sht ndar nga jeta n moshn 85-vjeare aktorja e madhe e skens shqiptare Mimika Luca.

Lajmin pr ndarjen nga jeta t aktores e ka br djali i saj, biznesmeni Gjergj Luca, prmes nj postimi n rrjete sociale.

E shtrenjta nna ime, Mimika Luca, sot mori rrugn pr n Parajs!
Miqt dhe dashamirt i presim t Hotel International, pas Lidhjes s Shkrimtarve, shkruan Luca.

Kush ishte Mimika Luca?

Ajo u lind n Gjirokastr, m 24 dhjetor t vitit 1937, dhe n mosh shum t re interpretoi n skenn e Teatrit t Operas dhe Baletit si balerin. Pr njmbdhjet vite, nga 1951 deri n 1962, ishte balerin n TKOB. M pas, jeta e saj mori nj drejtim tjetr, at t aktrimit.

Mimika Luca u pranua n vitin 1962 si aktore n Teatrin Popullor, ku ka interpretuar rreth 30 role, si Suzana, Luia, Dila Cuca e maleve, Sonja, Nica Gjenerali i ushtris s vdekur, Laja Kur hidheshin themelet etj. Ka interpretuar edhe n 12 filma artistik. Roli i par ka qen krah bashkshortit Ndrek Luca, n filmin Detyr e posame, m pas n filmin Kryengritje n pallat, Kur hidheshin themelet e shum t tjer.

Fatkeqsisht, sot ajo ka mbyllur syt prgjithmon pr t shkuar pran bashkshortit t saj, aktorit t shquar Ndrek Luca./klan.tv