Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Amerika e zvenitur: Sondazhi, vetëm 38% e amerikanëve vlerësojnë patriotizmin si të rëndësishëm sot

    Amerika tërhiqet nga virtytet që dikur e përcaktuan atë, zbulon sondazhi i WSJ-NORC

    Emri:  Amerika.jpg

Shikime: 111

Madhësia:  33.7 KB
    Rreth 38% e të anketuarve thanë se patriotizmi ishte shumë i rëndësishëm për ta, duke rënë ndjeshëm nga vitet e mëparshme.
    FOTO: DAVID GOLDMAN/ASSOCIATED PRESS


    Patriotizmi, besimi fetar, të kesh fëmijë dhe prioritete të tjera që ndihmuan në përcaktimin e karakterit kombëtar për breza, po zvogëlohen në rëndësi për amerikanët, zbulon një sondazh i ri i Wall Street Journal-NORC.

    Sondazhi, i kryer me NORC në Universitetin e Çikagos, një organizatë kërkimore jopartiake, gjen gjithashtu vendin të ndarë ashpër nga partitë politike mbi tendencat shoqërore si nxitja për diversitetin racor në biznese dhe përdorimi i përemrave neutralë ndaj gjinisë.

    Rreth 38% e të anketuarve thanë se patriotizmi ishte shumë i rëndësishëm për ta, dhe 39% thanë se feja ishte shumë e rëndësishme. Kjo ishte dukshëm më e ulët nga koha kur Gazeta bëri pyetjen për herë të parë në 1998, kur 70% e konsideronin patriotizmin si shumë të rëndësishëm dhe 62% e thanë këtë për fenë.

    Ka rënë gjithashtu pjesa e amerikanëve që thonë se të kesh fëmijë, përfshirja në komunitetin e tyre dhe puna e palodhur janë vlera shumë të rëndësishme. Toleranca për të tjerët, e cilësuar si shumë e rëndësishme nga 80% e amerikanëve deri në katër vjet më parë, ka rënë në 58% që atëherë.

    Bill McInturff, një anketues i cili ka punuar në një sondazh të mëparshëm të Journal që mati këto qëndrime së bashku me NBC News, tha se "këto dallime janë kaq dramatike, sa që pikturojnë një portret të ri dhe befasues të një Amerika në ndryshim." Ai supozoi se "ndoshta Tarifa e ndarjes sonë politike, Covid-it dhe besimi më i ulët ekonomik në dekada po ka një efekt befasues në vlerat tona thelbësore.”

    Një sërë ngjarjesh kanë tronditur dhe në një farë mënyre copëtuar kombin që kur Journal pyeti për herë të parë për vlerat unifikuese, mes tyre 11 shtatori 2001, sulmet terroriste, kriza financiare e 2008 dhe rënia ekonomike pasuese dhe ngritja e ish-presidentit Donald Trump.

    I vetmi prioritet i testuar nga Gazeta që është rritur në rëndësi në çerekshekullin e kaluar është paraja, e cila u citua si shumë e rëndësishme nga 43% në sondazhin e ri, nga 31% në 1998.

    Përveç parave, të gjitha grupmoshat, duke përfshirë të moshuarit, u kushtuan shumë më pak rëndësi këtyre prioriteteve dhe vlerave sesa kur anketuesit pyetën për to në 1998 dhe 2019. Por amerikanët e rinj në veçanti u kushtojnë rëndësi të ulët këtyre vlerave, shumë prej të cilave ishin thelbësore për jetën e prindërve të tyre.

    Rreth 23% e të rriturve nën moshën 30 vjeç thanë në sondazhin e ri se patriotizmi ishte shumë i rëndësishëm për ta personalisht, krahasuar me 59% të të moshuarve të moshës 65 vjeç e lart. Rreth 31% e të anketuarve më të rinj thanë se feja ishte shumë e rëndësishme për ta, krahasuar me 55% në mesin e të moshuarve.

    Vetëm 23% e të rriturve nën moshën 30 vjeç thanë se të pasurit fëmijë ishte shumë e rëndësishme.

    Me Kevin Williams, një piktor komercial dhe rezidencial në Bend, Ore., shumë nga këto vlera janë të lidhura. Zoti Williams, 33 vjeç, tha se ai mendonte se patriotizmi po bie si një vlerë qytetare së bashku me rritjen e individualizmit, një ndjenjë të të drejtës midis shumë njerëzve dhe një rënie në përfshirjen në komunitet, ndoshta për shkak të fokusimit të njerëzve në racën ose kulturën e tyre. prejardhjet dhe jo ato që kanë të përbashkët amerikanët.

    "Unë mendoj se patriotizmi përfshin të jesh pjesë e komunitetit tënd dhe të ndihmosh amerikanët e tjerë," tha zoti Williams, i cili tha se ai drejton sportet e të rinjve dhe vullnetarët me një grup që ofron siguri në protesta dhe mitingje..

    Zoti Williams tha se, si nxënës i shkollës së mesme në kohën e sulmeve të 11 shtatorit 2001, ai e dinte atëherë se do t'i bashkohej ushtrisë. “Thjesht ndjeva se doja të bëja pjesën time për të mbrojtur vendin tim”, tha zoti Williams, i cili mbështeti dy fushatat e ish-presidentit Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë. Ai përfundimisht shërbeu katër vjet në marinsat.

    Emri:  amerika-lacking-patriotism.jpg

Shikime: 70

Madhësia:  32.1 KB
    Të anketuarit në sondazh, Janet Boyer, Kevin Williams dhe Elana Reiser.
    FOTO: RON BOYER; KEVIN WILLIAMS; MICHAEL J. EPSTEIN


    Për Janet Boyer, një ish ministre Pentekostale që jeton në Cumberland Township në vendin e qymyrit të Pensilvanisë Jugperëndimore, patriotizmi ka marrë një shkëlqim politik dhe nuk është më i rëndësishëm për të. "Për mua, patriotizmi është kthyer në nacionalizëm të krahut të djathtë," tha zonja Boyer, e cila mbështeti Presidentin Biden në 2020.

    Mbi të rëndon edhe përçarja politike. "Në atë kohë, republikanët dhe demokratët kishin një ndjenjë nderimi ndaj njëri-tjetrit," tha zonja Boyer, 52, një autore vetëndihme dhe dizajnere bizhuterish. "Ata nuk u sollën sikur të ishin në një oborr shkolle duke u përpjekur të ishin hakmarrës dhe reagues."

    E pyetur se cilat vlera e bashkojnë kombin, Elana Reiser, 43 vjeç, nga Brookhaven, N.Y., vuri në dukje mundësinë ekonomike. "Pa marrë parasysh pikënisjen tuaj, ju gjithmonë mund të bëheni të suksesshëm," tha ajo.

    Rreth 21% në sondazh thanë se Amerika qëndron mbi të gjitha vendet e tjera në botë, një pikëpamje që disa e quajnë ekskluzivitet amerikan. Gjysma tha se Amerika është një nga vendet më të mëdha, së bashku me disa të tjerë. Përqindja që thanë se vendet e tjera janë më të mira se SHBA u rrit në 27%, nga 19% kur u bë e njëjta pyetje në 2016.

    Zonja Reiser tha se, si mësuese matematike universitare, ajo e di se vendet e tjera renditen më lart në testet e performancës së matematikës. Ajo tha se pushimet më të gjata dhe lejet e nënës në disa vende evropiane do të thotë se ata kanë një cilësi më të mirë jetese. “Në Amerikë, në thelb duhet të punosh gjithë jetën dhe nuk ke pushime”, tha ajo.

    Jennifer Benz, nënkryetare e marrëdhënieve publike dhe kërkimit të medias në NORC, tha se pikëpamjet në sondazh mund të ishin ngjyrosur nga perspektiva ekonomike e dobët që gjeti edhe sondazhi. “Njerëzit janë disi të pakënaqur për gjithçka rreth vendit,” tha ajo.

    Sondazhi gjeti dallime të mprehta nga partitë politike për çështjet sociale që kanë fituar rëndësi.

    Jennifer Benz, nënkryetare e marrëdhënieve publike dhe kërkimit të medias në NORC, tha se pikëpamjet në sondazh mund të ishin ngjyrosur nga perspektiva ekonomike e dobët që gjeti edhe sondazhi. “Njerëzit janë disi të pakënaqur për gjithçka rreth vendit,” tha ajo.

    Sondazhi gjeti dallime të mprehta nga partitë politike për çështjet sociale që kanë fituar rëndësi.

    Ai pyeti nëse shoqëria kishte shkuar mjaft larg - apo kishte shkuar shumë larg - kur bëhet fjalë për ndërmarrjet që ndërmarrin hapa për të promovuar diversitetin racor dhe etnik. Pak më shumë se gjysma e republikanëve thanë se shoqëria kishte shkuar shumë larg, krahasuar me 7% të demokratëve. Rreth 61% e demokratëve thanë se përpjekjet për diversitetin nuk kishin shkuar aq larg sa duhet, krahasuar me 14% të republikanëve.

    Tre të katërtat e republikanëve thanë se shoqëria kishte shkuar shumë larg në pranimin e njerëzve që janë transgjinorë, ndërsa 56% e demokratëve thanë se shoqëria nuk kishte shkuar aq larg sa duhet.

    Në përgjithësi, 63% e njerëzve në anketë thanë se kompanitë nuk duhet të mbajnë qëndrime publike për çështje sociale dhe politike, ndërsa 36% e njerëzve thanë se kompanitë duhet të mbajnë qëndrime të tilla. Midis republikanëve, 80% kundërshtuan kompanitë që ta bënin këtë, ndërsa 56% e demokratëve e favorizuan idenë.

    Gjysma e njerëzve në anketë thanë se nuk u pëlqente praktika që u kërkohet të përdorin përemra asnjanës nga gjinia, si "ata" ose "ata", kur i drejtohen një personi tjetër, krahasuar me 18% që e shohin atë në mënyrë të favorshme. Rreth 30% e të anketuarve nën moshën 35 vjeç e panë praktikën në mënyrë të favorshme, krahasuar me 9% të të moshuarve.

    Anketa Journal-NORC anketoi 1,019 njerëz nga 1 deri në 13 mars, kryesisht në internet. Marzhi i gabimit ishte plus ose minus 4.1 pikë përqindje.

    Dallimet në mënyrën se si u krye sondazhi i ri dhe sondazhet e mëparshme mund të përbëjnë një pjesë të vogël të rënies së raportuar të rëndësisë së vlerave amerikane të testuara. Sondazhet e mëparshme, të kryera për Journal dhe NBC News, përdorën intervistues të drejtpërdrejtë për të kontaktuar njerëzit me telefon.


    Burimi: Wall Street Journal

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Amerika e zvenitur: Sondazhi, vetëm 38% e amerikanëve vlerësojnë patriotizmin si të rëndësishëm

    Nëse amerikanët nuk besojnë në Zot, në vendin e tyre apo punë të palodhur, çfarë besojnë ata?

    Një sondazh i ri zbulon se dashuria për para ka zënë vendin e vlerave që dikur i nderonim

    Nga Teresa Mull*

    Dëshiron lajmin e mirë apo të keq fillimisht? Gjithçka është shumë e keqe, por le ta mbarojmë me: përqindja e amerikanëve që thonë se patriotizmi dhe feja janë "shumë të rëndësishme" për ta ka rënë ndjeshëm, siç ka rënë ndjeshëm numri i amerikanëve që vlerësojnë përfshirjen në komunitetin e tyre, punën e palodhur dhe të pasurit fëmijë.

    Këto zbulime vijnë nga një sondazh i ri i Wall Street Journal-NORC, i kompletuar me një grafik që përshkruan nosedivën e kombit tonë. Pak e ashpër: në vitin 1998, 70 përqind e të anketuarve e konsideronin patriotizmin si shumë të rëndësishëm; tani, ky numër është 38 për qind. Njëzet e pesë vjet më parë, 62 përqind thanë se feja ishte shumë e rëndësishme; tani vetëm 39 për qind e bëjnë këtë.

    Nëse amerikanët nuk besojnë në Zot apo vend, çfarë besojnë ata? Paratë, për një gjë. Gazeta raporton se i vetmi prioritet «që është rritur në rëndësi në çerekshekullin e kaluar janë paratë, të cilat u përmendën si shumë të rëndësishme nga 43 përqind në sondazhin e ri, nga 31 përqind në 1998-ën».

    Një vend që vlerëson paratë mbi krijuesin dhe kujdesin për njëri-tjetrin është i dënuar, apo jo? Jo domosdoshmërisht, ose të paktën jo ende. Qytetarët që vlerësojnë paranë më shumë se vlerat që dikur përcaktuan Amerikën janë të dënuar. Ndoshta jo fizikisht (edhe pse feja dhe aktiviteti vullnetar shoqërohen me përfitime shëndetësore), por emocionalisht dhe shpirtërisht, ata do të jenë thellësisht të pakënaqur. Vlerat thelbësore të Amerikës mund të jenë duke u zbehur, por ka mbetur ende një prush ndikimi që ia vlen të ndizet, pasi gjërat që e bënë këtë vend të madh kanë ende më shumë fuqi për ta mbështetur atë sesa forcat që e rrëzojnë atë.
    Babai im e përmend revolucionin seksual si fillimin e fundit të shoqërisë amerikane, dhe meqë ai ishte afër për të dhe unë jo, prirem të pajtohem me të. Ndërsa moralet tradicionale doli jashtë dritares, lindi "Me Decade" i Tom Wolfe. Pasuan disa breza të tjerë egoistë dhe tani jemi këtu. Angazhimi qytetar është në nivelin më të ulët historik. Vetëm 58 përqind e njerëzve që iu përgjigjën sondazhit të Wall Street Journal thanë se "toleranca për të tjerët" është shumë e rëndësishme; katër vjet më parë, ky numër ishte 80 për qind.

    Përshtypja ime është se shumë amerikanë nuk kujdesen për vendin ose komunitetin e tyre, sepse ata nuk kanë pasur asnjë pretendim për të. Brezat më të rinj janë rritur në rehati të homogjenizuar, pa shumë për të udhëhequr vlerat e tyre përtej propagandës së shkollave publike dhe ndikuesve të TikTok. Prindërit e tyre, gjithashtu, shpesh rriteshin pa fe, një ide për vendin ose detyrimin ndaj çdo gjëje përveç Meje. Pa një ndjenjë detyre ndaj një sistemi vlerash, ose pa dashurinë për gjërat e vërteta, të mira dhe të bukura që i drejton ata, pse amerikanët do ta vlerësonin fenë, do të ndiheshin patriotë ose do të dëshironin të punonin shumë dhe të kontribuonin për komunitetet e tyre?

    Në raportin e saj mbi numrat e rinj të sondazheve, Journal intervistoi Kevin Williams, një burrë me ngjyrë tridhjetë e tre vjeçar nga Oregon, i cili vullnetarizon dhe drejton sportet e të rinjve, ndër të tjera. Teoria e tij është se “patriotizmi është në rënie si një vlerë qytetare së bashku me rritjen e individualizmit, një ndjenjë të të drejtës mes shumë njerëzve dhe një rënie në përfshirjen e komunitetit, ndoshta për shkak të njerëzve që fokusohen në prejardhjen e tyre racore ose kulturore dhe jo në atë që kanë amerikanët në i zakonshëm."

    Dhe Kevin Williams është arsyeja pse unë kam shpresë. Aq sa ideologjia zgjoi - helmi aktual që i nxit njerëzit gjithnjë e më me këmbëngulje të lartësojnë veten - duket e pandalshme ndonjëherë, kërkimi i kënaqësisë kudo, por në të mirat e përjetshme të jetës është e kotë. Ne shohim prova për këtë tani, pasi amerikanët janë më të palumturit që kanë qenë në pesëdhjetë vjet - dhe ata po bëhen edhe më të mjerë.

    Megjithatë, duket se shumica e njerëzve nuk duan të luftojnë për racën ose përemrat; Një pyetje tjetër në sondazhin e Journal zbuloi se "Në përgjithësi, 63 përqind e njerëzve ... thanë se kompanitë nuk duhet të mbajnë qëndrime publike për çështjet sociale dhe politike". Është e arsyeshme, pra, se është vetëm çështje kohe para se hipnoza e zgjimit të mbarojë dhe të ndodhë një ndryshim kulturor.

    Na takon neve, Kevin Williamses të botës, të shpejtojmë ndryshimin. Ne duhet të udhëheqim me shembull dhe t'i ndihmojmë të mjerët të shohin dritën: ftoni miqtë tuaj në kishë, bashkohuni në një klub ose organizatë vullnetare, shfaqni me krenari një flamur amerikan në verandën tuaj, bisedoni me fëmijët tuaj për Kushtetutën, rrënjosni në ta një shpirt vetëmohues. , dilni nga rruga juaj për të mbështetur ngjarjet dhe institucionet që festojnë atë që kemi të përbashkët në vend të asaj që ndan dhe shkatërron, dhe detyroni miqtë dhe familjen tuaj të marrin pjesë gjithashtu. Ata do të jenë të lumtur që e bënë.


    Burimi: The Spectator

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Amerika e zvenitur: Sondazhi, vetëm 38% e amerikanëve vlerësojnë patriotizmin si të rëndësishëm


Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-01-2023, 06:50
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-05-2021, 12:44
  3. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 01-04-2006, 13:37
  4. Si e vlerësojnë muslimanët shqiptar Skënderbeun?
    Nga Traboini në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 11-01-2004, 07:00
  5. Pse shume njerez nuk e vleresojne identitetin?
    Nga Klevis2000 në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 23-09-2003, 04:18

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •