N fillim t drejtimit t Tirans s Kryebashkiak, Erion Veliaj i u shmang problemit t parkingjeve pr banort e Tirans n deiskutimin n Kshillin Bashkiak sepse argumentetat q t mos bllokoj trotuaret me pronar privat parkingesh ishin aq t forta sa Erioni u trhoq.
Me kalimin e kohs Kryebashkiaku e mbushi me tabela dhe pengesa q tregonin pronsin private t parkimit pr pronart e dyqaneve t kateve t para, madje dhe pr qeveritare dhe institucione shtetrore t gjitha troturart e rrugve anash dhe prball pallatevet banimit rrugve t Tirans.
Pavarsisht problemeve t shumta t qytetit t Tirans i cili vazhdon t rritet me banor t rinj dhe prve t ardhurve t prditshm q kapin shifrn e 30 mij njerzve n dit por q largohen brnda dits, Bashkia e strmadhe e Tirans e ndar n 4 zona t mdha vazhdon t vuaj nga probleme t pazgjidhura me gjith punne 4500 punonjsve t bashkis.
Disa nga problemet m t mdha dhe q jan t pazgjidhura, q kan t bjn edhe me shndetin e banorve t qytetit jan:
-makinat e shumta q prbjn 31% t automjeteve q ka gjith Shqipria ~ 179 mij e 167 automjete dhe 20 mij e 933 automjete mallrash nga t cilat 18 mij e 570 jan kamion dhe traktor rrugor, 46 jan makineri bujqsore, 2 mij e 82 jan rimorkio dhe 235 jan makineri teknologjike. Kto krkojn parkingje dhe vnd qndrime. (Info-Data/ A e dini sa makina ka Tirana? Sa prej tyre jan autovetura, sa jan kamion e sa jan traktor - SCAN (scan-tv.com).
Shum automjete t rnda qarkollojn n pikun e e dits. Madje dhe furnizimet e lokaleve dhe restoranteve bhen n pikun e dits??!!
-mirmbajtja e rrugve brnda Tirans. Rreth 7 rrug jan bllokuar nga realizimi i qndrs s Tirans prball Pallatit t Kulturs e cila ka vshtirsuar n kulm kalueshmrin e automjeteve dhe rritjen e ndotjes s ajrit gjat dits. Gj q krkon nj zgidhje t re me Mbikalim ose nn kalim n qndr t Tirans pr t kaluar nga perndimi i Tirans pr n lindje t Tirans drejt spitalit QSUT.
- mangsi n pastrimin e rrugve kryesore dhe dytsore ku m interesantja sht mungesa e punonjsve t Pastrimit tek rr.Ismail Qemali, duke e ln kt rrug si m t papastrn. Ku jan Administratort e zonave?
-vonesa n marrjen e plehrave, kazanet e t cilave zbrazen n ort e pikut n vnd q t zbrazen heret n mengjez ose von n dark!
-Problemi i qenve q shtisin ndotin trotuaret dhe do gj s bashku me qent e rrugve. Si mund t zgjidhet?
-Rrug t nisura dhe t lna prgjysm brnda Tirans si rruga tek liqeni n t ciln u krijua dhe nj rotondo por pjesa hyrse n qytet e cila duhe t kaloj nprmjet ish gards dhe duhej t dilte n hyrje t qytetit tek monumenti i Shopen-it, u la pambaruar; madje dhe pjesa tjetr e rrugs u la pa asfaltuar dhe pa trotuarin prkats. Pse? Apo rruga tek katedralja orthodokse e cila sht m e ngarkuara gjat dits sht xhveshur nga asfalti me iden q t ri-asfaltohet duke rnduar ndotjen dhe trafikun. Pse?
-Vendosja e karts s Rezidentit pr Makinat e banorve t Tirans- dshtoi me sukses, duke detyruar banort e Tirans t shtisin me minuta t tra pr t gjetur parkim. Prse nuk ka Parkime pr Banort e Tirans? Karta e Rezidentit nuk funksionon.
Sepse Kryebashkiaku i Nderuar i ka zn ato me parkime private q paguajn n Bashki duke penguar banort e Tirans!
Sepse Kryebashkiaku i nderuar i ka zn me parkime taksi-sh. Aq parkime taksish ka n zonn e bllokut sa pr cdo 50 m ka nga nj parkim pr 4 ose 5 taksi t cilat i prdorin sikur t jn pronart e rrugve.
Sepse kryetari i Nderuar i Bashkis i ka zn troturaet e banorve me parkinge pr institucionet shtetrore.
Sepse Kryetari i Nderuar i Bashkis edhe dy parkinget nn toksore i ka vn me taksa t larta pror dhe nuk mirmbahen.
Sepse kryetari i Nderuar i Bashkis ose nuk ka vision ose sht kapur nga privatt n dm t banorve t Tirans.
Sepse Kryetari i Nderuar i Bashkis Pallatet e reja shum katshe i ka ndrtuar pa kriter brnda qndrs t Tirans duke vshtirsuar kalimin e makinave t urgjencs, zjarrfikseve, t vndeve pr t pushuar moshat e vogla dhe moshat e treta, madje dhe duke rrezikuar jett e banorve n rast t ndonj trmeti t mundshm (larg qoft)!
Mendoj se duhet nj ndrhyrje urgjent dhe Projekte pr Parkingje nntoksore pr t vendosur makinat e institucioneve shtetrore n kto parkingje me qllim q t lirohen rrugt nga makinat e shefave drejtorve, ministrave t fortve.
Mendoj se duhet q pronart e lokaleve private duhet tu caktohen parkingje t veanta nntoksore n mnyr q t largohen nga trotuaret e qytetit dhe t lirojn rrogt e burgosura me zinxhir dhe tabela private.
Mendoj se duhet aktivizuar karta e rezidentit n ato vnde ku pallatet nuk kan parkingje nntoksore dhe aty ku sht e mundur q makinat personale mund t qndorjn
Mendoj se taksit nuk kan pse t ken vnde parkimi fikse pr rezidentt, por ato si dhe n do vnd t bots le t jen afr spitaleve, afr institucioneve shtetrore, dhe t qarkollojn. Individt mund ti marrin n telefon nse kan nevoj. Taksit mund t ken nj vnd parkimi t prbashkt n nj park t prbashkt parkimi natn ose ditn. Kshtu rugt clirohen nga ngarkesa. Mendoj se Stacioni i Ri Trenit duhet t jet brnda n qytet dhe jo n periferi.
Urbanistt e Bashkis duhet t japin Projekte pr rregullimin e dhe lehtsimin e ngarkess me makina brnda qndrs s qytetit ose me nj nkalim ose m nj mbikalimme qllim q edhe urgjencat , zjarrfikset t ken mundsi t shkojn n koh pr t ndihmuar n rastet e aksidenteve apo t fatkeqsive.
Mendoj se kalimet pr bicikletat duhet t reduktohen vetm n vndet ku ka rrug t gjra.
Sfidat jan t mdha.
Nse Kryebashkiaku krkon votat, le tu jap banorve t Tirans mundsit dhe lirit e parkimit, le tu jap banorve nj Tiran t Pastr, le tu jap banorve nj Tiran ku nuk duhet ndrtuar m n qndr dhe prreth liqenit artificial, le tu jap banorve mundsin ku punonjsit e Bashkis t jen n do rrug t Tirans pr t pastruar, dhe ku polict bashkiak t mos terrorizojn banort me gjoba parkimesh, por t vzhgojn dhe t largojn lypsit, e prishsit e kazanve t plehrave, tu gjen atyre nprmjet Bashkis vnde pune, dhe nse sht e nevojshme t bjn nj projekt-ligj pr t ndihmuar fmijet e vegjl q lypin sepse jan kta individ q prdorin dhe shprnddajn drog dhe prostitucion.
S fundi nse krkon votat ky Kryetar Bashkie, athere le tu jap banorve t Tirans, t vjetr dhe t rinj, mundsin q t ken vnde pr t pushuar edhe brnda qytetit, dhe t propozoj nj project-ligj pr ndalimin e ndrtimeve t larta n hapsira t ngushta, n qndr t Tirans dhe prreth liqenit.

priftipirro2017@gmail.com