Njerzit do t arrijn pavdeksin n tet vjet, thot ish-inxhinieri i Google, i cili ka parashikuar t ardhmen me 86% saktsi.

- Ray Kurzweil parashikon se nanobott do t ndihmojn n arritjen e pavdeksis njerzore

- Teknologjia do t riparoj qelizat dhe indet q prkeqsohen ndrsa trupi plaket

Nga STACY LIBERATORE

Nj ish- inxhinier i Google ka kuptuar qart se njerzit do t arrijn pavdeksin n tet vjet - dhe 86 prqind e 147 parashikimeve t tij kan qen t sakta.

Ray Kurzweil foli me kanalin YouTube Adagio , duke diskutuar zgjerimin n gjenetik, nanoteknologji dhe robotik, t cilat ai beson se do t ojn n "nanobott" q ndryshojn moshn.

Kta robot t vegjl do t riparojn qelizat dhe indet e dmtuara q prkeqsohen ndrsa trupi plaket dhe na bjn imun ndaj smundjeve si kanceri .

Parashikimet se nj arritje e till mund t arrihet deri n vitin 2030 jan pritur me emocione dhe skepticizm, pasi shrimi i t gjitha smundjeve vdekjeprurse duket shum i paarritshm.

Emri:  69212955-11911975-image-a-25_1680021235749.jpg

Shikime: 77

Madhsia:  18.6 KB
Ray Kurzweil koht e fundit parashikoi se njerzit do t arrijn pavdeksin n tet vjet

Kurzweil u punsua nga Google n 2012 pr t 'punuar n projekte t reja q prfshijn msimin e makinerive dhe prpunimin e gjuhs', por ai po bnte parashikime n prparimet teknologjike shum koh m par.

N vitin 1990, ai parashikoi se shahisti m i mir n bot do t humbiste nga nj kompjuter deri n vitin 2000, dhe kjo ndodhi n vitin 1997 kur Deep Blue mundi Gary Kasparov.

Kurzweil bri nj tjetr parashikim befasues n vitin 1999: ai tha se deri n vitin 2023 nj laptop me vler 1000 dollar do t kishte fuqin kompjuterike dhe kapacitetin e ruajtjes s trurit t njeriut.Emri:  69212859-11911975-image-m-27_1680021339163.jpg

Shikime: 41

Madhsia:  21.5 KB
Kjo do t jet e mundur pr shkak t zgjerimit t gjenetiks, nanoteknologjis dhe robotiks, t cilat ai beson se do t ojn n "nanobott" q ndryshojn moshn.

Tani ish-inxhinieri i Google beson se teknologjia do t bhet aq e fuqishme sa do t'i ndihmoj njerzit t jetojn prgjithmon, n at q njihet si singulariteti.

Singulariteti sht nj pik teorike kur inteligjenca artificiale tejkalon inteligjencn njerzore dhe ndryshon rrugn e evolucionit ton, raporton LifeBoat .

Kurzweil, nj autor q e prshkruan veten si nj futurist, parashikoi se singulariteti teknologjik do t ndodhte deri n vitin 2045, me AI q t kalonte nj test t vlefshm Turing n 2029.

sht nj test i aftsis s nj makinerie pr t shfaqur sjellje inteligjente ekuivalente ose t padallueshme nga ajo e nj njeriu.

Ai tha se makinat tashm po na bjn m inteligjent dhe lidhja e tyre me neokorteksin ton do t'i ndihmoj njerzit t mendojn m me zgjuarsi.

Ndryshe nga frika e disave, ai beson se implantimi i kompjuterve n trurin ton do t na prmirsoj.

Ne do t kemi m shum neokorteks, do t jemi m qesharak, do t jemi m t mir n muzik. Ne do t jemi m seksi, tha ai.

"Ne me t vrtet do t japim shembull t gjitha gjrat q vlersojm te njerzit n nj shkall m t madhe."

N vend t nj vizioni t s ardhmes ku makinat do t marrin prsipr njerzimin, Kurzweil beson se ne do t krijojm nj sintez njeri-makin q do t na bj m t mir.

Koncepti i nanomakinave q futen n trupin e njeriut ka qen n fantashkenc pr dekada.

Emri:  69212863-11911975-image-m-29_1680021407311.jpg

Shikime: 41

Madhsia:  30.3 KB
Kta robot t vegjl do t riparojn qelizat dhe indet e dmtuara q prkeqsohen ndrsa trupi plaket dhe na bjn imun ndaj smundjeve si kanceri

N Star Trek, robot t vegjl molekular t quajtur nanite u prdorn pr t ndihmuar n riparimin e qelizave t dmtuara n trup.

M shum se dhjet vjet m par, Fondacioni Kombtar i Shkencs i SHBA-s parashikoi se 'telepatia e prmirsuar nga rrjeti' - drgimi i mendimeve prmes internetit - do t ishte praktike deri n vitet 2020.

N fund t fundit, kjo do t ndikoj n gjithka, tha Kurzweil.

Ne do t jemi n gjendje t plotsojm nevojat fizike t t gjith njerzve. Ne do t zgjerojm mendjet tona dhe do t japim shembull kto cilsi artistike q vlersojm.'

Procesi filloi shekuj m par me pajisje t thjeshta si syzet dhe trumbetat e veshit q mund t prmirsonin n mnyr dramatike jetn e njerzve.

M pas erdhn makinerit m t mira, t tilla si aparatet e dgjimit dhe pajisjet q mund t shptonin jet, duke prfshir stimuluesit e ritmit dhe aparatet e dializs.

N dekadn e dyt t shekullit t 21-t, ne jemi msuar me organet e rritura n laborator, kirurgjin gjenetike dhe foshnjat e dizajnuara.

Burimi: Daily Mail