Crypto 'prodigy', 23 vjeç, është 'rrëmbyer dhe torturuar' pasi 'mashtron' investitorët nga 29 milion dollarë përpara se të shpërndante 12 milion dollarë në flotën e supermakinave, pushimet luksoze dhe një avion privat.

- Aiden Pleterski, 24 vjeç, aktualisht po kalon procedurat e falimentimit
- Autoritetet po përpiqen të rikuperojnë 29 milionë dollarë që ai dyshohet se u hoqi nga investitorët
- Raporti i ri sugjeron se ai u rrëmbye dhe u mbajt për miliona shpërblim

Nga STEPHEN M. LEPORE

Një "mbret i kriptove" i vetëshpallur kanadez u rrëmbye, u mbajt për tre ditë dhe u torturua, pasi thuhet se mashtroi investitorët nga miliona për të jetuar një mënyrë jetese magjepsëse, sipas një padie.

Aiden Pleterski, 23 vjeç, aktualisht është duke kaluar nëpër procedurat e falimentimit ndërsa autoritetet në Kanada përpiqen të rikuperojnë 29 milionë dollarët që ai akuzohet se ka mashtruar nga investitorët.

Vetëm 1.6 milionë dollarë janë kthyer, me raporte që thonë se Pleterski e shpenzoi pjesën më të madhe të tyre në një avion privat, një flotë të madhe makinash të mrekullueshme dhe pushime luksoze.

Zbulimet e fundit, të bëra nga babai i Pleterskit në një raport qeveritar që detajon se çfarë ndodhi me fondet, janë se Pleterski u rrëmbye në mes të natës në dhjetor dhe u mbajt për tre ditë.

Adam Peters tha se mori një telefonatë natën vonë duke kërkuar 3 milionë dollarë kanadezë (2.1 milionë dollarë amerikanë) si shpërblim. Peters më pas pretendon se djali i tij ishte përzënë rreth Ontarios, ishte rrahur dhe torturuar.

Emri:  69121437-11903219-Aiden_Pleterski_24_is_currently_going_through_bankruptcy_proceed-m-34_16798020.jpg

Shikime: 89

Madhësia:  77.7 KB
Aiden Pleterski, 24 vjeç, aktualisht është duke kaluar nëpër procedurat e falimentimit pasi autoritetet në Kanada përpiqen me dëshpërim të rikuperojnë 29 milionë dollarët që ai supozohet se ka mashtruar nga investitorët pasi vetëm 1.6 milionë dollarë janë kthyer, me një raport të besueshëm që thotë se Pleterski shpenzoi pjesën më të madhe të tyre në një avion privat. , makina bie në sy dhe pushime luksoze

Emri:  69121441-11903219-image-a-36_1679802016800.jpg

Shikime: 46

Madhësia:  93.8 KB
Pleterski voziti të paktën 10 makina të ndryshme sportive, duke përfshirë një McLaren Senna të rrallë, të blerë për mbi 1 milion dollarë në shtator 2021

Ai supozohet se u lirua pas disa ditësh, por kërcënoi se do t'i siguronte paratë shpejt ose ndryshe.

Një nga telefonatat e pakta që ai u lejua të bënte ishte me pronarin e tij, i cili dëshmoi se Pleterski i telefonoi duke i lutur atij për pagesat e milionave të shpërblimit.

"Unë thashë, "Nuk kam absolutisht asgjë që mund të bëj".

Asnjë i dyshuar nuk është zbuluar në rrëmbim dhe policia e Torontos nuk ka dhënë asnjë informacion mbi rrëmbyesin e dyshuar apo nëse është bërë ndonjë arrestim.

Rob Stelzer, i besuari i caktuar për të prodhuar raportin, tha për CTV se mori një telefonatë nga policia e Torontos në fillim të dhjetorit për rrëmbimin.

"Dua të them, padyshim, ai u detyrohet shumë njerëzve shumë para," tha Stelzer.

29 milionë dollarët mund të jenë vetëm fillimi i asaj që Pleterski u detyrohet investitorëve, sipas avokatit Norman Groot, i cili u punësua nga disa prej atyre që ishin mashtruar nga mbreti i kriptove.

Groot e karakterizon Pleterskin si një skemë ponzi për klientët e tij, me investime të bëra nga disa klientë që dyshohet se përdoren për të falsifikuar kthimet për të tjerët.

Emri:  69128867-11903219-image-m-8_1679834527105.jpg

Shikime: 46

Madhësia:  52.1 KB
'Krypto-mbreti' kanadez poston flotën e tij magjepsëse të supermakinave në Instagramin e tij - duke përfshirë Mclaren 720S të tij gri me dyer vetëvrasëse, të cilat janë në treg për të paktën 300,000 dollarë.

Emri:  69128919-11903219-image-m-10_1679834552243.jpg

Shikime: 47

Madhësia:  27.5 KB
Pleterski postoi imazhe në internet të arratisjeve të tij luksoze - duke përfshirë pushimet në jahte, lundrimin në oqean me miqtë e tij dhe vozitjen me makinat e tij sportive flash.

Emri:  69121439-11903219-The_latest_revelations_made_by_Pleterski_s_father_in_a_governmen-m-39_16798020.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  52.7 KB
Zbulimet e fundit, të bëra nga babai i Pleterskit në një raport qeveritar që detajon se çfarë ndodhi me fondet, janë se Pleterski (foto djathtas) u rrëmbye në mes të natës në dhjetor.

Emri:  69129171-11903219-Pictured_His_grey_Mclaren_720S_being_washed_Pleterski_has_been_c-m-29_16798356.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  51.1 KB
Në foto: Mclaren 720S i tij gri duke u larë. Pleterski është karakterizuar se ka drejtuar një skemë ponzi për klientët e tij, me investime të bëra nga disa klientë që dyshohet se janë përdorur për të falsifikuar kthimet për të tjerët

Ai po përpiqet të zbulojë se sa ka transferuar Pleterski nga llogaria e tij, me humbje që mund të jenë dyfishi i 29 milionë dollarëve.

Pleterski pretendoi në vitin 2021 se ai humbi investimet kur tregu i kriptove u rrëzua në vjeshtën e atij viti.

“Duke bërë këtë, supozoj se mund të thuash që lakmia pushtoi, dhe unë po merrja pozicione shumë agresive, dhe po përpiqesha të bëja kthime që padyshim nuk ishin të realizueshme ose nuk ishin domosdoshmërisht të mundshme në atë kohë, dhe thjesht shkaktoi më shumë humbje”, tha ai.

Një raport nga administratorët që hetojnë skemën thotë se Pleterski mori 29 milionë dollarë nga investitorët dhe tha se do t'i investonte ato si në kripto, ashtu edhe në monedha të huaja.

Të besuarit pretendojnë se ai investoi vetëm rreth 485,000 dollarë, ose më pak se dy përqind të totalit të fondeve në dorë.

Raporti pretendon se ai shpenzoi rreth 362,000 dollarë në një magazinë ku ruante paratë e mbetura.

Videot dhe fotot e postuara në tregimet dhe pikat kryesore të tij në Instagram tregojnë flotën e tij të makinave luksoze dhe udhëtimet e tij me avion privat në Miami.

Pushimet e tij ekstravagante janë gjithashtu të dokumentuara në momentet kryesore, duke treguar se mbreti i kriptove po jeton jetën e tij më të mirë në jahte luksoze, duke bërë ski mbi ujërat e ndritshëm, duke ngrënë verë dhe goca deti me gratë dhe miqtë dhe ulëset e rreshtit të parë në koncerte.

95,2 mijë ndjekësit e tij vërshojnë mbi çdo lëvizje të tij, duke e komplimentuar Pleterskin për stilin e tij dhe furçën e tij të fytit me të famshmit, si Machine Gun Kelly, dhe për stilin e tij luksoz të jetesës.

Emri:  69128173-11903219-image-m-13_1679835172974.jpg

Shikime: 48

Madhësia:  46.2 KB
Krahas postimit për supermakinat e tij, 23-vjeçari tregoi se si udhëtonte me stil me të gjitha paratë që fitoi. Ai besohet se ka marrë avionë privatë për ta çuar atë dhe miqtë e tij në pushime luksoze


Emri:  69121445-11903219-Investigators_with_the_Canadian_government_are_trying_to_figure_-m-11_16798350.jpg

Shikime: 46

Madhësia:  41.4 KB
Hetuesit me qeverinë kanadeze po përpiqen të kuptojnë se si të rikuperojnë milionat e humbura nga Pleterski, të parë këtu me Machine Gun Kelly

Ai gjithashtu thotë se Pleterski voziti të paktën 10 makina të ndryshme sportive, duke përfshirë një McLaren Senna të rrallë, të blerë për mbi 1 milion dollarë në shtator 2021.



700,000 dollarë të tjera shkuan në rezidencën ku jetonte Pleterski, duke përfshirë qiranë dhe një pagesë paraprake për ta blerë atë përfundimisht.

Ai i dha 940,000 dollarë të tjera një bashkëpunëtori, ndërsa Stelzer pretendon se prindërit e Pleterskit gjithashtu morën rreth 800,000 dollarë nga djali i tyre.

Stelzer, i besuari i qeverisë, kërkon që pronat e shitura dhe paratë t'u kthehen investitorëve të Pleterskit.

Prindërit e Pleterskit thanë se besonin se djali i tyre po operonte një biznes të suksesshëm investimi.

“E dija që kur ishte në shkollë të mesme, ai po luante lojëra lart në kompjuterin e tij ashtu si çdo adoleshent tjetër”, tha babai i Pleterski në dhjetor, i cili ishte i detajuar në një transkript të përfshirë në raportin e ri.

"Por në një moment, u bëtë i vetëdijshëm se ai po tregtonte me kriptovaluta?" e pyeti avokati i të besuarit.

"Në një moment, po," u përgjigj babai i Pleterskit.

Stelzer pretendoi se prindërit e Pleterskit përfituan më shumë se 1.1 milion dollarë nga skema e djalit të tyre.

Dyshja kanë rënë dakord të kthejnë një Audi S5 dhe një Volkswagen Atlas – me një vlerë tregu më të madhe se 100,000 dollarë – tek administratori, raportoi CTVNews.

Ata gjithashtu do të paguajnë mbi 812,000 dollarë deri më 30 qershor, në bashkëpunim me procedurat e falimentimit, pretendon raporti.

Stelzer ka thënë se beson se ka më shumë njerëz që kanë humbur para në skemë dhe i ka inkurajuar ata të dalin përpara.

"Ne e dimë se 41 milionë dollarë hynë në llogarinë neto," tha ai. “Ne e dimë se vetëm 25 milionë dollarë kanë paraqitur kërkesa. Mund të bësh llogaritë”, tha ai.

"Ata duhet të kontaktojnë ... dhe të bëjnë kërkesën e paraqitur. E vetmja mënyrë që ata mund të marrin pjesë në një divident është duke e bërë atë.'

Avokatët e Pleterskit ende nuk kanë komentuar mbi akuzat e rrëmbimit, sipas CBC.

JA ÇFARË SHPENZOJNË KRIPTO 'PRODIGJI' PËR AVIONET PRIVATE, MAKINA LLUKSOZE, PUSHIMET

1 milion dollarë (plus) - Pleterski shpenzoi mbi 1 milion dollarë në para nga investitorët për të jetuar në një rezidencë në Burlington, Ontario. Ai pagoi 45,000 dollarë në muaj qira dhe përfundimisht hodhi një depozitë për ta blerë atë

362,000 dollarë - Një depo për të ruajtur paratë dhe makinat e tij shtesë

940,000 dollarë - Para të dhëna për një bashkëpunëtor

1.6 milion dollarë - Pleterski voziti më shumë se 10 makina sportive, duke përfshirë një McLaren Senna, një supermakinë shumë e rrallë, me prodhim të kufizuar, e blerë në shtator 2021

5.5 milion dollarë me një depozitë 500,000 dollarë - pronë në Ajax, Ontario


Burimi: Daily Mail