Emri: 331432157_750375609717177_4578723726469287407_n.jpg

Shikime: 94

Madhsia: 77.5 KB

Punimet nga nj person privat n Karposh t Shkupit kan zbuluar disa varreza t vjetra q mendohet se datojn nga koha e Mbretris Ilire. Aty jan gjetur disa pllaka me shkrime latinisht, por njra prej tyre ka trhequr vmendje t madhe. N t shkruhet Dardanus dhe besohet se sht emri i njrit prej fmijve t Epikratit.

I ndjeri Epikrati ka shnuar emrat e familjarve t tij ndrsa Dardanus sht djali i tret i tij thot drejtori pr Mbrojtjen e Trashgimis Kulturore Arjan Asllanaj. Por zbulimi i ktij pllakati ka nxitur menjher shqetsimin tek studiuesit shqiptar se pllakati sht ln n mshir t fatit. I pari e ngriti shqetsimin studiuesi Enis Sulstarova i cili ka br thirrje q pllakatet t ruhen sepse ato dshmojn t kaluarn e shqiptarve.

Skandali n Maqedoni: Hiqet pllaka antike me mbishkrimin DARDANUS aty po ndrtohet nj pallat - Gazeta Express
Zbuluar ne Shkup nga ekskavatort! Dshmit pr te shkuarn ton n mshir te fatit! Arkeologt dhe historiant t ngren alarmin pr t ruajtur zonn arkeologjike nga po nxirren pllakat! (Pa prova materiale e kemi m kollaj t shesim gjepura te tipit Thoti fliste shqip), ka shkruar Sulstarova.

Pas ktij reagimi ka reaguar Asllanaj q thot se zona sht marr n mbrojtje. Un e kuptoj sensibilizimin e popullats, pra t ken durim derisa t kryhen t gjitha punimet dhe hulumtimet shkencore, t gjitha artefaktet ruhen qofshin ato t vogla ose pllaka e cila u drgua n lokalitetin e Shkupit dhe atje mund t merren informata nga ciceront tha Drejtori pr Mbrojtjen e Trashgimis Kulturore.

Ai konfirmoi se pllaka me mbishkrimin Dardanus nuk sht dmtuar dhe se me shum kujdes sht zhvendosur drejt parkut arkeologjik t Shkupit.

Ajo nuk sht dmtuar. Sidomos mbishkrimi q sht shum i ruajtur dhe sht ekspozuar n parkun arkeologjik t Shkupit ku sht shum pak metra prej varrezave, ka thn Asllanaj. Zonn e vizitoi edhe zv.kryeministri i par i RMV-s, Artan Grubi. Ai siguroi se derisa t nxirren t gjitha artefaktet, nuk do t lejohet ndrtimi n kt vend.

Emri: grubi1-2.jpg

Shikime: 55

Madhsia: 35.6 KB
Zv.kryeministri Artan Grubi

N zon shkoi edhe ambasadori i Kosovs n Maqedoni t Veriut, Florian Qehaja. Edhe ai konfirmoi se pllaka ssht dmtuar. Megjithat n zon nuk jan lejuar kamerat dhe gazetart n Maqedonin e veriut thon se aty shihej qart neglizhenca gjat grmimeve.

Emri: Screenshot_6-33.jpg

Shikime: 51

Madhsia: 100.1 KB

Nga sot ne sigurojm opinionin se t gjitha strukturat e pushtetit jan n kt zon dhe nga sot punt do t rrjedhin m ndryshe. T gjitha vrejtjet q kemi marr do t tentojm ti eliminojm pr nj koh sa m t shkurtr dhe t garantojm punn e qet t arkeologve deklaroi Valmir Aziri, sekretar shtetror n ministrin e Kulturs s RMV.

Prplasja mes historianve shqiptar dhe maqedonas

Dardant ishin fis ilir q shtriheshin n mesin e Ballkanit, kryesisht n Kosovn e sotme dhe rrethinat e saj. Dardant ishin fisi themelues i Mbretris s Dardanis rreth shekullit IV p.e.s n t ciln bnin pjes dhe fiset e njohura si Thunatt dhe Galabrt. Pjes e ksaj mbretrie ishin edhe fise t tjera m vogla si Diestt, Pirustt etj. Ndaj zbulimi i ksaj pllake ka shfaqur interes t madh tek studiuesit n Maqedonin e Veriut.

Por studiuesit maqedonas thon se nuk ato q kan dal n drit s fundmi nuk jan varreza ilire, por romake.

Bhet fjal pr varreza romake q kan ekzistuar n interval prej shekujve I deri n shekullin V t ers son. Ky sht nekropol i qytetarve t qytetit romak Skupi. Ne ashtu i trajtojm, sikurse edhe gjith letrsia dhe dokumentacioni. Ndrsa at se kush ka qen i varrosur brenda varreve kt nuk mund ta themi. Ne i trajtojm si qytetar romak, thot arkeologia Vera Atanasovska.

Emri: germime-shkup-dardani.jpg

Shikime: 54

Madhsia: 70.1 KB

Ndyshe mendon studiuesi shqiptar Muzafer Bislimi.

T gjith e dim se Shkupi ka qen kryeqendr e fisit ilir, Dardanve. Gjetja arkeologjike sht n zonn q sht afr me lokalitetin arkeologjik Skupi. Jan br shum ndrtime, nuk dim far sht gjetur n t kaluarn tha Bislimi n Ora News sipas t cilit zbulimi i ksaj pllake ka nj rndsi t veant, pasi konfirmohet edhe njher me fakte vazhdimsia iliro-dardan-shqiptar n kto troje.

Kjo edhe m tepr forcon faktin se shqiptaret e Maqedonis nuk jan ktu t ardhur si pretendon historiografia serbe, por jan autokton n trojet e tyre etnike, shprehet historiani.

T njjtn tez mbshtet edhe arkeologu Neritan Ceka.

Prkthimi i pllaks s varrit sht: Epikrati, biri i Kraterit, nga Heraklea, jetoi 47 vjet. Tyhe, skllave e liruar dhe bashkshorte e Epikratit: Krateri, biri dhe skllavi i liruar i Epikratit; Severi, biri dhe skllavi i liruar i Epikratit; Dardani, biri i Epikratit, e vendosin (monumentin) pr meritat e tij, tha Ceka pr Gazetn Si.

Sipas Ceks kjo sht nj prov tjetr se Scupi antik gjendej n trevn dardane ku popullsia e ruante identitetin dhe vihet re nj ndrgjegje etnike.

Mbishkrimi sht i fillimit t shekullit t II-t, i kohs s Adrianit. Kjo tregon se ka nj ndrgjegje etnike derisa i v fmijs s tij emrin Dardan kur po themi nuk ekziston Mbretria Dardane, tregon q popullsia e ruante identitetin. Dhe pastaj pikrisht aty ku sht gjetur mbishkrimi, Shkupi bhet provinca e Dardanis nj shekull m von, nga gjysma e dyt e shekullit t III-t, shprehet Ceka.

Emri: da712496f56eb8a8bb2a3dad9b6ca37d.jpg

Shikime: 50

Madhsia: 164.8 KB
Neritan Ceka:

Ka prpjekje nga historiografia maqedonase q ta zhdukin emrin e dardanve, mos ta quajn Dardani, ta quajn Maqedoni edhe n kohn antike, kur n fakt nuk ka qen Maqedoni. Edhe n shekullin e VI-t kta quhen dardan, se prej ktyre vjen perandori Justin dhe sht tamam nga ai vend, shpjegon arkeologu Ceka.

Dyshimet pr mbulim apo shtrembrim t fakteve historike rreth ilirve n trevat e Maqedonis s sotme uan n Shkup edhe arkeolog shqiptar nga Kosova. Arben Hajdari, njri prej arkeologve kosovar, tha se gjurmt ilire n Shkup jan t pamohueshme.

sht fakt i njohur, nuk sht e nevojshme ta themi sepse dihet se ktu kan jetuar Dardan sht e njjta situat n t gjitha provincat lindore dhe perndimore, sikundr q jan dshmit dhe mbetjet edhe t popullats vendase, n kt rast Dardanve, por n provinca t tjera kemi popullat tjetr sepse kan bashkjetuar, shprehet arkeologu Arben Hajdari.

Prej vitesh ka pasur prplasje mes historianve shqiptar dhe maqedonas pasi kta t fundit i kan mohuar gjithmon rrnjt dhe elementet ilire n zon. Historiani Sknder Asani ka kmbngulur prej vitesh q t krijohet muze i posam i etnokulturs shqiptare.

Nj ndr qytetet m t argumentuara t vazhdimsis iliro-arbroro-shqiptare sht qyteti i Shkupit sepse materialet e para t banimit n Shkup, t formsimit t etnokulturs ilire, i kemi gjat periudhs s bronzit apo tranzicionit mes bronzit dhe hekurit gjat shekullit 12 dhe 10. Gjat grmimeve arkeologjike n Kalan e Shkupit jan gjetur shtpit dhe artefaktet e tjera t etnokulturs ilire

Por po ashtu n lokalitetin e Skupit ku pr momentin po bhen grmime gjat shekullit 12 dhe 10 jan gjetur varreza me urna, q i prkasin periudhs s bronzit dhe tranzicionit drejt hekurit dhe tregon se qyteti i vjetr i Shkupit ka qen i banuar me ilir nga Kalaja e Shkupit e deri tek Skupi antik, thot Asani.

Ndrsa drejtori i Drejtoris pr Mbrojtjen e Trashgimis Arkeologjike Arjan Asllanaj sht i bindur n interpretimin e gabuar t gjurmve materiale ilire.

Pjesa drmuese ka qen Dardane por tendenca q nuk prmenden fare n muze, pra sht nj tendenc, shqetsim i madh i opinionit sht br pasi kan dshir q pos periudhs romake duhet t prmenden edhe kush kan qen ato fise , n kt moment Dardant dhe fiset n prgjithsi, shprehet ai.

Emri: arian-asllani-750x430-1.jpg

Shikime: 56

Madhsia: 34.2 KB
Arjan Asllanaj

Tendenca pr shtrembrimin e historis s shqiptarve ndr shekujt n Maqedonin e Veriut ka pasur edhe n libra shkollor por edhe n libra t ndryshm shkencor nga akademik maqedonas, t cilt i quajn shqiptart t ardhur n Maqedoni.

Madje para pak kohsh pati edhe nj botim t Akademis s Shkencave t Maqedonis n t cilin pretendohej se Shqiptart n Maqedoni kan ardhur nga Shqipria veriore. Kan kolonizuar viset n Maqedoni n shekullin XVI, duke i dbuar maqedonasit nga shtpit e tyre.

Narrativa t ngjashme jan prdorur edhe n librat e historis dhe t gjeografis, n t cilat msojn nxnsit shqiptar dhe maqedonas.

LAPSI