Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,405
    Postimet në Bllog
    17

    SHBA: Bomba e Oklahoma City: Si përfundoi polici hero me plumb në kokë 1 vit më pas?

    Pse ky polic u vra?

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121825116_01-terrance-yea.jpg

Shikime: 90

Madhësia:  27.3 KB
    Një foto e oficerit të policisë së Oklahoma City, Terry Yeakey, e marrë nga Cottrell A. Dawson në ditën e sulmit në 1995, shfaqet në librin "Në emër të tyre", një homazh për viktimat e tragjedisë, të mbijetuarit dhe punonjësit e shpëtimit. (Will Lanzoni/CNN)

    Oficeri hero që shpëtoi 3 jetë njerëzish pas shpërthimit të bombës në Oklahoma City në vitin 1995. Një vit më vonë, ai u i qëllua me plumb në kokë.

    Nga Thomas Lake, CNN

    Publikuar 3 Mars 2023

    OKLAHOMA CITY - Memoriali i bombardimeve është një vend i zymtë dhe i bukur, i përshtatur nga dy monumente të quajtura Portat e Kohës.

    Porta 9:01 përkujton pafajësinë para shpërthimit, i cili ndodhi në orën 9:02 të mëngjesit dhe u bë i njohur si akti më vdekjeprurës i terrorizmit vendas në historinë e SHBA.

    Porta 9:03 përfaqëson "momentin kur filloi shërimi".

    Por disa të mbijetuar nuk u shëruan kurrë. Me kalimin e kohës, vuajtjet e tyre vetëm sa u përkeqësuan.

    Kjo histori ka të bëjë me një nga ata njerëz. Emri i tij ishte Terry Yeakey. Ai ishte një oficer policie në Oklahoma City dhe një veteran ushtarak. Yeakey shpëtoi të paktën tre njerëz nga rrënojat e ndërtesës Federale Alfred P. Murrah më 19 prill 1995, ditën kur një sulm terrorist vrau 168 njerëz dhe plagosi qindra të tjerë.

    Diçka i ndodhi Yeakey-t në ato orë në rrënojat. Ai u trondit keq dhe botëkuptimi i tij dukej se kishte ndryshuar. Me kalimin e kohës, ai u bë i dyshimtë dhe i frikësuar. Ai u përplas me mbikëqyrësit e tij. Ai shkoi në misione sekrete, duke ua fshehur motivet dhe planet e tij oficerëve të tjerë. Ai dukej se po kryente hetimin e tij.

    Dhe më pas, 385 ditë pas bombardimit, trupi i tij u gjet pranë disa pemëve në një fushë jashtë një rruge fshati.

    Iu prenë kyçet.

    Qafa e tij ishte prerë.

    Ai ishte qëlluar në kokë.

    Autoritetet thanë se ishte vetëvrasje. Por mes atyre që e njihnin Terry Yeakey, jo shumë besonin se ai kishte vrarë veten.

    Në një intervistë të fundit, motra e tij Lashon Hargrove tha këtë:

    "Unë mendoj se ata e vranë Terry sepse ai dinte shumë."

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121835856_02-terrance-yea.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  26.4 KB
    Dielli lind pas Portave të Kohës në Memorialin Kombëtar të Oklahoma City. Portat kornizojnë momentin e shpërthimit dhe shënojnë hyrjen zyrtare në memorial. (Nick Oxford për CNN)



    Megjithë guximin e tij atë ditë, Yeakey nuk e shihte veten si hero

    Edhe midis atyre që nuk pajtohen se si vdiq Terry Yeakey, ka pak ose aspak mosmarrëveshje në këto dy pika:

    1. Departamenti i Policisë së Oklahoma City planifikoi t'i jepte atij një medalje trimërie për veprimet e tij në ditën e bombardimit.

    2. Yeakey nuk e donte medaljen e trimërisë.

    Pjesa më e madhe e kësaj historie varet nga arsyeja pse ai nuk e donte medaljen. Por me çdo standard të arsyeshëm, ai e meritonte atë.

    Jo shumë kohë pas shpërthimit, një punonjës i mirëmbajtjes ishte shtrirë nën rrënoja, i gatshëm të qëndronte vetëdijshëm. Emri i tij ishte Randy Ledger. Xhami i thyer i kishte shpuar arterien karotide dhe venën jugulare. Një pjesë e fytyrës i mungonte.

    Ledger kishte pastruar llambat në qendrën e kujdesit për fëmijët e ndërtesës federale disa minuta përpara se bomba të shpërthente. Tani, i bllokuar nga mbeturinat dhe gjakderdhja deri në vdekje, Ledger ndjeu një peshë të çuditshme në pjesën e poshtme të trupit. Ai u varros aq thellë sa dikush i kishte shkelur këmbët pa e ditur se ishte aty. Ai doli të ishte Yeakey, oficeri i policisë që do t'i shpëtonte jetën.

    Yeakey ishte 29 vjeç, i gjatë dhe muskuloz, i njohur mes kolegëve për forcën dhe vendosmërinë e tij. Në rrugën e tij për të mbështetur një partner në një telefonatë për vjedhje në vazhdim një ditë, makina e tij e patrullës u prish. Jashtë ishte mbi 100 gradë, por Yeakey doli dhe vrapoi pjesën tjetër të rrugës. Një herë tjetër, kur një turmë e zemëruar rrethoi Yeakey dhe një koleg dhe kreu i grupit u përpoq të rrëmbejë distinktivin e oficerit tjetër, Yeakey e mori të dyshuarin, "e kapi si një pecetë letre dhe e hodhi në tokë", oficeri tjetër. , kujton Larry Spruill. Pjesa tjetër e turmës u shpërnda shpejt.

