Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  17 shkurt 2023 - Kosova feston 15 vjetorin e pavarsis

  Pavarsia e Kosovs, Kurti: Festa dhe puna n Republikn ton duhet t shkojn bashk!

  Emri: albin-kurti-2.jpg

Shikime: 4029

Madhsia: 21.6 KB
  Kryeministri i Kosovs Albin Kurti, n ditn e 15 vjetorit t pavarsis s Kosovs u shpreh se puna dhe festa duhet t shkojn gjithmon bashk.

  Gjat mbledhjes s sotme, Kurti tha se Pavarsia e Kosovs sht arritur prmes lufts dhe sakrifics, duke u shprehur: pavarsia jon duhet t rritet vetm prmes puns, e jo prmes rrugve t shkurta q premtohen nga njerz jo serioz.

  M tej ai foli edhe pr qytetart e vendit t cilt kan emigruar n vende t ndryshme pr nj jet m t mir.

  Ata punojn ktu, por edhe jasht vendit, ku kushtet jan m t mira dhe shprblehen pr punn e tyre. N kt fest, 15 vjetor t pavarsis duhet tia prkujtojm vetes se detyra jon kryesore sht q kur t vij 20 vjetori t jen shtuar e shumfishuara arsyet q t rejat e t rinjt tan t mund t zgjedhin Kosovn pr nj t ardhme profesionale, t plot e pr nj jet m t mir, ka thn Kurti.

  (BalkanWeb)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 17 shkurt 2023 - Kosova feston 15 vjetorin e pavarsis

  Sot 15 vite shtet, lidert botror urojn Pavarsin e Kosovs

  Emri: vjosa.jpg

Shikime: 50

Madhsia: 32.8 KB

  KOSOVE

  Sot Kosova feston 15-vjetorin e Pavarsis. N kt dat, t vitit 2008, Kuvendi i Kosovs shpalli shtetin m t ri n Europ, t pavarur, sovran dhe demokratik. N kt dit t veant Kosovn e kan uruar shum lider botror, aleat t saj.

  Mesazhet, q u drguan n adresn e shefes s shtetit Vjosa Osmani, prve urimeve dhe zotimeve pr thellime t raporteve, kt vit kishin theksuar edhe nevojn pr normalizimin e marrdhnieve me Serbin n kuadr t planit t BE-s.

  Presidenti amerikan, Joe Biden, thot se mirpret faktin e miratimit t propozimit t Bashkimit Europian nga Kosova me “synimin eventual t njohjes reciproke”

  “Ne mirpresim miratimin tuaj pr propozimin e BE-s n normalizimin, me synimin eventual t njohjes reciproke, i cili mund t ndihmoj t siguroj nj t ardhme m paqsore dhe m me prosperitet pr qytetart e t dyja vendeve, Kosovs dhe Serbis”, thuhet n letrn e Bidenit.

  Urim presidentes Osmani i erdhi edhe nga Gjermania dhe Franca.

  Presidenti i Republiks Federale t Gjermanis Frank-Walter Steinmeier tha se dialogu me Serbin, i udhhequr nga BE, mbetet nj sfid thelbsore pr vendin pr normalizimin e marrdhnieve t t dyja vendeve.

  “Gatishmria e t dyja palve pr nj bashkpunim konstruktiv dhe nj bashkjetes paqsore mbetet esenciale pr rrugn drejt BE-s. N kt rrug Ju mund t jeni t sigurt q e keni mbshtetjen e Gjermanis si partnere e besueshme e Kosovs”, thuhet n letrn e urimit t presidentit Steinmeier drguar Presidentes Osmani.

  Ndrkaq, presidenti i Francs, Emmanuel Macron, n letrn e tij ka thn se Kosova ka prkrahjen e plot franceze n forcimin e sundimit t ligjit, ndrsa ka br thirrje q t’i kushtohet rndsi rifillimit t diskutimeve n kuadr t dialogut Kosov-Serbi t lehtsuar nga BE-ja.

  “Situata e re gjeopolitike e krijuar nga lufta e agresionit rus n Ukrain ka br q Bashkimi Evropian t forcoj angazhimin e tij politik, ekonomik dhe t siguris n Ballkanin Perndimor. Kjo sht ajo n t ciln jemi fokusuar gjat presidencs son t Kshillit t Bashkimit Evropian n gjysmn e par t vitit 2022. N kt drejtim, prshndes solidaritetin e treguar nga Kosova pr pritjen e refugjatve dhe gazetarve ukrainas”, ka thn Presidenti Macron.

  Urim erdhi edhe nga shteti italian, q s fundi shtoi prpjekjet pr t nxitur Kosovn dhe Serbin q t arrijn marrveshje.

  Presidenti i Italis Sergio Mattarella n urimin e tij drejtuar Osmanit i bri thirrje q urgjentisht t normalizohen raportet mes Kosovs dhe Serbis.

  “Konteksti aktual europian e bn gjithnj e m urgjente arritjen e nj normalizimi t marrdhnieve ndrmjet Kosovs dhe Serbis. Uroj sinqerisht q propozimi europian pr marrveshje ndrmjet palve t mund t pranohet. Kjo sht edhe n dobi t perspektivs s Kosovs pr integrim europian, t ciln Italia e mbshtet bindshm”, thuhet n urimin e kreut t shtetit italian.

  Nga Mbretria e Bashkuar urimi erdhi nga Mbreti, Charles.

  N letrn e tij, Charles thuhet se pret me padurim vazhdimin e miqsis dhe partneritetit t fort mes dy vendeve.

  “Dshiroj t’i shpreh Shklqesis Suaj dhe popullit t Republiks s Kosovs urimet e mia m t przemrta n kt dit t veant pr vendin tuaj me rastin e Dits s Pavarsis. Pres me padurim vazhdimin e miqsis s ngroht dhe partneritetit t fort mes dy vendeve tona, gjersa po prballemi me kto koh sfiduese”, thuhet n letrn e urimit t Mbretit Charles III.

  Balkanweb

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 17 shkurt 2023 - Kosova feston 15 vjetorin e pavarsis

  Hashim Thai lexon deklaratn, pamje nga momenti kur shpallet pavarsia e Kosovs

  Emri: kosova.jpg

Shikime: 51

Madhsia: 38.7 KB

  17 shkurti i vitit 2008 ishte data kur Kosova shpalli pavarsin, pas disa raundesh bisedimesh me Serbin dhe nj vit pas drgimit t propozimit nga i drguari special pr statusin e Kosovs, Marti Ahtisaari.

  N seancn e asaj dite, 109 nga 120 deputet morn pjes n sall.

  “Ne, udhheqsit e popullit ton, t zgjedhur n mnyr demokratike, nprmjet ksaj Deklarate shpallim Kosovn shtet t pavarur dhe sovran. Kjo shpallje pasqyron vullnetin e popullit ton dhe sht n pajtueshmri t plot me rekomandimet e t Drguarit Special t Kombeve t Bashkuara, Martti Ahtisaari, dhe Propozimin e tij Gjithprfshirs pr Zgjidhjen e Statusit t Kosovs”, thuhej ndr t tjera n deklarat.

  N video shihet momenti kur Hashim Thai lexon deklaratn e pavarsis dhe prshndetet nga deputett.


 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 17 shkurt 2023 - Kosova feston 15 vjetorin e pavarsis

  “Jemi t vetmit q nuk mund t kalojm t lir kufijt pa viza”, ja mesazhi q zgjodhi Dua Lipa pr 15-vjetorin e Pavarsis s Kosovs

  Emri: dua.jpg

Shikime: 51

Madhsia: 15.3 KB

  Artistja shqiptare me fam ndrkombtare, Dua Lipa po vazhdon t jet zri i popullit t Kosovs n bot.

  Sot n 15-vjetorin e Pavarsis s Kosovs, ylli shqiptar ka vendosur q t rikthej vmendjen te rndsia e liberalizimit t vizave.

  Dua ka shprndar postimet e llogaris zyrtare t Republika Agency n t ciln rikthehet fushata e krijuar gjat festivalit t vitit q lam pas t “Sunny Hill” me moton “Set Me Free (M lr t lir)”.

  N postim m tej thuhet se liberalizimi i vizave pr Kosovn mbetet nj premtim i paprmbushur q nga viti 2011 dhe teksa propozimi i Bashkimit Evropian sht n pritje bashk me t sht edhe liria e lvizjes pr qytetart.

  Sipr postimit, artistja 27-vjeare ka vendosur disa ‘emoji’ me duar q bjn shqiponjn dykrenare.

  Emri: dua.jpg

Shikime: 50

Madhsia: 27.4 KB
  Emri: dua1.jpg

Shikime: 54

Madhsia: 23.1 KB

  Theksojm q Dua bashk me yjet tjera shqiptare me fam botrore, si Rita Ora dhe Bebe Rexha tregojn me krenari prejardhjen e tyre dhe n festat kombtare nuk mungojn asnjher urimet e ndjera pr vendin e tyre.

  Dua dhe Rita gjithashtu kan kontribuar edhe me koncerte t organizuara n Kosov dhe Shqipri ndr vite, t fundit ishin ato n vitin 2022 kur Lipa perfomoi n Prishtin n kuadr t Sunny Hill Festival dhe m pas n Tiran pr 28 nntorin, ndrkaq edhe Ora n muajin shtator mbajti nj koncert n kryeqytetin shqiptar.

  Balkanweb

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 17 shkurt 2023 - Kosova feston 15 vjetorin e pavarsis

  “Mbshtetja n rrugn drejt BE s’do t mungoj, na keni pran”/ Begaj uron nga Parlamenti i Kosovs: Gzuar pavarsin, shtet prjet!

  Emri: BEGAJ.jpg

Shikime: 51

Madhsia: 20.0 KB

  Presidenti Bajram Begaj, i pranishm n seancn solemne zhvilluar n Parlamentin e Kosovs n kuadr t 15 vjetorit t pavarsis, u shpreh se Shqipria e mbshtet Kosovs n rrugtim e saj drejt BE.

  Gjithashtu theksoi se brezave t rinj duhet t’i ln trashgimi bashkjetesn, harmonin dhe jo ndasin.

  “I uroj sukses n rrugtim e Kosovs n BE. Shqipria sht pran jush. Ka mbshtetur dhe mbshtet dialogun Serbi-Kosov. Kosova sht shtet i pavarur, qeveria serbe nuk e ka ndalur aktivitetin e saj kundr Kosovs. Angazhimi i BE dhe SHBA-s shpreh rndsin q ka Republika e Kosovs pr t ardhmen n rajon. Ne i bhemi mbshtets bashkkombsve tan duke promovuar mirqenien . Gzuar Ditn e Pavarsis Republiks s Kosovs. Shtet prjet”, tha Begaj n seancn solemne n parlamentin e Kosovs.  Balkanweb

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 17 shkurt 2023 - Kosova feston 15 vjetorin e pavarsis

  Sot 15-vjetori i Pavarsis, Berisha: Kosova, vendi ku shqiptart jetojn m mir dhe m t lir n t gjitha trojet

  Emri: Berisha-2-1.jpg

Shikime: 52

Madhsia: 31.9 KB

  Kryetari i Partis Demokratike e nisi konferencn e prjavshme pr shtyp me nj urim pr 15-vjetorin e Pavarsis s Kosovs.

  Ai vlersoi figurn e ish Presidentit, Ibrahim Rugova dhe heroit kombtar Adem Jashari n pavarsin e Kosovs.

  “Pas pavarsis s Shqipris, pavarsia e Kosovs shnon ditn m t rndsishme n historin e liris s shqiptarve. sht kjo dit q shnon lirin pr t gjith shqiptart, n sensin q nj komb q ka pjes t tij t robruara, nuk mund t jet kurr i lir. Pavarsia e Kosovs sht dshmi e shpirtit t pamposhtur t qytetarve t saj. Kosova sht nj trev n t ciln deri n vitin 1999 sht derdhur gjak, jan br luftrat m t mdha se n do trev tjetr t kontinentit. Pavarsia e Kosovs sht vepr e presidentit vizionar Ibrahim Rugova, i cili me guxim t jashtzakonshm, me vizion t madh thuri dhe ndrtoi n ndrgjegjen, shpirtin, zemrn e qytetarve t Kosovs, pavarsin e ktij vendi”, tha Berisha.

  Video: https://youtu.be/wfB8aKObatA

  Sipas tij “pavarsia e Kosovs sht vepr e komandantit legjendar Adem Jashari, i cili vendosi n historin e shqiptarve kulmin e guximit dhe sakrifics, sht vepr e lufttarve t UK-s. Mbar kombi kontribuoi n pavarsin e Kosovs. Shqipria luajti rolin e saj t pazvendsueshm. Sot do shqiptar feston me krenari 15 vjetorin e republiks s pavarur t Kosovs. N kto 15 vite Kosova ka shnuar suksese mahnitse, arritje t mdha. Kosova sht sot shteti me t drejtat e pakicave m t respektuara n rajon. Kosova sot sht vendi ku shqiptart jetojn m mir dhe m t lir n t gjitha trojet e tyre”.

  ***

  Ish-kryeministri Sali Berisha iu sht bashkuar mesazheve me rastin e 15-vjetorit t Pavarsis s Kosovs. N nj reagim, Berisha theksoi se shqiptart sot kremtojm 15 vitet e para n historin ton shekullore si nj komb n liri, mbasi liria kombtare sht nj dhe e pandar.

  Sipas Berishs, Pavarsia e Kosovs sht vepr e arkitektit te saj, politikanit mendjendritur t kombit shqiptar, Presidenti Ibrahim Rugova, Gandit Ballkanik dhe Europs q thuri tek shqiptart e Kosovs ndrrn e tyre m t bukur.

  MESAZHI I BERISHS
  Shkrim nga Kryetari i Partis Demokratike, Sali Berisha.
  T dashur miq, sot shqiptart n Kosov, dhe kudo q jan n mbar botn, festojn 15 vjetorin e pavarsis s Kosovs si ditn e dyt m t madhe t liris se tyre pas pavarsis s Shqipris. Por ne shqiptart sot kremtojm 15 vitet e para n historin ton shekullore si nj komb n liri, mbasi liria kombtare sht nj dhe e pandar.

  Kosova e lir dhe e pavarur ka n themel shpirtin e pamposhtur t qytetarve t saj ndaj barbarive dhe gjenocidit ciklik serb, ka luftrat, gjakun, qndresn epike dhe sakrificn sublime t qindra e mijra martirve t saj q luftuan dhe ran pr tu br t pavdekshm pr liri dhe dinjitet kombtar nga vitet 1870 n vitet 1999, ka luftn heroike t Ushtris lirimtare t saj, komandantve dhe lufttarve t liris, si faqja m e ndritur n historin e luftrave t kombit ton pas atyre t prijsit t prjetshm t shqiptarve, Sknderbeut.
  Pavarsia e Kosovs sht vepr e arkitektit te saj, politikanit mendjendritur t kombit shqiptar, Presidenti Ibrahim Rugova, Gandit Ballkanik dhe Europs q thuri tek shqiptart e Kosovs ndrrn e tyre m t bukur, m fisnike, njeriut t civilizuar lirin dhe pavarsin e vendit dhe q themeloi e ngriti n kushtet e pushtimit m t egr Republikn e Kosovs, pushtetin e shqiptarve t shtypur paralel me pushtetin e pushtuesve barbar.
  Presidenti Rugova paraqiti dhe mbrojti me vendosmri dhe vizion n Shtpin e Bardh dhe kancelarit m t mdha t bots shtjen e drejt t popullit t Kosovs dhe zgjidhjen e saj. Ai arriti ta shndrroj kt kauz n shtje kryesore t axhends t SHBA dhe vendeve t lira perndimore!

  Pas lufte, ai me urtsi dhe vizion hodhi themelet e shtetit t sotm t pavarur, demokratik properndimor t Kosovs.

  Pavarsia e Kosovs sht vepr e komandantit legjendar Adem Jashari q i la kombit t tij kreshtn e trimris, heroizmit dhe sakrifics si dhe heronjve t tjer t pavdekshm dhe dhjetra mijra lufttarve t liris q me guximin, heroizmin, sakrificn e tyre bn luftn e fundit lirimtare n Europ dhe liruan Kosovn.
  Pavarsia e Kosovs sht vepr e shqiptarve n rajon dhe kudo n bot q moton ‘Nj komb nj qndrim’ u bashkuan si nj trup i vetm, dhe Shqipria pas lirimit t saj nga diktatura hoxhiste luajti rolin e saj t pazvendsueshm!

  Por Kosova u b e lir dhe e pavarur vetm fal mbshtetjes s fuqishme dhe rolin prcaktues t SHBA, t Kongresit t ktij vendi dhe Presidentit Bill Klinton dhe Presidentit George W. Bush, vendeve t mdha t perndimit dhe vendeve antare t NATO-s n lirimin dhe Pavarsin e Kosovs! Sot n kt 15 vjetor me arritjet e saj mahnitse pr nj koh t shkurtr si vend i pavarur, Kosova bn krenar do shqiptar. Ajo sot sht nj demokraci funksionale q ka konsoliduar institucionet demokratike, shtetin ligjor dhe ka arritur standartet m t larta t garantimit t t drejtave dhe lirive t njeriut dhe t pakicave n rajon.

  Ajo u ngrit si feniksi nga hiri dhe shkrumbi q ln pushtuesit dhe ka sot nj ekonomi solide n rritje, ka ndrtuar infrastrukturn m moderne n rajon. Kosova sht vendi ku shqiptart jetojn m mir dhe m t lir n trojet e tyre. Ajo n kto vite ka br emr botror me talentin e rrall dhe zrin magjeps t ikave t saj dhe shklqimin e mbretreshave t saj n sport. Kosova kto vite sht prballur me shantazhe, provokime t serbomdhenjve t Beogradit dhe vasalve t tyre, por ka qndruar gjithnj nj faktor i rndsishm paqe dhe stabiliteti n rajon.

  T dashur miq, duke uruar nga zemra, Kosovs dhe qytetarve t saj dhe mbar shqiptarve 15 vjetorin e Pavarsis, ju ftoj t prulemi me nderimin m t madh dhe mirnjohjen ton m t pakufishme para sakrifics s qindra e mijra martirve t saj, lufttarve t liris, q luftuan e flijuan jetn dhe rinin pr lirin dhe pavarsin e Kosovs, para veprs s pavdekshme t arkitektit t pavarsis s Kosovs Presidentit Ibrahim Rugova, komandantit legjendar Adem Jashari dhe t falnderojm me mirnjohjen m t thell SHBA dhe vendet e tjera antare t NATO-s q me ndrhyrjen e tyre luajtn rol prcaktues n lirimin e saj. Gzuar! Zoti e bekoft Kosovn. Zoti i bekoft shqiptart dhe miqt e tyre!

  Balkanweb

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 17 shkurt 2023 - Kosova feston 15 vjetorin e pavarsis

  15 vite Kosova e pavarur, Ramush Haradinaj: Bac, ende nuk u kry

  Emri: ramush-haradinaj.jpg

Shikime: 48

Madhsia: 24.7 KB

  N 15-vjetorin e Pavarsis, ish-komandati i UK-s, Ramush Haradinaj thot se Kosova sht kjo q sht sot fal shqiptarve dhe ndihms s ndrkombtarve. Ai u ndal te shtjet e siguris s Kosovs por edhe te proceset dialoguese me Serbin. Ish-kryeministri theksoi se n aspektin e siguris s brendshme, Kosova ka disa vshtirsi.

  “Kemi nj kujdestari pr siguri q sht nga NATO. Kjo kujdestari sht m e gjer. Duke mbetur ende shtja e siguris, n disa raste e kemi t ndrlidhur punn ton pr zbatimin e rendit dhe t ligjit. Q t sigurojm rendin dhe ligjin ton gjithnj na duhet nj mburoj e madhe”.

  Haradinaj kishte edhe disa kritika pr kryeministrin Albin Kurti. Sipas tij, kreu i qeveris ka gabuar duke sekuencuar dialogun me Serbin. “I kam krkuar n takime q t mos lejoj sekuencime nga tema n tem. Krko bashkimin e t gjitha temave n nj vendim. shtja e implementimit pas marrveshjes mund t humb pesh”.

  Koha Jone

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-01-2023, 20:19
 2. 17 shkurt 2008 - Kosova feston 13 vjetorin e pavarsis
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-02-2021, 10:45
 3. 17 shkurt 2013: Kosova feston 5 vjetorin e pavarsis
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 16-03-2013, 16:48
 4. Kosova n fest, feston shpalljen e pavarsis
  Nga drity n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 113
  Postimi i Fundit: 04-03-2008, 18:31
 5. 12 qershor - Kosova feston 6-vjetorin e hyrjes s NATO-s
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 20-06-2005, 08:40

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •