Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Lufta në Ukrainë një vit më pas: Askush nuk flet për paqe, të gjithë duan luftë!

    Transkripti i plotë i fjalimit të Presidentit Biden në Varshavë mbi pushtimin rus të Ukrainës

    “Është nga momentet e errësirës që pason përparimi më i madh”.

    Emri:  Screenshot 2023-02-22 at 3.06.13 PM.jpg

Shikime: 7556

Madhësia:  21.6 KB
    Presidenti Joe Biden flet gjatë një ngjarjeje në Kështjellën Mbretërore, në mes të pushtimit rus të Ukrainës, në Varshavë, Poloni, 26 mars 2022.

    "Mos kini frikë." Këto ishin fjalët e para që fjalimi i parë publik i Papës së parë polake pas zgjedhjes së tij në tetor 1978, ishin fjalët që do të vinin për të përcaktuar Papa Gjon Palin II. Fjalë që do të ndryshonin botën.

    Gjon Pali e solli mesazhin këtu në Varshavë në udhëtimin e tij të parë në shtëpi si Papë në qershor të vitit 1979. Ishte një mesazh për fuqinë, fuqinë e besimit, fuqinë e qëndrueshmërisë, fuqinë e njerëzve. Përballë një sistemi mizor dhe brutal të qeverisjes, ishte një mesazh që ndihmoi t'i jepte fund represionit sovjetik në tokën qendrore në Evropën Lindore 30 vjet më parë.

    Ishte një mesazh se ne do të kapërcejmë mizorinë dhe brutalitetin e kësaj lufte të padrejtë. Kur Papa Gjon Pali solli atë mesazh në vitin 1979, Bashkimi Sovjetik sundoi me një grusht të hekurt pas një perde të hekurt. Pastaj një vit më vonë, lëvizja e solidaritetit u përhap në Poloni. Ndërsa e di që ai nuk mund të ishte këtu sonte, ne të gjithë jemi mirënjohës në Amerikë dhe në mbarë botën për Lech Walesa-n. [Duartrokitje] Më kujton frazën e filozofit Kierkegaard, "Besimi sheh më mirë në errësirë". Dhe ishin momente të errëta.

    Dhjetë vjet më vonë, Bashkimi Sovjetik u shemb dhe Polonia dhe Evropa Qendrore dhe Lindore së shpejti do të ishin të lira. Asgjë në lidhje me atë betejë për liri nuk ishte e thjeshtë apo e lehtë. Ishte një rrëmujë e gjatë dhe e dhimbshme. Luftuan jo ditë e muaj, por vite e dekada. Por ne dolëm sërish në betejën e madhe për liri. Një betejë mes demokracisë dhe autokracisë. Mes lirisë dhe shtypjes. Midis një rendi të bazuar në rregulla dhe atij që drejtohet nga forca brutale. Në këtë betejë, ne duhet të kemi sy të qartë. Kjo betejë nuk do të fitohet as me ditë e as me muaj. Ne duhet të luftojmë për një luftë të gjatë përpara.

    Zoti President, zoti kryeministër, zoti kryetar bashkie, anëtarë të parlamentit, të ftuar të nderuar dhe populli i Polonisë, dhe unë dyshoj se disa njerëz të Ukrainës janë këtu. Ne jemi [duartrokitje], jemi mbledhur këtu në kështjellën mbretërore në këtë qytet që mban vendin e shenjtë në historinë e kërkimit të pafund të lirisë jo vetëm të Evropës, por edhe të njerëzimit.

    Për breza, Varshava ka qëndruar aty ku liria është sfiduar dhe liria ka mbizotëruar. Në fakt, ishte këtu në Varshavë kur një refugjate e re që iku nga vendi i saj nga Çekosllovakia ishte nën dominimin sovjetik, u kthye për të folur dhe për t'u solidarizuar me disidencën. Emri i saj ishte Madeleine Korbel Albright. Ajo u bë një nga mbështetësit më të zjarrtë të demokracisë në botë. Ajo ishte një shoqe me të cilën kam shërbyer. Gruaja e parë Sekretare e Shtetit në Amerikë.

    Ajo u nda nga jeta tre ditë më parë. Ajo luftoi gjithë jetën e saj për parimet qendrore demokratike. Dhe tani në luftën e përhershme për demokraci dhe liri, Ukraina dhe populli i saj janë në vijën e parë.

    Lufta për të shpëtuar kombin e tyre dhe rezistencën e tyre të guximshme është pjesë e një lufte më të madhe për parimet thelbësore demokratike që bashkojnë të gjithë njerëzit e lirë. Sundimi i ligjit, zgjedhje të ndershme dhe të lira, liria për të folur, për të shkruar dhe për t'u mbledhur. Liria për të adhuruar sipas dëshirës. Liria e shtypit. Këto parime janë thelbësore në një shoqëri të lirë. [Duartrokitje]

    Por ata kanë qenë gjithmonë, kanë qenë gjithmonë të rrethuar. Ata kanë qenë gjithmonë të luftuar. Çdo brezi i është dashur të mposhtë armiqtë moralë të demokracisë. Kjo është mënyra e botës, sepse bota është e papërsosur, siç e dimë. Aty ku orekset dhe ambiciet e disave kërkojnë përgjithmonë të dominojnë jetën dhe lirinë e shumë njerëzve.

    Mesazhi im për popullin e Ukrainës është një mesazh që ia dërgova sot ministrit të jashtëm dhe ministrit të mbrojtjes të Ukrainës, të cilët besoj se janë këtu sonte. Ne qëndrojmë me ju. Periudha! [Duartrokitje]

    Luftimet e sotme në Kiev, Melitopol dhe Kharkiv janë beteja më e fundit në një luftë të gjatë. Hungari, 1956. Poloni, 1956, dhe pastaj përsëri, 1981. Çekosllovakia, 1968. Tanket sovjetike shtypën kryengritjet demokratike, por rezistenca vazhdoi derisa më në fund në 1989, Muri i Berlinit dhe të gjitha muret e dominimit sovjetik ranë. Ata ranë! Dhe populli fitoi.

    Por beteja për demokraci nuk mund të përfundonte dhe nuk përfundoi me përfundimin e Luftës së Ftohtë. Gjatë 30 viteve të fundit, forcat e autokracisë janë ringjallur në të gjithë globin. Shenjat dalluese të tij janë ato të njohura -- përbuzja për shtetin e së drejtës, përbuzja për lirinë demokratike, përbuzja për vetë të vërtetën.

    Sot Rusia e ka mbytur demokracinë dhe ka kërkuar ta bëjë këtë gjetkë, jo vetëm në atdheun e tij. Nën pretendimet e rreme të solidaritetit etnik, ka kombe fqinje të pavlefshme. Putini ka vrerin të thotë se po 'denazifikon' Ukrainën. Është gënjeshtër. Është thjesht cinike, ai e di këtë dhe është gjithashtu e turpshme.

    Presidenti Zelenskyy u zgjodh në mënyrë demokratike. Ai është hebre. Familja e babait të tij u shkatërrua në Holokaustin nazist. Dhe Putini ka guximin, si të gjithë autokratët para tij, të besojë se fuqia do të bëjë të drejtë.

    Në vendin tim, një ish-president i quajtur Abraham Lincoln shprehu frymën kundërshtare për të shpëtuar bashkimin tonë në mes të Luftës Civile. Ai tha le të kemi besim se e drejta bën fuqi. E drejta bën fuqi. Sot, le ta kemi përsëri atë besim. [Duartrokitje] Le të vendosim të vëmë në veprim forcën e demokracive për të penguar planet e autokracisë.

    Le të kujtojmë se testi i këtij momenti është testi i të gjitha kohërave. Një kriminel dëshiron të portretizojë zgjerimin e NATO-s si një projekt perandorak që synon destabilizimin e Rusisë. Asgjë nuk është më larg nga e vërteta. NATO është një aleancë mbrojtëse. Ajo kurrë nuk ka kërkuar shkatërrimin e Rusisë. Në krye të krizës aktuale, Shtetet e Bashkuara dhe NATO punuan për muaj të tërë për të angazhuar Rusinë për të shmangur luftën. Jam takuar personalisht me të, kam folur shumë herë në telefon.

    Herë pas here, ne kemi ofruar diplomaci reale dhe propozime konkrete për të forcuar sigurinë evropiane, për të rritur transparencën, për të ndërtuar besimin nga të gjitha anët. Por Putin dhe Rusia e takuan secilin prej propozimeve me mosinteresim për çdo negociatë, me gënjeshtra dhe ultimatume.

    Rusia ishte e prirur për dhunë që në fillim. E di që nuk më besuat të gjithë mua dhe neve kur thoshim vazhdimisht, do të kalojnë kufirin, do të sulmojnë. Në mënyrë të përsëritur ai pohoi se ne nuk kishim interes për luftë, duke u garantuar se nuk do të lëvizte. Duke thënë vazhdimisht se ai nuk do të pushtonte Ukrainën. Duke thënë vazhdimisht se trupat ruse përgjatë kufirit ishin atje për stërvitje. Të gjitha 180,000 prej tyre.

    Thjesht nuk ka asnjë justifikim apo provokim për zgjedhjen e luftës nga Rusia. Është një shembull, një nga impulset më të vjetra njerëzore, duke përdorur forcën brutale dhe dezinformimin për të kënaqur një dëshirë për pushtet dhe kontroll absolut. Nuk është asgjë më pak se një sfidë e drejtpërdrejtë ndaj rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla, i vendosur që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore. Dhe kërcënon të kthehet në dekada të luftës që rrënuan Evropën përpara se të vendosej rendi ndërkombëtar i bazuar në rregulla.

    Nuk mund t'i kthehemi kësaj. Ne nuk mund. Rëndësia e kërcënimit është arsyeja pse përgjigja e Perëndimit ka qenë kaq e shpejtë dhe kaq e fuqishme dhe kaq e unifikuar, e paprecedentë dhe dërrmuese. Shpenzimet e shpejta dhe ndëshkuese janë e vetmja gjë që do ta detyrojë Rusinë të ndryshojë kursin e saj.

    Brenda disa ditësh nga pushtimi i tij, Perëndimi ka lëvizur së bashku me sanksionet për të dëmtuar ekonominë e Rusisë. Banka Qendrore e Rusisë tani është e bllokuar nga sistemet financiare globale, duke mohuar aksesin e Kremlinit në fondin e luftës që është fshehur në të gjithë globin. Ne kemi synuar në zemër të ekonomisë ruse duke ndaluar importet e energjisë ruse në Shtetet e Bashkuara.

    Deri më sot, Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar 140 oligarkë rusë dhe anëtarët e familjeve të tyre, duke sekuestruar fitimet e tyre të lindura keq, jahtet e tyre, apartamentet e tyre luksoze, pallatet e tyre. Ne kemi sanksionuar më shumë se 400 zyrtarë të qeverisë ruse, duke përfshirë arkitektët kryesorë të kësaj lufte. Këta zyrtarë dhe oligarkë kanë korrur përfitime të mëdha nga korrupsioni i lidhur me Kremlinin. Dhe tani ata duhet të ndajnë dhimbjen.

    Edhe sektori privat ka vepruar. Mbi 400 kompani private shumëkombëshe janë tërhequr nga të bërit biznes në Rusi. U largua plotësisht nga Rusia. Nga kompanitë e naftës në McDonald's. Si rezultat i këtyre sanksioneve të paprecedentë, rubla pothuajse është kthyer menjëherë në rrënoja. Ekonomia ruse -- kjo është e vërtetë, meqë ra fjala, duhen rreth 200 rubla për të barabartë me 1 dollarë.

    Ekonomia është në rrugën e duhur për t'u përgjysmuar në vitet e ardhshme. Ajo u rendit, ekonomia e Rusisë renditej si ekonomia e 11-të më e madhe në botë para këtij pushtimi. Së shpejti nuk do të renditet as ndër 20 më të mirat në botë.

    Të marra së bashku [duartrokitje] këto sanksione ekonomike, një lloj i ri i shtetësisë ekonomike me fuqinë për të shkaktuar dëme që fuqia ushtarake rivale. Këto sanksione ndërkombëtare po dëmtojnë fuqinë ruse, aftësinë e saj për të rimbushur ushtrinë e saj dhe aftësinë e saj për të projektuar fuqi. Dhe është Putini, është Vladimir Putin ai që duhet të fajësohet. Periudha.

    Në të njëjtën kohë, krahas këtyre sanksioneve ekonomike, bota perëndimore është bashkuar për t'i siguruar popullit të Ukrainës nivele të jashtëzakonshme të ndihmës ushtarake, ekonomike dhe humanitare.

    Në vitet para pushtimit, ne, Amerika, kishim dërguar mbi 650 milionë dollarë, para se ata të kalonin kufirin, armë në Ukrainë, duke përfshirë pajisje kundërajrore dhe antiblindore. Që nga pushtimi, Amerika ka dhënë 1.35 miliardë dollarë të tjerë në armë dhe municione. Dhe falë guximit dhe trimërisë së popullit ukrainas, pajisjet që ne kemi dërguar dhe kolegët tanë janë përdorur në një efekt shkatërrues për të mbrojtur hapësirën tokësore dhe ajrore të Ukrainës.

    Aleatët dhe partnerët tanë janë rritur gjithashtu. Por siç e kam bërë të qartë, forcat amerikane janë në Evropë -- jo në Evropë për t'u përfshirë në konflikt me forcat ruse. Forcat amerikane janë këtu për të mbrojtur aleatët e NATO-s. Dje u takova me trupat që po shërbejnë së bashku me aleatët tanë polakë për të forcuar mbrojtjen e vijës së parë të NATO-s. Arsyeja që duam ta bëjmë të qartë është lëvizja e tyre në Ukrainë -- as mos mendoni të lëvizni në një centimetër të vetëm të territorit të NATO-s. Ne kemi një detyrim të shenjtë. Ne kemi një detyrim të shenjtë sipas nenit 5 për të mbrojtur çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s me fuqinë e plotë të fuqisë sonë kolektive.

    Dhe më herët sot vizitova stadiumin tuaj kombëtar, ku mijëra refugjatë ukrainas tani po përpiqen t'u përgjigjen pyetjeve më të vështira që mund të bëjë një njeri. Zoti im, çfarë do të ndodhë me mua? Çfarë do të ndodhë me familjen time? Pashë lot në sytë e shumë nënave teksa i përqafoja. Fëmijët e tyre të vegjël, fëmijët e tyre të vegjël, nuk janë të sigurt nëse duhet të buzëqeshin apo të qajnë.

    Një vajzë e vogël tha, zoti President -- ajo fliste pak anglisht -- është vëllai im dhe babi im, a do të jenë mirë? A do t'i shoh përsëri? Pa burrat e tyre, pa baballarët e tyre. Në shumë raste, vëllezërit dhe motrat e tyre kanë qëndruar prapa për të luftuar për vendin e tyre.

    Nuk më duhej të flisja gjuhën apo ta kuptoja gjuhën për të ndjerë emocionin në sytë e tyre, mënyrën se si më kapën dorën, fëmijët e vegjël vareshin në këmbën time, duke u lutur me një shpresë të dëshpëruar se e gjithë kjo ishte e përkohshme. Frika se ata mund të jenë ndoshta përgjithmonë larg shtëpive të tyre. Pothuajse një trishtim dobësues që kjo po ndodh përsëri.

    Por unë u godita gjithashtu nga bujaria e njerëzve të Varshavës -- për këtë çështje, të gjithë popullit polak -- për thellësinë e dhembshurisë së tyre, gatishmërinë e tyre për të arritur [duartrokitje], për hapjen e zemrave të tyre. Unë po i thosha kryetarit të bashkisë, ata po hapnin zemrat dhe shtëpitë e tyre thjesht për të ndihmuar.

    Dua të falënderoj gjithashtu mikun tim, kuzhinierin e madh amerikan Jose Andres dhe ekipin e tij për ndihmën për të ushqyer ata që dëshirojnë të jenë të lirë. Por të ndihmosh këta refugjatë nuk është diçka që Polonia apo ndonjë komb tjetër duhet ta bartë vetëm. Të gjitha demokracitë e botës kanë përgjegjësinë për të ndihmuar. Të gjithë ata. Dhe populli i Ukrainës mund të mbështetet te Shtetet e Bashkuara për të përmbushur përgjegjësinë e tyre. Unë kam njoftuar dy ditë më parë, ne do të mirëpresim 100,000 refugjatë ukrainas . Tashmë kemi 8000 në javë që vijnë në Shtetet e Bashkuara të kombësive të tjera. Ne do të ofrojmë afro 300 milionë dollarë ndihmë humanitare, duke siguruar dhjetëra mijëra tonë ushqime, ujë, ilaçe dhe furnizime të tjera bazë.

    Në Bruksel, unë njoftova se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të ofrojnë më shumë se 1 miliard dollarë ndihmë humanitare shtesë. Programi Botëror i Ushqimit na tha se pavarësisht pengesave të rëndësishme, të paktën një lehtësim po shkon në qytetet kryesore në Ukrainë. Por jo Metripol -- jo, më falni -- jo Mariupol sepse forcat ruse po bllokojnë furnizimet me ndihma.

    Por ne nuk do t'i ndalim përpjekjet tona për të marrë ndihmë humanitare kudo që është e nevojshme në Ukrainë dhe për njerëzit që ia dolën të dalin nga Ukraina. Pavarësisht brutalitetit të Vladimir Putinit, le të mos ketë dyshim se kjo luftë tashmë ka qenë një dështim strategjik për Rusinë. Pasi kam humbur vetë fëmijët, e di që nuk është ngushëllim për njerëzit që kanë humbur familjen, por ai, Putin, mendoi se ukrainasit do të rrotulloheshin dhe nuk do të luftonin. Jo shumë student i historisë. Në vend të kësaj, forcat ruse janë përballur me rezistencën e guximshme dhe të ashpër të Ukrainës. Në vend që të thyejnë vendosmërinë e Ukrainës, taktikat brutale të Rusisë e kanë forcuar vendosmërinë. Në vend që ta shpërndajë NATO-n, Perëndimi tani është më i fortë dhe më i bashkuar se sa ka qenë ndonjëherë.

    Rusia donte më pak prani të NATO-s në kufirin e saj, por tani ajo ka një prani më të fortë, një prani më të madhe me mbi 100,000 trupa amerikane këtu së bashku me të gjithë anëtarët e tjerë të NATO-s. Në fakt, Rusia ka arritur të shkaktojë diçka që unë jam i sigurt se ai kurrë nuk e kishte menduar. Demokracitë e botës janë rigjallëruar me qëllim dhe unitet të gjetur në muaj që na janë dashur dikur vite për t'i arritur.

    Nuk janë vetëm veprimet e Rusisë në Ukrainë që po na kujtojnë bekimin e demokracisë. Është vendi ynë, vendi i tij, Kremlini, po burgos protestuesit. Dyqind mijë njerëz që dyshohet se janë larguar tashmë. Ka një ikje të trurit duke u larguar nga Rusia. Mbyllja e lajmeve të pavarura. Media shtetërore është e gjitha propagandë. Bllokimi i imazhit të objektivave civile, varrezave masive, taktikave të urisë të forcave ruse në Ukrainë.

    A është çudi siç thashë që 200,000 rusë janë larguar të gjithë nga vendi i tyre në një muaj. Një largim i jashtëzakonshëm i trurit në një periudhë kaq të shkurtër kohore. Kjo më sjell në mesazhin tim për popullin rus. Kam punuar me liderët rusë për dekada. U ula përballë tryezës së negociatave, duke shkuar deri tek sovjetik Alexei Kosygin për të folur për kontrollin e armëve në kulmin e Luftës së Ftohtë. Unë gjithmonë kam folur drejtpërdrejt dhe sinqerisht me ju, popullin rus. Më lejoni të them këtë, nëse jeni në gjendje të dëgjoni. Ju, populli rus, nuk jeni armiku ynë. Unë refuzoj të besoj se ju mirëprisni vrasjen e fëmijëve dhe gjyshërve të pafajshëm, ose se pranoni spitale, shkolla, maternitete dhe për hir të Zotit goditja me raketa dhe bomba ruse. Ose qytetet janë të rrethuara në mënyrë që civilët të mos mund të ikin.

    Miliona familje po dëbohen nga shtëpitë e tyre, duke përfshirë gjysmën e të gjithë fëmijëve të Ukrainës. Këto nuk janë veprime të një kombi të madh. Nga të gjithë njerëzit, ju, populli rus, si dhe të gjithë njerëzit anembanë Evropës ende mbani mend se keni qenë në një situatë të ngjashme në fund të viteve '30 dhe '40. Situata në Luftën e Dytë Botërore është ende e freskët në mendjet e shumë gjyshërve në rajon. Çfarëdo që përjetoi brezi juaj, qoftë ai përjetoi rrethimin e Leningradit apo dëgjoi për të nga prindërit dhe gjyshërit tuaj. Stacionet e trenit të mbushur plot me familje të tmerruara që largohen nga shtëpitë e tyre. Netët strehuar në bodrume dhe bodrume. Mëngjeset duke shoshitur rrënojat në shtëpitë tuaja. Këto nuk janë kujtime të së shkuarës. Jo më. Sepse është pikërisht ajo që po bën ushtria ruse në Ukrainë tani.

    26 mars 2022, vetëm pak ditë para se të jemi në moshën 21 -- ju ishit një komb i shekullit të 21-të, me shpresa dhe ëndrra që njerëzit në mbarë botën kanë për veten dhe familjen e tyre. Tani, agresioni i Vladimir Putinit ju ka shkëputur ju, popullin rus, nga pjesa tjetër e botës dhe po e kthen Rusinë në shekullin e 19-të. Ky nuk është ai që jeni. Kjo nuk është e ardhmja që meritoni për familjet dhe fëmijët tuaj. Unë po ju them të vërtetën, kjo luftë nuk është e denjë për ju, populli rus. Putini mund dhe duhet t'i japë fund kësaj lufte. Populli amerikan do të qëndrojë me ju dhe qytetarët e guximshëm të Ukrainës që duan paqen.

    Mesazhi im për pjesën tjetër të Evropës, kjo betejë e re për liri ka bërë tashmë disa gjëra të qarta. Së pari, Evropa duhet t'i japë fund varësisë së saj nga karburantet fosile ruse. Dhe ne, Shtetet e Bashkuara do të ndihmojmë. [Duartrokitje] Kjo është arsyeja pse dje në Bruksel njoftova planin me presidentin e Komisionit Evropian për ta kaluar Evropën nga kriza e menjëhershme energjetike. Në planin afatgjatë, si çështje sigurie ekonomike dhe kombëtare dhe për mbijetesën e planetit, ne të gjithë duhet të lëvizim sa më shpejt që të jetë e mundur drejt energjisë së pastër dhe të rinovueshme. Dhe ne do të punojmë së bashku për të ndihmuar për ta bërë këtë, në mënyrë që ditët e çdo kombi që i nënshtrohet tekave të një tirani për nevojat e tij energjetike të kenë mbaruar. Ata duhet të marrin fund. Ata duhet të marrin fund.

    Dhe së dyti, ne duhet të luftojmë korrupsionin që vjen nga Kremlini për t'i dhënë popullit rus një shans të drejtë. Dhe së fundi, më urgjentisht, ne ruajmë unitetin absolut, ne duhet, mes demokracive të botës. Nuk mjafton të flasësh me lulëzim retorik për fjalë fisnikëruese të demokracisë, të lirisë, të cilësisë dhe lirisë. Të gjithë ne, përfshirë këtu në Poloni, duhet të bëjmë punën e vështirë të demokracisë çdo ditë -- edhe vendi im. Kjo është arsyeja pse [duartrokitje], kjo është arsyeja pse unë erdha në Evropë përsëri këtë javë me një mesazh të qartë dhe të vendosur për NATO-n, për G7, për Bashkimin Evropian, për të gjitha kombet liridashëse -- ne duhet të angazhohemi tani që të jemi në këtë luftë për një kohë të gjatë. Ne duhet të qëndrojmë të bashkuar sot e nesër e pasnesër. Dhe për vitet dhe dekadat që do të vijnë. Nuk do të jetë e lehtë. Do të ketë kosto.

    Herë pas here historia e tregon këtë. Është nga momentet e errësirës që pason përparimi më i madh. Dhe historia tregon se kjo është detyra e kohës sonë, detyra e këtij brezi. Le të kujtojmë goditjen e çekiçit që rrëzoi Murin e Berlinit, fuqia që hoqi perden e hekurt nuk ishin fjalët e një lideri të vetëm, ishin njerëzit e Evropës që për dekada luftuan për t'u çliruar. Trimëria e tyre e madhe hapi kufirin midis Austrisë dhe Hungarisë për piknikun pan-evropian. Ata bashkuan duart për Rrugën Baltike. Ata qëndruan për solidaritet këtu në Poloni. Dhe së bashku ishte një forcë e pagabueshme dhe e pamohueshme e popullit që Bashkimi Sovjetik nuk mund t'i rezistonte. Dhe ne po e shohim edhe një herë sot për popullin e guximshëm ukrainas që tregon se fuqia e tyre e shumë njerëzve është më e madhe se vullneti i çdo diktatori.

    Pra, në këtë orë, fjalët e Papa Gjon Palit le të digjen po aq të ndezura sot. Asnjëherë mos e humbni shpresën. Asnjëherë mos dyshoni. mos u lodh kurrë. Asnjëherë mos u dekurajoni. Mos kini frikë! [Duartrokitje]

    Një diktator i vendosur për të rindërtuar një perandori nuk do ta fshijë kurrë dashurinë e një populli për lirinë. Brutaliteti nuk do të ul kurrë vullnetin e tyre për të qenë të lirë. Ukraina nuk do të jetë kurrë një fitore për Rusinë, sepse njerëzit e lirë refuzojnë të jetojnë në një botë pashpresë dhe errësirë. Ne do të kemi një të ardhme ndryshe, një të ardhme më të ndritur, të rrënjosur në demokraci dhe parim, shpresë dhe dritë. Të mirësjelljes dhe dinjitetit dhe lirisë dhe mundësive. Për hir të Zotit, ky njeri nuk mund të qëndrojë në pushtet. Zoti ju bekofte te gjitheve. Dhe Zoti e mbrojtë lirinë tonë dhe Zoti i ruajtë trupat tona. [Duartrokitje] Faleminderit për durimin tuaj. Faleminderit. Faleminderit.

    Burimi: ABC NEWS

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Lufta në Ukrainë një vit më pas: Askush nuk flet për paqe, të gjithë duan luftë!

    Fjalimi i Presidentit në Asamblenë Federale

    Vladimir Putin mbajti fjalimin e tij në Asamblenë Federale. Ceremonia u zhvillua në Gostiny Dvor, Moskë.

    Emri:  0vBltt9ZqqH5hn5g1aX9MGgMLBM6HFYZ.jpg

Shikime: 78

Madhësia:  16.9 KB

    Presidenti i Rusisë Vladimir Putin: Mirëdita,

    Anëtarët e Asamblesë së Federatës – senatorë, deputetë të Dumës së Shtetit,

    Qytetarët e Rusisë,

    Kjo fjalim presidenciale vjen, siç e dimë të gjithë, në një periudhë të vështirë, të pikëlluar për vendin tonë. Kjo është një kohë e ndryshimeve rrënjësore, të pakthyeshme në të gjithë botën, e ngjarjeve historike vendimtare që do të përcaktojnë të ardhmen e vendit dhe popullit tonë, një kohë kur secili prej nesh mban një përgjegjësi kolosale.

    Një vit më parë, për të mbrojtur njerëzit në trojet tona historike, për të garantuar sigurinë e vendit tonë dhe për të eliminuar kërcënimin që vinte nga regjimi neonazist që kishte pushtuar në Ukrainë pas grushtit të shtetit të vitit 2014, u vendos që të fillonte një speciale. operacion ushtarak. Hap pas hapi, me kujdes dhe konsistencë do të merremi me detyrat që kemi në dorë.

    Që nga viti 2014, Donbass ka luftuar për të drejtën për të jetuar në tokën e tyre dhe për të folur gjuhën e tyre amtare. Ajo luftoi dhe nuk u dorëzua kurrë mes bllokadës, granatimeve të vazhdueshme dhe urrejtjes së hapur të regjimit të Kievit. Shpresonte dhe priste që Rusia të vinte në ndihmë.

    Ndërkohë, siç e dini mirë, ne po bënim gjithçka që ishte në fuqinë tonë për ta zgjidhur këtë problem me mjete paqësore dhe me durim zhvillonim bisedime për një zgjidhje paqësore të këtij konflikti shkatërrues.

    Pas shpine, po hartohej një plan krejt ndryshe. Siç mund ta shohim tani, premtimet e liderëve perëndimorë, sigurimet e tyre se ata po përpiqeshin për paqen në Donbass dolën të ishin një mashtrim dhe gënjeshtër e plotë. Ata thjesht po shënonin kohën, u angazhuan në mashtrime politike, duke mbyllur një sy ndaj vrasjeve dhe hakmarrjeve politike të regjimit të Kievit kundër njerëzve të padëshiruar, keqtrajtimit të besimtarëve. Ata nxitën gjithnjë e më shumë neo-nazistët ukrainas të organizonin sulme terroriste në Donbass. Oficerët e batalioneve nacionaliste u trajnuan në akademitë dhe shkollat perëndimore. U furnizuan edhe me armë.

    Do të doja të theksoja se, përpara operacionit ushtarak special, Kievi zhvilloi negociata me Perëndimin për dërgimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore, avionëve luftarakë dhe pajisjeve të tjera të rënda në Ukrainë. Ne kujtojmë gjithashtu përpjekjet e kota të regjimit të Kievit për të marrë armë bërthamore; ata e diskutuan këtë çështje publikisht.

    Shtetet e Bashkuara dhe NATO vendosën me shpejtësi bazat e tyre të ushtrisë dhe laboratorët sekretë biologjikë pranë kufijve rusë. Ata zotëruan teatrin e ardhshëm të luftës gjatë lojërave luftarake dhe përgatitën regjimin e Kievit të cilin e kontrollonin dhe Ukrainën të cilën e kishin skllavëruar për një luftë në shkallë të gjerë.

    Tani ata e pranojnë këtë publikisht dhe hapur dhe nuk turpërohen për këtë. Ata duket se janë krenarë dhe madje po kënaqen me pabesinë e tyre, ndërsa i quajnë Marrëveshjet e Minskut dhe Formatin e Normandisë një shfaqje diplomatike dhe një bllof. Rezulton se gjatë gjithë kësaj kohe, ndërsa Donbass digjej, ndërsa gjaku derdhej, dhe ndërsa Rusia sinqerisht bëri çdo përpjekje për të arritur një zgjidhje paqësore (dua të theksoj fjalën "sinqerisht"), ata luanin bixhoz për jetët e njerëzve dhe në fakt, po luanin me letra të shënuara, siç thonë në qarqe të caktuara.

    Kjo metodë e tmerrshme mashtrimi është provuar dhe testuar shumë herë më parë. Ata u sollën po aq paturpësisht dhe dyfish kur shkatërruan Jugosllavinë, Irakun, Libinë dhe Sirinë. Ata kurrë nuk do të mund ta lajnë këtë turp. Konceptet e nderit, besimit dhe mirësjelljes nuk janë për ta.

    Gjatë shekujve të gjatë të kolonializmit, diktatit dhe hegjemonisë, ata u mësuan të lejoheshin gjithçka, u mësuan të pështyjnë mbi të gjithë botën. Doli se ata i trajtojnë njerëzit që jetojnë në vendet e tyre me të njëjtën përbuzje, si një mjeshtër. Në fund të fundit, edhe ata i mashtruan në mënyrë cinike, i mashtruan me histori të gjata për kërkimin e paqes, për respektimin e rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Donbasin. Në të vërtetë, elitat perëndimore janë bërë një simbol i gënjeshtrave totale dhe joparimore.

    Ne mbrojmë me vendosmëri interesat tona si dhe besimin tonë se në botën e sotme nuk duhet të ketë ndarje në të ashtuquajturat vende të qytetëruara dhe të gjitha të tjerat dhe se ka nevojë për një partneritet të ndershëm që refuzon çdo ekskluzivitet, veçanërisht atë agresiv.

    Ne ishim të hapur dhe sinqerisht të gatshëm për një dialog konstruktiv me Perëndimin; Ne thamë dhe këmbëngulëm se si Evropa ashtu edhe e gjithë bota kishin nevojë për një sistem sigurie të pandarë të barabartë për të gjitha vendet dhe për shumë vite sugjeruam që partnerët tanë ta diskutonin këtë ide së bashku dhe të punonin për zbatimin e saj. Por si përgjigje morëm një reagim të paqartë ose hipokrit, për sa u përket fjalëve. Por kishte edhe veprime: zgjerimi i NATO-s në kufijtë tanë, krijimi i zonave të reja të vendosjes për mbrojtjen raketore në Evropë dhe Azi – ata vendosën të na mbulonin nën një “ombrellë” – vendosjen e kontigjenteve ushtarake, dhe jo vetëm pranë kufijve të Rusisë. .

    Dua të theksoj – në fakt, kjo është e njohur – se asnjë vend tjetër nuk ka kaq shumë baza ushtarake jashtë vendit sa Shtetet e Bashkuara. Janë qindra prej tyre – dua ta theksoj këtë – qindra baza në mbarë botën; planeti është i mbuluar me to dhe mjafton një shikim në hartë për ta parë këtë.

    E gjithë bota dëshmoi se si ata u tërhoqën nga marrëveshjet themelore për armët, përfshirë traktatin për raketat me rreze të mesme dhe më të shkurtër, duke prishur në mënyrë të njëanshme marrëveshjet themelore që ruajnë paqen botërore. Për disa arsye, ata e bënë atë. Ata nuk bëjnë asgjë pa arsye, siç e dimë.

    Më në fund, në dhjetor 2021, ne dorëzuam zyrtarisht projekt-marrëveshjet për garancitë e sigurisë në SHBA dhe NATO. Në thelb, të gjitha pikat kryesore, themelore u refuzuan. Pas kësaj më në fund u bë e qartë se ishte dhënë miratimi për zbatimin e planeve agresive dhe ato nuk do të ndaleshin.

    Kërcënimi po rritej nga dita në ditë. Duke gjykuar nga informacionet që morëm, nuk kishte asnjë dyshim se gjithçka do të ishte në vend deri në shkurt 2022 për të nisur një tjetër operacion të përgjakshëm ndëshkues në Donbass. Më lejoni t'ju kujtoj se në vitin 2014, regjimi i Kievit dërgoi artilerinë, tanket dhe avionët e tij luftarakë për të luftuar në Donbass.

    Të gjithëve na kujtohet pamjet ajrore të sulmeve ajrore që synonin Donetsk. Qytetet e tjera gjithashtu pësuan nga sulmet ajrore. Në vitin 2015, ata u përpoqën të kryenin përsëri një sulm frontal kundër Donbass, duke mbajtur bllokadën në vend dhe duke vazhduar të bombardojnë dhe terrorizojnë civilët. Më lejoni t'ju kujtoj se e gjithë kjo ishte plotësisht në kundërshtim me dokumentet dhe rezolutat e miratuara nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, por të gjithë pretendonin se asgjë nuk po ndodhte.

    Më lejoni të ritheksoj se ata ishin ata që e filluan këtë luftë, ndërsa ne përdorëm forcën dhe po e përdorim për ta ndalur luftën.

    Ata që komplotuan një sulm të ri kundër Donetskut në rajonin e Donbasit dhe kundër Luganskut e kuptuan se Krimea dhe Sevastopoli do të ishin objektivi i radhës. Këtë e kuptuam edhe ne. Edhe sot, Kievi po diskuton hapur plane me ndikim të gjerë të këtij lloji. Ata u ekspozuan duke bërë publike atë që ne e dinim tashmë.

    Ne po mbrojmë jetët njerëzore dhe shtëpinë tonë të përbashkët, ndërsa Perëndimi kërkon pushtet të pakufizuar. Ajo tashmë ka shpenzuar mbi 150 miliardë dollarë për të ndihmuar dhe armatosur regjimin e Kievit. Për t'ju dhënë një ide, sipas Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik, vendet e G7 caktuan rreth 60 miliardë dollarë në 2020-2021 për të ndihmuar vendet më të varfra të botës. A është e qartë kjo? Ata shpenzuan 150 miliardë dollarë për luftën, ndërsa u dhanë 60 miliardë dollarë vendeve më të varfra, pavarësisht se pretendonin se kujdeseshin për ta gjatë gjithë kohës, dhe gjithashtu e kushtëzonin këtë mbështetje me bindje në emër të vendeve përfituese. Po në lidhje me gjithë këtë bisedë për luftimin e varfërisë, zhvillimin e qëndrueshëm dhe mbrojtjen e mjedisit? Ku shkoi e gjitha? A është zhdukur e gjitha? Ndërkohë, ata vazhdojnë të kanalizojnë më shumë para në përpjekjet e luftës. Ata investojnë me padurim në mbjelljen e trazirave dhe inkurajimin e grushteve të shtetit në vende të tjera anembanë botës.

    Konferenca e fundit e Mynihut u shndërrua në një rrjedhë të pafund akuzash kundër Rusisë. Të krijohet përshtypja se kjo është bërë në mënyrë që të gjithë të harrojnë atë që i ashtuquajturi Perëndim ka bërë gjatë dekadave të fundit. Ishin ata që e lanë xhinin nga shishja, duke zhytur rajone të tëra në kaos.

    Sipas ekspertëve amerikanë, pothuajse 900,000 njerëz u vranë gjatë luftërave të nisura nga Shtetet e Bashkuara pas vitit 2001, dhe mbi 38 milionë u bënë refugjatë. Ju lutemi vini re, ne nuk i shpikëm këto statistika; janë amerikanët ata që i ofrojnë ato. Ata tani thjesht po përpiqen t'i fshijnë të gjitha këto nga kujtesa e njerëzimit dhe po shtiren se e gjithë kjo nuk ka ndodhur kurrë. Megjithatë, askush në botë nuk e ka harruar këtë dhe nuk do ta harrojë kurrë.

    Asnjëri prej tyre nuk kujdeset për viktimat njerëzore dhe tragjeditë, sepse shumë triliona dollarë janë në rrezik, sigurisht. Ata gjithashtu mund të vazhdojnë të grabisin të gjithë nën maskën e demokracisë dhe lirive, të imponojnë vlera neoliberale dhe në thelb totalitare, të damkosin vende dhe kombe të tëra, të fyejnë publikisht liderët e tyre, të shtypin disidencën në vendet e tyre dhe të largojnë vëmendjen nga skandalet e korrupsionit. duke krijuar një imazh armik. Të gjitha këto vazhdojmë t'i shohim në televizion, i cili nxjerr në pah probleme, kontradikta dhe mosmarrëveshje më të mëdha ekonomike, sociale dhe ndëretnike.

    Do të doja të kujtoja se, në vitet 1930, Perëndimi praktikisht kishte hapur rrugën drejt pushtetit për nazistët në Gjermani. Në kohën tonë, ata filluan ta kthenin Ukrainën në një "anti-Rusi". Në fakt, ky projekt nuk është i ri. Njerëzit që kanë njohuri për historinë të paktën deri diku e kuptojnë se ky projekt daton në shekullin e 19-të. Perandoria Austro-Hungareze dhe Polonia e kishin konceptuar për një qëllim, që do të thotë të privonin Rusinë nga këto territore historike që tani quhen Ukrainë. Ky është qëllimi i tyre. Nuk ka asgjë të re këtu; ata përsërisin gjithçka.

    Perëndimi përshpejtoi zbatimin e këtij projekti sot duke mbështetur grushtin e shtetit të vitit 2014. Ky ishte një grusht shteti i përgjakshëm, antishtetëror dhe antikushtetues. Ata pretenduan se asgjë nuk ndodhi dhe se kështu duhet të jenë gjërat. Ata madje thanë se sa para kishin shpenzuar për të. Rusofobia dhe nacionalizmi jashtëzakonisht agresiv formuan themelet e saj ideologjike.

    Kohët e fundit, një brigadë e Forcave të Armatosura të Ukrainës u quajt Edelweiss sipas një divizioni nazist, personeli i të cilit ishte i përfshirë në dëbimin e hebrenjve, ekzekutimin e të burgosurve të luftës dhe kryerjen e operacioneve ndëshkuese kundër partizanëve në Jugosllavi, Itali, Çekosllovaki dhe Greqi. Na vjen turp të flasim për këtë, por ata nuk janë. Personeli që shërben me Forcat e Armatosura të Ukrainës dhe Gardën Kombëtare të Ukrainës janë veçanërisht të dashur për chevronët e veshur më parë nga ushtarët nga Das Reich, Totenkopf (Koka e Vdekjes) dhe divizionet e Galichina dhe njësi të tjera SS. Edhe duart e tyre janë të lyera me gjak. Mjetet e blinduara të Ukrainës kanë shenja të Wehrmacht-it nazist gjerman.

    Neo-nazistët janë të hapur për trashëgimtarët e të cilëve e konsiderojnë veten. Çuditërisht, asnjë nga fuqitë që janë në Perëndim nuk po e sheh atë. Pse? Sepse ata - më falni gjuhën time - nuk mund të kujdeseshin për këtë. Atyre nuk u intereson se me kë po vënë bast në luftën e tyre kundër nesh, kundër Rusisë. Në fakt, kushdo do të bëjë për aq kohë sa lufton kundër nesh dhe vendit tonë. Në të vërtetë, ne pamë terroristë dhe neo-nazistë në radhët e tyre. Ata do t'i linin të gjitha llojet e fantazmave të bashkoheshin në radhët e tyre, për hir të Zotit, për sa kohë që ata veprojnë sipas vullnetit të tyre si një armë kundër Rusisë.

    Në fakt, projekti anti-rus është pjesë e politikës revanshiste ndaj vendit tonë për të krijuar vatra paqëndrueshmërie dhe konfliktesh pranë kufijve tanë. Në atë kohë, në vitet 1930, dhe tani dizajni mbetet i njëjtë dhe është për të drejtuar agresionin në Lindje, për të ndezur një luftë në Evropë dhe për të eliminuar konkurrentët duke përdorur një forcë përfaqësuese.

    Ne nuk jemi në luftë me popullin e Ukrainës. Këtë e kam bërë të qartë shumë herë. Populli i Ukrainës është bërë peng i regjimit të Kievit dhe mbajtësve të tij perëndimorë, të cilët në fakt e kanë pushtuar atë vend në kuptimin politik, ushtarak dhe ekonomik dhe kanë shkatërruar industrinë ukrainase për dekada tani ndërsa plaçkitën burimet e saj natyrore. Kjo çoi në degradim social dhe një rritje të pamatshme të varfërisë dhe pabarazisë. Rekrutimi i burimeve për operacione ushtarake në këto rrethana ishte i lehtë. Askush nuk po mendonte për njerëzit, të cilët ishin kushtëzuar për therje dhe përfundimisht u bënë shpenzues. Është një gjë e trishtueshme dhe e frikshme të thuhet, por është një fakt.

    Përgjegjësia për nxitjen dhe përshkallëzimin e konfliktit në Ukrainë, si dhe për numrin e madh të viktimave, i takon tërësisht elitave perëndimore dhe, natyrisht, regjimit të sotëm të Kievit, për të cilin populli ukrainas, në fakt, nuk është populli i tij. Regjimi aktual i Ukrainës nuk u shërben interesave kombëtare, por interesave të vendeve të treta.

    Perëndimi po e përdor Ukrainën si një sulm kundër Rusisë dhe si një poligon testimi. Unë nuk do të diskutoj në detaje përpjekjet e Perëndimit për të kthyer luftën, apo planet e tyre për të rritur furnizimet ushtarake, pasi të gjithë e dinë mirë këtë. Megjithatë, ekziston një rrethanë që të gjithë duhet ta kenë të qartë: sa më i gjatë të jetë diapazoni i sistemeve perëndimore që do t'i furnizohen Ukrainës, aq më tej do të duhet ta largojmë kërcënimin nga kufijtë tanë. Kjo është e qartë.

    Elita perëndimore nuk e fsheh qëllimin e saj, që është, citoj, "humbja strategjike e Rusisë". Çfarë do të thotë kjo për ne? Kjo do të thotë se ata planifikojnë të na përfundojnë një herë e përgjithmonë. Me fjalë të tjera, ata planifikojnë të shndërrojnë një konflikt lokal në një konfrontim global. Kështu e kuptojmë ne dhe do të përgjigjemi në përputhje me rrethanat, sepse ky përbën një kërcënim ekzistencial për vendin tonë.

    Megjithatë, edhe ata e kuptojnë se është e pamundur të mposhtet Rusia në fushën e betejës dhe po kryejnë sulme informacioni gjithnjë e më agresive kundër nesh, duke synuar kryesisht brezin e ri. Ata nuk reshtin kurrë së gënjeshtri dhe shtrembërimi i fakteve historike ndërsa sulmojnë kulturën tonë, Kishën Ortodokse Ruse dhe organizatat e tjera tradicionale fetare në vendin tonë.

    Shikoni se çfarë po u bëjnë njerëzve të tyre. Gjithçka ka të bëjë me shkatërrimin e familjes, të identitetit kulturor dhe kombëtar, çoroditjen dhe abuzimin e fëmijëve, duke përfshirë edhe pedofilinë, të gjitha këto që deklarohen normale në jetën e tyre. Ata po i detyrojnë priftërinjtë të bekojnë martesat e të njëjtit seks. Bekoni zemrat e tyre, le të bëjnë si të duan. Ja çfarë do të doja të them në këtë drejtim. Të rriturit mund të bëjnë si të duan. Ne në Rusi e kemi parë gjithmonë kështu dhe gjithmonë do ta shohim: askush nuk do të ndërhyjë në jetën private të njerëzve të tjerë dhe ne nuk do ta bëjmë as këtë.

    Por ja çfarë dua t'u them atyre: shikoni shkrimin e shenjtë dhe librat kryesorë të feve të tjera botërore. Ata thonë të gjitha, duke përfshirë se familja është bashkimi i një burri dhe një gruaje, por këto tekste të shenjta tani po vihen në pikëpyetje. Thuhet se Kisha Anglikane po planifikon, thjesht po planifikon, të eksplorojë idenë e një perëndie neutrale ndaj gjinisë. Çfarë ka për të thënë? Atë, fali ata, sepse ata nuk dinë çfarë bëjnë.

    Miliona njerëz në Perëndim e kuptojnë se po çohen në një fatkeqësi shpirtërore. Sinqerisht, elita duket se është çmendur dhe duket se nuk ka kurë për këtë. Por siç thashë, këto janë problemet e tyre, ndërsa ne duhet t'i mbrojmë fëmijët tanë, gjë që do ta bëjmë. Ne do t'i mbrojmë fëmijët tanë nga degradimi dhe degjenerimi.

    Është e qartë se Perëndimi do të përpiqet të dëmtojë dhe përçajë shoqërinë tonë dhe të vë bast mbi kolumnistët e pestë, të cilët gjatë historisë, dhe dua ta theksoj këtë, kanë përdorur të njëjtin helm përbuzjeje për atdheun e tyre dhe dëshirën për të fituar para. duke ia shitur këtë helm kujtdo që është i gatshëm të paguajë për të. Kështu ka qenë gjithmonë.

    Ata që kanë hyrë në rrugën e tradhtisë së plotë, duke kryer krime terroriste dhe krime të tjera kundër sigurisë së shoqërisë sonë dhe integritetit territorial të vendit, do të mbajnë përgjegjësi për këtë në bazë të ligjit. Por ne kurrë nuk do të sillemi si regjimi i Kievit dhe elita perëndimore, të cilat kanë qenë dhe janë ende të përfshira në gjuetinë e shtrigave. Ne nuk do të heqim hesapet me ata që bëjnë një hap mënjanë dhe i kthejnë shpinën Atdheut të tyre. Le të jetë kjo në ndërgjegjen e tyre, le të jetojnë me këtë - ata do të duhet të jetojnë me të. Çështja kryesore është se njerëzit tanë, qytetarët e Rusisë, u kanë dhënë atyre një vlerësim moral.

    Unë jam krenar dhe mendoj se të gjithë jemi krenarë që kombi ynë multietnik, shumica absolute e qytetarëve tanë, kanë mbajtur një qëndrim parimor për operacionin ushtarak special. Ata e kuptojnë idenë bazë të asaj që ne po bëjmë dhe mbështesin veprimet tona për mbrojtjen e Donbass. Kjo mbështetje para së gjithash zbuloi patriotizmin e tyre të vërtetë – një ndjenjë që historikisht është e natyrshme në kombin tonë. Është mahnitëse në dinjitetin dhe mirëkuptimin e thellë nga të gjithë – do të theksoj, të gjithë – për lidhjen e pandashme mes fatit të vet dhe fatit të Atdheut.

    Miqtë e mi të dashur, dua të falënderoj të gjithë, të gjithë popullin e Rusisë për guximin dhe vendosmërinë e tyre. Dëshiroj të falënderoj heronjtë tanë, ushtarët dhe oficerët në Ushtrinë dhe Marinën, Gardën Ruse, stafin e shërbimeve sekrete dhe të gjitha strukturat e autoritetit, luftëtarët në korpusin e Donetsk dhe Lugansk, vullnetarët dhe patriotët që tani po luftojnë në radhët e rezervës së ushtrisë luftarake të SHBA-ve.

    Dua të kërkoj falje që nuk do të mund t'i përmend të gjithë gjatë fjalimit të sotëm. E dini, kur po hartoja këtë fjalim, shkrova një listë shumë të gjatë të këtyre njësive heroike, por më pas e hoqa nga teksti im, sepse, siç thashë, është e pamundur të përmend të gjithë dhe kisha frikë të ofendoja këdo që mund të largohesha. jashtë.

    Mirënjohja ime më e thellë për prindërit, bashkëshortet dhe familjet e mbrojtësve tanë, mjekët dhe paramedikët, mjekët luftarakë dhe infermierët mjekësorë që po shpëtojnë të plagosurit; punëtorëve dhe shoferëve të hekurudhave që furnizojnë pjesën e përparme; ndërtuesve që po ngrenë fortifikime dhe restaurojnë banesat, rrugët dhe objektet civile; punëtorëve dhe inxhinierëve në kompanitë e mbrojtjes, të cilët tani po punojnë pothuajse gjatë gjithë kohës, në disa turne; dhe punëtorëve ruralë që sigurojnë sigurinë ushqimore për vendin.

    Unë u jam mirënjohës mësuesve që kujdesen sinqerisht për brezat e rinj të Rusisë, veçanërisht ata që punojnë në kushte shumë të vështira, pothuajse të vijës së parë; figurat kulturore që vizitojnë zonën e armiqësive dhe spitalet për të mbështetur ushtarët dhe oficerët; vullnetarët që po ndihmojnë frontin dhe civilët; gazetarë, kryesisht korrespondentë të luftës, që rrezikojnë jetën e tyre për t'i thënë të vërtetën botës; pastorë të feve tradicionale të Rusisë dhe klerikët ushtarakë, fjalët e mençura të të cilëve mbështesin dhe frymëzojnë njerëzit; zyrtarët e qeverisë dhe njerëzit e biznesit – të gjithë ata që përmbushin detyrën e tyre profesionale, civile dhe thjesht njerëzore.

    Fjalët e mia të veçanta shkojnë për banorët e republikave popullore Donetsk dhe Lugansk, dhe rajonet Zaporozhye dhe Kherson. Ju, miqtë e mi, vendosët të ardhmen tuaj në referendum dhe bëtë një zgjedhje të qartë, pavarësisht kërcënimeve dhe dhunës së neonazistëve, mes veprimeve të ngushta ushtarake. Por nuk ka pasur asgjë më të fortë se synimi juaj për të qenë me Rusinë, me Atdheun tuaj.

    (Duartrokitje)

    Dua të theksoj se ky është reagimi i audiencës ndaj banorëve të republikave popullore Donetsk dhe Lugansk, dhe rajoneve Zaporozhye dhe Kherson. Edhe një herë, respekti ynë më i thellë për të gjithë ata.

    Tashmë kemi filluar dhe do të zgjerojmë një program të madh rimëkëmbjeje dhe zhvillimi socio-ekonomik për këto rajone të reja brenda Federatës. Ai përfshin restaurimin e objekteve të prodhimit, vendeve të punës dhe porteve në Detin Azov, i cili përsëri u bë deti pa dalje në det të Rusisë, dhe ndërtimi i rrugëve të reja moderne, si ne në Krime, e cila tani ka një korridor të besueshëm transporti tokësor me të gjithë Rusinë. . Ne patjetër do t'i zbatojmë të gjitha këto plane së bashku.

    Rajonet e Rusisë aktualisht po ofrojnë ndihmë të drejtpërdrejtë për qytetet, rrethet dhe fshatrat në republikat popullore Donetsk dhe Lugansk dhe rajonet Zaporozhye dhe Kherson. Ata po e bëjnë atë sinqerisht, si vëllezër e motra të vërtetë. Ne jemi përsëri bashkë, që do të thotë se jemi bërë edhe më të fortë dhe do të bëjmë gjithçka që kemi në dorë për të rikthyer paqen e shumëpritur në tokën tonë dhe për të garantuar sigurinë e popullit tonë. Ushtarët tanë, heronjtë tanë po luftojnë për këtë, për të parët e tyre, për të ardhmen e fëmijëve dhe nipërve të tyre, për bashkimin e popullit tonë.

    Miq, do të doja t'ju kërkoja të bënin nderimet tuaja për shokët tanë ushtarë që u vranë në sulmet e neo-nazistëve dhe sulmuesve, të cilët dhanë jetën për Rusinë, për civilët, të moshuarit, gratë dhe fëmijët.

    (Një minutë heshtje)

    Faleminderit.

    Ne të gjithë e kuptojmë, dhe unë e kuptoj gjithashtu se sa e padurueshme është për gratë, djemtë dhe vajzat e tyre, për prindërit e tyre që rritën ata mbrojtës dinjitoz të Atdheut – si pjesëtarët e rinj të Gardës nga Krasnodon, të rinjtë dhe të rejat që luftuan kundër nazizmit dhe për Donbass gjatë Luftës së Madhe Patriotike. Të gjithë në Rusi e mbajnë mend guximin, qëndrueshmërinë, forcën e madhe të shpirtit dhe vetëflijimin e tyre deri më sot.

    Detyra jonë është të mbështesim familjet që kanë humbur të dashurit e tyre dhe t'i ndihmojmë ata të rrisin fëmijët e tyre dhe t'u japim atyre arsim dhe punë. Familja e secilit pjesëmarrës në operacionin special ushtarak duhet të jetë prioritet dhe të trajtohet me kujdes dhe respekt. Nevojat e tyre duhet t'u përgjigjen menjëherë, pa vonesa burokratike.

    Unë sugjeroj që të krijohet një fond shtetëror i dedikuar për ofrimin e ndihmës së synuar dhe të personalizuar për familjet e luftëtarëve të rënë, si dhe për veteranët e operacionit special ushtarak. Ky ent do të ketë për detyrë të koordinojë përpjekjet për të ofruar mbështetje dhe këshillim social, mjekësor, si dhe të adresojë çështjet që kanë të bëjnë me dërgimin e tyre në qendrat shëndetësore dhe ofrimin e shërbimeve rehabilituese, duke i ndihmuar ata në arsim, sport, punësim dhe përvetësimin e një profesioni të ri. Ky fond do të ketë gjithashtu një mision thelbësor për të siguruar kujdes afatgjatë në shtëpi dhe proteza të teknologjisë së lartë për ata që kanë nevojë për këtë.

    Unë i kërkoj Qeverisë që të punojë me Komisionin e Këshillit Shtetëror për Politikat Sociale dhe me rajonet për të zgjidhur sa më shpejt çështjet organizative.

    Fondi shtetëror duhet të jetë transparent në punën e tij, ndërkohë që thjeshton ndihmën dhe funksionon si një qendër e vetme, pa burokraci apo barriera administrative. Çdo familje pa përjashtim dhe çdo veteran do të ketë punonjësin e tij social personal, një koordinator, i cili do të jetë pranë tyre personalisht për të zgjidhur në kohë reale çdo problem me të cilin mund të përballen. Më lejoni të theksoj se fondi duhet të hapë zyrat e tij në të gjitha rajonet e Federatës Ruse në vitin 2023.

    Ne tashmë kemi masa për të mbështetur veteranët e Luftës së Madhe Patriotike, veteranët e luftës, si dhe pjesëmarrësit në konfliktet lokale. Besoj se këto elemente thelbësore do t'i shtohen misionit të fondit shtetëror për ecur përpara. Ne duhet ta shqyrtojmë këtë mundësi dhe unë po i kërkoj Qeverisë ta bëjë këtë.

    Mos gaboni: fakti që po krijojmë një fond shtetëror nuk do të thotë që institucionet apo zyrtarët e tjerë të niveleve të tjera të qeverisjes do të lirohen nga përgjegjësia. Unë pres që të gjitha agjencitë federale, rajonet dhe bashkitë të qëndrojnë të fokusuara te veteranët, te personeli i shërbimit dhe familjet e tyre. Në këtë kontekst, do të doja të falënderoja zyrtarët e lartë rajonalë, kryetarët e bashkive dhe guvernatorët që takohen në mënyrë rutinore me njerëz, duke përfshirë edhe vizitën në linjën e kontaktit, dhe mbështesin bashkatdhetarët e tyre.

    Në një shënim të veçantë, më lejoni të them se sot, personeli i shërbimit të karrierës, rekrutët e mobilizuar dhe vullnetarët ndajnë të gjithë vështirësitë e vijës së parë, duke përfshirë furnizimet, furnizimet dhe pajisjet, pagesat e shpërblimit dhe sigurimit për të plagosurit, si dhe shërbimet e kujdesit shëndetësor. Megjithatë, ka ankesa që arrijnë deri në zyrën time, si dhe ndaj guvernatorëve, siç më kanë thënë, dhe prokurorisë ushtarake dhe Komisionerit për të Drejtat e Njeriut, duke treguar se disa nga këto çështje ende nuk kanë përfunduar. të zgjidhet. Ne duhet të shkojmë në fund të çdo ankese rast pas rasti.

    Dhe një gjë tjetër: të gjithë e kuptojnë se shërbimi në zonën e operacionit special ushtarak shkakton stres të jashtëzakonshëm fizik dhe mendor, pasi njerëzit rrezikojnë jetën dhe shëndetin e tyre çdo ditë. Për këtë arsye, besoj se rekrutët e mobilizuar, si dhe i gjithë personeli i shërbimit, si dhe të gjithë ata që marrin pjesë në operacionin special ushtarak, përfshirë vullnetarët, duhet të përfitojnë leje mungese prej të paktën 14 ditësh çdo gjashtë muaj, pa llogaritur koha që u duhet atyre për të udhëtuar në destinacionin e tyre. Në këtë mënyrë, çdo luftëtar do të jetë në gjendje të takojë familjen dhe të kalojë kohë me të dashurit e tyre.

    Kolegë, siç jeni në dijeni, një plan 2021–2025 për ndërtimin dhe zhvillimin e Forcave të Armatosura është miratuar me Urdhër Ekzekutiv Presidencial dhe po zbatohet dhe përshtatet sipas nevojës. E rëndësishmja, hapat tanë të ardhshëm për të përforcuar Ushtrinë dhe Marinën dhe për të siguruar zhvillimin aktual dhe të ardhshëm të Forcave të Armatosura duhet të bazohen në përvojën aktuale luftarake të fituar gjatë operacionit special ushtarak, i cili është jashtëzakonisht i rëndësishëm, madje do të thoja absolutisht i paçmueshëm për të. ne.

    Për shembull, sistemet e fundit përbëjnë mbi 91 për qind, 91.3 për qind, të forcave të parandalimit bërthamor të Rusisë. Për të ritheksuar, bazuar në përvojën tonë të fituar rishtazi, ne duhet të aksesojmë një nivel cilësie të njëjtë të lartë për të gjithë komponentët e tjerë të Forcave të Armatosura.

    Oficerët dhe rreshterët që veprojnë si komandantë kompetentë, modernë dhe vendimtarë, dhe ata janë të shumtë, do të gradohen me prioritet në poste më të larta, do të dërgohen në universitetet dhe akademitë ushtarake dhe do të shërbejnë si një rezervë e fuqishme personeli për Forcat e Armatosura. Pa dyshim, ato janë një burim i vlefshëm në jetën civile dhe në qeveritë në të gjitha nivelet. Unë thjesht dua që kolegët tanë t'i kushtojnë vëmendje kësaj. Eshte shume e rendesishme. Populli duhet ta dijë se Atdheu vlerëson kontributin e tij në mbrojtjen e Atdheut.

    Ne do të prezantojmë gjerësisht teknologjinë më të fundit për të siguruar standarde të cilësisë së lartë në ushtri dhe marinë. Ne kemi projekte pilot përkatëse dhe mostra të armëve dhe pajisjeve në çdo zonë. Shumë prej tyre janë dukshëm superiorë ndaj homologëve të tyre të huaj. Qëllimi ynë është të fillojmë prodhimin masiv. Kjo punë është duke u zhvilluar dhe po ecën me ritme. Më e rëndësishmja, kjo mbështetet në kërkimin vendas dhe bazën industriale dhe përfshin bizneset e vogla dhe të mesme të teknologjisë së lartë në zbatimin e urdhrit të mbrojtjes së shtetit.

    Sot, fabrikat tona, zyrat tona të projektimit dhe ekipet e kërkimit punësojnë specialistë me përvojë dhe një numër në rritje të rinjsh të talentuar dhe shumë të aftë, të cilët janë të orientuar drejt arritjeve të reja, duke i qëndruar besnikë traditës së armëbërësve rusë, që do të thotë të mos kursejmë asnjë përpjekje për të siguruar fitoren.

    Sigurisht që do të forcojmë garancitë për fuqinë tonë punëtore, pjesërisht në lidhje me pagat dhe sigurimet shoqërore. Unë propozoj nisjen e një programi të veçantë për banesat me qira me kosto të ulët për punonjësit e industrisë së mbrojtjes. Pagesat e qirave për to do të jenë dukshëm më të ulëta se norma e tregut në vazhdim, pasi një pjesë e konsiderueshme e saj do të mbulohet nga shteti.

    Qeveria e shqyrtoi këtë çështje. Ju udhëzoj të punoni me detajet e këtij programi dhe të filloni ndërtimin e banesave të tilla me qira pa vonesë, kryesisht në qytetet që janë qendra kryesore të mbrojtjes, industriale dhe kërkimore.

    Kolegë,

    Siç e kam thënë tashmë, Perëndimi ka hapur jo vetëm luftë ushtarake dhe informative kundër nesh, por kërkon të na luftojë edhe në frontin ekonomik. Megjithatë, ata nuk kanë pasur sukses në asnjë nga këto fronte dhe nuk do të kenë kurrë sukses. Për më tepër, ata që iniciuan sanksionet po ndëshkojnë veten e tyre: ata dërguan çmime të larta në vendet e tyre, shkatërruan vendet e punës, detyruan kompanitë të mbylleshin dhe shkaktuan një krizë energjetike, ndërsa u thanë njerëzve të tyre se rusët ishin fajtorë për të gjitha këto. Ne e dëgjojmë atë.

    Çfarë mjetesh përdorën kundër nesh në përpjekjet e tyre për të na sulmuar me sanksione? Ata u përpoqën të prishnin lidhjet ekonomike me kompanitë ruse dhe të privonin sistemin financiar nga kanalet e tij të komunikimit për të mbyllur ekonominë tonë, për të na izoluar nga tregjet e eksportit dhe për të minuar kështu të ardhurat tona. Ata gjithashtu vodhën rezervat tona valutore, për ta quajtur lopatë lopatë, u përpoqën të zhvlerësonin rublën dhe të çonin inflacionin në majat shkatërruese.

    Më lejoni të ritheksoj se sanksionet kundër Rusisë janë thjesht një mjet, ndërsa qëllimi siç deklarojnë liderët perëndimorë, për t'i cituar ato, është të na bëjnë të vuajmë. "Bëni ata të vuajnë" - çfarë qëndrimi njerëzor. Ata duan të bëjnë që populli ynë të vuajë, gjë që synon të destabilizojë shoqërinë tonë nga brenda.

    Megjithatë, bixhozi i tyre nuk u shpagua. Ekonomia ruse, si dhe modeli i saj i qeverisjes u treguan shumë më elastike sesa mendonte Perëndimi. Qeveria, parlamenti, Banka e Rusisë, rajonet dhe sigurisht komuniteti i biznesit dhe punonjësit e tyre punuan të gjithë së bashku për të siguruar që gjendja ekonomike të mbetej stabile, u ofruan njerëzve mbrojtjen dhe ruajtjen e vendeve të punës, parandaluan mungesat, përfshirë mallrat thelbësore, dhe mbështetën sistemin financiar dhe pronarët e bizneseve që investojnë në ndërmarrjet e tyre, që do të thotë edhe investim në zhvillimin kombëtar.

    Që në mars 2022, ne lançuam një paketë ndihme të dedikuar për bizneset dhe ekonominë me vlerë rreth një trilion rubla. Dëshiroj të tërheq vëmendjen tuaj për faktin se kjo nuk ka të bëjë fare me shtypjen e parave. Aspak. Gjithçka që bëjmë është e rrënjosur fort në parimet e tregut.

    Në vitin 2022 ka pasur një rënie të produktit të brendshëm bruto. Z. Mishustin më telefonoi për të më thënë, "Unë do të doja t'ju kërkoja ta përmendni këtë." Mendoj se këto të dhëna janë publikuar dje, pikërisht në orar.

    Ju mund të mbani mend se disa parashikuan se ekonomia do të tkurret me 20 deri në 25 përqind, ose ndoshta 10 përqind. Vetëm së fundmi folëm për një rënie prej 2.9 për qind dhe unë isha ai që e shpalla këtë shifër. Më vonë ajo zbriti në 2.5 për qind. Megjithatë, në vitin 2022, PBB-ja ra me 2.1 për qind, sipas të dhënave të fundit. Dhe duhet të kemi parasysh faktin që në shkurt dhe mars të vitit të kaluar disa parashikonin se ekonomia do të ishte në rënie të lirë.

    Bizneset ruse kanë ristrukturuar logjistikën e tyre dhe kanë forcuar lidhjet e tyre me partnerë të përgjegjshëm e të parashikueshëm – ka shumë prej tyre, ata janë shumica në botë.

    Dëshiroj të theksoj se pjesa e rublës ruse në shlyerjet tona ndërkombëtare është dyfishuar në krahasim me dhjetorin 2021, duke arritur një të tretën e totalit dhe duke përfshirë monedhat e vendeve mike, tejkalon gjysmën e të gjitha transaksioneve.

    Ne do të vazhdojmë të punojmë me partnerët tanë për të krijuar një sistem të qëndrueshëm, të sigurt të shlyerjeve ndërkombëtare, i cili do të jetë i pavarur nga dollari dhe monedhat e tjera rezervë perëndimore, të cilat do të humbasin tërheqjen e tyre universale me këtë politikë të elitës perëndimore, sundimtarëve perëndimorë. Të gjitha këto po ia bëjnë vetes me duart e tyre. Nuk jemi ne ata që reduktojmë transaksionet në dollarë ose monedha të tjera të ashtuquajtura universale – ata po bëjnë gjithçka me duart e tyre.

    E dini, ekziston një maksimum, topat kundrejt gjalpit. Sigurisht që mbrojtja kombëtare është prioriteti kryesor, por në zgjidhjen e detyrave strategjike në këtë fushë, nuk duhet të përsërisim gabimet e së shkuarës dhe nuk duhet të shkatërrojmë ekonominë tonë. Ne kemi gjithçka që na nevojitet për të garantuar sigurinë tonë dhe për të krijuar kushte për përparim të sigurt në vendin tonë. Ne po veprojmë në përputhje me këtë logjikë dhe synojmë të vazhdojmë ta bëjmë këtë.

    Kështu, shumë industri bazë, do të theksoj, civile në ekonominë kombëtare janë larg rënies, ato e kanë rritur prodhimin e tyre vitin e kaluar me një sasi të konsiderueshme. Shkalla e banesave të vëna në shërbim tejkaloi 100 milionë metra katrorë për herë të parë në historinë tonë moderne.

    Sa i përket prodhimit bujqësor, vitin e kaluar ai shënoi ritme rritjeje dyshifrore. Faleminderit shumë. Ne u jemi shumë mirënjohës prodhuesve tanë bujqësorë. Agrarët rusë korrën një sasi rekord - mbi 150 milion ton drithë, duke përfshirë mbi 100 milion ton grurë. Deri në fund të sezonit bujqësor, pra më 30 qershor 2023, ne do të çojmë eksportet tona të drithërave në 55-60 milionë tonë.

    Vetëm 10 apo 15 vjet më parë, kjo dukej si një përrallë, një plan absolutisht i parealizueshëm. Nëse ju kujtohet, dhe jam i sigurt se disa njerëz e mbajnë mend këtë - ish-zëvendëskryeministri dhe ministri i bujqësisë janë këtu - vetëm kohët e fundit, agrarët morën 60 milionë tonë në total në një vit, ndërsa tani 55-60 milionë është eksporti i tyre. vetëm potencial. Jam i bindur se kemi çdo mundësi për një përparim të ngjashëm edhe në fusha të tjera.

    Ne parandaluam kolapsin e tregut të punës. Përkundrazi, ne arritëm të reduktonim papunësinë në mjedisin aktual. Sot, duke pasur parasysh sfidat e mëdha që na vijnë nga të gjitha anët, tregu i punës është edhe më i mirë se dikur. Ju mund të mbani mend se shkalla e papunësisë ishte 4.7 për qind para pandemisë, dhe tani, besoj, është 3.7 për qind. Cila është shifra, zoti Mishustin? 3.7 për qind? Ky është niveli më i ulët i të gjitha kohërave.

    Më lejoni të përsëris se ekonomia ruse ka mbizotëruar mbi rreziqet me të cilat u përball – ajo ka mbizotëruar. Natyrisht, ishte e pamundur të parashikoheshin shumë prej tyre dhe ne duhej t'i përgjigjeshim fjalë për fjalë në fluturim, duke u marrë me çështjet që dolën. Si shteti ashtu edhe bizneset duhej të lëviznin shpejt. Do të theksoj se aktorët privatë, SME-të, luajtën një rol thelbësor në këto përpjekje dhe ne duhet ta kujtojmë këtë. Ne shmangëm zbatimin e rregullave të tepruara ose shtrembërimin e ekonomisë duke i dhënë shtetit një rol më të spikatur.

    Çfarë tjetër ka për të thënë? Recesioni u kufizua në tremujorin e dytë të 2022, ndërsa ekonomia u rrit në tremujorin e tretë dhe të katërt. Në fakt, ekonomia ruse ka hyrë në një cikël të ri rritjeje. Ekspertët besojnë se do të mbështetet në një model dhe strukturë thelbësisht të re. Tregjet e reja, premtuese globale, duke përfshirë Azi-Paqësorin, po marrin përparësi, siç është tregu i brendshëm, me kërkimin, teknologjinë dhe fuqinë punëtore të tij që nuk janë më të orientuara drejt eksportit të mallrave, por prodhimit të mallrave me vlerë të lartë të shtuar. Kjo do ta ndihmojë Rusinë të çlirojë potencialin e saj të jashtëzakonshëm në të gjitha sferat dhe sektorët.

    Presim që të shohim një rritje solide të kërkesës së brendshme që në fillim të këtij viti. Jam i bindur se kompanitë do ta përdorin këtë mundësi për të zgjeruar prodhimin e tyre, për të prodhuar produkte të reja që janë në kërkesë të lartë dhe për të marrë nën kontroll vendet e tregut të liruara ose që do të lirohen nga kompanitë perëndimore ndërsa tërhiqen.

    Sot, ne shohim qartë se çfarë po ndodh dhe kuptojmë çështjet strukturore që duhet të adresojmë në logjistikë, teknologji, financa dhe burime njerëzore. Gjatë viteve të fundit, ne kemi folur shumë dhe gjatë për nevojën e ristrukturimit të ekonomisë sonë. Tani këto ndryshime janë një domosdoshmëri jetike, një ndryshim i lojës dhe gjithçka për mirë. Ne e dimë se çfarë duhet bërë për t'i mundësuar Rusisë të bëjë përparim të qëndrueshëm dhe të zhvillohet në mënyrë të pavarur, pavarësisht nga çdo presion ose kërcënim i jashtëm, duke garantuar sigurinë dhe interesat tona kombëtare.

    Dua të theksoj dhe të theksoj se thelbi i detyrës sonë nuk është të përshtatemi me rrethanat. Detyra jonë strategjike është ta çojmë ekonominë në një horizont të ri. Gjithçka po ndryshon tani, dhe po ndryshon jashtëzakonisht shpejt. Kjo nuk është vetëm një kohë sfidash, por edhe një kohë mundësish. Kjo është vërtet kështu sot. Dhe e ardhmja jonë varet nga mënyra se si i realizojmë këto mundësi. Ne duhet t'i japim fund – dhe dua ta theksoj këtë – të gjitha konfliktet ndërinstitucionale, burokracitë, ankesat, të folurit e dyfishtë ose çdo marrëzi tjetër. Çdo gjë që bëjmë duhet të kontribuojë në arritjen e qëllimeve tona dhe në arritjen e rezultateve. Kjo është ajo që ne duhet të përpiqemi të arrijmë.

    Mundësimi i kompanive ruse dhe bizneseve të vogla familjare që të shfrytëzojnë me sukses tregun është një fitore më vete. Ndërtimi i fabrikave moderne dhe kilometrat e rrugëve të reja është një fitore. Çdo shkollë e re, çdo kopsht i ri që ndërtojmë është një fitore. Zbulimet shkencore dhe teknologjitë e reja - këto janë gjithashtu fitore, sigurisht. Ajo që ka rëndësi është që të gjithë ne të kontribuojmë në suksesin tonë të përbashkët.

    Në cilat fusha duhet të fokusojmë partneritetin e shtetit, rajoneve dhe biznesit vendas?

    Së pari, ne do të zgjerojmë lidhjet premtuese ekonomike të jashtme dhe do të ndërtojmë korridore të reja logjistike. Është marrë tashmë një vendim për shtrirjen e autostradës së shpejtë Moskë-Kazan në Yekaterinburg, Chelyabinsk dhe Tyumen, dhe përfundimisht në Irkutsk dhe Vladivostok me degë në Kazakistan, Mongoli dhe Kinë. Kjo pjesërisht do të na lejojë të zgjerojmë ndjeshëm lidhjet tona me tregjet e Azisë Juglindore.

    Ne do të zhvillojmë portet e Detit të Zi dhe Detit Azov. Ne do t'i kushtojmë vëmendje të veçantë korridorit ndërkombëtar Veri-Jug, siç e dinë ata që punojnë për këtë çdo ditë. Anijet me avion deri në 4.5 metra do të mund të kalojnë përmes Kanalit Vollga-Detit Kaspik këtë vit. Kjo do të hapë rrugë të reja për bashkëpunim biznesi me Indinë, Iranin, Pakistanin dhe vendet e Lindjes së Mesme. Ne do të vazhdojmë zhvillimin e këtij korridori.

    Planet tona përfshijnë modernizimin e përshpejtuar të hekurudhave lindore - Hekurudha Trans-Siberiane dhe Hekurudha Baikal-Amur (BAM) - dhe ndërtimin e potencialit të Rrugës së Detit të Veriut. Kjo do të krijojë jo vetëm trafik shtesë mallrash, por edhe një bazë për arritjen e qëllimeve tona kombëtare për zhvillimin e Siberisë, Arktikut dhe Lindjes së Largët.

    Infrastruktura e rajoneve dhe zhvillimi i infrastrukturës, përfshirë komunikimin, telekomunikacionin dhe hekurudhat do të marrin një shtysë të fuqishme. Vitin e ardhshëm, 2024, do të sjellim në gjendjen e duhur të paktën 85 për qind të të gjitha rrugëve në metropolet më të mëdha të vendit, si dhe mbi gjysmën e të gjitha rrugëve rajonale dhe bashkiake. Jam i sigurt se do ta arrijmë këtë.

    Ne do të vazhdojmë gjithashtu programin tonë të shpërndarjes falas të gazit. Tashmë kemi marrë vendimin për ta shtrirë atë në objektet sociale – kopshte dhe shkolla, ambulanca dhe spitale, si dhe qendrat e kujdesit parësor shëndetësor. Ky program tani do të jetë i përhershëm për qytetarët tanë – ata gjithmonë mund të kërkojnë lidhje me sistemin e shpërndarjes së gazit.

    Këtë vit, ne do të nisë një program të madh për ndërtimin dhe riparimin e sistemeve të banesave dhe shërbimeve. Gjatë dhjetë viteve të ardhshme, ne planifikojmë të investojmë të paktën 4.5 trilion rubla në këtë. Ne e dimë se sa e rëndësishme është kjo për njerëzit tanë dhe sa e lënë pas dore ka qenë kjo zonë. Është e nevojshme të përmirësohet kjo situatë dhe ne do ta bëjmë. Është e rëndësishme t'i jepni programit një fillim të fuqishëm. Pra, do të doja t'i kërkoja Qeverisë që të sigurojë financim të qëndrueshëm për këtë.

    Së dyti, do të na duhet të zgjerojmë ndjeshëm aftësitë prodhuese të ekonomisë sonë dhe të rrisim kapacitetet industriale vendase.

    Është krijuar një mjet hipotekor industrial dhe tashmë mund të merret një kredi me afat të lehtë jo vetëm për blerjen e objekteve të prodhimit, por edhe për ndërtimin ose përmirësimin e tyre. Madhësia e një kredie të tillë është diskutuar shumë herë dhe ka pasur plane për rritjen e saj. Është një shumë e mirë për hapin e parë: deri në 500 milionë rubla. Është në dispozicion në një normë prej 3 ose 5 për qind deri në shtatë vjet. Duket si një program shumë i mirë dhe duhet të përdoret mirë.

    Kushtet e reja për grupet industriale hynë në fuqi këtë vit, duke përfshirë një barrë më të ulët fiskale dhe administrative për kompanitë rezidente, si dhe urdhra dhe subvencione afatgjata shtetërore për të mbështetur kërkesën për produktet e tyre inovative, të cilat sapo po hyjnë në treg.

    Sipas vlerësimeve, këto masa do të gjenerojnë projekte me kërkesë të lartë me vlerë mbi 10 trilion rubla deri në vitin 2030. Investimet pritet të arrijnë në rreth 2 trilionë vetëm këtë vit. Ju lutemi vini re se këto nuk janë parashikime, por standarde ekzistuese.

    Ndaj, dëshiroj që qeveria të përshpejtojë nisjen e këtyre projekteve, t'i japë dorën bizneseve dhe të marrë masa mbështetëse sistematike, duke përfshirë edhe stimujt tatimorë. Jam i vetëdijshëm se bllokut financiar nuk i pëlqen të ofrojë stimuj dhe pjesërisht e ndaj këtë qasje: sistemi i taksave duhet të jetë konsistent dhe pa kamare apo përjashtime, por ky rast i veçantë kërkon një qasje kreative.

    Pra, duke filluar nga ky vit, kompanitë ruse do të jenë në gjendje të ulin taksat e tyre të të ardhurave nëse blejnë zgjidhje të avancuara vendase të IT dhe produkte të përmirësuara me AI. Për më tepër, këto shpenzime do të kreditohen me një herë e gjysmë koston aktuale, që do të thotë se çdo rubla e investuar në blerjen e produkteve të tilla do të rezultojë në një zbritje tatimore prej 1,5 rubla.

    Unë propozoj shtrirjen e këtyre zbritjeve për blerjet e të gjitha llojeve të pajisjeve ruse të teknologjisë së lartë. Unë do të doja që qeveria të dilte me një listë të pajisjeve të tilla sipas industrive specifike dhe me procedurën për dhënien e zbritjeve. Kjo është një zgjidhje e mirë për të rigjallëruar ekonominë.

    Së treti, një çështje thelbësore në axhendën tonë të zhvillimit ekonomik ka të bëjë me burimet e reja të financimit të investimeve, për të cilat kemi folur shumë.

    Falë bilancit tonë të fortë të pagesave, Rusia nuk ka nevojë të marrë hua fonde jashtë vendit, të përkulet dhe të lypë para dhe më pas të mbajë diskutime të gjata se çfarë, sa dhe me çfarë kushtesh do të paguajmë. Bankat ruse po punojnë në mënyrë të qëndrueshme dhe të qëndrueshme dhe kanë një diferencë solide për sigurinë.

    Në vitin 2022, vëllimi i kredive bankare për sektorin e korporatave u rrit, e përsëris, u rrit. Kishte një shqetësim të konsiderueshëm për këtë, por ne kemi raportuar rritje, një rritje prej 14 për qind, ose më shumë se sa kemi raportuar në vitin 2021, para operacionit ushtarak. Në vitin 2021, shifra ishte 11.7 për qind; vitin e kaluar ishte 14 për qind. Portofoli i hipotekave u rrit me 20.4 për qind. Ne jemi duke u rritur.

    Vitin e kaluar, sektori bankar në tërësi operoi me fitim. Nuk ishte aq i madh sa në vitet e mëparshme, por megjithatë ishte i konsiderueshëm: 203 miliardë rubla. Ky është një tregues tjetër i stabilitetit të sektorit financiar rus.

    Sipas vlerësimeve tona, inflacioni në Rusi do t'i afrohet objektivit prej 4 për qind në tremujorin e dytë të këtij viti. Dëshiroj t'ju kujtoj se norma e inflacionit ka arritur në 12, 17 dhe 20 për qind në disa vende të BE-së. Shifra jonë është 4 ose 5 për qind; Banka Qendrore dhe Ministria e Financave janë ende duke diskutuar shifrën, por ajo do të jetë afër objektivit. Nisur nga këto dinamika pozitive dhe parametra të tjerë makroekonomikë, ne po krijojmë kushte objektive për uljen e normave afatgjata të interesit në ekonomi, që do të thotë se kreditë për sektorin real ekonomik do të bëhen më të përballueshme.

    Kursimet individuale afatgjata janë një burim jetik i burimeve të investimeve në mbarë botën, dhe ne gjithashtu duhet të stimulojmë tërheqjen e tyre në sferën e investimeve. Dëshiroj që qeveria të përshpejtojë dorëzimin e projektligjeve në Dumën e Shtetit për të nisur programin përkatës shtetëror që në prill të këtij viti.

    Është e rëndësishme të krijohen kushte shtesë për të inkurajuar njerëzit të investojnë dhe të fitojnë në shtëpi, në vend. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme të garantohet siguria e investimeve të njerëzve në kursimet vullnetare të pensionit. Këtu duhet të krijojmë një mekanizëm të ngjashëm me atë që përdoret për sigurimin e depozitave bankare. Dëshiroj t'ju kujtoj se kursime të tilla, me vlerë deri në 1.4 milion rubla, janë të siguruara nga shteti për depozitat e garancisë. Unë propozoj dyfishimin e shumës në 2.8 milion rubla për kursimet e pensionit vullnetar. Po kështu, ne duhet të mbrojmë investimet e njerëzve në instrumente të tjera investimi afatgjata, duke përfshirë kundër falimentimit të mundshëm të ndërmjetësve financiarë.

    Duhet të merren vendime të veçanta për të tërhequr fonde për bizneset me rritje të shpejtë dhe të teknologjisë së lartë. Ne do të miratojmë mbështetjen për vendosjen e aksioneve të tyre në bursën vendase, duke përfshirë përfitimet tatimore si për kompanitë ashtu edhe për blerësit e aksioneve të tyre.

    Liria e sipërmarrjes është një element jetik i sovranitetit ekonomik. Do të përsëris: në sfondin e përpjekjeve të jashtme për të frenuar Rusinë, bizneset private kanë provuar aftësinë e tyre për t'u përshtatur shpejt me mjedisin në ndryshim dhe për të siguruar rritje ekonomike në kushte të vështira. Pra, çdo iniciativë biznesi që synon përfitimin e vendit duhet të marrë mbështetje.

    Mendoj se është e nevojshme t'i rikthehemi, në këtë kontekst, rishikimit të një sërë normash të së drejtës penale në lidhje me elementët ekonomikë të krimit. Sigurisht që shteti duhet të kontrollojë se çfarë po ndodh në këtë fushë. Këtu nuk duhet të lejojmë një qëndrim asgjësues, por nuk duhet të shkojmë shumë larg. Duhet të ecim më shpejt drejt dekriminalizimit që përmenda. Shpresoj se Qeveria do ta kryejë këtë punë në mënyrë të vazhdueshme dhe serioze së bashku me Parlamentin, organet ligjzbatuese dhe shoqatat e biznesit.

    Njëkohësisht, do t'i kërkoja Qeverisë që në bashkëpunim të ngushtë me Parlamentin të sugjerojë masa shtesë për përshpejtimin e deoffshorizimit të ekonomisë. Bizneset, kryesisht ato që operojnë në sektorë dhe industri kyçe, duhet të operojnë në juridiksionin rus - ky është një parim themelor.

    Kolegë, në këtë kontekst do të doja të bëja një digresion të vogël filozofik. Kjo është ajo që do të doja të veçoja.

    Ne kujtojmë se çfarë problemesh dhe çekuilibrash u përball ekonomia sovjetike në fazat e saj të mëvonshme. Kjo është arsyeja pse pas rënies së Bashkimit Sovjetik dhe sistemit të tij të planifikuar, në kaosin e viteve 1990, vendi filloi të krijonte ekonominë e tij përgjatë linjave të marrëdhënieve të tregut dhe pronës private. Në përgjithësi, kjo ishte gjëja e duhur për të bërë. Vendet perëndimore ishin kryesisht një shembull për t'u ndjekur në këtë drejtim. Siç e dini, këshilltarët e tyre ishin një duzinë monedhë dhe dukej e mjaftueshme për të kopjuar thjesht modelet e tyre. Vërtetë, mbaj mend që ata ende debatonin me njëri-tjetrin - evropianët debatuan me amerikanët se si duhet të zhvillohet ekonomia ruse.

    Dhe çfarë ndodhi si rezultat? Ekonomia jonë kombëtare ishte kryesisht e orientuar drejt Perëndimit dhe në pjesën më të madhe si burim i lëndëve të para. Natyrisht, kishte nuanca të ndryshme, por në përgjithësi, ne u pamë si burim i lëndëve të para. Arsyet për këtë janë gjithashtu të qarta - natyrisht, bizneset e reja ruse që po merrnin formë ishin kryesisht të orientuara drejt gjenerimit të fitimit, fitimit të shpejtë dhe të lehtë në radhë të parë. Çfarë mund ta sigurojë këtë? Sigurisht, shitja e burimeve - naftë, gaz, metale dhe lëndë druri.

    Pak njerëz menduan për alternativa të tjera ose, me siguri, nuk kishin mundësi të investonin afatgjatë. Kjo është arsyeja që industritë e tjera më komplekse nuk kanë bërë shumë përparim. Na u deshën vite – qeveritë e tjera e panë këtë qartë – për të thyer këtë prirje negative. Na u desh të rregullonim sistemin tonë tatimor dhe të bënim investime publike në shkallë të gjerë.

    Kemi arritur ndryshim real dhe të dukshëm. Vërtet, rezultatet janë aty, por, përsëri, duhet të kemi parasysh rrethanat në të cilat janë zhvilluar bizneset tona kryesore. Teknologjitë vinin nga Perëndimi, burime më të lira financimi dhe tregje fitimprurëse ishin në Perëndim, dhe kapitali filloi të rrjedhë edhe në Perëndim. Fatkeqësisht, në vend që të zgjeronin prodhimin dhe të blinin pajisje dhe teknologji për të krijuar vende të reja pune në Rusi, ata shpenzuan paratë e tyre në pallate të huaja, jahte dhe pasuri të paluajtshme luksoze.

    Ata filluan të investojnë në ekonomi më vonë, por fillimisht paratë rrodhën me shpejtësi në Perëndim për qëllime konsumi. Dhe meqenëse paratë e tyre ishin atje, atje u shkolluan fëmijët e tyre, ku ishte jeta e tyre, e ardhmja e tyre. Ishte shumë e vështirë dhe pothuajse e pamundur për shtetin t'i gjurmonte dhe t'i parandalonte këto zhvillime, sepse ne jetonim në një paradigmë të tregut të lirë.

    Ngjarjet e fundit kanë treguar qartë se imazhi i Perëndimit si një strehë e sigurt për kapitalin ishte një mirazh. Ata që nuk arritën ta kuptonin këtë me kohë, të cilët e shihnin Rusinë vetëm si burim të ardhurash dhe planifikonin të jetonin kryesisht jashtë vendit, kanë humbur shumë. Ata sapo u grabitën atje dhe panë se u morën edhe paratë e ligjshme.

    Në një moment bëra një shaka – shumë mund ta mbajnë mend akoma – u thashë biznesmenëve rusë se do të sëmureshin duke vrapuar nga salla në gjyq dhe nga zyra në zyrë në Perëndim, duke u përpjekur të kursejnë paratë e tyre. Pikërisht kështu doli.

    E dini, unë do të them diçka që është mjaft e thjeshtë, por vërtet e rëndësishme. Më besoni, asnjë qytetar të thjeshtë në vendin tonë nuk i erdhi keq për ata që humbën pasurinë në bankat e huaja, humbën jahtet apo pallatet jashtë e kështu me radhë. Në bisedat e tyre rreth tavolinës së kuzhinës, njerëzit të gjithë kanë kujtuar privatizimin e viteve 1990, kur ndërmarrjet që ishin ndërtuar nga i gjithë kombi ynë u shitën për asgjë dhe të ashtuquajturat elita të reja shfaqnin stilin e tyre luksoz të jetesës.

    Ka aspekte të tjera kyçe. Gjatë viteve që pasuan shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik, Perëndimi nuk pushoi kurrë përpjekjet për t'i vënë flakën shteteve post-sovjetike dhe, më e rëndësishmja,

    Po, të gjithë kanë një zgjedhje. Disa mund të zgjedhin të jetojnë në një rezidencë të sekuestruar me një llogari të bllokuar, duke u përpjekur të gjejnë një vend për veten e tyre në një kryeqytet perëndimor në dukje tërheqës, një vendpushim ose ndonjë vend tjetër të rehatshëm jashtë vendit. Çdokush ka të drejtë ta bëjë këtë, dhe ne kurrë nuk do ta shkelim atë. Por është koha për të parë se në Perëndim këta njerëz kanë qenë dhe do të mbeten gjithmonë të huaj të klasit të dytë, të cilët mund të trajtohen në çdo mënyrë, dhe paratë e tyre, lidhjet dhe titujt e fituar të kontëve, bashkëmoshatarëve apo kryetarëve të bashkive nuk do të ndihmojnë aspak. Ata duhet të kuptojnë se janë njerëz të klasit të dytë atje.

    Ekziston një mundësi tjetër: të qëndroni me Atdheun tuaj, të punoni për bashkatdhetarët tuaj, jo vetëm për të hapur biznese të reja, por edhe për të ndryshuar jetën rreth jush në qytete, qyteza dhe në mbarë vendin tuaj. Ne kemi mjaft biznesmenë si ky, luftëtarë të vërtetë në komunitetin tonë të biznesit dhe ne e lidhim të ardhmen e biznesit tonë me ta. Të gjithë duhet të dinë se burimet e prosperitetit dhe të ardhmes së tyre mund të jenë vetëm këtu, në vendin e tyre të lindjes, Rusi.

    Nëse e bëjnë këtë, ne do të krijojmë një ekonomi shumë të fortë dhe të vetë-mjaftueshme që nuk do të qëndrojë e anashkaluar në botë, por do të shfrytëzojë të gjitha avantazhet e saj konkurruese. Kapitali rus, paratë e fituara këtu, duhet të vihen në punë për vendin, për zhvillimin tonë kombëtar. Sot, ne shohim një potencial të madh në zhvillimin e infrastrukturës, sektorit të prodhimit, në turizmin vendas dhe shumë industri të tjera.

    Do të doja që ata që kanë dalë kundër zakoneve grabitqare të Perëndimit të dëgjojnë atë që kam për të thënë: vrapimi me kapak në dorë, lypja për paratë tuaja nuk ka kuptim dhe më e rëndësishmja, nuk arrin asgjë, veçanërisht tani që e kupton se me kë ke të bësh. Mos u kapni pas së kaluarës, duke iu drejtuar gjykatave për të marrë të paktën diçka. Ndryshoni jetën dhe punën tuaj, sepse jeni njerëz të fortë – po ju drejtohem tani biznesmenëve tanë, shumë prej të cilëve i njoh prej vitesh, të cilët e dinë se çfarë është në jetë.

    Nisni projekte të reja, fitoni para, punoni shumë për Rusinë, investoni në ndërmarrje dhe vende pune dhe ndihmoni shkollat dhe universitetet, shkencën dhe kujdesin shëndetësor, kulturën dhe sportin. Në këtë mënyrë, ju do të rrisni pasurinë tuaj dhe gjithashtu do të fitoni respektin dhe mirënjohjen e njerëzve për një brez në vazhdim. Shteti dhe shoqëria me siguri do t'ju mbështesin.

    Le ta konsiderojmë këtë si një mesazh për biznesin tuaj: lëvizni në drejtimin e duhur.

    Kolegë,

    Rusia është një vend i hapur dhe në të njëjtën kohë, një qytetërim i veçantë. Nuk ka asnjë pretendim për ekskluzivitet apo epërsi në këtë deklaratë, por ky qytetërim ynë - kjo është ajo që ka rëndësi. Të parët tanë na e kanë transmetuar atë dhe ne duhet ta ruajmë atë për pasardhësit tanë dhe t'ua kalojmë atyre.

    Ne do të zhvillojmë bashkëpunim me miqtë, me të gjithë ata që janë të gatshëm të punojnë me ne. Ne do të adoptojmë praktikat më të mira, por do të mbështetemi kryesisht në potencialin tonë, në energjinë krijuese të shoqërisë ruse, në traditat dhe vlerat tona.

    Këtu dua të përmend karakterin e popullit tonë, i cili është shquar gjithmonë për bujarinë, madhështinë, mëshirën dhe dhembshurinë e tyre dhe Rusia si vend i pasqyron plotësisht këto tipare. Ne dimë të jemi miq të mirë, si t'i qëndrojmë fjalës. Ne kurrë nuk do të zhgënjejmë askënd dhe gjithmonë do të mbështesim pa hezitim ata që janë në një situatë të vështirë.

    Të gjithë e mbajnë mend se gjatë pandemisë ne ishim në fakt të parët që mbështetëm disa vende evropiane, përfshirë Italinë dhe shtete të tjera kur po kalonin javët më të vështira të shpërthimit të COVID, dhe të mos harrojmë se si po ndihmojmë Sirinë dhe Turqinë pas një fatkeqësie. tërmet.

    Është populli i Rusisë që është themeli i sovranitetit tonë kombëtar dhe burimi ynë i fuqisë. Të drejtat dhe liritë e qytetarëve tanë janë të pandryshueshme – janë të garantuara me Kushtetutë dhe ne nuk do të largohemi nga kjo përkundër sfidave dhe kërcënimeve të jashtme.

    Në këtë kontekst dëshiroj të theksoj se zgjedhjet për organet e pushtetit vendor dhe rajonal shtatorin e ardhshëm dhe zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 do të zhvillohen në përputhje të plotë me ligjin dhe respektim të të gjitha dispozitave demokratike, kushtetuese.

    Zgjedhjet zbulojnë gjithmonë qasje të ndryshme për zgjidhjen e qëllimeve sociale dhe ekonomike. Thënë kështu, forcat kryesore politike janë të konsoliduara dhe të bashkuara në idenë kryesore – sigurinë dhe mirëqenien e popullit; sovraniteti ynë dhe interesat tona kombëtare mbizotërojnë gjithçka tjetër për ne.

    Dëshiroj t'ju falënderoj për këtë qëndrim të përgjegjshëm, të vendosur dhe të kujtoj fjalët e Pyotr Stolypin, një patriot dhe ithtar i një shteti të fortë rus. Ai e tha këtë në Dumën e Shtetit mbi njëqind vjet më parë, por ende është në përputhje me kohën tonë. Ai tha: “Në kauzën e mbrojtjes së Rusisë, të gjithë ne duhet të bashkojmë dhe të koordinojmë përpjekjet tona, angazhimet tona dhe të drejtat tona për të mbështetur një të drejtë supreme historike – të drejtën e Rusisë për të qenë e fortë”.

    Vullnetarët në vijën e parë përfshijnë

    Pushtetet vendore si autoriteti publik më i afërt me njerëzit luajnë një rol të madh në forcimin e shoqërisë civile dhe zgjidhjen e problemeve të përditshme. Besimi i njerëzve në shtetin në tërësi, mirëqenia sociale e qytetarëve të vendit dhe besimi i tyre në zhvillimin e suksesshëm të vendit varet nga mënyra se si ata punojnë.

    Do të doja t'i kërkoja Zyrës Ekzekutive të Presidencës dhe Qeverisë që të paraqesin propozime për krijimin e mjeteve të mbështetjes së drejtpërdrejtë për ekipet dhe praktikat më të mira menaxheriale në komunat e mëdha, të mesme dhe të vogla.

    Zhvillimi i lirë i shoqërisë do të thotë të jesh i gatshëm të marrësh përgjegjësi për veten dhe të dashurit e tu, për vendin tënd. Këto cilësi duhen nxitur që në moshë të re në familje. Sigurisht, sistemi i arsimit dhe kultura jonë kombëtare janë jashtëzakonisht të rëndësishme për forcimin e vlerave tona të përbashkëta dhe të identitetit tonë kombëtar.

    Shteti do të përdorë burimet e Fondacionit të Granteve Presidenciale, Fondacionit për Iniciativa Kulturore, Institutit për Zhvillimin e Internetit dhe instrumente të tjera për të mbështetur të gjitha format e përpjekjeve krijuese, si arti bashkëkohor dhe tradicional, realizmi dhe avangarda, klasike dhe inovative. punon. Nuk janë zhanret apo tendencat ato që kanë rëndësi. Kultura duhet t'i shërbejë të mirës, bukurisë dhe harmonisë, të përsiat disa çështje shumë të ndërlikuara dhe kontradiktore në jetë, por misioni i saj kryesor nuk është të shkatërrojë shoqërinë, por të ushqejë cilësitë më të mira njerëzore.

    Zhvillimi kulturor do të jetë një prioritet i rindërtimit të jetës paqësore në Donbass dhe Novorossiya. Ne do të duhet të rindërtojmë, riparojmë dhe sigurojmë pajisje për qindra objekte kulturore atje, duke përfshirë koleksionet dhe ndërtesat muzeale, të cilat i ndihmojnë njerëzit të ndiejnë lidhjen midis së kaluarës dhe të tashmes dhe të krijojnë një lidhje me të ardhmen, të ndiejnë lidhjen e tyre me të përbashkëtën. hapësira kulturore, historike dhe arsimore e Rusisë së madhe shekullore.

    Ne duhet të punojmë së bashku me mësuesit, akademikët dhe profesionistët tanë për të përmirësuar seriozisht cilësinë e teksteve shkollore dhe universitare, para së gjithash në shkencat humane – histori, shkenca sociale, letërsi dhe gjeografi – në mënyrë që të rinjtë tanë të mësojnë sa më shumë për Rusinë. , e kaluara e saj e madhe, kultura dhe traditat e saj.

    Ne kemi të rinj të shkëlqyer, të talentuar, të cilët janë të gatshëm të punojnë për të mirën e vendit tonë në fusha si kërkimi shkencor, kultura, sfera sociale, biznesi dhe administrata publike. Konkursi i Liderëve të Rusisë, si dhe konkursi i Liderëve të Rilindjes që po zhvillohet aktualisht në entitetet e reja përbërëse të Federatës, po hapin horizonte të reja për rritjen e karrierës për këta njerëz.

    Veçanërisht, një numër fituesish dhe finalistësh në këto gara janë bashkuar vullnetarisht në njësitë ushtarake. Shumë prej tyre tani punojnë në territoret e çliruara për të ndihmuar në rindërtimin e jetës ekonomike dhe sociale dhe po veprojnë me profesionalizëm, vendosmëri dhe guxim.

    Në përgjithësi, asgjë nuk mund ta zëvendësojë shkollën e luftës. Njerëzit kthehen krejtësisht ndryshe dhe janë gati të japin jetën për Atdheun, kudo që të punojnë.

    Më lejoni të theksoj se janë pikërisht ata që kanë lindur dhe janë rritur në Donbass dhe Novorossiya, që kanë luftuar për ta, ata do të jenë dhe duhet të përbëjnë themelin e përpjekjeve tona të përbashkëta për zhvillimin e këtyre rajoneve. Unë dua që ata të më dëgjojnë: Rusia po mbështet te ju.

    Duke pasur parasysh detyrat ambicioze me të cilat përballet vendi ynë, ne duhet të rishikojmë seriozisht qasjet tona ndaj sistemit të arsimit profesional, ndaj politikës sonë të shkencës dhe teknologjisë.

    Në mbledhjen e fundit të Këshillit për Shkencë dhe Arsim, ne diskutuam nevojën për t'i dhënë përparësi përpjekjeve tona, për të përqendruar burimet në marrjen e rezultateve shkencore specifike dhe thelbësisht domethënëse, kryesisht në fushat ku kemi bërë një sasi të mjaftueshme pune dhe që janë kritike. rëndësi për vendin tonë, duke përfshirë transportin, energjinë, strehimin dhe shërbimet komunale, kujdesin shëndetësor publik, bujqësinë dhe industrinë e prodhimit.

    Teknologjia inovative mbështetet pa ndryshim në kërkimet themelore ekzistuese. Këtu, ashtu si në kulturë – dhe dua ta theksoj këtë – ne duhet t'u japim studiuesve më shumë liri për kreativitet. Nuk duhet t'i kemi të gjithë të fokusuar vetëm në rezultatet që do të na duhen nesër. Shkenca themelore vendos rregullat e veta.

    Gjithashtu, vendosja dhe përmbushja e qëllimeve ambicioze është një nxitje e fuqishme për të rinjtë që të zgjedhin shkencën si fushë të tyre dhe një shans për të provuar aftësitë e tyre drejtuese dhe për të qenë më të mirët në botë. Ekipet tona kërkimore kanë shumë për të qenë krenarë.

    Dhjetorin e kaluar u takova me disa nga studiuesit tanë të rinj. Një nga pyetjet e tyre kishte të bënte me strehimin. Një çështje e zakonshme, por e rëndësishme. Çertifikatat e strehimit për studiuesit e rinj tashmë janë në dispozicion. Vitin e kaluar, një miliardë rubla shtesë u ndanë për këto qëllime. Me këtë udhëzoj Qeverinë që të identifikojë rezervat për zgjerimin e këtij programi.

    Vitet e fundit, prestigji i arsimit të mesëm profesional është rritur ndjeshëm. Kërkesa për të diplomuar në shkollat teknike dhe kolegjet është thjesht e madhe, kolosale. E shihni, nëse papunësia jonë ka rënë në nivelin më të ulët historik prej 3.7 për qind, do të thotë se njerëzit po punojnë, nevojiten personel të ri.

    Unë besoj se duhet të zgjerojmë ndjeshëm projektin Profesionalitet, në kuadër të të cilit krijohen grupime arsimore dhe industriale, përditësohet baza arsimore dhe ndërmarrjet dhe punëdhënësit zhvillojnë programe arsimore bazuar në nevojat e ekonomisë në kontakt të ngushtë me kolegjet dhe shkollat teknike. Dhe sigurisht, është shumë e rëndësishme që mentorët me përvojë në prodhim real dhe kompleks të bashkohen.

    Detyra është e qartë: në pesë vitet e ardhshme ne duhet të trajnojmë rreth një milion specialistë të profesioneve të punës për industrinë e elektronikës, industrinë e robotikës, inxhinierinë mekanike, metalurgjinë, farmaceutikën, bujqësinë dhe industrinë e mbrojtjes, ndërtimin, transportin, bërthamor dhe të tjera. industritë që janë kyçe për të garantuar sigurinë, sovranitetin dhe konkurrencën e Rusisë.

    Së fundi, një pyetje shumë e rëndësishme ka të bëjë me arsimin tonë të lartë. Ndryshime të rëndësishme janë të vonuara edhe këtu, duke pasur parasysh kërkesat e reja për specialistë në ekonomi, sektorë shoqërorë dhe në të gjitha sferat e jetës në vendin tonë. Ajo që na nevojitet këtu është një sintezë e të gjitha më të mirave që ka pasur në sistemin arsimor sovjetik dhe përvojën e dekadave të fundit.

    Në këtë drejtim, propozohet si më poshtë.

    Së pari, t'i rikthehemi formimit bazë të specialistëve me arsim të lartë, tradicional për vendin tonë. Afati i studimit mund të jetë katër deri në gjashtë vjet. Në të njëjtën kohë, mund të ofrohen programe që ndryshojnë në aspektin e trajnimit, në varësi të profesionit specifik, industrisë dhe kërkesës së tregut të punës edhe brenda të njëjtit specialitet dhe një universiteti.

    Së dyti, nëse një profesion kërkon trajnim shtesë ose specializim të veçantë, në këtë rast një i ri do të jetë në gjendje të vazhdojë shkollimin duke kryer një diplomë master ose duke zgjedhur trajnimin për qëndrim.

    Së treti, studimet pasuniversitare do të shndërrohen në një nivel të veçantë të arsimit profesional, detyra e të cilit është përgatitja e personelit për profesionet shkencore dhe mësimdhënëse.

    Dua të theksoj se kalimi në sistemin e ri duhet të jetë i qetë. Qeverisë së bashku me deputetët do t'i duhet të bëjnë ndryshime të shumta në legjislacionin për arsimin, tregun e punës etj. Këtu ju duhet të mendoni gjithçka, të përpunoni çdo detaj. Të rinjtë, qytetarët tanë duhet të kenë mundësi të reja për arsim cilësor, punësim dhe rritje profesionale. E përsëris: mundësitë, jo problemet.

    Dhe do të doja të theksoja në mënyrë specifike se ata studentë që studiojnë tani do të mund të vazhdojnë shkollimin e tyre sipas programeve ekzistuese. Gjithashtu, niveli i trajnimit dhe diplomave të arsimit të lartë të qytetarëve që kanë përfunduar tashmë studimet në programet aktuale universitare, specialistike ose master nuk janë objekt rishikimi. Ata nuk duhet të humbasin të drejtat e tyre. I kërkoj Frontit Popullor Rus të marrë nën kontroll të posaçëm të gjitha çështjet që lidhen me ndryshimet në fushën e arsimit të lartë.

    Ky vit u shpall Viti i Mësuesit dhe Mentorit në Rusi. Mësuesit janë të përfshirë drejtpërdrejt në ndërtimin e së ardhmes së vendit dhe është e rëndësishme të ngrihet statusi social i punës së tyre. Prindërit duhet të flasin me fëmijët e tyre më shumë për mirënjohjen për mësuesit e tyre dhe mësuesit duhet të ushqejnë te fëmijët respekt dhe dashuri për prindërit e tyre. Le ta kujtojmë gjithmonë këtë.

    Do të flas për mbështetjen për fëmijët dhe familjet ruse në një minutë.

    Dëshiroj të vërej se i ashtuquajturi buxheti i fëmijëve, ose ndarja buxhetore për të mbështetur familjet në Rusi, është rritur shumëfish dhe jo me një përqindje të vogël gjatë viteve të fundit. Këto shpenzime janë pjesa me rritjen më të shpejtë të dokumentit kryesor financiar të vendit – buxhetit, ligjit për buxhetin. Dëshiroj të falënderoj deputetët dhe Qeverinë për mirëkuptimin uniform dhe të konsoliduar të prioriteteve tona kombëtare.

    Më 1 shkurt, kapitali i maternitetit në Rusi u rregullua përsëri për inflacionin. Siç edhe premtuam, ai u përshtat me normën e inflacionit të vitit të kaluar, pra me 11.9 për qind. Qytetarët rusë – banorë të rajoneve të reja të Federatës – kanë gjithashtu të drejtë për këtë mbështetje tani. Unë sugjeroj dhënien e kapitalit të lehonisë për familjet në republikat popullore Donetsk dhe Lugansk dhe rajonet Zaporozhye dhe Kherson ku kanë lindur fëmijët duke filluar nga viti 2007, domethënë kur ky program filloi në të gjithë Rusinë. Do të kujtoj se në një kohë morëm një vendim të ngjashëm për banorët e Krimesë dhe Sevastopolit.

    Ne do të vazhdojmë zbatimin e programeve në shkallë të gjerë që synojnë përmirësimin e standardeve të jetesës së familjeve ruse.

    Dua të theksoj se Qeverisë dhe rajoneve të Federatës i është dhënë një qëllim praktik - të sigurojnë rritje të dukshme, të prekshme të pagave reale në Rusi.

    Siç e dimë të gjithë, një tregues i rëndësishëm, një pikënisje këtu është paga minimale. Ne e rritëm atë dy herë vitin e kaluar, pothuajse me 20 përqind në përgjithësi.

    Ne do të vazhdojmë të rrisim pagën minimale, duke e bërë atë me një normë më të lartë se norma e inflacionit dhe norma e rritjes së pagës reale. Që nga fillimi i këtij viti, paga minimale është përshtatur me 6.3 për qind.

    Unë sugjeroj të plotësohet rritja e planifikuar me një shtesë prej 10 për qind duke filluar nga 1 janari 2024. Kështu, paga minimale do të jetë rritur me 18,5 për qind për të arritur në 19,242 rubla.

    Tani do të doja të përmendja rregullimet në sistemin e taksave për të mirën e familjeve ruse. Duke filluar nga viti i kaluar, familjet me dy ose më shumë fëmijë janë liruar nga pagesa e taksës për shitjen e banesave nëse blejnë një banesë ose shtëpi të re, më të madhe.

    Është e nevojshme të përdoren më mirë këto instrumente – ato janë dëshmuar të jenë në kërkesë. Familjet duhet të kenë më shumë para në buxhetet e tyre familjare që të jenë në gjendje të zgjidhin problemet e tyre më të rëndësishme dhe urgjente.

    Unë sugjeroj rritjen e sasisë së zbritjeve të taksave sociale: për kostot e arsimit të fëmijëve - nga 50,000 rubla aktuale në 110,000 rubla në vit, dhe për kostot për edukimin personal, trajtimin mjekësor ose blerjen e ilaçeve - nga 120,000 në 150,000 rubla aktuale. Shteti do të rimbursojë tatimin mbi të ardhurat prej 13 për qind të paguar për këto shuma të shtuara.

    Natyrisht, ne nuk duhet vetëm ta rrisim këtë zbritje, por edhe ta bëjmë këtë përfitim lehtësisht të disponueshëm për njerëzit. Ky zbritje duhet të jepet në mënyrë proaktive, shpejt dhe online. Ky proces duhet të jetë i lehtë për aplikantët.

    Tjetra. Mirëqenia, cilësia e jetës së familjeve ruse, dhe për këtë arsye situata demografike, varen drejtpërdrejt nga gjendja e gjërave në sferën sociale.

    E di që shumë rajone të Federatës janë gati të përshpejtojnë ndjeshëm rinovimin e infrastrukturës sociale, objekteve kulturore dhe sportive, zhvendosjen e njerëzve nga banesat e rrënuara dhe zhvillimin e gjithanshëm të zonave rurale. Ky qëndrim sigurisht që do të mbështetet.

    Këtu do të përdorim mekanizmin e mëposhtëm: rajonet do të mund të marrin tani dhe të përdorin fondet që janë lënë mënjanë në buxhetin federal 2024 për projektet kombëtare, nëpërmjet kredive të thesarit pa interes - ato do të paguhen automatikisht në prill të 2024. Është një mjet i mirë.

    Ne do ta mbajmë këtë çështje nën shqyrtim të vazhdueshëm dhe i kërkoj Komisionit të Ekonomisë dhe Financave të Këshillit të Shtetit të përfshihet në këtë punë.

    Megjithatë, nuk kemi nevojë të nxitojmë dhe të ndjekim numrat, sidomos në dëm të cilësisë së objekteve që po ndërtohen. Burimet financiare shtesë duhet të përdoren me efikasitet për të dhënë një të lartë

    Kemi nisur një program në shkallë të gjerë për rinovimin e shkollave. Deri në fund të këtij viti do të jenë rinovuar gjithsej gati 3500 objekte shkollore. Dua të theksoj se shumica e tyre janë në zonat rurale dhe këtë e kemi bërë me qëllim. Këtë vit një punë e tillë po kryhet edhe në republikat popullore Donetsk dhe Lugansk, në rajonet Kherson dhe Zaporozhye. Është kuptimplotë dhe e dukshme, njerëzit e shohin vërtet atë që po ndodh. Kjo është shumë e mirë.

    Nga viti 2025 e në vazhdim, fondet federale do të ndahen rregullisht dhe sistematikisht në rajone për riparimin dhe rinovimin e kopshteve, shkollave, shkollave profesionale dhe kolegjeve në mënyrë që të shmangen situatat kur ndërtesat janë në gjendje të rrënuar.

    Më pas, ne kemi vendosur një objektiv madhor, të ndërtojmë më shumë se 1300 shkolla të reja midis 2019 dhe 2024. Nga këto, 850 janë tani të hapura. 400 të tjera do të hapen këtë vit. Unë dua që rajonet të qëndrojnë në rrugën e duhur për të përmbushur këto objektiva. Shuma e financimit federal për këtë program 2019-2024 është pothuajse 490 miliardë rubla. Ne nuk do t'i shkurtojmë këto kosto, do ta mbajmë të paprekur këtë shumë.

    Këtë vit kemi rritur shumën e kredive buxhetore për infrastrukturën. Ne po dërgojmë fonde shtesë, jo siç ishte planifikuar më parë, por 250 miliardë rubla shtesë për zgjerimin e transportit, shërbimeve dhe infrastrukturës tjetër në rajone.

    Unë udhëzoj qeverinë që, përveç këtyre fondeve, të ndajë edhe 50 miliardë rubla shtesë - të cilat do të përdoren qëllimisht për të përmirësuar transportin publik në entitetet përbërëse të Federatës këtë vit. Ky përmirësim do të përdoret për teknologjinë më të fundit. Ju lutemi kushtojini vëmendje të veçantë qyteteve të vogla dhe zonave rurale.

    Ne kemi vendosur të zgjasim projektin "Ajri i pastër" deri në vitin 2030. Qëllimi është të përmirësojmë mjedisin në qendrat kryesore industriale. Dua që kompanitë industriale dhe autoritetet rajonale dhe lokale të kenë parasysh se një reduktim i ndjeshëm i emetimeve të dëmshme mbetet në axhendë.

    Përveç kësaj, ne kemi arritur shumë në reformimin e industrisë së menaxhimit të mbetjeve. Ne po ndërtojmë kapacitete riciklimi dhe klasifikimi që do të na ndihmojnë të ndërtojmë një ekonomi të mbyllur. Eleminimi i mëtejshëm i deponive të vjetra dhe zonave të materialeve të rrezikshme është prioriteti ynë kryesor. Dëshiroj që qeveria, së bashku me qarqet, të hartojë një listë të vendeve të dëmshme që do të eliminohen me përfundimin e këtij programi.

    Ne do të vazhdojmë të restaurojmë trupat unik të ujit, duke përfshirë liqenin Baikal dhe lumin Vollga. Në planin afatmesëm, ne do ta shtrijmë këtë punë në lumenjtë e tjerë si lumenjtë Don, Kama, Irtysh, Ural, Terek, Volkhov dhe Neva dhe liqeni Ilmen. Nuk duhet të harrojmë për lumenjtë e mesëm dhe të vegjël. Dua që të gjitha nivelet e qeverisjes t'i kushtojnë vëmendje kësaj.

    Si pjesë e një udhëzimi të mëparshëm, është dorëzuar një projektligj për nxitjen e turizmit në zonat e natyrës posaçërisht të mbrojtura. Është diskutuar së fundi në një takim me Qeverinë. Ai duhet të përcaktojë qartë se çfarë mund të ndërtohet dhe ku dhe çfarë jo, dhe në përgjithësi të parashtrojë parimet e industrisë së ekoturizmit. Kjo është një çështje shumë e rëndësishme për vendin tonë. I kërkoj Dumës së Shtetit të përshpejtojë shqyrtimin e këtij projektligji.

    Tani do të them disa fjalë për atë që po ndodh rreth nesh.

    Kolegë, do të flas edhe për një çështje.

    Në fillim të shkurtit, aleanca e Atlantikut të Veriut bëri një deklaratë me kërkesën aktuale ndaj Rusisë, siç e thanë ata, që t'i kthehej zbatimit të Traktatit të Reduktimit të Armëve Strategjike, duke përfshirë pranimin e inspektimeve në objektet tona të mbrojtjes bërthamore. Unë as nuk di si ta quaj këtë. Është një lloj teatri i absurdit.

    Ne e dimë se Perëndimi është i përfshirë drejtpërdrejt në përpjekjet e regjimit të Kievit për të goditur bazat tona strategjike të aviacionit. Dronët e përdorur për këtë qëllim janë pajisur dhe përditësuar me ndihmën e specialistëve të NATO-s. Dhe tani duan të inspektojnë edhe objektet tona të mbrojtjes? Në kushtet aktuale të përballjes, tingëllon thjesht e çmendur.

    Unë do të doja të tërhiqja vëmendjen tuaj në mënyrë specifike për faktin se ata nuk po na lënë të kryejmë inspektime në shkallë të plotë sipas këtij traktati. Kërkesat tona të përsëritura për të inspektuar objekte të ndryshme mbeten pa përgjigje ose refuzohen me pretekste formale dhe ne nuk mund të verifikojmë asgjë nga ana tjetër.

    Dua të theksoj se Shtetet e Bashkuara dhe NATO po thonë hapur se qëllimi i tyre është t'i shkaktojnë Rusisë një disfatë strategjike. Dhe çfarë, pas deklaratave të tilla supozohet të bëjnë xhiron e objekteve tona të mbrojtjes, përfshirë ato më të fundit, sikur të mos ketë ndodhur asgjë? Një javë më parë, unë nënshkrova një urdhër ekzekutiv që vendos sisteme të reja strategjike me bazë tokësore në detyrë luftarake. A do të thejnë hundën edhe atje? A mendojnë ata se ne do t'i lëmë të shkojnë atje vetëm sepse?

    Pasi bëri këtë deklaratë kolektive, NATO në fakt pretendoi se ishte pjesëmarrëse në Traktatin për Armët Sulmuese Strategjike. Ne jemi dakord me këtë, ju lutemi vazhdoni. Për më tepër, ne besojmë se ky inkuadrim i çështjes është shumë i vonuar. Më lejoni të kujtoj se SHBA nuk është e vetmja fuqi bërthamore në NATO. Britania dhe Franca gjithashtu kanë arsenale bërthamore. Ata po i zhvillojnë dhe i përmirësojnë ato dhe këto arsenale janë gjithashtu të drejtuara kundër nesh - ato janë gjithashtu të drejtuara kundër Rusisë. Deklaratat e fundit nga udhëheqësit e tyre thjesht e konfirmojnë atë - dëgjoni vetë.

    Ne nuk mund ta injorojmë këtë dhe nuk kemi të drejtë ta bëjmë këtë veçanërisht tani. Nuk mund të harrojmë as që Bashkimi Sovjetik dhe Shtetet e Bashkuara fillimisht nënshkruan Traktatin e parë për Armët Sulmuese Strategjike në vitin 1991 në një situatë krejtësisht të ndryshme – në kushtet e uljes së tensioneve dhe rritjes së besimit të ndërsjellë. Më pas, marrëdhëniet tona arritën një nivel që lejoi Rusinë dhe SHBA-në të thoshin se nuk e konsideronin më njëra-tjetrën armiq. E mrekullueshme, gjithçka po shkonte shumë mirë.

    Traktati i vitit 2010 që është në fuqi përmban dispozita kritike të rëndësishme për sigurinë e pandashme dhe lidhjen e drejtpërdrejtë midis armëve sulmuese strategjike dhe atyre mbrojtëse. E gjithë kjo është harruar prej kohësh. Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga Traktati ABM. Tani është një gjë e së kaluarës. E rëndësishmja, marrëdhëniet tona janë degraduar, gjë që mund t'i besohet tërësisht Shteteve të Bashkuara.

    Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, ata filluan të rishikojnë rezultatet e Luftës së Dytë Botërore dhe të ndërtonin një botë të stilit amerikan të sunduar nga një mjeshtër. Për ta bërë këtë, ata filluan të shkatërrojnë në mënyrë të vrazhdë themelet e rendit ndërkombëtar të vendosur pas Luftës së Dytë Botërore, në mënyrë që të kapërcejnë trashëgiminë e konferencave të Jaltës dhe Potsdamit. Hap pas hapi, ata vazhduan të rishikojnë rendin ekzistues ndërkombëtar, të çmontojnë sistemet e sigurisë dhe të kontrollit të armëve dhe komplotuan dhe kryen një sërë luftërash në mbarë botën.

    Për të përsëritur, e gjithë kjo u bë me qëllimin e vetëm për të çmontuar arkitekturën e marrëdhënieve ndërkombëtare të pas Luftës së Dytë Botërore. Kjo nuk është një figurë fjalësh. Kështu u shpalos gjithçka në realitet. Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, ata u përpoqën të përjetësonin dominimin e tyre global, pavarësisht nga interesat e Rusisë moderne apo të vendeve të tjera për këtë çështje.

    Sigurisht, situata ndërkombëtare ndryshoi pas vitit 1945. Qendrat e reja të rritjes dhe ndikimit janë formuar dhe po zgjerohen me shpejtësi. Ky është një proces i natyrshëm dhe objektiv që nuk mund të anashkalohet. Por përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për të riformuluar rendin ndërkombëtar për t'iu përshtatur ekskluzivisht nevojave të veta dhe interesave egoiste është e papranueshme.

    Tani, ata po përdorin NATO-n për të na dhënë sinjale, që në fakt është një ultimatum ku Rusia, pa bërë pyetje, duhet të zbatojë gjithçka që ka rënë dakord, përfshirë Traktatin e Ri START, ndërsa ata do të bëjnë si të duan. Sikur nuk ka asnjë lidhje mes armëve sulmuese strategjike dhe, le të themi, konfliktit në Ukrainë apo veprimeve të tjera armiqësore perëndimore kundër vendit tonë. Sikur nuk ka pretendime të zhurmshme për ata që kërkojnë të na shkaktojnë një disfatë strategjike. Ky është ose kulmi i hipokrizisë dhe cinizmit, ose kulmi i marrëzisë, por ata nuk janë idiotë. Ata nuk janë budallenj në fund të fundit. Ata duan të na shkaktojnë një disfatë strategjike dhe gjithashtu të arrijnë në vendet tona bërthamore.

    Në këtë drejtim, jam i detyruar të njoftoj sot se Rusia po pezullon anëtarësimin e saj në Traktatin e Ri START. Për të përsëritur, ne nuk po tërhiqemi nga Traktati, por po pezullojmë pjesëmarrjen tonë. Përpara se t'i kthehemi diskutimit të kësaj çështjeje, duhet të kemi një ide të qartë se çfarë rrezikojnë vendet e NATO-s si Franca apo Britania e Madhe, dhe si do të llogarisim ne për arsenalet e tyre strategjikë, domethënë aftësitë e kombinuara sulmuese të Aleancës.

    Deklarata e tyre vjen në fakt si kërkesë për t'iu bashkuar këtij procesi. Epo, ejani në bord, nuk na shqetëson. Vetëm përpiquni të mos gënjeni të gjithë këtë herë dhe të paraqiteni si kampionë të paqes dhe të detantimit. Ne e dimë të vërtetën. Ne jemi të vetëdijshëm për faktin se disa lloje të armëve bërthamore amerikane po arrijnë në fund të jetës së tyre të shërbimit. Në këtë drejtim, ne e dimë me siguri se disa politikanë në Uashington po mendojnë tashmë teste të drejtpërdrejta bërthamore, veçanërisht pasi Shtetet e Bashkuara po zhvillojnë armë bërthamore novatore. Ka informacione për këtë.

    Nisur nga këto rrethana, Ministria e Mbrojtjes dhe Rosatom duhet të bëjnë gjithçka gati që Rusia të kryejë teste bërthamore. Ne nuk do të jemi të parët që do të vazhdojmë me këto teste, por nëse Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë me to, edhe ne do të bëjmë. Askush nuk duhet të mbajë iluzione të rrezikshme se barazia strategjike globale mund të prishet.

    Kolegë, qytetarë të Rusisë,

    Sot, ne jemi së bashku duke jetuar kohë sfiduese dhe duke kapërcyer të gjitha vështirësitë së bashku gjithashtu. Nuk mund të ishte ndryshe sepse ne jemi rritur me shembullin e paraardhësve tanë të mëdhenj dhe duhet të jemi të denjë për porositë e tyre që transmetohen brez pas brezi. Ne po ecim vetëm përpara falë përkushtimit ndaj Atdheut tonë, vullnetit dhe unitetit tonë.

    Ky kohezion u shfaq që në ditët e para të operacionit special ushtarak – qindra vullnetarë, përfaqësues të të gjitha etnive të vendit tonë erdhën në zyrat e rekrutimit. Ata vendosën të qëndrojnë pranë mbrojtësve të Donbasit, të luftojnë për tokën e tyre amtare, për Atdheun e tyre, për të vërtetën dhe drejtësinë. Sot, luftëtarët nga të gjitha rajonet e Atdheut tonë multietnik po luftojnë krah për krah në vijat e frontit. Ata luten në gjuhë të ndryshme, por të gjithë luten për fitore, për bashkëluftëtarët e tyre dhe për Atdheun. (Duartrokitje.)

    Puna e tyre e vështirë ushtarake, bëmat e tyre po gjejnë një përgjigje të fuqishme në të gjithë Rusinë. Njerëzit po mbështesin luftëtarët tanë. Ata nuk duan të qëndrojnë mënjanë. Fronti tani po kalon nëpër zemrat e njerëzve tanë me miliona. Ata po dërgojnë ilaçe, pajisje komunikimi, transport, rroba të ngrohta dhe rrjeta kamuflazhi, për të përmendur disa - gjithçka që ndihmon në mbrojtjen e jetëve të luftëtarëve tanë.

    Unë i di letrat ngushëlluese nga fëmijët dhe nxënësit e shkollës për ushtarët tanë në front. Ata i marrin në betejë si një pasuri të dashur, sepse sinqeriteti dhe pastërtia e dëshirave të fëmijëve u sjellin lot në sytë e tyre. Ata ndjehen më fort për hir të kujt po luftojnë dhe kë po mbrojnë.

    Luftëtarët, familjet e tyre dhe civilët e vlerësojnë shumë kujdesin me të cilin vullnetarët po i rrethojnë. Ata kanë vepruar me guxim dhe vendosmëri që nga fillimi i operacionit special ushtarak. Nën zjarr dhe granatime ata po nxjerrin fëmijët, pleqtë dhe të gjithë ata që janë në vështirësi jashtë bodrumeve; ata sillnin dhe vazhdojnë të sjellin ushqim, ujë dhe rroba në pikat e nxehta; ata po krijojnë qendra të ndihmës humanitare për refugjatët dhe po ndihmojnë mjekët në spitalet në terren dhe në vijën e kontaktit luftarak; ata vazhdojnë të rrezikojnë jetën e tyre për të shpëtuar të tjerët.

    Vetëm Fronti Popullor Rus mblodhi mbi pesë miliardë rubla si pjesë e nismës Të gjithë për Fitoren. Fluksi i donacioneve nuk ndalet. Çdo kontribut është i rëndësishëm dhe kjo vlen për ato të bëra nga kompani të mëdha dhe biznesmenë. Por veçanërisht prekëse dhe frymëzuese janë donacionet e njerëzve me të ardhura modeste, të cilët po kontribuojnë në kursimet, pagat dhe pensionet e tyre. Ky bashkim për të ndihmuar luftëtarët tanë, civilët në zonën e armiqësive dhe refugjatët vlen shumë.

    Faleminderit për këtë mbështetje të sinqertë, kohezion dhe ndihmë reciproke. Është e pamundur të mbivlerësohet rëndësia e tyre.

    Rusia do të përballet me çdo sfidë, sepse ne jemi të gjithë një vend, një komb i madh dhe i bashkuar. Ne jemi të sigurt në veten tonë dhe të sigurt në forcën tonë. E vërteta është në anën tonë. (Duartrokitje.)

    Faleminderit.

    Luhet himni i Federatës Ruse.


    Burimi: Kremlini Zyrtar

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Lufta në Ukrainë një vit më pas: Askush nuk flet për paqe, të gjithë duan luftë!

    Karikatura e pervjetorit te pare

    Emri:  41c11442b8e50e0b.jpg

Shikime: 60

Madhësia:  95.2 KB

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,511

    Për: Lufta në Ukrainë një vit më pas: Askush nuk flet për paqe, të gjithë duan luftë!

    Ne kete lufte mundet te behen shume supozime... por deri tani,te pakten ne rafshin politik,ka nje fitues te padiskutueshem qe eshte Biden. Mbas dy presidentave amerikan te fundit katastrofik ne politiken e jashme deri tani Bideni ne kete lufte nuk ka gabuar ne asgje. Duke filluar qe nga paralajmerimi se Rusia do sulmoje Ukrainen,nga sanksionet,çmimi i naftes e deri tek perfshirja e Europes me aleatet e tjere... politika e tije ka qene pothuajse se perfekte.


    Albo;Rusia dhe Kina flasin per paqe, flasin per paqe por pa permendur fjalen lufte ! Pastaj ke harruar edhe kishen ruse qe i flet popullit rus vetem "per beteja kunder...." por natyrisht pa permendur fjalen lufte.

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Lufta në Ukrainë një vit më pas: Askush nuk flet për paqe, të gjithë duan luftë!

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Ne kete lufte mundet te behen shume supozime... por deri tani,te pakten ne rafshin politik,ka nje fitues te padiskutueshem qe eshte Biden. Mbas dy presidentave amerikan te fundit katastrofik ne politiken e jashme deri tani Bideni ne kete lufte nuk ka gabuar ne asgje. Duke filluar qe nga paralajmerimi se Rusia do sulmoje Ukrainen,nga sanksionet,çmimi i naftes e deri tek perfshirja e Europes me aleatet e tjere... politika e tije ka qene pothuajse se perfekte.

    Albo;Rusia dhe Kina flasin per paqe, flasin per paqe por pa permendur fjalen lufte ! Pastaj ke harruar edhe kishen ruse qe i flet popullit rus vetem "per beteja kunder...." por natyrisht pa permendur fjalen lufte.
    Joe Biden e vizitoi Ukrainen 12 here kur ishte zv. president i Amerikes ne kohen e presidentit Obama. Nje numer rekord vizitash per nje burre shteti ne nje shtet te huaj. Pse e vizitori 12 here Joe Biden Ukrainen? Cfare e lidh kaq shume Joe Biden me Ukrainen? As mos valle lufta ne Ukraine eshte "personale" per plakun Joe Biden? Me pak fjale, cfare sekreti mbart Ukraina, per te cilen Joe Biden eshte gati te paguaje cdo cmim, deri ne shperthimin e nje lufte te trete boterore, apo perdorimi i armeve nukleare?

    Po mire plakut Biden punet po i shkojne shume mire ne Ukraine. Po ty e qytetareve evropiane, si po u shkojne punet?

    Albo

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,511

    Për: Lufta në Ukrainë një vit më pas: Askush nuk flet për paqe, të gjithë duan luftë!

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Joe Biden e vizitoi Ukrainen 12 here kur ishte zv. president i Amerikes ne kohen e presidentit Obama. Nje numer rekord vizitash per nje burre shteti ne nje shtet te huaj. Pse e vizitori 12 here Joe Biden Ukrainen? Cfare e lidh kaq shume Joe Biden me Ukrainen? As mos valle lufta ne Ukraine eshte "personale" per plakun Joe Biden? Me pak fjale, cfare sekreti mbart Ukraina, per te cilen Joe Biden eshte gati te paguaje cdo cmim, deri ne shperthimin e nje lufte te trete boterore, apo perdorimi i armeve nukleare?

    Po mire plakut Biden punet po i shkojne shume mire ne Ukraine. Po ty e qytetareve evropiane, si po u shkojne punet?

    Albo
    Putini e nisi luften me idene qe ke dhe ti sot,me idene qe punet per qytetaret ne Europe do shkonin keq ! Prandaj po te jete per idene se punet ne Europe do a po shkojne keq...si Putini dhe Albo deri tani e kane te humbur kete lufte. Punet ne Europe nuk po shkojne dhe aq mire po te jesh i sigurte se po shkojne shume here me mire se sa ne Rusi dhe ne Kine. Albo ti harron nje gje gjithmone (e ke kete, ke alergji nga fakti dhe e verteta) se kush e filloj agresionin dhe se kush ka pushtuar.

    Po ta perseris plaku Biden deri tani me "nje gur"(qe nuk e hodhi as ai) ka vrare nja tre-kater zogj....1) Forcoj Ameriken jo vetem ekonomikisht por ne planin internacional sepse mbas Afganistanit pothuajse se Amerika ishte bere shtet pa politike te jashtme. Dy pothuajse se ringjalli nje organizate si NATO qe ishte ne koma. Ndau Europen nga Rusia dhe e njejta qe po vlen pothuajse me Kinen....etj etj Pra plaku Biden (natyrisht i ndimuar edhe nga budalliku rus edhe kinez) ka bere deri tani pothuajse nje mbrekulli ushtarake,ekonomike dhe dipllomatike. Sepse ne fund te fundit del se plaku Biden po te lufton per te mbrojur edhe paqen.

  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Lufta në Ukrainë një vit më pas: Askush nuk flet për paqe, të gjithë duan luftë!

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Putini e nisi luften me idene qe ke dhe ti sot,me idene qe punet per qytetaret ne Europe do shkonin keq ! Prandaj po te jete per idene se punet ne Europe do a po shkojne keq...si Putini dhe Albo deri tani e kane te humbur kete lufte. Punet ne Europe nuk po shkojne dhe aq mire po te jesh i sigurte se po shkojne shume here me mire se sa ne Rusi dhe ne Kine. Albo ti harron nje gje gjithmone (e ke kete, ke alergji nga fakti dhe e verteta) se kush e filloj agresionin dhe se kush ka pushtuar.

    Po ta perseris plaku Biden deri tani me "nje gur"(qe nuk e hodhi as ai) ka vrare nja tre-kater zogj....1) Forcoj Ameriken jo vetem ekonomikisht por ne planin internacional sepse mbas Afganistanit pothuajse se Amerika ishte bere shtet pa politike te jashtme. Dy pothuajse se ringjalli nje organizate si NATO qe ishte ne koma. Ndau Europen nga Rusia dhe e njejta qe po vlen pothuajse me Kinen....etj etj Pra plaku Biden (natyrisht i ndimuar edhe nga budalliku rus edhe kinez) ka bere deri tani pothuajse nje mbrekulli ushtarake,ekonomike dhe dipllomatike. Sepse ne fund te fundit del se plaku Biden po te lufton per te mbrojur edhe paqen.
    Po te ishte Naimi gjalle, do te thosh, Evropa e qyteteruar me duket si Shqiperia e viteve te mia, Bageti e Bujqesi! Bejne sic u thone kukullat ne krye te shtetit, pra jane bageti. E po vdesin nga uria dhe i ftohti, pasi as buken e gojes e as ngrohjen nuk e kane me te garantuar.

    E bukura me ty Serafim eshte se sic te kam thene disa here, je ne autobuz e te ka zene gjumi. Putin nuk e beri luften per ti shpallur lufte Evropes, por per te varrosur NATO, OKB dhe te rrezoje rendin boteror te ngritur mbi hegjemonine e unipolaritetin amerikan. Dhe cdo gje po i shkon sipas planit. Problemi i vetem i Putinit eshte se ata ruset qe ka ne Moske, i thone: "O hidhu bomben qe te shikojne kush eshte ariu rus, ose te hodhem ne ty nga pushteti!" Putini nuk e hedh bomben ne Kiev se nuk ka se si te vrasi vellezerit e tij ukrainas. Bomba ka te ngjare te bier ne nje kryeqytet ne veri te Evropes qe duan te hyjne ne NATO apo qe bejne plane me amerikanet per te hedhur tubat e gazit rus ne ere.

    Sa per plakun Biden, atij i kane ikur bletet nga kosherja. Ka ngelur kosherja bosh. Lere rehat te ngratin se do vije momenti kur nuk duan ta perdorin me dhe do ndodhi si tek komedia e Adham Utit te Çajupit, "Hengri buk e fiq, e vdiq!" Ajo qe ti dhe gjithe ata qe ushqehen me lugen bosh te mediave perendimore nuk kuptoni eshte qe ushtria amerikane ia ka vene vizen e kuqe Biden dhe atyre qe e komandojne Biden si kukull teatri qe ushtria amerikane nuk ka per te bere lufte me Rusine. Dhe nese Biden ne dordolecet e tij nuk heqin dore nga retorika e LIII Boterore ne publik, ushtria amerikane ka me shume te ngjare te rrezoje Biden se sa Putinin nga pushteti.

    Ju ne Evrope bini e flini e beni gjumin e qete se ju mbron Amerika. Nuk jemi larg nga dita kur Evropa do te goditet, ju do ti ktheni syte nga Amerika qe t'iu vije e shpetoje nga ariu rus, e Amerika nuk do te levizi as gishtin e vogel te dores per t'iu ardhur ne ndihme. Ajo do te jete edhe dita kur Serafimit dhe te gjithe atyre qe mendojne si Serafimi, do t'iu rikthehen bletet ne koshere.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 06-03-2023 më 06:08

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,511

    Për: Lufta në Ukrainë një vit më pas: Askush nuk flet për paqe, të gjithë duan luftë!

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Po te ishte Naimi gjalle, do te thosh, Evropa e qyteteruar me duket si Shqiperia e viteve te mia, Bageti e Bujqesi! Bejne sic u thone kukullat ne krye te shtetit, pra jane bageti. E po vdesin nga uria dhe i ftohti, pasi as buken e gojes e as ngrohjen nuk e kane me te garantuar.

    E bukura me ty Serafim eshte se sic te kam thene disa here, je ne autobuz e te ka zene gjumi. Putin nuk e beri luften per ti shpallur lufte Evropes, por per te varrosur NATO, OKB dhe te rrezoje rendin boteror te ngritur mbi hegjemonine e unipolaritetin amerikan. Dhe cdo gje po i shkon sipas planit. Problemi i vetem i Putinit eshte se ata ruset qe ka ne Moske, i thone: "O hidhu bomben qe te shikojne kush eshte ariu rus, ose te hodhem ne ty nga pushteti!" Putini nuk e hedh bomben ne Kiev se nuk ka se si te vrasi vellezerit e tij ukrainas. Bomba ka te ngjare te bier ne nje kryeqytet ne veri te Evropes qe duan te hyjne ne NATO apo qe bejne plane me amerikanet per te hedhur tubat e gazit rus ne ere.

    Sa per plakun Biden, atij i kane ikur bletet nga kosherja. Ka ngelur kosherja bosh. Lere rehat te ngratin se do vije momenti kur nuk duan ta perdorin me dhe do ndodhi si tek komedia e Adham Utit te Çajupit, "Hengri buk e fiq, e vdiq!" Ajo qe ti dhe gjithe ata qe ushqehen me lugen bosh te mediave perendimore nuk kuptoni eshte qe ushtria amerikane ia ka vene vizen e kuqe Biden dhe atyre qe e komandojne Biden si kukull teatri qe ushtria amerikane nuk ka per te bere lufte me Rusine. Dhe nese Biden ne dordolecet e tij nuk heqin dore nga retorika e LIII Boterore ne publik, ushtria amerikane ka me shume te ngjare te rrezoje Biden se sa Putinin nga pushteti.

    Ju ne Evrope bini e flini e beni gjumin e qete se ju mbron Amerika. Nuk jemi larg nga dita kur Evropa do te goditet, ju do ti ktheni syte nga Amerika qe t'iu vije e shpetoje nga ariu rus, e Amerika nuk do te levizi as gishtin e vogel te dores per t'iu ardhur ne ndihme. Ajo do te jete edhe dita kur Serafimit dhe te gjithe atyre qe mendojne si Serafimi, do t'iu rikthehen bletet ne koshere.

    Albo
    Albo ne kete moment Putini te duket si Lulzim Basha. Leri keto tema se do perfundosh si me Lulzim Bashen; do mohosh vetveten dhe ato qe ke shkruar.

    Nato, more djal,ishte diçka e vdekur te pakten ne Europe,asnje shtet i Natos nuk investonte ne ushtri (hiq Greqine e Turqine) Imagjino qe Italia dhe shume shtete te tjera nuk kane me as tanke. Pra "Lul Putini" i ringjalli Naton nga diçka e vdekur qe ishte,sepse asnje ne Europe nuk mendonte se do kishte lufte. Duhej nje budalla si Putini qe te zgjonte Europen dhe Perendimin.

    Kjo lufte ka treguar dy gjera. 1) Ideja Ruso-Kineze se perendimi po degradonte dhe mjaftonte nje lufte e vogel si ajo e Ukraines per ta nenshtuar-shkaterruar ishte nje budallek. 2) Budalleku tjeter,kesaj radhe Perendimor ishte; se mjafonte permirsimi dhe ritja ekonomike per te ndryshuar sistemin politik.Liberalizimi ekonomik do te sillte edhe pluralizmin politik si Kine edhe ne Rusi,gje qe koha tregoj qe nuk eshte e vertete.

    Albo djali,lufta eshte ekonomi. Ne Rusi nuk po pyesin Putinin se ku do hedhim bomben (keto jane pyetje qe i ben Lul Basha dhe ti),ne Rusi pyesin Putinin se ku do ta shesim gazin ne ? Cfare do behet me investimin gati 50 vjeçar ne infastrukturen e gazit qe Rusia ka bere ne Europe ? Keto jane pyetje qe bejne popujt ! Nuk bejne pyetje si Lulzim Basha se ku duhet ta hedhim bomben brenda apo jashte sheshit te Kremlinit !
    Ndryshuar për herë të fundit nga SERAFIM DILO : 07-03-2023 më 05:38

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 18-01-2023, 14:43
  2. Kisha orthodokse ruse dhe lufta ne Ukraine
    Nga Shaboni në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 16-03-2022, 12:51
  3. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 28-04-2015, 05:12
  4. Islam Paqe VS Terrorizem Luftë
    Nga ILMGAP në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 11-12-2009, 21:33
  5. Shqipëria, luftë apo paqe?
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2004, 03:01

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •