Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Amerika e zvenitur: Sondazhi, vetm 38% e amerikanve vlersojn patriotizmin si t rndsishm sot

  Amerika trhiqet nga virtytet q dikur e prcaktuan at, zbulon sondazhi i WSJ-NORC

  Emri: Amerika.jpg

Shikime: 94

Madhsia: 33.7 KB
  Rreth 38% e t anketuarve than se patriotizmi ishte shum i rndsishm pr ta, duke rn ndjeshm nga vitet e mparshme.
  FOTO: DAVID GOLDMAN/ASSOCIATED PRESS


  Patriotizmi, besimi fetar, t kesh fmij dhe prioritete t tjera q ndihmuan n prcaktimin e karakterit kombtar pr breza, po zvoglohen n rndsi pr amerikant, zbulon nj sondazh i ri i Wall Street Journal-NORC.

  Sondazhi, i kryer me NORC n Universitetin e ikagos, nj organizat krkimore jopartiake, gjen gjithashtu vendin t ndar ashpr nga partit politike mbi tendencat shoqrore si nxitja pr diversitetin racor n biznese dhe prdorimi i premrave neutral ndaj gjinis.

  Rreth 38% e t anketuarve than se patriotizmi ishte shum i rndsishm pr ta, dhe 39% than se feja ishte shum e rndsishme. Kjo ishte dukshm m e ult nga koha kur Gazeta bri pyetjen pr her t par n 1998, kur 70% e konsideronin patriotizmin si shum t rndsishm dhe 62% e than kt pr fen.

  Ka rn gjithashtu pjesa e amerikanve q thon se t kesh fmij, prfshirja n komunitetin e tyre dhe puna e palodhur jan vlera shum t rndsishme. Toleranca pr t tjert, e cilsuar si shum e rndsishme nga 80% e amerikanve deri n katr vjet m par, ka rn n 58% q ather.

  Bill McInturff, nj anketues i cili ka punuar n nj sondazh t mparshm t Journal q mati kto qndrime s bashku me NBC News, tha se "kto dallime jan kaq dramatike, sa q pikturojn nj portret t ri dhe befasues t nj Amerika n ndryshim." Ai supozoi se "ndoshta Tarifa e ndarjes son politike, Covid-it dhe besimi m i ult ekonomik n dekada po ka nj efekt befasues n vlerat tona thelbsore.

  Nj sr ngjarjesh kan tronditur dhe n nj far mnyre coptuar kombin q kur Journal pyeti pr her t par pr vlerat unifikuese, mes tyre 11 shtatori 2001, sulmet terroriste, kriza financiare e 2008 dhe rnia ekonomike pasuese dhe ngritja e ish-presidentit Donald Trump.

  I vetmi prioritet i testuar nga Gazeta q sht rritur n rndsi n erekshekullin e kaluar sht paraja, e cila u citua si shum e rndsishme nga 43% n sondazhin e ri, nga 31% n 1998.

  Prve parave, t gjitha grupmoshat, duke prfshir t moshuarit, u kushtuan shum m pak rndsi ktyre prioriteteve dhe vlerave sesa kur anketuesit pyetn pr to n 1998 dhe 2019. Por amerikant e rinj n veanti u kushtojn rndsi t ult ktyre vlerave, shum prej t cilave ishin thelbsore pr jetn e prindrve t tyre.

  Rreth 23% e t rriturve nn moshn 30 vje than n sondazhin e ri se patriotizmi ishte shum i rndsishm pr ta personalisht, krahasuar me 59% t t moshuarve t moshs 65 vje e lart. Rreth 31% e t anketuarve m t rinj than se feja ishte shum e rndsishme pr ta, krahasuar me 55% n mesin e t moshuarve.

  Vetm 23% e t rriturve nn moshn 30 vje than se t pasurit fmij ishte shum e rndsishme.

  Me Kevin Williams, nj piktor komercial dhe rezidencial n Bend, Ore., shum nga kto vlera jan t lidhura. Zoti Williams, 33 vje, tha se ai mendonte se patriotizmi po bie si nj vler qytetare s bashku me rritjen e individualizmit, nj ndjenj t t drejts midis shum njerzve dhe nj rnie n prfshirjen n komunitet, ndoshta pr shkak t fokusimit t njerzve n racn ose kulturn e tyre. prejardhjet dhe jo ato q kan t prbashkt amerikant.

  "Un mendoj se patriotizmi prfshin t jesh pjes e komunitetit tnd dhe t ndihmosh amerikant e tjer," tha zoti Williams, i cili tha se ai drejton sportet e t rinjve dhe vullnetart me nj grup q ofron siguri n protesta dhe mitingje..

  Zoti Williams tha se, si nxns i shkolls s mesme n kohn e sulmeve t 11 shtatorit 2001, ai e dinte ather se do t'i bashkohej ushtris. Thjesht ndjeva se doja t bja pjesn time pr t mbrojtur vendin tim, tha zoti Williams, i cili mbshteti dy fushatat e ish-presidentit Donald Trump n Shtpin e Bardh. Ai prfundimisht shrbeu katr vjet n marinsat.

  Emri: amerika-lacking-patriotism.jpg

Shikime: 53

Madhsia: 32.1 KB
  T anketuarit n sondazh, Janet Boyer, Kevin Williams dhe Elana Reiser.
  FOTO: RON BOYER; KEVIN WILLIAMS; MICHAEL J. EPSTEIN


  Pr Janet Boyer, nj ish ministre Pentekostale q jeton n Cumberland Township n vendin e qymyrit t Pensilvanis Jugperndimore, patriotizmi ka marr nj shklqim politik dhe nuk sht m i rndsishm pr t. "Pr mua, patriotizmi sht kthyer n nacionalizm t krahut t djatht," tha zonja Boyer, e cila mbshteti Presidentin Biden n 2020.

  Mbi t rndon edhe prarja politike. "N at koh, republikant dhe demokratt kishin nj ndjenj nderimi ndaj njri-tjetrit," tha zonja Boyer, 52, nj autore vetndihme dhe dizajnere bizhuterish. "Ata nuk u solln sikur t ishin n nj oborr shkolle duke u prpjekur t ishin hakmarrs dhe reagues."

  E pyetur se cilat vlera e bashkojn kombin, Elana Reiser, 43 vje, nga Brookhaven, N.Y., vuri n dukje mundsin ekonomike. "Pa marr parasysh piknisjen tuaj, ju gjithmon mund t bheni t suksesshm," tha ajo.

  Rreth 21% n sondazh than se Amerika qndron mbi t gjitha vendet e tjera n bot, nj pikpamje q disa e quajn ekskluzivitet amerikan. Gjysma tha se Amerika sht nj nga vendet m t mdha, s bashku me disa t tjer. Prqindja q than se vendet e tjera jan m t mira se SHBA u rrit n 27%, nga 19% kur u b e njjta pyetje n 2016.

  Zonja Reiser tha se, si msuese matematike universitare, ajo e di se vendet e tjera renditen m lart n testet e performancs s matematiks. Ajo tha se pushimet m t gjata dhe lejet e nns n disa vende evropiane do t thot se ata kan nj cilsi m t mir jetese. N Amerik, n thelb duhet t punosh gjith jetn dhe nuk ke pushime, tha ajo.

  Jennifer Benz, nnkryetare e marrdhnieve publike dhe krkimit t medias n NORC, tha se pikpamjet n sondazh mund t ishin ngjyrosur nga perspektiva ekonomike e dobt q gjeti edhe sondazhi. Njerzit jan disi t paknaqur pr gjithka rreth vendit, tha ajo.

  Sondazhi gjeti dallime t mprehta nga partit politike pr shtjet sociale q kan fituar rndsi.

  Jennifer Benz, nnkryetare e marrdhnieve publike dhe krkimit t medias n NORC, tha se pikpamjet n sondazh mund t ishin ngjyrosur nga perspektiva ekonomike e dobt q gjeti edhe sondazhi. Njerzit jan disi t paknaqur pr gjithka rreth vendit, tha ajo.

  Sondazhi gjeti dallime t mprehta nga partit politike pr shtjet sociale q kan fituar rndsi.

  Ai pyeti nse shoqria kishte shkuar mjaft larg - apo kishte shkuar shum larg - kur bhet fjal pr ndrmarrjet q ndrmarrin hapa pr t promovuar diversitetin racor dhe etnik. Pak m shum se gjysma e republikanve than se shoqria kishte shkuar shum larg, krahasuar me 7% t demokratve. Rreth 61% e demokratve than se prpjekjet pr diversitetin nuk kishin shkuar aq larg sa duhet, krahasuar me 14% t republikanve.

  Tre t katrtat e republikanve than se shoqria kishte shkuar shum larg n pranimin e njerzve q jan transgjinor, ndrsa 56% e demokratve than se shoqria nuk kishte shkuar aq larg sa duhet.

  N prgjithsi, 63% e njerzve n anket than se kompanit nuk duhet t mbajn qndrime publike pr shtje sociale dhe politike, ndrsa 36% e njerzve than se kompanit duhet t mbajn qndrime t tilla. Midis republikanve, 80% kundrshtuan kompanit q ta bnin kt, ndrsa 56% e demokratve e favorizuan iden.

  Gjysma e njerzve n anket than se nuk u plqente praktika q u krkohet t prdorin premra asnjans nga gjinia, si "ata" ose "ata", kur i drejtohen nj personi tjetr, krahasuar me 18% q e shohin at n mnyr t favorshme. Rreth 30% e t anketuarve nn moshn 35 vje e pan praktikn n mnyr t favorshme, krahasuar me 9% t t moshuarve.

  Anketa Journal-NORC anketoi 1,019 njerz nga 1 deri n 13 mars, kryesisht n internet. Marzhi i gabimit ishte plus ose minus 4.1 pik prqindje.

  Dallimet n mnyrn se si u krye sondazhi i ri dhe sondazhet e mparshme mund t prbjn nj pjes t vogl t rnies s raportuar t rndsis s vlerave amerikane t testuara. Sondazhet e mparshme, t kryera pr Journal dhe NBC News, prdorn intervistues t drejtprdrejt pr t kontaktuar njerzit me telefon.


  Burimi: Wall Street Journal

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Amerika e zvenitur: Sondazhi, vetm 38% e amerikanve vlersojn patriotizmin si t rndsishm

  Nse amerikant nuk besojn n Zot, n vendin e tyre apo pun t palodhur, far besojn ata?

  Nj sondazh i ri zbulon se dashuria pr para ka zn vendin e vlerave q dikur i nderonim

  Nga Teresa Mull*

  Dshiron lajmin e mir apo t keq fillimisht? Gjithka sht shum e keqe, por le ta mbarojm me: prqindja e amerikanve q thon se patriotizmi dhe feja jan "shum t rndsishme" pr ta ka rn ndjeshm, si ka rn ndjeshm numri i amerikanve q vlersojn prfshirjen n komunitetin e tyre, punn e palodhur dhe t pasurit fmij.

  Kto zbulime vijn nga nj sondazh i ri i Wall Street Journal-NORC, i kompletuar me nj grafik q prshkruan nosedivn e kombit ton. Pak e ashpr: n vitin 1998, 70 prqind e t anketuarve e konsideronin patriotizmin si shum t rndsishm; tani, ky numr sht 38 pr qind. Njzet e pes vjet m par, 62 prqind than se feja ishte shum e rndsishme; tani vetm 39 pr qind e bjn kt.

  Nse amerikant nuk besojn n Zot apo vend, far besojn ata? Parat, pr nj gj. Gazeta raporton se i vetmi prioritet q sht rritur n rndsi n erekshekullin e kaluar jan parat, t cilat u prmendn si shum t rndsishme nga 43 prqind n sondazhin e ri, nga 31 prqind n 1998-n.

  Nj vend q vlerson parat mbi krijuesin dhe kujdesin pr njri-tjetrin sht i dnuar, apo jo? Jo domosdoshmrisht, ose t paktn jo ende. Qytetart q vlersojn paran m shum se vlerat q dikur prcaktuan Amerikn jan t dnuar. Ndoshta jo fizikisht (edhe pse feja dhe aktiviteti vullnetar shoqrohen me prfitime shndetsore), por emocionalisht dhe shpirtrisht, ata do t jen thellsisht t paknaqur. Vlerat thelbsore t Ameriks mund t jen duke u zbehur, por ka mbetur ende nj prush ndikimi q ia vlen t ndizet, pasi gjrat q e bn kt vend t madh kan ende m shum fuqi pr ta mbshtetur at sesa forcat q e rrzojn at.
  Babai im e prmend revolucionin seksual si fillimin e fundit t shoqris amerikane, dhe meq ai ishte afr pr t dhe un jo, prirem t pajtohem me t. Ndrsa moralet tradicionale doli jasht dritares, lindi "Me Decade" i Tom Wolfe. Pasuan disa breza t tjer egoist dhe tani jemi ktu. Angazhimi qytetar sht n nivelin m t ult historik. Vetm 58 prqind e njerzve q iu prgjigjn sondazhit t Wall Street Journal than se "toleranca pr t tjert" sht shum e rndsishme; katr vjet m par, ky numr ishte 80 pr qind.

  Prshtypja ime sht se shum amerikan nuk kujdesen pr vendin ose komunitetin e tyre, sepse ata nuk kan pasur asnj pretendim pr t. Brezat m t rinj jan rritur n rehati t homogjenizuar, pa shum pr t udhhequr vlerat e tyre prtej propagands s shkollave publike dhe ndikuesve t TikTok. Prindrit e tyre, gjithashtu, shpesh rriteshin pa fe, nj ide pr vendin ose detyrimin ndaj do gjje prve Meje. Pa nj ndjenj detyre ndaj nj sistemi vlerash, ose pa dashurin pr gjrat e vrteta, t mira dhe t bukura q i drejton ata, pse amerikant do ta vlersonin fen, do t ndiheshin patriot ose do t dshironin t punonin shum dhe t kontribuonin pr komunitetet e tyre?

  N raportin e saj mbi numrat e rinj t sondazheve, Journal intervistoi Kevin Williams, nj burr me ngjyr tridhjet e tre vjear nga Oregon, i cili vullnetarizon dhe drejton sportet e t rinjve, ndr t tjera. Teoria e tij sht se “patriotizmi sht n rnie si nj vler qytetare s bashku me rritjen e individualizmit, nj ndjenj t t drejts mes shum njerzve dhe nj rnie n prfshirjen e komunitetit, ndoshta pr shkak t njerzve q fokusohen n prejardhjen e tyre racore ose kulturore dhe jo n at q kan amerikant n i zakonshm."

  Dhe Kevin Williams sht arsyeja pse un kam shpres. Aq sa ideologjia zgjoi - helmi aktual q i nxit njerzit gjithnj e m me kmbngulje t lartsojn veten - duket e pandalshme ndonjher, krkimi i knaqsis kudo, por n t mirat e prjetshme t jets sht e kot. Ne shohim prova pr kt tani, pasi amerikant jan m t palumturit q kan qen n pesdhjet vjet - dhe ata po bhen edhe m t mjer.

  Megjithat, duket se shumica e njerzve nuk duan t luftojn pr racn ose premrat; Nj pyetje tjetr n sondazhin e Journal zbuloi se "N prgjithsi, 63 prqind e njerzve ... than se kompanit nuk duhet t mbajn qndrime publike pr shtjet sociale dhe politike". sht e arsyeshme, pra, se sht vetm shtje kohe para se hipnoza e zgjimit t mbaroj dhe t ndodh nj ndryshim kulturor.

  Na takon neve, Kevin Williamses t bots, t shpejtojm ndryshimin. Ne duhet t udhheqim me shembull dhe t'i ndihmojm t mjert t shohin dritn: ftoni miqt tuaj n kish, bashkohuni n nj klub ose organizat vullnetare, shfaqni me krenari nj flamur amerikan n verandn tuaj, bisedoni me fmijt tuaj pr Kushtetutn, rrnjosni n ta nj shpirt vetmohues. , dilni nga rruga juaj pr t mbshtetur ngjarjet dhe institucionet q festojn at q kemi t prbashkt n vend t asaj q ndan dhe shkatrron, dhe detyroni miqt dhe familjen tuaj t marrin pjes gjithashtu. Ata do t jen t lumtur q e bn.


  Burimi: The Spectator

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Amerika e zvenitur: Sondazhi, vetm 38% e amerikanve vlersojn patriotizmin si t rndsishm


Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-01-2023, 06:50
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-05-2021, 12:44
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-04-2006, 13:37
 4. Si e vlersojn muslimant shqiptar Sknderbeun?
  Nga Traboini n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 11-01-2004, 07:00
 5. Pse shume njerez nuk e vleresojne identitetin?
  Nga Klevis2000 n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 23-09-2003, 04:18

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •