Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,156

  Katastrof n Turqi. Pamje t tmerrshme godinash t shkaterruar dhe qindra t vdekur  Katastrof n Turqi. Pamje t tmerrshme godinash t shkaterruar dhe qindra t vdekur

  Euronews Albania

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,156

  Pr: Katastrof n Turqi. Pamje t tmerrshme godinash t shkaterruar dhe qindra t vdekur  Ngushllime familjeve!

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Katastrof n Turqi. Pamje t tmerrshme godinash t shkaterruar dhe qindra t vdekur


 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,156

  Pr: Katastrof n Turqi. Pamje t tmerrshme godinash t shkaterruar dhe qindra t vdekur

  Nj zjarr masiv trbohet n nj nga qytetet m t mdha porti t Turqis pas trmetit t madh t djeshm. Kontejnert e thyer qndrojn n flak, duke hedhur tym t zi lart n qiell.

  Trmeti q goditi dje Turqin jugore u ka marr jetn t paktn 5 000 njerzve. Numri i t vdekurve pritet t rritet ndrsa rrnojat n shum qytete po shqyrtohen.

  Trmeti shkaktoi gjithashtu dme t mdha n pjesn m t madhe t infrastrukturs n rajon. N qytetin port t Iskenderunit, mbi 30 milje nga epiqendra e trmeteve m t kqija, kontejnert jan prmbysur si shkopinj picke dhe kan marr zjarr. Disa video t shkurtra n rrjetet sociale pohojn se zjarri sht ndezur pr m shum se nj dit. Gjithashtu, fotografit tregojn se si nga vendi ngrihet nj pend e zez vrtet e trash.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Skedart e Bashkngjitur Skedart e Bashkngjitur

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Katastrof n Turqi. Pamje t tmerrshme godinash t shkaterruar dhe qindra t vdekur

  Kostoja e trmetit n Turqi besohet t arrij n 84 miliard dollar, mbi 72,000 jet

  Konfederata e Biznesit vlerson se fatura prfundimtare pr trmetet shkatrruese t Turqis do t jet e barabart me 10 pr qind t PBB-s kombtare dhe e vendos numrin prfundimtar t vdekjeve n mbi 72,000.

  Nga Hamdi Fırat Buyuk

  Emri: 2023_Turkey_Earthquake_Damage.jpg

Shikime: 10

Madhsia: 69.4 KB

  Nj raport i Konfederats Turke t Ndrmarrjeve dhe Biznesit, TURKONFED, thot se trmetet 7.9 dhe 7.7 t shkalls Rihter t regjistruara m 6 shkurt do t’i kushtojn ekonomis mbi 80 miliard dollar amerikan, e barabart me rreth 10 pr qind t PBB-s.

  “70.75 miliard dollar amerikan nga ky dm financiar do t jen humbje banesash, 10.4 miliard dollar humbje n t ardhurat kombtare dhe 2.91 miliard dollar humbje t ditve t puns”, raportoi TURKONFED. Grupi prfaqson m shum 55,000 biznese.

  Fatura sht e barabart me m shum se 10 pr qind t PBB-s totale t Turqis, e cila ishte rreth 800 miliard dollar amerikan n 2021. Raporti llogarit gjithashtu se numri i mundshm i vdekjeve n fund do t kaloj 72,000.

  Presidenca e Menaxhimit t Fatkeqsive dhe Emergjencave t Turqis, AFAD, tha se tani besohet se t paktn 31,643 njerz kan humbur jetn. Numri i t vdekurve n Sirin fqinje ishte t paktn 3,576 t hnn.

  M shum se nj jav pasi trmetet shkatrruese goditn jugun dhe juglindjen e vendit, shum njerz jan sistemuar n kampe n nj mot t acart.

  Kampe me tenda dhe shtpi t parafabrikuara po ndrtohen nga qeveria dhe OJQ-t ndrsa qindra mijra njerz largohen nga rajoni pr n zona m t sigurta n pjes t tjera t vendit.

  Ekspertt paralajmrojn nj kriz sigurie dhe shndetsore n rajon.

  Bazuar n dekretet e gjendjes s jashtzakonshme t prezantuara gjat fundjavs, presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka ashprsuar dnimet pr vjedhje dhe aktivitete t tjera kriminale, duke prfshir periudha m t gjata n paraburgim, prve masave shndetsore t hartuara pr t parandaluar pandemi si kolera.

  Trmeti i Turqis i 17 gushtit 1999 mori t paktn 20,000 jet njerz dhe shkaktoi dme 17 miliard dollar dme ekonomike.

  Zyrtart e drejtsis t dieln shnjestruan m shum se 130 persona t dyshuar t prfshir n ndrtime t paprshtatshme dhe t paligjshme, t cilat u shkatrruan nga trmetet dhe lan njerz t vdekur ose t lnduar nn rrnoja.

  BIRN

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 25-07-2018, 04:10
 2. Der Spiegel: Jeta e nj shqiptari t shkatrruar nga gjakmarrja
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-06-2014, 21:24
 3. Mbi 200 t vdekur n nj minier n Turqi
  Nga Qyfyre n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-05-2014, 08:06
 4. Dentistja e tmerrshme :D
  Nga thirsty n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 01-05-2012, 00:04
 5. 32 t vdekur n nj aksident trafiku n Turqi
  Nga no name n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-04-2007, 12:55

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •