1- Ushqime t yndyrshme dhe t skuqura

Nutricionistt kshillojn n prgjithsi dhe n veanti gjat muajit t Ramazanit q t shmanget ngrnia e ushqimeve t yndyrshme dhe t skuqura, si pjatat e mbla, pett e skuqura dhe kunafa e skuqur prve pjatave t ndryshme t mblsirave si samozat, sepse jan t ngopura me yndyrna q jan. akumuluar shpejt nga trupi. Gjithashtu, ngrnia e ushqimeve t yndyrshme pas orve t gjata agjrimi mund t shkaktoj probleme me stomakun si urth dhe dispepsi.

2- Ushqimet me prmbajtje t lart sheqeri

Nutricionistt rekomandojn shmangien e ushqimeve q prmbajn nj prqindje t lart sheqeri, si pjatat e mbla orientale t Ramazanit dhe okollata me qumsht, sepse ato kan vlera t ulta ushqyese. Prve ksaj, ato jan t pasura me kalori t larta q kthehen n yndyr t akumuluar dhe n kt mnyr shkaktojn shtim n pesh.

3- Pije joalkoolike dhe lngje t prpunuara

Konsumimi i pijeve joalkoolike dhe lngjeve t prpunuara sht nj nga zakonet e kqija n tryezn e iftarit dhe t syfyrit. Kto pije zakonisht prmbajn nj prmbajtje t lart sheqeri q on n shtim n pesh. Ky zakon i dmshm mund t shkaktoj edhe probleme t lkurs si purrat, prve fryrjes dhe gazrave q ojn n dispepsi. Ekspertt kshillojn pirjen e ujit ose ujit t kokosit, t cilat jan alternativa ideale pr kto pije t dmshme.

4- Ushqime t pasura me karbohidrate t thjeshta ose t rafinuara

Kto ushqime prfshijn sheqerna, pasta, mblsira, krofan, briosh dhe miell t bardh q t gjitha rrisin ngopjen pr jo m shum se 4 or dhe m pas ju ln t uritur gjat agjrimit.

5- Ushqimet e kripura

Nj ekuilibr i niveleve t natriumit n trupin tuaj ju bn t keni shum etje gjat agjrimit. Prandaj prpiquni t shmangni arrat e kripura, turshit, patate t skuqura dhe t gjitha llojet e ushqimeve q prmbajn salc soje.

6- Pije me kafein

Nutricionistt paralajmrojn t mos pini kafe gjat vaktit t syfyrit, pasi ajo, nga ana tjetr, on n pagjumsi. Gjithashtu, kafeja sht diuretike, ndaj do t jeni t dehidratuar gjat agjrimit, gj q ndikon n rinin e lkurs./joqalbania.al