Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  193

  Kongresi i Shndetsis por Spitalet Publike mbeten nj Katastrof mjeksore.

  Kongresi i Par i Shndetsis, solli s bashku politik brsit, ekspertt shndetsor, profesionistt e kujdesit shndetsor, prdoruesit e shrbimeve dhe aktor t tjer n nj forum t prbashkt pr t ndar prvojat dhe pr tu angazhuar n dialog n lidhje me sfidat e sistemit shndetsor, POR u harruan dy gjra t rndsishme n nj Kongres:
  - Platform-Programin e Shndetsis publike dhe
  - Pjesmarrjen e ekspertve profesionist mjeksor qofshin ata t opozits qofshin t pavarur.
  Thjesht ngjasoi me nj Kongres t nj Partie politike ku t gjith flasin po nuk thon asgj.
  E vetmja pjes interesante ishte fjala e Kryeministrit se ``jo n 1 prill, por n 30 prill, mjekt specialist do fillojn t marrin 50 mij lek t reja plus n pagn e tyre. E prsris, jan t reja, domethn jan 500 dollar n muaj plus, domethn jan 6000 dollar n vit nse aritmetika ime sht e sakt dhe domethn jan nga muaji prill. Ndrkoh q do t mbajm zotimin pr rritjen 7% t pags pr mjekt e prgjithshm dhe pr infermiert``.
  Dhe fraza tjetr : Ne i kemi rritur pagat me 63% nga 2013. Autonomia sht nj mekanizm i ri q ka filluar t testohet tani n spitalin memorial dhe do krijoj mundsin q t ket n sistemin shndetsor paga m t mira, por jo t barabarta. Autonomia do iu rris pagat atyre q punojn m shum, q bjn m shum operacione vizita, por ndrkoh duhet t garantojm pag m dinjitoze tavan. N kt prill, mjekt specialist do t marrin 50 mij lek t reja plus n pagn e tyre. Do t mbajm zotimin pr 7% pr mjekt e prgjithshm dhe infermiert. Po prgatisim rritje proporcionale me kt t mjekve specialist dhe n hyrje t 2024 edhe pr mjekt e prgjithshm dhe infermiert nj rritje t ngjashme``.
  (kongresi i par i shndetsis, s bashku n dialogun pr sfidat e sistemit shndetsor - mia - media and information agency).
  Kongresi u b por problemet e manaxhimit dhe t kujdesit mjeksor ndaj pacientit n Spitalet Publike mbeten pa u zgjidhur pr shum arsye.
  Gjndja sht katastrofike. Prse prmndim fjaln katastrofike? E prmnd kt sepse ka 32 vjet q kalimi nga Shndetsia falas n shndetsin kapitaliste paguaj taks shndeti q t kesh kujdes shndetsor sht br me gabime dhe shkelje ligjore t mdha prandaj duhen marr kto masa :
  - Ka mitmarrje q shkojn n total deri n 50.000 euro n jave t t katr Qndrat Universitare Spitalore t Tirans, para q jepen nga pacientt t cilt paguajn sigurimet shndetsore prej vitesh por q paguajn sepse nuk marrin kujdesin e duhur mjeksor nga mjeku dhe infermjerja.
  - brnda pavioneve nuk ka as termometr, dhe shrbimet higjens pers
  - tualetet jan pr t qar hallin sepse sanitaret nuk i pastrojn se edhe ato duke par q personeli u merr mjeksor u marr para pacientve pr do shrbim edhe ato ashtu si `modeli Tire` krkojn para,
  - mungojn medikamente t cilat pacientt detyrohen ti blejn jasht spitalit public
  - laboratort publik pr analizat nuk funksionojne mir madje dhe ata spitalor, kshtu q pacientt detyrohen ti bjn jasht spitalit ose bhen me shum mundime brnda duke vn kshtu n dyshim PPP pr analizat, shum flasin se analizat bhen jo me cilsi,
  - mungon kontrolli profesional n kto qndra pr punn e prditshme t mjekve dhe t infermjerve , duke shkaktuar kshtu probleme n kujdesin mjeksor t pacientve
  - Spitalet Publike drejtohen nga njerz politike dhe jo nga nj Bord Profesional
  - Farmacit e spitaleve jan problem s bashku me tender-imet pr t cilat vonohen dhe nj pjes e medikamenteve spitalore mund t dalin jasht Farmacive spitalore dhe t shiten n Farmacit e qytetit. Pra del detyr e ndarjes s medikamenteve kush jan spitalore dhe kush jo.
  - Personeli mjeksor i Spitaleve publike nuk `Badge`, kshtu q nuk merret vesh se kush sht mjek, apo infermjer apo sanitar dhe punonjs shndetsie i spitalit ekush jo.
  - Rrogat pr t cilat foli Kryeministri n Kongres, sht nj hap pozitiv por duhen rregulluar dhe shtuar me VKM edhe Bonuset pr punimet mjeksore e konsultat mjeksore shtes
  - Ersoneli mjeksor n Qndrat spitalore duhet przgjidhur me konkurim dhe me provime vjetore pr t qndruar n spital
  - Duhet rregulluar me Urdhr Ministri dypunsimet e mjekve dhe infermjerve.
  - Duhet ri-shikuar efikaciteti i t gjitha PPP-ve
  - Minsitri duhet t ket kshiltar meritokrat dhe me experience dhe etik dhe jo militant partish
  - S fundmi por jo m pak e rndsishmja sht aktivizimi i Karts s Rimbursimit t Shndetit me an t s cils do ti jepet fund mitmarrjes, si dhe ri-rregullimi i librit t rimburimeve t medikamenteve nga ana e Fondit t Sigurimeve Shndetsore dhe nprmjet tij mbulimin e shrbimeve mjeksore n Spitale duke prdorur Kartn e Shndetit.
  - Problem i madh mbetet iSHP , fondet e saj jan t reduktuara
  - Rritja e GDP pr Mjeksin do t ndihmonte shum edhe pr pagat por edhe pr mbulimin me Rimbursim t Kujdesit Mjeksor t popullats

  Shkurtimisht duke par gjith kto mangsi dhe probleme t pazgjidhura disa edhe 32 vjeare, mund t vihet n dyshim Ligji pr Autonomin spitalore sepse tendenca - pasi sht miratuar ky ligj q Spitalet Publike t kthehen praktikisht n disa spitale pseudo-private, ku do t ligjrohet jo vetm mitmarrja, por harxhimet e pacientve do t rritn edhe m pavarsisht pagess s takss s Sigurimeve shndetsore e cila deri tani sht e vogl 3.5% por se nuk i shrbn plotsisht t smurve.
  N nj sistem kapitalist sht e domosdoshme q t ket spitale publike q t funksionojn n mnyr t rregullt dhe t konkurojn me spitalet private. Shqipria ka nevoj pr shrbimet mjeksore publike.
  Nnvlersimi i funksionit publik t Spitaleve publike dhe kthimi i tyre n spitale autonome gjysm private vetm e vetm se dikush apo grup interesash privatshe krkojn n mnyr t kamufluar kt version t spitaleve publike, nuk do ti shrbej popullit shqiptar, prandaj sht e nevojshme t bhet nj reform reale n sistemin shndetsor publik dhe nj platform q do t zbatohet n dobi t popullsis, duke marr masa q edhe ndonj spital privat t prfshihet n skemn e Rimbursimeve shndetsore.

 2. #2

  Pr: Kongresi i Shndetsis por Spitalet Publike mbeten nj Katastrof mjeksore.

  Ne Shqiperi nuk do funksionoje kurre publikja e perzier me privatin, si per mjeksin,shkollen e me radhe ne te gjitha fushat. Populli duhet te zgjedhi nje gje; o behet publike ose behet private.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-02-2023, 20:00
 2. Kujdesi ndaj pacientit n spitalet publike jasht standardeve
  Nga pirro2020 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-06-2021, 04:46
 3. Kongresi i infermieris shqiptare nj sukses - por Problemet mbeten
  Nga pirro10 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-05-2018, 05:58
 4. Gjendje e mjerrueshme ne spitalet publike
  Nga daniel00 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 75
  Postimi i Fundit: 30-12-2012, 07:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •