Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Djali i George Soros hyn e del në Shtëpinë e Bardhë në Uashington si në shtëpinë e tij

    Djali i George Soros që shënon qasje të lehtë në Shtëpinë e Bardhë, tregojnë të dhënat

    Nga Rich Calder dhe Matthew Sedacca

    Emri:  newspress-collage-26466432-1680957141841.jpg

Shikime: 110

Madhësia:  33.7 KB
    Alexander Soros, djali i manjatit miliarder George Soros, është bërë në heshtje një "ambasador" de-fakto i Shtëpisë së Bardhë.

    Djali i miliarderit George Soros është bërë në heshtje një "ambasador" de-fakto i Shtëpisë së Bardhë, duke bërë të paktën 14 vizita atje në emër të mbretit të ekstremit të majtë që kur presidenti Joe Biden mori detyrën, tregojnë të dhënat e rishikuara nga The Post.

    Alexander Soros – një grumbullues fondesh pjellor demokratik në të drejtën e tij që pëlqen të mburret për marrëdhëniet e tij me liderët botërorë në mediat sociale – shënoi të paktën një duzinë takimesh me zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë në vitin 2022 , sipas regjistrave të vizitorëve të Shtëpisë së Bardhë të përditësuar së fundmi. Soros, 37 vjeç, gjithashtu mori pjesë në dy konfeksione të tjera atje në fund të vitit 2021, tregojnë të dhënat.

    Udhëtimet e tij të fundit përfshijnë vizitën më 1 dhjetor me këshilltaren e atëhershme të personelit të Shtëpisë së Bardhë, Nina Srivastava, e cila ka punuar gjithashtu në fushatën presidenciale të Biden, tregojnë regjistrat.

    Më vonë atë mbrëmje. i riu Soros ishte një nga 330 personat që morën pjesë në një darkë të bollshme shtetërore në Lëndinën Jugore të Shtëpisë së Bardhë të organizuar nga presidenti dhe Zonja e Parë Jill Biden duke nderuar presidentin francez Emmanuel Macron dhe gruan e Macron, Brigitte.

    Një ditë më vonë, Alexander Soros – i cili kryeson rrjetin e fuqishëm liberal të dhënies së granteve Fondacionet e Shoqërisë së Hapur të themeluar nga babai i tij – u takua me Këshilltaren e Këshilltares së Presidentit Mariana Adame dhe Zëvendës Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare Jonathan Finer, tregojnë të dhënat.

    Emri:  NYPICHPDPICT000005627327.jpg

Shikime: 1056

Madhësia:  52.9 KB
    Alexander Soros mori pjesë në një darkë shtetërore në lëndinën jugore të Shtëpisë së Bardhë për të nderuar presidentin francez Emmanuel Macron.
    Alexander Soros


    Takimet e tij të mëparshme në Shtëpinë e Bardhë përfshinin takime të mëparshme me Adamin më 14 tetor; Srivastava më 14 shtator; Më gjobë më 15 dhjetor 2021 dhe 6 tetor dhe 15 shtator të vitit të kaluar, sipas të dhënave.

    Soros pati gjithashtu takime me Kimberly Lang, në atë kohë asistente ekzekutive e Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare, më 6 tetor; dhe ish-këshilltarja e Klain Madeline Strasser më 29 tetor 2021 dhe 22 prill 2022.

    Është e paqartë se çfarë është diskutuar në takime dhe Shtëpia e Bardhë nuk ka kthyer mesazhe.

    Mike Howell, drejtor i Projektit Mbikëqyrës në Fondacionin e Trashëgimisë Konservatore, tha se qasja e lehtë e Sorosit të ri në Shtëpinë e Bardhë është shqetësuese duke pasur parasysh se familja Soros tashmë "i ka bërë dëme të jashtëzakonshme vendit tonë".

    "Axhenda e Sorosit është ajo e vdekjes dhe shkatërrimit në emër të kufijve të hapur dhe përfundimit të qytetërimit perëndimor," tha ai. “Administrata Biden dhe lëvizja e prokurorëve mashtrues mund të jenë blerja [e saj] më e dëmshme në Amerikë deri më sot.”

    Ndikimi i familjes Soros mbi politikën e Shtëpisë së Bardhë nuk ka qenë kurrë më i fortë, sipas Matt Palumbo, autor i "Njeriu prapa perdes: Brenda rrjetit sekret të George Soros".

    “Në të gjithë Shtëpinë e Bardhë, ka një strehë të Soros-it diku dhe djali i tij është ambasadori i ri i babait të tij,” tha Palumbo për The Post.

    Të dhënat e Shtëpisë së Bardhë tregojnë një listë të gjerë të takimeve të Soros me zyrtarë të lartë:

    12/2/2022: Mariana Adame, Këshilltare e Këshilltarit Steve Ricchetti
    12/2/2022: Jon Finer, Zëvendës Këshilltar i Sigurisë Kombëtare
    12/1/2022: Darka shtetërore në lëndinën jugore për presidentin francez Emmanuel Macron, e ndjekur nga Presidenti Biden
    12/1/2022: Nina Srivastava, këshilltare e shefit të atëhershëm të shtabit Ron Klain
    14/10/2022: Mariana Adame, Këshilltare e Këshilltarit Steve Ricchetti (x2)
    10/6/2022: Jon Finer, Zëvendës Këshilltar i Sigurisë Kombëtare
    10/6/2022: Kimberly Lang, Asistente Ekzekutive e Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare
    15.9.2022: Jon Finer, Zëvendës Këshilltar i Sigurisë Kombëtare
    14.9.2022: Nina Srivastava, këshilltare e shefit të atëhershëm të shtabit Ron Klain (x2)
    4/22/2022: Madeline Strasser, këshilltare e shefit të atëhershëm të shtabit Ron Klain
    15.12.2021: Jon Finer, Zëvendës Këshilltar i Sigurisë Kombëtare
    10/29/2021: Madeline Strasser, këshilltare e shefit të atëhershëm të shtabit Ron Klain

    Pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, ekipi i tranzicionit i Biden u mbush me liberalë të lidhur me rrjetin e Soros dhe kabineti i Biden ishte gjithashtu i armatosur me besnikë të Sorosit, tha Palumbo.

    Emri:  NYPICHPDPICT000009346702.jpg

Shikime: 353

Madhësia:  29.1 KB
    Alexander Soros, i parë këtu me ish-presidentin Barack Obama, shënoi 14 takime në Shtëpinë e Bardhë në pak më shumë se një vit.


    Ata përfshinin Klain, një anëtar bordi i krahut lobues të Qendrës për Progresin Amerikan të financuar nga Soros, një institut kërkimor liberal që shtyn të drejtat e abortit, politikat e ndryshimeve klimatike dhe shkaqe të tjera.

    George Soros zakonisht përpiqet të mbajë një profil më të ulët, duke ushtruar ndikim duke dhuruar nën radar për kandidatët majtas dhe duke shpërndarë para për kauza liberale përmes Fondacioneve të tij të Shoqërisë së Hapur dhe organizatave jofitimprurëse që ai themeloi, të cilat kanë dhënë më shumë se 32 miliardë dollarë në mbarë botën që nga viti 1984 në faqen e tij të internetit.

    92-vjeçari me origjinë hungareze, kohët e fundit është vënë nën kritika të reja nga konservatorët që e lidhin atë me problemet ligjore të ish-presidentit Donald Trump.

    Ata tregojnë për plakun Soros që dhuroi 1 milion dollarë në 2021 për komitetin e veprimit politik të krahut të majtë, Color of Change, i cili mbështeti Alvin Bragg, avokatin e qarkut të Manhattanit, i cili mblodhi jurinë e madhe që paditi Trump në fund të muajit të kaluar për akuza penale për një heshtje të supozuar. pagesa me para.

    Soros – pagesa e të cilit për Color of Change ishte pjesë e një përpjekjeje më të madhe për të financuar një revolucion të drejtësisë penale që synon shfuqizimin e lirimit me kusht dhe heqjen e financimit të policisë – ka mohuar mbështetjen e drejtpërdrejtë të fushatës së Bragg-ut apo edhe njohjen e DA-së së butë ndaj krimit.

    Politikat e Aleksandër Sorosit janë shumë më tepër një libër i hapur sesa i babait të tij.

    Sorosi më i ri ka dhuruar individualisht më shumë se 11 milionë dollarë për komitetet e veprimit politik majtas që nga viti 2010 – duke përfshirë 2 milionë dollarë në 2018 për PAC-në e shumicës së Senatit mbi të cilin udhëheqësi i shumicës Chuck Schumer (D-NY) ka ndikim të madh, tregojnë të dhënat.

    Një përmbledhje e faqes së tij në Instagram e tregon atë duke vizituar Schumer të paktën nëntë herë që nga viti 2018 dhe pozon me ish-kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi (D-Kaliforni) tetë herë.

    Emri:  NYPICHPDPICT000009346707.jpg

Shikime: 1004

Madhësia:  56.7 KB
    Alexander Soros mburret për marrëdhëniet e tij me liderët botërorë dhe zyrtarë të tjerë të zgjedhur në mediat sociale, përfshirë ish-kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.

    Llogaria thekson gjithashtu fotot e tij me babanë e tij, si dhe me ish-presidentin Barack Obama, zëvendëspresidenten Kamala Harris dhe demokratë të tjerë të shquar në mbledhjet e fondeve që ai organizoi ose ngjarje të tjera.

    Shënimi i 14 takimeve në Shtëpinë e Bardhë në pak më shumë se një vit sugjeron që Sorosi i ri ka "një ndikim të jashtëzakonshëm politik në administratën e Bidenit" duke rivalizuar aksesin e lehtë vetëm disa të përzgjedhur siç ka presidenti i Federatës Amerikane të Mësuesve Randi Weingarten, tha Tom Fitton, president i grupi mbikëqyrës ligjor konservator Judicial Watch.

    George Soros po ndjek një "axhendë agresive mjedisore", nisma për kufijtë e hapur dhe kauza të tjera të së majtës ekstreme të dashura për të, shtoi Fitton.

    Emri:  NYPICHPDPICT000009346704.jpg

Shikime: 942

Madhësia:  54.4 KB
    Soros më i ri ka dhuruar individualisht më shumë se 11 milionë dollarë për komitetet e veprimit politik të majtë që nga viti 2010.


    “Mos u hutoni nga emri i Aleksit në regjistrin e vizitorëve; është një përfaqësues i Xhorxh Soros me të cilin po kërkojnë të takohen në Shtëpinë e Bardhë Biden...Ai është ende duke kërkuar, janë paratë e tij, themelet e tij,” këmbënguli Fitton.

    Por është Aleksandri ai që është më i gatshëm nga pesë fëmijët e plakut Soros për të udhëhequr përfundimisht rrjetin politik dhe filantropik shumëmiliardë dollarësh të familjes së tij, tha Scott Walter, president i institutit konservator të Capital Research Center.

    “Ashtu si babai i tij, ai pranon Shtëpinë e Bardhë dhe udhëheqësit e kongresit të gatshëm të bëjnë ofertën e familjes për çështje të tilla si krimi, imigracioni, politika zgjedhore dhe më shumë, pasi Sorosët shfrytëzojnë çdo lloj dhënieje: para për partitë, grupe të pavarura shpenzimesh. , dhe të ashtuquajturat bamirësi,” tha Walter për Washington Examiner, i cili dokumentoi fillimisht shëtitjet në Shtëpinë e Bardhë.

    “Nuk është çudi që ish-stafi dhe përfituesit e fondacioneve të tyre, grupet e donatorëve dhe dyqanet lobuese gjenden në të gjithë administratën e Biden, nga Departamenti i Shtetit deri te Këshilli i Politikave të Brendshme”.

    Një zëdhënës i Soros nuk pranoi të komentojë.


    Burimi: NY POST

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Djali i George Soros hyn e del në Shtëpinë e Bardhë në Uashington si në shtëpinë e tij

    Alex Soros kryen 8 vizita në Shtëpinë e Bardhë në disa muaj/ Mediat ironizojnë: Praktikisht jeton te Biden

    Emri:  auto_sorosbiden1704304343.jpg

Shikime: 7

Madhësia:  46.7 KB

    Mediat amerikane raportojnë se Alex Soros ka kryer të paktën 8 vizita në Shtëpinë e Bardhë duke nisur nga shkurti deri në shtator të vitit të kaluar.

    38-vjeçari ka marrë përsipër perandorinë e babait të tij, donatorit të majtë, George Soros.

    Sikur të mos mjaftonte kjo, Alex Soros dhe babai i tij janë donatorë të mëdhenj të demokratëve dhe 38-vjeçari ka kryer një seri takimesh në zyrtarët më të lartë të të majtës amerikane.

    Tom Fitton nga ‘Judicial Watch’, që ka publikuar të dhënat, tha se shumë pak njerëz kanë mundësinë që të vizitojnë kaq shpesh Shtëpinë e Bardhë për të diskutuar për politikat.

    “Kjo e bën atë një të brendshëm të Shtëpisë së bardhë. Është në interesin publik të dijë se çfarë ka biseduar Alex Soros në Shtëpinë e Bardhë të Biden”, tha ai.

    Portali konservator Off The Press, shkruan se ky numër i madh vizitash tregon se praktikisht, Alex Soros jeton në Shtëpinë e Bardhë.

    Por kjo është shqetësuese sepse ai kontrollon një perandori të parave të parave të errëta dhe të ndikimit politik, me fuqi prej miliarda dollarësh.

    Kujtojmë se Alex Soros është shumë i afërt me Edi Ramën dhe Erion Veliajn.

    Soros është akuzuar shpesh nga opozita dhe lideri i saj, Sali Berisha se ka gisht në të gjitha zhvillimet antidemokratike në vend, që nga manipulimet zgjedhore e deri te arrestimi i kreut demokrat.

    Syri

Tema të Ngjashme

  1. Reforma zgjedhore, Zëri i Amerikës dhe telefonata me Shtëpinë e Bardhë
    Nga Duke_Of_Arberia në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-02-2019, 17:29
  2. Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 18-04-2016, 16:29
  3. Obama fton ministrin Tahiri dhe jo Ramën në Shtëpinë e Bardhë
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 22-02-2015, 01:54
  4. Ceremonia e inagurimit: Obama hyn ne Shtepinë e Bardhe
    Nga Kreksi në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 22-01-2009, 21:55
  5. Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 24-11-2008, 12:57

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •