Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Dbor n Arabin Saudite dhe rreshje t rrmbyeshme shiu n San Francisco

  A bie bor n Arabin Saudite? Banort ndajn fotot n internet

  NGA Harper's Bazaar Arabia

  Emri: hba-featured-dimensions-4.jpg

Shikime: 124

Madhsia: 43.0 KB

  Banort e Jabal al-Lawz ishin dshmitar t reshjeve t bors t hnn

  A bie bor n Arabin Saudite? Bazaar Arabia ndan gjithka q dim

  Po, ju n fakt e keni lexuar sakt titullin. Duket pothuajse e paimagjinueshme q mund t bjer bor kudo n zonn e GCC, veanrisht pr turistt q vizitojn. Pra, kur doli lajmi se zona e Jabal al-Lawz e Arabis Saudite ishte dshmitare e reshjeve t bors, sht e sigurt t thuhet se si banort ashtu edhe turistt e vendit ishin pak t hutuar.

  A bie bor n Arabin Saudite?
  Dimri m n fund ka ardhur, me pjes t zons s Jabal al-Lawz t Tabuk-ut q dshmojn reshje bore t hnn mbrma. Interesante, Arabian Business raporton se Mbretria po planifikon t transformoj pikn popullore turistike malore n nj vendpushim skish t vendosur n veriperndim t vendit.

  Edhe pse kjo nuk sht hera e par q vendi ka dshmuar bor prpara se t ket par bor n dimrat e tij t mparshm - n janar t vitit 2016, banort pan reshje bore midis Meks dhe Medins pr her t par n 85 vjet.

  Bazaar Arabia ndan imazhe dhe videoklipe t kushteve t motit t shprndara nga banort e Arabis Saudite


  Emri: FlD1TiMaAAAHsMY.jpeg

Shikime: 74

Madhsia: 59.4 KB
  nprmjet /@arul86981955 n Instagram

  Emri: FlD1TiCakAMAEOr.jpeg

Shikime: 74

Madhsia: 50.8 KB
  nprmjet/@arul86981955 n Instagram

  Emri: 3ZplImFT-Fk-zqdXgAI76Zb.jpg

Shikime: 79

Madhsia: 68.4 KB
  nprmjet /@Spa_Eng n Twitter

  Emri: Fk-zqfWYAAc3As-1.jpg

Shikime: 79

Madhsia: 50.6 KB
  nprmjet /@Spa_Eng n Twitter

  Emri: lBmcH3wG-Fk-zqsXwAAmtAp.jpg

Shikime: 83

Madhsia: 34.3 KB
  nprmjet /@Spa_Eng n Twitter

  Burimi: HarpesBazaarArabia

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shenja nga Qielli: Dbor n Arabin Saudite dhe rreshje t rrmbyeshme shiu n San Francisco

  Mesazh nga Qielli? Shirat historik n San Francisko shkaktojn rrshqitje t balts dhe gejzer t kanalizimeve t shprthejn, duke pastruar qytetin e mbushur me jashtqitje (VIDEO)

  Emri: geyser.jpg

Shikime: 68

Madhsia: 17.0 KB

  N mbi 99% t rasteve, prmbytjet ojn n mnyr t pashmangshme n panik pr dmtimin e prons, prhapjen e mundshme t smundjes dhe madje edhe vdekjen. Por pr qytetin m t ndyr dhe m amoral t kombit, ai llogaritet si nj banj e vonuar dhe thelbsore.

  Republika Popullore e San Franciskos u godit me mbi pes centimetra shi n natn e Vitit t Ri, duke shkaktuar prmbytje t mdha n t gjith qytetin. Makinat n t gjith qytetin u zhytn nn ujin toksik t prmbytjes duke lar jashtqitjet, gjilprat dhe tendat e pastrehve nga rrugt dhe trotuaret.

  Prmbytjet rezultuan aq drrmuese sa shkaktuan plasjen e gejzerve t kanalizimeve n mes t rrugve. Nj banor vendas postoi n Twitter nj video q tregonte t shumta duke shprthyer n nj zon t vogl.  Ja video e plot:  Nga reshjet historike kan ardhur edhe rrshqitjet e dheut. Kto rrodhn deri n fund nga kodrat dhe n zona t njohura si Folsom Street dhe Precita Park.  Prmbytjet shkaktuan rritjen e nivelit t ujit deri n at pik saq disa njerz u desh (ose donin?) t lundronin n rrug. Shpresojm, asnjri prej tyre nuk ka glltitur aksidentalisht nj pik.  Ndrsa disa mund ta shohin veten t shqetsuar n fillim pr mirqenien e qytetit, ky sht n fakt m i pastrti q San Francisko sht dukur n dekada. Mos harroni, vizitort aktualisht kan nevoj pr nj hart aktuale pr t ditur se ku t shmangin mbetjet njerzore n t gjith qytetin.

  Banort produktiv gjithashtu mund t gjejn lehtsim t prkohshm nga individ t pastreh t smur mendor q i ngacmojn dhe i sulmojn. Gjithashtu shum m e ashpr pr t kryer krime si vjedhjet e makinave n kushte prmbytjeje gjithashtu.

  Disa mund t argumentojn se Perndia po drgon nj mesazh gjithashtu duke lar tualetin e qytetit me kt ngjarje t uditshme prmbytjeje. Ndoshta Ai sht gjithashtu i zemruar nga banort e qytetit q largohen prej Tij dhe drejt dekadencs revoltuese ?

  Ktu sht nj mesazh veanrisht i prshtatshm q konservatort n t gjith Amerikn do ta mirpresin. Kombi yn do ta gjente veten shum m mir si rezultat, nse do ta zbatonim kt bregdet n bregdet.  Edhe m shum lajme t mirpritura parashikojn reshje shiu pothuajse do dit gjat dy javve t ardhshme. Vazhdoft pastrimi i madh.


  Burimi: TGP

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shenja nga Qielli: Dbor n Arabin Saudite dhe rreshje t rrmbyeshme shiu n San Francisco

  Kalifornia Veriore e mirpret Vitin e Ri me trmet me magnitud 5.4 ball

  Emri: IMG_1399-1.jpg

Shikime: 73

Madhsia: 18.5 KB

  Kalifornia Veriore e priti vitin e ri me nj trmet me magnitud 5.4 ball.

  Trmeti goditi rreth 9 milje n juglindje t Rio Dell n orn 10:35 t mngjesit, sipas USGS.  Trmeti ishte mjaft i madh pr t shkaktuar drgimin e nj "Shake Alert" n telefonat celular.  Banort e Redwood raportuan dme materiale t dieln.

  M shum se 1000 njerz humbn energjin t dieln.

  Nj trmet vdekjeprurs me magnitud 6.4 goditi t njjtin vend n Kalifornin Veriore pak para Krishtlindjeve.

  M shum se 70,000 njerz ishin pa energji elektrike n konten Humboldt muajin e kaluar pas trmetit.

  Trmeti i muajit t kaluar vrau dy persona, plagosi dhjetra t tjer dhe shkaktoi dme materiale.

  Emri: IMG_0876-1.jpg

Shikime: 72

Madhsia: 26.6 KB


  Burimi: TGP

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Cikloni bomb godet furishm shtetin e Kalifornias

  Evakuimet e urdhruara pasi 'cikloni bomb' i Kalifornis lshon erra t fuqishme, shi t dendur; shpallur gjendjen e jashtzakonshme

  Nga Elizabeth Weise, Jorge L. Ortiz dhe Thao Nguyen

  Emri: 517a4fc2-e5fe-4437-ae1a-5d775213462d-Screen_Shot_2023-01-03_at_5.19.57_PM.jpg

Shikime: 114

Madhsia: 66.1 KB

  SAN FRANCISCO – Kalifornia shpalli gjendjen e jashtzakonshme t mrkurn pasi nj stuhi e fuqishme shkaktoi val 45 kmbsh n det, lshoi ​​shi t ngopur n tok tashm t ngopur dhe shkaktoi paralajmrime pr prmbytje dhe rrshqitje dheu, duke ndrprer energjin pr m shum se 100,000 njerz.

  Stuhia pritej t hidhte deri n 6 centimetra shi n pjes t Zons s Gjirit t San Franciskos, ku pjesa m e madhe e rajonit do t mbetej nn paralajmrimet pr prmbytje deri n mbrmjen e von t s enjtes. N Kalifornin Jugore, stuhia pritej t arrinte kulmin n intensitet gjat nats deri n mngjesin e hershm t s enjtes me qarqet Santa Barbara dhe Ventura q mund t ken m shum shi, than sinoptikant.

  T mrkurn, guvernatori i Kalifornis Gavin Newsom autorizoi njsit e Gards Kombtare t shtetit pr t mbshtetur reagimin ndaj fatkeqsive pasi nj stuhi masive goditi pjesn m t madhe t vijs bregdetare t shtetit.

  Pajisjet dhe personeli i zjarrfiksve dhe shptimit jan vendosur n zonat q konsiderohen m t mundshme pr t prjetuar prmbytje t rnda dhe flukse balte.

  "Nse keni akoma energji elektrike, sht nj ide e mir t karikoni celularin, kompjutert dhe tablett tuaj tani ndrsa mundeni," tha meteorologia e Shrbimit Kombtar t Motit Cynthia Palmer n zyrn e agjencis n zonn e San Franciskos. Nse rryma fiket, t kesh akses n informacionin n koh pr stuhin - dhe dika pr t par - do t jet e dobishme, tha ajo.

  Emri: 8fabf2fa-40a7-448a-ad38-2021e292feb0-_Downed_tree_2.jpg

Shikime: 65

Madhsia: 49.2 KB

  Stuhia sht quajtur nj " ciklon bomb " sepse pritet t shnohet nga nj rnie e shpejt e presionit atmosferik q rezulton n nj stuhi me intensitet t lart.

  “Gjithka u tha se bhet fjal pr nj ngjarje 30-orshe nga fillimi n fund”, tha Rick Canepa, nj meteorolog me zyrn e Shrbimit Kombtar t Motit n San Francisko. “Shiu nuk do t bjer deri t enjten pasdite ose hert n mbrmje”.

  Moti i ashpr mund t bjer 10 ose m shum in shi n disa pjes t Kalifornis Veriore gjat javs s ardhshme, thon sinoptikant . Stuhia e s mrkurs pritej t rrzonte pem, t shkaktonte prmbytje t mdha, t lante rrugt, t shkaktonte shembje t kodrave, t ngadalsonte aeroportet dhe potencialisht t onte n "humbje t jets njerzore", tha Shrbimi Kombtar i Motit.

  Por zyrtart paralajmrojn se edhe ather rreziku nuk ka mbaruar. Parashikuesit po vzhgojn sisteme t tjera n det q gjithashtu mund t godasin rajonin me m shum reshje.

  Ndrkoh, Kalifornia nuk ishte i vetmi vend q u prball me mot t ashpr t mrkurn. Nj tornado e mundshme ka rn pran Montgomery, Alabama, hert t mrkurn. Nuk pati t vdekur, por kthesa dmtoi m shum se 50 shtpi.

  Vdekje t lidhura me prmbytjet konfirmohen n Sacramento; shofert e shptuar
  Dy trupa t tjer u gjetn t mrkurn pas prmbytjeve n nj pjes rurale t kontes jugore Sacramento, than autoritetet, duke e uar numrin e t vdekurve nga stuhia atmosferike e lumit n natn e Vitit t Ri n tre.

  Trupi i tret u gjet n nj automjet q ishte zhytur n uj, tha Sgt. Amar Gandhi, nj zdhns i Zyrs s Sherifit t Qarkut Sacramento.

  Viktima nuk ishte identifikuar dhe nuk kishte asnj informacion shtes pr incidentin, tha Gandhi t mrkurn mbrma.

  Gjat mngjesit, oficert e Patrulls s Autostrads s Kalifornis gjetn trupin e nj gruaje teksa po rikuperonin automjetet q kishin ngecur pr shkak t prmbytjeve.

  T dieln, autoritetet zbuluan trupin e nj burri brenda nj automjeti t zhytur n uj. Gandhi tha se prpjekjet e shptimit n Sacramento County jan duke vazhduar.

  Diku tjetr npr komunitetet e Kalifornis Veriore, disa shofer u shptuan nga rrugt e prmbytura dhe pemt e rrzuara.

  Departamenti i Zjarrfiksve t San Franciskos shptoi nj familje t mrkurn mbrma pasi pemt e rrzuara n nj rrug t qytetit bllokuan familjen.

  Banort e Kalifornis prballen me ndrprerje
  Me shiun e dendur q ngopet tokn dhe errat e forta, pemt kan m shum gjasa t bien dhe mund t shkaktojn ndrprerje t mdha t energjis, sipas Karla Nemeth, drejtoresh e Departamentit t Burimeve Ujore n Kaliforni.

  Zyrtart dhe kompanit e energjis paralajmruan banort q t prgatiten pr ndrprerje t mundshme pr shkak t stuhis duke krijuar komplete emergjence dhe duke mbajtur t karikuara pajisjet thelbsore.

  Gati 178,000 shtpi dhe biznese ishin n errsir ​​t mrkurn mbrma, sipas PowerOutage.us , i cili gjurmon ndrprerjet. Shumica e ndrprerjeve u raportuan n bregun verior t shtetit.

  Ndihma e t pastrehve nga stuhia
  N kmbt e lagjes Bernal Heights t San Franciskos, Magaly Rowell priste autobusin e saj nn nj ombrell n at q kalon pr nj streh autobusi pran Precita Park. Ajo po sfidonte elementt jo pr shkak t puns s saj n nj kompani sigurie, por pr t ushqyer t pastreht n nj kish aty pran, dika q Rowell tha se bn do dit.

  "Nuk sht aq keq nse nuk ka er," tha Rowell ndrsa ombrella e saj u godit nga shiu dhe prrenjt e ujit rrodhn n rrugn Folsom. “Bhet m e vshtir kur era fryn si sot. Un shqetsohem pr njerzit e pastreh. Jan ata q vuajn m shum kur moti bhet i till.”

  Urdhrohen evakuime n qytetet bregdetare
  Zyrtart n Santa Cruz dhe Santa Barbara lshuan urdhra evakuimi t mrkurn pasi stuhia e madhe i v zonat bregdetare n rrezik t lart pr shkak t rrshqitjeve t mundshme t dheut dhe prmbytjeve.

  Urdhrat e detyrueshm t evakuimit jan lshuar pr ata q jetojn n zonat e plagve t djegura n konten Santa Barbara pr shkak t prmbytjeve t mundshme dhe rrjedhave t mbeturinave, njoftoi Sherifi i Qarkut Santa Barbara Bill Brown gjat nj konference pr shtyp t mrkurn.

  Zyra e Sherifit t Qarkut Santa Cruz lshoi ​​urdhra t shumta evakuimi pr pjest jugore t qarkut gjat t mrkurs pr shkak t shqetsimeve mbi prmbytjet e mundshme dhe rrjedhjen e mbeturinave nga kushtet e stuhis.

  Ndrprerje fluturimi mes stuhis s fuqishme
  Me errat e forta dhe shirat e dendur, stuhia tashm po shkakton ndrprerje t fluturimeve n Zonn e Gjirit, me m shum q pritet t vijn me afrimin e pikut.

  Q nga pasditja e s mrkurs, Aeroporti Ndrkombtar i San Franciskos ka prjetuar 74 anulime fluturimesh, duke prbr 8% t t gjitha fluturimeve.

  Rreth 191 fluturime jan vonuar me nj mesatare prej 35 minutash, sipas Doug Yakel, nj oficer i informacionit publik pr aeroportin. "Vonesat dhe anulimet jan rezultat i tavaneve t reduktuara dhe errave," tha ai pr USA TODAY.

  "N lidhje me operacionet e prgjithshme t aeroportit ktu n OAK, ekipi yn i operacioneve sht i prgatitur," i tha USA TODAY nj zdhns i Aeroportit Ndrkombtar t Oakland. Pasagjert me fluturime pr dhe nga Oakland inkurajohen fuqimisht t kontaktojn me linjn e tyre ajrore prmes aplikacionit celular ose faqes s internetit pr prditsime mbi fluturimet e tyre.

  Heqja dor nga udhtimi pr fluturimet e ndrprera nga "cikloni i bombs" n Kaliforni:

  Southwest Airlines po ofron rezervime falas pr fluturimet e planifikuara pr t mrkurn, pr fluturimet drejt dhe nga Oakland, Sacramento, San Francisko dhe San Jose. Rezervimi duhet t ket t njjtat ifte qytetesh dhe data udhtimi brenda 14 ditve nga data origjinale e udhtimit.
  T mrkurn mbrma, Delta Air Lines lshoi ​​​​nj prjashtim nga udhtimi pr fluturimet e planifikuara t enjten dhe t premten pr ose nga San Francisko, Oakland, Sacramento, San Jose dhe Fresno. Diferenca e tarifs do t hiqet kur udhtimi i riprenotuar t bhet m 8 janar ose prpara.

  Banort po prgatiten pr prmbytjet
  N San Francisko, klientt n Papenhausen Hardware ishin m t shqetsuar pr prmbytjet, tha bashkpronar i dyqanit Karl Aguilar.

  "Javn e kaluar nj numr i madh njerzish u prqendruan n ati - rrjedhje t vogla, dritare, gjra t tilla," tha Aguilar. “Kishte nj pik ku ajo kaloi dhe njerzit u bn shum m t shqetsuar me zbutjen e prmbytjeve. Kjo stuhi e veant, sht e gjitha pr zbutjen e prmbytjeve.''

  Pak dyer n lindje, Grace Daryanani n restorantin Bulls Head ka gati thas me rr dhe fshes me korrent t lagsht/t that. Hapsira e saj sht prmbytur n stuhi t mdha m par, por ajo shpreson se nj zon e re ngrnieje n natyr mund t devijoj nj pjes t ujit.

  "Ndoshta kjo do t ndihmoj," tha ajo.

  Shprthimet e ers deri n 80 mph
  Sinoptikant paralajmruan pr krcnime nga prmbytjet dhe lshuan paralajmrime pr erra t forta n prag t stuhis. Shrbimi Kombtar i Motit n Zonn e Gjirit dha nj paralajmrim t rrall duke thn se sistemi i ardhshm " brutal " i stuhis "duhet t merret seriozisht".

  "Sinqerisht, historia m e madhe tani jan errat," tha Palmer. Zonat bregdetare mund t goditen nga erra n intervalin 40 deri n 50 mph, ndrsa disa zona malore mund t ken erra deri n 80 mph.

  Mund t ket prmbytje dhe rrshqitje dheu
  Pr shkak se toka ishte tashm e ngopur me m shum se 5 centimetra shi q ran natn e Vitit t Ri, stuhia e s mrkurs mund t shkaktoj probleme t rnda dhe dmtime n disa zona.

  "Shqetsimi kryesor jan pellgjet m t vogla ujmbledhse dhe shpatet e pjerrta. Kshtu q rrshqitjet e balts, rrshqitjet e cekta dhe prmbytjet urbane dhe t vogla t prrenjve mund t bhen mjaft domethnse pr nj periudh kohe t mrkurn mbrma n disa vende," tha Daniel Swain, nj klimatolog n Universitetin e Kaliforni, Los Anxhelos.

  Mot i keq, tornado t mundshm n jug
  Edhe jugu u godit nga moti intensiv t mrkurn. Shira t dendur, prmbytje t shpejta dhe moti i rnd u pan n nj zon n t gjith Florida, Xhorxhia, Karolina e Veriut dhe e Jugut.

  Nj tornado e mundshme ka rn n lindje t Montgomery, Alabama n orn 3:14 t mngjesit t s mrkurs.

  Rodney Penn , i cili ishte n shtpi kur goditi stuhia, tha se nj gjymtyr e rn nga pema shprtheu xhamat e makins s gruas s tij, por nuk pati dme strukturore n banesn e tij.

  “Fjal pr fjal dukej sikur kishte nj mij shkop bejsbolli q godasin ann e shtpis n t njjtn koh,” tha Penn.

  N Karolinn e Jugut, pes qarqe ishin nn vzhgimin e tornadove t mrkurn.

  Shiu i dendur n Kaliforni nuk sht fundi i thatsirs n Perndim
  Kushtet ekstreme t thatsirs n t cilat ka vuajtur Kalifornia po ndihmojn n shmangien e disa prmbytjeve t mundshme sepse shum nga rezervuart m t mdhenj t shtetit jan ende mjaft t ulta, tha Swain.

  "Ata kan shum hapsir ​​pr kokn tani pr t thithur shum uj," tha ai.

  Shteti e gjen veten n mes t nj emergjence prmbytjeje, edhe pse sht n mes t nj emergjence thatsire, tha Karla Nemeth, drejtore e Departamentit t Burimeve Ujore n Kaliforni gjat nj konference pr shtyp t mrkurn.

  "Shum nga pemt tona jan t stresuara pas tre viteve t thatsirs intensive, toka sht e ngopur dhe ka nj shans t konsiderueshm t rrzimit t pemve q do t krijojn probleme t rndsishme, probleme potenciale prmbytjeje, probleme potenciale t energjis," tha ajo.

  Ndrsa shirat ka t ngjar t lehtsojn thatsirn afatshkurtr n Kalifornin Veriore prgjat bregdetit, ato do t bjn pak n drejtim t sjelljes s lehtsimit t thatsirs n Perndim n trsi.

  "Nuk do t ndihmoj me t vrtet lvizjen e gjilprs n pellgun e Kolorados, por sigurisht q do t ndihmoj n Kalifornin qendrore dhe veriore," tha Swain.

  M shum uj sht rrugs
  Ka edhe dy stuhi t tjera t mundshme n Paqsor, njra q mund t arrij t premten von dhe t ndodh t dieln dhe m pas nj stuhi tjetr e mundshme q mund t arrij t martn, tha Canepa.

  T dyja mund t sjellin nivele m t larta se normalja deri n mes t janarit.

  Ka nj gam t gjer pasigurie pr javn e ardhshme, duke filluar nga disa stuhi t tjera t moderuara q nuk do t shkaktonin shum probleme deri n nj ose ndoshta m shum ngjarje atmosferike lumore.

  far sht nj lum atmosferik?
  Stuhia, e dyta nga tre ose ndoshta katr e drejtuar drejt bregut t Kalifornis, po vjen nga prtej oqeanit Paqsor. sht ai q njihet si nj lum atmosferik ose, pr t prdorur termin m t zakonshm disa vite m par, nj Express Pineapple sepse e ka origjinn nga Hawaii.

  Kto stuhi sjellin reshje t mdha shiu dhe ndodhin kur nj linj ajri i ngroht dhe i lagsht rrjedh nga afr ishujve prtej Oqeanit Paqsor n Bregun Perndimor.

  Kur arrin ajrin m t freskt mbi tokn perndimore, avulli i ujit bie si shi i dendur. Lumenjt atmosferik jan rajone t gjata dhe rrjedhse t atmosfers q bartin avujt e ujit npr nj pjes t qiellit 250 deri n 375 milje t gjer. Ato mund t jen m shum se 1000 milje t gjata - dhe mund t mbajn m shum uj se lumi Misisipi.

  Burimi: USA Today
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 05-01-2023 m 15:17

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Prmbytje e madhe n shtetin e Kalifornis n SHBA

  Prmbytja e Kalifornis detyron evakuime masive, voglushin e merr rrjedha e furishme e ujit

  Emri: 1200x0.jpg

Shikime: 107

Madhsia: 59.3 KB

  Nga CHRISTOPHER WEBER dhe STEFANIE DAZIO

  LOS ANGELES (AP) - Ndrsa nj tjetr stuhi e fuqishme pushtoi Kalifornin, nj djal 5-vjear u prfshi nga prmbytjet t hnn n bregdetin qendror t shtetit dhe u urdhrua nj komunitet i tr bregdetar q sht shtpia e Princit Harry, Oprah Winfrey dhe t famshm t tjer. pr t'u evakuuar n prvjetorin e pest t rrshqitjeve vdekjeprurse t balts atje.

  Dhjetra mijra njerz mbetn pa energji elektrike dhe disa shkolla u mbylln gjat dits. Rrugt dhe autostradat u shndrruan n lumenj q rrjedhin, pemt u prmbysn, balta rrshqiste dhe shofert ulrinin ndrsa goditnin bllokimet e rrugve t shkaktuara nga mbeturinat e rna. Numri i t vdekurve nga vargu i pamshirshm i stuhive u rrit nga 12 n 14 t hnn, pasi dy persona u vran nga rrzimi i pemve, than zyrtart shtetror.

  Nj krkim afrsisht shtat orsh pr djalin e zhdukur gjeti vetm kpucn e tij prpara se zyrtart ta anulonin pasi nivelet e ujit ishin shum t rrezikshme pr zhytsit, than zyrtart. Djali nuk sht deklaruar i vdekur, tha zdhnsi Tony Cipolla i Zyrs s Sherifit t Qarkut San Luis Obispo.

  Nna e djalit po ngiste nj kamion kur ai u bllokua n ujrat e prmbytjeve pak para ors 8 t mngjesit pran Paso Robles, nj qytet i vogl n brendsi nga bregu qendror i Kalifornis, sipas Tom Swanson, ndihms shefi i Departamentit t Zjarrfiksve t Qarkut Cal Fire/San Luis Obispo.

  Kalimtart ishin n gjendje t nxirrnin nnn nga kamioni, por djali u nxor nga automjeti dhe n rrjedhn e poshtme, me gjas n nj lum, tha Swanson. N at koh nuk kishte asnj urdhr evakuimi n zon.

  Rreth 130 milje (209 kilometra) n jug, i gjith komuniteti i Montecito dhe kanionet prreth t plagosur nga zjarret e fundit ishin nn nj urdhr evakuimi q erdhi n prvjetorin e pest t nj rrshqitjeje dheu q vrau 23 njerz dhe shkatrroi m shum se 100 shtpi n bregdet. enklav.

  N Los Angeles, nj grop glltiti dy makina n zonn Chatsworth t hnn mbrma. Dy persona shptuan vet dhe zjarrfiksit duke prdorur litar dhe nj shkall ajrore shptuan dy t tjer q kishin lndime t lehta, than autoritetet.

  Shrbimi Kombtar i Motit raportoi norma reshjesh prej nj in (2.5 centimetra) n or, me rrebeshe t dendura q priten gjat gjith nats n zonn e pasur, ku rrugt gjarprojn prgjat kodrave t pyllzuara t mbushura me shtpi t mdha. Montecito sht i shtrydhur midis maleve dhe Paqsorit dhe sht shtpia e t famshmve duke prfshir Rob Lowe dhe Harry dhe Meghan, Duka dhe Dukesha e Sussex.

  Ellen DeGeneres ndau nj video n Instagram t saj duke qndruar prball nj prroi t trbuar pran shtpis Montecito ku jeton me gruan e saj, aktorin Portia de Rossi. Ajo tha n postim se u sht thn t strehohen n vend sepse jan n tok t lart.

  "Kjo sht menduri!" drejtuesi i talk show-it, i veshur me kapu dhe mushama, thot n video. “Ky prrua pran shtpis son nuk rrjedh kurr, kurr. sht ndoshta rreth nnt kmb lart dhe do t shkoj dy kmb t tjera lart.”

  Prona e Jamie McLeod ishte nn urdhrin e evakuimit t Montecito, por ajo tha se nuk kishte asnj mnyr q ajo t "zbriste nga mali" me nj prrua t nxituar n njrn an dhe nj rrshqitje dheu nga ana tjetr. Pronarja 60-vjeare e Sanctuary Bird Santa Barbara tha se nj nga punonjsit e saj erdhi pr t br nj drges javore ushqimore dhe gjithashtu sht bllokuar.

  McLeod tha se ajo ndihet me fat sepse shtpia e saj qndron n tok t lart dhe energjia sht ende e ndezur. Por ajo tha se sht lodhur nga urdhrat e shpeshta t evakuimit q nga zjarri masiv i pasuar nga rrshqitja vdekjeprurse e dheut pes vjet m par.

  "Nuk sht e leht t zhvendosesh," tha McLeod. "Un e dua plotsisht at - prve n katastrof."

  Sherifi i Qarkut Santa Barbara, Bill Brown, tha se vendimi pr t evakuuar afro 10,000 njerz ishte "bazuar n shkalln e lart t vazhdueshme t reshjeve pa asnj tregues se kjo do t ndryshoj para se t bjer nata". Prrenjt ishin tejmbushur dhe shum rrug u prmbytn.

  Korsit drejt veriut t US 101, nj rrug kryesore bregdetare, pritej t mbylleshin deri t martn. Shum autostrada t tjera dhe rrug lokale u mbylln pr shkak t rrshqitjeve t gurve dhe prmbytjeve.

  N bregdet, u lshuan urdhra evakuimi n konten Santa Cruz pr rreth 32,000 banor q jetonin pran lumenjve dhe prrenjve t fryr nga shiu. Lumi San Lorenzo u deklarua n fazn e prmbytjes dhe pamjet e dronit treguan shum shtpi t ulura n uj me balt kafe, gjysmat e siprme t makinave duke par jasht.

  Maria Cucchiara, e cila jeton n Feltonin e vogl, t prmbytur, shkoi pr nj shtitje pr t numruar bekimet e saj pasi "nj deg e madhe u prplas" n atin e studios s saj t vogl, tha ajo.

  Un kam dy kotele dhe mund t ishim vrar. Ishte mbi nj ton, "tha ajo. "Kshtu q sht e panevojshme t thuhet, ishte shum shqetsuese."

  Nicole Martin, pronare e Fern River Resort n Felton, prshkroi nj sken m t qet t hnn. Klientt e saj pinin kafe mes pemve t larta drur t kuq dhe po “po shijonin shfaqjen”, tha ajo, ndrsa tavolinat e piknikut dhe mbeturinat e tjera notonin n San Lorenzo t fryr.

  Lumi sht zakonisht rreth 60 kmb (18 metra) posht kabinave, tha Martin, por ai zvarritet deri n 12 kmb (4 metra) nga kabinat.

  N Kalifornin Veriore, disa rrethe mbylln shkollat dhe m shum se 35,000 klient mbetn pa energji elektrike n Sacramento - nga m shum se 350,000 nj dit m par pasi rrehjet e 60 mph (97 km/h) rrzuan pem madhshtore n linjat e energjis elektrike, sipas Qarkut Komunal t Sacramento. . Nj person i pastreh i vrar nga nj pem n rnie n rajon ishte ndr vdekjet e reja t njoftuara t hnn.

  Shrbimi Kombtar i Motit paralajmroi pr nj "parad t pamshirshme t lumenjve atmosferik" - shtllunga t gjata lagshtie q shtrihen n Paqsor q mund t lshojn sasi marramendse shiu dhe bore. Reshjet e pritshme gjat dy ditve t ardhshme vijn pasi stuhit javn e kaluar ndrpren energjin elektrike, prmbytn rrugt dhe goditn vijn bregdetare.

  Presidenti Joe Biden lshoi nj deklarat emergjence t hnn pr t mbshtetur reagimin ndaj stuhis dhe prpjekjet e ndihms n m shum se nj duzin qarqesh.

  Shrbimi i motit lshoi nj vzhgim t prmbytjeve pr nj pjes t madhe t Kalifornis Veriore dhe Qendrore, me 6 deri n 12 in (15 deri n 30 centimetra) shi q priten deri t mrkurn n ultsirat tashm t ngopura t zons Sacramento.

  N zonn e Los Anxhelosit, kishte potencial pr deri n 8 in (20 centimetra) shi n zonat kodrinore von t hnn dhe t martn. Pritej gjithashtu surf i lart.

  Pjesa m e madhe e Kalifornis mbetet n thatsir t rnd deri n ekstrem, megjithse stuhit kan ndihmuar n mbushjen e rezervuarve t varfruar.  Burimi: Associated Press
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 10-01-2023 m 11:53

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Trmeti masiv 7.6 ball dmton ndrtesa n Indonezi, ndihet deri n Australi

  Shenja nga Qielli: Trmeti masiv 7.6 ball dmton ndrtesa n Indonezi, ndihet deri n Australi

  Emri: newspress-collage-25302845-1673333894099.jpg

Shikime: 126

Madhsia: 40.8 KB
  Nj shtpi e dmtuar shfaqet pas nj trmeti me magnitud 7.6 ball q goditi thell oqeanin pran Indonezis dhe Timorit Lindor, n ishujt Tanimbar n Maluku m 10 janar 2022.
  BNPB/AFP nprmjet Getty Images


  XHAKARTA, Indonezi - Nj trmet i fuqishm n thellsi t detit dmtoi ndrtesat e fshatit n nj zinxhir ishull t leht t populluar n Indonezin lindore t martn hert, dhe lkundjet e tij t konsiderueshme u ndjen gjersisht n Australin veriore.

  Dy ndrtesa shkollore dhe 15 shtpi u dmtuan n ishujt Tanimbar, me nj nga shtpit e dmtuara rnd dhe tre t dmtuara mesatarisht. Raportohet vetm pr nj banor t plagosur.

  Banort vendas ndjen lkundje t forta pr tre deri n pes sekonda. Pati panik kur trmeti u trondit, kshtu q banort u larguan nga shtpit e tyre, tha n nj deklarat Abdul Muhari, zdhns i Agjencis Kombtare pr Zbutjen e Fatkeqsive, duke cituar agjencin lokale.

  Epiqendra e trmetit me magnitud 7.6 ishte n Detin Banda, m afr ishujve Tanimbar n provincn Maluku q kan rreth 127,000 banor, sipas t dhnave t vitit 2021. Lkundjet u ndjen n disa rajone, duke prfshir provincat Papua dhe East Nusa Tenggara, si dhe n Australin veriore.

  Agjencia e Meteorologjis, Klimatologjis dhe Gjeofiziks e Indonezis lshoi ​​​​nj paralajmrim pr cunami q u hoq tre or m von.

  Bazuar n katr vzhgimet e matsve t batics rreth qendrs s trmetit, ai nuk tregoi ndonj anomali apo ndryshim t rndsishm n nivelin e detit, tha kreu i agjencis Dwikorita Karnawati.

  Shrbimi Gjeologjik i SHBA tha se epiqendra e trmetit ishte n nj thellsi prej 65 miljesh jo shum larg majs veriore t Australis. Trmetet m t thella priren t shkaktojn m pak dme n siprfaqe sesa lkundjet e cekta, por ndjehen m gjersisht.

  M shum se 1000 njerz n Australin veriore, prfshir qytetin e Darvinit, i raportuan Geoscience Australia se e ndjen trmetin. Qendra e Prbashkt e Paralajmrimit t Cunamit n Australi tha se trmeti nuk prbnte krcnim pr cunami n kontinent ose ndonj ishull apo territor.

  Kngtarja australiane Vassy shkroi n Twitter se ishte trmeti m i gjat q kishte ndjer.

  Emri: shutterstock_editorial_7_6_magnitude_earthquake_in_th_13705006a.jpg

Shikime: 79

Madhsia: 67.3 KB
  Vendndodhja e trmetit me magnitud 7.6 n Detin Banda tregohet n nj hart, n brigjet e Rajonit t Ishujve Tanimbar t Indonezis dhe Timorit Lindor, m 10 janar 2023.
  Fletpalosje USGS/EPA-EFE/Shutterstock


  Ne dolm me vrap nga shtpia n mes t nats. Nuk kam prjetuar kurr nj trmet q zgjati kaq gjat dhe u ndje aq i fort. Ishte mjaft e frikshme, ka shkruar Vassy. "Na zgjoi n mes t nats."

  Indonezia shpesh tronditet nga trmetet dhe shtrihet n "Unazn e Zjarrit" t Paqsorit, harkun e gabimeve sizmike rreth Oqeanit Paqsor, ku ndodhin shumica e trmeteve dhe shprthimeve vullkanike n bot.


  Burimi: NY Post

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Nj trmet i fort godet Shqiprin

  Emri: 3F9EA584-A285-496B-BB26-51B77B1C5C50.jpg

Shikime: 106

Madhsia: 42.7 KB

  Ministria e Mbrojtjes ka reaguar n lidhje me trmetin e fort q goditi Shqiprin n ort e vona t mbrmjes s t diels. Sipas IGJEUM, trmeti kishte nj magnitud 4.7 ball t shkalls Rihter dhe epiqendr 3 km larg qytetit t Klosit. Nga informacionet paraprake raportohet pr disa dmtime t lehta n 3 banesa n Njsin Administrative Xibr.

  Sipas t dhnave paraprake nga Qendra Kombtare Operacionale e Emergjencave Civile dhe Igjeum, lkundje trmeti me magnitud 4.7 Richter, me epiqendr 3 km n jug t Klosit jan ndier n t gjith territorin e Shqipris. Sipas t dhnave t deritanishme raportohen disa dme t lehta n Njsin Administrative Xibr, Bashkia Klos. T gjitha strukturat e Mbrojtjes Civile jan n gatishmri dhe n kontakt t vazhdueshm m t gjitha Bashkit e vendit, thuhet n njoftimin e Ministris s Mbrojtjes

  Ndrkoh q Emergjencat Civile raportojn se deri tani ka njoftime pr demtime n 3 shtpi t banueshme n Njesine Administrative Xibr.

  Euronews
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Shprthimi m i madh n 700 vjet, shkenctart nuk gjejn dot vullkanin

  Ishte shprthimi m i madh n 700 vjet, por shkenctart ende nuk mund ta gjejn vullkanin prgjegjs.

  Ishte 10 tetori 1465 - dita e dasms s shumpritur t mbretit Alfonso II t Napolit. Ai ishte vendosur t martohej me t sofistikuarin Ippolita Maria Sforza, nj fisnike nga Milano, n nj ceremoni luksoze. Kur ajo hyri n qytet, turmat u guluan. Para tyre ishte nj pamje kaq e uditshme dhe e bukur, sa nuk ngjante me asgj q kishin par m par.

  Mjerisht, ata nuk po e shikonin nusen pr t qen - ata po shikonin lart n qiell. Ndonse ishte mesi i dits, Dielli ishte kthyer n nj kaltroshe t thell, duke e zhytur qytetin n errsir t frikshme. Thashethemet filluan t prhapen - a ishte nj eklips diellor? Ndrsa muzgu i hershm zgjati, t tjert sugjeruan se mund t ishte pasoj e motit. N fund t fundit, ata kishin pasur nj vjesht veanrisht t lagsht dhe disa pretenduan se kishin par nj mjegull t dendur dhe t lagsht t ngrihej n qiell.

  Ky ishte vetm fillimi. N muajt q pasuan, moti n Evrop u prish. N Gjermani binte shi aq i fort sa kufomat doln n siprfaqe npr varreza. N qytetin Thorn t Polonis, banort filluan t udhtonin rrugve me vark. N shiun e pandrprer, bodrumet e kshtjells s kalorsve teutonik u prmbytn dhe fshatra t tra u rrnuan.

  Katr vjet m von, Evropa u godit nga nj epok e vogl akullnajash. Peshqit ngrin n pellgjet e tyre. Pemt nuk lulzuan dhe bari nuk u rrit. N Bolonj, Itali, bora e madhe i detyroi vendasit t udhtonin me kuajt dhe karrocat e tyre prgjat rrugve ujore t ngrira.

  Emri: Screen Shot 2023-01-17 at 8.26.59 PM.jpg

Shikime: 101

Madhsia: 48.1 KB
  'Shprthimi i panjohur' do t kishte prodhuar nj kolon hiri disa milje t lart (Kredia: Science Photo Library)

  N fakt, ajo q dshmoi dasma e Alfonsos mund t ket qen m e jashtzakonshme nga sa e imagjinonte kushdo. Shum mijra milje larg n tropikt, nj vullkan gjigant po bnte historin gjeologjike. Ky ishte nj shprthim kaq i madh, sa prodhoi nj re hiri q mbuloi Tokn dhe oi n dekadn m t ftoht pr shekuj.

  Vet shprthimi do t ishte dgjuar deri n 2,000 km (1,242 milje) dhe krijoi nj cunami q shkaktoi shkatrrim qindra kilometra larg. Pr sa i prket shkalls, ai tejkaloi edhe shprthimin e Tambors n 1815, i cili lshoi energji ekuivalente me 2.2 milion bomba atomike Little Boy dhe vrau t paktn 70,000 njerz. Gjurmt e shprthimit jan gjetur nga Antarktida n Grenland.

  Puna sht se shkenctart nuk mund ta gjejn vullkanin q e ka br kt. far po ndodh?

  Ky sht nj mister i vrtet gjeologjik, i cili i ka ln gjeologt t kruajn kokn pr dekada

  Fakti q ndodhi "shprthimi i panjohur" sht i padiskutueshm - si shumica e mega-shprthimeve, ai avulloi sasi t mdha shkmbi t pasur me squfur, i cili u shprthye n atmosfer dhe prfundimisht ra bor n pole si acid sulfurik. Atje ai u mbyll n akull, duke formuar nj rekord natyror t aktivitetit gjeologjik q prfshin mijvjear. Nuk ka asnj ngjarje tjetr q mund ta bj kt, prve nj prplasjeje asteroidi.

  Por krijimi i ekzistencs s tij sht pjesa e leht. Ajo q shkenctart nuk e din sht - mir, pothuajse do gj tjetr. Ky sht nj mister i vrtet gjeologjik, i cili i ka ln gjeologt t kruajn kokn pr dekada.

  E gjitha filloi me nj thashetheme dhe nj ishull me korale n Paqsorin Jugor. N vitet 1950, arkeologt q vizituan Tongoan, Vanuatu dgjuan histori t nj toke t lasht q, shum breza m par, e lidhte at me ishullin fqinj Epi. Ai njihej si Kuwae - dhe n qendr ishte nj vullkan gjigant.

  Duke prjashtuar zbukurimet e dukshme, t tilla si zemrimi i mbinatyrshm i nj burri vendas pr t'u mashtruar n nj marrdhnie incestuoze me nnn e tij, legjenda zbret n kt. Nj dit, pas disa trmeteve t forta, nj shprthim kataklizmik e prgjysmoi ishullin.

  Shum njerz shptuan, duke ikur n ishujt e afrt me anije. Shumica e atyre q qndruan u shkatrruan, por nj nga ata q mbijetuan ishte i riu Ti Tongoa Liseiriki, i cili u rivendos n Tongoa pasi shprthimet pushuan dhe e kaloi historin brez pas brezi.

  Gjithka q ka mbetur nga vullkani sot sht nj krater rreth gjysm milje i thell (gati nj kilometr), i fshehur nn oqean - kaldera e Kuwae - dhe nj shtres e trash hiri n Epi dhe Tongoa, e krijuar nga rrjedhat e gazit dhe shkmbinjve t mbinxehur. e cila u rrit mbi ishull me qindra kilometra n or.

  Shkenctart nuk dinin pr shprthimin e shekullit t 15-t deri n vitet 1980, kur zbuluan nj pik aciditeti nga ajo koh n brthamat e marra nga akulli polar. Papritur, pr ata q hetonin Kuwae-n, dukej sikur po merreshin me dika.

  Vlersimet e hershme t dats s shprthimit bazoheshin n numrin e krerve t fiseve q kishin mbretruar q kur ndodhi dhe e vendosn at midis 1540 dhe 1654 pas Krishtit. Arkeologt madje datuan skeletin e Liseiriki-t, i cili doli t ishte i shekullit t 14-t ose t 15-t. Deri ktu, shum mir.

  Pang mendoi se do t zbulonte saktsisht se kur shprtheu Kuwae duke krkuar nj periudh ftohjeje globale
  S shpejti provat filluan t dalin edhe nga burime t tjera. Gjuht nga ishujt q rrethojn kraterin duket se kan rrnj t prbashkta gjuhsore, duke sugjeruar se ato mund t ken evoluar nga i njjti dialekt shum qindra vjet m par.

  M pas, n vitin 1993, nj shkenctar nga Laboratori Jet Propulsion i NASA-s hodhi nj vshtrim. Ndrsa jan ende n atmosfer, aerosolet sulfate reflektojn dritn e diellit drejt hapsirs. Efekti zbehs i shprthimeve mund t jet aq i fuqishm, saq 'vullkanet' artificiale jan sugjeruar si nj mjet pr t luftuar ndryshimet klimatike - kshtu q Pang mendoi se do t zbulonte saktsisht se kur shprtheu Kuvae duke krkuar pr nj periudh ftohjeje globale.

  Ai krkoi shum e gjer pr t dhna, duke krehur t dhnat e lashta pr zi buke dhe madje duke shqyrtuar unazat n portretet britanike me korniz lisi pr t krkuar rritje t ngecur. Pang arriti n prfundimin se shprthimi n Kuwae kishte ndodhur n 1453 - shum hert pr t prishur dasmn e Alfonso-s, por n kohn e duhur pr t prkuar me nj vit tjetr veanrisht vdekjeprurs.

  N Suedi, t korrat dshtuan dhe dyqanet e drithrave u boshatisn. N t gjith Evropn, pemt ndaluan s rrituri. N Kin, dhjetra mijra njerz u ngrin pr vdekje. Muaj m pas, ra bor pa pushim pr 40 dit nn lumin Yangtze (e njjta gjersi gjeografike me Meksikn Veriore) dhe Deti i Verdh ngriu deri n 20 km (13 milje) nga bregu. N ann tjetr t bots, Aztekt u prballn me urin m t madhe t prjetuar n parahistori.

  Pang ishte aq i sigurt n krkimin e tij, saq ai sugjeroi edhe nj dat t sakt pr shprthimin - 22 maj, kur ai kishte ndrprer nj betej t madhe t ndezur n qytetin e Kostandinopojs. Zjarri i madh q ishte vn nga sulmuesit turq ishte n t vrtet vetm pasqyrimi i hirit n muzg.

  Prfundimi i fundit dukej se erdhi kur nj ekip gjeologsh francez vizituan ishullin pr t par m nga afr. Bazuar n madhsin e kraterit, ata vlersuan se shprthimi i Kuwae-s kishte lshuar sasi t mdha magm, t mjaftueshme pr t mbushur Empire State Building 37 milion her m shum, dhe qlloi mbeturinat 30 milje (48 km) n qiell. Kjo do t kishte prfshir tre her m shum sulfat se shprthimi n Tambora - m shum se sa duhet pr t pasur nj ndikim global n klimn.

  M e rndsishmja, nga pemt e datimit me radiokarbon q u shkatrruan gjat shprthimit, skuadra vendosi datn e saj midis 1420 dhe 1430. Megjithse kjo nuk prputhet n mnyr t prsosur me majn e brthamave t akullit, ajo u konsiderua mjaft afr.

  Nuk ka dyshim se ka depozita vullkanike, por shtrirja e tyre nuk sht ajo q prisni nga nj shprthim vrtet masiv - Karoly Nemeth, shkenctare mjedisore
  Shkenctart filluan t'i referoheshin shprthimit t shekullit t 15-t si ngjarja "Kuwae" - teoria po merrte vrull. Mjerisht, qartsia nuk zgjati. Mezi m shum se nj dekad pas studimit francez mbi shprthimin e Kuwae, nj ekip shkenctarsh u kthyen n ishujt q rrethonin kraterin.

  T udhhequr nga Karoly Nemeth, nj shkenctare mjedisore nga Universiteti Massey, Zelanda e Re, ata krkuan pr shenja t nj shprthimi shprthyes t aft pr t ndryshuar klimn globale. Sinjalizim spoiler: ata nuk gjetn asnj.

  Shprthimet vrtet gjigante kan kolona t paktn 25 km (15.5 milje) t larta gj q u lejon atyre t injektojn squfur direkt n atmosfern e siprme dhe do t thot se ata kan tendenc t prhapin mbeturina n nj zon t gjer. Pr t zbuluar se sa spektakolare ishte Kuwae, gjithka q duhej t bnin ishte t krkonin pasojat. Nuk ka dyshim se ka depozita vullkanike, por shtrirja e tyre nuk sht ajo q prisni nga nj shprthim vrtet masiv, thot ai.

  N fakt provat tregojn se vullkani ka qen relativisht i vogl, jo m shum se 1000 m i lart, q sht m pak se nj e katrta e lartsis s Tambors prpara se t shprthente. Nemeth arriti n prfundimin se n vend q t shprthehej n nj shprthim t vetm masiv, vullkani n fakt shprtheu disa her, n nj shkall shum m t vogl. Ishte nj goditje shkatrruese, ose t paktn do t mendonit se ishte, por komuniteti shkencor n t vrtet nuk e vuri re.

  M pas, n vitin 2012, nj brtham akulli nga Antarktida zbuloi nj surpriz t madhe. Mostra ishte nga nj vend i njohur si Law Dome, i cili sht i famshm pr reshjet e tij jashtzakonisht t larta t bors. sht nj vend i preferuar pr krkime klimatike, pasi akulli i trash e bn m t leht dallimin e shtresave individuale vjetore. Ekipi ndrtoi rekordin m t sakt t do shprthimi t madh vullkanik pr 2000 vitet e fundit ende.

  Ata zbuluan se rritja e shekullit t 15-t n regjistrim nuk ishte shkaktuar nga nj shprthim i vetm, por nga dy. Prve ksaj, m i hershmi prej tyre ishte n 1458 - shum m von se shprthimi n Kuwae. Autort u krkuan t tjerve q t jen t kujdesshm n krijimin e lidhjes. Gjegjza e vullkanit t zhdukur nuk kishte prfunduar ende. Nj vit m von, nj studim tjetr konfirmoi rezultatet e tyre.

  Si mund ta kishin br shkenctart kaq gabim?

  N fund, e vetmja prov q lidh t tre sht rrethanor
  E gjitha varet nga mnyra se si datohen brthamat e akullit. Ata nuk mund t japin nj dat t sakt, vetm nj sekuenc ngjarjesh vjetore, njra pas tjetrs. Pr t vlersuar se kur ka ndodhur nj ngjarje si shprthimi i panjohur , t dhnat e ngrira jan kalibruar me informacione historike, t tilla si llogarit e kaosit klimatik n 1453.

  "sht ky lloj argumenti rrethor i jashtzakonshm," thot Nemeth. Shprthimi mendohej t kishte ndodhur n vitin 1453, sepse ather planeti u ftoh, kjo sht edhe arsyeja pse shprthimi n Kuwae mendohej se kishte ndodhur ather e kshtu me radh.

  N fund, e vetmja prov q lidh t tre sht rrethanor. "E gjitha varet nga nj keqinterpretim i informacionit historik," thot Martin Bauch, nj historian nga Universiteti i Leipzig n Gjermani, i cili hetoi provat pr nj ngjarje t ftohjes globale n 1465.

  Kur provat pr 'shprthimin e panjohur' u zbuluan n brthamat e akullit, njerzit prisnin t gjenin vendin, kshtu q kur shprthimi n Kuwae u konfirmua, kshtu q ata q hulumtonin Kuwae thjesht lidhn pikat. "Ishte e gjitha nj aksident," thot Nemeth.

  Emri: Screen Shot 2023-01-17 at 8.33.51 PM.jpg

Shikime: 41

Madhsia: 74.5 KB
  Nj shprthim vullkanik mendohej se kishte ndrprer rrethimin e Kostandinopojs (Kredia: Jean-Joseph Benjamin Constant/Wikimedia Commons/Domeni publik)

  Por nse shprthimet nuk kan ndodhur n Kuwae, ku kan ndodhur?

  Pr t pasur nj ndikim t vrtet global, ka t ngjar q shprthimet t ken ndodhur n tropikt. Kjo pr shkak se mbi tropikt, ajri n rritje mund ta trheq ren vullkanike m lart n atmosfer ku ajo qndron pr shum vite. Kto mbeturina ka gjithashtu t ngjar t prhapen n nj zon m t gjer, pasi errat e forta priren t trheqin ajrin nga ekuatori n pole.

  "Nse shikoni n hart q sht nj zon e madhe, ne po flasim n thelb pr qindra vullkane n rajonin e Paqsorit dhe kshtu me radh," thot Nemeth. Shkenctar t tjer kan sugjeruar t shikoni n harqet e ishullit, duke prfshir pjest m t largta t Indonezis, Melanezis, Polinezis dhe Mikronezis.

  Meqense Tambora (e cila sht prgjegjse pr nj shprthim me prmasa ekuivalente) ishte 4,300 metra e lart prpara se t shprthente, ato ndoshta ishin n prmasa t mdha. Pr arsye t dukshme, fajtort ndoshta jan zhdukur prej kohsh nn uj. Misteri i shprthimeve t shekullit t 15-t nuk ka mbaruar ende.

  Dhe 't themi pr t ftohtin n 1465? Si ndodh, kjo sht vetm pes vjet nga nj dat e vlersuar e shprthimit (1460). Vshtir se sht prov prfundimtare, por kjo sht brenda kufirit t pritshm t gabimit. Kush e di, n fund, vullkani i ndrprer mund t'i jap dasms s Alfonsos famn q meriton.


  Burimi: BBC

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Studimi zbulon se brthama e brendshme e Toks ndryshon kahun e rrotullimit

  Studimi zbulon se brthama e brendshme e Toks mund t ndryshoj kahun e rrotullimit t saj

  Ndryshimi mund t zvogloj gjatsin e dits me nj fraksion t milisekonds gjat nj viti

  Emri: 9ae85c2df4f836a512c6e2982d450a1912f500cc.png

Shikime: 120

Madhsia: 504.5 KB

  Nga Eric Niiler

  Nj ekip studiuesish nga Kina besojn se brthama e brendshme e Toks ka ndryshuar rrotullimin e saj pasi ata analizuan valt sizmike t nxitura nga trmeti ndrsa kalojn npr Tok.

  N nj studim t botuar t hnn n revistn Nature Geoscience, studiuesit than se ndryshimi i rrotullimit t brendshm t brthams do t shkurtonte gjatsin e dits me nj fraksion t nj milisekondi gjat nj viti dhe mund t kishte nj efekt t vogl n fushn magnetike t Toks. , por nuk do t ndikonte n jetn n siprfaqe. Brthama e brendshme e Toks sht prej hekuri dhe nikeli dhe sht e ndar nga pjesa tjetr e Toks s ngurt nga brthama e jashtme e lngshme, duke i mundsuar asaj t rrotullohet ndryshe nga pjesa tjetr e planetit.

  "N teori ka vazhduar pr nj koh t gjat, por ne kemi vetm vzhgime pr disa dekada," tha Xiaodong Song, nj sizmolog n Universitetin e Pekinit n Pekin dhe nj bashkautor i studimit t ri.

  Rrotullimi i brthams s brendshme shkaktohet nga fusha magnetike q krijohet nga brthama e jashtme e lngshme, tha Dr. Song. T kuptuarit se si rrotullohet brthama e brendshme mund t'i ndihmoj shkenctart t kuptojn se si ndrveprojn shtresat e ndryshme t Toks me njra-tjetrn.

  Dr. Song dhe bashkautori Yi Yang, gjithashtu sizmolog n Universitetin e Pekinit, analizuan valt sizmike nga trmete t ngjashme q kan kaluar npr Tok prgjat rrugve t ngjashme q nga vitet 1960. Ata zbuluan se midis 2009 dhe 2020, ai rrotullim ka ndaluar dhe mund t ket ndryshuar drejtimin.

  "Ne kemi ato trmete t prsritura q ndodhin n t njjtin vend," tha Dr. Yang. sht sikur po bjm nj skanim CT pr Tokn.

  John Vidale, nj profesor i shkencave t toks n Universitetin e Kalifornis Jugore, i cili nuk ishte i prfshir n studim, tha se mund t ket interpretime t tjera t t dhnave sizmike.

  "Ndryshimet q ata vun re jan t vlefshme edhe pse ajo q po ndodh n t vrtet nuk sht aq e qart," tha Dr. Vidale. "Ata kan nj analiz shum t mir dhe teoria q ata vendosin n gazeta sht ndoshta po aq e mir sa do gj pr momentin, por ka edhe disa ide konkurruese."

  Dr. Vidale thot se shkenctar t tjer teorizojn se brthama e brendshme ndryshon rrotullimin e saj n intervale m t shkurtra se cikli 70-vjear i prshkruar nga autort e studimit t ri. Teori t tjera nga shkenctart prfshijn se rrotullimi i brthams s brendshme n fakt u ndal midis 2001 dhe 2003, ose se nuk sht fare i kundrt, por thjesht ka ndryshuar mnyrn se si rrotullohet, tha Dr. Vidale.

  Burimi: WSJ

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Nj re e madhe me ngjyr dhe form t uditshme shfaqet mbi Turqi

  Kto re t kuqe t frikshme jan nj shenj e kohve apokaliptike q do t vijn

  Emri: fiery-lenticular-cloud-turkey-3.jpg

Shikime: 103

Madhsia: 54.2 KB
  Nj re gjigante me thjerrza u formua n qiell mbi Bursa n Turqi m 10 dhjetor 2020.

  Ret thjerrza t kuqe u formuan n perndimin e diellit mbi qytetin e Burss n Turqi.

  Fenomeni i mrekullueshm i qiellit ndryshoi forma, ngjyra dhe hutoi vzhguesit e qiellit m 10 dhjetor 2020 ndrsa dielli po perndonte.

  Shum menduan se do t binte mbi qytet dhe do t'i thithte t gjitha yjet.

  Emri: fiery-lenticular-cloud-turkey-5.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 39.5 KB
  A sht nj buf gjigant dhe i zjarrt?

  Disa t tjer besonin se ky formacion i reve t kuqe ishte nj mjet astronautik i prdorur nga Perndia pr t udhtuar dhe komunikuar me njerzit e Toks, si prshkruhet n Eksodi 13:21-22:

  “Zoti shkonte para tyre n nj kolon reje ditn pr t'i udhhequr n rrug dhe n nj kolon zjarri natn pr t'u ndriuar, q t mund t udhtonin ditn dhe natn. Ai nuk hoqi as kolonn e res ditn, as shtylln e zjarrit natn prpara popullit."

  Emri: fiery-lenticular-cloud-turkey-4.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 46.1 KB
  Apo sht nj patkua q shpall 4 kalorsit e apokalipsit?

  ose Eksodi 19:9

  “Zoti i tha Moisiut Un do t vij te ti n nj re t errt."

  Emri: fiery-lenticular-cloud-turkey-6.jpg

Shikime: 64

Madhsia: 43.0 KB
  Re thjerrzore e kuqe biblike mbi Turqi.

  Dhe Jisui thot se do t kthehet n nj re n Marku 13:26:

  "Ather ata do t shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi ret me fuqi dhe lavdi t madhe."

  Pra, a mendoni se ato ret e kuqe biblike jan nj shenj paralajmruese e Zotit apo kto thjerrza mahnitse lajmrojn kthimin e tij? Formacione dhe shenja m t uditshme t reve n qiell n Strange Sounds dhe Steve Quayle .


  Burimi: StrangeSounds

 11. #11

  Pr: Shenja nga Qielli: Dbor n Arabin Saudite dhe rreshje t rrmbyeshme shiu n San Francisco

  Wow, e mrekullueshme!!

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Nj pjes e diellit shprthen, i l shkenctart me gojn hapur

  Nj pjes e diellit shprthen, trullos shkenctart: 'Shum kurioz'

  Nga Brook Kato

  Shkenctart mbetn t hutuar pasi materiali u shkput nga siprfaqja e diellit dhe krijoi nj rrotullim t ngjashm me tornado rreth polit t tij verior.

  Fenomeni i jashtzakonshm u kap nga NASA n teleskopin hapsinor James Webb dhe u postua n Twitter nga Dr. Tamitha Skov, nj parashikuese e motit n hapsir.

  Flisni pr Vorbulln Polare! , shkroi ajo javn e kaluar. Materiali nga nj vend verior sapo u shkput nga filamenti kryesor dhe tani po qarkullon n nj vorbull masive polare rreth polit verior t Yllit ton. Implikimet pr t kuptuar dinamikn atmosferike t Diellit mbi 55 ktu nuk mund t mbivlersohen!

  Emri: dielli_shkeputet.jpg

Shikime: 90

Madhsia: 21.6 KB
  Aktiviteti i pazakont u kap nga NASA me teleskopin hapsinor James Webb dhe u postua n Twitter nga Dr. Tamitha Skov, nj parashikuese e motit n hapsir.
  Twitter / @TamithaSkov


  Aktiviteti i pazakont zakonisht ndodh n gjersin gjeografike prej 55 gradsh t diellit nj her n do cikl diellor 11-vjear, sipas ekspertve, por ky incident po i pengon studiuesit.

  Nj spikam sht nj tipar i madh dhe i ndritshm q shtrihet nga siprfaqja e diellit. Shqyerje t tjera t filamenteve jan vrejtur n t kaluarn - megjithat jo si kjo.

  Fizikani diellor Scott McIntosh, zvendsdrejtor n Qendrn Kombtare pr Krkime Atmosferike n Kolorado, tha pr Space.com se studiuesit nuk jan t sigurt se far e shkakton nj ngjarje kaq unike.

  "Nj her n do cikl diellor, ai formohet n gjersin gjeografike 55 grad dhe fillon t marshoj deri n polet diellore," tha McIntosh. sht shum kurioze. Ka nj pyetje t madhe 'pse' rreth saj. Pse lviz vetm nj her drejt polit dhe m pas zhduket dhe pastaj kthehet, me magji, tre ose katr vjet m von n t njjtin rajon?

  Emri: sperfaqja_diellit.jpg

Shikime: 57

Madhsia: 34.3 KB
  Shkenctart nuk jan t sigurt se far e ndezi fenomenin e fundit diellor.
  Twitter / @TamithaSkov


  Ndrsa ekspertt pranojn se ndoshta ka t bj me fushn magnetike t diellit, pjesa tjetr mbetet nj mister pr shkak t pamjes s kufizuar t njerzimit ndaj yllit t tij. Shkenctart mund ta shohin diellin vetm nga "rrafshi ekliptik", ose rrafshi gjeometrik q prmban orbitn e Toks.

  Misioni Solar Orbiter i Agjencis Evropiane t Hapsirs i cili po bn foto t diellit ndrsa ngre orbitn e tij prtej planit ekliptik mund t jap prgjigje, por deri ather, studiuesit kan mbetur duke kruar kokn.

  Ekspertt kan vzhguar mjaft shpesh projeksionet diellore, t tilla si ndezjet diellore t vitit t kaluar q krcnuan t preknin Tokn. T tilla parashikime mund t prishin sistemet GPS, rrjetet e energjis, madje edhe sinjalet e radios, paralajmruan studiuesit n at koh - megjithse nuk ka asnj mnyr pr t parashikuar saktsisht se si kjo vorbull diellore do t ndikoj n planetin ton.

  Vetm kt muaj, dielli projektoi ndezje t shumta "t fuqishme" q ndrpren komunikimin n Tok, sipas Space.com, megjithse dukej se ishte ndryshe i padmshm. Dielli sht rrugs pr t arritur kulmin e tij t aktivitetit gjat ciklit aktual 11-vjear n 2025.


  Burimi: NY POST

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Rreze lazeri me ngjyr jeshile shfaqen n qiell n ishujt e Hawait

  Lazert ogurzi jeshil t xhiruar mbi Hawaii nuk erdhn n fund t fundit nga sateliti i NASA-s

  Nga KARLI KASELLA

  Emri: GreenLaserBeams.jpg

Shikime: 2776

Madhsia: 11.5 KB
  Nj seri rrezesh lazer jeshile t par mbi Hawaii n janar. (Observatori Kombtar i Japonis)

  Mbi ishujt e Hawait n 28 janar, nj lazer jeshil u pa duke shpuar qiellin e nats, duke gjurmuar n heshtje nj shteg drejt horizontit si nj belbzim n kodin e Matrics.

  Skena u kap n kamera nga nj teleskop n maj t majs m t lart t Havait.

  Ju mund t shikoni lazerin e skanimit n pamjet e mposhtme.  Fatmirsisht, kjo nuk ishte ndonj anije kozmike aliene q skanon Tokn pr shenja jete. Duket se rrezet e gjelbra misterioze erdhn n t vrtet nga nj satelit n orbit. Por jo ai q prisnim.

  Fillimisht, ekspertt n Observatorin Kombtar Astronomik t Japonis (NAOJ), i cili sht bashkpronar i kamers, njoftuan n Twitter se drita jeshile ndoshta erdhi nga nj pajisje radar n nj satelit orbital, i njohur si ICESat-2 .

  ICESat-2 sht n pronsi t NASA-s dhe prdoret pr t mbajtur nj sy n trashsin e akullit t detit t Toks, shtresave t akullit dhe pyjeve.

  Por m 6 shkurt 2022, NAOJ prditsoi pamjet e tyre t rrezes lazer duke thn se bazuar n trajektoren, n fund t fundit nuk ka gjasa t ishte NASA.

  "Sipas Dr. Martino, Anthony J., nj shkenctar i NASA-s q punon n ICESat-2 ATLAS, nuk sht nga instrumenti i tyre, por nga t tjert," shpjegon nj shnim n videon n YouTube.

  Kolegt e tij, Dr. Alvaro Ivanoff et al., bn nj simulim t trajektores s satelitve q kan nj instrument t ngjashm dhe gjetn nj kandidat m t mundshm si instrumenti ACDL nga sateliti kinez Daqi-1/AEMS.

  "Ne i vlersojm vrtet prpjekjet e tyre n identifikimin e drits. Na vjen keq pr konfuzionin ton n lidhje me kt ngjarje dhe ndikimin e tij t mundshm n ekipin e ICESat-2."

  Sateliti Daqi-1 i Kins u lshua n prill t vitit t kaluar dhe i ngjashm me ICESat-2, sht nj satelit monitorues i mjedisit atmosferik.

  Kjo do t thot se sht n orbit rreth Toks pr t monitoruar nivelet globale t karbonit, si dhe ndotjen atmosferike.

  Daqi-1 prmban pes instrumente pr ta ndihmuar at pr ta br kt, duke prfshir ACDL, q do t thot Lidar i Zbulimit t Aerosolit dhe Dioksidit t Karbonit.

  Lidar sht nj akronim pr imazhin, zbulimin dhe rangun me lazer, dhe funksionon paksa si sonari. Por n vend q t drgoj val zanore pr t hartuar nj zon, ajo drgon rreze lazer.

  Dhe jan kta lazer q besohet se kan ndriuar qiellin mbi Hawaii n fund t janarit.

  N rastin e ACDL, ai mund t drgoj lazer me gjatsi vale t dyfishta n gjatsi vale specifike pr t zbuluar molekula t ndryshme n atmosfern e Toks.

  Koha q u duhet ktyre rrezeve lazer pr t'u kthyer mbrapsht jep informacion mbi prbrjen e atmosfers dhe toks m posht.

  Pr shembull, ACDL mund t prcaktoj se sa CO2 sht n atmosfern e Toks duke emetuar dy lazer t alternuar rreth gams s gjatsis valore 1572 nanometr.

  "Daqi-1 mund t monitoroj ndotjen e grimcave t imta si PM2.5, gazrat ndots duke prfshir dioksidin e azotit, dioksidin e squfurit dhe ozonin, si dhe prqendrimin e dioksidit t karbonit," nj njoftim pr shtyp i marsit 2021 nga Korporata Kineze e Shkencs dhe Teknologjis Aerospace, e cila zhvilloi Daqi. -1, shpjegohet.

  sht dit e hershme pr Daqi-1 kshtu q ne jemi ende n pritje t rezultateve nga skanimet e tij.

  Por nse gjithka shkon sipas planit, sateliti sht vetm fillimi i planeve t Kins pr t monitoruar ndotjen e ajrit.

  " Kina do t prodhoj nj seri satelitsh Daqi n t ardhmen, t cilt do t prdoren pr t monitoruar ndotjen atmosferike, pr t ofruar mbshtetje t t dhnave me sensor n distanc pr autoritetet mjedisore dhe gjithashtu do t mbshtes krkimin shkencor pr ndryshimet klimatike globale," shpjegoi njoftimi pr shtyp i marsit 2021 .

  "Daqi-1 do t lidhet me satelit t tjer, duke prfshir Daqi-2, pr t realizuar monitorimin e gazit serr dhe pr t ndihmuar Kinn t arrij reduktimin e emetimeve t karbonit."

  Mbetet ende pr t'u par nse kta lazer t gjelbr t zbulimit t atmosfers mund t bhen m t zakonshm ndrsa Kina e arrin kt qllim.


  Burimi: ScienceAlert

 14. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Kreksi (10-02-2023)

 15. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Rreshjet m t mdha t dbors n 30 vjet n Kaliforni

  Moti i keq n SHBA. Edhe Kalifornia e ngroht mbulohet nga bora

  Emri: Capture-87.jpg

Shikime: 121

Madhsia: 26.1 KB

  Nj mas e ftoht nga Arktiku ka shkaktuar furtuna n disa shtete amerikane. Madje edhe n Kalifornin e ngroht, banort u rrethuan nga dbora e pazakont, reshje dhe erra t forta q pengojn punn e ekipeve t emergjencave, si dhe kan bllokuar autostradat kryesore. Furtuna mendohet t zhvendoset gjat gjith Shteteve t Bashkuara, duke mbrritur deri n Boston dhe Nju Jork gjat ditve n vazhdim.

  Banort n rrethinat e Los Anxhelosit u gjendn t shtunn t rrethuar nga dbora e pazakont pr Kalifornin.

  Qarku i Los Anxhelosit kishte gati 30 vjet pa prjetuar nj situat t till. Shirat e dendur, prmbytjet dhe era e fort pengonte punonjsit e ekipeve t emergjencave n Bashkin Ventura, ndrsa prpiqeshin t evakuonin nj person t bllokuar n makinn e tij.

  N San Bernardino, mjete t mdha borpastruese prpiqeshin t mbanin t hapura rrugt. Megjithat disa autostrada u mbylln pr shkak t kushteve t rrezikshme.

  sht menduri. Bor gjithandej. Aksidente kudo. Nuk ka qen kshtu prej vitesh, thot nj banore e zons.

  Rreth 120 mij shtpi dhe biznese mbetn pa rrym elektrike n zonn e Los Anxhelosit ndrsa furtuna solli dbor, shi dhe breshr. N disa pjes malore dbora pati prurje n deri 205 centimetra.

  Sipas metereologve, shkaktar i ksaj furtune t pazakont ishte nj sistem i presionit t ult q erdhi nga Arktiku.

  Qendra Kombtare e Motit paralajmroi se furtunat dimrore do t vazhdonin t dieln n Kaliforni, si dhe m tej n Kolorado, Jutah, Arizona, Nju Meksiko, si dhe n Teksas, Oklahoma dhe Misuri. Brenda 72 orsh pritet q furtunat t ken prshkuar t gjith Amerikn dhe do t arrijn deri n Boston dhe Nju Jork.

  Koha Jone

 16. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Parad planetesh, pes planete n nj rresht n qiell

  Ngjarja e rrall kozmike do t shoh 5 planete t rreshtuara n qiell. Ja si t shikoni.

  Nga GRACE ELIZA GOODWIN & MORGAN MCFALL-JOHNSEN, BUSINESS INSIDER

  Emri: SolarSystemPlanetsLinedUpStarrySky.jpg

Shikime: 93

Madhsia: 25.0 KB
  Nj koncept artistik i nj pjese t Sistemit Diellor. (Imazhet e Alberto Sava/Canva Pro)

  Mos e humbisni paradn e planetit q zhvillohet n fund t marsit.

  Jupiteri , Mrkuri , Venusi , Urani dhe Marsi jan vendosur t rreshtohen n nj formacion harku n nett e 25 deri m 30 mars, s bashku me Hnn .

  Jupiteri mund t zhytet n perndimin e diellit dhe t humbas n dritn e diellit pas dats 28, megjithat, synoni t shihni kt ngjarje relativisht t rrall kozmike deri ather.

  Nse doni t dalloni t pes planett n nj nat, koha, qielli i errt dhe nj pamje e qart e horizontit jan thelbsore.

  Si t prgatiteni pr paradn planetare

  Ju ndoshta mund t shihni disa nga kta planet nga qyteti. Venusi do t jet m i leht pr t'u dalluar me sy t lir, sepse sht objekti i tret m i ndritshm n qiell, pas Diellit dhe Hns.

  Megjithat, disa nga planett e tjer, si Urani dhe Mrkuri, mund t jen m t vshtir pr t'u par. Jepini vetes shanset m t mira duke u larguar nga dritat e qytetit, n nj vend me qiell t errt, prpara perndimit t diellit. Sigurohuni q t kontrolloni motin dhe t planifikoni nj mbrmje pa re.

  Vendoseni n nj vend me nj pamje t qart dhe t papenguar t horizontit perndimor - pa male apo ndrtesa q bllokojn perndimin e diellit! Do t'ju duhet t shikoni posht n horizont pr t dalluar Jupiterin dhe Mrkurin.

  Ndrsa shumica e planetve duhet t jen t dukshm me sy t lir, ndoshta do t'ju duhet dylbi, apo edhe nj teleskop, pr t par Uranin dhe pr t marr procesionin e plot me pes planet.

  Nj mnyr e thjesht pr t identifikuar planett sht t shkarkoni nj aplikacion astronomie si Sky Tonight ose SkySafari, i cili do t'ju tregoj saktsisht se ku ndodhet do planet n qiellin e nats.

  Emri: PlanetsAlignmentOnMarch252023.jpg

Shikime: 178

Madhsia: 111.9 KB
  Objektet m t dukshme n qiellin e nats m 25 mars 2023. ( NASA )

  Ku t shikoni dhe far t prisni n ort pas perndimit t diellit

  Menjher pasi Dielli ulet nn horizont, shikoni n perndim. Posht n qiell, ku Dielli sapo perndoi, Jupiteri dhe Mrkuri do t shfaqen krah pr krah.

  Rnia e drits s diellit mund t'i bj ato t vshtira pr t'u par me sy t lir. Pra, nse nuk mund t'i dalloni n fillim, provoni dylbi. Vetm sigurohuni q Dielli t jet nn horizont, n mnyr q t mos dmtoni syt tuaj duke e par at me dylbi.

  Dyshja do t jet e dukshme vetm pr m pak se nj or pas perndimit t diellit. Pas ksaj, ata do t zhyten nn horizont dhe ju nuk do t jeni n gjendje t'i shihni ato.

  Tani sht koha pr t admiruar Venusin – objektin m t shndritshm si yll n qiellin e nats, i vendosur mbi Jupiter – dhe t krkoni Uranin me dylbi tuaj.

  Urani do t jet sipr dhe n t majt t Venusit, shum afr. Ju do t jeni n gjendje ta shihni m mir planetin m t zbeht pasi t gjitha rrezet e diellit t jen zbehur nga qielli, duke marr Jupiterin dhe Mrkurin me vete. Do t keni nj ose dy or pr ta krkuar para se edhe ai dyshe t vendoset posht horizontit.

  Nga ana tjetr, do t keni mjaft koh pr t par planetin e kuq, Marsin. Do t shfaqet e kuqe e ndezur dhe lart n qiellin jugperndimor, mbi gjysmhnn dhe pak n t majt t saj nga 25 deri m 27 mars, m pas posht Hns m 28 mars dhe m tej.  Planeti bonus: Saturni
  Nse qndroni zgjuar gjith natn, ose zgjoheni prsri para agimit, mund t shihni Saturnin t varur posht n horizontin lindor pak para lindjes s diellit m 27 dhe 28 mars.


  Burimi: Business Insider
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 17. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Nj vrim n diell 30 her m e madhe se toka. Era diellore godet planetin tok.

  Nj 'vrim' 30 her m e madhe se Toka sht prhapur n t gjith diellin, duke shprthyer errat diellore q do t godasin planetin ton deri n fund t ksaj jave

  Emri: Screenshot 2023-03-24 at 11.33.06 PM.jpg

Shikime: 1341

Madhsia: 35.8 KB

  Nga Rebecca Cohen, Jessica Orwig, dhe Morgan McFall-Johnsen

  - Dielli ka nj vrim gjigante koronale q mund t prshtatet 20-30 Toka n t gjith, krah pr krah.

  - Vrimat koronale shprthejn erra t shpejta diellore n hapsir ​​q udhtojn 500-800 kilometra n sekond.

  - Errat jan relativisht t padmshme dhe duhet t arrijn n Tok deri t premten pr nj auror m mahnitse.

  Nj rajon gjigant, i zi i diellit - i quajtur nj vrim koronale - u vu re t hnn nga Observatori Dinamik Diellor i NASA-s .

  Pavarsisht emrit, megjithat, kjo nuk sht nj vrim fizike n siprfaqen diellore; vrimat koronale jan m t ftohta n temperatur, kshtu q ato nuk shklqejn aq t ndritshme sa zonat e tjera t diellit dhe pr kt arsye duken t zeza.

  "Vrima koronale aktuale, ajo e madhe tani, sht rreth 300,000 deri n 400,000 kilometra e gjer," tha Alex Young, drejtor i asociuar pr shkencn n Divizionin e Shkencave t Heliofiziks t NASA Goddard, pr Insider prmes emailit. "Kjo sht rreth 20-30 Toka t rreshtuara krah pr krah."

  Emri: Screenshot 2023-03-24 at 11.34.58 PM.jpg

Shikime: 965

Madhsia: 37.0 KB
  Nj Tok n krahasim me madhsin e diellit. ESA dhe NASA

  Vrimat koronale jan t zakonshme; Nuk ka "asgj t pazakont ktu", tha Scott McIntosh, nj fizikant diellor dhe zvendsdrejtor i Qendrs Kombtare pr Krkime Atmosferike, pr Insajderin n nj email.

  Vrimat si kjo jan pjes e aktivitetit normal t diellit, por McIntosh tha se ato "nuk kuptohen mir" dhe i quajti kto ngjarje "ana e errt" e aktivitetit diellor.

  Vrimat koronale jan burimi i errave t shpejta diellore, t cilat arrijn shpejtsi rreth 500-800 km n sekond, shkroi Young. Errat diellore nga kjo vrim koronale jan planifikuar t arrijn n Tok deri n fund t ksaj jave.

  Emri: Screenshot 2023-03-24 at 11.35.55 PM.jpg

Shikime: 2612

Madhsia: 29.1 KB
  Nj animacion i ers diellore tregon grimcat q rrjedhin nga dielli drejt Toks.

  "Ne ndoshta do t fillojm t shohim efektet e ers me shpejtsi t lart m 24 mars," shtoi Young. "Kur era me shpejtsi t lart t arrij n Tok, grimcat dhe fusha magnetike q ajo mbart do t ndrveprojn me fushn magnetike t Toks, duke e tronditur n mnyr efektive at ose si t'i bini nj zile."

  Fushat magnetike m t fuqishme, si nga nxjerrja e mass koronale, mund t shkaktojn ndrprerje elektrike ose t prishin teknologjin e komunikimit. Por vrimat koronale - edhe ato t mdha si kjo - jan shum m pak t dhunshme. Pra, efekti kryesor pr t pritur me padurim kt t premte sht nj aurora borealis m e gjall.

  Emri: Screenshot 2023-03-24 at 11.37.01 PM.jpg

Shikime: 1009

Madhsia: 31.1 KB
  Aurora Borealis shihet mbi qiell pran Rovaniemit n Lapland, Finland, 7 tetor 2018. Alexander Kuznetsov/Reuters

  Megjithat, ne po hyjm n nj faz t re t rritjes s aktivitetit diellor ku vrimat koronale do t jen m pak t shpeshta dhe nxjerrjet e mass koronale dhe ndezjet e fuqishme diellore do t bhen m t zakonshme, tha Young.

  Kjo mund t jet nj shqetsim pasi fushat e fuqishme magnetike nga nxjerrjet e mass koronale dhe ndezjet diellore jan t njohura pr rritjen e rrjeteve t energjis dhe satelitt e skuqur - megjithat, kto ngjarje jan t rralla.

  Young tha se pr t dhe shkenctar t tjer diellor, "do t bhet gjithnj e m emocionuese dhe interesante" ndrsa aktiviteti diellor rritet.

  Burimi: Business Insider

 18. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Zbulohet vrima e zez "m e madhe se shumica e galaktikave n univers"

  Zbulohet vrima e zez 'm e madhe se shumica e galaktikave n univers'

  Fenomeni qiellor vlersohet t ket nj mas m shum se 30 miliard her m t madhe se ajo e Diellit

  Emri: 6424885720302779a768d474.png

Shikime: 88

Madhsia: 227.0 KB
  Ilustrimi i horizontit t ngjarjeve t nj vrime t zez, krijuar m 16 qershor 2021 Getty Images / Ilustrim nga Tobias Roetsch/Publikimi i s ardhmes nprmjet Getty Images

  Nj vrim e zez 'ultramasive' e prshkruar si n "kufirin e siprm" t asaj se sa t mdhenj mund t bhen teorikisht trupat kozmik sht zbuluar nga shkenctart n Mbretrin e Bashkuar, sipas nj studimi t publikuar t mrkurn nga Royal Astronomical Society.

  Nj ekip nga Universiteti Durham i drejtuar nga Dr. James Nightingale thot se vrima e zez u zbulua duke prdorur nj teknik t quajtur lente gravitacionale, e cila mundson vzhgimin e fenomeneve n universin e largt duke zbuluar se si ato ndrveprojn me dritn q kalon.

  Nightingale tha se zbulimi i ksaj vrime t zez ishte "jashtzakonisht emocionues" duke pasur parasysh se ajo sht "afrsisht 30 miliard her m e madhe se masa e diellit ton" - nj madhsi, thot ai, q e vendos at lart n shkalln se sa e madhe shkenca moderne kupton se vrimat e zeza mund t bhet.

  Edhe si astronom, e kam t vshtir t kuptoj se sa e madhe sht kjo gj, tha Nightingale pr BBC Radio t mrkurn. "Kjo vrim e zez sht m e madhe se shumica e galaktikave n univers."

  Nightingale shtoi se madhsia e madhe e shtyn t kuptuarit e shkencs pr vrimat e zeza n kufijt e saj. Ai gjithashtu vuri n dyshim se si nj vrim e zez me nj mas kaq t jashtzakonshme mund t formohej "n vetm 13 miliard vjet t ekzistencs s universit".

  Nj vrim e zez sht nj objekt jashtzakonisht i dendur n hapsir ​​q ka gravitet aq t fort sa asgj, madje as drita, nuk mund t shptoj prej saj. Vrimat e zeza ultramasive mendohet t jen objektet m t mdha n univers dhe besohet se jan n qendr t galaktikave t mdha, si sht Rruga e Qumshtit.

  Megjithat, disa pika t verbr mbeten ende pr sa i prket t kuptuarit t njerzimit pr vrimat e zeza ultramasive. Origjina e tyre e sakt sht e paqart, por nj teori e prhapur sht se ato u formuan nga prplasjet e galaktikave masive miliarda vjet m par n fillimet e universit.

  Gjetjet e raportit t s mrkurs e kishin origjinn n vitin 2004, kur profesori i Universitetit t Durhamit, Alastair Edge, vuri re pr her t par nj hark drite, ndrsa kryente nj rishikim t imazheve t nj sondazhi t galaktiks n hapsirn e thell.

  Studimi i objektit prparoi me ndihmn e Institutit Max Planck t Gjermanis, si dhe imazhe me rezolucion t lart nga teleskopi Hubble i NASA-s, si dhe objektet superkompjuterike n Universitetin Durham, t cilat konfirmuan pranin e vrims s zez.

  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-01-2023, 21:40
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2023, 00:44
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-01-2023, 21:36
 4. Shenja nga Qielli: Nj trmet i fort godet Shqiprin
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-01-2023, 21:00
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-01-2023, 11:09

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •