Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,820
  Postimet nė Bllog
  17

  Inspektori i IRS: "Administrata Biden po pengon hetimet e djalit tė presidentit Biden. Kam prova!"

  Inspektori i IRS pretendon se ka prova qė administrata e Biden ka penguar hetimin penal ndaj Hunter dhe ėshtė angazhuar nė 'trajtim preferencial dhe politikė'

  - Njė avokat u shkroi senatorėve duke kėrkuar mbrojtje pėr agjentin qė mbikėqyr hetimin tatimor

  - Njerėzit e njohur me tė thonė se ka tė bėjė me Hunter Biden

  - Informacioni "do tė detajojė trajtimin preferencial dhe politikėn" si ndėrhyrje


  Nga GEOFF EARLE, ZĖVENDĖS REDAKTOR POLITIK I SHBA PĖR DAILYMAIL.COM dhe KELLY LACO PĖR DAILYMAIL.COM

  Njė burrė qė shėrben si agjent mbikėqyrės nė njė hetim penal "tė profilit tė lartė" pėr taksat, ka dalė duke kėrkuar mbrojtje nga sinjalizuesit, ndėrsa pretendon se politika po "infekton nė mėnyrė tė pahijshme vendimet" nė hetim.

  Dhe nė ēėshtjen e fundit tė familjes Biden pėr t'u marrė nė shqyrtim nė Kongres, ēėshtja ėshtė identifikuar se ka tė bėjė me djalin e presidentit, Hunter Biden .

  Njė avokat qė pėrfaqėson sinjalizuesin e paidentifikuar u shkroi tė mėrkurėn senatorėve si dhe inspektorėve tė pėrgjithshėm pėr Departamentin e Drejtėsisė dhe Departamentin e Thesarit.

  Njerėz tė njohur me kėtė ēėshtje i thanė Wall Street Journal hetimin nė lidhje me djalin e presidentit, i cili sapo u kthye nga njė udhėtim nė Irlandė ku shoqėroi presidentin nė njė bashkim familjar.

  Zbulimet e mbrojtura 'kundėrshtojnė dėshminė e betuar nė Kongres nga njė i emėruar i lartė politik' dhe 'pėrfshijnė dėshtimin pėr tė zbutur konfliktet e qarta tė interesit nė zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjes', sipas avokatit Mark Lytle nga Nixon Peabody.

  Emri: 69975889-11987405-image-a-9_1681856681340.jpg

Shikime: 100

Madhėsia: 47.2 KB
  Hunter Biden ka qenė nėn hetim pėr njė hetim tatimor. Ai shihet kėtu me motrėn e Presidentit Joe Biden, Valerie Biden Owens, majtas, nė udhėtimin e tyre nė Irlandė

  Ata gjithashtu "detajonin trajtimin preferencial dhe politikat qė infektojnė nė mėnyrė tė pahijshme vendimet dhe protokollet qė normalisht do tė ndiqen nga profesionistėt e karrierės sė zbatimit tė ligjit nė rrethana tė ngjashme nėse subjekti nuk do tė ishte i lidhur politikisht", shkroi Lytle, nė njė letėr tė marrė nga DailyMail.com.

  Ai tha se klienti i tij ėshtė njė Agjent Special i Mbikėqyrėsit Kriminal tė IRS-sė, i cili ka mbikėqyrur 'hetimin e ndjeshėm tė njė subjekti tė profilit tė lartė dhe tė diskutueshėm' qė nga viti 2020.

  Ai tashmė ka ndarė informacione me IG tė Thesarit pėr Administratėn Tatimore dhe IG tė DOJ-sė, dhe dėshiron t'i japė Kongresit informacion tė mėtejshėm, ku komitetet e Dhomės sė Pėrfaqėsuesve dhe Republikanėt dhe senatorėt e GOP tashmė kanė hetuar djalin e presidentit.

  Emri: 70018353-11992009-image-m-40_1681939193716.jpg

Shikime: 43

Madhėsia: 48.1 KB
  Njė avokat qė pėrfaqėson njė sinjalizues tė IRS-sė u shkroi senatorėve duke kėrkuar mbrojtje pėr informacione qė do tė 'kundėrshtonin dėshminė e betuar'

  Emri: 70018349-11992009-image-m-41_1681939259115.jpg

Shikime: 46

Madhėsia: 60.0 KB
  Letra pretendon se politika po 'infektonte' vendimet

  Emri: 70018369-11992009-image-a-37_1681939177608.jpg

Shikime: 44

Madhėsia: 39.5 KB
  Prokurori i SHBA-sė, David Weiss, njė zotėrues i administratės Trump, po mbikėqyr hetimin

  Avokati kėrkon mbrojtje ligjore pėr tė ndarė informacionin me Kongresin. Informacioni tatimor ėshtė pėrgjithėsisht i mbrojtur.

  Letra nuk identifikonte Hunter Biden ose tė emėruarin e lartė politik qė dha dėshmi, megjithėse Prokurori i Pėrgjithshėm Merrick Garland garantoi pėr pavarėsinė e Prokurorit tė SHBA David Weiss, njė mbajtės i Trumpit qė po mbikėqyr hetimin e Hunter Biden.

  “Ai ėshtė kėshilluar qė tė mos i mohohet asgjė qė i nevojitet”, i tha Garland Komisionit Gjyqėsor tė Senatit. "Unė nuk kam dėgjuar asgjė nga ajo zyrė pėr tė sugjeruar se ata nuk janė nė gjendje tė bėjnė gjithēka qė avokati amerikan dėshiron tė bėjė."

  Njė thirrje e vitit 2020 kėrkoi informacion financiar prej vitesh pėr Hunter Biden, i cili mbante njė pozicion fitimprurės nė bordin e firmės ukrainase tė energjisė Burisma.

  Lytle nuk iu pėrgjigj menjėherė njė telefonate duke kėrkuar koment.

  Kryetari i Komitetit tė Mbikėqyrjes sė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, James Comer, i cili tashmė ėshtė duke hetuar Bidens, u hodh mbi lajmin.

  "Ėshtė thellėsisht shqetėsuese qė administrata e Bidenit mund tė jetė duke penguar drejtėsinė duke bllokuar pėrpjekjet pėr tė akuzuar Hunter Biden pėr shkelje tatimore," tha ai. Ai tha se paneli i tij po ndiqte "rrjetin e ngatėrruar tė Bidenit tė tė dhėnave komplekse tė korporatave dhe financiare".

  “Ėshtė e qartė nga hetimi ynė se Hunter dhe anėtarė tė tjerė tė familjes Biden u angazhuan nė skema biznesi mashtruese dhe tė dyshimta pėr tė shmangur shqyrtimin, pasi ata fituan miliona nga kundėrshtarėt e huaj si Kina. Gjatė gjithė kohės kemi pyetur veten se ku dreqin kanė qenė DD dhe IRS. Tani duket se administrata e Bidenit mund tė ketė punuar jashtė orarit pėr tė parandaluar qė Bidenėt tė pėrballen me ndonjė pasojė.'

  Biden nuk ėshtė akuzuar pėr njė krim.

  Burimi: Daily Mail

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,820
  Postimet nė Bllog
  17

  Pėr: Inspektori i IRS: "Administrata Biden po pengon hetimet e djalit tė presidentit Biden. Kam prov

  Prokurori i Pėrgjithshėm Merrick Garland ėshtė 'i emėruari i lartė politik' nė qendėr tė bombės sė informatorit tė IRS-sė qė pretendon se administrata e Biden pengoi dhe ndėrhyri nė hetimin penal tė Hunter Biden

  - Njė burrė qė shėrben si agjent mbikėqyrės nė njė hetim penal tė taksave 'tė profilit tė lartė' ėshtė paraqitur duke kėrkuar mbrojtje nga sinjalizuesit

  - Zbulimet e mbrojtura nga sinjalizuesi i IRS 'kundėrshtojnė dėshminė e betuar nė Kongres nga njė i emėruar i lartė politik'

  - DailyMail.com ka konfirmuar se i emėruari i paidentifikuar ėshtė Prokurori i Pėrgjithshėm Merrick Garland  Nga KELLY LACO PĖR DAILYMAIL.COM

  Prokurori i Pėrgjithshėm Merrick Garland ėshtė zyrtari "i lartė" i administratės sė Biden, pa emėr, nė qendėr tė njė pretendimi tė ri tė sinjalizuesit tė IRS-sė, thotė njė burim i njohur pėr DailMail.com.

  Sipas njė letre tė mėrkurėn nga avokati Mark Lytle, njė burrė qė shėrben si agjent mbikėqyrės nė njė hetim penal "tė profilit tė lartė" pėr taksat ka dalė duke kėrkuar mbrojtje nga sinjalizuesit ndėrsa pretendon se politika po 'infekton nė mėnyrė tė pahijshme vendimet' nė njė hetim.

  Hetimi i pėrmendur thuhet se po shqyrton ēėshtjet qė lidhen me djalin e Presidentit Biden, Hunter Biden .

  Zbulimet e mbrojtura nga sinjalizuesi i IRS 'kundėrshtojnė dėshminė e betuar nė Kongres nga njė i emėruar i lartė politik', thuhej nė letėr.

  DailyMail.com ka konfirmuar se 'i emėruari i lartė politik' ėshtė Prokurori i Pėrgjithshėm Merrick Garland.

  Emri: 70069249-11996951-image-a-9_1682027708335.jpg

Shikime: 30

Madhėsia: 37.1 KB
  Prokurori i Pėrgjithshėm Merrick Garland ėshtė zyrtari "i lartė" i administratės sė Biden, pa emėr, nė qendėr tė njė pretendimi tė ri tė sinjalizuesit tė IRS-sė, thotė njė burim i njohur pėr DailMail.com.

  Emri: 70068669-11996951-image-a-1_1682027296773.jpg

Shikime: 31

Madhėsia: 43.1 KB
  Njė burrė qė shėrben si agjent mbikėqyrės nė njė hetim penal tė taksave 'tė profilit tė lartė' ėshtė paraqitur duke kėrkuar mbrojtje nga sinjalizuesit


  New York Post raportoi pėr herė tė parė lidhjen e Garland me pretendimin e sinjalizuesit tė enjten.

  Zbulimet gjithashtu 'pėrfshijnė dėshtimin pėr tė zbutur konfliktet e qarta tė interesit nė zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjes', vazhdoi letra nga Lytle.

  Pėrveē kėsaj, pranimet e sinjalizuesit me sa duket 'detajon trajtimin preferencial dhe politika duke infektuar nė mėnyrė jo tė duhur vendimet dhe protokollet qė normalisht do tė ndiqeshin nga profesionistė tė karrierės sė zbatimit tė ligjit nė rrethana tė ngjashme nėse subjekti nuk do tė ishte i lidhur politikisht.'

  Lytle shkroi se klienti i tij ėshtė njė Agjent Special i Mbikėqyrėsit Kriminal tė IRS-sė, i cili ka mbikėqyrur 'hetimin e ndjeshėm tė njė subjekti tė profilit tė lartė dhe tė diskutueshėm' qė nga viti 2020.

  Letra e marrė nga DailyMail.com iu dėrgua anėtarėve tė lartė tė Dhomės dhe Senatit.

  Denoncuesi ka ndarė tashmė informacione me inspektorin e pėrgjithshėm tė Departamentit tė Thesarit pėr administratėn tatimore dhe me inspektorin e pėrgjithshėm tė Departamentit tė Drejtėsisė.

  Zbulimi tronditi Capitol Hill dhe anėtarėt e tė dy partive politike.

  Emri: 70069283-11996951-image-a-16_1682028303002.jpg

Shikime: 33

Madhėsia: 43.0 KB
  Merrick Garland ėshtė prokuror i pėrgjithshėm i Shteteve tė Bashkuara

  Ne i marrim seriozisht tė gjitha deklaratat e sinjalizuesve, siē duhet. Disa rezultojnė tė jenė shumė tė rėndėsishme dhe disa jo”, tha Senatori Dick Durbin, D-Ill.

  “Por ne i marrim tė gjitha seriozisht nė fillim dhe i shikojmė nga afėr”, shtoi tė enjten Durbin, i cili ėshtė kryetar i Komisionit Gjyqėsor tė Senatit.

  Kryetari i Komisionit tė Mbikėqyrjes sė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, James Comer, R-Ky., tha se Hunter Biden ka qenė i pėrfshirė nė 'skema biznesi mashtruese dhe tė dyshimta'.

  Ai shtjelloi, duke thėnė se sipėrmarrjet kanė parė tė afėrmit e presidentit tė grumbullojnė 'miliona nga kundėrshtarėt e huaj si Kina'.

  Kryetari i Komitetit Gjyqėsor tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, Jim Jordan, shkroi nė Twitter duke iu referuar nė mėnyrė sarkastike pretendimeve tė sinjalizuesit tė IRS: "Imagjinoni qė, administrata e Biden thuhet se po keqtrajton hetimin penal ndaj Hunter Biden".

  Nga ana tjetėr, Shtėpia e Bardhė hodhi poshtė pretendimet, duke iu referuar pavarėsisė sė DD.

  “Presidenti respekton sundimin e ligjit dhe pavarėsinė e Departamentit tė Drejtėsisė”, tha sekretarja e shtypit Karine Jean-Pierre kur u pyet pėr pretendimet tė enjten.

  Burimi: Daily Mail


 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,820
  Postimet nė Bllog
  17

  Pėr: Inspektori i IRS: "Administrata Biden po pengon hetimet e djalit tė presidentit Biden. Kam prov

  Zhvillimi i madh do tė thotė se sinjalizuesi i IRS sė shpejti mund tė shpėrthejė skandalet familjare Biden

  NGA: MARGOT CLEVELAND

  Emri: Screen-Shot-2023-04-30-at-6.58.05-PM-1200x675.jpg

Shikime: 21

Madhėsia: 17.7 KB

  Megjithėse zbardhja e skandalit do tė fillojė me ēėshtjen tatimore kundėr Hunter Biden, ajo nuk do tė pėrfundojė me kaq.

  Komiteti i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve u dha dy avokatėve qė pėrfaqėsonin autoritetin e sinjalizuesit tė Shėrbimit tė Ardhurave tė Brendshme pėr tė inspektuar deklaratat tatimore tė Hunter Biden dhe informacionin pėrkatės. Ky zhvillim premton tė pėrshpejtojė zbėrthimin e raketės sė mbrojtjes sė familjes Biden tė Departamentit tė Drejtėsisė.

  Tė kuptuarit e arsyes kėrkon njė kuptim mė tė plotė tė ligjit tė privatėsisė sė IRS, kėshtu qė kėtu ėshtė "paditėsi i ligjit".

  Njė vėshtrim nė ligj
  Seksioni 6103 i Kodit tė tė Ardhurave tė Brendshme parashikon qė deklaratat federale tė taksave dhe "informacionet e kthimit" "do tė jenė konfidenciale" dhe e bėn tė paligjshme qė njė "oficer ose punonjės" i IRS tė zbulojė njė informacion tė tillė tatimor. Nė fakt, shumė e shohin mandatin e konfidencialitetit tė Seksionit 6103 si njė pengesė pėr njė punonjės tė qeverisė nga zbulimi i ekzistencės sė njė hetimi ndaj njė tatimpaguesi. Sidoqoftė, pėr shkak se nė dhjetor tė vitit 2020, Hunter Biden pranoi publikisht ekzistencėn e njė hetimi pėr ēėshtjet e tij tatimore pasi prokurorėt federalė thirrėn tė dhėnat e tij tė biznesit, publiku ka njohur prej kohėsh hetimin ndaj djalit tė presidentit.

  Megjithatė, ekzistojnė disa pėrjashtime nga dispozitat e konfidencialitetit tė seksionit 6103. I rėndėsishėm kėtu ėshtė pėrjashtimi ligjor qė autorizon sinjalizuesit qė t'i zbulojnė informacione konfidenciale Komisionit tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve pėr Mėnyrat dhe Mjetet ose Komisionin e Senatit pėr Financat. Ky pėrjashtim garanton mbrojtjen e sinjalizuesit pėr agjentėt e qeverisė qė zbulojnė informacione konfidenciale nė lidhje me ēėshtjet tatimore nė secilin prej kėtyre komiteteve.

  Por pėr shkak se pėrjashtimi i Seksionit 6103 nuk i lejon gjithashtu njė informatori tė drejtėn pėr t'ia zbuluar informacionin avokatit tė tij, sinjalizuesi do tė detyrohet tė pėrballet me komisionet pa pėrfitimin e kėshilltarit ligjor. Mė tej, pėr shkak se neni 6103 pėrcakton "informacionin e kthimit" gjerėsisht pėr tė pėrfshirė natyrėn dhe burimet e tė ardhurave, tė dhėnat e mbledhura nga IRS dhe "ēdo dokument skedari tė sfondit" ose "pėrcaktim me shkrim" tė pėrgatitur nga IRS, sinjalizuesi gjithashtu nuk mund tė diskutonte ligjėrisht. me avokatin e tij shumė aspekte tė njė hetimi pėr t'u pėrgatitur pėr tė dėshmuar para komiteteve tė kongresit.

  Ky sfond shpjegon qėllimin e letrės Mark Lytle, njė nga avokatėt qė pėrfaqėson sinjalizuesin e IRS, dėrguar kryetarėve dhe anėtarėve tė renditjes sė disa komiteteve tė kongresit. Nė atė letėr, Lytle pėrcolli ofertėn e klientit tė tij pėr tė ndarė informacionin qė vėrtetonte se politika infektoi nė mėnyrė tė pahijshme hetimin penal tė njė "subjekti tė profilit tė lartė, tė diskutueshėm" - pėrsėri, qė besohet gjerėsisht tė jetė Hunter Biden pėr shkak tė konfirmimit tė djalit Biden nė vitin 2020 pėr njė ēėshtje tė vazhdueshme. hetim federal pėr ēėshtjet e tij tatimore.

  Letra theksonte se pėr shkak tė ligjeve tė privatėsisė tatimore, sinjalizuesi i IRS, "nga njė kujdes i madh", ishte "pėrmbajtur nga ndarja e informacionit tė caktuar" me Lytle ndėrsa kėrkonte kėshillėn e tij ligjore. Lytle mė pas shpjegoi se mungesa e njė kuptimi tė plotė tė situatės e bėri atė "sfiduese" pėr tė "tė bėnte gjykime plotėsisht tė informuara se si tė vazhdonte mė mirė".

  Lytle e mbylli letrėn e tij duke u kėrkuar komiteteve tė punonin me tė nė mėnyrė qė klienti i tij tė mund tė ndajė "informacionin me Kongresin ligjėrisht dhe me kėshillėn plotėsisht tė informuar tė avokatit", duke shtuar: "Me mbrojtjen e duhur ligjore dhe nė mjedisin e duhur, unė do tė isha i lumtur tė takohem me ju dhe tė jap njė ofertė mė tė detajuar tė dėshmisė qė klienti im mund t'i japė Kongresit."

  Pėrsėri, pėr tė kuptuar rėndėsinė e kėsaj gjuhe dhe tė zhvillimit tė javės sė kaluar, ėshtė e domosdoshme tė kuptohet seksioni 6103.

  Zgjidhja
  Siē u shpjegua mė lart, ndėrsa neni 6103 autorizoi sinjalizuesin pėr tė ndarė informacionin konfidencial tė tatimpaguesit me dy komitete specifike, ai ose ajo nuk mund t'ia jepte atė informacion Lytle ose ndonjė avokati tjetėr. Seksioni 6103(f)(4), megjithatė, ofron njė zgjidhje tė rėndėsishme duke i lejuar kryetarit tė Komitetit tė Mėnyrave dhe Mjeteve dhe Komitetit tė Financave tė "caktojnė ose emėrojnė" njė "agjent" pėr tė inspektuar deklaratat tatimore dhe informacionin e kthimit.

  Me fjalė tė tjera, komitetet mund tė caktojnė avokatėt e sinjalizuesit si "agjentėt" e tyre, gjė qė do t'i lejonte sinjalizuesit tė diskutonte lirshėm dhe plotėsisht informacionin tatimor me avokatėt e tij. Nga ana tjetėr, avokatėt e sinjalizuesit mund t'i informonin komisionet mbi ato detaje, megjithėse nė njė seancė tė mbyllur, gjė qė ėshtė pikėrisht ajo qė sugjeroi Lytle kur shkroi se "me mbrojtjen e duhur ligjore dhe nė mjedisin e duhur", ai "do tė ofronte njė mė tė detajuar oferta e dėshmisė qė klienti im mund t'i jepte Kongresit."

  Kėshtu, qė javėn e kaluar Komiteti i Mėnyrave dhe Mjeteve autorizoi dy nga avokatėt e sinjalizuesit pėr tė inspektuar materialin tatimor ėshtė i madh: Ai anashkaloi njė betejė tė stėrzgjatur mbi rrethanat nė tė cilat sinjalizuesi do tė dėshmonte. Ai gjithashtu siguron qė komiteti i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė mėsojė, nė mėnyrė tė pėrshpejtuar, akuzat e sinjalizuesit.

  Duke qenė se Dhoma e Pėrfaqėsuesve e kontrolluar nga republikanėt u dha autoritetin avokatėve tė sinjalizuesit pėr tė hyrė dhe diskutuar mbi deklaratat tatimore dhe informacionin tatimor, autorizimi nga Komiteti i Financave i Senatit i kontrolluar nga demokratėt nuk do tė ishte i nevojshėm. Megjithatė, duket e mundshme qė Komiteti i Financave tė ketė ndjekur shembullin pėr tė siguruar njė rol nė hetim. Kryetari i Komisionit tė Financave tė Senatit , Ron Wyden, D-Ore., ende nuk ka deklaruar nėse ai u ka dhėnė autoritet avokatėve tė seksionit 6103 tė informatorit.

  Ē'pritet mė tej?
  Asnjė orar nuk ėshtė shpallur pėr hapat e ardhshėm, por njė burim i njohur me hetimin tregoi se njė ofertė nga avokatėt e sinjalizuesit nė Komisionin pėr Mėnyrat dhe Mjetet e Dhomės sė Pėrfaqėsuesve mund tė ndodhte qė nė fillim tė kėsaj jave, me sinjalizuesin qė tė dėshmonte menjėherė pas kėsaj. Dėshmia me dyer tė mbyllura mė pas mund tė bėhet publike, ose sepse Komiteti i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve arrin nė pėrfundimin se nuk ėshtė informacion konfidencial sipas nenit 6103 ose sepse voton ta lėshojė atė publikisht, siē lejohet nga statuti.

  Me gjasė duke ndjerė transmetimin e pashmangshėm publik tė raketės sė supozuar tė mbrojtjes politike qė dyshohet se pa dy avokatė amerikanė tė emėruar nga Biden qė refuzuan tė kėrkonin njė aktakuzė tė jurisė sė madhe kundėr djalit tė presidentit, avokatėt e Hunter Biden thuhet se u takuan me prokurorėt federalė tė mėrkurėn e kaluar . Nėse ata ishin nė njė ekspeditė peshkimi ose u pėrpoqėn tė negocionin me ngut njė marrėveshje pėr pranimin e fajėsisė pėr tė shkurtuar skandalin ėshtė e paqartė, por ndėrprerja e njė marrėveshjeje nuk ka gjasa tė mbyllė pasojat pėr dy arsye.

  Sė pari, duket se statuti i kufizimeve do tė ketė zbatuar disa nga pretendimet tatimore, nė tė cilin rast komitetet e mbikėqyrjes sė Kongresit ndoshta do tė kėrkojnė tė kuptojnė nėse politika ka rezultuar nė mundėsi tė humbura pėr tė ndjekur penalisht krime potencialisht mė tė rėnda. Sė dyti, pretendimet e sinjalizuesit shkojnė pėrtej ēėshtjes tatimore kundėr Hunter Biden.

  Nė mėnyrė tė veēantė, letra e Lytle thotė se sinjalizuesi ka tė detajuar "shembuj tė trajtimit preferencial dhe politikave qė infektojnė nė mėnyrė tė pahijshme vendimet dhe protokollet qė normalisht do tė ndiqen nga profesionistėt e karrierės sė zbatimit tė ligjit nė rrethana tė ngjashme, nėse subjekti nuk do tė ishte i lidhur politikisht". “Njerėzit e njohur drejtpėrdrejt me rastin” i dhanė mė shumė strukturė kėsaj akuze, duke deklaruar se “punonjės tė veēantė tė DD-sė vendosėn kufizime nė pyetje, dėshmitarė dhe hetues taktikash mund tė lejohen tė ndjekin qė mund tė ndikojnė nė Presidentin Biden”. Burimet e paidentifikuara theksuan gjithashtu se politizimi i gabuar i ēėshtjes erdhi nga Departamenti i Drejtėsisė dhe selia e FBI-sė.

  Kėshtu, akuzat e sinjalizuesit shtrihen pėrtej ēėshtjes tatimore kundėr Hunter Biden. Edhe pse zbardhja e skandalit do tė fillojė me kaq, nuk do tė pėrfundojė me kaq. Me avokatėt e sinjalizuesit tani nė gjendje tė koordinohen drejtpėrdrejt me Komisionin e Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, afati kohor pėr ekspozimin e atyre qė ishin bashkėpunėtorė nė mbulimin e Bidens sapo u tkurr ndjeshėm.


  Margot Cleveland ėshtė korrespondente e lartė ligjore e The Federalist. Ajo ėshtė gjithashtu njė bashkėpunėtore nė National Review Online, Washington Examiner, Aleteia dhe Townhall.com dhe ėshtė botuar nė Wall Street Journal dhe USA Today. Cleveland ėshtė njė juriste dhe e diplomuar nė Shkollėn Juridike Notre Dame, ku fitoi ēmimin Hoynes - nderimi mė i lartė i shkollės juridike. Mė vonė ajo shėrbeu pėr gati 25 vjet si nėpunėse e pėrhershme ligjore pėr njė gjykatės federal tė apelit nė Gjykatėn e Apelit tė Rrethit tė Shtatė. Cleveland ėshtė njė ish-anėtar i fakultetit tė universitetit me kohė tė plotė dhe tani jep mėsim si ndihmės herė pas here. Si njė nėnė e njė djali tė vogėl me fibrozė cistike, duke qėndruar nė shtėpi, duke qėndruar nė shtėpi nė shtėpi, Cleveland shkruan shpesh pėr ēėshtje kulturore qė lidhen me prindėrimin dhe fėmijėt me nevoja tė veēanta. Cleveland ėshtė nė Twitter nė @ProfMJCleveland.


  Burimi: The Federalist

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,820
  Postimet nė Bllog
  17

  Pėr: Inspektori i IRS: "Administrata Biden po pengon hetimet e djalit tė presidentit Biden. Kam prov

  Ēėshtja Hunter Biden merr njė kthesė tė fortė me pretendimin pėr hakmarrje ndaj sinjalizuesit tė IRS

  Avokatėt e sinjalizuesit u zbulojnė ligjvėnėsve njė lėvizje tė papritur, duke ngritur shqetėsime pėr pengimin e hetimeve tė Kongresit.

  Departamenti i Drejtėsisė hoqi njė sinjalizues tė IRS dhe tė gjithė ekipin e tij nga hetimi penal i taksave tė Hunter Biden nė atė qė avokatėt e tij i pėrshkruan Kongresit tė hėnėn si njė akt hakmarrjeje dhe pengim tė mundshėm tė hetimeve tė Kongresit, sipas korrespondencės me ligjvėnėsit e marrė nga Just the News. .

  Informatori i IRS, emri i tė cilit nuk ėshtė bėrė i ditur, ėshtė njė agjent hetimor penal i dekoruar mbikėqyrės qė drejtoi ekipin qė hetonte ēėshtjet tatimore tė djalit tė presidentit.

  Ai mori mbrojtje nga sinjalizuesit disa javė mė parė nga Kongresi dhe inspektori i pėrgjithshėm i Departamentit tė Drejtėsisė pėr tė zbuluar provat qė ai thotė se tregojnė se ka pasur ndėrhyrje politike nė hetimin e Hunter Biden.

  "Sot, agjenti special i mbikėqyrjes penale tė Shėrbimit tė tė Ardhurave tė Brendshme (IRS) qė ne pėrfaqėsojmė, u informua se ai dhe i gjithė ekipi i tij hetimor po hiqen nga hetimi i vazhdueshėm dhe i ndjeshėm i temės sė profilit tė lartė, kontrovers pėr tė cilin klienti ynė kėrkoi tė bėnte zbulime tė sinjalizuesit. Kongresit”, shkruan avokatėt e sinjalizuesit, Mark Lytle dhe Tristan Leavitt, nė njė letėr drejtuar komiteteve tė shumta tė Dhomės dhe Senatit. “Ai u informua se ndryshimi ishte me kėrkesė tė Departamentit tė Drejtėsisė”.

  Letrėn mund ta lexoni kėtu

  Lėvizja habiti ligjvėnėsit nė Kongres, tė cilėt sapo kishin ndėrmarrė veprime pėr tė pranuar agjentin e IRS si sinjalizues dhe po bėnin plane pėr tė kryer njė intervistė tė transkriptuar me tė nė ditėt nė vijim, dhe qė sapo kishin marrė garanci nga shefi i IRS, Daniel Werfel se do tė kishte nuk ka hakmarrje ndaj sinjalizuesit.

  “Ky komunikim mė i fundit nė lidhje me akuzat pėr veprime hakmarrėse kundėr njė sinjalizuesi, duket se bie nė kundėrshtim me dėshminė e betuar tė komisionerit Werfel, i cili u zotua se mbrojtja e sinjalizuesve do tė mbėshtetej,” tha pėr Just the News tė martėn nė mėngjes, Kryetari i Komitetit tė Shtėpisė sė Ways dhe Mjeteve, Jason Smith.

  "Detyra e Kongresit pėr t'i mbajtur agjencitė qeveritare pėrgjegjėse mbėshtetet nė disponueshmėrinė dhe gatishmėrinė e individėve pėr tė folur rreth keqbėrjes," shtoi ai. “Jo vetėm qė hakmarrja si kjo i dekurajon sinjalizuesit, por gjithashtu mund tė rritet nė nivelin e njė shkeljeje tė paligjshme tė mbrojtjes ligjore pėr sinjalizuesit. I bėj thirrje komisionerit Werfel t'i pėrmbahet premtimit tė tij, t'i japė shpejt informacion Kongresit nė pėrgjigje tė kėtyre akuzave dhe tė sigurojė qė tė mos ndėrmerret asnjė veprim pėr tė dekurajuar ata qė pėrpiqen tė hedhin dritė mbi sjelljen e keqe tė qeverisė.

  Lytle, njė ish-avokat i DOJ-sė dhe Leavitt, njė ish-hetues i Kongresit qė shėrben si president i qendrės sė sinjalizuesve Empower Oversight, u shkruan ligjvėnėsve se ishin tė shqetėsuar se largimi i klientit tė tyre dhe i gjithė ekipit tė tij ishte njė formė hakmarrjeje pėr paraqitjen e tij. nė Kongres, diēka qė shefi i IRS sapo u zotua se nuk do tė ndodhte.

  "Mė 27 Prill 2023, Komisioneri i IRS Daniel Werfel u paraqit para Komisionit tė Dhomės pėr Mėnyrat dhe Mjetet," vunė nė dukje ata. "Ai dėshmoi: "Mund tė them pa asnjė hezitim se nuk do tė ketė asnjė hakmarrje pėr kėdo qė bėn njė akuzė ose njė telefonatė nė njė linjė telefonike tė sinjalizuesit". Megjithatė, kjo lėvizje ėshtė qartėsisht hakmarrėse dhe mund tė pėrbėjė gjithashtu pengim tė njė hetimi tė Kongresit”.

  Avokatėt vunė nė dukje se ligji federal ndalon njė sinjalizues nga ēdo hakmarrje, duke pėrfshirė "marrjen e njė 'ndryshimi tė rėndėsishėm nė detyrat, pėrgjegjėsitė ose kushtet e punės' (qė kjo ėshtė qartėsisht) pėr shkak tė zbulimeve tė tij nė Kongres.

  Lytle dhe Leavitt u kėrkuan ligjvėnėsve nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve dhe Senatit qė tė fillonin hetimin se ēfarė ndodhi me klientin e tyre.

  “Heqja e hetuesve me pėrvojė, tė cilėt kanė punuar me vite tė tėra nė kėtė ēėshtje dhe tani janė ekspertė tė ēėshtjes, ėshtė pikėrisht lloji i ēėshtjes qė klienti ynė synonte t'i jepte bilbil nė fillim,” shtuan ata.

  Letra iu drejtua kryetarit tė GOP dhe demokratėve tė lartė nė komisionet gjyqėsore dhe tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, si dhe kryetarėve demokratė dhe republikanėve tė lartė nė komitetet e Senatit pėr Financa dhe Gjyqėsor.

  Nė fund tė prillit, Just the News raportoi se njė sinjalizues i IRS po pretendonte se prokurorėt federalė ishin angazhuar nė "trajtim preferencial dhe politikė" pėr tė parandaluar ngritjen e akuzave tatimore kundėr djalit tė presidentit.

  Pretendimet e sinjalizuesit duket se kundėrshtojnė dėshminė e betuar nga Prokurori i Pėrgjithshėm Merrick Garland se Prokurori i SHBA-sė i Delaware, David Weiss, i cili ka drejtuar hetimin, kishte autoritet tė plotė pėr tė ndjekur ēėshtjen pa frikėn e ndėrhyrjes politike.

  Duke folur nė emisionin televiziv "Vetėm lajmet, pa zhurmė" tė premten, Leavitt zbuloi se udhėheqėsit e kongresit i kishin marrė me interes akuzat dhe do tė kishin gjasa tė mbanin seanca dėgjimore pėr tė transmetuar pretendimet e klientit tė tij.

  Ai tha gjithashtu se pėrfaqėsuesi republikan i Misurit, Jason Smith, ka identifikuar se House Ways and Means ėshtė e angazhuar pėr t'i dėgjuar plotėsisht kėto akuza, "kėshtu qė ne presim me padurim njė proces... Ne jemi tė angazhuar me tė dyja anėt e rreshtit dhe ne parashikojmė qė Nė fund tė fundit, klienti ynė, njė sinjalizues shumė, shumė i guximshėm dhe i respektuar, do tė jetė nė gjendje t'i ndajė pretendimet e tij me Kongresin."


  Burimi: JustTheNews

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,820
  Postimet nė Bllog
  17

  Pėr: Inspektori i IRS: "Administrata Biden po pengon hetimet e djalit tė presidentit Biden. Kam prov

  Letra e re e sinjalizuesit tė IRS sugjeron se ndėrhyrja e DD nė hetimin e Hunter Biden daton vite mė parė

  Pretendimi u bė nė njė letėr sinjalizuesi tė 20 majit drejtuar komisionerit tė IRS Daniel Werfel.

  Njė agjent i IRS qė punon me prokurorėt dhe hetuesit federalė nė hetimin tatimor tė Hunter Biden po pretendon se agjencia ka injoruar paralajmėrimet e ekipit tė tij pėr vite tė tėra tė pahijshme nga zyrtarėt e Departamentit tė Drejtėsisė qė mbikėqyrin rastin.

  Pretendimi u shfaq nė njė letėr tė 18 majit qė agjenti i dėrgoi komisionerit tė IRS, Daniel Werfel, dhe u bė publike tė hėnėn nė mbrėmje si pjesė e njė pakete sinjalizues qė mbikėqyrėsi i tij i dėrgoi Kongresit dhe Zyrės sė Kėshilltarit Special, agjencisė zyrtare tė qeverisė pėr mbrojtjen e sinjalizuesve.

  Javėn e kaluar, avokatėt e njė agjenti special mbikėqyrės tė IRS (SSA) informuan Kongresin se DD kishte hequr klientin e tyre dhe tė gjithė ekipin e tij nga hetimi nė atė qė ata e konsideruan njė akt hakmarrjeje.

  SSA doli nė fund tė prillit, duke pretenduar se prokurorėt federalė ishin angazhuar nė "trajtim preferencial dhe politikė" pėr tė parandaluar ngritjen e akuzave kundėr Hunter Biden, djalit tė Presidentit Joe Biden. Sinjalizuesi mė tej pretendoi se i gjithė ekipi i tij ishte lėnė mėnjanė pasi ai bėri zbulime tė mbrojtura.

  Ai pohoi gjithashtu se tė emėruarit e Biden-it kishin kufizuar aftėsinė e Prokurorit tė SHBA-sė nė Delaware, David Weiss pėr tė ndjekur akuzat kundėr djalit tė tij duke refuzuar t'i jepnin Weiss leje pėr ta bėrė kėtė brenda juridiksionit tė tyre.

  Ky pretendim dukej se nėnvizonte dėshminė e Prokurorit tė Pėrgjithshėm Merrick Garland, i cili kishte pretenduar se Weiss gėzonte lirinė e plotė pėr tė ndjekur hetimin dhe pėr tė ngritur akuza nė njė juridiksion tjetėr nėse lind nevoja.

  Informatori iu afrua mbikėqyrėsit tė brendshėm tė IRS nė fund tė vitit tė kaluar me ndihmėn e avokatit Mark Zaid, i cili mė parė pėrfaqėsonte sinjalizuesit, zbulimet e tė cilėve ēuan nė gjyqin e parė tė fajėsimit tė ish-presidentit Donald Trump.

  Megjithatė, njė letėr e datės 20 maj nga kėshilltari aktual i sinjalizuesit drejtuar Werfel-it, i referohet letrės sė 18 majit tė dėrguar nga njė prej vartėsve tė agjentit mbikėqyrės. Ky komunikim sugjeron se agjentėt e IRS kanė qenė tė shqetėsuar pėr vite me radhė pėr sjelljen e DOJ-sė nė hetimin e Hunter Biden dhe u ndjenė tė lėnė "jashtė nė njė ishull" sepse tunxhja e agjencisė nuk do tė ndėrhynte.

  Ish-avokati i DD-sė Mark Lytle dhe ish-hetuesi i Kongresit Tristan Leavitt, i cili tani shėrben si president i Empower Oversight, aktualisht pėrfaqėsojnė sinjalizuesin e paidentifikuar. Nė letėr, dyshja tregonte pėr njė zbulim tė mbrojtur nga njė prej vartėsve tė agjentit special tė mbikėqyrjes sė IRS, i bėrė drejtpėrdrejt Werfel-it pas largimit tė ekipit nga ēėshtja.

  Nė zbulim, agjenti i ēėshtjes, njė vartės i klientit tė Lytle dhe Leavitt, rrėfen pėrpjekjet e tij tė gjera, por tė pasuksesshme pėr tė nxjerrė nė pah ēėshtjet, pėrpara se tė kundėrshtonte vendimin e agjencisė pėr ta hequr atė dhe ekipi nėnkuptonte se IRS kishte mbajtur anėn e zyrtarėve qė pėrballeshin me akuzat e parregullsi.

  "Gjatė dy viteve tė fundit, SSA ime dhe unė jemi pėrpjekur tė tėrheqim vėmendjen e udhėheqjes sonė tė lartė pėr disa ēėshtje tė pėrhapura nė lidhje me hetimin," i tha ai Werfel. "Kam kėrkuar takime tė panumėrta me shefin dhe zėvendėsshefin tonė, shpesh pėr t'u lėnė jashtė nė njė ishull dhe pėr tė mos u dėgjuar. Mungesa e pėrfshirjes sė drejtuesve tė lartė tė IRS-CI ėshtė thellėsisht shqetėsuese dhe e papranueshme."

  Agjenti i ēėshtjes tha gjithashtu se shqetėsimet e tij u injoruan nga udhėheqja e lartė.

  Letra e atij agjenti tė datės 18 maj, shkaktoi njė pėrgjigje nga njė epror, duke e kėshilluar atė pėr thyerjen e zinxhirit komandues dhe duke sugjeruar se ai mund t'i kishte zbuluar ilegalisht Werfel materialin e jurisė sė madhe. Lytle dhe Leavitt pretenduan se njė akuzė e tillė ishte "krejtėsisht e pabazė".

  Mė tej, ata konkluduan se ai individ mund tė jetė "referuar pėr hetim" dhe se njė metodė e tillė hakmarrjeje "ka tė ngjarė tė frenojė kėdo nga shprehja e mospajtimit".

  Dyshja i kujtuan Werfel detyrimin e tij pėr tė parandaluar hakmarrjen e sinjalizuesve dhe dėshminė e tij tė mėparshme nė Komisionin e Dhomės pėr Mėnyrat dhe Mjetet se agjencia e tij nuk do tė hakmerrej kundėr sinjalizuesve.

  “Mund tė them pa asnjė hezitim se nuk do tė ketė asnjė hakmarrje pėr kėdo qė bėn njė pretendim ose njė telefonatė nė njė linjė telefonike tė sinjalizuesit”, dėshmoi Werfel mė 27 prill.

  SSA ka paraqitur gjithashtu njė ankesė zyrtare nė Zyrėn e Kėshilltarit Special duke pretenduar hakmarrje, duke pėrfshirė pretendimet se ai ishte lėnė pėr t'u promovuar pavarėsisht kualifikimeve tė tij pas sinjalizimit.

  Zbulimet e fundit krijuan njė qortim tė menjėhershėm tė IRS nga senatori republikan, Charles Grassley nga Iowa, njė kampion i madh i sinjalizuesve.

  "Komisioneri i IRS Werfel: ēfarė po bėn ru pėr tė mbrojtur sinjalizuesit e IRS?" Grassley shkroi nė Twitter tė hėnėn nė mbrėmje. "Ata po trajtohen si skunkė nė njė piknik nėn orėn tuaj TĖ PAPRANUESHME, ju duhet t'i mbroni ata nga hakmarrja, ėshtė ligji."


  Burimi: JustTheNews

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,820
  Postimet nė Bllog
  17

  Pėr: Inspektori i IRS: "Administrata Biden po pengon hetimet e djalit tė presidentit Biden. Kam prov

  Informatori i dytė i IRS pėr Hunter Biden del pas shkarkimit nga puna, pavarėsisht se kish pesė vjetė qė hetonte kėtė ēėshtje

  UASHINGTON - Njė sinjalizues i dytė i IRS nė hetimin penal tė djalit tė parė, Hunter Biden, doli tė hėnėn nė dokumentet e dėrguara nė Kongres pas spastrimit tė tė gjithė ekipit hetimor qė po kėrkonte djalin e Presidentit Biden pėr mashtrim tatimor dhe krime tė lidhura me to.

  Informatori i ri ėshtė njė agjent special nė grupin ndėrkombėtar tė taksave dhe krimeve financiare tė IRS dhe ka punuar nė ēėshtjen Hunter Biden qė kur u hap nė 2018 - derisa u rrėzua pa shpjegim javėn e kaluar.

  Agjenti bashkohet me mbikėqyrėsin e tij, i cili planifikon tė dėshmojė me dyer tė mbyllura pėrpara Komisionit tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė Premten, nė regjistrimin publik tė shqetėsimeve se si Departamenti i Drejtėsisė e ka trajtuar hetimin.

  Tė dy sinjalizuesit e IRS shprehėn shqetėsimet e brendshme pėr vite me radhė nė lidhje me faktin se ēėshtja u fshi nė qilim, por nuk arritėn askund, dhe ata parashtruan pretendime tė gjera pėr hakmarrje nė zbulimet e reja nė Kongres.

  Hunter, 53 vjeē, dyshohet se dėshtoi tė paguante taksat pėr miliona dollarė qė mori nga bashkėpunėtorėt e huaj, tė cilėt nė disa raste ndėrvepruan me nėnpresidentin e atėhershėm Joe Biden .

  Hunter shkroi nė komunikimet e marra nga laptopi i tij i braktisur se ai duhej tė ndante "gjysmėn" e tė ardhurave tė tij me tė atin.

  Mbikėqyrėsi i IRS, i cili mbikėqyri hetimin qė nga janari 2020, dhe 12 vartėsit e tij u hoqėn nga ēėshtja - gjoja me urdhėr tė Departamentit tė Drejtėsisė - pasi ai kontaktoi Kongresin mė 19 prill pėr tė pretenduar "trajtim preferencial" dhe dėshmi tė rreme nė Kongres nga Prokurori i Pėrgjithshėm Merrick. Garland.

  Dokumentet e reja tė dėrguara nė Kongres tregojnė se hetuesit u ndėrprenė nga diskutimet me prokurorėt edhe mė herėt pas njė takimi tė diskutueshėm nė tetor, ku shqetėsimet e IRS dhe FBI pėr mosveprimin u ndanė me njė avokat tė paidentifikuar amerikan.

  Njė ankesė kundėr hakmarrjes sė sinjalizuesit dėrguar javėn e kaluar nė Zyrėn e Kėshilltarit Special dhe e ndarė me Kongresin thotė: “Nė njė takim tė akuzuar mė 7 tetor 2022, Prokurori i SHBA pėr Distriktin e [redaktuar] u bė i vetėdijshėm se si IRS ashtu edhe FBI kishin njė kohė tė gjatė shqetėsimet nė lidhje me trajtimin e ēėshtjes … Pasi [i redaktuar] vazhdoi t'i komunikonte shqetėsimet USAO-sė [tė redaktuar] nė njė thirrje tė ekipit tė prokurorisė mė 17 tetor 2022, ai dhe ekipi i tij IRS nuk u ftuan mė nė asnjė thirrje dhe takim tė mėtejshėm tė ekipit tė prokurorisė nė lidhje me rastin, duke i pėrjashtuar ata nga ēėshtja.”

  Informatori mė i ri, i cili punoi nė hetim qė nga viti 2018, i shkroi tė enjten nė njė email shtatė zyrtarėve tė lartė tė IRS, pėrfshirė komisionerin Daniel Werfel, se ai beson se ai u hoq pėr tė bėrė "gjėnė e duhur", duke pėrfshirė ngritjen e alarmeve tė brendshme pėr Departamentin e Drejtėsisė. "duke vepruar nė mėnyrė tė papėrshtatshme."

  “Siē jam i sigurt qė keni qenė nė dijeni, unė u largova kėtė javė nga njė rast shumė i ndjeshėm… pas gati 5 vitesh punė. Nuk mė ėshtė dhėnė mundėsia e njė telefonate direkt nga [agjenti im i posaēėm nė krye] ose [ndihmės agjenti special nė krye], edhe pse ky kishte qenė hetimi im qė nė fillim”, shkruante denoncuesi i ri.

  "Ka njė ndikim njerėzor nė vendimet qė merren, pėr tė cilin askush nė qeveri nuk duket se interesohet ose i kupton," shtoi veterani 13-vjeēar i agjencisė.

  “Unė … kam shpenzuar mijėra orė pėr ēėshtjen, kam punuar pėr tė pėrfunduar 95% tė hetimeve, kam sakrifikuar gjumin/pushimet/flokėt e thinjura etj., unė dhe bashkėshorti im (duke mė identifikuar mua si agjent tė ēėshtjes) u pėrqeshim publikisht dhe u tallėm me mediat sociale pėr shkak tė orientimit tonė seksual, dhe nė fund tė largohemi sepse gjithmonė pėrpiqemi tė bėjmė gjėnė e duhur, ėshtė e papranueshme pėr mendimin tim”, ka shkruar ai.

  Ėshtė e paqartė nėse orientimi seksual i agjentit tė IRS u kritikua nga mbėshtetėsit e Hunter Biden ose nga kritikėt qė gabimisht supozuan se detajet nėnkuptonin se ai nuk do tė kryente njė hetim serioz ndaj njė demokrati.

  Emri: NYPICHPDPICT000010877901.jpg

Shikime: 16

Madhėsia: 34.2 KB
  Hunter dyshohet se dėshtoi tė paguante taksat pėr miliona dollarė qė mori nga bashkėpunėtorėt e huaj, tė cilėt nė disa raste ndėrvepruan me nėnpresidentin e atėhershėm Joe Biden.
  AP/Patrick Semansky


  “Gjatė dy viteve tė fundit, [mbikėqyrėsi] im dhe unė jemi pėrpjekur tė fitojmė vėmendjen e udhėheqjes sonė tė lartė pėr disa ēėshtje tė pėrhapura nė lidhje me hetimin. Kam kėrkuar… takime tė panumėrta me shefin dhe zėvendėsshefin tonė, shpesh pėr t'u lėnė jashtė nė njė ishull dhe pėr tė mos u dėgjuar”, shkroi agjenti.

  “Mungesa e pėrfshirjes sė drejtuesve tė lartė tė IRS-[Hetimi Kriminal] nė kėtė hetim ėshtė thellėsisht shqetėsuese dhe e papranueshme. Nė vend qė tė njihej nevoja pėr tė siguruar angazhim tė ngushtė dhe mbėshtetje tė plotė tė grupit hetimor nė kėtė rast jashtėzakonisht tė ndjeshėm, pėrgjigja shumė shpesh kishte qenė se ishim tė izoluar (edhe kur thashė nė shumė raste se nuk po dėgjohesha dhe se unė mendova se nuk isha nė gjendje ta kryeja punėn time nė mėnyrė adekuate pėr shkak tė veprimeve tė USAO dhe DOJ, shqetėsimet e mia u injoruan nga udhėheqja e lartė).

  Agjenti shtoi nė emailin e tij: “Vendimi pėrfundimtar pėr tė hequr grupin hetues nga [i redaktuar] pa folur nė tė vėrtetė me atė grup hetimor, pėr mendimin tim ishte njė vendim i marrė pėr tė mos anuar me hetuesit, por pėr t'u anuar me zyrėn e Prokurorit tė SHBA dhe Departamenti i Drejtėsisė, pėr tė cilin ne kemi thėnė prej disa kohėsh, ka vepruar nė mėnyrė tė papėrshtatshme.”

  Informatori i dytė nuk mori njė pėrgjigje me email nga komisioneri i IRS, zėdhėnėsit e tė cilit thanė javėn e kaluar se ai nuk do tė hakmerret ndaj zbulimeve tė brendshme tė mbrojtura me ligj pėr keqbėrje.

  Por zyrtari numėr 2 i hetimeve penale pėr zyrėn nė terren tė DC e qortoi agjentin dhe e akuzoi atė pėr kryerjen e mundshme tė njė krimi.

  Ndihmėsja e agjentit special tė IRS, pėrgjegjėse pėr zyrėn nė terren tė DC, Lola Watson shkroi tė premten: “Ju ėshtė thėnė disa herė se duhet tė ndiqni zinxhirin tuaj komandues. IRS-CI mban njė zinxhir komandimi pėr arsye tė shumta pėr tė pėrfshirė pėrpjekjen pėr tė ndaluar zbulimet e paautorizuara. Email-i juaj dje mund tė ketė pėrfshirė jurinė e madhe potenciale (aka materiale 6e) nė rreshtin e subjektit dhe pėrmbajtjen e emailit, dhe keni pėrfshirė marrės qė nuk janė nė listėn 6e.

  Ushtruesi i detyrės sė agjentit special i ngarkuar me zyrėn nė terren tė DC, Kareem Carter shkroi njė mesazh pėr punonjėsit e zyrės tė premten duke shtuar: “Nuk duhet tė ketė raste kur diskutimet e aktiviteteve tė lidhura me rastin tė largohen nga kjo zyrė nė terren pa kėrkuar miratimin nga raporti juaj i drejtpėrdrejtė (p.sh. SA nė SSA pėr ASAC nė SAC). Duke ndjekur zinxhirin e komandės, ne tė gjithė mund tė punojmė sė bashku pėr tė siguruar qė ekipi ynė tė jetė i suksesshėm.”

  Nė njė letėr drejtuar Werfel tė hėnėn, avokatėt e informatorit tė parė tė IRS shkruan se ata janė tė shqetėsuar pėr "raprezaljet" qė janė "tė papranueshme dhe nė kundėrshtim me ligjin".

  Avokatėt Mark Lytle dhe Tristian Leavitt, tė cilėt pėrfaqėsojnė sinjalizuesin e parė, shkruan se "agjenti i ēėshtjes kishte tė drejtė tė priste qė emaili i tij tė merrej seriozisht, tė shqyrtohej dhe tė adresohej profesionalisht pa ndėshkim, siē e kėrkon ligji".

  "Nė vend tė kėsaj," shkruanin ata, "IRS u pėrgjigj me akuza pėr sjellje kriminale dhe paralajmėrime ndaj agjentėve tė tjerė nė njė pėrpjekje tė dukshme pėr tė frikėsuar nė heshtje kėdo qė mund tė ngrinte shqetėsime tė ngjashme."

  Asnjė sinjalizues i IRS nuk e ka identifikuar publikisht Hunter Biden si objektivin e hetimit, por burimet e Kongresit e kanė bėrė kėtė.

  Mbikėqyrėsi zbulon nė dokumentet e reja tė dėrguara udhėheqėsve tė kongresit se ai ka ngritur shqetėsime tė brendshme qė nga vera 2020.

  Nė dosjet e zbuluara rishtazi, ai shton se ai u transferua pėr njė task forcė prestigjioze nė favor tė njė kolegu mė pak me pėrvojė nė janar si hakmarrje e dukshme.

  Sipas sinjalizuesit tė parė, njė ndihmės avokat i SHBA-sė dhe njė avokat pėr divizionin e taksave tė DD-sė mė 24 tetor 2022, kėrkuan nga IRS "tė gjitha emailet e tij nė lidhje me rastin" dhe "i bėnė njė kėrkesė tė ngjashme FBI-sė".

  FBI dyshohet se ishte "i tronditur nga kjo dhe FBI-ja refuzoi".

  Dokumentet e reja tė dėrguara nė Kongres pėrfshijnė shkrime nga sinjalizuesi i parė, si njė email nė dhjetor pėr eprorėt.

  “Unė e kam vėnė nė pikėpyetje sjelljen e taksės sė SHBA-sė dhe DD-sė pėr kėtė hetim nė mėnyrė tė pėrsėritur dhe jam i pėrgatitur t'i paraqes kėto ēėshtje. Pėr mė shumė se njė vit kam pasur probleme me gjumin; zgjohu gjithė orėt e natės duke menduar pėr kėtė”, shkroi agjenti mbikėqyrės i IRS. “Zgjedhja ime ishte tė mbyllja njė sy ndaj keqbėrjes sė tyre dhe tė mos flija, ose tė vendosesha nė pikėpyetje duke bėrė gjėnė e duhur.”

  Werfel tha nė njė seancė dėgjimore tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve muajin e kaluar se " nuk do tė ketė asnjė hakmarrje pėr kėdo qė bėn njė akuzė ose njė telefonatė nė njė linjė telefonike tė sinjalizuesit". IRS tha javėn e kaluar se Werfel i qėndron komenteve tė tij – pavarėsisht se Lytle dhe Leavitt javėn e kaluar e quajtėn spastrimin e ekipit hetues “qartėsisht hakmarrės”.

  Pikėrisht njė javė pasi sinjalizuesi kontaktoi pėr herė tė parė Kongresin mė 19 prill, ekipi ligjor i Hunter Biden u takua me drejtuesit e Departamentit tė Drejtėsisė nė atė qė u interpretua si njė shenjė se njė vendim akuzimi ishte afėr.

  Ėshtė e paqartė nėse djalit tė parė iu ofrua njė marrėveshje pėr pranimin e fajėsisė nė kėtė ēėshtje, e cila mbikėqyret nga prokurori amerikan i Delaware, David Weiss, njė zotėrim i administratės Trump i rekomanduar nga dy senatorėt demokratė tė shtetit.

  NBC raportoi muajin e kaluar se kishte "zhgėnjim nė rritje" brenda FBI-sė pėr faktin se Weiss nuk ka ngritur ende akuza kundėr Hunter Biden pasi byroja pėrfundoi pjesėn mė tė madhe tė punės sė saj vitin e kaluar.

  Informatori i parė i IRS ėshtė sfidues, pjesėrisht, dėshmia e Garland nė Kongres se Weiss mund tė marrė vendime tė njėanshme pėr akuzat, edhe nėse krimet e supozuara kanė ndodhur jashtė Delaware.

  Nėse djali i parė nė fund akuzohet, largimi i grupit hetimor mund tė pengojė njė ndjekje penale komplekse.

  Hetimi Weiss thuhet se ka shqyrtuar nėse djali i parė ka pastruar para, ka shkelur Aktin e Regjistrimit tė Agjentėve tė Huaj dhe ka gėnjyer pėr pėrdorimin e tij tė drogės nė formularin e blerjes sė armėve.

  Joe Biden si zėvendėspresident ishte i pėrfshirė nė shumė nga marrėdhėniet ndėrkombėtare tė biznesit tė Hunterit - takimi me klientėt dhe bashkėpunėtorėt e djalit tė tij nga Kina , Meksika , Kazakistani , Rusia dhe Ukraina - dhe Komiteti i Mbikėqyrjes sė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve kėtė muaj pėrshkroi nėntė anėtarė tė familjes Biden qė dyshohet se kishin tė ardhura tė huaja .


  BurimiL: NY Post

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,820
  Postimet nė Bllog
  17

  Pėr: Inspektori i IRS: "Administrata Biden po pengon hetimet e djalit tė presidentit Biden. Kam prov

  Inspektori i IRS ka bere sot nje interviste me CBS te cilen mund ta ndiqni me poshte ne anglisht:


 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,820
  Postimet nė Bllog
  17

  Pėr: Inspektori i IRS: "Administrata Biden po pengon hetimet e djalit tė presidentit Biden. Kam prov

  Informatori i IRS nė kundėrsulm: Bėn publike emrat e gjashtė dėshmitarėve tė tjerė nė pėrgjigje tė mohimit tė Garland pėr ndėrhyrje nė hetimet e Bidenit

  Emri: IMG_7950.jpg

Shikime: 11

Madhėsia: 31.1 KB

  Tė premten, Prokurori i Pėrgjithshėm i SHBA Merrick Garland mohoi akuzat e sinjalizuesit tė IRS qė detajojnė pėrpjekjet e Departamentit tė Drejtėsisė pėr tė bllokuar rekomandimet pėr krime kundėr Hunter Biden.

  Komisioni i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve publikoi tė enjten deponime shkatėrruese qė detajojnė llogaritė e korrupsionit tė Biden nga dy informatorė tė IRS.

  Dy sinjalizuesit e IRS-sė u thanė ligjvėnėsve pėr pėrpjekjet e Departamentit tė Drejtėsisė pėr tė bllokuar urdhrat e kėrkimit dhe pėr tė mbuluar krimet tatimore tė Hunter Biden.

  Denoncuesit konfirmuan gjithashtu se Joe Biden ishte i pėrfshirė drejtpėrdrejt nė marrėveshjet e biznesit tė Hunter jashtė shtetit.

  Ndėrsa bankat dėshtojnė dhe amerikanėt pėrpiqen tė mbrojnė llogaritė e pensionit me ar dhe argjend fizik, njė kompani e bazuar nė besim u tregon atyre se si

  Njė nga sinjalizuesit, Gary Shapely, i konfirmoi prokurorėve se Joe Biden u takua me zyrtarė nga CEFC, njė kompani kineze e energjisė.

  Shapely gjithashtu zbuloi se Hunter Biden kėrkoi pagesė nga bashkėpunėtori i tij i biznesit kinez pėrmes mesazherit WhatsApp dhe pėrdori babanė e tij tė fuqishėm si muskul ndėrsa lėshonte kėrcėnime.

  Mesazhi nė WhatsApp qė Hunter Biden i dėrgoi Henry Zhao ėshtė si mė poshtė sipas sinjalizuesit tė IRS:

  “Unė jam ulur kėtu me babanė tim dhe dėshirojmė tė kuptojmė pse nuk ėshtė pėrmbushur zotimi i marrė. Thuaji drejtorit se unė do tė doja ta zgjidhja kėtė tani pėrpara se tė dalė jashtė kontrollit dhe tani do tė thotė sonte. Dhe, Z, nėse marr njė telefonatė ose mesazh nga dikush i pėrfshirė nė kėtė, pėrveē jush, Zhang ose kryetari, do tė sigurohem qė midis burrit qė ėshtė ulur pranė meje dhe ēdo personi qė ai njeh dhe aftėsisė sime pėr tė mbajtur pėrgjithmonė njė inat qė do tė pendohesh qė nuk i ke ndjekur udhėzimet e mia. Unė jam ulur kėtu duke pritur thirrjen me babanė tim.”

  Akuzat e sinjalizuesit kundėrshtojnė drejtpėrdrejt deklaratat e Merrick Garland nėn betim pėr pavarėsinė e Departamentit tė Drejtėsisė.

  Merrick Garland ka pohuar nė mėnyrė tė pėrsėritur se DD nuk e ka bllokuar Prokurorin e SHBA David Weiss nga ndjekja agresive e Hunter Biden.

  "Zoti. Weiss, i cili u emėrua nga Presidenti Trump si prokuror i SHBA-sė nė Delaware dhe ia caktoi kėtė ēėshtje gjatė administratės sė mėparshme, do tė lejohej tė vazhdonte hetimin e tij dhe tė merrte njė vendim pėr tė ndjekur penalisht ēdo mėnyrė nė tė cilėn ai dėshironte dhe nė ēdo qark nė tė cilin ai donte”, tha Garland gjatė njė konference pėr shtyp tė premten.

  "Zoti. Weiss qė atėherė i ka dėrguar njė letėr Komisionit Gjyqėsor tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve duke konfirmuar se ai e kishte atė autoritet. Nuk e di se si do tė ishte e mundur qė dikush ta bllokonte atė pėr tė ngritur njė ndjekje penale, duke qenė se ai e ka kėtė autoritet,” shtoi Garland.

  Pasi Garland mohoi pretendimet dhe akuzoi sinjalizuesin pėr gėnjeshtėr, sinjalizuesi, Gary Shapley, u kundėrpėrgjigj dhe emėroi gjashtė dėshmitarė tė tjerė pėr tė konfirmuar se ishte Garland ai qė nuk po tregon tė vėrtetėn.

  Pėrmes avokatėve tė tij, Gary Shapley tha:

  “Nė njė takim tė 7 tetorit 2022 nė Zyrėn e Prokurorit tė SHBA-sė nė Delaware, Prokurori i SHBA David Weiss u tha gjashtė dėshmitarėve se nuk kishte autoritet tė akuzonte nė rrethe tė tjera dhe kėshtu kishte kėrkuar statusin e avokatit special. Kėta gjashtė dėshmitarė pėrfshijnė agjentin special tė ngarkuar tė FBI-sė nė Baltimore, Tom Sobocinski dhe ndihmėsin e agjentit special tė ngarkuar Ryeshia Holley, Ndihmės agjentin e posaēėm tė IRS nė ngarkim Gary Shapley dhe agjentin special tė ngarkuar Darrell Waldon, i cili gjithashtu nė mėnyrė tė pavarur dhe nė tė njėjtėn kohė konfirmoi llogarinė e z. Shapley nė njė email. , tani publike si Ekspozita 10, nė vijim f. 148 tė transkriptit tė dėshmisė sė tij. Z. Shapley nuk do tė kishte njohuri se pse Z. Weiss do t'i bėnte kėto deklarata nė takimin e 7 tetorit 2022 nėse ato ishin tė rreme. Qė zoti Weiss i bėri kėto deklarata vėrtetohet lehtėsisht,

  Burimi: TGP

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,820
  Postimet nė Bllog
  17

  Pėr: Inspektori i IRS: "Administrata Biden po pengon hetimet e djalit tė presidentit Biden. Kam prov

  Sinjalizuesi i dyte i IRS ne lidhje me Hunter Biden ben interviste me CBS:


 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,820
  Postimet nė Bllog
  17

  Pėr: Inspektori i IRS: "Administrata Biden po pengon hetimet e djalit tė presidentit Biden. Kam prov


 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,820
  Postimet nė Bllog
  17

  Pėr: Inspektori i IRS: "Administrata Biden po pengon hetimet e djalit tė presidentit Biden. Kam prov


Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-05-2023, 10:47
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-12-2022, 01:02
 3. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-09-2022, 09:12
 4. Presidentit Biden i shket gjuha: "Do tė kemi njė rend tė ri botėror"
  Nga Albo nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-03-2022, 22:42
 5. Biden:"Nese Izraeli vendose te sulmoje Iranin nuk do t'a ndalojme"
  Nga gerrard73 nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 12-08-2009, 13:13

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •