Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  231

  `Autonomia Spitalore`-nj goditje kundr Kujdesit Mjekesor cilsor n Spitalet Publike

  Ka koh q sht prgatitur nj Projekt-ligj i cili u delegon Spitaleve publike nj autonomi financiare dhe manaxheriale, autonomi t ciln spitalet publike e kan aktualisht, pavarsisht se ndikimi politik n vendosjen e drejtuesve t spitaleve ka dobsuar funksionin publik spitalor.
  Prse `Autonomia spitalore` pr Spitalet Publike sht nj rrezik pr kalimin e ktyre spitaleve n kripto-spitale private ?
  Ka disa shkaqe dhe faktor t cilt dmtojn rnd kujdesin ndaj pacientit n kto spitale. Argumentat jan t shumt dhe t fort. Dihet se gjat ktyre 32 viteve, shrbimi mjeksor n kto spitale ndaj pacientve nuk sht prmirsuar megjith harxhimet e mdha pr t rikonstrukutar spitalet publike.
  Shkaku i par ai i harxhimeve t teprta pr shrbime mjeksore. Gjithmon e m tepr pacientt paguajn pr shrbimet n Spitalet publike . dhe harxhimet e tyre dhe kujdesin kur ata jan t shtruar n Spital shkojn n:
  - brjen e analizave me pages nga pacienti pr shkak t mungess s brjes s analizave brnda spitalit gj q e cila sht detyrim spitalor,
  -brjen e egzaminimeve me pages nga pacienti pr shkak t vonesave t qllimshme
  -konsultat e mjekve me pages nga pacienti pr shkak ose t paaftsis s mjekut prgjegjs ose pr shkak prfitimi
  -marrjen e medikamenteve me pages nga pacienti pr shkak t mungesave medikamentoze t qllimshme
  -dhnien e parave nn dor (mitmarrje) pr mjekun dhe infermjeren nga pacienti pr shrbime mjeksore q pacienti i a ka paguar shtetit taksn e shndetit vite me rradh.
  -Shtrimet n spital publik me pages nga pacienti pr shkak t vonesave t qllimshme
  - mungesa e kontrollit dhe kujdesit mjeksor gjat shtrimit t pacientit n spital publik, nse pacienti nuk paguan pr injeksionet e prditshme, vendosjen e perfuzioneve, dhe kujdesjeve t tjera mjeksore dhe infermjerore gjat periudhs s shtrimit
  -mungesa e etiks mjeksore n spitalet publike.
  T gjitha kto i kan kthyer Spitalet publike Rajonale dhe Spitalet Universitare t Tiranes praktikisht n `Spitale t tipit privat` por q parat shkojn n xhepat e personelit i cili nuk paguan ndonj taks pr to, dhe asgj nuk shkon pr t prmirsuar gjndjen; pra fitime jo ligjore dhe t turpshme dhe haptazi n shkelje t ligjit.
  Shkaku i dyt sht mos aktivizimi i qllimshm ndoshta dhe nga pa-aftsia e Karts s Shndetit e cila duhet realizuar nga Fondi i Sigurimeve dhe Kujdesit Shndetsor. Prse ndodh kjo? Dihet s pagesa e prmuajshme e Sigurimeve Shndetsore q kur fillon nj pun cfardo n insitucion publik apo privat,- njeriu paguan siguracionet shndetsore Fondit t Sigurimeve Shndetsore. Fondet Shndetsore mendohet q prdoren n formn e Parimit t Solidaritetit, n dallim nga Modeli Semashko i kujdesit shndetsor `falas nga djepi- deri n varr`, model i cili u shrbye gjat diktaturs.
  Sipas definicionit, kuptimi modern i Solidaritetit n sigurimet shndetsore i referohet trajtimit t barabart pr t gjitha grupet sociale (t moshuarit, me t ardhura t ulta, emigrantt, invalidt etj.) t ankoruar n nj sistem t bazuar n kontribut, i cili krkon q t gjith qytetart q punojn duhet t'i bashkohen t njjtit fond financues q kontribuon n shndetsi.
  N Shqipri, Modeli kombetar i siguracionit shendetesor, inkorporon aspekte te dy modeleve si ai Bismarck dhe Beveridge. Si ne modelin Beveridge, qeveria vepron si nje pagues i vetem i procedurave mjekesore, dhe si modeli Bismarck, ofruesit e kujdesit shendetesor jane private dhe ky kty sht kleka ku bazohet msh. Pr Autonomin e Spitaleve Publike (http://.panorama.com.al/si-ta-kup...jek-pacientin/).
  Praktikisht n Shqipri Modeli i Solidaritetit n Sigurimet Shndetsore sht br nj model q praktikisht nuk i shrben popullats q paguan siguracionet pr vite me rradh sepse:
  s pari, pagesat merren nga shteti dhe kur vjen koha q paguesi smuret dhe shtrohet n Spital publik ai nuk shrbehet me cilsi madje paguan plus dhe nn dor mjekt dhe infermjert pr shrbimet mjeksore t cilat n fakt jan t paguara.
  Sipas statistikave n Shqipri populli paguan 3.4% t rrogs pr Siguracionet Shndetsore do muaj, por llogaritet se harxhimet e pacientve n form mitmarrje pr mjekim edhe ambulatorisht edhe shtrim n spitalet publike, i kalojn 20.000 lek t reja n vit /pr pacient: kto shumzuar pr ~279.000 pacient q shtrohen n spitalet publike n vit, del nj shifr prej 5.580.00.000 lek ose 45.365.853 Euro n vit minimalja, e cila mund t shkoj deri n 80 milion euro shtes n vit nn dor dhe informale, q pacientt shqiptar paguajn pr shtrimin n spital publik n form mitmarrje, mjekim dhe shtrim, tek mjekt dhe infermiert e spitaleve publike n vit, duke rrnuar t ardhurat e shqiptarve t cilat sipas INSTAT jan rreth 5500 $ n vit. Pra del e rndsishme q shteti duhet t rris % e Sigurimeve shndetsore, por n rradh t par duhet t aktivizoje KARTN E SHNDETIT pr ata q i paguajn kto Siguriacione shndetsore n mnyr q t shmangen harxhimet e teprta t pacientve dhe t pengohet rrushfeti, mitmarrja.
  Shkaku i tret difektet m t rnda jan mungesa e Manaxhimit t Spitaleve dhe mungesa e Kontrollit cilsor mjeksor dhe disiplinor n Spitale. Pra, n Spitalet Rajonale dhe Universitare duhet t:
  - Rriten rrogat100% por duhet shtuar kontrolli ndaj puns s mjekve dhe infermjerve
  - Spitalet publike duhet t drejtohen nga Borde dhe jo nga drejtore politike
  - Punsimi i Mjekve dhe infermjerve t paktn n Spitalet Universitare t jet cilsor-ata m t mirt me konkurs, dhe provime t prvitshme brnda spitalit
  - Kontroll i rrept ndaj PPP-ve t Check-up-it dhe t Analizave, dhe nse nuk jan rentabel le t anullohen
  - Aktivizimi i Urdhrit t Mjekut dhe infermjerit pr shkeljet disiplinore , etike, dhe licensimet
  - Mbulimi gradual dhe i plot i Shrbimeve spitalore Publike nga Siguracionet Shndetssore.
  - Ndalimin e dypunsimit t mjekve specialiste t spitaleve publike edhe n spitale private
  Shkaku i Katrt, sht M.SH. Ministria duhet t propozoj:- rritjen e GDP pr Shndetsin dhe jo t shpik autonomira n dm t popullit, - duhet t ket kshilltar profesionist dhe meritokrat dhe jo militant,- duhet t punsoje specialist ministrie profesionist q t drejtojn kt ministri dhe jo militant me ministre q ve del n foto.
  N prfundim: A mund t shrbej ky Projektligj pr Autonomin e Spitaleve n raport me problemet q shtrova m sipr n drejtim t prmirsimit t kujdesit mjeksor ndaj pacientit?
  Un mendoj q - ASPAK.
  Prse? Sepse Projekt-Ligji pr `Autonomi Spitalore `i cili ...`delegon gradualisht t drejtat e vendimmarrjes financiare dhe administrative nga strukturat e qeverisjes tek spitalet` (far nnkupton autonomia spitalore, si bhet akreditimi dhe kompetencat e spitaleve - Shqiptarja.com) - do ti shndronte Spitalet publike praktikisht n Spitale Private, do t shkaktonte nj mitmarrje korruspion galopant edhe m t madh sesa tani, do t rriste barrn e e pagess nn dor (nga halli) t pacientve tek mjekt, dhe do t rris emigracionin, sepse nj nga shkaqet q emigron popullata jan edhe vshtirsite dhe pasiguria e popullats pr nj shrbim mjeksor publik cilsor.

 2. #2

  Pr: `Autonomia Spitalore`-nj goditje kundr Kujdesit Mjekesor cilsor n Spitalet Publike

  O Pirro 2020,kot po pyes ... sot per sot,ndryshon ndonje gje ne Shqiperi fare do lloj projektligji e ligji te dali !? Jo vetem per mjeksine por edhe ne te gjitha fushat e tjera.

  Pirro 2020 sikur te besh nje ligj qe prsh zevendeson doktorat,profesorat,gjykatesit etj etj me pornostar apo me ndonje kategori tjeter do shikosh se nuk do kete asnje ndryshim si ne spitalet publike po ashtu edhe ne sektoret e tjere publik. Edhe se ne disa sektore si shkolla,drejtesia,administrata,politika etj zevendesimi i punonjesve me pornostar mendoj se e permirson gjendjen aktuale. Si nga ana kualitative,sasiore po ashtu edhe nga ana etike.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-02-2022, 05:46
 2. Kujdesi ndaj pacientit n spitalet publike jasht standardeve
  Nga pirro2020 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-06-2021, 04:46
 3. Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 01-02-2015, 10:16
 4. Gjendje e mjerrueshme ne spitalet publike
  Nga daniel00 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 75
  Postimi i Fundit: 30-12-2012, 07:29

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •