DANIEL FOOTE: Trupat janë djegur për së gjalli në Haiti pas marrëveshjes së administratës Biden me djallin… dhe duhet ta di - unë isha i dërguari special i SHBA në vendin e trazuar derisa u detyrua të largohesha me neveri

Nga DANIEL L. FOOTE

Ambasadori Daniel L. Foote (ret.) ishte i dërguar i posaçëm i SHBA për Haitin nga korriku - shtator 2021

Teksa shikoja pamjet e anëtarëve të dyshuar të bandës Haitiane që luteshin për mëshirë ndërsa një turmë vigjilente i dogji të gjallë të hënën , u ndjeva i neveritur – por krejtësisht i pa befasuar.

Nuk është e habitshme, sepse mizoritë si kjo janë bërë të zakonshme në një komb që ka humbur çdo pamje të shoqërisë civile.

I neveritur sepse nuk kam asnjë dyshim që fajin për këtë dhunë të tmerrshme e ka presidenti Joe Biden .

Më lejo të shpjegohem.

Në korrik 2021, presidenti Haitian, Jovenel Moise u vra dhe vendi u rrëzua në trazira civile.

Unë u emërova i dërguari special i SHBA-së për Haitin nga Presidenti Biden, i ngarkuar për të ndihmuar në rivendosjen e paqes dhe për të hapur rrugën drejt zgjedhjeve demokratike.

Emri:  70319633-12022367-image-a-1_1682626950229.jpg

Shikime: 92

Madhësia:  62.2 KB
Anëtarët e dyshuar të bandës Haitiane u lutën për mëshirë ndërsa një turmë vigjilente i dogji të gjallë të hënën në kryeqytetin Port-au-Prince.



Megjithatë, në fund të fundit, nuk munda të bëja punën time dhe dhashë dorëheqjen brenda tre muajve.

Por jo për shkak të ndonjë gjëje që kishin bërë Haitianët. Përkundrazi, sepse Biden i tradhtoi ata.

Pas vrasjes së Moise, një grup fuqish të huaja të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara vepruan me shpejtësi për të emëruar Ariel Henry, ish-ministrin e çështjeve sociale, si kryeministër në detyrë.

Populli i Haitit nuk kishte asnjë fjalë për këtë çështje, por zgjedhjet popullore supozohej se do të mbaheshin në një datë të mëvonshme.

Së shpejti, megjithatë, kriza në Haiti u përhap në tokën amerikane.

Në shtator 2021, pamjet ajrore të një kampi të gjerë prej rreth 15,000 emigrantësh nga Haiti të grumbulluar nën një urë në Del Rio pranë kufirit të Teksasit u bënë kryetituj kombëtarë.

Kushtet e ndyra dhe të mbushura me njerëz në kampin fetid ngritën frikën e shpërthimeve të COVID-19.

Ushqimi dhe uji ishin të pakta pasi burra, gra dhe fëmijë të dëshpëruar kaluan lumin Rio Grande në kërkim të furnizimeve.

Dhe imazhet e agjentëve të Patrullës Kufitare mbi kalë që përcillnin emigrantët u përshkruan nga vetë Sekretari i Bidenit për Sigurinë Kombëtare, Alejandro Mayorkas, si 'tmerruese'.

E dëshpëruar për të mos lejuar që situata të shndërrohet në një makth të plotë PR, qeveria federale e pastroi zonën në më pak se një javë.

Emri:  70205497-12022367-image-a-14_1682627356233.jpg

Shikime: 25

Madhësia:  38.2 KBEmri:  70205493-12022367-image-m-15_1682627375537.jpg

Shikime: 24

Madhësia:  25.6 KB
Anëtarët e dyshuar të bandës kërkuan mëshirë (majtas) përpara se të digjeshin të gjallë nga një turmë vigjilente në Port-au-Prince të hënën.

Emri:  70324567-12022367-image-a-5_1682687427861.jpg

Shikime: 28

Madhësia:  47.5 KB
Pas vrasjes së presidentit të Haitit, Jovenel Moise, një grup fuqish të huaja të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara vepruan me shpejtësi për të emëruar Ariel Henry (në foto me Presidentin e SHBA Joe Biden dhe gruan Jill), ish-ministrja e çështjeve sociale, si kryeministër në detyrë.

Disa mijëra njerëz u deportuan përsëri në Haiti me avion.

Ishte një krizë humanitare, por kaosi mbaroi brenda pak ditësh – falë gatishmërisë së Henrit për të pranuar Haitianët e dëbuar në vendin e tij.

Por besoj se ky ishte plani gjatë gjithë kohës. Ai Biden në thelb e bëri Henrin – i cili gjithashtu shërben tani si president në detyrë – diktatorin e Haitit në këmbim të riatdhesimit të lehtë të emigrantëve, prania e të cilëve në kufirin e SHBA-së përfaqësonte diçka si një dhimbje koke politike edhe para katastrofës së Del Rios.

Në fund të fundit, kushdo që di diçka për politikën e Haitit mund ta ketë parë Henrin për atë që është: një tjetër tiran i etur për pushtet.

Ai tashmë ka qenë i lidhur drejtpërdrejt nga të dhënat telefonike me ata që dyshohet se qëndrojnë pas vrasjes së Moise.

Dhe, gati dy vjet në presidencën e tij të rreme, nuk ka ende asnjë shenjë se zgjedhjet demokratike janë diku në horizont. Uashingtoni nuk ka dhënë asnjë indikacion se do të shtyjë për ta.

Edhe nëse do të vinin zgjedhjet, Henri është aq i papëlqyeshëm sa shumica dërrmuese e haitianëve thonë se nuk do të votojnë ose nuk do t'i pranojnë rezultatet – jo më pak sepse ata besojnë se procesi ka të ngjarë të manipulohet.

Tani, tashmë një nga vendet më të varfra në botë, kombi i rrethuar pafundësisht është zhytur në një rrëmujë edhe më të thellë nën udhëheqjen e tij të korruptuar.

Haiti tani është më i dhunshëm se Somalia. Policia ka mbetur e pafuqishme. Sundimi i turmës mbretëron. Sëmundja është e shfrenuar. Furnizimet e karburantit janë varfëruar në mënyrë të dëshpëruar. Dhe inflacioni vazhdon të rritet pa kufizim ndërsa protestat shpërthejnë pothuajse çdo ditë.

Numri i incidenteve kriminale të raportuara është më shumë se dyfishuar që nga viti i kaluar. Dhe bandat kanë marrë nën kontroll rreth 80 për qind të kryeqytetit, Port-au-Prince.

Emri:  70320121-12022367-image-a-16_1682627419745.jpg

Shikime: 25

Madhësia:  104.9 KB
Në shtator 2021, pamjet ajrore të një kampi të gjerë prej rreth 15,000 emigrantësh nga Haiti të grumbulluar nën një urë në Del Rio pranë kufirit të Teksasit u bënë kryetituj kombëtarë.

Emri:  70320095-12022367-image-a-18_1682627451579.jpg

Shikime: 28

Madhësia:  104.9 KB
Imazhet e agjentëve të Patrullës Kufitare mbi kalë që përcillnin emigrantët nga Haiti u përshkruan nga vetë Sekretari i Bidenit për Sigurinë Kombëtare, Alejandro Mayorkas, si 'tmerruese'. (Foto: Fatkeqësia e Del Rios në shtator 2021).

Përdhunimet, dhuna me armë, rrëmbimet, linçimet – këto janë tani shenjat dalluese të jetës së përditshme në Haiti.

Ekzekutimet e tmerrshme publike të së hënës – në të cilat banorët e Port-au-Prince dhe një lagje aty pranë sulmuan dhe dogjën kriminelët mes grumbujve të gomave të lagura me benzinë ​​– thjesht shënuan një tjetër përshkallëzim të përgjakshëm të zemërimit mes Haitianëve mbi paligjshmërinë në rritje të vendit.

Ndërkohë, liderët tanë në të ashtuquajturën botë të lirë nuk mund të kujdeseshin më pak.

Në verën e vitit 2021, u përpoqa t'i paralajmëroja homologët e mi në Uashington se Henry ishte një lajm i keq.

Unë isha ulur në dhomën e planifikimit ndërsa përpjekjet e rindërtimit të financuara nga SHBA-të pas tërmetit katastrofik të Haitit të vitit 2010 që la 250,000 të vdekur. Dhe atëherë pashë sesi përjashtimi i Haitianëve nga procesi i vendimit çoi drejtpërdrejt në planin e rimëkëmbjes tashmë të dështuar në mënyrë famëkeqe.

Ishte e qartë për mua se, me emërimin e një diktatori tjetër de fakto, ne po u thoshim përsëri Haitianëve të varfër se çfarë të bënin - në vend që t'i pyesnim se çfarë donin.

Ne kishim nevojë për një zgjidhje të udhëhequr nga Haitiani.

Pra, le të jemi të qartë: politika mashtruese e qeverisë amerikane ka një kosto.

Ndërsa tymi ngrihej nga mishi i djegur i atyre anëtarëve të bandës në rrugë - ishte e qartë se kush ishte fajtori.

Administrata Biden ka bërë një marrëveshje me djallin - dhe ka shitur popullin Haitian për një fitore të lehtë politike.

Tani, ajo ka gjak në duart e saj.


Burimi: Daily Mail