Një teori e dhunshme shpjegon pse shumica e njerëzve janë me dorën e djathtë

Njerëzit mëngjarash kishin më shumë gjasa të goditeshin me thikë në zemër.

Emri:  Screenshot-2023-04-27-at-9.12.10-PM.jpg

Shikime: 93

Madhësia:  61.6 KB
Një figurë nga letra që përshkruan një njeri të lashtë që mban një shtizë me dorën e djathtë. ( Kredia : M. Larsson et al., Symmetry , 2023)

Nga Ross Pomeroy

- Një nga idetë kryesore për të shpjeguar pse kaq pak njerëz janë mëngjarash është hipoteza e luftimit. Ai sugjeron që të majtët kanë një avantazh në luftime, por kjo vjen me një goditje për shëndetin e përgjithshëm.

- Një ekip studiuesish propozoi së fundmi një përditësim të hipotezës. Ata thonë se djathtakët në fakt kanë një avantazh më të madh luftimi, sepse përdorimi i një arme të mprehtë me dorën e djathtë e bën zemrën më të vështirë për t'u goditur me thikë gjatë luftimit.

- Bazuar në këtë rishikim, autorët parashikojnë se mëngjarashja mund të rritet në popullatë me kalimin e kohës.


Nëntë në çdo dhjetë njerëz janë me dorën e djathtë, një çekuilibër që studiuesit për dekada janë përpjekur ta shpjegojnë , pa sukses përfundimtar.

Një nga idetë e konsideruara është hipoteza e luftimit, e cila sugjeron se mëngjarashja ofron një avantazh në luftime, megjithëse me një goditje të përgjithshme në shëndetin fizik që i mban të majtët të rrallë në popullatë. Në të vërtetë, meshkujt – të cilët historikisht kanë konkurruar më fort për burime dhe bashkëshorte – janë mëngjarashë me ritme pak më të larta se femrat. Për më tepër, studimet sugjerojnë se të majtët priren t'i kalojnë njerëzit me dorën e djathtë në sportet luftarake, si dhe në sportet që kërkojnë koordinim dorë-sy si tenisi, bejsbolli dhe volejbolli. Kjo ka të ngjarë sepse lojtarët nuk janë mësuar të konkurrojnë kundër majtasve pasi janë më të rrallë.

Megjithatë, një problem i madh me hipotezën e luftimit është se disavantazhi i parashikuar i tij shëndetësor nuk është materializuar në studime të mëdha . Në përgjithësi, mëngjarashët nuk duket se vuajnë nga më shumë probleme shëndetësore se sa djathtakët, dhe as që jetojnë më shkurt.

E majta kundrejt djathtas
Duke vënë re këtë çështje të dukshme, një treshe shkencëtarësh nga Universiteti Lund në Suedi dhe Universiteti Chester në Mbretërinë e Bashkuar propozuan një përditësim të hipotezës së luftimit që përputhet më mirë me të dhënat aktuale. Në një artikull të botuar në revistën Symmetry , Matz Larsson, Astrid Schepman dhe Paul Rodway pretendojnë se njerëzit me dorën e djathtë në fakt kishin një avantazh më të madh luftimi mbi pjesën më të madhe të historisë së specieve tona, kjo është arsyeja pse ata janë bërë shumë më të shumtë.

“Kur mëngjarashët u bënë më të rrallë, ata fituan një avantazh të papritur dhe proporcionet e mëngjarashëve dhe të djathtëve në një popullsi u stabilizuan”, shpjeguan më tej ata.

Pra, pse njerëzit me dorën e djathtë kanë një avantazh luftarak ? Sipas studiuesve, kjo ka të bëjë me pozicionin e zemrës dhe me nocionin se njerëzit bënë shumicën e luftimeve të tyre me armë dore, me majë si shtiza druri për pjesën më të madhe të ekzistencës së specieve tona.

Rreth tre të katërtat e zemrës janë të vendosura në hemitoraksin e majtë, duke e bërë anën e majtë të gjoksit një objektiv të ndjeshëm për një goditje vdekjeprurëse. Studiuesit vërejnë se kur njerëzit luftojnë me armë therëse, dora e përdorur për të mbajtur armën përcakton se cila zonë e gjoksit është e ekspozuar ndaj kundërshtarit. Një kapje me dorën e majtë do të rrotullojë anën e majtë të gjoksit, dhe kështu pjesën më të madhe të zemrës, drejt një armiku, ndërsa një kapje e dorës së djathtë do ta rrotullojë atë larg. Për më tepër, një krah i lirë i majtë mund të përdoret për të shmangur goditjet me shtiza në luftime. Së bashku, kjo do të thotë se njerëzit me dorën e djathtë mund të jenë më të mbrojtur nga një goditje vdekjeprurëse.

Bazuar në këtë version të ri të hipotezës së luftimit, mund të bëhet një parashikim kyç. Meqenëse nuk ka asnjë dëm shëndetësor nga të qenit mëngjarash dhe lufta me armë të mprehta nuk është më një presion evolucionar, ne duhet të shohim që përqindja e mëngjarashëve të mbetet e njëjtë në shoqëritë moderne ose të rritet gjerësisht. Disa studime sugjerojnë se mëngjarashja është rritur në shekullin e 20-të, por është e pasigurt nëse kjo është për arsye gjenetike apo kulturore.

Duhet të theksohet se ky shpjegim i ri për mbizotërimin e njerëzve me dorën e djathtë është ende një hipotezë, e bazuar në spekulime nga fakte fiziologjike dhe anekdota të sjelljes, me mbështetje të mëtejshme nga grupe të dhënash të mëdha, megjithëse vëzhguese. Hipoteza e modifikuar e luftimit është bindëse, por ende e paprovuar.


Burimi: BigThink