    Yeakey ishte një nga oficerët e parë në rrënojat e ndërtesës federale pas shpërthimit, dhe ai kishte shpëtuar tashmë të paktën dy njerëz të tjerë përpara se të ndeshej me Randy Ledger. Yeakey thirri shpëtimtarë të tjerë dhe së bashku ata gërmuan Ledger dhe e ndihmuan atë në një dërrasë. Ledger doli nga vetëdija. Disa minuta më vonë, në ambulancë, ai pa përsëri Yeakey. Tani Yeakey po trajtohej gjithashtu. Ai kishte rënë dhe kishte lënduar kurrizin ndërsa e çonte Ledger në siguri.

    Ledgerit i nevojiteshin 12 litra gjak dhe disa operacione për të riparuar fytyrën e tij. Kohët e fundit ka mbushur 66 vjeç dhe ende i mendon bombardimet pothuajse çdo ditë. Gjërat e vogla rikthejnë kujtesën: një erë myku, një raport lajmesh, një kamion i verdhë në autostradë. Dhe kur Ledger kujton bombardimin, ai ndonjëherë mendon për Terry Yeakey. Ai ndjen mirënjohje dhe trishtim.

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121841097_03-terrance-yea.jpg

Shikime: 46

Madhësia:  43.3 KB
    Motra e Randy Ledger, Linda Halford, shikon teksa ai shkruan një shënim nga shtrati i tij në njësinë e kujdesit intensiv të Spitalit Presbyterian në Oklahoma City në prill 1995. (Pat Sullivan/AP)

    Sa i përket historisë zyrtare që Yeakey vrau veten, Ledger e sheh atë jo bindëse.

    "Ka shumë pyetje pa përgjigje," tha ai kohët e fundit.

    Brandon Spann, tani një asistent administrativ në Zyrën e Sherifit të Qarkut Kanadez, luajti basketboll me Yeakey dhe njihte shumë nga të njëjtët njerëz që njihte Yeakey. Ai tha se në komunitetin e zi të El Reno, një qytet në veriperëndim të Oklahoma City ku u rrit Yeakey, historia zyrtare nuk u mbajt kurrë.

    "Askush nuk e besoi se ai vrau veten," tha Spann.

    Tre nga policët e tjerë të Yeakey në Oklahoma City gjithashtu ndanë dyshimet e tyre në intervista me CNN.

    Jim Ramsey fitoi një medalje për trimërinë në ditën e bombardimit dhe më parë kishte patrulluar rrugët me Yeakey. Ja se si u përgjigj ai në fund të vitit 2022 kur u pyet nëse ai besonte atë që autoritetet thanë për vdekjen e Yeakey.

    "Jo," tha Ramsey. "Unë mendoj se nuk e bëj."

    "Unë ende nuk besoj se Terry e bëri atë," tha Steve Vassar, një nga miqtë më të ngushtë të Yeakey në forcë. "Unë e kam të vështirë të besoj se Terry do t'i merrte jetën."

    Don Browning i shërbeu PD-së së Oklahoma City për 28 vjet dhe ndihmoi në trajnimin fillestar të policisë së Yeakey. Ja çfarë tha Browning për Yeakey:

    "Unë ende mendoj se ai u vra."


    Ata gjetën gjak në makinën e Yeakey. Por mbi trupin e tij nuk është bërë autopsi

    Një hetim i CNN zbuloi disa anomali rreth vdekjes së Yeakey, së bashku me mungesën e transparencës nga autoritetet.

    Edhe pse Yeakey me sa duket vdiq nga një plagë me armë zjarri në kokë, nuk u krye autopsi. Ekzaminuesit mjekësor ndonjëherë mund të zgjedhin të mos kryejnë autopsi kur dyshohet për vetëvrasje dhe shkaku i vdekjes nuk është i diskutueshëm, sipas Dr. Joyce deJong, president i Shoqatës Kombëtare të Ekzaminuesve Mjekësor. Por tre ish-zyrtarë të zbatimit të ligjit të njohur me rastin Yeakey thanë se mendonin se duhet të ishte bërë një autopsi.

    Kur u pyet se pse nuk kishte autopsi në Yeakey, një zëdhënës i Departamentit të Policisë së Oklahoma City, Master Sgt. Gary Knight, referoi një gazetar në zyrën e ekzaminuesit mjekësor shtetëror, drejtori i operacioneve të të cilit, **** Learned, shkroi: "Zyra jonë nuk u përgjigjet pyetjeve specifike të rastit."

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121848359_04-terrance-yea.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  48.1 KB
    Lashon Hargrove qëndron pranë varrit të vëllait të saj Terry Yeakey, në El Reno, Oklahoma. (Nick Oxford për CNN)

    Departamenti i Policisë së qytetit të Oklahomas mori përsipër hetimin e vdekjes së Yeakey edhe pse trupi i tij u gjet jashtë kufijve të qytetit, në qarkun kanadez ngjitur, në perëndim. Kur CNN pyeti se çfarë i dha departamentit të policisë së qytetit justifikimin ligjor për të marrë përsipër çështjen, Knight shkroi përsëri se ai nuk e dinte.

    Vendndodhja e saktë ku u gjet trupi i Yeakey nuk është zbuluar kurrë publikisht dhe informacioni bazë rreth skenës së vdekjes është i paqartë. Departamenti i policisë refuzoi kërkesat e shumta për të publikuar raportin e tij të plotë hetimor mbi rastin. Raporti i redaktuar prej dy faqesh i lëshuar nga OCPD në përgjigje të kërkesës për regjistrime të CNN nuk thotë nëse një armë u gjet në vendngjarje, aq më pak se çfarë lloj arme vrau Yeakey ose nëse ajo iu nënshtrua testeve të gjurmëve të gishtërinjve ose balistikës.

    Knight dhe shefi i policisë Wade Gourley nuk pranuan të intervistoheshin për vdekjen e Yeakey.

    "Nuk ka absolutisht asnjë provë të fortë ose fizike për të mbështetur Yeakey se u vra," shkroi Knight, një shok klase në akademinë e policisë që e konsideronte Yeakey një mik, në një email për CNN. "Kushdo që sugjeron se Departamenti i Policisë së qytetit të Oklahoma mori pjesë në fshehjen e vrasjes së një oficerësh më të njohur të saj, po angazhohet në marrëzinë e budallenjve."

    Makina e Yeakey, një coupe ngjyrë gështenjë Ford Probe, u gjet e braktisur pranë Fort Reno Road në kontenë kanadeze rreth orës 6 pasdite më 8 maj 1996, sipas një raporti të sherifit. Makina ishte e mbyllur dhe xhamat ishin përmbytur. Një deputet shikoi brenda dhe pa një Bibël, një këllëf bosh armësh, një brisk rroje dhe një «sasi të madhe gjaku».

    Trupi i Yeakey u gjet përfundimisht rreth gjysmë milje larg, tha policia. Raporti i një ekzaminuesi mjekësor vuri në dukje "plagë të shumta sipërfaqësore të incizuara" në kyçet e duarve, qafën dhe fosën antekubitale të Yeakey, kërrusja e brendshme e krahut. Ndonëse nuk kishte autopsi, raporti renditi një shkak të mundshëm të vdekjes: PLAGIMI I POMËSISË NË KOKË .

    Nëse tregimi mbizotërues është i saktë, Yeakey preu kyçet, krahët dhe qafën e tij me brisk, u gjakos rëndë në makinën e tij dhe më pas eci ose vrapoi rreth gjysmë milje në një fushë ose një korije me pemë, ku qëlloi veten për të. vdekjen. Nuk kishte asnjë shënim vetëvrasjeje.

    Mungesa e një shënimi ishte ndër disa arsye që njerëzit pyesnin veten se çfarë mund ta kishte shtyrë Yeakey drejt vetëvrasjes. Në deklaratat për mediat pas vdekjes së tij, policia kishte dy përgjigje për këtë.

    Një faktor i mundshëm ishte trazirat në jetën personale të Yeakey. Ai ishte i martuar, me dy vajza të vogla, por ai dhe gruaja e tij, Tonia, u divorcuan në fund të vitit 1995. Në procesverbalet e gjykatës, Tonia shkroi se Terry e kishte rrahur atë, e kishte mbytur dhe kërcënuar se do të qëllonte atë, veten dhe njërin prej tyre. vajzat.

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121855000_05-terrance-yea.jpg

Shikime: 44

Madhësia:  35.4 KB
    Yeakey pozon për një foto me gruan e tij Tonia dhe vajzën McKenna. (Mark Perlstein/Getty Images)

    Ajo kishte aplikuar vazhdimisht për urdhra mbrojtës kundër tij dhe në shkurt 1995, rreth 15 muaj para vdekjes së Terry-t, një gjykatës e kishte urdhëruar Terry të mos kishte asnjë kontakt me Tonin, "përveç në lidhje me vizitat dhe mirëqenien" e vajzave të tyre.

    A luajtën pasojat nga dhuna në familje një rol në vdekjen e Yeakey? Miku dhe kolegu i Yeakey, Steve Vassar i tha CNN se një herë lexoi raportin e plotë hetimor të Departamentit të Policisë së Oklahoma City për vdekjen e Yeakey. Sipas Vassar, raporti thoshte se Majori Steve Upchurch e telefonoi Yeakey pak para vdekjes së tij, i tha atij që Tonia e kishte raportuar për shkelje të urdhrit mbrojtës, i tha Yeakey se po vihej në leje administrative dhe i tha Yeakey-t një oficer tjetër po vinte për t'i hequr Yeakey-s armë dhe distinktiv.

    Por edhe nëse Vassar e kujton saktë atë që ishte në raport - i cili nuk është publikuar kurrë - këto detaje kontestohen. Majori Upchurch i tha CNN në një intervistë telefonike se nuk i kujtohej të kishte bërë një telefonatë të tillë me Yeakey. Ai tha se nuk e mbante mend Yeakey të kishte pasur ndonjë problem me ish-gruan e tij para vdekjes. Dhe ai tha se nuk mbante mend asgjë se Yeakey ishte në telashe me eprorët e tij.

    Përveç kësaj, Tonia mohoi ashpër ta raportonte atë për një shkelje të urdhrit mbrojtës në vitin 1996. Në intervistat me autorin Craig Roberts, kasetat e të cilave u rishikuan nga CNN, Tonia Yeakey tha se ajo dhe Terry Yeakey ishin në marrëdhënie të mira përpara vdekjes së tij. Ajo tha se ata e shihnin rregullisht njëri-tjetrin, dhe së fundmi ai e kishte pyetur për rimartimin. Ajo nuk kishte thënë po, por nuk kishte thënë jo.

    Nëse vdekja e Yeakey nuk kishte lidhje me një marrëdhënie të trazuar, ose me frikën e humbjes së punës, kjo la një tjetër shkak të mundshëm të paraqitur në mediat e lajmeve nga departamenti i policisë: Yeakey ishte në depresion për bombardimin. Mbulimi i lajmeve pas vdekjes së Yeakey përshkruan një burrë të përhumbur nga ajo që kishte parë në rrënoja dhe të mbytur nga faji se nuk mund të shpëtonte më shumë jetë.

    "Ka disa njerëz që u pëlqen të jenë heronj dhe disa që nuk pëlqejnë," tha një nga mbikëqyrësit e Yeakey, nënkoloneli Joe Ann Randall, siç citohet nga Associated Press në 1996. "Ai nuk ishte nga ata që donte një gjë të tillë."

    Pse Terry Yeakey nuk e donte medaljen e trimërisë? Kishte një arsye tjetër të mundshme. Dhe për ata që thanë se ai u vra, kjo arsye ishte një pjesë thelbësore e historisë.

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121860707_06-terrance-yea.jpg

Shikime: 49

Madhësia:  42.3 KB
    Kapiteni i zjarritfikësve në Oklahoma City, Chris Fields, mban 1-vjeçarin Baylee Almon pas bombardimit. Fëmija vdiq nga plagët e marra. (Charles H. Porter IV/AP)


    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121865893_07-terrance-yea.jpg

Shikime: 46

Madhësia:  73.5 KB
    Personeli i shpëtimit mblidhet në ndërtesën federale të bombarduar Alfred P. Murrah në Oklahoma City. Shpërthimi vrau 168 persona dhe plagosi qindra të tjerë. (Rick Bowmer/AP)

    "Ata nuk po thonë të vërtetën," tha Yeakey

    Në një bisedë të shkurtër telefonike nëntorin e kaluar, ish-gruaja e Yeakey, Tonia, i tha CNN se ende besonte se Yeakey ishte vrarë. Më pas ajo nuk iu përgjigj më telefonatave të gazetarit. Por historia e Tonias u kap në vitin 1998 në dy intervista të regjistruara me Craig Roberts, një ish-oficer policie që po hulumtonte shpërthimin e Oklahoma City. Njëra ishte një intervistë telefonike private dhe tjetra për një transmetim radiofonik. Pas shqyrtimit të kasetave, CNN gjeti vërtetim për disa nga pretendimet e Tonias.

    Ditën e bombardimit, tha Tonia, ajo mori një telefonatë. Ishte dikush në Spitalin Presbyterian, duke i thënë se Terry ishte atje. Shpina e tij u plagos kur u rrëzua ndërsa mbante Randy Ledger dhe tani Terry kishte nevojë për dikë që ta merrte. Kështu Tonia e mori nga spitali. Dhe në makinë, thotë ajo, ai filloi të qajë.

    "Tonia, nuk është ashtu siç po thonë se është," i tha ai. “Ata nuk po thonë të vërtetën. Ata po gënjejnë për atë që po ndodh atje poshtë.”

    Terry u shqetësua nga ajo që kishte parë në rrënojat e ndërtesës federale - dhe jo vetëm sepse kishte hyrë në një tragjedi njerëzore të padepërtueshme. Terry ishte i bindur se historia e bombardimit kishte më shumë, një pjesë tjetër që autoritetet po mbanin në fshehtësi. Nuk ishte i vetmi që e besonte këtë.

    Autoritetet federale thanë se Timothy McVeigh, një veteran 26-vjeçar i ushtrisë që urrente qeverinë, shkaktoi shpërthimin duke parkuar një kamion Ryder me qira pranë ndërtesës federale dhe duke ndezur siguresat e kohës që shpërthyen një bombë të bërë nga "pleh bujqësor, karburant dizel , dhe kimikate të tjera .” Dy burra të tjerë, Terry Nichols dhe Michael Fortier , u ndoqën gjithashtu penalisht në lidhje me rastin.

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121872292_08-terrance-yea.jpg

Shikime: 49

Madhësia:  40.2 KB
    Agjentët e FBI-së dhe policia lokale shoqërojnë Timothy McVeigh nga Gjykata e Qarkut Noble në Perry, Oklahoma, në prill 1995. Ai u dënua përfundimisht me vdekje pasi u dënua për 11 akuza për vrasje, komplot dhe përdorimin e një arme të shkatërrimit në masë. (Jim Bourg/Reuters)

    Në muajt dhe vitet që pasuan, një kontigjent kokëfortë skeptikësh ndoqi këndvështrime të tjera të historisë. Disa prej tyre ose i kishin mbijetuar bombardimeve ose kishin humbur të dashurit për shkak të tij. Ata këmbëngulën se zyrtarët e qeverisë ishin disi fajtorë. Ishte një operacion i dështuar, thanë ata, ose ndoshta qeveria e lejoi apo edhe orkestroi bombardimin për përfitime politike.

    Qeveria i mohoi këto akuza, natyrisht, dhe ende i bën.

    "Ky ishte ndoshta momenti më i mirë i FBI-së," tha në një intervistë të fundit Bob Ricks, i cili ishte agjent special në krye të zyrës në terren të FBI-së në Oklahoma City në 1995, duke iu referuar hetimit të bombave.

    Megjithatë, ka diçka në lidhje me rastin që i bën njerëzit të duan të vazhdojnë të hetojnë. Ka pasur raporte të shumta të paralajmërimeve paraprake të dhëna për disa punonjës federalë. I një të dyshuari të dytë të paidentifikuar në kamionin Ryder. Dhe të eksplozivëve shtesë që dyshohet se kontribuan në shpërthim.

    Ricks tha se ato raporte ishin të rreme dhe filloi të qeshte kur një gazetar pyeti për to. Por në vitin 1997, më shumë se 10,000 banorë të Oklahoma County nënshkruan një peticion për të mbledhur një juri të madhe për të shqyrtuar bombardimin. Edhe pasi juria e madhe hodhi poshtë akuzat për të dyshuar shtesë dhe njohuri paraprake nga qeveria, një grup qytetarësh vazhdoi të gërmonte në mister. I udhëhequr nga ish-përfaqësuesi i shtetit të Oklahomas, Charles Key, Komiteti i Hetimit të Bombave të Oklahomas lëshoi ​​raportin e vet, i cili mbushi më shumë se 500 faqe dhe tregoi një histori në kundërshtim me atë që doli në gjyqin e McVeigh.

    Ekspertët e eksplozivëve, duke përfshirë gjeneralin e pensionuar të Forcave Ajrore, Benton Partin, e shqyrtuan rastin dhe thanë se bomba e McVeigh vetëm nuk mund të kishte shkaktuar aq shumë dëme.

    "Ka prova të forta që akuzat për prishjen ishin në ndërtesë," shkroi Partin në një letër drejtuar një prokurori në 1997, "pavarësisht nga madhësia e kamionit me bombë."

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121877622_09-terrance-yea.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  58.3 KB
    Një zjarrfikës i Oklahoma City kalon pranë makinave të dëmtuara jashtë ndërtesës federale pas sulmit. (Jim Argo/The Daily Oklahoman/AP)

    Nga ana e tij, Terry Yeakey besonte se disa punonjës të qeverisë kishin gënjyer për vendndodhjen e tyre gjatë bombardimeve. Bashkëpunëtorët thanë se Yeakey ishte i befasuar kur pa kaq shumë agjentë federalë, me sa duket të veshur me veshje kundër trazirave, në skenë momente pas shpërthimit. Dhe ai kishte pyetje në lidhje me burimin e shpërthimit. Sipas motrës së tij Lashon Hargrove, “e dini se si thanë se kamioni me bombë shpërtheu në ? Ai pa prova të shpërthimit , ose shenja të një shpërthimi që dukej se kishte ardhur nga brenda ndërtesës.

    Pak ditë pas bombardimit, tha Tonia, Terry i kërkoi asaj që ta kthente në ndërtesën federale. Ai donte të shkonte natën, kur nuk mund të shihej aq lehtë.

    "Ne zbritëm atje, ndoshta midis orës 9:30 dhe 10:00, dhe ai tha se do të shkonim të shikonim poshtë se ku kishte qenë çerdhja," tha ajo. “Kishte diçka që ai donte të shihte atje dhe të bënte një foto, nëse ishte e mundur. Ndërsa zbritëm atje, ne u ndaluam dhe nuk më kujtohet se cili personel ishte, por e di me siguri se ishte ose ATF ose FBI ... Dhe Terry ishte përpjekur të kalonte me distinktivin e tij, dhe djali i tha atij jo ... Dhe ai tha diçka pak më specifike, si, ju e dini, 'Ti nuk duhet të kthehesh këtu poshtë'. … (Kjo) më bëri të kuptoj se ata të dy e njihnin njëri-tjetrin dhe ndërveprimi ishte shumë antagonist. Mendoj se po të mos isha me Terry-n, ai do t'i kishte thënë pak më shumë burrit dhe ndoshta do të ishte pak më i fortë për të kaluar. Por dukej sikur ai mendonte më mirë për këtë që kur isha me të.

    Tonia thotë se Terry shkroi një raport të detajuar për departamentin e policisë, ndoshta nëntë faqe. Ajo nuk e dinte se çfarë kishte në raport. Por një ditë ai erdhi në shtëpi, i tërbuar, duke i thënë se raporti ishte zhdukur. Dhe tani eprorët i thoshin të shkruante një raport tjetër, vetëm një faqe, duke lënë jashtë pjesën më të madhe të asaj që kishte shkruar më parë. Rreth dy javë pas bombardimit, thotë ajo, mori një telefonatë nga një prej mbikëqyrësve të Terry-t.

    "Dhe ajo ishte mjaft armiqësore, goxha agresive dhe më pyeti se ku ishte Terry," tha Tonia. “...Ajo tha, ‘Ti i thuaj Terryt se nëse ai nuk e merr atë raport tjetër, se do të qortohet.”

    A u zhduk raporti i një oficeri për bombardimin? Një zëdhënës i Departamentit të Policisë së Oklahoma City nuk pranoi t'i përgjigjet kësaj apo pyetjeve të tjera në një listë të gjerë të dërguar nga CNN. Knight tha se shumica e pyetjeve në listë ishin kërkesa për materiale që "nuk ishin një procesverbal i hapur".

    Por rrëfimi i Tonias është në përputhje me një histori të treguar nga një tjetër oficer policie i Oklahoma City.

    Steve Vassar tha se ishte në qendër të qytetit disa minuta para bombardimit dhe pa kamionin famëkeq Ryder. Zyrtarisht, Timothy McVeigh ishte vetëm kur e çoi kamionin drejt ndërtesës federale. Por të tjerë kanë thënë se ai kishte një bashkëpunëtor atë mëngjes dhe Vassar tha se pa një person tjetër në kamion.

    "Unë do t'ju them menjëherë," tha ai, "si Zoti është dëshmitar im, ishin dy njerëz."

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121884762_10-terrance-yea.jpg

Shikime: 37

Madhësia:  46.2 KB
    Ish-oficeri i policisë së Oklahoma City, Steve Vassar qëndron përpara Fushës së Karrigeve Bosh në vendin përkujtimor. 168 karriget janë të rregulluara në nëntë rreshta, secila përfaqëson një kat të ndërtesës Federale Alfred P. Murrah. Çdo karrige mban emrin e dikujt të vrarë në atë kat. (Nick Oxford për CNN)

    Vassar thotë se megjithëse ai e shkroi këtë rrëfim në një nga raportet e tij shtesë mbi bombardimin, asnjë hetues nuk e pyeti kurrë për atë që kishte parë. Vite më vonë, ai kërkoi raportet e tij në sistemin kompjuterik të departamentit të policisë së Oklahoma City. Ai thotë se ka parë qindra raporte të tjera për bombardimin dhe pasojat e tij. Por ai nuk mundi të gjente raportet e tij.

    "Ata ishin zhdukur," tha ai. "Ata nuk ishin në sistem, sikur të mos isha kurrë atje."


    Ditën që vdiq, Yeakey tha se ishte rrugës për në një takim misterioz

    Në javët e tij të fundit, Terry dukej i frikësuar. Tonia tha se ai u shfaq në shtëpinë e saj në orë të çuditshme, duke u përpjekur të bënte plane.

    "Ai donte që unë të largohesha në mes të natës me të," tha ajo. “Pikërisht atëherë. Ai tha, 'Ne duhet të martohemi përsëri. Mos më bëni pyetje. Vetëm kështu mund të sigurohem që të kujdeseni për ju dhe vajzat në rast se më ndodh diçka.'”

    Tonia thotë se e ka denoncuar sjelljen e tij në polici. Ai nuk u shfaq për vetëvrasje dhe ajo nuk e akuzoi për shkelje të një urdhri mbrojtës, tha ajo, por ishte e shqetësuar për të sepse ai kishte thënë se ditët e tij ishin të numëruara. Një ditë në maj 1996, ai u shfaq në shtëpinë e saj dhe vendosi një VCR në makinën e saj pa shpjeguar pse. VCR kishte një kasetë në të, por ajo nuk pati mundësinë ta shikonte. Terry po fliste për letrat e sigurimit. Ai u largua dhe tha se do të kthehej. Ajo nuk e pa më kurrë.

    Pak para vdekjes së tij, Terry vizitoi gjithashtu motrën e tij Vickie dhe burrin e saj, Glen, në El Reno, qyteti në veriperëndim të Oklahoma City ku Terry dhe Vickie u rritën. Vickie dhe Glen kanë vdekur të dy që atëherë, por një motër tjetër, Lashon Hargrove, tha se i thanë asaj për takimin.

    Terry ishte i rraskapitur, i mërzitur, duke qarë. Ai tha se duhej të flinte, dhe ata e inkurajuan të bënte një sy gjumë atje, gjë që bëri. Më pas ai u qetësua, por po fliste për bombardimin dhe historinë zyrtare me të cilën nuk ishte dakord. Sipas Lashon, ai i tha motrës dhe kunatit të tij: "Thjesht nuk është ashtu siç thonë ata."

    Ata i kërkuan t'u tregonte më shumë, por ai tha se nuk mundej.

    Ishte dikush tjetër që Terry pa afër fundit: Romona McDonald, të cilën e kishte takuar në rrënojat e ndërtesës federale. Ky rrëfim është nxjerrë nga një intervistë që ajo i dha CNN në janar, si dhe nga një intervistë e regjistruar me autorin Craig Roberts në 1998. McDonald përfundimisht u largua nga Oklahoma City dhe ndryshoi emrin e saj, një vendim që ajo ia atribuoi pjesërisht traumës së lidhur me bombardimin dhe deri në vdekjen e Yeakey.

    McDonald ishte një biznesmene që kishte qenë në qendër të qytetit kur shpërtheu bomba. Ajo ndihmoi në botimin e një libri, Engjëjt mbi Oklahoma City , i cili emëroi dhe nderoi qindra reaguesit e parë nga i gjithë vendi që u mblodhën në Oklahoma City pas bombardimeve.

    ... vijon

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,405
    Postimet në Bllog
    17

    Për: SHBA: Bomba e Oklahoma City: Si përfundoi polici hero me plumb në kokë 1 vit më pas?

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121892683_11-terrance-yea.jpg

Shikime: 28

Madhësia:  73.4 KB
    Një gardh në vendin e memorialit është i mbuluar me homazhe nga vizitorët. (Nick Oxford për CNN)

    Ndërsa ishte vullnetar në përpjekjet e shpëtimit dhe rimëkëmbjes, McDonald takoi gjithashtu të mbijetuar të cilët vunë në dyshim historinë zyrtare. Shtëpia e saj u bë një vend takimi për ata njerëz dhe një dhomë pastrimi për fotografitë dhe provat e tjera që ata mblodhën. Ajo tha se provat përfshinin një kopje të raportit të plotë të Terry Yeakey nga dita e bombardimit – atë që supozohet se mbikëqyrësit e tij e kishin shtypur.

    Sipas McDonald, dy burra erdhën në shtëpinë e saj diku pas bombardimit. Ajo besonte se ata ishin agjentë federalë. Ata thanë se ishin me një grup pune që po hetonte bombardimin dhe ata kaluan orë të tëra duke ekzaminuar koleksionin e saj të fotografive.

    Ditën e fundit që McDonald pa Yeakey, thotë ajo, ata u ulën dhe pinë kafe së bashku. Ai po fliste për një takim. Nga përshkrimi i tij për burrat që ai duhej të takonte, ajo besonte se ishin të njëjtët dy burra që kishin qenë në shtëpinë e saj. Burrat nga grupi i punës dukeshin shumë të interesuar për provat në lidhje me bombardimin. Ata donin që Terry të sillte atë që kishte mbledhur: fotografi, video, dokumente.

    Yeakey dukej i konfliktuar nëse do të shkonte të takonte burrat. Ai e ndjeu rrezikun dhe këto dyshime e shtynë të merrte një masë të çuditshme paraprake. McDonald tha se Yeakey shkoi në takim i paarmatosur, kështu që askush nuk mund të përdorte armën e tij kundër tij.

    Nga ana tjetër, nëse njerëzit me të vërtetë po hetonin bombardimin, ky mund të ishte shansi i madh i Yeakey. Më në fund, dikush me autoritet do ta dëgjonte. Ai vendosi t'u sjellë atyre provat, tha McDonald. Burrat donin të takonin Yeakey në El Reno, në ose afër burgut federal.

    Yeakey u largua nga shtëpia e McDonald's, me sa duket në rrugën e tij për në takim. Ajo nuk e pa më kurrë. Ishte më vonë atë ditë kur dikush thirri për të thënë se kishte vdekur.

    Trupi i tij u gjet në perëndim të El Reno, rreth dy milje nga burgu federal.

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121898879_12-terrance-yea.jpg

Shikime: 25

Madhësia:  21.9 KB
    Makina e Yeakey u gjet përgjatë kësaj rruge në El Reno, Oklahoma. Trupi i tij u gjet rreth gjysmë milje larg. (Nick Oxford për CNN)

    Është një vend i vetmuar, i rrëmbyer nga era, me bar të gjatë nën një qiell të madh. Përtej gardhit me tela me gjemba pranë rrugës Fort Reno, ku u gjet makina e Yeakey, një përrua kalon në veri dhe lindje drejt një korije me pemë dhe një varreze të vjetër. Tonia tha se Terry nuk do të kishte shkuar kurrë atje me dëshirë. Ai e njihte atë tokë dhe kjo e kishte frikësuar.

    "Më kujtohet ai në një moment në kohë duke thënë se shumë gjëra të këqija ndodhën atje," tha ajo. “… Ai nuk do të ishte kapur - Oh, më falni. Po bëhesha gati të thosha se ai nuk do të ishte kapur i vdekur atje. Por mendoj se ai ishte.”

    "Mama, ata e ekzekutuan atë"

    Trupi i Terry Yeakey u gjet natën e së mërkurës. Deri të enjten në mëngjes, një kapiten i policisë së Oklahoma City kishte thënë tashmë për Associated Press se dukej se Yeakey kishte vrarë veten. Kjo ishte pothuajse 27 vjet më parë. Që atëherë, vdekja e Yeakey është quajtur zyrtarisht një vetëvrasje.

    Tonia tha se u takua me shefin e policisë dhe i tha se nuk ishte dakord me këtë përfundim. Ajo tha se u përpoq, pa sukses, të organizonte një autopsi. Ajo tha se avokatët vendas refuzuan ta marrin çështjen e saj. Ajo tha se njëri i tha asaj “do të ishte më mirë për mua dhe familjen time ta linim të qetë”.

    Lashon Hargrove tha se kur ajo dhe motra e saj u takuan me një detektiv policie dhe ngritën pyetje për vdekjen e vëllait të tyre, detektivi sugjeroi se ata kishin nevojë për ndihmë psikiatrike.

    Don Browning, një nga oficerët që vuri në dyshim rrethanat e vdekjes së Yeakey, ishte veçanërisht i shqetësuar nga mungesa e autopsisë. "Si guxoni të mos bëni një autopsi për një vdekje të pambikëqyrur - mbi një oficer policie?" tha ai. Sipas Browning, ai u paraqit para jurisë së madhe që hetonte shpërthimin dhe u përball me një prokuror për detajet e çuditshme të vdekjes së Yeakey. Browning tha se prokurori e shkarkoi atë dhe me sa duket nuk ndërmori asnjë veprim në këtë çështje.

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121904796_13-terrance-yea.jpg

Shikime: 21

Madhësia:  39.4 KB
    Don Browning ishte një oficer policie në Oklahoma City për 28 vjet. Ai thotë se mendon se Yeakey u vra. (Nick Oxford për CNN)

    Craig Roberts, një ish-snajper i marinës, i cili më vonë u bë oficer policie në Tulsa dhe autor librash, u ndesh me rastin Yeakey ndërsa po shqyrtonte bombardimin në Oklahoma City. Ai shkroi letra duke i kërkuar Departamentit të Policisë së Oklahoma City të hapte një hetim të ri për vdekjen e Yeakey. "Megjithëse fillimisht ishte shkruar si një vetëvrasje," shkroi ai në vitin 2006, "Unë ndjej se provat dhe faktet tregojnë për një torturë/vrasje."

    Roberts shkroi se plaga në hyrje e Yeakey sugjeronte praninë e një silenciatori. Ai shkroi se trajektorja e plumbit “do të ishte konsistente me një 'stil ekzekutimi' të gjuajtur në kafkën e një viktime të gjunjëzuar…” Ai shkroi, “Kishte prerje të shumta në kyçet e dorës, bërrylat e brendshme dhe venat jugulare. Nëse do të qëllonte veten, pse do ta priste veten kaq shumë herë?”

    Rreth një muaj më vonë, shefi i policisë William Citty i shkroi Roberts: "Nuk gjej asgjë në dosjet e rastit të hetuesit ose nga informacioni që keni dhënë që ndryshon gjetjen e vetëvrasjes." Shefi nuk iu përgjigj pyetjeve që Roberts ngriti në letrën e tij, duke përfshirë nëse një armë u gjet në vendngjarje, nëse ishte arma e Yeakey, nëse plumbi vdekjeprurës u gjet ndonjëherë ose nëse ishte bërë ndonjë test balistik për të lidhur plumbin dhe armë.

    Letra e Roberts ngriti gjithashtu pyetjen se çfarë ndodhi me dokumentet e Terry Yeakey pasi ai vdiq. Tonia tha se Terry mbajti disa dokumente nga hetimi i tij në një njësi magazinimi në Kingfisher, një qytet i vogël në veriperëndim të Oklahoma City, por "çfarëdo që ishte atje nuk është më atje". Roberts tha se dokumentet nuk ishin në makinën e Yeakey kur u gjet buzë rrugës.

    "Duket se kjo ngjarje tragjike përqendrohet në atë që Terry Yeakey kishte në dosjet e tij," i shkroi Roberts shefit të policisë, "dhe që donte të sigurohej që ato dosje të mos zbuloheshin kurrë."

    Pas vdekjes së Terry-t, Tonia tha se pa shenja të një vjedhjeje në shtëpinë e saj. Ajo vuri re sende të ndryshme jashtë vendit. Terry kishte lënë një VCR për të, por ajo u zhduk. Ajo kurrë nuk pati mundësinë të shihte se çfarë ishte në kasetë.

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121911780_14-terrance-yea.jpg

Shikime: 24

Madhësia:  36.8 KB
    Dielli perëndon prapa Departamentit të Policisë së Oklahoma City. (Nick Oxford për CNN)

    Po kështu, Romona McDonald tha se shtëpia e saj ishte vjedhur pas vdekjes së Yeakey. Pjesa më e madhe e provave të saj lidhur me bombardimet u morën.

    Kur familja e Terry-t vizitoi apartamentin e tij pas vdekjes së tij, dukej sikur ishte plaçkitur. Kishte letra të shpërndara përreth, tha motra e tij Lashon, dhe "mund të thuash… dikush kishte qenë atje, sikur të kërkonte diçka."

    Të dy Lashon dhe Tonia besuan se ishin nën vëzhgim pas vdekjes së Terry. Ata thanë se ishin nën hije nga automjete të çuditshme dhe dëgjuan tinguj klikimesh kur flisnin në telefon.

    Menjëherë pas vdekjes së Terry, disa të afërm shkuan në kërkim të vendit ku ishte zbuluar trupi i tij. Lashon thotë se e gjetën pranë disa pemëve në një fushë pranë një gardh me tela me gjemba në rrugën Fort Reno. Në terren kishte shenja aktiviteti, sikur kjo të kishte qenë skenë krimi, por ata vunë re diçka të çuditshme. Një pjesë e tokës u trazua rishtazi, me sa duket nga lopatat, sikur çdo gjë që kishte qenë në sipërfaqe tani ishte varrosur.

    Më shqetësuesja nga të gjitha ishte gjendja e trupit të Terry-t. Megjithëse raportet e ekzaminuesit mjekësor në dispozicion përshkruanin vetëm një plagë me armë zjarri në kokë dhe prerje sipërfaqësore diku tjetër, Tonia tha se burimet brenda komunitetit të zbatimit të ligjit i thanë se trupi i saj Terry tregonte prova se ishte lidhur ose pranga dhe se ishte tërhequr zvarrë nëpër tokë. Ajo tha se i thanë se Terry kishte mavijosje në kyçet e duarve, djegie me litar në kyçet e këmbëve, papastërti dhe bar në plagët e tij.

    CNN pyeti Departamentin e Policisë së Oklahoma City për këto detaje, por një zëdhënës i departamentit nuk pranoi t'u përgjigjej pyetjeve.

    Lashon Hargrove tha se nëna e saj e pa trupin e Terry në shtëpinë e funeralit. Ajo tha se një drejtor funerali u përpoq ta dekurajonte atë të shihte trupin, por nëna e saj tha: "Jo, duhet të shoh fëmijën tim".

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121918048_15-terrance-yea.jpg

Shikime: 27

Madhësia:  47.4 KB
    Nëna e Yeakey, Almar Jarrahi, përcillet jashtë pas funeralit të djalit të saj në 1996. (Mark Perlstein/Getty Images)

    Emri:  s_816EE4A0AB56D215D1BC3CF331D47F777ABE49DEE3D5368C6364C2DC9C10254F_1677121922883_16-terrance-yea.jpg

Shikime: 26

Madhësia:  26.9 KB
    Në ditën e funeralit të tij, Yeakey mori pas vdekjes medaljen e trimërisë. (Mark Perlstein/Getty Images)

    Nëna e saj, e cila ka vdekur që atëherë, i tha më vonë Lashon se koka e Terry ishte zmadhuar dhe shpërfytyruar. Dhe ai nuk kishte vetëm prerje në krahë dhe qafë. Lashon tha se nëna e saj raportoi se kishte parë ato që dukej të ishin shenja ligature. Lashon u përpoq të imagjinonte se çfarë do të thoshte kjo. Asaj iu duk se Terry ishte torturuar, varur, gjunjëzuar dhe qëlluar për vdekje.

    "Mama," kujtoi ajo duke thënë, "ata e ekzekutuan atë."

    Sgt. Terrance Yeakey u varros në të njëjtën ditë kur mori pas vdekjes medaljen e trimërisë që nuk donte. Midis atyre në funeralin e tij ishte Richard Williams, një njeri të cilit ai i shpëtoi jetën.

    Pas bombardimit, Williams u bllokua në rrënoja, me vetëm krahun e tij të dalë jashtë. Yeakey erdhi, ndjeu një puls, nuk zbuloi një dhe vazhdoi të kërkonte të mbijetuarit e tjerë. Më vonë ai u kthye, kuptoi se Williams ishte gjallë, e çliroi atë nga rrënojat dhe e solli në siguri. Pastaj ai vazhdoi në shpëtimin e tij të radhës.

    Një foto e bërë atë mëngjes tregon oficerin në veprim. Ai ka djersë në ballë, gjak në këmishë, pluhur në këpucë. Terry Yeakey po vrapon drejt rrezikut.

    Burimi: CNN

Tema të Ngjashme

  1. Tenton të grabitë, vritet me plumb në kokë shqiptari.
    Nga Brari në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 30-12-2011, 13:35
  2. Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 17-04-2008, 08:25
  3. I riu ekzekutohet me plumb në kokë, hetohen vëllezërit
    Nga AlbaneZ në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-03-2008, 06:36
  4. Shkoder, Vret me plumb në kokë shokun e ngushtë
    Nga RaPSouL në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 04-08-2007, 21:44
  5. Plumb pas koke çiftit në Tiranë
    Nga Beqari002 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-12-2002, 06:42

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •