Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Newt Gingrich: Amerika po bëhet një vend i korruptuar

    Nuk mund të ketë luftë më të rëndësishme në dekadën e ardhshme sesa ripohimi i ndershmërisë dhe ligjshmërisë bazë.

    Nga NEWT GINGRICH

    Emri:  Screen Shot 2023-02-13 at 1.08.32 PM.jpg

Shikime: 93

Madhësia:  27.1 KB

    America po shkon drejt një niveli korrupsioni të papajtueshëm me një shoqëri të lirë dhe një ekonomi të tregut të lirë.

    Liria politike dhe ekonomike varet nga prania e një niveli ndershmërie që bën të mundur që njerëzit të ndërveprojnë me njëri-tjetrin me një ndjenjë besimi.

    Merrni parasysh ngjarjet e fundit korruptive, kriminale dhe implikimet e tyre për të ardhmen e kulturës amerikane.

    Rreth 20 miliardë dollarë u vodhën nga programi i kompensimit të papunësisë në Kaliforni. Paratë u morën kryesisht nga kriminelët tashmë të burgosur në burgjet e Kalifornisë duke përdorur kompjuterët e burgut. Bashkëpunëtorët e jashtëm do të merrnin paratë, sipas avokatit të rrethit të Sacramento që intervistova.

    Vjedhja e 20 miliardë dollarëve kërkon një numër mjaft të mirë mashtruesish. Nëse supozonit se mesatarja e vjedhjes ishte 200,000 dollarë, kjo do të kërkonte 100,000 njerëz të gatshëm të ishin hajdutë. Sigurisht, numri mund të jetë më i lartë. Siç tha Jason Smith, kryetar i Komisionit për Mënyrat dhe Mjetet e Dhomës së Përfaqësuesve, inspektori i përgjithshëm raportoi se janë vjedhur një total prej 191 miliardë dollarësh në fondet e ndihmës për COVID-19. Inspektori i përgjithshëm përmendi një rast në të cilin një person kishte përdorur vjedhjen e identitetit në 29 shtete të ndryshme për të vjedhur 500,000 dollarë. Me atë normë, sigurisht që do të duhej të kishte vetëm 40,000 mashtrues të përkushtuar për të vjedhur 20 miliardë dollarë.

    Vjedhja e dyqaneve, plaçkitjet e shpejta dhe krimi i shfrenuar janë rritur në mënyrë dramatike pasi kaq shumë juridiksione kanë rritur në mënyrë dramatike pragun e dollarit për vjedhje penale (në disa vende, vjedhja e diçkaje me vlerë 950 dollarë është një kundërvajtje). Policia nuk do të humbasë kohë duke arrestuar mashtrues që prokurorët nuk do t'i ndjekin penalisht. Rezultati është se vjedhjet e vogla në një shkallë të madhe është bërë një mënyrë jetese për dhjetëra mijëra (ndoshta qindra mijëra) njerëz. Vetëm Target vlerëson se humbi 600 milionë dollarë vitin e kaluar për vjedhje në rajonin e Gjirit të San Franciskos.

    Shtojini kësaj edhe rritjen e grabitjes së makinave, vjedhjeve dhe grabitjeve. Rritja e krimit në thelb nënkupton më shumë kriminelë dhe më shumë pranim për të jetuar me paratë e dikujt tjetër.

    Në këtë kontekst, modeli i shitjes së ndikimit të Hunter Biden - familjes Biden është vetëm një shembull më shumë i një vendi që rrëshqet drejt pranimit të kriminalitetit si normë.

    Libri i ri i gazetarit të Politico, Ben Schreckinger, The Bidens: Inside the First Family's Fifty-Year Rise to Power , është një hyrje mjaft e mirë në botën e pikëllimit në zemër të mirëqenies ekonomike të familjes Biden.

    Asnjë person serioz nuk beson se Hunter Biden mori para nga Rusia, Kina, Ukraina dhe vende të tjera të huaja, sepse ishte i zoti në biznes. Hunter Biden mori shumë para (përfshirë një diamant 3 karatësh nga një miliarder kinez) sepse ai dukej një bast i mirë për të ndikuar në babain e tij, në atë kohë nënkryetar dhe tani president Joe Biden.

    Duke filluar me presidencën e Bill Clinton, ne e zhvendosëm fokusin nga ajo që ishte moralisht e drejtë në atë me të cilën mund të ikësh. Gënjeshtra në kërkim të mbijetesës u bë një sjellje legjitime. Një ishull plot me gra të reja? Pse jo? Dhurata të mëdha, grante të mëdha parash dhe favore nga miliarderët? Pse jo? Sipas fjalëve të Max Bialystok në Producers, "Kur ta keni, tregojeni atë në sy."

    Hillary Clinton fshiu 33,000 email dhe i kërkoi stafit të saj të merrte fjalë për fjalë një çekiç për të shkatërruar një hard disk. Kush jemi ne për të vënë në dyshim pastërtinë e qëllimeve të saj?

    FBI ka qenë e korruptuar në krye dhe ka gënjyer për Donald Trump si kandidat dhe president . Gazetat e mëdha amerikane botuan këto gënjeshtra - dhe fituan Pulitzer për këtë. Tani, është e qartë se gazetarët e tyre ose u mashtruan ose me vetëdije ishin të pandershëm. Megjithatë, ata ende kanë Pulitzers.

    Pesëdhjetë e një zyrtarë të inteligjencës nënshkruan një letër të pandershme pak para zgjedhjeve të vitit 2020, duke diskredituar laptopin Hunter Biden dhe duke pretenduar se ishte ndoshta një mashtrim rus. Edhe çfarë?

    Kjo lëvizje e vazhdueshme drejt pandershmërisë dhe tolerimit të hipokrizisë së hapur është një kancer në zemër të kulturës amerikane. Rënia e vlerës thelbësore amerikane të ndershmërisë ka qenë befasuese.

    Një pagë e ndershme për një ditë pune të ndershme ishte një model themelor i shoqërisë amerikane. Ai ishte në kontrast të fortë me thënien sovjetike se "shteti pretendon se na paguan, dhe ne pretendojmë se punojmë" (ky ishte preludi i një thellësie korrupsioni që minoi të gjithë Bashkimin Sovjetik).

    Hendeku midis kulturës së ndershmërisë dhe kulturës së gënjeshtrës u kap nga Arkady Shevchenko në librin e tij të kujtimeve mahnitëse Breaking with Moscow. Shevchenko ishte sovjeti nr. 2 në Kombet e Bashkuara kur vendosi të dezertonte. Ai tregon në kujtimet e tij se momenti vendimtar erdhi kur ai zbarkoi për herë të parë në New York City dhe po udhëtonte me makinë për në misionin sovjetik. Papritur, ai vuri re se aty ishin të gjitha këto dyqane të vogla ushqimore me tavolina me fruta dhe perime të freskëta dhe pa roje. Nëse Amerika ishte aq e pasur dhe aq e ndershme sa askush nuk po i vidhte të gjitha këto të mira, atëherë gjithçka që i kishin thënë për Amerikën ishte një gënjeshtër. Që nga ai moment, ai po planifikonte largimin e tij.

    Mbaj mend që kam jetuar në Evropë si fëmijë në fund të viteve 1950, ku babai im shërbente në ushtrinë amerikane. Gjithmonë më godiste fakti që shumica e vitrinave kishin grila metalike që mund të hiqeshin çdo natë. Kjo ishte një pajisje kundër vjedhjes - dhe mbrojtje kundër trazirave të mundshme dhe vandalizmit.

    Në fëmijërinë time, shkollat ​​mësonin ende një version pozitiv, paksa të romantizuar të historisë amerikane. Unë u rrita në një botë të formuar ende nga heroizmi dhe guximi i Luftës së Dytë Botërore, në të cilën 16 milionë amerikanë shërbyen me uniformë. Koncepti i nderit, detyrës dhe vendit ishte më shumë se një slogan i West Point. Miliona të rinj amerikanë kishin rrezikuar jetën e tyre për vendin e tyre.

    Abe i ndershëm ishte një pasqyrim i vërtetë i jetës së Presidentit Abraham Lincoln. Xhorxh Uashingtoni si fëmijë mund të mos kishte prerë një pemë qershie dhe të thoshte se nuk mund të gënjejë - por nuk kishte dyshim se babai i vendit tonë ishte një njeri me integritet të madh. Ai frymëzoi dhe mbështeti amerikanët gjatë tetë viteve të luftës. Në fjalimin e tij të lamtumirës, ​​ai tha : "Unë mbaj maksimën jo më pak të zbatueshme për çështjet publike sesa për çështjet private, se ndershmëria është gjithmonë politika më e mirë."

    Benjamin Franklin, më i vjetri nga Etërit Themelues dhe një biznesmen, shpikës, shkencëtar, diplomat dhe politikan, përcolli predikime të thjeshta që mësuan mësime për jetën - "Shkatërrimi herët në shtrat dhe herët për t'u ngritur e bën një njeri të shëndetshëm, të pasur dhe të mençur". ose, "Një qindarkë e kursyer është dy denarë e pastër."

    Procesi i zhveshjes që filloi në vitet 1960 minoi fabulat amerikane. Por, më e rëndësishmja, ai minoi vlerat që kishin mbështetur shoqërinë tonë të mençur dhe idealiste - që i kishte ofruar më shumë liri, mundësi, prosperitet dhe siguri për një gamë më të gjerë njerëzish nga të gjitha prejardhjet se çdo shoqëri në histori.

    Senatori Daniel Patrick Moynihan, në një ese parashikuese të mprehtë të titulluar "Përcaktimi i devijimit poshtë", paralajmëroi se ndërsa një vend pranon standarde më të ulëta, procesi i erozionit përshpejtohet. Në çdo fazë, e paimagjinueshme e periudhës së mëparshme bëhet normale. Është njësoj si të jesh në një shkallë në rënie të kalbjes, pandershmërisë, gënjeshtrës dhe degjenerimit.

    James Q. Wilson dhe George Kelling prezantuan konceptin e "Dritareve të Thyera" në një ese në vitin 1982. Në thelb, ata thanë se lejimi i një lagjeje të kalbet fizikisht do të çojë në një rritje të krimit. Ekzistenca e çrregullimit e bën më shumë çrregullimin më të pranueshëm.

    Në atë që mund të ketë qenë eksperimenti më i suksesshëm kundër krimit në histori, kryebashkiaku Rudy Giuliani dhe komisioneri i policisë Bill Bratton e zbatuan këtë teori në një përmbysje mahnitëse të krimit në Nju Jork. Big Apple u bë një nga qytetet më të sigurta në botë. Vitet e fundit, ndërsa liberalët kanë refuzuar zbatimin e ligjit kundër krimeve të vogla, prishja e shpejtë e komuniteteve ka qenë një provë tragjike e mëtejshme se "Dritaret e Thyera" kishte të drejtë.

    Nëse dërgoni një sinjal se krimi është i pranueshëm, do të merrni më shumë kriminelë. Nëse dërgoni një sinjal se zyrtarët e korruptuar të qeverisë janë të pranueshëm, korrupsioni do të bëhet një mënyrë jetese.

    Nuk mund të ketë luftë më të rëndësishme në dekadën e ardhshme sesa ripohimi i ndershmërisë dhe ligjshmërisë bazë.

    Alternativa është një Amerikë që po kalbet vazhdimisht, e korruptuar dhe kriminale.

    E rrethuar nga pandershmëria, një shoqëri e lirë dhe një treg i lirë nuk mund të mbijetojnë.

    Ja sa e rëndësishme është lufta për ndershmëri.


    Newt Gingrich ishte kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve nga viti 1995 deri në 1999. Për më shumë komente nga Newt, vizitoni Gingrich360.com .


    Burimi: Spectator
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 13-02-2023 më 14:20

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-01-2023, 06:50
  2. Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 05-11-2013, 23:59
  3. Do Behet Ndonjehere Nje Gje E Hajrit Ne Ket Vend .................
    Nga sadmadman në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 28-09-2012, 22:56
  4. Përgjigje: 57
    Postimi i Fundit: 19-05-2012, 06:10
  5. Islami i korruptuar dhe Krishterimi i korruptuar
    Nga bani në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 22-04-2011, 14:09

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •