Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Izraeli në prag të një lufte civile

    Beteja e Izraelit për të ndaluar Netanyahun bëhet globale: Stafit të ambasadës në mbarë botën u thuhet të heqë mjetet ndërsa greva mbarëkombëtare për reformën gjyqësore e sheh aeroportin të mbyllur dhe mjekët refuzojnë të punojnë

    - Punëtorët nga një sërë sektorësh nisën një grevë mbarëkombëtare të hënën
    - Presidenti i Izraelit i ka kërkuar kryeministrit Benjamin Netanjahu që të "ndalojë menjëherë procesin legjislativ".

    Nga JAMES CALLERY

    Ambasadat izraelite në mbarë botën u udhëzuan t'i bashkohen një greve të hënën kundër planit të riparimit gjyqësor të kryeministrit Benjamin Netanyahu, thuhet në një letër të sindikatës së punëtorëve.

    Letra, e parë nga Reuters, duke cituar një grevë mbarëkombëtare në Izrael të shpallur nga federata e punës Histadrut, thoshte se aktivitetet e Ministrisë së Jashtme në vend dhe jashtë vendit do të kufizoheshin në shërbimet e urgjencës.

    Punëtorët nga një sërë sektorësh në Izrael nisën një grevë mbarëkombëtare të hënën, duke kërcënuar se do të paralizojnë ekonominë, teksa iu bashkuan një lëvizjeje proteste në rritje kundër planit të Netanyahut për të riparuar gjyqësorin.

    Fluturimet që niseshin nga qendra kryesore ndërkombëtare e vendit, Aeroporti Ben Gurion, u ndaluan, zinxhirët e mëdhenj të qendrave tregtare dhe universitetet mbyllën dyert e tyre dhe grupi më i madh sindikal i Izraelit bëri thirrje për 800,000 anëtarët e tij - në shëndetësi, tranzit, banka dhe fusha të tjera - të ndalojnë punën. .

    Qeveritë vendore pritej të mbyllnin parashkollorët që ata drejtojnë dhe të shkurtonin shërbimet e tjera, dhe sindikata kryesore e mjekëve njoftoi se anëtarët e saj gjithashtu do të largoheshin nga puna.

    Emri:  69158135-11906247-image-a-4_1679919250884.jpg

Shikime: 127

Madhësia:  133.3 KB
    Protestuesit mblidhen me flamuj kombëtarë jashtë parlamentit të Izraelit në Jerusalem mes demonstratave të vazhdueshme dhe thirrjeve për një grevë të përgjithshme kundër shtytjes së diskutueshme të qeverisë së djathtë për të riparuar sistemin e drejtësisë, më 27 mars 2023

    Emri:  69158141-11906247-image-a-5_1679919253930.jpg

Shikime: 68

Madhësia:  70.9 KB
    Protestuesit mbajnë flamuj dhe pankarta izraelite ndërsa mblidhen jashtë parlamentit të Izraelit, Knesset, përpara demonstratave masive në Jerusalem dhe një thirrje për një grevë të përgjithshme në të gjithë Izraelin kundër shtytjes së diskutueshme të qeverisë së djathtë për të riparuar sistemin e drejtësisë, më 27 mars. 2023

    Rezistenca në rritje ndaj planit të Netanyahut erdhi disa orë pasi dhjetëra mijëra njerëz shpërthyen në rrugë anembanë vendit në një shfaqje spontane zemërimi ndaj vendimit të kryeministrit për të shkarkuar ministrin e tij të mbrojtjes, Yoav Gallant, pasi ai bëri thirrje për një pauzë në riparimin e përgjithshëm. .

    Duke brohoritur "Vendi është në zjarr", ata ndezën zjarre në autostradën kryesore të Tel Avivit, duke mbyllur autostradën dhe shumë të tjera në të gjithë vendin për orë të tëra.

    Mijëra protestues u mblodhën të hënën jashtë ndërtesës së parlamentit të Knesset për të vazhduar presionin.

    Riparimi - i drejtuar nga Netanyahu, i cili është në gjyq për korrupsion, dhe aleatët e tij në qeverinë më të djathtë të Izraelit ndonjëherë - e ka zhytur Izraelin në një nga krizat e tij më të këqija të brendshme.

    Ajo ka shkaktuar protesta të qëndrueshme që kanë nxitur pothuajse të gjithë sektorët e shoqërisë, duke përfshirë ushtrinë e saj, ku rezervistët kanë dalë gjithnjë e më shumë publikisht për të thënë se nuk do t'i shërbejnë një vendi që shkon drejt autokracisë.

    Netanyahu shkroi të hënën në Twitter: “U bëj thirrje të gjithë demonstruesve në Jerusalem, në të djathtë dhe në të majtë, të sillen me përgjegjësi dhe të mos veprojnë me dhunë. Ne jemi njerëz vëllezër'.

    'Ku po e çojmë ne Izraelin tonë të dashur? Në humnerë”, tha Arnon Bar-David, kryetar i Histadrut, në një fjalim nxitës për duartrokitje. "Sot ne po ndalojmë zbritjen e të gjithëve drejt humnerës."

    Ndërsa thëngjijtë e zjarreve të autostradës u pastruan të hënën, presidenti i Izraelit Isaac Herzog bëri thirrje sërish për ndalimin e menjëhershëm të riparimit.

    “I gjithë kombi është i rrëmbyer nga shqetësimi i thellë. Siguria jonë, ekonomia, shoqëria - të gjitha janë nën kërcënim”, tha ai. 'Zgjohu tani!'

    Udhëheqësi i opozitës Yair Lapid tha se kriza po e çonte Izraelin në buzë.

    “Nuk kemi qenë kurrë më afër ndarjes. Siguria jonë kombëtare është në rrezik, ekonomia jonë po shkatërrohet, marrëdhëniet tona me jashtë janë në pikën më të ulët ndonjëherë, ne nuk dimë çfarë t'u themi fëmijëve tanë për të ardhmen e tyre në këtë vend”, tha Lapid.

    Më herët gjatë ditës së sotme, Herzog i kërkoi Netanyahut "të vini në vete tani" pas protestave të përhapura dhe grevës kombëtare të shkaktuar nga shkarkimi i ministrit të tij të mbrojtjes për kundërshtimin e reformave në drejtësi.

    Netanyahu pritej të njoftonte këtë mëngjes se po i ndalonte planet e tij, megjithëse deklarata e tij publike u shty pasi një aleat i koalicionit iu lut atij të mos tërhiqej, raportoi Channel 12 TV.

    Ajo erdhi pasi të gjitha fluturimet u ndaluan në qendrën kryesore ndërkombëtare të vendit, pasi kreu i komitetit të punëtorëve të Autoritetit të Aeroporteve të Izraelit njoftoi një grevë.

    Herzog tha se 'sytë e gjithë botës janë mbi ju' pas shkarkimit të Gallant nga Netanyahu të dielën.

    Herzog shtoi: “Po i drejtohem kryeministrit, anëtarëve të qeverisë dhe kompanive dhe anëtarëve të koalicionit: ndjenjat janë të vështira dhe të dhimbshme. Shqetësimi i thellë rrethon mbarë kombin.

    Emri:  69156075-11906247-image-a-33_1679914897621.jpg

Shikime: 64

Madhësia:  112.2 KB
    Mijëra izraelitë dalin në rrugë ndërsa bllokojnë autostradën Ayalon në përgjigje të shkarkimit të papritur nga kryeministri Benjamin Netanyahu të ministrit të tij të mbrojtjes Yoav Gallant në Tel Aviv, Izrael më 27 mars 2023.

    Emri:  69156005-11906247-image-a-24_1679914721509.jpg

Shikime: 64

Madhësia:  51.2 KB
    Policia izraelite përdor një top uji për të shpërndarë demonstruesit që bllokojnë një autostradë gjatë një proteste kundër planeve të qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu për të riparuar sistemin gjyqësor në Tel Aviv, Izrael, të hënën, 27 mars 2023

    “Siguria, ekonomia, shoqëria – të gjitha janë të kërcënuara. Sytë e të gjithë bijve të Izraelit janë mbi ju. Sytë e gjithë popullit hebre janë mbi ju. Sytë e gjithë botës janë mbi ju.'

    Ai vazhdoi: “Për hir të unitetit të popullit të Izraelit, për hir të përgjegjësisë, ju bëj thirrje që të ndaloni menjëherë procesin legjislativ.

    “U bëj thirrje krerëve të të gjitha fraksioneve të Knesset-it, koalicionit dhe opozitës, që të vënë qytetarët e vendit mbi gjithçka tjetër dhe të veprojnë me përgjegjësi dhe guxim pa vonesa të mëtejshme.

    'Ejani në vete tani! Ky nuk është një moment politik, ky është një moment lidershipi dhe përgjegjësie.'

    Shefi i lartë i sindikatave të Izraelit thirri një grevë të përgjithshme të hënën lidhur me reformat e diskutueshme gjyqësore të qeverisë.

    "Unë po thërras një grevë të përgjithshme," tha kryetari i Histadrut Arnon Bar-David në një fjalim televiziv. “Që nga momenti kur përfundon kjo konferencë shtypi, shteti i Izraelit ndalon.

    "Ne kemi një mision për të ndaluar këtë proces legjislativ dhe ne do ta bëjmë atë," tha ai, duke u zotuar të "vazhdojmë të luftojmë".

    Shoqata Mjekësore e Izraelit ndoqi shpejt shembullin, duke njoftuar gjithashtu 'një grevë të plotë në sistemin shëndetësor' që do të ndikojë në të gjitha spitalet publike.

    Emri:  69151973-11906247-image-a-16_1679906268525.jpg

Shikime: 61

Madhësia:  60.1 KB
    Benjamin Netanyahu (foto në dosje). Netanyahu pritej të njoftonte këtë mëngjes se po i ndalonte planet e tij, megjithëse deklarata e tij publike u shty pasi një aleat i koalicionit iu lut që të mos tërhiqej, raportoi Channel 12 TV.

    Emri:  69152059-11906247-image-a-17_1679906272093.jpg

Shikime: 61

Madhësia:  31.5 KB
    Presidenti izraelit Isaac Herzog (foto fotografie). Presidenti Isaac Herzog tha se 'sytë e gjithë botës janë mbi ju' pas shkarkimit nga Netanyahu të Yoav Gallant të dielën.

    Largimi mbarëkombëtar u thirr disa orë pasi Herzog bëri presion për një ndërprerje të menjëhershme të programit gjyqësor, pas demonstratave të mëdha në Tel Aviv gjatë natës në përgjigje të shkarkimit të ministrit të mbrojtjes.

    Plani për t'i dhënë më shumë kontroll politikanëve dhe për të zvogëluar rolin e Gjykatës së Lartë ka ndezur muaj protestash dhe ka ngjallur shqetësim nga aleatët kryesorë të Izraelit, përfshirë Shtetet e Bashkuara.

    Qeveria e djathtë e Netanyahut ka argumentuar se ndryshimet janë të nevojshme për të ribalancuar fuqitë midis ligjvënësve dhe gjyqësorit.

    Gallant, një aleat i vendosur i Netanyahut, më herët bëri thirrje për ndalimin e reformave - me ligjvënësit e planifikuar të votojnë këtë javë për një pjesë qendrore të propozimeve, të cilat do të ndryshonin mënyrën e emërimit të gjyqtarëve.

    “Përçarja në rritje sociale ka hyrë në [ushtri] dhe agjencitë e sigurisë”, tha Gallant, një anëtar i partisë Likud të Netanyahut. "Është një kërcënim i qartë, i menjëhershëm dhe i prekshëm për sigurinë e Izraelit."

    Pak çaste pasi Netanyahu shkarkoi Gallant, demonstruesit kapën një autostradë qendrore në qytetin bregdetar të Tel Avivit, duke bllokuar trafikun dhe duke djegur goma. Disa hodhën barrikada metalike ndërsa policia përdori topa uji.

    Emri:  69151527-11906247-image-a-13_1679905980589.jpg

Shikime: 62

Madhësia:  66.7 KB
    Protestuesit përleshen me policinë gjatë një tubimi kundër reformës gjyqësore të qeverisë izraelite në Tel Aviv, Izrael më 27 mars 2023

    Emri:  69151531-11906247-image-a-14_1679905984131.jpg

Shikime: 73

Madhësia:  95.0 KB
    Mijëra protestues bllokojnë autostradën kryesore Ayalon gjatë një proteste masive kundër planeve të reformës së sistemit të drejtësisë të qeverisë në Tel Aviv, Izrael, 27 mars 2023

    Emri:  69152213-11906247-image-a-18_1679906645460.jpg

Shikime: 62

Madhësia:  36.1 KB
    Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant (fotografia e dosjes). Shefi më i lartë i sindikatave të Izraelit thirri një grevë të përgjithshme të hënën lidhur me reformat e diskutueshme gjyqësore të qeverisë së djathtë, një ditë pas shkarkimit të Gallant

    "Izraeli nuk është një diktaturë," brohoritën protestuesit ndërsa një turmë e madhe valëviti flamujt kombëtarë dhe u ra borive.

    “Mbrëmë ishim dëshmitarë të skenave shumë të vështira”, tha Herzog. "I gjithë kombi është i rrëmbyer nga shqetësimi i thellë... Siguria jonë, ekonomia, shoqëria - të gjitha janë nën kërcënim."

    Pas muajsh tubimesh, duke përfshirë një demonstratë të fundjavës që nxori rreth 200,000 njerëz në Tel Aviv, protestuesit në qytet thanë se ndihej si "një lloj kulmi".

    Në Jerusalem, demonstruesit u mblodhën të dielën jashtë rezidencës së kryeministrit, ndërsa të tjerë u mblodhën në qytetin verior të Haifës dhe Beer Sheva në jug.

    Lëvizja aktiviste ka shpallur një 'javë kombëtare të paralizës', duke përfshirë protesta jashtë shtëpive të ministrave dhe parlamentit.

    Shtetet e Bashkuara thanë se ishin "thellësisht të shqetësuara" dhe u bënë thirrje udhëheqësve izraelitë të arrijnë një kompromis.

    Shtëpia e Bardhë vuri në dukje se presidenti Joe Biden i tha së fundmi Netanyahut se "vlerat demokratike kanë qenë gjithmonë dhe duhet të mbeten një shenjë dalluese e marrëdhënieve SHBA-Izrael".

    Emri:  69152323-11906247-image-a-2_1679908028071.jpg

Shikime: 58

Madhësia:  69.4 KB
    Izraelitët kundërshtojnë planin e reformës gjyqësore të kryeministrit Benjamin Netanyahu, bllokojnë një autostradë gjatë një proteste pak çaste pasi lideri izraelit shkarkoi ministrin e tij të mbrojtjes, në Tel Aviv, Izrael, të dielën, 26 mars 2023

    Një komision parlamentar ka amenduar projektligjin për ta bërë atë më të pranueshëm për kundërshtarët, por opozita ka përjashtuar mbështetjen e ndonjë pjese të paketës së reformës deri sa të ndalen të gjithë hapat legjislativ.

    Netanyahu javën e kaluar u zotua të 'përparojë me përgjegjësi' reformat dhe 't'i japë fund përçarjes' që ato kanë shkaktuar.

    Në përgjigje, Prokurori i Përgjithshëm Gali Baharav-Miara akuzoi të premten Netanyahun për ndërhyrje publike 'të paligjshme' në procesin e miratimit të reformave në drejtësi.

    Netanyahu është në gjyq për akuzat për ryshfet, mashtrim dhe shkelje të besimit, të cilat ai i mohon.

    Transmetimi i tij shkaktoi përbuzje ndaj akuzave gjyqësore të paraqitura në Gjykatën e Lartë nga Lëvizja për Qeverinë e Cilësisë në Izrael, një grup fushatash kundër korrupsionit.

    Ankesa e grupit pretendon se Netanyahu ka shkelur një vendim gjykate që një kryeministër i akuzuar nuk ka të drejtë të veprojë në një çështje që mund të përbëjë një konflikt interesi.


    Burimi: Daily Mail

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Izrael: Netanjahu kërkon të bëjë reformë në drejtësi, qytetarët ngrihen në protesta masive

    Netanyahu pranon se Izraeli është në prag të "LUFTËS CIVILE" pasi ai shtyn reformën gjyqësore mes një nate tjetër protestash të dhunshme

    - Kryeministri izraelit është përpjekur të kërkojë kompromis me kundërshtarët e tij
    - Vjen pasi mijëra njerëz filluan një grevë në shenjë proteste ndaj planeve të tij të riparimit

    Nga ROHAN GUPTA dhe ASSOCIATED PRESS

    Duke u përkulur ndaj një valë protestash masive, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu vonoi planin e tij të diskutueshëm të rishikimit gjyqësor të hënën dhe tha se donte 'të shmangte luftën civile' duke lënë kohë për të kërkuar një kompromis me kundërshtarët politikë.

    Njoftimi dukej se qetësoi disa nga tensionet që kanë nxitur tre muaj trazira të trazuara. Por ajo nuk arriti të adresojë çështjet themelore që kanë polarizuar kombin dhe lëvizja e protestës antiqeveritare u zotua të intensifikojë përpjekjet e saj.

    Në fjalimin e tij në kohën e parë, Netanyahu, i cili më parë kishte refuzuar thirrjet për shtyrjen e legjislacionit, mori një ton më pajtues sesa në fjalimet e fundit. Ai pranoi ndarjet e thella në vend dhe tha se po shtypte butonin e pauzës "për të parandaluar një përçarje në komb".

    “Kur ka një mundësi për të shmangur luftën civile përmes dialogut, unë, si kryeministër, po marr një afat për dialogun”, tha ai. Ai u zotua të arrijë një 'konsensus të gjerë' gjatë seancës verore të parlamentit, e cila fillon më 30 prill.

    Ai foli pasi dhjetëra mijëra izraelitë demonstruan jashtë parlamentit dhe sindikata më e madhe e punës në vend nisi një grevë mbarëkombëtare në një përshkallëzim dramatik të lëvizjes masive të protestës kundër planit të tij.

    Emri:  69193647-11910243-image-a-8_1679989725817.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  61.0 KB
    Demonstruesit kundër qeverisë bllokojnë rrugët dhe përleshen me policinë gjatë një proteste kundër planeve të qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu për të riparuar sistemin gjyqësor

    Netanyahu dhe aleatët e tij fetarë dhe ultranacionalistë paraqitën ndryshimin në janar vetëm disa ditë pasi formuan qeverinë e tyre, më e djathta në historinë e Izraelit.

    Propozimi e ka zhytur Izraelin në krizën e tij më të keqe të brendshme në dekada. Udhëheqësit e biznesit, ekonomistët e lartë dhe ish-shefat e sigurisë kanë dalë të gjithë kundër planit, duke thënë se ai po e shtyn vendin drejt një autokracie. Pilotët e avionëve luftarakë dhe rezervistët ushtarakë kanë kërcënuar se nuk do të paraqiten në detyrë dhe monedha e vendit, shekli, ka rënë në vlerë.

    Plani do t'i jepte Netanyahut, i cili është në gjyq për akuzat për korrupsion, dhe aleatëve të tij fjalën e fundit në emërimin e gjyqtarëve të vendit. Ai gjithashtu do t'i jepte parlamentit, i cili kontrollohet nga aleatët e tij, autoritet për të rrëzuar vendimet e Gjykatës së Lartë dhe për të kufizuar aftësinë e gjykatës për të rishikuar ligjet.

    Netanyahu ka argumentuar se rishikimi është i nevojshëm për të frenuar një gjykatë liberale dhe tepër ndërhyrëse të gjyqtarëve të pazgjedhur. Por kundërshtarët e tij thonë se paketa do të dëmtonte sistemin e kontrolleve dhe ekuilibrave të vendit duke përqendruar pushtetin në duart e aleatëve të Netanyahut. Ata thonë gjithashtu se ka konflikt interesi si i pandehur penal.

    Dhjetëra mijëra njerëz, kryesisht laikë, izraelitë të klasës së mesme, i janë bashkuar rregullisht protestave masive kundër planit.

    Ato demonstrata u shtuan të dielën mbrëma pasi Netanyahu shkarkoi papritur ministrin e Mbrojtjes Yoav Gallant, i cili i kishte kërkuar kryeministrit të pezullonte planin e tij, duke përmendur shqetësimet për dëmtimin e ushtrisë izraelite.

    Të shtënat shkaktuan një shpërthim spontan zemërimi, me dhjetëra mijëra njerëz që dolën në rrugë në vetëm një orë.

    Duke brohoritur "Vendi është në zjarr", ata ndezën zjarre në autostradën kryesore të Tel Avivit, duke mbyllur autostradën dhe shumë të tjera në të gjithë vendin për orë të tëra.

    Demonstruesit vazhduan të hënën jashtë Knesset-it, ose parlamentit, duke i kthyer rrugët që rrethojnë ndërtesën dhe Gjykatën e Lartë në një det të valëzuar flamujsh izraelitë blu dhe të bardhë, të mbushur me pankarta të Krenarisë ylber.

    “Ky është shansi i fundit për të ndaluar këtë lëvizje drejt diktaturës”, tha Matityahu Sperber, 68 vjeç, i cili iu bashkua një rryme njerëzish të drejtuar për në protestën jashtë Knesset. "Unë jam këtu për të luftuar deri në fund."

    Sindikata kryesore e Izraelit, histadrut, shpalli një grevë të përgjithshme në atë që tha se ishte hera e parë që kryente një veprim të tillë për një çështje politike.

    Kaosi mbylli pjesën më të madhe të vendit dhe kërcënoi të paralizonte ekonominë. Fluturimet që niseshin nga aeroporti kryesor ndërkombëtar u ndaluan, duke bllokuar dhjetëra mijëra udhëtarë.

    Zinxhirët e mëdhenj të qendrave tregtare dhe universitetet mbyllën dyert e tyre dhe sindikata u bëri thirrje 800,000 anëtarëve të saj që të ndalonin punën në kujdesin shëndetësor, tranzit, banka dhe fusha të tjera.

    Diplomatët u larguan nga puna në misionet e huaja dhe qeveritë vendore pritej të mbyllnin institucionet parashkollore dhe të shkurtonin shërbime të tjera. Sindikata kryesore e mjekëve njoftoi se anëtarët e saj do të greveshin gjithashtu.

    Në shenjë të zbutjes së tensioneve, sindikata tha të hënën vonë se po ndalonte grevën në përgjigje të vonesës së Netanyahut.

    Njoftimi dukej se ia bleu Netanyahut të përvuajtur disajavore qetësie. Por nuk ishte e qartë nëse mosmarrëveshjet mund të zgjidheshin.

    Emri:  69193639-11910243-image-a-21_1679992625685.jpg

Shikime: 48

Madhësia:  79.6 KB
    Shkarkimi i ministrit të Mbrojtjes Yoav Gallant më 26 mars e intensifikoi krizën politike

    Presidenti kryesor i vendit, Isaac Herzog, tha se ndalimi i fushatës legjislative ishte "gjëja e duhur".

    "Kjo është koha për diskutim të sinqertë, serioz dhe të përgjegjshëm që do të çojë urgjentisht në qetësimin e shpirtrave dhe uljen e flakëve," tha ai.

    Udhëheqësi i opozitës Yair Lapid tha se ishte i gatshëm të zhvillonte një "dialog të vërtetë" nën sponsorizimin e Herzog.

    Ministri i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir, një ultranacionalist që ka bërë presion për kalimin e shpejtë të paketës, tha se do ta respektonte vonesën, por tregoi pak shenja kompromisi.

    “Reforma do të kalojë”, shkroi ai në Twitter. Askush nuk do të na trembë.

    I pari nga një seri ligjesh - që i jepte koalicionit kontrollin mbi emërimet në drejtësi - ishte planifikuar të kalonte këtë javë.

    Para fjalimit të Netanyahut, rreth 20,000 izraelitë të krahut të djathtë morën pjesë në një kundër demonstratë në mbështetje të kryeministrit. Edhe ajo demonstratë u zhvillua pranë parlamentit dhe kaloi pa dhunë.

    "Ata nuk do të na vjedhin zgjedhjet", shkruhej në një fletushka për ngjarjen e organizuar nga Partia Zioniste Fetare. Netanyahu tha se ishte 'i prekur' nga shfaqja e mbështetjes.

    Shikma Bressler, një nga drejtuesit e lëvizjes së protestës antiqeveritare, tha se fushata do të vazhdojë derisa legjislacioni të anulohet.

    "Kjo është vetëm një përpjekje për të dobësuar protestat në mënyrë që të zbatohet diktaturën e Netanyahut," tha ajo. "Tani nuk është koha për të ulur presionin, por për ta rritur atë."

    Ish-ambasadori izraelit në Mbretërinë e Bashkuar Mark Regev ka mbrojtur propozimin e Netanyahut për rishikimin e drejtësisë, duke argumentuar se ishte pjesë e agjendës së qeverisë kur kryeministri u rizgjodh vitin e kaluar.

    Duke folur për protestat masive kundër reformave të diskutueshme, z. Regev tha për programin Today të BBC Radio 4: “Kishte dhjetëra mijëra, ndoshta edhe qindra mijëra demonstrues në rrugë (në Izrael), por u mbajt një sondazh dhe se ishin zgjedhjet izraelite më 1 nëntor.

    “Kjo qeveri u zgjodh me shumicë dhe reforma në drejtësi ishte pjesë e agjendës së saj.

    “Edhe njerëzit që votuan për qeverinë mbështesin idenë që kjo të bëhet në një mënyrë më pak konfrontuese, që kjo të bëhet me konsensus.

    "Unë mendoj se ka mbështetje nga të dyja anët e ndarjes ligjore për këtë proces të dialogut, i cili shpresoj se do të ketë sukses, por nuk jam i sigurt se do të ketë sukses."

    Ai shtoi: "Të gjitha qeveritë e koalicionit përfshijnë kompromise dhe jam i sigurt se Netanyahu nga këndvështrimi i tij, nuk u rizgjodh kryeministër për të parë njerëzit e tjerë të dominojnë axhendën."

    Dhjetra protestues nga palët rivale u përballën të hënën vonë në qendër të Tel Avivit. Palët, të mbajtura të ndara nga policia, shkëmbyen fyerje, por nuk pati dhunë. Policia përdori një top uji për të shpërndarë protestuesit antiqeveritar.

    Qytetarët palestinezë të Izraelit u ulën kryesisht nga protestat. Shumë thonë se demokracia e Izraelit është njollosur nga sundimi i tij ushtarak mbi vëllezërit e tyre në Bregun Perëndimor dhe diskriminimi që ata vetë përballen.

    Administrata e Biden, e cila ka qenë e shqetësuar me Netanyahun dhe elementët e ekstremit të djathtë të qeverisë së tij, e mirëpriti njoftimin si "një mundësi për të krijuar kohë dhe hapësirë ​​shtesë për kompromis", u tha gazetarëve sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre.

    Burimi: Daily Mail

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Izrael: Gazeta analizon situatën e bën thirrje të hapur për grusht shteti ushtarak

    Analiza | Një grusht shteti ushtarak është duke u zhvilluar në Izrael – dhe është plotësisht i justifikuar

    Një libër magjepsës paraqet shembuj përgjatë historisë së grushteve të shtetit që çuan në demokraci dhe ofron njohuri që janë të rëndësishme për ngjarjet aktuale në Izrael, ku koncepti i ushtrisë popullore ka filluar të plasaritet.

    Emri:  52802640.jpg

Shikime: 156

Madhësia:  44.0 KB
    Rezervistët e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit protestuan kundër qeverisë në Tel Aviv të mërkurën. Kredia: Moti Milrod

    Nga Yossi Melman

    Një grusht shteti ushtarak është duke u zhvilluar në Izrael. Kjo është e vërteta e pazbardhur. Në të njëjtën kohë, tentohet të luhet me fjalët për të shmangur shikimin në sy të realitetit. Rebelët dhe mbështetësit e tyre po përdorin eufemizma dhe po përdorin akrobaci gjuhësore në vend që të deklarojnë pa mëdyshje se ka një mosbindje midis shumë rezervistëve të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit. Në vend të kësaj, ata i referohen si "pushimi i vullnetarizmit".

    Ky rebelim është i përhapur dhe shtrihet përtej peticioneve që janë nënshkruar tashmë nga mijëra rezervistë të IDF (në detyrë aktive ose jo), Mossad dhe shërbimi sekret Shin Bet. Gjithashtu i kalon një mijë e më shumë pilotët, stafin teknik të forcave ajrore, personelin e operacioneve speciale, njësitë elitare, operativët e Njësisë 8200 dhe njësinë teknologjike të Degës së Inteligjencës, mjekët ushtarakë e të tjerë, të cilët nuk janë paraqitur në detyrë rezervë ose kanë paralajmëruar se do mos raportoni nëse legjislacioni i qeverisë për rishikimin gjyqësor , të cilin ata e quajnë ndryshim regjimi, miratohet.

    Duhet të merret parasysh edhe një prirje në rritje e të ashtuquajturit refuzim gri (ose të bardhë) – dmth., rezervistët që shmangin shërbimin me pretekste të tjera të ndryshme pa e etiketuar atë si refuzim për të shërbyer. Për më tepër, numri i oficerëve të rinj dhe të nivelit të mesëm – toger, kapiten, majorë dhe madje nënkolonelë – që refuzojnë të zgjasin shërbimin e tyre të rregullt ushtarak është gjithashtu në rritje. Ky trend është një shqetësim serioz për Drejtorinë e Fuqisë Punëtore të IDF, për Shtabin e Përgjithshëm dhe për vetë shefin e shtabit të IDF.

    Është më e rehatshme për të gjithë të përfshirët që të mos përdorin shprehimisht shprehjen "grusht shteti ushtarak", por nëse çështja do të trajtohet në mënyrë efektive, realiteti duhet të përballet kokë më kokë dhe të quhet me emrin e tij të ligjshëm.

    Rebelimi në IDF është bërë i mundur dhe merr legjitimitet nga fakti se “ushtria popullore” ka qenë një etikë e shenjtë që nga themelimi i shtetit – edhe nëse gjatë dekadave të fundit ky emërtim ka qenë larg nga i duhuri. Statistikat e bëjnë të qartë këtë: gjysma e popullsisë së kualifikuar të Izraelit nuk shërben në IDF.

    Koncepti i ushtrisë popullore i ka ndihmuar të gjitha qeveritë e Izraelit për të mbledhur shoqërinë në mbështetje të objektivave kombëtare të ndërtimit dhe forcimit të kombit dhe shërbeu si një mjet për rritjen e motivimit dhe krijimin e kohezionit social. Ai është përdorur gjithashtu si një mjet për indoktrinimin social dhe kulturor. Pastaj është komponenti i militarizimit social, i cili ndikon në paraqitjen dhe mund të shihet gjithashtu në rolin që ushtria dhe veteranët e saj luajnë në shumë sfera jashtë ushtrisë, si arsimi, shëndetësia, financat dhe madje edhe kultura.

    Emri:  52802733.jpg

Shikime: 82

Madhësia:  42.3 KB
    Rezervistët që protestojnë kundër qeverisë në Tel Aviv të mërkurën. Kredia: Moti Milrod


    Këta dy faktorë – ushtria popullore dhe militarizimi i shoqërisë izraelite – tani janë duke u testuar rëndë. Një pjesë e madhe e ushtrisë popullore nuk është e gatshme të pranojë përpjekjen e qeverisë, edhe pse kjo është një qeveri e zgjedhur ligjërisht, për të ndryshuar status quo-në dhe për të miratuar me ngut legjislacionin e saj të rishikimit gjyqësor, pa konsensus të gjerë dhe pa konsiderimin e duhur. Ata po rebelohen, dhe me të drejtë, për të ruajtur demokracinë e Izraelit. Ata janë shumë të vetëdijshëm se vlerat mbi të cilat u ngritën dhe u betuan të ruanin në një komb demokratik po gërryen me shpejtësi dhe po përpiqen të parandalojnë që Izraeli të bëhet diktaturë.

    Jo të gjitha grushtet e shtetit janë njësoj

    Ndërhyrja ushtarake në shoqërinë civile nuk është asgjë e re dhe nuk është unike për Izraelin. Historikisht, ajo ka ndjekur dy trajektore në dukje kontradiktore që në fakt janë dy anët e së njëjtës medalje. E para, dhe më e zakonshme, është një rebelim ushtarak dhe marrja e pushtetit nga një gjeneral ose junta për të instaluar një sundim autoritar ose diktatorial. E dyta, për të cilën ka shumë më pak shembuj, është një grusht shteti ushtarak për hir të demokracisë.

    Libri magjepsës " Grushti i shtetit demokratik ", botuar në 2017 nga Oxford University Press, shqyrton pikërisht këtë çështje dhe shtron dilema të mprehta që janë gjithashtu të rëndësishme për atë që po ndodh aktualisht në Izrael. Termi francez "grusht shteti", shkruan autori Ozan Varol, "sjell në mendje grushtet e organizuara nga gjeneralë të etur për pushtet që përmbysin regjimin ekzistues, jo për të demokratizuar, por për të përqendruar pushtetin në duart e tyre si diktatorë. Ne supozojmë se të gjitha grushtet e shtetit duken njësoj, kanë erë të njëjtë dhe paraqesin të njëjtat kërcënime për demokracinë. Është një ide e fuqishme, koncize dhe vetë-përforcuese. Është gjithashtu e gabuar. "Grusht shteti demokratik" avancon një argument të thjeshtë por të diskutueshëm: Ndonjëherë një demokraci vendoset përmes një grushti ushtarak.

    Varol ka lindur në Turqi dhe emigroi në Shtetet e Bashkuara në vitin 1998 në moshën 17-vjeçare. Ai studioi shkencat planetare në Universitetin Cornell dhe punoi si shkencëtar raketash në NASA. Më vonë ai hyri në drejtësi dhe tani është profesor i drejtësisë. Profesori i drejtësisë në Universitetin Reichman, Yaniv Roznai e njeh mirë Varolin dhe ka marrë pjesë në një sërë simpoziumesh ndërkombëtare me të, dhe është ai që më tërhoqi vëmendjen te libri.

    Emri:  694972.jpg

Shikime: 78

Madhësia:  72.8 KB
    Një ushtar turk që puth dorën e Ismet Inonu, ish-presidentit turk 75-vjeçar dhe liderit të Partisë Popullore Republikane, ndërsa ushtarët mbajnë detyrën e rojës jashtë shtëpisë së tij në Ankara, Turqi, në vitin 1960. Kredia: JIM PRINGLE / AP

    Ajo gjurmon historinë e grushteve të shtetit për shpëtimin e demokracisë – nga kryengritja e marinarëve athinas në ishullin Samos në vitin 411 pes, përmes grushteve të shtetit në Evropë, Afrikë dhe Amerikën e Jugut. Varol diskuton gjithashtu rolin e ushtrisë turke si mbrojtëse e demokracisë që nga krijimi i republikës turke nga Mustafa Kemal Atatürk dhe grushtin e shtetit ushtarak për të rivendosur demokracinë turke që ndodhi në vitin 1960.

    Ai shtjellon gjithashtu Revolucionin e Karafilit të vitit 1974 në Portugali, gjatë të cilit oficerët që u kthyen nga kolonitë portugeze u revoltuan kundër regjimit diktatorial në Lisbonë dhe vendosën një demokraci me pëlqimin popullor, me shumë pak gjakderdhje. Kjo demokraci solli edhe pavarësinë e kolonive.

    Një shembull tjetër, megjithëse shumë më pak bindës, i paraqitur nga Varol është rrëzimi i Mohammed Morsit në vitin 2013 nga Abdel-Fattah al-Sissi dhe ushtria egjiptiane, nga shqetësimi – ose me pretekstin – se ai ishte gati të krijonte një teokraci.

    Në libër, Varol identifikon disa karakteristika të grushteve të shtetit demokratik:

    1. Grushti ushtarak drejtohet kundër një regjimi autoritar ose totalitar;

    2. Ushtria bashkohet me rezistencën popullore kundër regjimit;

    3. Udhëheqësi tiranik refuzon të përmbushë kërkesën e opozitës që ai të heqë dorë nga pushteti dhe ushtria përgjigjet;

    4. Grushti i shtetit organizohet nga një ushtri që mbështetet në shërbimin e detyrueshëm dhe është pjesë e strukturës civilo-kombëtare;

    5. Pas kryerjes së grushtit të shtetit, ushtria organizon mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme brenda një periudhe të shkurtër kohore dhe në mënyrë paqësore ia kalon pushtetin fituesve të zgjedhur në mënyrë demokratike.

    Varol argumenton se, në fund të fundit, pikëpamja e përhapur se çdo grusht shteti është domosdoshmërisht një gjë e keqe, se me përkufizim një grusht shteti është diçka që dëmton demokracinë dhe stabilitetin, duhet të zëvendësohet nga një kuptim shumë më i nuancuar i termit.


    Burimi: Haaretz

Tema të Ngjashme

  1. A duhet sot nje lufte civile ne Shqiperi
    Nga SERAFIM DILO në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 29-11-2014, 22:14
  2. Ish ministri Britanik: Izraeli është një kriminel lufte.
    Nga angmokio në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 31-01-2013, 05:23
  3. Lufte e ftohte civile apo PS PD?
    Nga DOR në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 13-05-2009, 07:07
  4. Ha do te kete lufte civile ne shqiperi ?
    Nga Benito Graziani në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-11-2005, 05:24
  5. “Amnesty International”: Izraeli po kryen krime lufte
    Nga cunimartum në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 01-06-2004, 16:54

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •