit.  Ka pamje q qarkullojn n mediat sociale, t cilat pretendojn t tregojn pasojat, me nj shtllung tymi t vendosur prball peizazhit t qytetit t nats mbi territorin e selis historike t pushtetit rus.  Nj tjetr klip i shkurtr duket se tregon momentin kur nj nga dront shprtheu mbi Senatin e Kremlinit, i cili pret administratn presidenciale dhe shrben gjithashtu si rezidenc pune e kreut t shtetit rus. Nuk ishte e qart se far e shkaktoi shprthimin, megjithse dy persona mund t shihen n video n kupoln e ndrtess.


  Burimi: RT

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Moska: Ukraina sulmoi me dron rezidencn e presidentit Putin, atentat i dshtuar ndaj jets s

  Rusia paralajmron "hakmarrje" pr sulmin ukrainas n Kremlin

  Autoritetet kan akuzuar Kievin se ka shnjestruar rezidencn e Putinit me dron

  Emri: 645254c8203027461265874d.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 23.7 KB
  Sputnik / Natalia Seliverstova

  Rusia rezervon t drejtn t hakmerret “kudo dhe kurdo q e sheh t nevojshme” n prgjigje t sulmit me dron n rezidencn e presidentit Vladimir Putin, ka thn Kremlini.

  Zyrtart pretenduan se dy dron ukrainas u prpoqn t sulmonin Kremlinin hert n mngjes t mrkurn, por bastisja u pengua.

  Presidenti nuk u lndua n "sulmin terrorist" dhe kompleksi i Kremlinit nuk psoi asnj dm, tha zyra e Putinit.

  Zdhnsi i Putinit, Dmitry Peskov tha pr RIA Novosti se udhheqsi rus nuk ishte n Kremlin kur ndodhi bastisja. Ai shtoi se Putin ishte duke punuar n rezidencn e tij Novo-Ogaryovo pran Mosks t mrkurn.

  Sulmi ndodhi ndrsa Rusia prgatitet pr festimet e Dits s Fitores m 9 maj. Pjesa qendrore e prkujtimit t fitores kundr Gjermanis naziste dhe aleatve t saj n Luftn e Dyt Botrore sht parada ushtarake vjetore n Sheshin e Kuq, pak jasht mureve t Kremlinit.

  Putin dhe zyrtar t tjer t lart, si dhe mysafir t huaj, do t marrin pjes n kt ngjarje. Peskov tha se parada do t zhvillohet si ishte planifikuar.

  Burimi: RT

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Moska: Ukraina sulmoi me dron rezidencn e presidentit Putin, atentat i dshtuar ndaj jets s

  Kievi pretendon se nuk ka dijeni pr tentativn pr vrasjen e Putinit

  Rusia ka paralajmruar se do t hakmerret pr nj sulm t dukshm ukrainas me dron n Kremlin

  Emri: 645268c820302745ad5b4a4d.png

Shikime: 11

Madhsia: 221.3 KB
  Pamje nga nj video q supozohet se tregon nj sulm me dron n Kremlin. Ruptly

  Qeveria ukrainase ka mohuar akuzat e Mosks se ka tentuar t vras presidentin rus Vladimir Putin n nj sulm me dron n Kremlin n ort e para t mngjesit t s mrkurs.

  “Ne nuk sulmojm Putinin apo Moskn, ne luftojm n territorin ton, ne po mbrojm fshatrat dhe qytetet tona ” , tha Presidenti Vladimir Zelensky n nj konferenc shtypi n Helsinki, pas takimit me lidert e Islands, Danimarks, Norvegjis dhe Suedis. . "Ne nuk kemi arm t mjaftueshme pr kt."

  “Ne nuk kemi informacion pr t ashtuquajturat sulme t nats”, tha sekretari i shtypit i Zelensky, Sergey Nikiforov pr BBC Russian. Ai pretendoi se vendi i tij ishte i prqendruar n "lirimin e territorit t vet, jo n sulmin e kombeve t tjera".

  Ndihmsi i Zelensky, Mikhail Podolyak ia atribuoi sulmin me dron "aktiviteteve guerile t forcave lokale t rezistencs". Ai gjithashtu kmbnguli se Ukraina po zhvillonte "nj luft ekskluzivisht mbrojtse dhe [nuk] sulmoi objektivat n territorin e Federats Ruse".

  Sulmi i nats prfshiu dy drone, t cilt prfundimisht u rrzuan nga masat e lufts elektronike mbi territorin e Kremlinit, sipas nj deklarate t lshuar nga zyra presidenciale ruse t mrkurn. UAV-t dyshohet se synonin rezidencn e Putinit.

  Kremlini tha se e konsideronte sulmin nj "akt terrorist t planifikuar paraprakisht" dhe nj prpjekje pr t vrar Putinin. Ajo ka rezervuar t drejtn pr t'u hakmarr me do mjet q e sheh t nevojshme n nj koh dhe vend t zgjedhjes s saj.

  Sekretari i shtypit i Putinit, Dmitry Peskov, tha se presidenti rus nuk ishte n Kremlin n kohn e inkursionit. Sipas njoftimeve, nga incidenti nuk ka pasur viktima.

  Rusia ka akuzuar Kievin pr orkestrimin e disa krimeve t profilit t lart n territorin e saj, duke prfshir vrasjen e gazetares Darya Dugina gushtin e kaluar. Qeveria ukrainase mohon do prfshirje n kto incidente. Sipas mediave perndimore, edhe mbshtetsit e saj n Uashington besojn se Kievi ishte prgjegjs pr vrasjen e Dugina dhe ndshkuan qeverin Zelenksy pr pakujdesi.

  Q nga fillimi i konfliktit n shkurt 2022, disa rajone ruse n kufi me Ukrainn, duke prfshir Bryansk, Belgorod dhe Kursk, jan shnjestruar vazhdimisht nga sulmet me dron dhe raketa t Kievit. Sulmet kan shnjestruar infrastrukturn energjetike dhe zonat e banuara, duke rezultuar n disa vdekje civile dhe shum lndime, si dhe n shkatrrimin e pronave.


  Burimi: RT

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Moska: Ukraina sulmoi me dron rezidencn e presidentit Putin, atentat i dshtuar ndaj jets s

  Deputeti kryesor rus bn thirrje pr prdorimin e armve 'n gjendje t shkatrrrojn regjimin e Kievit'

  Kryetari i Dums s Shtetit Vyacheslav Volodin e ka cilsuar Ukrainn nj shtet terrorist pas nj sulmi t dshtuar me dron n Kremlin.

  Emri: 645287b285f54025c70a882b.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 12.7 KB
  Kryetari i Dums Shtetrore t Federats Ruse Vyacheslav Volodin Vladimir Fedorenko ; RIA Novosti

  Ligjvnsi i lart rus Vyacheslav Volodin i ka br thirrje Mosks t prdor do arm t nevojshme pr t hequr "regjimin nazist" n Kiev. Komentet pasuan nj sulm t dshtuar me dron ukrainas n Kremlin q dyshohet se kishte n shnjestr presidentin Vladimir Putin n ort e para t mngjesit t s mrkurs.

  "Akti terrorist kundr presidentit sht nj sulm ndaj Rusis," tha Volodin, i cili shrben si kryetar i Dums s Shtetit, n nj postim n Telegram.

  “[Vladimir] Zelensky, i cili dha urdhra pr t kryer sulme terroriste, tani qndron n t njjtin nivel me terroristt e tjer ndrkombtar”, shtoi ai, duke iu referuar presidentit ukrainas. Volodin pohoi se qeveria n Kiev sht po aq e rrezikshme sa grupet si Al-Kaeda dhe Shteti Islamik (IS, dikur ISIS).

  Ai m tej pretendoi se "metodat kriminale" t Ukrains jan br t dukshme pr t gjith botn, duke e akuzuar at pr taktika, duke prfshir shantazhin brthamor, vrasjen e figurave publike dhe politike, sabotimin e infrastrukturs civile dhe tentativat pr t vrar Putinin.

  “Regjimi terrorist i Kievit, pasi ka pushtuar nj shtet t tr, krcnon sigurin e Rusis, Evrops dhe t gjith bots”, shtoi zyrtari i Dums. Ai kmbnguli se vendet perndimore q pompojn qeverin e Zelensky me arm tani jan "bashkpuntor t drejtprdrejt" t aktiviteteve terroriste.

  Volodin deklaroi se "nuk mund t ket negociata me regjimin e Zelensky" pas tentativs pr sulm ndaj Kremlinit dhe u zotua se ligjvnsit rus "do t krkojn prdorimin e armve t afta pr t ndaluar dhe shkatrruar regjimin terrorist t Kievit".

  Mesazhi vjen pasi Ukraina dyshohet se nisi dy sulme me dron q synonin t godisnin rezidencn e Putinit n Kremlin, si u raportua nga zyra e presidentit rus t mrkurn. Avioni u rrzua duke prdorur masat e lufts elektronike dhe nuk shkaktoi viktima apo dme. Putin ishte i padmtuar dhe nuk ishte i pranishm n Kremlin n kohn e incidentit.

  “Ne e konsiderojm kt nj veprim t planifikuar terrorist dhe nj prpjekje kundr presidentit rus”, thuhet n nj mesazh nga Kremlini. Ai vuri n dukje se incidenti ndodhi "prpara Dits s Fitores dhe parads m 9 maj, kur t ftuar t huaj planifikojn t jen t pranishm".

  Rusia rezervon t drejtn pr t'u hakmarr n mnyrn, vendin dhe kohn e zgjedhjes s saj, shtohet n deklarat.


  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 14-08-2022, 07:12
 2. !!Alarm i rrem!! apo atentat i deshtuar ndaj Behxhet pacollit
  Nga Hillirian-zo n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-03-2011, 16:30
 3. Letr e hapur drejtuar presidentit t Rusis Putin
  Nga biligoa n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-12-2007, 02:13
 4. Shprthim n Prishtin, atentat ndaj presidentit Rugova
  Nga Lioness n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 85
  Postimi i Fundit: 07-05-2005, 08:56
 5. Pej, atentat dshmitarit n gjyqin ndaj UK-s
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-10-2003, 03:51

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •