Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,325
    Postimet në Bllog
    17

    Këngëtari me famë botërore Lenny Kravitz: Ju tregoj takimin tim me praninë e Zotit!

    Takimi i Lenny Kravitz me praninë e Zotit

    Emri:  9355249829_74f7809d2d_c-e1585925179294.jpg

Shikime: 114

Madhësia:  27.1 KB

    Këngëtari dhe kantautori amerikan, Lenny Kravitz është një i krishterë i devotshëm dhe shpirtërorja e tij tejkalon jo vetëm temat shpirtërore të muzikës së tij, por edhe në jetën e tij personale.

    Në moshë të re, ai ndjeu "praninë e Zotit" kur ishte anëtar i korit prestigjioz të djemve në Kaliforni. Në një intervistë në "Oprah's Master Class: Belief Special", Kravitz foli në detaje për takimin e paharrueshëm.

    @faithtestimonies #fyp #christiantiktok #viral ♬ original sound - FaithTestimonies


    Në atë kohë, Kravitz dhe anëtarët e tjerë të korit ndoqën një program rigoroz praktik, duke u stërvitur gjatë gjithë ditës dhe natës. Trajnimi përfundimisht mori një dëm në trupin e tij.

    "U sëmura. Unë kisha grip dhe u dërgova në këtë infermieri ku ishte ky fëmijë tjetër, "tha Kravitz. "Ai dhe unë ishim në këtë dhomë së bashku për ditë të tëra, duke u kontrolluar dhe duke u përmirësuar."

    Rreth kësaj kohe, djali dhe Kravitz filluan një bisedë të thellë.

    "Ai thotë, 'A e njeh Jisu Krishtin?", tha Kravitz. Unë i thashë, 'Epo, kam dëgjuar për të, por çfarë?'

    “Ai fillon të më tregojë gjithçka për Krishtin dhe gjithë këtë shkrim të shenjtë dhe gjërat, thjesht më flet dhe më lexon,” vazhdoi Kravitz. “Është mjaft interesante sepse ju keni këta dy djem të rinj të ulur atje duke folur dhe duke bërë këtë bisedë të mrekullueshme për Zotin, dashurinë dhe Krishtin.”

    Kravitz u prek nga diskutimi me kolegun e tij anëtar të korit. Ai nuk e dinte sesi ajo bisedë do t'ia ndryshonte thellësisht jetën.

    "Nuk mund t'jua shpjegoj, por prania e Zotit ishte në dhomë," tha Kravitz. “Po flas për diçka shumë të rëndë dhe të trashë, dhe ne të dy e ndjemë atë. Ishte diçka që na ra mbi ne. Ne të dy po qanim sepse sido që të ishte kjo prani, ishte aq dërrmuese sa të godiste vetëm në shpirtin tënd… Po kalonim një përvojë me Zotin.”

    Ai moment forcoi besimin e Kravitz se Zoti është me të vërtetë kudo.

    “Shpirti, qenia, fuqia që më krijoi ishte aty me mua”, tha ai. “Nuk kisha nevojë të shkoja te askush për t'u marrë me Zotin. Ishte pikërisht aty. Ishte një përvojë personale.”

    Ai moment i ka mbetur gjatë gjithë jetës së tij dhe besimi i tij është forcuar me kalimin e viteve.

    Kravitz gjithashtu u zotua të qëndronte beqar për vite me rradhë. Megjithëse Kravitz u takua me një numër grash të profilit të lartë në Hollywood, ai vendosi se duhej t'i ngadalësonte gjërat dhe të priste derisa ta gjente atë. I njohur më parë për stilin e jetës së tij në Rock Star dhe shthurjen, ai tha në regjistrim në vitin 2005 se do të priste deri në martesë për të bërë seks përsëri.

    “Është vetëm një premtim që kam bërë derisa të martohem,” shpjegoi ai. “Aty ku jam unë në jetë, gratë duhet të vijnë me diçka tjetër, jo vetëm trupin, por mendjen dhe shpirtin. Zakonisht i nxjerr jashtë, por kjo është ajo që do të jetë. Po shikoj pamjen e madhe.”

    Beqaria ishte mjaft e rëndësishme për të, saqë albumi dhe turneu i tij muzikor It Is Time for a Love Revolution promovuan mesazhin e pastërtisë deri në martesë. Një tjetër fakt interesant? Një nga këngët e tij më të njohura "A do të jesh rruga ime?" është për Jisuin?

    Burimi: BeliefNet
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 11-04-2023 më 00:16

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: Këngëtari me famë botërore Lenny Kravitz: Ju tregoj takimin tim me praninë e Zotit!

    Lenny Kravitz është një këngëtar, autor këngësh, aktor dhe muzikant me famë botërore, i cili është aktiv prej viteve 1980. Kravitz lindi më 26 maj 1964 në Njujork, në një familje me prejardhje nga Bahamas dhe Rusia. Ai filloi të luajë muzikë në moshën 3 vjeçare dhe në adoleshencë u ndal i perqendruar në luajtjen e gitarrës, basit dhe baterisë.

    Në vitin 1989, Kravitz nxori albumin e tij të parë "Let Love Rule", i cili shënoi debutimin e tij në muzikën pop / rock. Kravitz u bë shumë i njohur në vite dhe nxiti suksesin me këngën "It Ain't Over 'Til It's Over" dhe "Are You Gonna Go My Way".

    Në karrierën e tij, Kravitz ka fituar shumë çmime muzikore të ndryshme, si Grammy Award, MTV Video Music Awards dhe Brit Awards. Ai gjithashtu ka luajtur në disa filma, duke përfshirë "The Hunger Games" dhe "The Butler", dhe ka lënë gjurmë në modën dhe stilin e rrobave.

    Kravitz është një mbështetës i shumë kauzave të ndryshme, përfshirë mbrojtjen e mjedisit dhe të drejtat e njeriut. Ai ka një fëmijë me ish-gruan e tij, aktoren Lisa Bonet, dhe ka qenë i lidhur me njerëz të tjerë të famshëm si Madonna, Nicole Kidman dhe Vanessa Paradis në të shkuarën.

    Në përgjithësi, Lenny Kravitz është një artist që ka bërë një ndikim të madh në botën e muzikës dhe artit, duke mbajtur një prani të fortë në skenën botërore për më shumë se tre dekada.

    Kravitz është i njohur për besimin e tij të krishterë dhe për spiritualitetin e tij të thellë që është reflektuar në muzikën e tij dhe në gjithë jetën e tij personale. Ai ka pohuar se besimi i tij në Perëndinë është një pjesë shumë e rëndësishme e jetës së tij dhe se ai kërkon të jetojë sipas vlerave të krishtera.

    Kravitz ka thënë se muzika është një mjet për t'u përqendruar dhe për të bërë ndryshime pozitive në botë. Ai ka shkruar këngë me mesazhe shpirtërore dhe të frymëzuara, dhe ka thënë se ai dëshiron të ndihmojë njerëzit të ndjehen të ngrohtë dhe të frymëzuar përmes muzikës së tij.

    Përveç kësaj, Kravitz ka bërë punë humanitare në mbarë botën dhe ka mbështetur shumë kauza të ndryshme, përfshirë ndihmën për njerëzit e varfër, mbrojtjen e mjedisit dhe luftën kundër sëmundjeve.

    Sipas tij, besimi dhe spiritualiteti janë thelbësore për qëndrueshmërinë dhe suksesin në jetë, dhe ai ka ndikuar në shumë njerëz nëpërmjet muzikës së tij dhe veprimeve të tij të humanizmit.

Tema të Ngjashme

  1. Violinistja me famë botërore Evis Gega
    Nga NEOLK në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-03-2023, 22:11
  2. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 06-12-2022, 03:35
  3. Sislej Xhafa, skulptori kosovar me fame boterore
    Nga Kosovar.Pr në forumin Arti shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-02-2012, 16:53
  4. Lenny Kravitz koncert në Maqedoni
    Nga Cimo në forumin Muzika botërore
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 14-03-2008, 22:43
  5. Receta nga kuzhiniere me fame boterore
    Nga Dita në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 20-06-2003, 02:37

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •