Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Dokumentari: Historia e humbur e toks s shesht

  Dokumentari me poshte permban 7 episode dhe eshte plot 5 ore i gjate. Ai eshte prodhuar nga nje person anonim, i cili diskuton dhe analizon te gjitha te vertetat historike dhe shkencore we na jane servirur ne bankat e shkolles:

  Emri: toka_e_sheshte.png

Shikime: 152

Madhsia: 70.8 KB

  - A e dini se greket e lashte dhe gjithe qyteterimet e lashta te njerezimit, besonin se Toka nuk eshte ne forme sferike dhe nuk rrotullohet rreth diellit dhe rreth vetes?
  - A e dini se ne Bibel, librin e Zanafilles, toka na paraqitet e sheshte dhe me nje hapesire mbi toke qe ndan ujrat e tokes nga ujrat ne qiell?
  - Kush i ndertoi kishat, keshtjellat, godinat madheshtore te botes, qe qendrojne te heshtura sot? A e dini se sot njerezit nuk jane ne gjendje te ndertojne keto vepra sot me teknologjine e tyre?
  - Cili ka qene qellimi i ndertimit te ketyre godinave madheshtore dhe pse kane disa karakteristika te perbashketa dalluese mes tyre?
  - Cili eshte elementi i katert i jetes, pas ujit, ajrit e zjarrit?
  - A fluturoi njeriu ne hene apo ishte nje mashtrim i hapur per njerezimin?
  - Kush jane ata qe duan te mashtrojne gjithe njerezimin me genjeshtra qe hidhen poshte shume kollaj me llogjike te thjeshte njerezore?
  - A ka kaluar njerezimi vale shpopullimi me pare, dhe a kemi perjetuar nje shpopullim ne mase 150 vjet me pare?
  - A po perpiqen keto grupe te risjellin nje vale te re shpopullimi sot?
  ......
  ......
  ......

  Dokumentari eshte shume interesant por nuk eshte i rekomandueshem per mendjet e vogla e te ngurta. Rekomandohet vetem per mendjet elastike qe mund te zgjerohen dhe marrin forma te reja. Mund ta shikoni e degjoni dokumentarin ne anglisht me poshte:

  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-04-2023 m 12:20

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Dokumentari: Historia e humbur e toks s shesht

  Ore thuaj ketij anonimit qe toka eshte ne forme pjate kjo nuk diskutohet ,po cfare dreqin duan te na tregojne neve te gjithe planetet edhe satelitet jo vetem ne sistemin tone planetar por edhe jashte tij cfare duan te na thone neve mendje ngushteve me formen e tyre te rumbullaket

 3. #3

  Pr: Dokumentari: Historia e humbur e toks s shesht

  Se si eshte toka edhe mundet te diskutohet, por ajo qe nuk mundet te diskutohet,qe eshte e sigurte,eshte se keta qe diskutojne qe toka eshte e sheshte e kan trurin shesh fare.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Dokumentari: Historia e humbur e toks s shesht

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Se si eshte toka edhe mundet te diskutohet, por ajo qe nuk mundet te diskutohet,qe eshte e sigurte,eshte se keta qe diskutojne qe toka eshte e sheshte e kan trurin shesh fare.
  Trurin edhe mund ta kene te sheshte por koken e tyre e kane te rrumbullaket

 5. #5

  Pr: Dokumentari: Historia e humbur e toks s shesht

  Citim Postuar m par nga ATMAN Lexo Postimin
  Trurin edhe mund ta kene te sheshte por koken e tyre e kane te rrumbullaket
  Nuk e di si e kane apo si e shikojne,te sheshte,me cepa apo me gropa... por dyshoj qe koken e tyre e shikojne te rrumbullaket. Kur gjithe ate planet nuk e shikojne te rrumbullaket, imagjino se si mundet te shikojne koken e tyre !

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Dokumentari: Historia e humbur e toks s shesht

  Dokumentari: Roli 500 vjecar i jezuiteve ne promovimin e idese se toka eshte ne forme sferike  Transkripti ne shqip:

  [Muzik]

  Zbulimet e fundit kan zbuluar data, agjenda dhe qllime q i lidhin jezuitt me nj mashtrim masiv me qllim t nj deluzioni shumplansh t kohs s fundit.

  Dizajni i ktij komploti thellsisht t fshehur ka qen pr t ndryshuar perceptimin e masave n lidhje me autoritetin e Bibls, formn e sakt t toks, paraqitjen e universit dhe pozitn e Krijuesit n t. Ky ndryshim n perceptim ka prgatitur mendjet pr iluzionin drrmues q do t lindte n bot nn Mjerimin e Par. Boria e Pest i profetizuar n Zbulesn 9,

  "Ky iluzion do t jet nj sulm demonik nn pretekstin e nj pushtimi t huaj."

  Thuhet se Vladimir Lenini thuhet se ka vrejtur:

  "Nj gnjeshtr e thn mjaft shpesh bhet e vrtet."

  Ky citat zbulohet brenda besimit t shumics.

  Toka sht nj sfer; ajo rrotullohet npr hapsir ndrsa rrotullohet rreth diellit, duke lvizur mijra kilometra n or brenda galaktiks son t Rrugs s Qumshtit.

  Kaq i rrnjosur sht ky besim, nse dikush flet pr fjalt "Tok e shesht", dgjuesit nnqeshin.

  Reflektimi mendor i nj rrafshine t shesht nga e cila nj person mund t bjer n nj hapsir t pafundme krijon kt mosrespekt. Nj tok rruzullore, sepse e paprovuar, sht pseudoshkenc, megjithat besohet n mbar botn dhe kalohet brez pas brezi, dhe kushdo q e v n dyshim tallen dhe tallen.

  Pr mijvjear njerzit e arsimuar mir besonin se toka ishte e shesht, dhe vendoset n qendr t universit t mbyllur aty me nj mbules mbrojtse. N fillim t shekullit t 16-t, Nikolaus Koperniku prezantoi nj model t ndryshm t universit, n t ciln dielli ishte n qendr dhe toka rrotullohej rreth tij.

  Sot msohet modeli heliocentrik i Kopernikut, ndrsa modeli gjeocentrik i mparshm sht refuzuar plotsisht. M pak se 100 vjet m von, Galileo u ndoq penalisht nga Kisha Katolike pr promovimin e teoris s Kopernikut dhe u detyrua t hiqte dor nga besimet e tij dhe t kalonte vitet e fundit t jets n arrest shtpiak.

  Ndjekja penale e Galileos pr promovimin e heliocentrizmit sht befasuese, pasi Kisha Katolike fillimisht mbshteti teorit e Kopernikut.

  Merrni parasysh faktet e mposhtme:

  1. Ndrsa disa burime pohojn Kopernikun nuk mori kurr betimet e priftit, ai ishte klerik dhe nuk u martua kurr. Pr m tepr, “Fakti q n vitin 1537 Mbreti Sigismund i Polonis vendosi emrin e tij n listn e katr kandidatve pr vendin vakant peshkopal t Ermland, bn t mundur q, t paktn n jetn e mvonshme, ai t kishte hyr n priftri”.

  2. Kur Papa Pali III krkoi kshilla nga Koperniku se si t reformohej kalendari, Koperniku n fillim ngurroi t prgjigjej. M von, ai i shkroi nj seri letrash Paps q prmbanin vzhgime t sakta q "n fakt shrbeu, shtatdhjet vjet m von, si baz pr prpunimin e kalendarit gregorian".

  3. Pr nj koh t gjat Koperniku refuzoi t publikonte bindjet e tij n nj univers heliocentrik. M n fund, n 1531, ai botoi nj abstrakt t shkurtr, duke e shprehur teorin e tij n shtat aksioma. Nga kjo, koncepti u prhap me shpejtsi.

  4. Dy vjet m von, Albert Widmanstadt mbajti leksion mbi modelin e Kopernikut para Paps Klementi VII, veprim pr t cilin u shprblye shum.

  5. N vitin 1536, Kardinali Schonberg, i cili ishte Kryepeshkop i Kapuas, i krkoi Kopernikut t botonte plotsisht teorin e tij ose, t paktn, t bnte nj kopje me shpenzimet e Kardinalit.

  6. Midis 1539 dhe 1541, Koperniku botoi dhe shprndau nj letr prej 66 faqesh dhe nj kapitull paraprak.

  7. Koperniku shpjegoi n nj letr drejtuar Papa Palit III se ai m n fund iu dorzua nxitjes kmbngulse t kardinalit Schonberg, Peshkopi Giese i Culm, dhe njerz t tjer t ditur, dhe ran dakord t botonin dorshkrimet e tij. Teoria e Kopernikut pr nj univers heliocentrik ishte i njohur n shtresat e larta t kishs katolike gjat jets s tij.

  Ndrsa ai preferoi q teorit e tij t botoheshin pas vdekjes s tij, ai prfundimisht pranoi t botonte dorshkrimet e tij mbi thirrjet e vazhdueshme t zyrtarve t lart t kishs. . Katolikt nuk ishin t part q hodhn posht pikpamjet e Kopernikut, sepse ata vet e pranojn, "Opozita u ngrit fillimisht kundr sistemit t Kopernikut nga teologt protestant pr arsye biblike."

  Kisha Katolike prparoi modelin heliocentrik t Kopernikut duke e nxitur vazhdimisht q ta prhapte at jasht vendit, s bashku me teorit e tjera q kundrshtonin Shkrimet e Shenjta.

  Nevoja pr t ndryshuar konceptin publik nga nj besim i sakt n nj tok t shesht, t mbyllur, n nj besim t rrem u rrit ngadal. Me hapa bebesh t zgjuara e gjith bota do t bhej e pranueshme ndaj iluzionit prfundimtar t nj pushtimi t huaj nn Mjerimin e Par. Hierarkia katolike kishte mundsin e prsosur pr t hedhur bazat q nj mashtrim global t arrij kulmin n brezin e fundit t ksaj toke.

  Ky mashtrim krkonte nj tok rruzullore q rrotullohej n t gjith shtrirjen e gjer t hapsirs, nj hapsir e banuar nga alient dhe forma t tjera t ndjeshme t jets.

  Kto trillime krijuan dyshime n Bibl, duke e vn shkencn prpara Shkrimit, q e kshillon njerzimin toka sht e mbyllur dhe e palvizshme.

  Ata gjithashtu e vendosn Krijuesin larg krijimit t Tij duke paraqitur nj univers t paimagjinueshm t gjer.

  Pr t krijuar kt transformim dhe besim, Shoqria e sapokrijuar e Jezusit, t njohur zakonisht si jezuitt, u bn agjentt e ndryshimit. Kisha Katolike Romake po bnte luft kundr besimtarve t rinj protestantizm q vinin nga sistemi i tyre, ndrsa Koperniku po i rezistonte apeleve pr t publikuar teorin e tij t nj sistemi diellor heliocentrik.

  Nn miratimin e Paps Pali III, urdhri i Jezuitve u krijua n 1540 dhe Koperniku ia kushtoi librin e tij Revolucionet e Trupave Qiellor po t njjtit Pap.

  Ky urdhr i sapoformuar, instrumenti i prsosur pr t zbatuar nj operacion klandestin pr Papn e Roms, filloi t ndryshoj perceptimin publik pr autoritetin e Shkrimeve, toks dhe Krijuesit prmes Revolucionit t Kopernikut. Duke i msuar qllimisht pasuesit e tyre pr t ftuar shpirtrat djallzor n shpirtrat e tyre njerzor, jezuitt ekspozuan se far lloj njerzimi ishte n t vrtet secili.

  Themeluesi jezuit, Ignatius nga Loyola, u kishte msuar t gjith antarve t Shoqris s Jezusit ushtrime t caktuara shpirtrore q i bn ata skllevr praktik dhe t kontrolluar nga mendja e Satanait.

  Ata do t bheshin do dit si "kufoma ose kufoma", q "i binden pa hezitim" vullnetit t eprorve t tyre. Duke hapur mendjen ndaj ndikimit t demonve, kta jezuit solln nj frym keqdashjeje, nj inteligjenc demonike q ishte e paprecedent n katolicizm.

  Tani, t kontrolluar n mnyr satanike, priftrinjt jezuit u bn t suksesshm n do prpjekje t keqe. Ata u bn famkeq pr aftsin e tyre n mashtrim dhe mashtrim. Aftsia e tyre pr t deprtuar n qeveri dhe institucionet e t msuarit; qndrimin e tyre si kshilltar t mbretrve dhe lider t rinj n arsim; vet ndikimi q ata patn ishte i barabart pr t'u br njerzisht i pakaprcyeshm. Puna prmes enteve qeveritare dhe n fushn e arsimit botror; ata drejtojn krkimin shkencor pr t uar prpara qllimet e tyre, dhe paraqesin gnjeshtrn m t madhe t t gjitha kohrave: nj glob Tok.

  Pas botimeve t Kopernikut, ka t ngjar q Urdhri i Jezuitve t ket prodhuar m shum astronom se do demografi tjetr n Evrop, q gjoja sht nj rend fetar duhet t prodhoj kaq shum shkenctar duhet t shkaktoj habi.

  Megjithat, pasi kta shkenctar jan fokusuar pothuajse ekskluzivisht vetm n nj fush, kjo na jep arsye t pyesim. . Me refuzimin e Shkrimeve t Shenjta, t cilat na msojn se Toka sht nj objekt i palvizshm, i palvizshm nn nj mbules mbrojtse; u hodh nj themel i poshtr. N krye t ksaj u ndrtuan perversitete t krijuara pr t detyruar njerzimin pr t zbatuar vet fjaln e Atit ton, Jahuvah. Me Modelin Biblik Gjeocentrik t refuzuar, krkohej nj shpjegim i ri. Nj glob Toka, orbita e saj e diellit pr miliona milje do vit, mbretri t pakufizuara t hapsirs me miliarda galaktika secili i prbr nga miliarda yje me bot t panumrta.

  E gjith kjo u b e nevojshme pr t shpjeguar Modelin e ri Heliocentrik t universit dhe njerzimi pr nj koh t shkurtr humbi rndsin e tij hyjnore.

  M pas, u krijua nj mjedis brenda t cilit shkrimet e arls Darvinit gjeti nj audienc t hapur. Nj shkenc e tregoi Bibln gabim; prmuesi m pas u largua nga djemt e saj fetar t gjith s bashku. do gj u b e mundur papritur, nuk kishte asgj mbi pyetjet, duke prfshir mnyrn se si Toka dukej se shfaqej n pafundsin e hapsirs me gjithka tjetr dhe ekzistenca e jashttoksorve.

  Teoria e Big Bengut(Shprthimit T Madh) sht [sot] shpjegimi kryesor se si filloi universi.

  N mnyrn m t thjesht, ai flet pr universin si e njohim ne, duke filluar me nj singularitet t vogl, m pas duke u fryr n kozmos gjat 13.8 miliard viteve t ardhshme q ne e dim sot. Prifti Andrew Pinsent mban diploma t avancuara n Teologji nga Universiteti Papnor Gregorian n Rom, si dhe nj doktoratur n fizikn e grimcave nga Oksfordi.

  N janar 2015, ai shkroi 'T jesh edhe prift dhe nj ish fizikan i grimcave n CERN, shpesh m krkohet t mbaj fjalime mbi besimin dhe shkencn.

  Shum shpesh t rinjt m bjn pyetjen e mposhtme: "Si mund t jesh prift dhe t besosh n Big Bang?"

  Pr t ciln jam i knaqur t'i prgjigjem: "Ne e shpikm! Ose m sakt, Prifti Georges Lematre shpiku teorin q sot quhet "Big Bang" dhe t gjith duhet t din pr t."

  Autori i Teoris s Big Bengut nuk ishte askush tjetr vese prifti i trajnuar nga jezuitt Georges Lematre.

  M 28 tetor 2014 Sarah Kerr raportoi.

  Duke folur me antart e Akademis Papnore t Shkencave, "Papa tha se sht e mundur t besosh n t dyja, kmbngulja q Zoti ishte prgjegjs pr Big Bengun nga i cili evoluoi e gjith jeta.'

  Ndiqni nga shkaku n pasoj:

  1. Pa nj tok rruzullore q rrethon diellin npr skajet e largta t hapsirs, ne nuk kemi BIG BANG.
  2. Pa Big Bengun, ne nuk kemi Evolucion.
  3. Pa evolucion, ne kemi m shum gjasa t pranojm krijimin si nj akt e dizajnit inteligjent nga nj KRIJUES HYJNOR.

  Kisha Katolike Romake, n fakt, e pranon evolucionin.

  Pranimi i evolucionit dhe ligjit t tij integral t "mbijetess s m t fortit", shkaktoi gjakderdhjet e shekullit t 20-t, n t cilat miliona humbn jetn.

  Studiues t shumt kan krijuar lidhje t padiskutueshme midis Vatikanit dhe Partis Naziste.

  Pavarsisht nga niveli i bashkpunimit midis Vatikanit dhe nazistve, ajo q ndodhi pas Lufts s Dyt Botrore sht edhe m domethnse.

  Operacioni Paperclip kontrabandoi qindra shkenctar nazist, duke prfshir oficert e lart SS n gjyq pr krime lufte, n Shtetet e Bashkuara pr prdorim n garn hapsinore t Lufts s Ftoht t Ameriks. Njri prej tyre, antart e partis naziste, Wernher von Braun, u promovua n krye t Qendrs s Fluturimit Hapsinor t NASA-s Marshall.

  “Nn operacionin Paper Clip, rreth 350 shkenctar gjerman dhe ish-agjent t inteligjencs iu dhan viza dhe pun t paguara mir. Shum nga ata shkenctar kishin t kaluar t dyshimt.

  Vet Braun kishte qen nj antar aktiv i Partis Naziste dhe kolegu i tij n NASA, Dr. Hubertus Strughold, nj specialist i mjeksis s aviacionit, kishte kryer eksperimente mbi t burgosurit e kampeve t prqendrimit."

  Qllimi i ksaj ndrmarrje masive dhe t paligjshme duket se ka qen pr krijimin e nj autoriteti mbarbotror pr t gjitha gjrat q kan t bjn me hapsirn dhe astronomin.

  NASA u b fytyra publike e hapsirs.

  Ajo ka vepruar prej kohsh si nj front q siguron nj bot t paditur me pseudoshkenc, legjitimuar nga mbshtetja e qeveris amerikane. NASA sht monopoli i saj. Ai kontrollon shprndarjen e informacionit publik mbi astronomin ndrsa fsheh fakte q nuk dshiron q publiku t'i dij.

  Ndrsa shum vende dhe universitete kan observator, gjithmon jan deklaratat, fotografit dhe zbulimet e NASA-s q bjn titujt kryesor t lajmeve. Me NASA n krye pr rrjedhn e informacionit astronomik pr publikun, duket se Vatikani ka mbetur nj lojtar qendror n astronomin vrtet t sakt duke mos u lshuar n publik.

  Pr qindra vjet, Vatikani ka pasur m shum teleskop dhe observator se do organizat, universitet privat apo qeveri.

  NASA dhe Vatikani zotrojn s bashku LUCIFER, teleskopin dylbi m t madh n bot.

  Sipas faqes zyrtare t Vatikanit, Observatori i Vatikanit sht nj nga institutet m t vjetra astronomike n bot.

  E megjithat... ku jan fotografit? Ku jan njoftimet e lajmeve t zbulimeve t fundit?

  far kan br saktsisht astronomt jezuit gjat 500 viteve t fundit?

  Vetm ata e din .... Publikimi publik i informacionit t NASA-s, duke promovuar iden e nj universi n zgjerim, pra gjithnj e m t madh, me prmasa t pakuptueshme ka uar n supozimin se duhet t ket jet aliene n planet t tjer.

  N fund t fundit, nse Big Bengu prodhoi jet n tok, pse jeta inteligjente nuk mund t kishte evoluar diku tjetr?

  N kombinim me Hollywood-in dhe zhanrin e fantashkencs, NASA ka krijuar nj mjedis n t ciln kontakti me format e jets jashttoksore sht edhe i frikshm, por edhe i dshirueshm.

  Nj libr i kohve t fundit mund t mbaj elsin pr t kuptuar hapat e fundit n kt komplot t gjat pr t mashtruar brezin e fundit. Autort Tom Horn dhe Chris Putnam, koht e fundit botoi nj libr befasues n t cilin ata pretendonin Vatikanin krkon n mnyr aktive jet jashttoksore me teleskopin e tyre t ri LUCIFER.

  Libri, Exo-Vaticana: Petrus Romanus, Projekti LUCIFER, dhe plani mahnits i Vatikanit pr ardhjen e nj Shptimtari Alien, pohon se Vatikani sht duke pritur pr nj Shptimtar jashttoksor.

  N hulumtimin e librit t tyre, "Horn dhe Putnam iu dha leja pr t vizituar observatorin n malin Graham, i cili pret teleskopin e teknologjis s avancuar t Vatikanit (VATT), n shtator 2012. “Jo vetm q ishin n gjendje t diskutonin studimin e hapsirs s thell me astronomt jezuit atje, por ata gjithashtu fituan akses tek nj [nga] astronomt m t mir t Vatikanit n Rom.

  "Horn tha vllai Guy Consolmagno, i cili sht quajtur edhe astronomi papal, u tha autorve disa informacione befasuese gjat pes intervistave. “Thot ai pa krkuar falje se shum shpejt kombet e bots do ti kthejn syt nga alient pr shptimin e tyre”, tha Horn.

  “Consolmagno gjithashtu u dha autorve dokumente private t Vatikanit, t cilat zbulojn shum nga t menduarit t teologve dhe astronomve t nivelit t lart brenda Kishs. “Horn tha se kto dokumente tregojn se ata besojn se s shpejti do t na vizitoj nj shptimtar i huaj nga nj bot tjetr."

  Kto deklarata nuk jan aq tronditse kur Vatikani po evoluon gjithnj kuptohet qndrimi ndaj shkencs dhe hapsirs. M 12 maj 2014, Papa Franesku shprehu nj gatishmri pr t pagzuar jashttoksort q tregonin nj dshir pr pagzim.

  Ndrsa komenti ishte qartsisht i paqart, ai bri titujt ndrkombtar duke knduar: "Papa i ftoht sht aq i lezetshm sa sht i gatshm t pagzoj marsian!"

  Efekti neto, e hoqi iden nga fantashkenca dhe e transferoi at n fushn e mundsis. Duke folur pr t sikur t ishte e mundur, lind mendjet m t msuara me konstruktin.

  Pasi Vatikani priti nj konferenc pes-ditore mbi jetn jashttoksore, Prifti katolik, Jonathan Morris, u shfaq n Fox News (SHBA) pr t'iu prgjigjur disa pyetjeve.

  Si do t ndryshonte ather msimet e kishs? Nse mendoni pr nj moment, nse prcaktoni se atje ka nj jet jashttoksore. Epo, nj gj do t ishte magjepsse do t ishte jo vetm jet jashttoksore, por nse do t ishit forma jete inteligjente jashttoksore, kjo do t na bnte patjetr t ktheheshim dhe t themi: "Ndoshta kuptimi yn i t vrtetave t prhershme duhet prditsuar." Tani, mnyra se si e shikojm sht kjo: nuk ka t bj nse Zoti ishte apo jo Krijuesi, por m tepr se si Ai krijoi. Nuk sht shtja nse mkati fillestar, kjo sht historia e Adamit dhe Evs, sht e vrtet apo jo, por t kuptuarit ton se si ndodhi kjo. Pra, po rritet n t kuptuarit ton e t vrtetave t prhershme. Un mendoj se ky sht nj shpjegim interesant atje dhe mendoj gjithashtu nse ata ishin t vendosur Ati, do t kishte nj trmet, apo jo? Do t ishte dhe veanrisht nse Vatikani do t prfshihej n pranimin e tij.

  Vnia n pikpyetje e kozmologjis s toks, shpesh on n dyshimin e njerzve pr Shkrimin dhe Autorin e tij dhe prgatit rrugn pr mashtrimin drrmues t profetizuar n Kapitullin 9 t Zbuless.

  M hert u tha: Hierarkis katolike iu paraqit nj mundsi e prkryer pr t hedhur bazat q nj mashtrim global t arrij kulmin n gjeneratn e fundit.

  Qllimi pr kt mashtrim t ndrlikuar, me shum shtresa sht t mashtroni masat e bots dhe t krijoni nj rezultat t dshiruar.

  Pr ta futur botn n nj Fe t bashkuar Nj Botrore: me papn q mbretron suprem, djalli do t krijoj nj PROBLEM.

  Ky problem mes qytetarve t toks do t krkoj nj ZGJIDHJE. ZGJIDHJA do t ket nj rezultat t paracaktuar.

  Krijuesi yn i menur ka zbuluar kt kulm t mashtrimit n Zbulesn 9:

  "Dhe engjlli i pest i ra zhurms dhe pash nj yll q binte nga qielli n tok: dhe atij iu dha elsi i humners."
  "Dhe ai hapi gropn pa fund, dhe nga gropa doli nj tym, si tymi i nj furre t madhe; dhe dielli dhe ajri u errsuan nga tymi i grops.
  "Dhe nga tymi doln karkaleca mbi tok dhe atyre iu dha pushtet, si kan fuqi akrepat e toks. “Dhe u urdhrua q t mos i bjn dm barit t toks, as ndonj gj t gjelbr, as ndonj pem; por vetm ata burra q nuk kan vuln e [Zotit] n ball.
  “Dhe atyre iu dha q t mos i vrisnin, por t mundoheshin pes muaj, dhe mundimi i tyre ishte si mundimi i nj akrepi kur godet nj njeri.
  "Dhe n ato dit njerzit do t krkojn vdekjen, por nuk do ta gjejn; dhe do t dshirojn t vdesin, dhe vdekja do t ik prej tyre... dhe fuqia e tyre ishte t lndonin njerzit pes muaj.
  "Dhe kishin mbi ta nj mbret, q sht engjlli i humners, emri i t cilit n gjuhn hebraike sht Abaddon, por n gjuhn greke ka emrin Apollyon.
  elsi pr t zhbllokuar kt profeci gjendet n frazn "grop pa fund" nga fjala greke abussos prkthyer gjithashtu "thell".

  N Luka 8:31, demont u lutn t drgoheshin n derrat n vend q t ktheheshin n grop pa fund.

  Njlloj si fjala angleze abyss. Ylli i rn nga qielli i referohet Satanait dhe kur i jepet elsi i grops pa fund, ai lshon nj luzm demonsh n tok
  duke u shfaqur si nj pushtim i huaj nga hapsira, Mjerimi i Par.

  Zgjidhja do t jet e paracaktuar dhe nn kontrollin e drejtprdrejt t vet Satanit.

  Franesku, Papa VIII dhe i fundit hap prpara pr t negociuar kt paqe t plot. Nj jezuit, ai ka rn nn kontrollin e drejtprdrejt t demonve
  me an t ushtrimeve shpirtrore t Ignatius Loyola.

  Franesku sht siguruar m par se ka lidhje simpatike me t gjitha fet.

  Kshtu, do t jet zgjedhja logjike si prfaqsues i njerzimit pr t vendosur nj traktat paqeje me kta pushtues nga hapsira.

  Ky traktat:

  1. Prfundon luftn saktsisht 150 dit pas fillimit t saj
  2. Vendos papn n krye t Rendit t Ri Botror si prfaqsues i njerzimit. 3. Vendos papn si shptimtar t njerzimit n krye t nj Rendi dhe feje t re, t unifikuar Nj Botrore

  Si shptimtar i bots, Papa do t jet n nj pozicion t prsosur pr t vendosur nj dit t prbashkt luftanijeje pr t gjith, t dieln, e llogaritur nga kalendari gregorian papal.

  Ky bashkim nn nj qeveri dhe nj fe do t duket logjik atyre q dshirojn m shum t ken nj paqe tradhtare n nj bot mkatare sesa t jetojn si sht mnyra e Krijuesit t tyre q sjell jetn e prjetshme. Kta duan vetm nj rrugdalje t leht dhe do t bashkohet dhe do t zbatoj Teokracin e Re Nj Botrore t Satanait.

  T gjith krert e shteteve do t'ia dorzojn sovranitetin e tyre Paps, ashtu si shprehet qart Shkrimi.

  Dhe dhjet brirt q pe jan dhjet mbretr, t cilt nuk kan marr ende mbretri; por merrni pushtetin si mbretr nj or me bishn. Kta kan nj mendje, dhe do t'i japin fuqin dhe forcn e tyre bishs.' .

  Kjo sht ngjarja q fillon luftn prfundimtare midis forcave t s mirs dhe t keqes.

  Nn krcnimin e agresionit t vazhdueshm jashttoksor, popujt e Toks do t bashkohen pr t br luft t pamshirshme kundr t gjith atyre q mbshtesin t vrtetn biblike.

  Ata pak t ndrgjegjshm q e vendosn fjaln e Zotit mbi t gjitha mandatet toksore do t shihen si renegat. Liria fetare individuale do t sakrifikohet pr nj siguri t premtuar, por t fundme - John Quincy Adams.

  “sht m mir pr disa t famullis, do t argumentohet se sa e gjith bota t zhytet. n vuajtje-nn agresionin e vazhdueshm t huaj."

  Kur u hap vula e pest:

  Gjoni "pa nn altar shpirtrat e atyre q u vran pr fjaln e [Jahuwah], dhe pr dshmin q ata mbajtn; dhe ata brtitn me z t lart, duke thn:

  Deri kur, o Zot, i shenjt dhe i vrtet, nuk do t gjykosh dhe nuk do t hakmerresh mbi ta pr gjakun ton q banojn n tok?" Prgjigjja e dhn sht e uditshme dhe paralajmron prndjekjen e fort q do t vij mbi t drejtt nn Mjerimin e Par.

  Gjat asaj kohe shum do t martirizohen pr besimin e tyre pasi ata refuzojn t bashkohen me botn e lig pr t adhuruar n nj dit q i bn nder shejtanit, mashtruesit t madh.

  “Dhe secilit prej tyre iu dhan rroba t bardha dhe iu tha q t pushonin edhe pr pak koh, derisa t prmbushen edhe shrbtort e tjer dhe vllezrit e tyre, q do t vriteshin si ishin ata".

  Pr 500 vjet ky konspiracion jezuit ka msuar historin e nj toke globi duke rrotulluar vet diellin duke u rrotulluar rreth qendrs s nj galaktike t madhe e cila gjithashtu shpejton me mbi miliarda galaktika n hapsirn e pakufishme.

  Brenda ksaj sfere t pamas sigurisht q ka lloje t tjera t jets inteligjente q banojn halle t tjera, kto gnjeshtra arrijn kulmin me pushtimin e t huajve t profetizuar n Zbulesn 9. Akti prfundimtar do t ndodh kur Franesku si prfaqsues i Satanit merr udhheqjen e bots ndrsa negocionte nj traktat paqeje n emr t racs njerzore me engjjt e rn.

  Ather, Satani do t ket arritur qllimin e tij t dshiruar prej kohsh pr t sunduar Tokn.

  Mjerimi i Par zbulon sekuencn hapse t ngjarjeve n fund t lojs s Satanait pr t mashtruar botn.

  Kta engjj t kqij si jashttoksor do t ken nj pamje t dallueshme dhe do t nis nj sulm t tmerrshm n tok q do t zgjas pr 150 dit fjal pr fjal.

  Borit jan njkohsisht nj paralajmrim solemn dhe nj ftes e mshirshme.

  Ata paralajmrojn se sprova do t mbyllet s shpejti dhe do t'i ftoj t gjith n tok t pranojn dhuratn falas t jets s prjetshme t Jahuvait.

  Ata q ua vn veshin paralajmrimeve t borive tregojn me mirnjohjen e tyre t dashur duke jetuar n prputhje me vullnetin e Jahushuas dhe jan n bindje ndaj t gjitha krkesave t ligjit t Tij hyjnor, duke prfshir Urdhrimin e Katrt. Borizat jan dhurata t dashura ktyre shenjtorve t gjall t Jahuve, t cilt pas mbylljes s provs qndroni n syt e nj Elohim t Shenjt pa ndrmjets.

  Pothuajse 2000 vjet m par shum prpara se t shfaqej nj katolik romak apo jezuit, kjo seri ngjarjesh ishte parathn. A nuk sht paranjohja e mahnitshme e Atit ton forco vrtet besimin ton, t drejtt do t'i shohin borit t shpalosen si u profetizua dhe guximi i tyre forcohet. Ata udhhiqen n mnyr m t qndrueshme t mbshteten n premtimet e atij q nuk mund t gnjej.

  Ne e dim se pushtimi i alienve sht problemi i prodhuar.

  Natyrisht, nj prfaqsues i njerzimit do t zgjidhet pr t negociuar nj traktat paqeje me kta pushtues.

  Pr shekuj me radh, jezuitt kan punuar pr t bindur racn njerzore se bota sht e rrumbullakt.

  Ky pap jezuit bashkon njerzimin n turp, t gjith nn nj qeveri dhe nj fe, askush prej t cilve nuk do ta njoh kurr bukurin e jets s prjetshme dhe kjo shum afr ardhjes s dyt t Jahushuas, Mesia e bots. Pastaj Papa Franesku qndron prpara atyre q kan mbetur n tok
  si dashamirs i tyre kryesor. E vrteta sht nj pushtim jashttoksor nuk sht e mundur brenda nj toke t mbyllur. Askush nuk do t binte n kt iluzion me nj kuptim t qart nga shkrimet e shenjta dhe me nj kuptim t sakt shpirtror t shtrirjes s toks son dhe t universit t Jahuwah-ut.

  Njerzit q e din t vrtetn do t kuptonin shpejt do jashttoksor q shfaqet n sistemin ton t mbyllur ather duhet t jen demon. Dhe do prpjekje pr t vendosur n krye Papn e nj feje t vetme botrore do t dshtonte dukshm.

  Papa nuk do t pranohej kurr si shptimtari i racs njerzore n nj traktat paqeje t ndrmjetsuar me demont.

  Masat do ta shihnin Franeskun duke bashkpunuar me engjjt e rn dhe do t largoheshin prej tij me neveri dhe megjithat, Mjerimi i Par sht vetm fillimi, vetm zbraztia e hapjes n kt kulm t epokave.

  Ai hedh themelet pr nj mashtrim edhe m t madh q do t pasoj shpejt m pas.

  Sigurohuni q t shikoni videon e radhs n kt seri.

  Kryevepra e djallit: Ardhja e dyt e falsifikuar!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 08-05-2023 m 13:11

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Dokumentari: Historia e humbur e toks s shesht

  Nje tjeter video..


 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Dokumentari: Historia e humbur e toks s shesht

  nj eksperiment i cili hedh poshte teorin e terrapiattistve sht si vijon:

  1. Zgjidhni dy pikat n Tok q jan t largta rreth 10,000 km nga njra-tjetra. Mund t zgjidhni nj pik n qytetin e Sidnejit n Australi dhe nj pik n Limn e Peru.

  2. Instaloni nj teleskop t fuqishm n seciln pik dhe pajiseni me nj nivel t precizionit pr t siguruar q t dy teleskopt t jen nn nj qndrim t sakt.

  3. Sinkronizoni orologjet atomike n seciln pik.

  4. Prdorni teleskopt pr t pozicionuar dhe fokusuar mbi nj yll t largt n t njjtn koh t sakt. Yjet duhet t jen t vendosura afr ekliptiks, e cila sht plani i orbite s Toks rreth Diellit.

  5. Matni kndin midis yllit dhe horizontit n seciln pik duke prdorur nj mjete t sakt matjeje.

  6. Nse Toka sht e plosht, kndi midis horizontit dhe yllit duhet t jet i njjt n t dy pikat. Nse Toka sht sferike, kndi do t ndryshoj n seciln pik, n mnyr q t prshtatet me kurvn e siprfaqes s Toks.

  Nse kndet jan t ndryshme, kjo do t konfirmonte me bindje se Toka sht sferike dhe jo e pjatezuar. Ky eksperiment do t krkonte disa pajisje t shtrenjta, si teleskop t fuqishm dhe ore atomike, por mund t realizohet me nj buxhet nn € 10,000.

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Dokumentari: Historia e humbur e toks s shesht

  Nje tjeter video:


 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Dokumentari: Historia e humbur e toks s shesht

  Ktu jan disa prova t tjera t shkencs q tregojn se Toka sht sferike:

  1. Observimi i rrezeve t diellit. Kur dielli ngrihet n horizont, rrezet e diellit shfaqen t aplatizuara nga perspektiva. Por nse vzhgojm diellin nga lart, rrezet e diellit shfaqen t drejta dhe paralele, q sugjeron se Toka sht sferike.

  2. Eclipsat e hns. Kur ka nj ecilps hnor, hna krijon nj hije t kthjellt n Tok. Nse krkoni, do t vreni se kjo hije sht rrethore. Kjo mund t shpjegohet vetm nse Toka sht sferike.

  3. Gjurmt e anijes. Kur nj anije largohet nga nj port, ajo duket se zhduket n horizont. Por nse e vzhgojm anijen me nj teleskop, ajo do t duket se ngrihet gradualisht nga uji. Kjo ndodh sepse distanca midis anijes dhe horizontit rritet me rritjen e lartsis, q mund t shpjegohet vetm nse Toka sht sferike.

  4. Fotosfera e Toks. Nasa ka publikuar shum fotografi t Toks nga kozmosi q tregojn se ajo sht sferike. Kto fotografi jan br nga satelit dhe antar t ekipit astronautik, dhe tregojn qartsisht formn sferike t Toks.

  Kto jan vetm disa prova t shkencs q tregojn se Toka sht sferike. Ka shum prova t tjera q mund t prdoren pr t dshmuar kt teori, dhe shumica e komunitetit shkencor pajtohen se Toka sht sferike.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 04-05-2023, 16:31
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-05-2016, 10:47
 3. Sekreti i nj barku t shesht: kripa
  Nga Xhuxhumaku n forumin Bukuri dhe estetik
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 19-10-2013, 19:24
 4. Toka e sheshte
  Nga Isomer937 n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-07-2009, 14:53
 5. Zaptimi i tokes tokes nga pushtetaret
  Nga Maars n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 16-03-2009, 07:36

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •