Lufta Ukrain -Rusi nuk sht vetm nj pasoj e mos zbatimit t dy Marveshjeve t Minskut
nga Ukraina, as nga grushti i shtetit n 2014 ku `revolucioni portokalli degjeneroi n grusht
shteti` tregoi ashiqare se prapa vendosjes s demokracis liberale n Ukrain, ishte dora e
SHBA e cila ndihmoi pr t larguar pro-rusin Janukovi dhe pr t vendosur president
proamerikan n Ukrain, dhe madje as urrejtja tipike `alla Bandera` ukrainase kundr rusve
me raprezaliet q ata bn kundr popullats ruse nga 2014 deri n 24 shkurt 2022, kur rust
ndrhyn ushtarakisht n Ukrain, e deri n dit t e sotme.
Dihet se revolucioni portokalii i viteve 2004-2005 solli demokracin perndimore n Ukrain me
presidentin Jushenko, por n n zgjedhjet presidenciale t vitit 2010, Yanukovych pro-rus u b
pasardhsi i Jushenkos si President i Ukrains pasi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe
vzhguesit ndrkombtar deklaruan se zgjedhjet presidenciale u zhvilluan n mnyr t drejt.
Yanukovych u rrzua nga pushteti katr vjet m von pas prleshjeve t Euromaidanit t shkurtit
2014 n Sheshin e Pavarsis s Kievit. Ndryshe nga Revolucioni Portokalli pa gjak, kto
protesta rezultuan n m shum se 100 vdekje, t ndodhura kryesisht midis 18 dhe 20 shkurtit
2014. Lufta n Ukrain i ka rrnjt m t thella. Pa hyr n historin e Ukrains, kjo luft bart n
vetvehte edhe efekte afagjata t nj projekti q sot quhet konspirativ, por se disa t dhna
tregojn se ky konspiracion i quajtur deri m sot i rrem n fakt nuk po del se sht ashtu. Gjala
sht pr `Protokollin e t Urtve t Zionit` nj Protokoll i realizuar q n fillimet e shek XX nga
rabint ifut pr t sunduar botn dhe t afruar ardhjen e Mesis s tyre n Tok pr t br nj
bot t re sipas Torah dhe Bibls.
Pak Histori
Protokollet e Pleqve t Sionit (Протоколы сионских мудрецов) ose Protokollet e Takimeve t
Pleqve t Msuar t Sionit deri m sot quhet sikur ``sht nj tekst i sajuar antisemitik q
pretendon t prshkruaj nj plan hebre pr dominimin global. Mashtrimi ishte plagjiatur nga
disa burime t mparshme, disa jo antisemitike n natyr. Ai u botua pr her t par n Rusi n
1903, i prkthyer n shum gjuh dhe u shprnda ndrkombtarisht n fillim t shekullit t 20-t.
Ajo luajti nj rol ky n popullarizimin e besimit n nj komplot ndrkombtar hebre.
Distilimet e veprs u caktuan nga disa msues gjerman, si t vrteta, pr t'u lexuar nga nxnsit
gjerman pasi nazistt erdhn n pushtet n 1933, pavarsisht se ishin ekspozuar si mashtruese
nga gazeta britanike The Times n 1921 dhe gjermani. Frankfurter Zeitung n 1924. Ai mbetet
gjersisht i disponueshm n shum gjuh, n shtyp dhe n internet dhe vazhdon t prezantohet
nga grupet neofashiste, fundamentaliste dhe antisemite si nj dokument i mirfillt. sht
prshkruar si "ndoshta vepra m me ndikim e antisemitizmit e shkruar ndonjher". Protokollet
synojn t dokumentojn procesverbalet e nj takimi t fundit t shekullit t 19-t, ku morn
pjes lidert hebrenj botror, "Pleqt e Sionit", t cilt po komplotojn pr t pushtuar botn.
Falsifikimet vendosin n gojt e udhheqsve hebrenj nj sr planesh, shumica e t cilave
rrjedhin nga grmadha m t vjetra antisemitike. Pr shembull, Protokollet prfshijn plane pr
t prmbysur moralin e bots jo-hebreje, plane pr bankiert hebrenj pr t kontrolluar
ekonomit e bots, plane pr kontrollin hebre mbi shtypin dhe n fund t fundit plane pr
shkatrrimin e qytetrimit. Dokumenti prbhet nga 24 "protokolle", t cilat jan analizuar nga
Steven Jacobs dhe Mark eitzman, t cilt dokumentuan disa tema t prsritura q shfaqen n
mnyr t prsritur n 24 protokollet. Ngjarjet fiktive n Dialogun e Joly-t aux enfers entre
Machiavel et Montesquieu, e cila u shfaq katr vjet prpara Biarritz-it, mund t ken qen fare
mir frymzimi pr takimin imagjinar t mesnats s Goedsche-s dhe detajet e rezultatit t

komplotit t supozuar. Kapitulli i Goedsche mund t ket qen nj plagjiatur e drejtprdrejt e
Joly, Dumas pre, ose t dyja. N 1872, nj prkthim rusisht i "Varrezave hebreje n Prag" u
shfaq n Shn Petersburg si nj pamflet i veant i supozuar jo-fiction. Franois Bournand, n
Les Juifs et no Contemporains (1896), riprodhoi solilokuin n fund t kapitullit, n t cilin
personazhi Levit shpreh si faktik dshirn q hebrenjt t jen "mbretr t bots n 100 vjet" -
duke vlersuar nj " Kryerabini John Readcliff." Prjetsimi i mitit t autenticitetit t historis s
Goedsche-s, n veanti "fjalimi i rabinit", lehtsoi rrfimet e mvonshme t autenticitetit po aq
mitik t Protokolleve. Ashtu si Protokollet, shum pohuan se "fjalimi i rabinit" imagjinar kishte
nj unaz autenticiteti, pavarsisht nga origjina e tij: "Ky fjalim u botua n kohn ton,
tetmbdhjet vjet m par," lexonte nj raport i vitit 1898 n La Croix, "dhe t gjitha ngjarjet q
ndodhnin para syve tan ishin parashikuar n t me nj saktsi vrtet t frikshme.
( https://en.wikipedia.org/wiki/The_Pr...Elders_of_Zion ).
I par n kt knd vshtrim, Historia e pas lufts s dyt botrore tregon m s miri se si
judenjt pasi krijuan shtetin cifut n 1948 n izraelin e sotm dhe jo n Krime si u propozua nga
Stalini n Marveshjen e Jalts, formuan lobet e tyre t fuqishme n SHBA dhe sot drejtojn
politikn e SHBA dhe t bots perndimore. Esenca e ndrhyrjeve t SHBA-ve n bot pr t
sjell demokracin liberale n t gjitha shtetet e bots me misionar, apo me `export me dhun t
demokracis liberale` ashtu si shkruhej n `Protokollet e t Urtve t Zionit`, hasi n nj
kundrshtar t vendosur, n fillim nga BRSS i cili sipas Reagan mori etiketn si `Perandoria e
Djallit`, perandori e cila u shkrmoq n 1989 me rnien e Murit t Berlinit. Pas viteve `90 SHBA
dhe perndimi u prpoqn t kthejn Rusin orthodokse me Perndimin por nuk ja arritn
qllimit, kshtu q duke mos zbatuar marveshjet me Rusin pr `mosshtrirjen e NATO-s n
lindje` vazhduan heshturazi duke e rrethuar kt vnd me vnde t inkuadruara n NATO` me
akuzn se Rusia nuk sht nj vnd demokratik. Prfshirja e tre ish republikave t ish-BRSS n
NATO, prpjekjet pr t futur Gjeorgjin n 2008 n BE dhe NATO, `grushti i shtetit n
`Ukrain` n 2014, prpjekjet pr trazira n Kazakistan dhe Bjellorusi n 2021, detyruan Rusin
t kundrprgjigjet n t gjitha kto raste.
Lufta n Ukrain n fakt po tregon jo konspiracionin, por vrtetsin e Protokolleve t t urtve
t Zionit pr dominim t Bots nprmjet SHBA, ku lobi ifut drejton politikn e saj. N BE dhe
n perndim, politikat pr t njohur dhe promovuar LGBTQ, (AI), prpjekjet pr degradim t
kishs katolike dhe protestante duke shkaktuar shum skandale seksuale si pedofilia, dhe
degradimi moral i disa kardinalve dhe misionarve t tjer protestant e katolik, n emr t
lirive dhe t drejtave t njeriut, rritja e divorceve dhe shkatrrimi i familjes si pasoj jo vetm e
`revolucionit hi-tch` po dhe t ashtuquajturit `revolucion sexual` n vnd t emancipimit real t
gruas, skllaverimi i ri nprmjet drogave q nga perndimi po prhapet n gjith botn, lufta
kundr Islamit dhe prbuzja ndaj sistemit shoqror Islam e tregojn kt. N botn kristiane
katolike megjith prpjekjet e Paps Francis pr t mbajtur larg oborrit religjioz djallin, djallzit
seksuale dhe drogn- po tregojn se idet e Protokollit t t Urtve t Zionit si: ` planet pr t
prmbysur moralin e bots jo-hebreje, plane pr bankiert hebrenj pr t kontrolluar ekonomit e
bots, plane pr kontrollin hebre mbi shtypin dhe n fund t fundit plane pr shkatrrimin e
qytetrimit`, - nuk jan m sot vetm konspiracion. Madje po t shkojm m tej mund t shohim
edhe si nj prapasken t nj lufte religjioze ku Judaizmi dhe krishtrimi katolik e protestan q
prfshin botn perndimore po Lufton pr t mposhtur orthodoksin ruse nprmjet ifutit
Zelenski dhe pr t mposhtur islamin arabo-turk nprmjet ifutit Netanjahu t armatosur nga
Perndimi.

Nga kjo mund t shihet se lufta n Ukrain nuk sht nj luft e paparalajmruar nga Rust
kundr Ukrains pr ta pushtuar, por nj luft mesa duket pr jet a vdekje e lindjes konservatore
kundr perndimit liberalo-anarkist. N t dy rastet, t Urtt e sotm t Zionit frkojn duart se
nga do an q t kapen shkaqet dhe pasojat e ksaj prplasjeje, prfundimi sipas tyre do t jet
nj luft globale q n fund t fundit do t afroj at q sipas kapitullit 38 t Ezekielit, "lufta e
Gogut dhe Magogut" sht nj luft kulmore q do t ndodh n fund t mrgimit hebre. Sipas
komentatorit biblik dhe rabinit David Kimhi, kjo luft do t zhvillohet n Jerusalem. Megjithat,
tradita Hasidike thot se lufta nuk do t ndodh, pasi vuajtjet e mrgimit tashm e kan
kompensuar at ( Jewish eschatology - Wikipedia ).
N prfundim mund t mendohet se kushdo q i afron apo dhe i vonon artificialisht ` ditt e
fundit kur Zoti do t vij, nuk do t ket sukses n qllimet e tij. Pse?
Sepse sikurse shkruhet n Bibel: 18 Un i deklaroj kujtdo q dgjon fjalt e profecis s ktij libri,
se nse ndokush do ti shtoj ktyre gjrave, Perndia do t drgoj mbi t plagt e prshkruara
n kt libr. 19 Dhe nse dikush heq nga fjalt e librit t ksaj profecie, Perndia do ti heq
pjesn e tij nga libri i jets nga qyteti i shenjt, dhe nga gjrat q jan prshkruar n kt libr
( ZBULESA / Revelations 22 ; Bibl - Dhjata e Re (wordproject.org) ).
Kto luftra q shkaktojn kaq vuajtje dhe dhimbje n gjith botn, ku nj shtet krkon tu
imponohet shtetit apo shteteve t tjera q t ndjek rregullat e tij t liris dhe t demokracis apo
dhe t autokracis duke br presion, luftra revolucione kadife apo portokalli, apo dhe luftra n
emr t fes,, ku disa fanatik religjioz justifikojn, poligamin, drogn, prishjen e familjes,
luftn n emr t predikimeve t tyre, jan n kundrshtim me at q duhet t shkoj normalisht
n botn ton e cila duhet t drejtohet nga njerz t mnur dhe jo nga paranojak t mndur.