Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Washington Examiner: Njeriu i Rams n FBI u ka marr biznesmenve shqiptar miliona euro

  Shakedown Shqiptar: Nj kthes e re n skandalin e FBI-s Charles McGonigal

  Nga John R. Schindler i cili shrbeu n Agjencin e Siguris Kombtare si analist i lart i inteligjencs dhe oficer kundrzbulimi.

  Emri: mcgonagal_court.png

Shikime: 8270

Madhsia: 229.2 KB

  FBI- ja nuk ka duruar kurr nj skandal si ai q ka prfshir Charles McGonigal.

  Ish -zyrtari i FBI-s u padit me akuza federale muajin e kaluar. Sipas aktakuzs s Departamentit t Drejtsis, pas trheqjes s tij nga FBI n 2018 pas nj karriere 22-vjeare kryesisht n kundrzbulim, McGonigal shkeli sanksionet e SHBA ndaj Rusis duke u br fiksues pr Oleg Deripaska, nj oligark i lart i Kremlinit, nj njeri i njohur pr Presidenti rus Vladimir Putin , si dhe agjencit ruse t siguris.

  Duke pasur parasysh gjurmt e Deripasks rreth fushats presidenciale t Donald Trump n vitin 2016, arrestimi i McGonigal i shkaktoi liberalt e Twitter-it n spazma. Ktu, m n fund, ishte prova q ata krkuan pr vite me radh se FBI-ja po ndihmonte fshehurazi fushatn e Trump-it, ndrkoh q fundoste Hillary Clinton-in. Disa nga e djathta doln n prfundime t kundrta: Kjo, m n fund, ishte prova se FBI n vitin 2016 po komplotonte kundr Trump, duke e inkuadruar at me "mashtrimin e Rusis". A ishte thjesht nj rastsi q pundhnsi super-oligark rus i McGonigal kishte punsuar gjithashtuish-spiun britanik Christopher Steele, autor i asaj dosjeje t famshme? Ky sht spekulim, nga t gjitha ant. McGonigal akuzohet pr goditjen e sanksioneve: korrupsion, jo spiunazh. Pr m tepr, dashuria e tij e pamatur me Deripaskn erdhi pasi McGonigal u trhoq nga FBI. Kshtu, t paktn, FBI po e rrotullon kt skandal t turpshm.

  Ktu ka shum pyetje kundrzbulimit, veanrisht sepse McGonigal konsiderohej si nj mjeshtr fiksues n FBI pr shtje t tilla, dhe ai e prfundoi karriern e tij si agjent special i ngarkuar me kundrzbulimin n Zyrn Field t Nju Jorkut, nj nga punt kryesore n gjith FBI. N at pozicion, McGonigal kishte akses n nj gam t gjer sekretesh spiunazhi nga i gjith komuniteti i inteligjencs. Pr ata me prirje konspirative, a ishte thjesht nj rastsi q, vetm nj muaj pasi McGonigal mori prsipr operacionet e spiunazhit t FBI-s n Nju Jork, nj spiun i lart rus i caktuar n Ambasadn e Mosks n OKB atje, vdiq n rrethana shum misterioze , n ditn e zgjedhjeve 2016. jo me pak?

  Por shikoni m nga afr lidhjen shqiptare.

  McGonigal sht paditur gjithashtu nga Departamenti i Drejtsis me akuzat pr marrjen dhe mos raportimin e nj pagese prej 225,000 dollarsh nga nj ish-oficer i inteligjencs shqiptare t quajtur Agron Neza n vern e vitit 2017. N at koh, McGonigal ishte ende n pun t FBI-s. Pr arsye q mbeten t paqarta, McGonigal, t cilit i duheshin para pr t paguar jetn e tij t dyfisht - gruaja dhe fmijt n periferi t Uashingtonit, DC, plus nj dashnore e dyshimt n Nju Jork - u b nj lojtar n politikn shqiptare pr para.

  McGonigal, ndrsa shrbente ende si nj zyrtar i lart i FBI-s, u b fiksues i kryeministrit t Shqipris Edi Rama dhe Partis s tij Socialiste n pushtet. Shqipria sht nj aleat i vendosur i SHBA-s dhe antar i NATO-s, por q kur Rama mori pushtetin n Tiran nj dekad m par, ai vend i vogl sht kthyer n nj vatr korrupsioni, plus narkoshteti kryesor i Evrops , me lidhje t thella me kartelet e drogs n Amerikn Latine. Pse administrata Biden mbyll nj sy ndaj gjith ksaj, mbetet nj pyetje shqetsuese. Blerja e zyrtarve t lart amerikan si McGonigal sht pjes e mnyrs sesi Rama vazhdon ta arrij at. Opozita shqiptare sht e shqetsuar pr kt skandal, ku shfaqet nj zyrtar i lart i inteligjencs amerikane q shrben si fiksues i socialistve n pushtet.

  McGonigal bri disa udhtime n Shqipri pr t ndihmuar Ramn, prfshir n shtator 2017, kur i akuzuari ishte ende nj zyrtar i lart i FBI-s. Ndrsa ky udhtim kishte nj qllim zyrtar t FBI-s, qllimi i tij jozyrtar ishte t ndihmonte Ramn duke ngacmuar kundrshtart e tij n Shqipri. Nj raport i ri nga Washington Post zbulon disa nga kjo vizit e ndyr:

  "McGonigal, i cili ende punonte pr FBI-n n at koh, i dha kryeministrit Byron "parafernalia" dhe e paralajmroi at kundr dhnies s licencave fitimprurse t shpimit pr kompanit q ishin fronte pr interesat ruse. Ndrsa McGonigal dukej se po vepronte n rolin e tij si nj Oficeri i kundrzbulimit kundr ndikimit rus, prokurort pretendojn se, n fakt, Neza dhe nj shqiptar tjetr q punonte me McGonigal, i identifikuar nga prokurort si kshilltar informal i Rams, kishin interesat e tyre financiare n vendburimet e nafts”.

  E vrteta sht m e keqe se kaq. sht mjaft keq q nj zyrtar i lart i FBI-s u prfshi n mnyr t pakndshme, pr para, n politikn e brendshme t nj aleati amerikan. Kjo rubrik mund t raportoj se ajo q bri McGonigal n at udhtim fatal n Shqipri ishte shum m e keqe nga sa kan pranuar autoritetet federale ose media. Burime t nivelit t lart shqiptar, t cilt dshmuan sjelljen e tmerrshme t McGonigal ndrsa ai ishte n at vend, rrfejn se zyrtari i lart i FBI-s ka kryer nj operacion kundr shqiptarve t pasur pr prfitime personale.

  McGonigal u tha shqiptarve t suksesshm, t cilt jo t gjith ishin n hirin e qeveris Rama, se po prballeshin me sanksione t afrta nga SHBA, t cilat do t shkatrronin bizneset e tyre, do t'u sekuestronin llogarit bankare dhe do t'i jepnin fund udhtimeve t tyre jasht vendit. Megjithat, McGonigal mund ta rregulloj kt problem pr nj tarif modeste prej disa milion dollarsh. Mesazhi ishte i qart: M paguani ose do t shkatrroj jetn tuaj. Shqiptart e shqetsuar e morn seriozisht kt krcnim, duke pasur parasysh qndrimin e McGonigal n FBI, dhe shum prej tyre e paguan. Disa kan paguar “vetm” 3 milion euro. T tjert paguanin shum m tepr.

  Burimet m thon se McGonigal tronditi Shefqet Kastratin, manjatin kryesor t nafts n Shqipri, pr 12 milion euro, me vler afro 15 milion dollar n vitin 2017. Prfaqsuesit e Kastratit e kan mohuar me vendosmri kt akuz pr Washington Examiner . Me sa duket, McGonigal ka tentuar t marr ryshfet edhe nga Samir Mane, nj biznesmen kryesor shqiptar, n nj mnyr t ngjashme. Burimet ballkanike thon se prfitimi i McGonigal nga kjo tronditje ishte rreth 30 milion euro, por me sa duket kjo ishte e ndar me partnert e tij shqiptar.

  Ku shkuan parat? Ky nuk kishte gjasa t ishte nj operacion parash, duke pasur parasysh ndjeshmrin e tij, dhe burimet e inteligjencs ballkanike m thon se kriptomonedha, prfshir bitcoin, ishte e prfshir. Kto burime thon se McGonigal tentoi operacione t ngjashme tronditse n fqinjt e Shqipris, Maqedoni dhe Mal t Zi, t cilat t dyja prmbajn pakica t rndsishme shqiptare etnike.

  Detajet jan t turbullta dhe kan nevoj pr hetim t plot, por shqiptart n gjendje t din kmbngulin se kan qen dshmitar t ktij aktiviteti t paprecedent t Charles McGonigal kur ai ishte nj nga zyrtart m t lart t FBI-s. Ky sht skandali m i keq n historin e gjat t FBI-s. Ajo krkon hetim t menjhershm t Kongresit. Ajo pr t ciln DD ka paditur McGonigal duket si maja e vogl e nj ajsbergu ballkanik jashtzakonisht t korruptuar.

  Shnim i redaktorit: Pas publikimit, nj prfaqsues i Shefqet Kastratit kontaktoi Washington Examiner pr t mohuar me vendosmri pretendimin se ai ose ndonj nga agjentt e tij jan takuar me Charles McGonigal. Artikulli sht prditsuar pr t pasqyruar at mohim.


  Burimi: Washington Examiner

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Washington Examiner: Njeriu i Rams n FBI u ka marr biznesmenve shqiptar miliona euro

  Po mire pse nuk i shkruan keto Uashington Post???

  kjo do te thote se jane media kazane (kudo ka te tilla)
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3

  Pr: Washington Examiner: Njeriu i Rams n FBI u ka marr biznesmenve shqiptar miliona euro

  Kur thoshte Tak Ngjela qe ka ardh FBI- ne Tirane se do arrestonte Berishen me Meten asnje nuk e besonte. Te vetmen here qe Taku e gjeti qe ka ardh FBI ne Tirane dhe mileti se besonte. Panvarisht se FBI ne Tirane vinte vetem per seks e per lek.

  Te jeni te sigurte qe shume nga bizezmenet bashke me Ramen ja kane dhene leket vetem se kan degjuar Takun.

Tema t Ngjashme

 1. Miliona dollar pr t marr Komunitetin Mysliman Shqiptar
  Nga iliria e para n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-06-2014, 12:40
 2. Miliona dollar pr t marr Komunitetin Mysliman
  Nga Archon n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 06-03-2013, 04:09
 3. Dy banda n Shqipri vidhnin miliona euro n banka t BE dhe SHBA
  Nga ATMAN n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2012, 15:27
 4. Financuesit e PDK-s prfitojn miliona euro tender publik
  Nga fattlumi n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-02-2011, 13:35
 5. Piratt e internetit, vjedhje miliona euro filmave shqiptar
  Nga Cimo n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-09-2007, 17:04

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •