Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 102 prej 102
 1. #101
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,973
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Rilindja Socialiste e Shqipris: Rritja natyrore e popullsis 0%. Lindjet m t ultat q nga

  Lindjet n Berat dhe Dibr kishin prkeqsimin m t lart pas pandemis

  Emri: bebe.jpg

Shikime: 67

Madhsia: 22.2 KB

  Treguesit demografik jan prkeqsuar ndjeshm pas pandemis.

  Prve rritjes s pazakont t vdekjeve shtes nga Covid-19 gjat viteve 2020 dhe 2021, lindjet kan forcuar ritmet e rnies dhe emigracioni sht rritur gjithashtu.

  T dhnat zyrtare tregojn se lindjet n shkall kombtare n tremujorin e par 2024 ishin 19.2% m t ulta s n t njjtn periudh t vitit 2019.

  Qarqet e Beratit dhe t Dibrs kishin rnien m t madhe t lindjeve n periudhn e marr n krahasim.

  N tremujorin e par t vitit 2024 n qarkun Beratit lindn vetm 164 foshnja, me rnie 36.4 % n krahasim me tremujorin e par t vitit 2019. N t njjtn prqindje lindjet shnuan rnie edhe n qarkun e Dibrs, duke sugjeruar se kto qarqe kan pasur edhe tkurrjen m t madhe t popullsie n krahasim me t tjerat n 5 vitet e fundit.

  N krahun tjetr qarqet me ulje m t moderuar t lindjeve ishin Tirana dhe Shkodra me 6.6 dhe 13.7 % secila. Rnia e lindjeve sht treguesi m i qart i rnies s popullsis n vend. Por paradoksi qndron n qarkun e Tirans, i cili ndonse ka nj popullsi m rritje gjat tranzicionit prej emigrimit t brendshm i ka lindjet me rnie.

  Qarku i Tirans duket se nuk sht br atraktiv pr krijimin e familjeve t reja. Dikur studentt q vinin n Tiran krijonin familje pas studimeve duke mos u rikthyer n rrethe, mirpo tani t rinjt pas studimeve qndrojn n Tiran sa pr t kryer prgatitjet drejt emigrimit.

  Nj anket mbi emigracionin q u zhvillua nga INSTAT n vitin 2019 evidentoi se Tirana ishte qarku me prqindjen m t madhe t njsive familjare q kishin emigruar ndrmjet 2011 dhe 2019.

  T dhnat vrtetojn se nga 12 qarqe n 11 prej tyre numri i lindjeve ka rnie m ritme dyshifrore ndrmjet tremujorit t par 2019 dhe 2024.

  T dhnat mbi lindjet sugjerojn se popullsia rezident n vend ka rn m shum se t dhnat zyrtare t INSTAT.

  Sipas INSTAT nga viti 2019 m 2023 popullsia e prgjithshme ka psuar rnie me 3.5%, ndrsa lindjet kan rn me 19.2%.

  T dhnat referojn se n 3-mujorin e par t vitit 2024 numri i lindjeve ishte 5,056, duke shnuar nj rnie me 6,8%, krahasuar me tremujorin e par 2023. Lindjet n tremujorin e par 2024 shnuan nivelin m t ult historik me baz tremujore s paku q nga viti 1990.

  Emri: lind-graf.jpg

Shikime: 77

Madhsia: 32.0 KB

  B.Hoxha

  MONITOR

 2. #102
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,469
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Rilindja Socialiste e Shqipris: Rritja natyrore e popullsis 0%. Lindjet m t ultat q nga

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Lindjet n Berat dhe Dibr kishin prkeqsimin m t lart pas pandemis

  Emri: bebe.jpg

Shikime: 67

Madhsia: 22.2 KB

  Treguesit demografik jan prkeqsuar ndjeshm pas pandemis.

  Prve rritjes s pazakont t vdekjeve shtes nga Covid-19 gjat viteve 2020 dhe 2021, lindjet kan forcuar ritmet e rnies dhe emigracioni sht rritur gjithashtu.

  T dhnat zyrtare tregojn se lindjet n shkall kombtare n tremujorin e par 2024 ishin 19.2% m t ulta s n t njjtn periudh t vitit 2019.

  Qarqet e Beratit dhe t Dibrs kishin rnien m t madhe t lindjeve n periudhn e marr n krahasim.

  N tremujorin e par t vitit 2024 n qarkun Beratit lindn vetm 164 foshnja, me rnie 36.4 % n krahasim me tremujorin e par t vitit 2019. N t njjtn prqindje lindjet shnuan rnie edhe n qarkun e Dibrs, duke sugjeruar se kto qarqe kan pasur edhe tkurrjen m t madhe t popullsie n krahasim me t tjerat n 5 vitet e fundit.

  N krahun tjetr qarqet me ulje m t moderuar t lindjeve ishin Tirana dhe Shkodra me 6.6 dhe 13.7 % secila. Rnia e lindjeve sht treguesi m i qart i rnies s popullsis n vend. Por paradoksi qndron n qarkun e Tirans, i cili ndonse ka nj popullsi m rritje gjat tranzicionit prej emigrimit t brendshm i ka lindjet me rnie.

  Qarku i Tirans duket se nuk sht br atraktiv pr krijimin e familjeve t reja. Dikur studentt q vinin n Tiran krijonin familje pas studimeve duke mos u rikthyer n rrethe, mirpo tani t rinjt pas studimeve qndrojn n Tiran sa pr t kryer prgatitjet drejt emigrimit.

  Nj anket mbi emigracionin q u zhvillua nga INSTAT n vitin 2019 evidentoi se Tirana ishte qarku me prqindjen m t madhe t njsive familjare q kishin emigruar ndrmjet 2011 dhe 2019.

  T dhnat vrtetojn se nga 12 qarqe n 11 prej tyre numri i lindjeve ka rnie m ritme dyshifrore ndrmjet tremujorit t par 2019 dhe 2024.

  T dhnat mbi lindjet sugjerojn se popullsia rezident n vend ka rn m shum se t dhnat zyrtare t INSTAT.

  Sipas INSTAT nga viti 2019 m 2023 popullsia e prgjithshme ka psuar rnie me 3.5%, ndrsa lindjet kan rn me 19.2%.

  T dhnat referojn se n 3-mujorin e par t vitit 2024 numri i lindjeve ishte 5,056, duke shnuar nj rnie me 6,8%, krahasuar me tremujorin e par 2023. Lindjet n tremujorin e par 2024 shnuan nivelin m t ult historik me baz tremujore s paku q nga viti 1990.

  Emri: lind-graf.jpg

Shikime: 77

Madhsia: 32.0 KB

  B.Hoxha

  MONITOR
  Vetem ne vitin 2021 me duket se vdekjet kane qene me te larta se lindjet. Gjate gjithe viteve lindjet kane qene me te larta se vdekjet. Pakesimi i popullsise ka si shkak emigracionin. Patjeter qe ka te beje edhe me rritjen e kerkesave per jeten dhe nje pergjegjshmeri te larte. Vetem nese shteti do te shtoje drastikisht investimin per familjet mund te ndryshoje gjendja. Por mundesite i ka te kufizuara. Investimin per femijet e lindur duhet t`i marre shteti. Ne gjendjen qe jemi nuk ka zgjidhje tjeter. Por ende jemi ne rritje natyrore te vogel, por jemi gjithsesi. Por nuk duhet ta shohim situaten te erret. Pasi ne gjendjen qe jemi te lindesh femije eshte heroizem. E megjithate lindje ka. Kuksi, Dibra, etj. kane nga 2.1 femije per cift, nuk eshte pak. Tirana po ashtu. Personalisht e pershendes brezin e ri per aq sa ben, ju lumte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 16-05-2024 m 16:22
  Duaje te afermin tend si veten

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-11-2022, 11:09
 2. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-02-2018, 14:55
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-01-2017, 08:29
 4. Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 27-09-2015, 08:34
 5. Rritja dhe plakja e popullsis s bots
  Nga Hyllien n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 07-04-2005, 07:00

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •