Nj nga metodat politike m banale dhe aspak konstrutive pr t br opozitn dhe opozitarin e thekur n Shqiprine e pas diktuaturs, sht mnyra q ka prdorur Diktatori Enver Hoxha pr t mposhtur n debat kundrshtart dhe pr ti larguar ata nga dshira pr ti rrmbyer karrikn e pushtetit: metoda e brjes armik t kujtdo q e kundrshtonte, metod staliniste e mbajtjes s pushtetit me dhun. N kt mnyr liria e fjals mbytet dhe populli detyrohet t prsris parrullat dhe mnyrn e sjelljes q prdor dhunuesi.
N Shqiprin e pas diktaturs pra n demokracin q e ka ln Shqiprin n nj tranzicion t zgjatur, nj nga elementt nga e cila nuk jemi shkputur akoma, - sht pikrisht t menduarit dhe t vepruarit kur je n pushtet -sikur t ishim n diktatur, pra ta quajm opozitarin si armik dhe prplasjen demokatike pr t marr pushtetin nprmjet zgjedhjeve demokratike, si nj luft klasash, duke i kujtuar kundrshtarit se kush sht shefi.
M interesantja n Shqipri sht se edhe kur Pushtart kalojn n Opozit ruajn po ato tipare komanduese, me t gjitha derivatet e nj komanduesi t s kaluars.
Pr opozitn ton t prcar e t shkarlafitur ashtu si tufa e deleve kur u turret ujku, ora u ka ngelur si n kohn kur Berisha prdorte forcn pr t shtypur opozitn e asaj kohe, por forca q prdoret tashm nga opozitart kur jan n Opozit, i ngjan m shum nxnsit t zn n faj, dhe pr tu justifikuar prdor numrin shums pr t minimizuar fajin e tij. Nj nga ata st znj. Tabaku i cila nuk sheh asnj ndryshim n Shqirin e sotme por vazhdon ta nxij realitetin duke prdorur numrin shums dhe fjalit siprore pr t negativizuar do gj shqiptare, p.sh., thot (dhe jo vetm ajo); Shqipria sht vndi m i korruptuar n bot (https://top-channel.tv/2021/07/28/pd...erisje-okulte/) dhe me qeveri okultiste ????!!! n nj koh q Shqipria ze vndin e 101sipas indeksit t perceptimit t korrupsionit (Corruption Perception index) nga 180 vndet e kontrolluara, s bashku me Turqin dhe Serbin, duke ln pas Bosnj Hercegovinsn duke ungritur 5 pik n raport me vitet e kaluara, sepse n vitet 2000-2009 Shqipria ishte n vndin e 95. N vitet 1995-1999 Shqipria ishte n vndin e 84, n vitet 2010-2019 Shqipria ishte n vndin e 106 (Corruption Perceptions index - ikipedia). Rritjet dhe uljet e ktij indeksi tregojn t palt si opozitar t asaj kohe ashtu dhe maxhorancat e asaj kohe. Ulja e nivelit t korrupsionit , pra vndi i 101 n raoprt me vndin 106 t viteve 2010-2019 tregon prparim, porse znj. Tabaku n efektin e ideologjis Berishiane (e njjt me at t diktatorit Hoxha q thoshte ai q nuk sht m mua sht armik) vazhdon t pohoj se qnka e asaj shkolle, pra nxij, nxij sa t mundesh kundrshtarin pr t fajsuar shkelsit e kaluar t ligjit.
Nj metod tjetr e negativizimit t punve t mira n Shqipri sht mnyra opozitare e t quajturit `munges t liris s fjals` n mnyr q ti jepet sa m shum hapsir `liris e t shpifurit` po nga kjo opozit.
N periushn 2013-2023 mund t vrehet nj liri e fjals aq e madhe sa nuk merret vesh nse liria e fjals sht m e madhe se liria e shpifjes dhe e fake nes, apo e kundrta.
Shqipria dhe shqiptart nuk kan par nj liri kaq t madhe t t shprehurit mbar e prape n tv, media, protale, madje dhe n parlament, n t cilin lejohet jo vetm t folurit me etik dhe ajo pa etik parlamentare, duke e transformuar Parlamentin nga ana e opozitarve n nj foltore ku mund t shprehesh do lloj sharjeje dhe mallkimesh, porse ajo pr t ardhur keq sht se ai q shan , mallkon, brtet, uluret, hiqet edhe si viktim, apo m mir si auto-viktim, sepse harron q ato q ka thn i kujton sikur e kan thn t tjert, pra nj logore opozitare aspak e shndetshme madje mund t themi nj pjes e tyre kan probleme me shndetin mendor sidomos kur i bien billbilit prplasin duar e kmb e t tjer. Nj Simptom e veant sht ajo e nj deputeteje t cils i ka mbatur hatri se fjalt dhe frazat q lshon ajo dhe disa nga kolegt e saj se prse Parlamenti nuk i shnon si `fjal t shnjta`(pra dyshohet se mund t vuaj nga marzia madhshtis), sepse shprehet kshtu: Shenjtria e fjals s lir n kt Parlament, sht shkelur hapur ditn e, m date.., dhe kjo m jep t gjith t drejtn q t them me shpallje se sjellja malinje pr pengimin e Komisionit Parlamentar . n dgjesn pr shtjet e dekomunistizimit t shoqris shqiptare, sht vetm nj zgjatim i censurs botrisht t njohur komuniste e natyrs zhdanoviane. ?!
T krkosh t shnjtrosh marrzit e nj opozite t artallosur n parlament sht njlloj sikur t pish uj deti kur ke etje.
Ndrsa metoda m e famshme q ze vndin e pare n marrzin e madhshtis t politikanve t lodhur opozitar sht metoda e marrjes s pushtetit me ..revolucion..dhe me `mosbindje civile`.., n kt periudh t sistemit demokratik perndimor q sht instaluar n Shqipri.
Kjo metod trockiste e revolucionit permanent sht e vetmja metod q u ka mbetur n mndje foltoristve q nga koha e para veteve `90, sepse mesa duket ishte metoda m e mir pr tu mbyllur gojn kundrshtarve q sot jan n pushtet, metod t ciln e prdornin dhe po dshrojn ta prdorin edhe n demokraci, duke i br kshtu protestat e dhunshme dhe protesta vetm politike. Asnjher gjat 33 viteve n Shqipri nuk ka patur protesta as ekonomike dhe as sociale, por t gjitha bheshin para kryeministris dhe Kuvendit duke prsritur parrulla paranaojake `Filani ik, ik` sa her jan n Opozit.
Ka dhe nj metod tjetr n prdorim e disa opozitarve t sotm, ajo prdorimit t aksidenteve dhe vdekjeve q ndodhin n vnd pr t fajsuar sistemin, e cila sht nj veprim tejet anti-etik q vetm nj person q ka shkelur ligjet pr t`ja kaluar apo minimizuar fajin e vet prpiqet t prdor fatkeqsit e t tjerve n favor t tij.
S fundmi del nj konkluzion i fort pr opozitart e sotm: derisa kta opozitar t mos heqin dor nga kto metoda anarkiste t marrjes s pushtetit, asnjher nuk kan pr t marr pushtetin me zgjedhje, sepse populli qoft dhe ai opozitar sheh se pushteti i marr nga kta njerz sht pa t ardhme sepse ata nuk bjn programe dhe projekte m t mira se kta q kan pushtetin pr t fituar zgjedhjet, por vazhdojn t prdorin shumsin kur flasin pr njjsin, bjn rolin e hetuesit, prokurorit, gjykatsit, por vetm t politikanit nuk e bjn.
E si mund t fitojn kta njerz? Populli dhe shteti demokratik krkon nj Opozit me Opozitar t mnur dhe jo inatore, krkon Opozitar meritokrat dhe jo militant, krkon Opozitar dhe Opozit konstruktive dhe jo destruktive, krkon njerz t ndershm dhe me integritet dhe jo ish bashkpuntor t sigurimit t ish komunist.