Emri:  e97257641c015636fa096a20fd32a4b331752339.jpg

Shikime: 104

Madhėsia:  23.3 KB

Beteja pėr gjalpin nė frigorifer: 'Kupa u mbush!'

Pėrpjekja pėr tė pėrhapur gjalpin e fortė si akulli mund tė shkatėrrojė bukėn e thekur, petullat dhe vaflet, por shumė njerėz nuk janė tė sigurt nėse ėshtė e sigurt ta mbash atė jashtė frigoriferit.

Nga Kristina Peterson
27 prill 2023 ora 10:05 ET

Ungjilltarja e gjalpit Joelle Mertzel po pėrhap fjalėn.

Pronarja 49-vjeēare e njė biznesi tė vogėl, autore dhe nėnė e tre fėmijėve ėshtė nė njė mision pėr tė bindur familjet amerikane dhe zyrtarėt federalė se ėshtė e sigurt dhe e preferueshme tė mbahet gjalpi nė temperaturėn e dhomės nė vend tė frigoriferit, veēanėrisht pėr ata qė kanė shije pėr tė. tost i lyer me gjalpė.

Kryqėzata e saj donkishoteske do tė ēlironte shkopinjtė e gjalpit nga njė jetė nė tė ftohtė, duke lėvizur nga kamionėt frigoriferė nė kutinė e qumėshtit tė ftohtė tė dyqaneve ushqimore te kube tė brendshme frigoriferike.

"Mjaft ėshtė mjaft," tha zonja Mertzel, e cila jeton nė lagjen Northridge tė Los Anxhelosit. "Dua tė eliminoj konfuzionin rreth vendosjes sė gjalpit nė banak."

Zonja Mertzel tha se erdhi nė epifaninė e saj njė mėngjes rreth 14 vjet mė parė. Ajo kishte harruar tė linte gjalpin njė natė mė parė dhe nė mėngjes zbuloi se sa e lehtė ishte pėr t'u pėrhapur. "Jeta ime ndryshoi nė shumė mėnyra nė atė moment," tha ajo.

Qė atėherė ajo ka shkruar njė libėr pėr fėmijė, "Ndrysho jetėn tėnde pėr gjalpin" dhe zhvilloi njė linjė mbajtėsesh tavoline me kapak tė mbėshtjellė, tė cilat i mbajnė larg gjalpit tė zbutur brenda. Gatimet tradicionale me gjalpė, tha ajo, “janė njė rrėnim treni. Kapaku bėhet i vrullshėm.”

Shkencėtarėt e sigurisė ushqimore thonė se gjalpi zakonisht nuk kėrkon ftohje tė vazhdueshme. Gjalpi i bėrė nga kremi i pasterizuar ėshtė i sigurt pėr t'u ruajtur nė temperaturėn e dhomės pėr njė shtrirje pėr shkak tė pėrmbajtjes sė lartė tė yndyrės dhe lagėshtisė sė ulėt, ndėr arsye tė tjera. Gjalpi i kripur ka tendencė tė qėndrojė i freskėt mė gjatė.

Megjithatė, marrja e njė pėrgjigjeje pėrfundimtare nga burokracia e gjalpit tė qeverisė ka qenė njė pėrpjekje e rrėshqitshme. Zonja Mertzel kėtė vit i kėrkoi Administratės sė Ushqimit dhe Barnave qė tė lėshonte udhėzime zyrtare qė gjalpi tė mund tė mbahej nė mėnyrė tė sigurtė jashtė frigoriferit nė temperaturėn e dhomės pėr tre javė.

Emri:  b40023a8e4a51cae4a3d8478b9515bc778f1957f.jpg

Shikime: 38

Madhėsia:  94.2 KB
Joelle Mertzel at a trade show.
PHOTO: JOELLE MERTZEL


FDA, e cila mbikėqyr sigurinė e gjalpit, ka qėndruar kryesisht nė kėmbė. Udhėzimi i agjencisė pėr restorantet dhe industrinė ushqimore kėshillon mbajtjen e gjalpit jashtė frigoriferit pėr jo mė shumė se katėr deri nė gjashtė orė. Megjithatė, njė studim i FDA-sė i vitit 2001 vuri nė dukje nė faqen 38 se "Gjalpi dhe margarina tradicionale kanė pasur njė histori tė gjatė sigurie pa kontrollin e kohės/temperaturės".

Departamenti i Bujqėsisė - i cili pėrcakton standardet e klasifikimit tė gjalpit, tė tilla si A ose AA - rekomandon qė tė lini gjalpin jashtė jo mė shumė se njė ose dy ditė. Ndėrsa gjalpi ka tė ngjarė tė ruhet mė gjatė, tha njė zėdhėnėse e USDA, rekomandimet e agjencisė synojnė tė sigurojnė qė gjalpi tė mbetet nė cilėsinė optimale.

Nė vitin 2015, zonja Mertzel dėrgoi mostra tė katėr markave tė gjalpit nė njė laborator pėr testim. Gjetja: Asnjė shenjė prishjeje pas tre javėsh ruajtje nė 68 deri nė 77 gradė Fahrenheit. Ajo porositi njė analizė tė ngjashme kėtė vit dhe nuk gjeti dėmtim pas 30 ditėsh.

"Kjo ėshtė njė ēėshtje cilėsie, jo njė ēėshtje sigurie," tha Gina Mode, njė studiuese e gjalpit nė Qendrėn pėr Kėrkime tė Qumėshtit nė Universitetin e Wisconsin. Gjalpi pėrfundimisht do tė prishet, por kjo nuk do t'i bėjė njerėzit tė sėmuren, tha ajo. Zonja Mode nė njė anketė jozyrtare me kolegėt e saj zbuloi se 24 nga 31 e mbajnė jashtė gjalpin, njė pikė treguese e tė dhėnave midis ekspertėve.

Emri:  13577731dc8320180ec0a3275326cf0deb66f737.jpg

Shikime: 40

Madhėsia:  46.9 KB
Claire Dinhut nė shtėpinė e saj familjare nė Luginėn Loire nė Francė.
FOTO: CLAIRE DINHUT


Claire Dinhut, e cila thotė "Condiment Claire" nė TikTok, preferon tė hajė gjalpė tė kripur tė ftohtė pėr strukturėn e tij mė tė trashė. Ajo foli pėr fjalėn daneze tandsmųr, e cila pėrkthehet nė njė shtresė gjalpi aq tė trashė sa njė pickim lė shenja dhėmbėsh. “Mė pėlqen ndjenja e kafshimit tė gjalpit dhe jo vetėm tė shkrihet nė dolli,” tha zonja Dinhut.

Gjalpi i fortė si akulli e bėn Steve Tuttle tė nxehet. "Unė thjesht lodhem shumė kur ėshtė jashtėzakonisht e pamundur tė pėrhapet, dhe ju pėrpiqeni ta vendosni nė tostin ose petullėn tuaj," tha zoti Tuttle, njė hetues privat i korporatės nė Uashington. Ai merr nė shtėpi pako me gjalpė tė ftohtė nga restorantet dhe i pėrdor kur del pėr mėngjes.

E dashura e tij, Pamela Hess, pėrfundimisht e pranoi kėtė ide. “Ai ndihet shumė i fortė se duhet tė jetė nė banak dhe nė temperaturėn e dhomės,” tha zonja Hess, drejtoresha ekzekutive e njė jofitimprurėse qė u mėson veteranėve se si tė bėjnė bujqėsi.

Christopher Kimball, i cili mbikėqyr perandorinė e gatimit tė quajtur Christopher Kimball's Milk Street, ėshtė kampion i gjalpit nė temperaturėn e dhomės. “Nuk ka asgjė mė tė keqe se tė marrėsh gjalpė tė ftohtė dhe tė pėrpiqesh ta vendosėsh nė njė petull ose njė vafle ose dolli,” tha zoti Kimball. Ai e shtron atė nė njė trashėsi mjaft tė trashė pėr tė lavdėruar gjalpin e kripur: "Gjalpi i pakripur nė dolli duhet tė jetė njė krim," tha ai.

Emri:  908fb0771b55947c0dbd638b210dc2fb6389dd8d.jpg

Shikime: 37

Madhėsia:  31.5 KB
Christopher Kimball duke gatuar me gjalpė.
FOTO: RRUGA E QUMĖSHTIT CHRISTOPHER KIMBALL


Sara Moulton, e cila bėn pyetje kulinare nga dėgjuesit nė podkastin e Milk Street me zotin Kimball, anon kryesisht me kampin e ftohtė. Nėse lihet pa frigorifer pėr njė kohė tė gjatė, tha ajo, gjalpi nuk "do t'ju vrasė. Thjesht nuk do tė ketė shije tė mirė, dhe pse dėshironi t'ia bėni kėtė vetes?”

Kuzhinieri dhe autori francez Jacques Pépin, i cili shėrbeu si kuzhinier personal pėr presidentin e ndjerė francez Charles DeGaulle, vlerėsoi gjalpin nė frigorifer. "Reagimi nė gojėn tuaj kur ėshtė ftohtė - freskia e saj," tha ai. Zoti Pépin ka gjetur njė mėnyrė pėr tė lyer gjalpin pa e lėnė tė zbutet. Ai pėrdor njė qėrues perimesh pėr tė rruar fetat.

Erin French, shefe e kuzhinės dhe pronare e restorantit Lost Kitchen nė Freedom, Maine, kujtoi paketat e gjalpit tė mbetura nė tryezė nė darkėn e prindėrve tė saj kur ajo ishte duke u rritur. "Ata ndoshta u ulėn atje lehtėsisht pėr njė muaj," tha ajo. Gjalpi i butė ėshtė ende preferenca e saj. “Ėshtė shumė mė e gėzueshme tė grish gjalpė nė vend qė tė pėrpiqesh ta gėrvishtėsh”, tha ajo.

Zonja Mertzel, presidente e prodhuesit tė mallrave shtėpiake Kitchen Concepts Unlimited, e ēon kauzėn e saj nė ekspozita tregtare, ku ajo vendos njė dėrrasė pėr kalimtarėt qė ta nėnshkruajnė nėse e mbajnė gjalpin e tyre jashtė frigoriferit. "Ndonjėherė ata do tė thonė: "Epo, tezja ime e bėn kėtė," tha zonja Mertzel. "Unė them: "Shko, vendos emrin e tezes nė tabelė."


Burimi: WSJ