Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Kompania izraelite do të nxjerrë në treg peshkun e printuar me teknologjinë 3D

    Peshku i printuar 3D do të dalë në treg

    Rreth një e treta e aksioneve globale janë aktualisht të mbishfrytëzuara, thonë analistët

    Emri:  64500b6d2030271f5163efd2.png

Shikime: 90

Madhësia:  343.4 KB
    Një shitës tregon sardelet në tregun e peshkut al-Muaskar se cili sarde është produkti më i kërkuar për shkak të shijes dhe çmimit të përballueshëm në qytetin e Gazës, Gaza më 27 prill 2023 © Getty Images / Ali Jadallah/Anadolu Agency nëpërmjet Getty Images

    Nëse një udhëtim në liqen me shkopin tuaj të peshkimit thjesht nuk është një opsion, një kompani izraelite ka krijuar një metodë të bioprintimit 3D të peshkut tuaj 'të freskët' – i cili, thotë ai, do të jetë gati për gatim menjëherë.

    Stakeholder Foods ka zhvilluar një fileto peshku grupor të printuar 3D nga qelizat burimore, të cilat më pas përpunohen nëpërmjet teknologjisë së bioprintimit në një formë të ngjashme me peshkun. Produkti, i cili u krijua në lidhje me mishin Umami, imiton shijen dhe strukturën e peshkut natyral dhe mund të jetë në raftet e supermarketeve më vonë këtë vit.

    “Në muajt e ardhshëm, ne synojmë të shpallim planet tona për të sjellë në treg këtë peshk të kultivuar të klasit botëror,” tha Mihir Pershad, CEO i Umami Meats në një ngjarje degustimi në Izrael javën e kaluar, përmes The Telegraph. “Në provën e parë, ne shfaqëm një produkt të kultivuar që copëton, shijon dhe shkrihet në gojën tuaj tamam si peshku i shkëlqyer,” shpjegoi ai.

    Zhvillimi i teknologjisë mund të ketë një mori përfitimesh, veçanërisht sa i përket mungesës së ushqimit - por edhe çështjes globale të mbipeshkimit. Ekspertët detarë kanë vlerësuar se rreth një e treta e rezervave globale të peshkut aktualisht janë duke u mbishfrytëzuar. Në veçanti, peshqit e grupit konsiderohen të rrezikuar nga zhdukja.

    Për më tepër, peshku i prodhuar në mënyrë biologjike është i lirë nga ndotës të tillë si mikroplastika, të cilat mund të ndikojnë në rezervat e prodhimeve të detit të mbledhura tradicionalisht.

    Filetat e peshkut grupor krijohen duke kombinuar qelizat burimore të peshkut me lëndë ushqyese të ndryshme, të cilat më pas përpunohen në bio-bojëra dhe më pas në një printer. Procesi i printimit zgjat vetëm disa minuta, dhe produkti më pas mund të gatuhet dhe hahet menjëherë.

    Palët e interesuara po punojnë gjithashtu për të krijuar pjesë të tëra mishi të printuar në 3D, duke përfshirë biftekët dhe ushqimet e tjera të detit si ngjala. Në vitin 2020, gjigandi i ushqimit të shpejtë KFC bashkëpunoi me një kompani ruse bioprinting për të prodhuar copa artificiale pule.


    Burimi: RT

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,926

    Për: Kompania izraelite do të nxjerrë në treg peshkun e printuar me teknologjinë 3D

    Teknologjia 3D printing ka avancuar shumë në vitet e fundit dhe është e mundur që të printohen produkte të ndryshme, duke përfshirë edhe peshkun. Nëse një kompani izraelite ka planifikuar të nxjerrë në treg peshkun e printuar me teknologjinë 3D, kjo do të ishte një zhvillim i ri dhe interesant në fushën e prodhimit të ushqimit.

    Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se në disa vende, përfshirë SHBA-në dhe Bashkimin Europian, përdorimi i teknologjisë 3D për të printuar ushqim për konsumim është i ndaluar ose i kufizuar. Kjo është për shkak të shqetësimeve të sigurisë së ushqimit dhe çështjeve të tjera të shëndetit publik. Prandaj, nëse kjo kompani izraelite dëshiron të nxjerrë në treg peshkun e printuar me teknologjinë 3D, ajo duhet të sigurojë se produkti është në përputhje me rregullat dhe standardet e sigurisë së ushqimit në vendet ku ai do të shitet.

    Në përgjithësi, teknologjia 3D printing ka potencial të madh në prodhimin e ushqimit, por është e rëndësishme që të ndiqen kujdesisht rregullat dhe standardet e sigurisë së ushqimit për të garantuar që produkti është i sigurt dhe i shëndetshëm për konsumatorët.

    ka disa kompani që kanë filluar të prodhojnë ushqim me teknologjinë 3D. Kjo teknologji ka mundësuar prodhimin e produkteve ushqimore të ndryshme, duke përfshirë mishin, drithërinë, perimet dhe frutat. Disa prej kompanive që kanë filluar të prodhojnë ushqim me teknologjinë 3D përfshijnë:

    - Redefine Meat, një kompani izraelite, ka filluar të prodhojë mishin e printuar me teknologjinë 3D
    - Nova Meat, një kompani spanjolle, ka krijuar një alternativë vegane të mishit të printuar me teknologjinë 3D
    - Natural Machines, një kompani spanjolle, ka zhvilluar një printer ushqimor të quajtur "Foodini", që mund të printojë produkte ushqimore të ndryshme, duke përfshirë perime, fruta dhe mish

    Ka edhe shumë kompani të tjera që kanë filluar të eksperimentojnë me teknologjinë 3D në prodhimin e ushqimit. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se përdorimi i teknologjisë 3D në prodhimin e ushqimit është ende në fazat e hershme të zhvillimit dhe ka nevojë për më shumë kërkime dhe zhvillim përpara se të bëhet një praktikë e zakonshme në industria ushqimore.

Tema të Ngjashme

  1. Arrihet të krijohet lëkura njerëzore e printuar në 3D
    Nga benseven11 në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-05-2015, 22:12
  2. Bebi i ardhshem ne skulpture te printuar 3D
    Nga benseven11 në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-02-2015, 23:13
  3. Samsung do të nxjerrë në treg në shtator Syzet Galaxy
    Nga vasil123456 në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-02-2014, 03:27
  4. Sa e konsumojnë shqiptarët peshkun?
    Nga drague në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 138
    Postimi i Fundit: 17-12-2009, 19:30
  5. Java - Kodi për të printuar
    Nga Pogradecari në forumin Arti i programimit
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-11-2003, 14:32

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •