Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Katastrofë në Turqi. Pamje të tmerrshme godinash të shkaterruar dhe qindra të vdekur



    Katastrofë në Turqi. Pamje të tmerrshme godinash të shkaterruar dhe qindra të vdekur

    Euronews Albania

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Katastrofë në Turqi. Pamje të tmerrshme godinash të shkaterruar dhe qindra të vdekur



    Ngushëllime familjeve!

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Katastrofë në Turqi. Pamje të tmerrshme godinash të shkaterruar dhe qindra të vdekur


  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Katastrofë në Turqi. Pamje të tmerrshme godinash të shkaterruar dhe qindra të vdekur

    Një zjarr masiv tërbohet në një nga qytetet më të mëdha porti të Turqisë pas tërmetit të madh të djeshëm. Kontejnerët e thyer qëndrojnë në flakë, duke hedhur tym të zi lart në qiell.

    Tërmeti që goditi dje Turqinë jugore u ka marrë jetën të paktën 5 000 njerëzve. Numri i të vdekurve pritet të rritet ndërsa rrënojat në shumë qytete po shqyrtohen.

    Tërmeti shkaktoi gjithashtu dëme të mëdha në pjesën më të madhe të infrastrukturës në rajon. Në qytetin port të Iskenderunit, mbi 30 milje nga epiqendra e tërmeteve më të këqija, kontejnerët janë përmbysur si shkopinj picke dhe kanë marrë zjarr. Disa video të shkurtra në rrjetet sociale pohojnë se zjarri është ndezur për më shumë se një ditë. Gjithashtu, fotografitë tregojnë se si nga vendi ngrihet një pendë e zezë vërtet e trashë.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Skedarët e Bashkëngjitur Skedarët e Bashkëngjitur

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Katastrofë në Turqi. Pamje të tmerrshme godinash të shkaterruar dhe qindra të vdekur

    Kostoja e tërmetit në Turqi besohet të arrijë në 84 miliardë dollarë, mbi 72,000 jetë

    Konfederata e Biznesit vlerëson se fatura përfundimtare për tërmetet shkatërruese të Turqisë do të jetë e barabartë me 10 për qind të PBB-së kombëtare dhe e vendos numrin përfundimtar të vdekjeve në mbi 72,000.

    Nga Hamdi Fırat Buyuk

    Emri:  2023_Turkey_Earthquake_Damage.jpg

Shikime: 33

Madhësia:  69.4 KB

    Një raport i Konfederatës Turke të Ndërmarrjeve dhe Biznesit, TURKONFED, thotë se tërmetet 7.9 dhe 7.7 të shkallës Rihter të regjistruara më 6 shkurt do t’i kushtojnë ekonomisë mbi 80 miliardë dollarë amerikanë, e barabartë me rreth 10 për qind të PBB-së.

    “70.75 miliardë dollarë amerikanë nga ky dëm financiar do të jenë humbje banesash, 10.4 miliardë dollarë humbje në të ardhurat kombëtare dhe 2.91 miliardë dollarë humbje të ditëve të punës”, raportoi TURKONFED. Grupi përfaqëson më shumë 55,000 biznese.

    Fatura është e barabartë me më shumë se 10 për qind të PBB-së totale të Turqisë, e cila ishte rreth 800 miliardë dollarë amerikanë në 2021. Raporti llogarit gjithashtu se numri i mundshëm i vdekjeve në fund do të kalojë 72,000.

    Presidenca e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë, AFAD, tha se tani besohet se të paktën 31,643 njerëz kanë humbur jetën. Numri i të vdekurve në Sirinë fqinje ishte të paktën 3,576 të hënën.

    Më shumë se një javë pasi tërmetet shkatërruese goditën jugun dhe juglindjen e vendit, shumë njerëz janë sistemuar në kampe në një mot të acartë.

    Kampe me tenda dhe shtëpi të parafabrikuara po ndërtohen nga qeveria dhe OJQ-të ndërsa qindra mijëra njerëz largohen nga rajoni për në zona më të sigurta në pjesë të tjera të vendit.

    Ekspertët paralajmërojnë një krizë sigurie dhe shëndetësore në rajon.

    Bazuar në dekretet e gjendjes së jashtëzakonshme të prezantuara gjatë fundjavës, presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka ashpërsuar dënimet për vjedhje dhe aktivitete të tjera kriminale, duke përfshirë periudha më të gjata në paraburgim, përveç masave shëndetësore të hartuara për të parandaluar pandemi si kolera.

    Tërmeti i Turqisë i 17 gushtit 1999 mori të paktën 20,000 jetë njerëz dhe shkaktoi dëme 17 miliardë dollarë dëme ekonomike.

    Zyrtarët e drejtësisë të dielën shënjestruan më shumë se 130 persona të dyshuar të përfshirë në ndërtime të papërshtatshme dhe të paligjshme, të cilat u shkatërruan nga tërmetet dhe lanë njerëz të vdekur ose të lënduar nën rrënoja.

    BIRN

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 25-07-2018, 04:10
  2. Der Spiegel: Jeta e një shqiptari të shkatërruar nga gjakmarrja
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-06-2014, 21:24
  3. Mbi 200 të vdekur në një minierë në Turqi
    Nga Qyfyre në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-05-2014, 08:06
  4. Dentistja e tmerrshme :D
    Nga thirsty në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 01-05-2012, 00:04
  5. 32 të vdekur në një aksident trafiku në Turqi
    Nga no name në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-04-2007, 12:55

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •