SHBA do t'i japë fund kërkesave të vaksinimit kundër COVID më 11 maj për udhëtarët e huaj, punëtorët federalë

Nga David Shepardson

Emri:  SOJMJTE3TNPGHESABCLTRBK7VM.jpg

Shikime: 86

Madhësia:  38.3 KB
Një punonjës shëndetësor kalon pranë zonës ku njerëzit marrin vaksinën në klinikën e vaksinës COVID-19 të Spitalit Universitar në Shkollën Mjekësore Rutgers New Jersey në Newark, New Jersey, SHBA, 15 dhjetor 2020. REUTERS/Eduardo Munoz

UASHINGTON, 1 maj (Reuters) - Shtetet e Bashkuara do t'i japin fund kërkesave të vaksinimit kundër COVID-19 për udhëtarët ndërkombëtarë dhe punonjësit federalë më 11 maj, kur përfundon urgjenca e shëndetit publik të koronavirusit, tha Shtëpia e Bardhë të hënën.

Në shkurt, Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA votoi për heqjen e kërkesës që shumica e udhëtarëve të huaj ajror të vaksinohen kundër COVID-19, një nga pak kufizimet e mbetura të udhëtimit pandemik ende në fuqi.

Administrata e Biden qershorin e kaluar hoqi kërkesën e saj që njerëzit që mbërrijnë në SHBA me rrugë ajrore duhet të rezultojnë negativë për COVID, por mbajtën në vend kërkesat e vaksinimit të Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) për shumicën e udhëtarëve të huaj.

Rregullat e ndalonin yllin serb të tenisit Novak Gjokoviç që të merrte pjesë në disa turne amerikane për shkak se ai nuk është i vaksinuar kundër COVID-19, por nga 12 maji ai mund të hyjë lirisht dhe të luajë në turnetë e mëdha amerikane si US Open.

Departamenti i Sigurisë Kombëtare tha gjithashtu të hënën duke filluar nga 12 maji se nuk do t'u kërkojë më udhëtarëve jo-amerikanë që hyjnë në Shtetet e Bashkuara përmes porteve tokësore të hyrjes dhe trageteve të vaksinohen kundër COVID-19 dhe të japin prova të vaksinimit sipas kërkesës.

Rregullat e administratës Biden të vendosura në shtator 2021 që kërkojnë që rreth 3.5 milionë punonjës dhe kontraktorë federalë të vaksinohen ose të përballen me shkarkimin ose masat disiplinore nuk janë zbatuar për më shumë se një vit pas një sërë vendimesh gjyqësore.

Një gjykatë federale e apelit në mars la në fuqi një vendim që bllokonte zbatimin e kërkesës për vaksinën e punonjësve.

Shtëpia e Bardhë u tha agjencive federale në tetor 2022 që të mos zbatonin kërkesat për vaksinën e kontraktorit edhe pasi u hoq një urdhër në mbarë vendin.

Departamenti i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore tha se do të fillojë procesin për t'i dhënë fund kërkesave të vaksinimit për edukatorët e fillimit të parë dhe objektet e kujdesit shëndetësor të certifikuara nga qeveria.


Burimi: Reuters