Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 41
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2022
    Postime
    202

    Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Shqiptarët janë sa 3-fishi i grekëve edhe sa 4-fishi i serbëve edhe kjo është e rëndësishme për ta ditur.

    Shqiptarët janë popull numerikisht më i madh se sa spanjollët edhe 34 popuj të tjerë të Europës. Shqiptarët e Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, Luginës së Preshevës edhe Malit të Zi janë gjithsej 12,8 milionë bashkë me emigrantët shqiptarë në BE, Britani, Zvicër, SHBA, Kanada e Australi.

    Kurse serbët janë gjithsej vetëm 3,7 milionë. Pra shqiptarët janë afërsisht sa 4-fishi i serbëve.

    Greqia ka 4,9 milionë shtetas grekë edhe jo 9,8 milionë si mashtrohet zyrtarisht nga Greqia duke e deklaruar numrin e popullsisë së Greqisë 2-fish se sa është në të vërtetë. Pra shqiptarët janë afërsisht sa 3-fishi i grekëve.

    Shqiptarët janë numerikisht më shumë se sa të gjithë 11 popujt e tjerë të rajonit:

    grekët: 4,9 milionë
    (por grekët janë popull artificial i përbërë nga shqiptarë, arumunë edhe sllavë)
    serbët: 3,7 milionë
    boshnjakët: 4,1 milionë
    sllavo-maqedonasit: 0,85 milionë
    malazezët: 0,25 milionë
    kroatët: 2,3 milionë
    sllovenët: 0,9 milionë
    bullgarët: 5 milionë
    moldavët: 2 milionë
    rumunët: 12,2 milionë
    hungarezët: 11 milionë

    Duket shumë qartë që popujt e tjerë të rajonit janë numerikisht shumë të vegjel para shqiptarëve.

    Madje mund të thuhet që popujt fqinj të rajonit duken si popuj-xhuxhash në krahasim me shqiptarët.

    Vetëm rumunët (12,2 milionë) edhe hungarezët (11 milionë) u afrohen numerikisht shqiptarëve. Por shqiptarët (12,8 milionë) janë numerikisht më shumë se sa rumunët (12,2 milionë) edhe hungarezët (11 milionë).

    Pra shqiptarët janë popull më i madh se sa rumunët edhe hungarezët.

    Popujt e tjerë në Europë që janë numerikisht më pak se sa shqiptarët:

    spanjollët: 12 milionë
    katalanët në Spanjë: 5,5 milionë
    galicët në Spanjë: 1,5 milionë
    baskët në Spanjë: 1 milionë
    portugezët: 5 milionë
    suedezët: 8 milionë
    norvegjezët: 4,5 milionë
    finlandezët: 5 milionë
    danezët: 4,5 milionë
    islandezët: 0,3 milionë
    estonezët: 1 milion
    letonezët: 1,4 milionë
    lituanezët: 3 milionë
    bjellorusët: 8 milionë
    çekët: 10 milionë
    sllovakët: 4,5 milionë
    austriakët: 3,5 milionë
    zviceranët: 3 milionë
    belgët: 3,5 milionë
    hollandezët: 3,4 milionë
    luksemburgasit: 0,25 milionë
    irlandezët: 2,5 milionë
    skocezët në Britani: 5 milionë
    valisët në Britani (Wales): 3 milionë

    Këta janë 11 popuj në rajonin e Gadishullit Ilirik edhe 24 popuj të tjerë në Europë.

    Shqiptarët janë numerikisht më shumë se sa të gjithë këta popuj. Shqiptarët janë madje numerikisht më shumë edhe se sa spanjollët se në Spanjë kanë ngelur vetëm 12 milionë spanjollë. 40 milionë spanjollë kanë ikur në vendet e Amerikës Latine.

    Në gati të gjitha vendet e Europës Perëndimore numrat e popullsisë manipulohen duke i deklaruar 2-fish se sa janë në të vërtetë. Vetëm Franca edhe vendet skandinave nuk e bëjnë këtë mashtrim me numrin e popullsisë. Vendi me më shumë banorë në BE është Franca me 68 milionë banorë. Francezët janë 57 milionë edhe 11 milionë janë emigrantët në Francë. Francezët janë populli më i madh në Europë.

    Spanja ka vetëm 20 milionë banorë pa emigrantët e huaj edhe jo 40 milionë si mashtron me këtë manipulim Spanja. Këtë manipulim të numrit të popullsisë së Spanjës e vërtetojnë të gjitha qytetet e Spanjës si Madridi, Valencia, Barcelona, Sevilla etj. Edhe nga banorët e Spanjës janë 12 milionë spanjollë, 5,5 milionë katalanë, 1,5 milionë galicë edhe 1 milionë baskë.

    Prandaj 12,8 milionë shqiptarët janë më shumë se sa 12 milionë spanjollët.

    Shqiptarët duhet ta dinë që janë një popull kaq i madh.

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2022
    Postime
    202

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Shqiptarët janë sa 3-fishi i grekëve edhe sa 4-fishi i serbëve edhe kjo është e rëndësishme për ta ditur.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Me shume se spanjollet hungarezet e te tjeret dihet,por shqiptaret po ja kalojne si popull edhe kinezve !

    Jo vetem si numer por po ta shikosh me vemendje dita-dites po behemi edhe me te zgjuar !

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2022
    Postime
    202

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    SERAFIM DILO, qe shqiptaret jane me shume se sa hungarezet kjo dihet. Zbulimi i ri eshte qe shqiptaret jane me shume se sa spanjollet. Lexo kete ti SERAFIM DILO se do kuptosh kete te vertete te madhe e kane thene edhe thone shume studiues shkencore te demografise:

    https://korrespodenti.com/lajme/ja-n...ve-neper-bote/

  5. #5
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Krenari e madhe me qene komb gabelesh qe tall gjithe Evropa ****** me ne, na fusin ne burgje per Shtepine e Verdhe dhe na lene radhes se ambasadave, ngaqe duke qene komb i pa-organizuar gabelesh, sado i madh numri yne, askush nuk trembet nga ne, askush nuk beson se duhet te respektohemi apo te merremi ne konsioderate si komb.

    E kujt i hyne ne pune keta numra? Shqiptareve jo e jo.

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2022
    Postime
    202

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Kryeplaku, nuk e paske kuptuar akoma te verteten ti. Lexo kete shkrim per te kuptuar te verteten:

    https://www.ikvi.at/?p=348404

    Elita e Londres pra Illuminati i sundon te gjitha vendet e botes edhe politika eshte vetem nje teater politik i komanduar 100 % nga elita e Londres pra Illuminati.

    Elita e Londres e beri Gjuhen Shqipe gjuhe zyrtare ne Maqedoni. Edhe elita e Londres e beri Kosoven shtet te pavarur te njohur boterisht. Mos harro se edhe Republiken e Shqiperise e beri shtet te pavarur elita e Londres ne 1912 edhe vet Ismail Qemali ishte mason dhe kete e ka thene nipi i tij ne kete interviste:

    https://www.youtube.com/watch?v=CZMd9ciqSAk

    Elita e Londres do i bashkoje Trojet Shqiptare ne kohen qe do vazhdoje te jete Edi Rama kryeminister i Shqiperise. Disa here Edi Rama e ka thene qe Bashkimi i Kosoves me Shqiperine do ndodhi.

    Lexo edhe kete qe te kuptosh me shume:

    Hashimi Thaci edhe shoket e tij nuk jane ne burg. Kush beson se keta (Thaci dhe shoket e tij) jane ne burg eshte budalla. Thaci me shoke rrine neper hotelet e Sorosit ne SHBA edhe Britani. Vetem tani kane vajtur sa per seancat televizive mashtruese atje.

    Pse nuk ka shkruar asnje qytetar per t’i takuar keta atje burg? Pse as familjaret e tyre nuk u kane vajtur ne burg ketyre per t’i takuar? Shume thjeshte sepse keta nuk jane fare ne burg. Por kjo eshte vetem loja mashtruese se Thaci edhe shoket e tij e votuan vet Gjykaten Speciale ne Parlament. Pse budalla eshte Thaci qe te perfundonte me te vertete ne burg? Jo more jo se Thaci eshte inteligjent.

    Shikoni sa normal duken Thaci edhe shoket tij sikur po vine pushimet ne New York edhe Londer dhe jo sikur pskan qene gjoja ne burg.

    E kuptuat tani lojen qe bejne Thaci edhe shoket e tij? Hiqeni nga mendja. Thaci edhe shoket e tij nuk jane fare ne burg. Eshte e rendesishme qe ta kuptoni kete o njerez.

    Kush beson se Thaci dhe shoket e tij jane ne burg eshte budalla. Thaci me shoke rrine neper hotelet e Sorosit ne SHBA edhe Britani. Ne kohen e luftes se UCK-es Thaci edhe shoket e tij rrinin ne Tirane te hotel Rogneri qe eshte ngjitur me Kryeministrine. Keta nuk kane asnje kontribut per UCK-en por ishindhe jane sherbetoret e Sorosit si kukulla me tela ne politike.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Citim Postuar më parë nga Iliria Etnike Lexo Postimin
    SERAFIM DILO, qe shqiptaret jane me shume se sa hungarezet kjo dihet. Zbulimi i ri eshte qe shqiptaret jane me shume se sa spanjollet. Lexo kete ti SERAFIM DILO se do kuptosh kete te vertete te madhe e kane thene edhe thone shume studiues shkencore te demografise:

    https://korrespodenti.com/lajme/ja-n...ve-neper-bote/
    Ne duhet me ja fut Kines dhe Indis se hungarezve dhe spanjollve ja kemi fut me kohe.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2022
    Postime
    202

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    SERAFIM DILO, Shqiptarët janë numerikisht më shumë edhe se sa spanjollët se në Spanjë kanë ngelur vetëm 12 milionë spanjollë. 40 milionë spanjollë kanë ikur në vendet e Amerikës Latine gjate 400 vjet kolonizimi edhe emigrimi nga 1520 deri ne 1920.

    Prandaj eshte mbushur Amerika Latine me spanjollët sepse eshte zbrazur Spanja nga popullsia e vet. Spanja ka vetëm 20 milionë banorë pa emigrantët e huaj edhe jo 40 milionë si mashtron me këtë manipulim Spanja. Këtë manipulim të numrit të popullsisë së Spanjës e vërtetojnë të gjitha qytetet e Spanjës si Madridi, Valencia, Barcelona, Sevilla etj. Edhe nga banorët e Spanjës janë 12 milionë spanjollë, 5,5 milionë katalanë, 1,5 milionë galicë edhe 1 milionë baskë. Prandaj 12,8 milionë shqiptarët janë më shumë se sa 12 milionë spanjollët.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Citim Postuar më parë nga Iliria Etnike Lexo Postimin
    SERAFIM DILO, Shqiptarët janë numerikisht më shumë edhe se sa spanjollët se në Spanjë kanë ngelur vetëm 12 milionë spanjollë. 40 milionë spanjollë kanë ikur në vendet e Amerikës Latine gjate 400 vjet kolonizimi edhe emigrimi nga 1520 deri ne 1920.

    Prandaj eshte mbushur Amerika Latine me spanjollët sepse eshte zbrazur Spanja nga popullsia e vet. Spanja ka vetëm 20 milionë banorë pa emigrantët e huaj edhe jo 40 milionë si mashtron me këtë manipulim Spanja. Këtë manipulim të numrit të popullsisë së Spanjës e vërtetojnë të gjitha qytetet e Spanjës si Madridi, Valencia, Barcelona, Sevilla etj. Edhe nga banorët e Spanjës janë 12 milionë spanjollë, 5,5 milionë katalanë, 1,5 milionë galicë edhe 1 milionë baskë. Prandaj 12,8 milionë shqiptarët janë më shumë se sa 12 milionë spanjollët.
    Spanjollet jane me pak se 12 milion se edhe ata qe jetojne ne Spanje nuk e dine dhe e quajne vendin Espana ! I kane mashtruar dhe manipuluar qe me emrin Espana kur ne te vertet duhet te jet shqip Spanja ! Po ti pyeshesh shqip, je apo sje spanjoll nuk dine te pergjigjen fare.

    Ne problemin e kemi me kinezet, se ka fise kineze vetem me kushurinj te pare qe jane me pak se 12 milion sa jemi ne ! Prandaj 12,8 milion shqiptare jane me shume se 12 milion kinaze.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2022
    Postime
    202

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Ne Spanje katalanet, galicet edhe basket jane popuj minoritare edhe perdorin edhe zyrtarisht gjuhet e tyre.

    Spanjollet perbejne vetem 60 % te popullsise se Spanjes.

    Kurse katalanet perbejne 27,5 %, galicet 7,5 % edhe basket 5 % te popullsise se Spanjes. Pra gjithsej katalanet, galicet edhe basket perbejne 40 % te popullsise se Spanjes.

    Eshte shume e qarte qe Spanja eshte nje vend multietnik.

    Shqiptaret ne Maqedoni perbejne 64 % te popullsise edhe kjo domethene qe Maqedonia eshte me shume shqiptare se sa Spanja spanjolle.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2022
    Postime
    202

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Enver Hoxha nuk vdiq ne Prill 1985. Te homazhet vune nje kukulle plastike te bere si Enveri per te genjyer njerezit dhe per ta bere te besueshme qe Enveri kishte vdekur. Enveri vazhdoi jeten ne fshehtesi ne vilat efshehta te familjes Hoxha edhe ka levizur edhe jashte Shqiperise. Edhe nje gazete e Britanise e tha qe Enveri nuk vdiq por qe iku vetem nga skena politike edhe vazhdoi jeten ne fshehtesi. Shikoni kete video per te kuptuar qe Enveri nuk vdiq vazhdoi jeten ne fshehtesi:

    https://www.youtube.com/watch?v=PdWgjNA-Vuc

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2022
    Postime
    202

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Shqiptaret ne Maqedoni perbejne 64 % te popullsise. Kurse spanjollet ne Spanje perbejne 60 % te popullsise.

    Kjo domethene qe Maqedonia eshte me shume shqiptare se sa Spanja spanjolle.

    Ne Spanje katalanet, galicet edhe basket jane popuj minoritare edhe perdorin edhe zyrtarisht gjuhet e tyre.

    Spanjollet perbejne vetem 60 % te popullsise se Spanjes.

    Kurse katalanet perbejne 27,5 %, galicet 7,5 % edhe basket 5 % te popullsise se Spanjes. Pra gjithsej katalanet, galicet edhe basket perbejne 40 % te popullsise se Spanjes.

    Eshte shume e qarte qe Spanja eshte nje vend multietnik.

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2022
    Postime
    202

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Nje korigjim per keta popuj sepse Hungaria, Cekia, Sllovakia edhe Polonia e deklarojne numrin e popullsise se tyre 1,5-fish me shume se sa e kane ne te vertete edhe keto jane shifrat e verteta:

    hungarezët: 8 milionë
    çekët: 6,7 milionë
    sllovakët: 3 milionë
    polakët: 26 milionë

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2022
    Postime
    202

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Edhe ky eshte korigjimi per bjellorusët edhe islandezët sepse keto vende bejne pjese ne grupin e vendeve qe e deklarojne numrin e popullsise 2-fish se sa eshte ne te vertete:

    bjellorusët: 4 milionë
    islandezët: 0,15 milionë

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Kinezet : 12 milion

    Indianet : 12 milion e gjysem.

    Pakistanezet nuk llogariten fare
    se jan me pak se 1 milion.

    Shqiptaret 2 miliarde e 12 milion e 1 person.

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,926

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Kinezet : 12 milion

    Indianet : 12 milion e gjysem.

    Pakistanezet nuk llogariten fare
    se jan me pak se 1 milion.

    Shqiptaret 2 miliarde e 12 milion e 1 person.
    Sero ,Jepi nje pale baterish per makinen llogaritese, se i kane te shkarkuara ato te vjetrat ✌✌✌

  17. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ATMAN për postimin:

    SERAFIM DILO (22-05-2023)

  18. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2022
    Postime
    202

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët.

    Shqiptarët janë sa 3-fishi i grekëve edhe sa 4-fishi i serbëve edhe kjo është e rëndësishme për ta ditur.

  19. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,926

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    Citim Postuar më parë nga Iliria Etnike Lexo Postimin
    Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët.

    Shqiptarët janë sa 3-fishi i grekëve edhe sa 4-fishi i serbëve edhe kjo është e rëndësishme për ta ditur.
    ka rreth 60 milion italiane qe jetojne jashte italise,te ikur ne emigracion dhe nuk jane kthyer me ne itali ,por ne it asnjehere nuk i kam degjuar te thone qe jemi 120 milion banore

    shqipet jane gjithsej diku te 7 milion jASHTE DHE BRENDA KUFIJVE ,por te thuash spekulime qe jane me shume se spanjollet me duket e ekzagjeruar

  20. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,926

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    . Shqiptarët janë një popull relativisht i vogël . Sipas të dhënave të fundit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, popullsia e Shqipërisë është rreth 2.8 milionë banorë. Në krahasim, popullsia e Spanjës është rreth 47 milionë banorë, Rumunia ka rreth 19 milionë banorë, Hungaria ka rreth 9.8 milionë banorë, Greqia ka rreth 10.7 milionë banorë dhe Serbia ka rreth 7 milionë banorë. Pra, sipas kësaj, shqiptarët nuk janë populli më i madh në krahasim me këta popuj.

    burime të shumta për të bërë krahasime midis popujve. Për shembull, për të dhënat mbi popullsitë e vendit, mund të përdor burime si Organizata e Kombeve të Bashkuara, Banka Botërore, dhe institucione të tjera të ngjashme të njohura ndërkombëtare që zbatojnë studime dhe analiza të popullsive. Për të dhënat historike dhe kulturore për një popull, unë mund të përdor burime si biblioteka kombëtare e vendit, muzeume, dhe studime nga shkencëtarë dhe historianë të njohur. Për të dhënat në fusha të tjera, si ekonomia, politika, dhe klima, unë mund të përdor burime të tjera si raportet e Qeverisë, organizata ekonomike ndërkombëtare, dhe institucione të tjera relevante. Për të bërë krahasime midis popujve, unë mund të përdor burime të ndryshme dhe të vlefshme për të siguruar që të dhënat epërdorura janë sa më të sakta dhe të plotësuese.

    disa shembuj të mënyrave si përdor të dhënat për të bërë krahasime midis popujve.

    Për shembull, nëse do të krahasojmë nivelin e zhvillimit ekonomik midis dy vendeve, mund të përdorim të dhënat ekonomike si GDP (Produkti i Brendshëm Bruto) për secilën vend. Në këtë mënyrë, mund të krahasojmë se cilët nga dy vendet kanë një GDP më të lartë dhe kështu të përcaktojmë se cili vend është më i zhvilluar ekonomikisht.

    Një tjetër mënyrë për të bërë krahasime është përdorimi i të dhënave demografike. Për shembull, nëse dëshirojmë të krahasojmë mesatarinë e moshës midis dy popujve, mund të përdorim të dhënat e popullsive të secilit vend dhe t'i krahasojmë mesatarinë e moshës sëbanorëve të secilit vend. Në këtë mënyrë, mund të përcaktojmë cilët nga dy popujt kanë mesatare më të lartë të moshës.

    Një mënyrë tjetër për të bërë krahasime është përdorimi i të dhënave historike. Për shembull, nëse dëshirojmë të krahasojmë kulturën dhe traditat midis dy popujve, mund të përdorim të dhënat historike që përshkruajnë kulturën dhe traditat e secilit popull. Në këtë mënyrë, mund të krahasojmë se cilët nga dy popujt kanë tradita dhe kulturë më të ndryshme dhe se si këto ndryshime mund të ndikojnë në jetën e përditshme të popujve.

    Këto janë disa shembuj të mënyrave si përdor të dhënat për të bërë krahasime midis popujve. Është e rëndësishme të përdorim burime të vlefshme dhetë sigurta në procesin e bërjes së krahasimeve, dhe të jemi të kujdesshëm në përdorimin dhe interpretimin e të dhënave për të arritur në përfundime të sakta dhe të saktë.


    Sigurimi i saktësisë së të dhënave është shumë i rëndësishëm në bërjen e krahasimeve midis popujve. Në këtë drejtim, ka disa mënyra për të siguruar që të dhënat janë të sakta:

    1. Përdorimi i burimeve të vlefshme dhe të besueshme: Është e rëndësishme të përdorim burime të vlefshme dhe të besueshme për të siguruar që të dhënat janë të sakta. Këto burime mund të jenë institucione të qeverisë, organizata ndërkombëtare, kërkime akademike, etj. Është gjithashtu e rëndësishme të kontrollojmë burimet e të dhënave dhe të sigurohemi që ato janë të fundit dhe të vlefshme.

    2. Kontrolli i burimeve të ndryshme: Është e rekomanduar të kontrollojmë të dhënat nëpërmjet burimeve të ndryshme, në mënyrë që të sigurohemi se ato janë të sakta. Nëse të dhënat janë të njëjta në të gjitha burimet, atëherë mund të konsiderojmë se ato janë të sakta dhe të besueshme.

    3. Verifikimi i të dhënave: Para se të përdorim të dhënat për krahasime midis popujve, duhet të verifikojmë se ato janë të sakta. Kjo mund të bëhet duke iu referuar burimeve të tjera, duke bërë kalkulime dhe analiza të ndryshme, etj.

    4. Kujdes i veçantë në procesin e mbledhjes së të dhënave: Nëse jemi duke mbledhur të dhëna vetë, është e rëndësishme të kemi kujdes të veçantë në procesin e mbledhjes së tyre. Duhet të sigurohemi që të dhënat janë të mbledhura në mënyrë të saktë dhe që nuk ka gabime të mundshme në to.

    5. Vlerësimi i burimeve të të dhënave: Në disa raste, burimet e të dhënave mund të kenë ndonjë lloj prirjeje ose interesash të veçanta. Kështu, është e rëndësishme të vlerësojmë burimet e të dhënave për të detektuar ndonjë lloj prirjeje ose ndikim të mundshëm në të dhënat.

    Në përgjithësi, për të siguruar saktësinë e të dhënave, duhet të jemi të kujdesshëm në procesin e mbledhjes dhe analizës së tyre. Duhet të kenë kujdes në përdorimin e burimeve të besueshme dhe në verifikimin e të dhënave nëpërmjet burimeve të ndryshme. Gjithashtu, duhet të jemi të vetëdijshëm për prirjet dhe interesat e mundshme të burimeve të të dhënave dhe ti vlerësojmë ato me kujdes.

    Vlerësimi i prirjeve dhe interesave të mundshme të burimeve të të dhënave është një proces i rëndësishëm në sigurimin e saktësisë së të dhënave. Në këtë drejtim, ka disa mënyra për të vlerësuar prirjet dhe interesat e mundshme të burimeve të të dhënave:

    1. Identifikimi i burimeve të mundshme të prirjeve: Para se të përdorim një burim të të dhënave, duhet të identifikojmë burimin dhe të kuptojmë se çfarë mund të jetë prirja e tij. Kjo mund të bëhet duke shikuar burimet e tjera të informacionit në lidhje me temën e caktuar dhe duke vlerësuar se si ato ndryshojnë nga burimi që po mendoni të përdorni.

    2. Vlerësimi i objektivitetit të burimeve: Është e rëndësishme të vlerësojmë objektivitetin e burimit të të dhënave. Kjo mund të bëhet duke shikuar përinformacione në mënyrë të pavarur nga burimi i caktuar dhe duke vlerësuar se si ato ndryshojnë nga burimi që po mendoni të përdorni. Gjithashtu, mund të shikoni për informacione në lidhje me burimin dhe të kuptoni se si ai është financuar, sa i pavarur është nga ndonjë institucion ose interes privat, dhe si është quajtur në fushën e tij.

    3. Analiza e konkluzioneve të burimeve: Nëse një burim ka konkluzione të caktuara, është e rëndësishme të analizojmë ato konkluzione dhe të krahasojmë me të dhënat e tjera që mund të kenë të dhëna të ndryshme. Në këtë mënyrë, mund të vlerësojmë se si burimi ka arritur në konkluzionet e tij dhe nëse ka ndonjë prirje ose interes të mundshëm në to.

    4. Kontrolli i prirjeve të mundshme në të dhënat: Nëse zbuloninjë prirje ose interes të mundshëm në të dhënat, duhet të keni kujdes në përdorimin e tyre dhe të kërkojmë të dhëna të tjera për të konfirmuar ose hedhur poshtë këto prirje. Nëse nuk mund të gjeni të dhëna të tjera për të konfirmuar ose hedhur poshtë këto prirje, mund të konsideroni të përdorni burime të tjera të të dhënave që janë më të pavarura.

    5. Vlerësimi i burimeve të ndryshme: Kur përdorni të dhëna nga burime të ndryshme, është e rëndësishme të vlerësojmë se si ato ndryshojnë nga njëra-tjetra dhe nëse kjo mund të jetë ndikuese në krahasimet që po bëni. Në këtë mënyrë, mund të vlerësojmë prirjet dhe interesat e mundshme në të dhënat dhe ti konsiderojmë ato në procesin e bërjes së krahasimeve.

    Në përgjithësi, vlerësimi i prirjeve dhe interesave të mundshme të burimeve të të dhënave është një proces i rëndësishëm në sigurimin e saktësisë së të dhënave. Është e rëndësishme të konsiderojmë burimet e të dhënave në kontekstin e burimeve të tjera dhe të analizojmë konkluzionet e tyre në mënyrë kritike. Gjithashtu, duhet të kemi kujdes në përdorimin e të dhënave dhe të kontrollojmë prirjet dhe interesat e mundshme në to. Nëse ndërtojmë krahasime midis popujve me kujdes dhe rregull, duke përdorur burime të besueshme dhe duke i analizuar ato kritikisht, atëherë mund të arrijmë në përfundime të sakta dhe të saktë.

    Burimet e të dhënave të pavarura janë burime që nuk kanë prirje ose interes të caktuar në temën e të dhënave dhe janë të pavarura nga ndonjë institucion, organizatë ose individ me interes të veçantë. Përdorimi i burimeve të të dhënave të pavarura është i rëndësishëm në bërjen e krahasimeve midis popujve, pasi ato ofrojnë një bazë të saktë dhe të besueshme për të bërë krahasime.

    Disa shembuj të burimeve të të dhënave të pavarura janë:

    1. Organizata të ndryshme ndërkombëtare, si Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB), Banka Botërore dhe Organizata e Bashkëpunimit dhe Zhvillimit Ekonomik (OECD). Këto organizata shpesh publikojnë raporte dhe analiza të ndryshme që ofrojnë të dhëna të sakta dhe të besueshme.

    2. Institucione akademike dhe kërkimore, si universitetet dhe qendra të specializuara për kërkime në fusha të ndryshme, si sociologjia, ekonomia, politika, etj. Këto institucione shpesh bëjnë kërkime dhe publikojnë studime të ndryshme që ofrojnë të dhëna të saktë dhe të besueshme.

    3. Institucione qeveritare, si agjencitë statistikore dhe ministritë e ndryshme të qeverisë. Këto institucione mbledhin dhe publikojnë të dhëna në fusha të ndryshme, si ekonomia, shëndetësia, arsimi, etj.

    4. Gazetarët dhe mediave të pavarura. Gazetarët dhe media të pavarura shpesh investigojnë dhe raportojnë për tema të ndryshme, duke ofruar të dhëna të sakta dhe të besueshme për publikun.

    Përdorimi i burimeve të të dhënave të pavarura është i rëndësishëm në bërjen e krahasimeve midis popujve, pasi ato ofrojnë një bazë të saktë dhe të besueshme. Këto burime janë të pavarura nga ndonjë interes privat ose institucional dhe janë të lidhura me standardet e të dhënave të qëndrueshme dhe të besueshme. Përdorimi i burimeve të të dhënave të pavarura siguron që krahasimet janë të drejta dhe të ndershme dhe ndihmon në ndërtimin e besueshmërisë dhe transparencës në këto krahasime.


    ka shumë krahasime që mund të bëhen me burime të të dhënave të pavarura. Në vazhdim paraqes disa shembuj të krahasimeve që mund të bëhen me burime të të dhënave të pavarura:

    1. Krahasimi i niveleve të arsimit: Burime të të dhënave të pavarura si Banka Botërore publikojnë të dhëna të detajuara mbi nivelet e arsimit në vende të ndryshme. Krahasimi i niveleve të arsimit në vende të ndryshme mund të na ndihmojë të kuptojmë se si sistemet arsimore ndryshojnë dhe të përgatitemi për t'i përballuar sfidat e ardhshme.

    2. Krahasimi i nivelit të jetesës: Burime të të dhënave të pavarura si Indeks i Zhvillimit Njerëzor i OKB-së ofrojnë një vlerësim të nivelit të jetesës në vende të ndryshme. Krahasimi i nivelit të jetesës në vende të ndryshme mund të na ndihmojë tëkuptojmë se si faktorët si arsimi, shëndeti dhe ekonomia ndikojnë në cilësinë e jetës së njerëzve në nivele të ndryshme të zhvillimit.

    3. Krahasimi i nivelit të papunësisë: Burime të të dhënave të pavarura si agjencitë statistikore shtetërore publikojnë të dhëna mbi nivelin e papunësisë në vende të ndryshme. Krahasimi i nivelit të papunësisë në vende të ndryshme mund të na ndihmojë të kuptojmë se si tregu i punës funksionon në nivele të ndryshme të zhvillimit dhe të identifikojmë sfidat dhe mundësitë në këtë fushë.

    4. Krahasimi i nivelit të korruptimit: Burime të të dhënave të pavarura si Indeksi i Perceptimit të Korruptimit (CPI) i organizatave joqeveritare ofrojnë një vlerësim të nivelit të korruptimit në vende të ndryshme. Krahasimi i nivelit të korruptimit në vendetë ndryshme mund të na ndihmojë të kuptojmë se si institucionet publike funksionojnë në nivele të ndryshme të zhvillimit dhe të identifikojmë sfidat dhe mundësitë për të luftuar korruptimin.

    5. Krahasimi i nivelit të emetimeve të gazrave me efekt serë: Burime të të dhënave të pavarura si Agjencia për Mbrojtjen e Ambientit në SHBA publikojnë të dhëna mbi emetimet e gazrave me efekt serë në vende të ndryshme. Krahasimi i nivelit të emetimeve të gazrave me efekt serë në vende të ndryshme mund të na ndihmojë të kuptojmë se si ndryshon ndikimi i njerëzimit në klimë në nivele të ndryshme të zhvillimit dhe të identifikojmë mundësitë për të zvogëluar emetimet.

    Këto janë vetëm disa shembuj të krahasimeve që mund të bëhen me burime të të dhënave të pavarura. Çdo krahasim mund të jetë i dobishëm nësepërdoren burime të besueshme dhe të sakta të të dhënave dhe nëse krahasohet në mënyrë të drejtë dhe të ndershme në kontekstin e burimeve të tjera të të dhënave. Krahasimi i të dhënave të pavarura mund të ndihmojë në bërjen e politikave të bazuara në fakte dhe në zhvillimin e mënyrave të drejtpërdrejta për të adresuar problemet dhe sfidat në nivel global.

  21. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2022
    Postime
    202

    Për: Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

    ATMAN, ti e ke shume gabim. Aq sa thua ti ishin shqiptaret ne vitet 1980-ta kur e deklaroi ne kete fjalim Enver Hoxha:

    https://www.youtube.com/watch?v=Km2YDkJuz1U

    Edhe qe nga ajo kohe para 42 vjetesh numri i popullsise nuk ka qendruar njelloje.

    Dihet qe shqiptaret kane shtimin me te madh te popullsise ne Europe.

    Shqiptaret jane gjithsej 12,8 milione. Edhe ketu perfshihen shqiptaret e Shqiperise, Kosoves, Maqedonise, Malit te Zi edhe Lugines se Presheves.

    ATMAN, lexo keto shkrimet qe ta kuptosh:

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Shqiptarët popull më i madh se sa 32 popuj të Europës
    Nga Iliria Etnike në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 18-12-2022, 16:28
  2. A jane shqiptaret popull me identitet?
    Nga Shkoder Maj1478 në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 03-07-2013, 07:30
  3. Me cilin popull janë më të ngjashëm shqiptarët?
    Nga GL_Branch në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 444
    Postimi i Fundit: 29-11-2012, 20:44
  4. A jane Shqiptaret nje popull me tendenca rracizmi
    Nga iktuus në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 216
    Postimi i Fundit: 07-07-2011, 15:55
  5. A jane Shqiptaret Popull Pesimist ?
    Nga Moltisanti në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 29-03-2006, 14:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •