Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 58
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Gazetari amerikan: Agjenti i FBI McGonigal ka przier detyrn pr prfitime personale me Edi Ramn

  Ish-zyrtari i larte i F.B.I. Nj zyrtar n Nju Jork akuzohet pr pastrim parash

  Prokurort thon se Charles McGonigal, i cili ishte shefi i kundrzbulimit n qytet, mori pagesa nga Oleg Deripaska pr t hetuar nj oligark rival rus.

  Nga Benjamin Weiser

  Nj ish-F.B.I i nivelit t lart. zyrtari sht paditur me akuzat se ka komplotuar pr t shkelur sanksionet e SHBA-s ndaj Rusis duke marr pagesa sekrete nga nj oligark rus, Oleg V. Deripaska, n kmbim t hetimit t nj oligarku rival, than autoritetet t hnn.

  Ish-zyrtari, Charles McGonigal, i cili kishte qen agjenti i posam n krye t divizionit t kundrzbulimit t F.B.I.-s n Nju Jork prpara se t dilte n pension n 2018, kishte mbikqyrur dhe marr pjes n hetimet e oligarkve rus, prfshir zotin Deripaska, tha qeveria.
  Prokurort federal n Manhatan than se zoti McGonigal, 54 vje, shkeli sanksionet e SHBA-s duke rn dakord t ndihmonte zotin Deripaska, i cili vet u padit vitin e kaluar pr akuza pr sanksione.

  Zoti Deripaska, nj manjat alumini me lidhje me Presidentin Vladimir V. Putin t Rusis, ishte klient i Paul Manafort, i cili pr disa muaj n 2016 shrbeu si kryetar i fushats s Donald J. Trump dhe n 2018 u dnua pr mashtrim financiar dhe krime t tjera .

  Emri: 47a3fe19-198a-41e8-9967-f6a81a77b68a_e9fabd8c.jpg

Shikime: 1928

Madhsia: 29.8 KB

  Aktakuza e zbuluar n Gjykatn Federale t Qarkut n Manhattan t hnn akuzon ish-F.B.I. zyrtari, z. McGonigal, me nj akuz pr shkelje t sanksioneve t SHBA-s, nj akuz pr pastrim parash dhe dy akuza pr komplot.

  Avokati i zotit McGonigal, Seth D. DuCharme, tha se klienti i tij synon t deklarohet i pafajshm n paraqitjen e tij n gjykatn federale n Manhattan t hnn.
  "Charlie i shrbeu Shteteve t Bashkuara me aftsi, n mnyr efektive, pr dekada," tha z. DuCharme. “Ne kemi shqyrtuar nga afr akuzat e bra nga qeveria dhe presim me padurim t marrim zbulimin, n mnyr q t mund t marrim nj pamje se cilat jan provat mbi t cilat qeveria synon t mbshtetet.”

  Aktakuza akuzoi gjithashtu nj person t dyt, Sergej Shestakov, nj ish-diplomat sovjetik dhe rus, i cili m von u b shtetas amerikan dhe punoi si prkthyes rus pr gjykatat dhe zyrat qeveritare. Avokati i zotit Shestakov, Bennett M. Epstein, nuk pranoi t komentoj.

  Arrestimi i zotit McGonigal tronditi ish-kolegt q punonin ngusht me t. Ata than se ai hetoi kryesisht kundrzbulimin dhe spiunazhin rus gjat karriers s tij t gjat me F.B.I. Z. McGonigal mori gjithashtu detyra jashtzakonisht t ndjeshme n komunitetin e inteligjencs, duke udhhequr nj F.B.I. ekipi q hetoi pse C.I.A. informatort n Kin po arrestoheshin dhe vriteshin.

  Burimi: NYT
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 23-01-2023 m 18:25

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  CNN: Zyrtari i FBI nn akuzn e drejtsis, u korruptua me para nga nj ish-sigurims shqiptar

  “Mori 225 mij euro nga punonjsi i inteligjencs shqiptare”, CNN: Ish-zyrtari i lart i FBI takoi Ramn. E kshilloi t kishte kujdes me…

  Emri: Rama-Charles-1-1536x704.jpg

Shikime: 259

Madhsia: 22.0 KB

  Mediat m t mdha ndrkombtare i bn jehon sot arrestimit t nj ish-zyrtari t lart t FBI, Charles McGonigal, pr shkak t bashkpunimit dhe parave t marra nga nj oligark rus. Media t ndryshme kan publikuar dhe detaje nga hetimet e Departamenti Amerikan i Drejtsis.

  CNN ka postuar nj artikull mbi ngjarjen, ku prmendet edhe fakti q McGonigal ka fshehur t dhna n lidhje me nj pages prej qindra mijra eurosh t marra nga nj ish-punonjsi i inteligjencs shqiptare, ka prbn edhe akuzn e dyt me t ciln prballt ish-zyrtari.

  SHKRIMI I PLOT

  McGonigal po prballet me akuza n Nju Jork pr shkelje t sanksioneve t SHBA-s, komplot dhe akuza pr pastrim parash pr bashkpunimin n vitin 2021 me Oleg Deripaska, nj oligark rus i cili u sanksionua pr ndrhyrje n zgjedhjet presidenciale t SHBA-s n vitin 2016.

  Ai akuzohet pr fshehjen e lidhjeve q kishte me personin q dekada m par ka punuar pr nj agjenci t inteligjencs shqiptare, duke prfshir marrjen e 225,000 dollarve n pagesa.

  Gjat disa udhtimeve jasht shtetit n Shqipri, Austri dhe Gjermani, prokurort pretendojn se McGonigal dshtoi t zbulonte n formulart e qeveris amerikane se ai u takua me kryeministrin e Shqipris, nj politikan kosovar dhe t tjer persona.

  Prokurort pretendojn se n nj takim, McGonigal i krkoi kryeministrit t Shqipris q t jet “i kujdesshm n lidhje me dhnien e licencave pr shpimin n fushat e nafts n vend pr kompanit ruse.

  Ish-punonjsi i inteligjencs shqiptare q i pagoi 225 mij dollar kishte interes financiar n vendimin e qeveris pr kontratat.

  Nj nga pagesat n para, rreth 80,000 dollar, dyshohet se iu dha McGonigal-it ndrsa ai ishte ulur n nj makin t parkuar jasht nj restoranti n New York City.

  Nn drejtimin e McGonigal, FBI hapi nj hetim mbi prpjekjet lobuese t huaja t nj shtetasi amerikan bazuar n informacionin q ai mori nga ish-punonjsi i inteligjencs shqiptare, referuar aktakuzs. McGonigal nuk i zbuloi kurr marrdhnien e tij financiare.

  Charles McGonigal, nj veteran i FBI-s prej 22 vitesh, i cili u pensionua n 2018, u arrestua t shtunn n Aeroportin Ndrkombtar John F. Kennedy kur kthehej nga nj udhtim ndrkombtar.

  McGonigal pritet t paraqitet n gjykatn federale n Manhatan ndrsa avokati i tij ka deklaruar se ai sht i pafajshm.


  Si u krye bashkpunimi me oligarkun rus

  Sa i prket akuzave n lidhje me oligarkun rus, aktakuza pretendon se McGonigal u takua pr her t par me prkthyesin rus, Shestakov, n vitin 2018 ndrsa ishte akoma zyrtar n FBI, nprmjet nj oficeri t inteligjencs ruse, i njohur si diplomat n Ministrin e Punve t Jashtme pr Bashkimin Sovjetik dhe Federatn Ruse.

  McGonigal udhtoi n Londr dhe Vjen rreth vitit 2019 pr t’u takuar me Deripaskan dhe t tjer pr t “fshir” oligarkun rus nga lista e sanksioneve t SHBA.

  Ish-agjenti i FBI-s dhe prkthyesi i akuzuar gjithashtu pr t njjtn akuz, Shestakov, u prpoqn t fshehin prfshirjen e tyre me Deripaskan, duke prdorur kompani guaska dhe nnshkrime t falsifikuara pr t marr pagesa nga oligarku rus.

  N vitin 2021, McGonigal dyshohet se po punonte pr t marr skedar t “dark web” pr Deripaskan, t cilat ai tha se mund t zbulonin “asetet e fshehura me vler m shum se 500 milion dollar amerikan” dhe informacione t tjera q McGonigal besonte se do t ishin t vlefshme pr Deripaskan.

  Kjo prpjekje u ndrpre papritmas kur FBI-ja sekuestroi pajisjet e tyre elektronike personale n nntor t atij viti.

  Deripaska, nj aleat i Putinit, u sanksionua nga SHBA n vitin 2018 n prgjigje t ndrhyrjes ruse n zgjedhjet e vitit 2016 dhe u akuzua pr shkelje t sanksioneve amerikane n shtator.

  Ai sht nj nga oligarkt m t njohur n Rusi dhe emri i tij doli gjat hetimit Trump-Rusi n lidhje me zgjedhjet n SHBA. Ai u prmend dhjetra her n raportin e kshilltarit special Robert Mueller, i cili thot se ai sht “n nj linj t ngusht” me Putinin.

  (BalkanWeb)

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: CNN: Zyrtari i FBI nn akuzn e drejtsis, u korruptua me para nga nj ish-sigurims shqiptar

  “Zri i Ameriks”: Ish-zyrtari i arrestuar i FBI-s dhe lidhjet me Shqiprin. Emra VIP nga Tirana po hetohen n SHBA

  Emri: Capture-94.jpg

Shikime: 210

Madhsia: 31.1 KB

  -Shkruar nga “Zri i Ameriks”-

  T mrkurn, ish zyrtari i lart i kundrzbulimit t FBI-s, Charles McGonigal, arrestuar t shtunn nga autoritetet amerikane, pritet t dal para gjykats n Uashington pr t’u shprehur nse i pranon apo jo akuzat se ka marr para nga nj ish punonjs i shrbimeve inteligjente shqiptare dhe pr lidhjet e tij me zyrtar t tjer n Shqipri.

  T hnn, ai nuk i pranoi akuzat e tjera t ngritura ndaj tij n Nju Jork, se ka shkelur sanksionet amerikane ndaj Rusis duke punuar pr oligarkun rus Oleg Deripaska. Gjykata vendosi q ta lr t lir kundrejt pagess, gjat kohs q do t zhvillohet procesi gjyqsor.

  Charles McGonigal ka punuar pr sektorin e kundrzbulimit t FBI-s, derisa u largua nga FBI-ja n shtator t vitit 2018 dhe ndr t tjera mbulonte edhe Shqiprin dhe Bosnje Hercegovinn.

  Ai akuzohet se ka marr 225 mij dollar nga nj ish-punons i shrbimeve sekrete t Shqipris dhe ka zhvilluar nj sr takimesh me biznesmen dhe politikan n Shqipri, Kosov dhe Bosnje, por pa i raportuar ato sipas rregullave.

  Sipas aktapadis, lidhjet e tij kryesore me Shqiprin jan mbajtur prmes ish zyrtarit shqiptar t shrbimeve sekrete, q n akt-akuz identifikohet si Personi A. Ky person ka paguar edhe pr shpenzimet e tij t udhtimit n Shqipri.

  Akt-padia e br publike dje nga gjykata n Uashington nuk e identifikon m tej Personin A. Por, n baz t nj njoftimi tjetr t shtypit amerikan, n shtator t vitit t kaluar, ku njoftohej se ish zyrtari i FBI-s McGonigal ishte nn hetime, portali “Business Insider” boton kopjen e nj dokumenti t juris s madhe, ku n listn e atyre, q do t thirreshin pr t dshmuar, figuron shtetasi Agron Neza, shqiptaro-amerikan, q dekada t shkuara ka punuar pr shrbimet inteligjente t Shqipris.

  Personi i dyt nga Shqipria, i lidhur me ish zyrtarin e FBI-s, identifikohet n akt-padi si Personi B, i cili “ishte nj shtetas shqiptar, i punsuar nga nj konglomerat kinez energjie. Personi B shrbente si nj kshilltar jozyrtar i Kryeministrit t Shqipris, i cili kishte nj llogari emaili dhe pasaport zyrtare t qeveris shqiptare dhe ka qn ish-zyrtar i lart i qeveris shqiptare.”

  Nse i referohemi srish dokumentit t juris s madhe, n t, personi tjetr, q duhej marr n pyetje sht Dorian Duka, ish zv/ministr pr energjitikn dhe m pas konsulent i pavarur.

  Personi A dhe Personi B, sipas akt-padis, “ishin miq dhe partner biznesi me njri-tjetrin.”

  Sipas dokumentit t akuzs, gjat nj udhtimi n Shqipri n vitin 2017, “m 9 shtator i pandehuri McGonigal u takua me kryeministrin shqiptar [Edi Rama] dhe me Personin B [Dorian Duka]. Me krkes t Personit A [Agron Neza] ai i bri thirrje kryeminisrit t kishte kujdes dhe t mos i jepte lienca pr krkime nafte n Shqipri nj kompanie ruse guack. Personat A dhe B kishin interesa financiar nga vendimi i qeveris shqiptare. I pandehuri McGonigal i dha kryeministrit nj suvenir t FBI-s n prani t personit B”.

  Akt-padia vendos nj lidhje t drejtprdrejt t takimeve t ish zyrtarit t FBI-s me kryeministrin shqiptar n prani t personave t tret A dhe B, q ishin shtetas privat. sht e paqart se prse kryeminstri sht takuar me nj zyrtar t lart t FBI-s n prani t personave privat.

  I pyetur nga Zri i Ameriks, lidhur me marrdhniet e kryeminsitrit me ish zyrtarin e FBI-s, zdhnsi i qeveris mohoi, q takimet t ken patur ndonj lidhje me ato q thuhen n aktpadi:“Si e ka sqaruar edhe m par, kryeministri Edi Rama ka pasur nj raport miqsor me zyrtarin e FBI, me t cilin jan takuar disa her, qoft n Tiran, qoft n New York, po takimet e tyre s’kan pasur asnj lidhje me ka thuhet n akt-padin n fjal lidhur me persona t tjer.”

  Sipas akt-padis, ishte pas ktij udhtimi n Shqipri n shtator q “i pandehuri McGonigal ka mbajtur nj miqsi t vazhdueshme me Kryeministrin [Rama].”

  Sipas akt-akuzs, nga shtatori 2017 deri n mars 2018, McGonigal dhe Kryeministri Rama jan takuar 4 her n Shqipri dhe n SHBA.

  Sipas akt-padis, gjat vizits s shtatorit 2017, McGonigal “u prezantua nga personi A me nj biznesmen dhe politikan shqiptar, i cili i krkoi atij ndihm, q dikush t hetonte pr nj komplot t dyshuar pr t vrar biznesmenin dhe politikanin”.

  Disa jav pas ktyre takimeve, m 5 tetor 2017, sipas akt-padis, “jasht nj restoranti, n nj makin t parkuar n Nju Jork, McGonigal mori afro 80 mij dollar kesh nga Personi A. Po at vjesht ai mori edhe dy pagesa t tjera nga Personi A n shumat 80 mij dollar dhe 65 mij dollar n rezidencn e banorit A. McGonigal i la t kuptohej Personit A se parat do t’ia kthente.”

  Dy muaj pas vizits n Shqipri, m 18 nntor 2017 McGonigal s bashku me nj prokuror nga Departamenti i Drejtsis, takuan dhe morn n intervist n Austri, biznesmenin-politikan, q ai e kishte takuar n shtator n Shqipri. Personi A mori pjes n kt takim si prkthyes.

  Intervista e bisnesmenit-politikan nuk sht raportuar dhe nuk figuron n dokumentet e FBI-s. N t njjtn dit t intervistimit n Austri, po m 18 nntor, McGonigal dhe biznesmeni-politikan, jan takuar edhe n Shqipri, por kt her pa pranin e prokurorit t Departamentit t Drejtsis. Sipas akt-padis “politikani-biznemsmen diskutoi me t pamdehurin McGonigal dhe Personin A pr mundsi biznesi”.

  “M 19 nntor i pandehuri takohet me Personin B pr dark dhe nj dit m pas m 20 nntor takohet me kryeministrin”, sipas akt-padis.

  Menjher pas kthimit nga Shqipria, m 25 nntor, McGonigal informon Prokurorin e Departamentit t Drejtsis, me t cilin takoi politikanin-biznesmen n Austri, pr nj hetim t mundshm kriminal pr nj shtetas amerikan, q ishte regjistruar pr t br lobizm “pr nj parti q nuk ishte e kryeministrit Rama”. Sipas akt-padis, nj dit m hert McGonigal kishte marr informacion pr kt lobist nga Personi B.

  N akt-padi nuk identifikohet lobuesi amerikan dhe as partia shqiptare. Por m 14 nntor t vitit 2017, lobisti Nick Muzin, depozitoi n Departamentin e Drejtsis, ndonse me vones, dokumentet mbi aktivitetin lobues t disa muajve m par pr llogari t PD-s, i cili m pas sht br subjekt hetimi n Shqipri pr origjinn e parave.

  N akt-padin ndaj McGonigal, prmendet se n dhjetor t vitit 2017 ai sht takuar n Uashington me personin A dhe zyrtar t qeveris shqiptare dhe n Nju Jork me Personin A dhe kryeministrin Rama.

  M 4 janar 2018, sipas akt-akuzs, McGonigal mori informacion pr lobistin amerikan nga Personi A dhe t nesrmen ia drgoi informacionin nj agjenti tjetr t zyrs s FBI-s n Nju Jork.

  M 22 janar ai mori prsri informacion nga Personi A pr lobistin dhe ia drgoi nj vartsi. Personi A, sipas akuzs e kishte marr informacionin nga zyra e Kryeministrit t Shqipris.

  Sipas akt-padis “m 26 shkurt 2018, zyra e FBI-s n Nju Jork hap zyrtarisht hetime t prqendruar tek lobisti amerikan me krkesn dhe nn udhzimin e zotit McGonigal. M pas Personi A u identifikua si burim konfidencial n mbshtetje t hetimit. Persomni A i ka ofruar informacione zyrs s FBI-s n Nju Jork gjat hetimit.”

  Po sipas akt-padis “M pas Personi B ndihmoi n organizimin e nj takimi mes zyrs s FBI-s n Nju Jork dhe dshmitarve n Evrop, duke paguar mes t tjerash pr shpenzime udhtimi t dshmitarve”.

  M 25 qershor 2018, i pandehuri McGonigal, i ka propozuar personit A q t nnshkruaj nj kontrat me nj individ nga Bosnia t indentifikuar si Personi D n mnyr q n kompanin e personit A t depozitoheshin 500 mij dollar nga Personi D dhe firma e tij farmaceutike pr t mundsuar nj takim mes Personit D dhe nj prfaqsuesi t delegacionit amerikan n OKB.

  Ndrkoh q n muajin prill, McGonigal ishte takuar n Gjermani me dy individ nga Bosnja, Personin C dhe Personin D, t cilt kishin lrkuar t takoheshin me ambasadoren amerikane n OKB-s, ose ndonj zyrtar tjetr t lart pr nj shjte politike pr Bosnje Hercegovinn.

  Akuzat pr shkeljen e sanksioneve ndaj Rusis

  Akt-padia tjetr ndaj ish zyrtarit t lart t FBI-s ka lidhje me ndihmn pr oligarkun rus, Oleg Deripaska, n shkelje t sanksioneve amerikane. Aktiviteti i tij n favor t miliarderit rus sht zhvilluar pasi ishte larguar nga FBI-ja. Ai akuzohet se ka bashkpunuar me nj ish diplomat rus, Sergey Shestakov, q tashm punonte si prkthyes pr miliaderin rus Oleg Deripaska.

  N ose rreth gushtit 2021, McGonigal, Shestakov dhe nj person i identifikuar si Agjenti 1 (Kshilltar i Deripaskas) hartuan dhe ekzekutuan nj kontrat, sipas s cils nj Korporat e Qipros do t’i paguante nj Kompani n Nju Xhersi 51,280 dollar paraprakisht dhe m pas 41,790 mij do muaj pr informacione zbulimi biznesi me interes pr korporatn ruse. Megjithse pagesat do t’i jepeshin McGonigalit dhe Shestakovit n emr t Deripaskas, asnjri prej tyre nuk prmendet n kontrat.

  Sipas akt-padis s Nju Jorkut, kompania e Nju Xhersit sht n pronsi t nj “Miku” t zotit McGonigal. “Miku” kishte ndihmuar q McGonigal t angazhohej me kompanin e Nju Xhersit, ndrsa ai ishte ende agjent me FBI-n.

  N nj dokument t Departamentit t Drejtsis, ku depozitohen aktivitetet e lobimit pr qeverit e huaja, (FARA) t depozituar nga Shestakovi, ndonse prmbahen pak hollsi, prmendet emri Charls McGonigal dhe firma “Spectrum Risk Solutions”.

  Kjo firm, n dokumentin e juris s madhe t dal vitin e kaluar, figuron si kompani e Agron Nezs.

  Sipas akt-padis s Nju Jorkut, McGonigal i ka than Shestakovit se “nuk e kishte informuar “Mikun” se po prdorte Kompanin e tij pr t marr parat nga kontrata. Shestakov falsifikoi firmn e Mikut pa dijen apo miratimin e tij. M pas kur Miku i krkoi McGonigalit t shpjegonte se pse Banka Ruse po i bnte pagesa Kompanis s Nju Xhersit, McGonigal tha se pagesa ishte pr pun “Legjitime” q ai po bnte pr nj “pasanik rus”. Miku m pas pranoi q t prdorej Kompania e tij dhe transferoi fonde n prputhje me kontratn, nn udhzimin e McGonigalit, pr at dhe Shestakovin.

  Zeri i Amerikes

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: CNN: Zyrtari i FBI nn akuzn e drejtsis, u korruptua me para nga nj ish-sigurims shqiptar

  Reagon Rama pas akuzave pr lidhje me ish-zyrtarin e FBI

  Emri: sdgfsdgsdfgherh-1068x700-transformed-750x492-1.jpg

Shikime: 206

Madhsia: 39.4 KB

  Pas akuzave t opozits ndaj kryeministrit n lidhje me nj izh-zyrtar t lart t FBI, ka reaguar kryeministri Rama.

  Ai shkruan:

  Emri: Capture-95.png

Shikime: 188

Madhsia: 135.3 KB

  Koha Jone

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Zri i Ameriks bn publike emrat e shqiptarve q paguan agjentin e FBI q takoi Ramn

  A po merret Rama nn hetim nga FBI? Gazetarja e VOA nxjerr t dhnat e dosjes



  Gazetarja e Zrit t Ameriks Keida Kostreci tha n emisionin Now n Euronews Albania se implikimi i Shqipris dhe kryeministrit shqiptar n aktakuzn e departamentit t drejtsis ndaj ish-zyrtarit t FBI Charles McGonigal sht pasqyruar gjersisht n mediat amerikane.

  Kostreci u shpreh se nuk sht e qart nse edhe kryeministri Edi Rama po hetohet lidhur me kt shtje por n aktakuz del qart implikimi i kreut t qeveris shqiptare.

  “S’e di n ka gjasa q t hetohet edhe Rama, por nga aktakuza sht e qart takimi me kryeministrin e Shqipris, takimet me t prmenden me detaje. Vet Rama e ka pranuar q ka pasur kontakte miqsore me ish-agjentin e FBI, por n SHBA veprimet e tij nuk shihen normale, duke i cilsuar shkelje t ligjit t FBI. Ish-agjenti ka krkuar para nga personi q ka lehtsuar kontaktin me kryeministrin dhe kjo sht nj shkelje”, tha Kostreci.

  Euronews

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: CNN: Zyrtari i FBI nn akuzn e drejtsis, u korruptua me para nga nj ish-sigurims shqiptar

  Andi Bushati: Pse Edi Rama nga sot sht i trembur, ndryshe nga asnjher tjetr



  Analisti Andi Bushati deklaroi se nga sot, kryeministri Edi Rama sht i trembur, ndryshe nga asnjher tjetr.

  N emisionin “Now” n Euronews Albania, Bushati, duke iu referuar statusit t Rams pas arrestimit t ish-zyrtarit t FBI-s, u shpreh se kreu i qeveris nuk e di se far provash mund t ken t tjert pr t.

  “Un, n kndvshtrimin tim modest mu duk m i paqet se kurr. Pse? Edi Rama q njoh un dhe besoj se njihni dhe ju, sht ai q zihet me fansat e Facebook-ut. Pra, kur dikush e shan, e kritikon n Facebook, ai kthehet me fjalime t gjata.

  Thelbi i statusit q kishte br, ishte i nj njeriu q nuk e di se far provash kan t tjert pr t. Prandaj, rezervohet pr t mos folur. Thelbi sht, un nuk dua t flas”, theksoi ai.

  Euronews

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Zri i Ameriks bn publike emrat e shqiptarve q paguan agjentin e FBI q takoi Ramn

  Dosja e plot e zyrtarit t lart t FBI t arrestuar: Takimet me Ramn n Tiran dhe darka n Uashington. Me nj makin t parkuar n Nju Jork…

  Emri: rama-me-shefin-e-FBI.jpg

Shikime: 198

Madhsia: 38.7 KB

  Charles McGonigal u b nj nga zyrtart m t lart t FBI-s q u vendos nn akuz n t gjith historin e agjencis s famshme t hnn n dark pasi hetuesit zbuluan se ka prfituar shuma t mdha parash nga nj oligark rus dhe nga nj shqiptar.

  Ai ka prfituar udhtime me shpenzime t mbuluara n Tiran, Kosov dhe Bosnj, shpenzime q duket se jan mbuluar nga nj shqiptar, ndrsa takimet me Ramn duket se jan organizuar nga nj shqiptar tjetr, i cili prshkruhet si “kshilltar joformal” i Rams.

  DOSJA

  Personi A ishte nj shtetas i Shteteve t Bashkuara t natyralizuar, i lindur n Shqipri dhe banues n Nju Xhersi. Personi A kishte qen punonjs i nj agjencie t inteligjencs shqiptare disa dekada m par.

  Kompania A ishte nj organizat biznesi n Delaare e regjistruar nga Personi A n janar 2018.

  Personi B ishte nj shtetas shqiptar i punsuar nga nj konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si kshilltar jozyrtar i Kryeministrit t Shqipris, duke mbajtur nj llogari zyrtare e-maili dhe pasaport t qeveris shqiptare dhe ishte nj ish-zyrtar i lart i qeveris shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkpuntor biznesi me njri-tjetrin.

  ***

  Duke filluar jo m von se gushti 2017, dhe duke vazhduar m pas deri t paktn m 6 maj 2019, n Distriktin e Kolumbis dhe gjetk, n nj shtje brenda juridiksionit t Degs Ekzekutive t Qeveris s Shteteve t Bashkuara, i pandehuri Charles McGonigal bri me vetdije dhe falsifikonte, fshehte dhe mbulonte me dashje faktet materiale me mashtrim, domethn, McGonigal fshehu vazhdimisht aspekte t marrdhnies s tij me Personin A q ai kishte pr detyr t zbulonte q krijoi nj konflikt aktual dhe t dukshm interesi midis detyrave t tij zyrtare n FBI, dhe interesat e tij private duke prfshir at q McGonigal pranoi m shum se 225,000 dollar nga Personi A; udhtoi me Personin A n Evrop; dhe vendosi marrdhnie t vazhdueshme me shtetas t huaj t prezantuar me t nga personi A dhe bashkpuntort e personit A.

  Qllimi i Skems

  Qllimi i skems ishte q i pandehuri McGonigal t fshihte nga FBI-ja dhe nga publiku, informacione materiale, q sht, natyra e marrdhnies s tij me Personin A, pr t prfshir marrjen e t paktn 225,000 dollarve nga personi A, udhtimi me personin A n Evrop dhe marrdhniet e vazhdueshme me shtetas t huaj t prezantuara me t nga personi A dhe bashkpuntort e personit A, t cilat i pandehuri McGonigal duhej t raportonte dhe t cilat krijuan nj konflikt aktual dhe t dukshm interesi midis detyrave zyrtare t t pandehurit McGonigal dhe interesave t tij private financiare.

  Midis shtatorit 2017 dhe qershorit 2018, i pandehuri McGonigal dorzoi dhe bri q t dorzoheshin formulart FD-772 dhe FD-772b q falsifikonin, fshihnin dhe mbulonin marrdhnien dhe udhtimin e tij me Personin A. Pra, n t njjtn koh me periudhn kohore kur ishin parat. i pandehuri McGonigal udhtoi me Personin A n Shqipri dhe vende t tjera t Evrops n disa raste dhe raportoi n mnyr t rreme natyrn dhe qllimin e udhtimit n FBI n formulart FD-772 dhe FD-772b, duke prfshir: dshtimin pr t identifikon Personin A si shoqrues udhtimi, duke dshtuar n identifikimin e vendeve t vizituara, duke karakterizuar n mnyr t rreme qllimin e udhtimit dhe duke raportuar n mnyr t rreme se nuk do t kishte kontakte t huaja t raportueshme gjat udhtimit, pavarsisht se i pandehuri McGonigal kishte ndrmend t takohej dhe takohej me shtetas t huaj, duke prfshir ndr t tjera Personin B, me t cilin i pandehuri McGonigal kishte nj marrdhnie t vazhdueshme.

  Mes t paktn gushtit 2017 dhe shtatorit 2018, i pandehuri McGonigal gjithashtu nuk arriti t zbulonte kontaktet e vazhdueshme me shtetas t huaj duke prdorur formularin FD-981 si krkohet.

  i pandehuri McGonigal u angazhua n nj marrdhnie financiare private me Personin A q n fakt ose n dukje binte ndesh me detyrat e tij zyrtare t FBI-s. Pr shembull, ndr t tjera, i pandehuri McGonigal bri q FBI-NY t hapte nj hetim penal t nj shtetasi amerikan, n t cilin Personi A do t shrbente si nj burim njerzor konfidencial, dhe i pandehuri McGonigal u prpoq t organizonte nj takim midis personave C dhe D.


  Ekzekutimi i skems

  N vazhdim t skems pr t fshehur natyrn e marrdhnies s tij me Personin A q i pandehuri McGonigal kishte pr detyr t zbulonte dhe t prmbushte qllimin e saj, i pandehuri McGonigal kreu dhe shkaktoi kryerjen e veprimeve t mposhtme, ndr t tjera:

  Jo m von se gushti 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Personin A dhe pyeti nse Personi A mund t’i siguronte para atij.

  M 5 shtator 2017, i pandehuri McGonigal dorzoi nj formular FD-772 n FBI pr udhtimin e ardhshm “jozyrtar” n Shqipri. Paraqitja n mnyr t gabuar nuk arriti: (a) t identifikonte se Personi A do t ishte nj shoqrues udhtimi, (b) t deklaronte se akomodimi do t sigurohej pa pages dhe kush do t paguante pr t, (c) t deklaronte se i pandehuri McGonigal do t ishte duke udhtuar n Kosov prve Shqipris, dhe (d) t identifikoj do kontakt t huaj t pritshm t raportueshm, duke prfshir Personin B, ose ndonj shtetas tjetr t huaj me t cilin i pandehuri McGonigal kishte nj marrdhnie t vazhdueshme.

  M 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Personin A dhe diskutoi se Personi A po punonte pr parat dhe se Personi A mund t’ia siguronte McGonigalit pak nga pak.

  M dat 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal ka udhtuar me avion me personin A nga Shtetet e Bashkuara pr n Shqipri, ku gjat disa ditve n vijim jan takuar me personin B dhe shtetas t tjer t huaj. As McGonigal dhe as FBI nuk kan paguar pr strehimin e McGonigal gjat kohs q ishte n Shqipri.

  M 9 shtator 2017, n Shqipri, i pandehuri McGonigal sht takuar me personin B dhe kryeministrin e Shqipris. Me krkes t personit A, i pandehuri McGonigal i krkoi Kryeministrit t Shqipris q t ishte i kujdesshm pr dhnien e licencave pr shpimin e vendburimeve t nafts n Shqipri pr kompanit ruse t frontit. Personi A dhe personi B kishin t dy interes financiar n vendimet e Qeveris s Shqipris pr dhnien e licencave t shpimit t fushs s nafts. i pandehuri McGonigal i ka ofruar Kryeministrit t Shqipris pajisje t FBI-s n prani t personit B.

  N shtator 2017, n Shqipri, i pandehuri McGonigal u prezantua nga Personi A me nj biznesmen dhe politikan shqiptar, i cili i tha t pandehurit McGonigal se donte q dikush t hetonte nj komplot t dyshuar pr t vrar biznesmenin dhe politikanin shqiptar.

  M 10 shtator 2017, i pandehuri McGonigal udhtoi me makin nga Shqipria pr n Kosov, s bashku me personin A dhe t tjer, ku i pandehuri McGonigal u takua me dhe i dha mjetet e FBI-s pr nj politikan kosovar. Menjher pas ktij udhtimi n Kosov, i pandehuri McGonigal dhe personi A, duke udhtuar s bashku, jan kthyer n Shtetet e Bashkuara.

  Pas udhtimit t tij n Shqipri n shtator, i pandehuri McGonigal mbajti nj marrdhnie t vazhdueshme me Kryeministrin e Shqipris.
  M 5 tetor 2017, jasht nj restoranti, n nj makin t parkuar n qytetin e Nju Jorkut, i pandehuri McGonigal mori afrsisht 80,000 dollar nga Personi A. N vjeshtn e vitit 2017, n rezidencn e Personit A n Nju Xhersi, i pandehuri McGonigal mori edhe dy her t tjera para t gatshme nga Personi A, n shumn rreth 80,000 dhe 65,000 dollar. i pandehuri McGonigal i kishte treguar personit A se parat do t ktheheshin.

  M 16 tetor 2017, i pandehuri McGonigal dorzoi nj FD-772b n lidhje me udhtimin e tij n shtator n Shqipri dhe Kosov. Parashtresa n mnyr t gabuar nuk zbuloi se i pandehuri McGonigal ishte takuar me Kryeministrin e Shqipris n Shqipri dhe me nj politikan kosovar n Kosov dhe mohoi n mnyr t rreme q i pandehuri McGonigal t’i kishte zbuluar punsimin e tij nj shtetasi t huaj jasht biznesit zyrtar t FBI-s.

  M 15 nntor 2017, i pandehuri McGonigal dorzoi nj FD-772 pr udhtimin e ardhshm “zyrtar” n Austri. Paraqitja n mnyr t gabuar nuk arriti: (a) t identifikonte q Personi A do t ishte shoqrues udhtimi, (b) t identifikonte se do akomodim ose akomodim do t sigurohej pa pages ose kush do t paguante pr to, (c) deklaronte se i pandehuri McGonigal do t t udhtoj n Shqipri prve Austris dhe (d) t identifikoj do kontakt t jashtm t parashikuar t raportueshm.

  M 17 nntor 2017, i pandehuri McGonigal udhtoi me avion pr n Austri.

  M 18 nntor 2017, i pandehuri McGonigal dhe nj prokuror i Departamentit t Drejtsis intervistuan t njjtin biznesmen shqiptar dhe politikani i pandehur McGonigal q kishte takuar gjat udhtimit t tij n shtator 2017. Personi A mori pjes n intervist si prkthyes. Asnj dokument q autorizonte ose financonte shrbimet e interpretimit nuk iu dorzua FBI-s nga i pandehuri McGonigal. FBI nuk ka t dhna zyrtare t intervists.

  M 18 nntor 2017, pas intervistimit, i pandehuri McGonigal dhe personi A kan udhtuar me avion nga Austria n Shqipri, ku jan takuar srish me t njjtin biznesmen dhe politikan shqiptar, kt her pa pjesmarrjen e prokurorit t Departamentit t Drejtsis. Biznesmeni dhe politikani shqiptar diskutuan mundsit e biznesit me – t pandehurin McGonigal dhe Personin A.

  M 19 nntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me personin B n Shqipri pr dark dhe pije.

  M 20 nntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Kryeministrin e Shqipria n Shqipri.

  M 21 nntor 2017, i pandehuri McGonigal ka udhtuar me avion nga Shqipria pr n Austri, dhe m pas u kthye n Shtetet e Bashkuara. As McGonigal, as FBI, nuk paguan strehimin e McGonigal-it ndrsa ai ishte n Shqipri.

  | M 25 nntor 2017, i pandehuri McGonigal informoi Departamentin e Drejtsis, prokurori i prmendur m lart, pr nj hetim t ri t mundshm penal q prfshin nj shtetas amerikan i cili ishte regjistruar pr t kryer pun lobimi n Shtetet e Bashkuara n emr t nj partie politike shqiptare e ndryshme nga ajo n t ciln ishte antar kryeministri. Nj dit m par, ai mori informacion nga Personi B n lidhje me qytetarin lobist amerikan.

  N dhjetor 2017, McGonigal darkoi n Uashington, D.C. me personin A dhe Zyrtar t qeveris shqiptare dhe darkuan n Ne York City me Personin A dhe Kryeministrin e Shqipris.
  M 4 janar 2018, i pandehuri McGonigal mori informacion n lidhje me qytetarin amerikan q ishte lobisit dhe e kishte origjinn nga Personi A, dhe ai ia prcolli informacionin nj agjenti tjetr special t FBI NY t nesrmen.

  M 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal paraqiti nj formular FD-772b n lidhje me Udhtimin e nntorit n Austri i prmendur m sipr. Parashtresa n mnyr t gabuar nuk e zbuloi q i pandehuri McGonigal kishte udhtuar si n Shqipri ashtu edhe n Austri, ose q ishte takuar me t dy, Personin B ose Kryeministrin e Shqipris.
  Nga 21 shkurt 2018, deri m 24 shkurt 2018, i pandehuri McGonigal udhtoi me personin A n Shqipri, por ai nuk e raportoi udhtimin n FBI si krkohej duke prdorur Format FD-772 ose FD-772b.

  M 26 shkurt 2018, FBI-NY hapi zyrtarisht nj hetim penal u prqendrua n lobistin qytetar amerikan me krkesn e t pandehurit McGonigal dhe me udhzimin e tij. Personi A u identifikua m von nga FBI-NY si nj burim njerzor konfidencial q e mbshtet hetimin dhe Personi A i dha informacion FBI-NY gjat hetimit. Personi B m von ndihmoi n lehtsimin e nj takimi midis FBI-NY dhe dshmitarve t vendosur n Evrop duke paguar shpenzimet e udhtimit t dshmitarit.

  | M 4 mars 2018, i pandehuri McGonigal darkoi n Uashington, DC, me, midis t tjerve, Personin A, Kryeministrin e Shqipris dhe nj ish-agjent special i FBI-s q punonte n nj firm ndrkombtare shrbimesh profesionale.

  Nga 26 prilli 2018, deri m 2 maj 2018, i pandehuri McGonigal udhtoi me Personin A n Evrop, prfshir Shqiprin, por nuk e raportoi udhtimin n FBI si krkohej duke prdorur format FD-772 ose FD-772b.

  47, M 10 qershor 2018, i pandehuri McGonigal dorzoi nj formular OGE-278 q gabimisht nuk arriti t prfshij ndonj informacion n lidhje me rreth 225,000 dollar q ai kishte marr nga personi A.

  M 6 maj 2019, rreth nnt muaj pas daljes n pension nga FBI, i pandehuri McGonigal dorzoi nj formular OGE-278 q n mnyr t gabuar nuk prfshinte ndonj informacion rreth tij prafrsisht 225,000 dollar q ai kishte marr nga Personi A ose si aktiv ose detyrim.

  Balkanweb

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Zri i Ameriks bn publike emrat e shqiptarve q paguan agjentin e FBI q takoi Ramn

  Arrestimi i ish-zyrtarit t FBI/ Kikia: Mori para nga njerz t Rams pr t hetuar shtjen e lobimit rus n PD

  Gazetari Mentor Kikia ka komentuar arrestimin e ish-zyrtarit t lart t FBI, Charles McGonigal dhe lidhje n e tij me Shqiprin.

  I ftuar n emisionin “Open” n News24 me gazetaren Eni Vasili, Kikia ka deklaruar se pjesa m e rnd e gjith ksaj historie, sht nse vrtetohet se ish-zyrtari ka marr pr t ndikuar n raportet e brendshme politike n Shqipri.

  Ai ka shtuar se zoti McGonigal ka qen personi i cili ka marr para nga njerz t besuar t kryeministrit Edi Rama pr t hetuar shtjen e lobit rus n Partin Demokratike.

  “E rnd pr SHBA. Potencialin dhe barrn e njohjeve dhe krediteve q ka pasur i ka shfrytzuar pr t br biznes edhe pasi e ka ln detyrn shtetrore. Kjo ka dy dimensione, pjesa q lidhet me Rusin q pr ne ka vetm rndsi historike. Ka marr para duke krijuar kompani t regjistruar n parajsa fiskale.

  Dimensioni shqiptar lidhet me lobim pr kompanit kineze q t investoheshin n Shqipri. N pamje t par duket se nuk ka shkelje, por kjo sht shkelje e ligjit amerikan.
  Edhe sikur ta quajm nj lobist q lobon pr kompanit q punon, pjesa m e rnd mbetet nse vrtetohet q ish-zyrtari sht korruptuar nga qeveria shqiptare pr t ndikuar n raportet e brendshme politike. Prapa shtjes s Nik Muzin sht ky zyrtar dhe ka marr para nga njerz t besuar t Rams pr ta hetuar kt shtje”, ka deklaruar ai.

  (BalkanWeb)

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Zri i Ameriks bn publike emrat e shqiptarve q paguan agjentin e FBI q takoi Ramn

  Arrestimet n FBI/Hetimet amerikane nxjerrin edhe nj politikan-biznesmen t PS. Pritet ekstradimi i tij para drejtsis amerikane

  “Zri i Ameriks”, media m e fuqishme n bot, ka botuar dje nj material q lidhet me arrestimin e nj ish-zyrtari t lart t FBI ku, sipas VOA, prve t tjerave ka marr edhe ryshfete nga Shqipria n shuma t mdha n dollar.

  Ja se far shkruan ndr t tjera VOA: ”T mrkurn, ish zyrtari i lart i kundrzbulimit t FBI-s, Charles McGonigal, arrestuar t shtunn nga autoritetet amerikane, pritet t dal para gjykats n Uashington pr t’u shprehur nse i pranon apo jo akuzat se ka marr para nga nj ish punonjs i shrbimeve inteligjente shqiptare dhe pr lidhjet e tij me zyrtar t tjer n Shqipri.

  T hnn, ai nuk i pranoi akuzat e tjera t ngritura ndaj tij n Nju Jork, se ka shkelur sanksionet amerikane ndaj Rusis duke punuar pr oligarkun rus Oleg Deripaska. Gjykata vendosi q ta lr t lir kundrejt pagess, gjat kohs q do t zhvillohet procesi gjyqsor.

  Charles McGonigal ka punuar pr sektorin e kundrzbulimit t FBI-s, derisa u largua nga FBI-ja n shtator t vitit 2018 dhe ndr t tjera mbulonte edhe Shqiprin dhe Bosnje Hercegovinn.

  Ai akuzohet se ka marr 225 mij dollar nga nj ish-punons i shrbimeve sekrete t Shqipris dhe ka zhvilluar nj sr takimesh me biznesmen dhe politikan n Shqipri, Kosov dhe Bosnje, por pa i raportuar ato sipas rregullave.

  Sipas aktapadis, lidhjet e tij kryesore me Shqiprin jan mbajtur prmes ish zyrtarit shqiptar t shrbimeve sekrete, q n akt-akuz identifikohet si Personi A. Ky person ka paguar edhe pr shpenzimet e tij t udhtimit n Shqipri.

  Akt-padia e br publike dje nga gjykata n Uashington nuk e identifikon m tej Personin A. Por, n baz t nj njoftimi tjetr t shtypit amerikan, n shtator t vitit t kaluar, ku njoftohej se ish zyrtari i FBI-s McGonigal ishte nn hetime, portali “Business Insider” boton kopjen e nj dokumenti t juris s madhe, ku n listn e atyre, q do t thirreshin pr t dshmuar, figuron shtetasi Agron Neza, shqiptaro-amerikan, q dekada t shkuara ka punuar pr shrbimet inteligjente t Shqipris.

  Personi i dyt nga Shqipria, i lidhur me ish zyrtarin e FBI-s, identifikohet n akt-padi si Personi B, i cili “ishte nj shtetas shqiptar, i punsuar nga nj konglomerat kinez energjie. Personi B shrbente si nj kshilltar jozyrtar i Kryeministrit t Shqipris, i cili kishte nj llogari emaili dhe pasaport zyrtare t qeveris shqiptare dhe ka qn ish-zyrtar i lart i qeveris shqiptare.”

  Nse i referohemi srish dokumentit t juris s madhe, n t, personi tjetr, q duhej marr n pyetje sht Dorian Duka, ish zv/ministr pr energjitikn dhe m pas konsulent i pavarur.

  Personi A dhe Personi B, sipas akt-padis, “ishin miq dhe partner biznesi me njri-tjetrin.”- vazhdon “Zri i Ameriks”.

  Por nga hetimet del nj politikan-biznesmen q ka luajtur fijet dhe q sipas burimeve amerikane ai do t krkohet t ekstradohet n SHBA pr llogari t ktij hetimi.

  Ndonse n materialin e publikuar nga “Zri i Ameriks” nuk thuhet emri i ktij politikani-biznesmen, prsri n qarqet e mazhorancs e dijn emrin dhe kan filluar t gjith ti mbyllin celularin, pasi ai ka koh q survejohet pr llogari t drejtsis s SHBA.

  Koha Jone

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Socialistt e Rams i z frika: FBI krkon arrestimin e ekstradimin e nj biznesmeni socialist

  “Zri i Ameriks”: Ish-zyrtari i arrestuar i FBI-s dhe lidhjet me Shqiprin. Emra VIP nga Tirana po hetohen n SHBA

  -Shkruar nga “Zri i Ameriks”-

  T mrkurn, ish zyrtari i lart i kundrzbulimit t FBI-s, Charles McGonigal, arrestuar t shtunn nga autoritetet amerikane, pritet t dal para gjykats n Uashington pr t’u shprehur nse i pranon apo jo akuzat se ka marr para nga nj ish punonjs i shrbimeve inteligjente shqiptare dhe pr lidhjet e tij me zyrtar t tjer n Shqipri.

  T hnn, ai nuk i pranoi akuzat e tjera t ngritura ndaj tij n Nju Jork, se ka shkelur sanksionet amerikane ndaj Rusis duke punuar pr oligarkun rus Oleg Deripaska. Gjykata vendosi q ta lr t lir kundrejt pagess, gjat kohs q do t zhvillohet procesi gjyqsor.

  Charles McGonigal ka punuar pr sektorin e kundrzbulimit t FBI-s, derisa u largua nga FBI-ja n shtator t vitit 2018 dhe ndr t tjera mbulonte edhe Shqiprin dhe Bosnje Hercegovinn.

  Ai akuzohet se ka marr 225 mij dollar nga nj ish-punons i shrbimeve sekrete t Shqipris dhe ka zhvilluar nj sr takimesh me biznesmen dhe politikan n Shqipri, Kosov dhe Bosnje, por pa i raportuar ato sipas rregullave.

  Sipas aktapadis, lidhjet e tij kryesore me Shqiprin jan mbajtur prmes ish zyrtarit shqiptar t shrbimeve sekrete, q n akt-akuz identifikohet si Personi A. Ky person ka paguar edhe pr shpenzimet e tij t udhtimit n Shqipri.

  Akt-padia e br publike dje nga gjykata n Uashington nuk e identifikon m tej Personin A. Por, n baz t nj njoftimi tjetr t shtypit amerikan, n shtator t vitit t kaluar, ku njoftohej se ish zyrtari i FBI-s McGonigal ishte nn hetime, portali “Business Insider” boton kopjen e nj dokumenti t juris s madhe, ku n listn e atyre, q do t thirreshin pr t dshmuar, figuron shtetasi Agron Neza, shqiptaro-amerikan, q dekada t shkuara ka punuar pr shrbimet inteligjente t Shqipris.

  Personi i dyt nga Shqipria, i lidhur me ish zyrtarin e FBI-s, identifikohet n akt-padi si Personi B, i cili “ishte nj shtetas shqiptar, i punsuar nga nj konglomerat kinez energjie. Personi B shrbente si nj kshilltar jozyrtar i Kryeministrit t Shqipris, i cili kishte nj llogari emaili dhe pasaport zyrtare t qeveris shqiptare dhe ka qn ish-zyrtar i lart i qeveris shqiptare.”

  Nse i referohemi srish dokumentit t juris s madhe, n t, personi tjetr, q duhej marr n pyetje sht Dorian Duka, ish zv/ministr pr energjitikn dhe m pas konsulent i pavarur.

  Personi A dhe Personi B, sipas akt-padis, “ishin miq dhe partner biznesi me njri-tjetrin.”

  Sipas dokumentit t akuzs, gjat nj udhtimi n Shqipri n vitin 2017, “m 9 shtator i pandehuri McGonigal u takua me kryeministrin shqiptar [Edi Rama] dhe me Personin B [Dorian Duka]. Me krkes t Personit A [Agron Neza] ai i bri thirrje kryeminisrit t kishte kujdes dhe t mos i jepte lienca pr krkime nafte n Shqipri nj kompanie ruse guack. Personat A dhe B kishin interesa financiar nga vendimi i qeveris shqiptare. I pandehuri McGonigal i dha kryeministrit nj suvenir t FBI-s n prani t personit B”.

  Akt-padia vendos nj lidhje t drejtprdrejt t takimeve t ish zyrtarit t FBI-s me kryeministrin shqiptar n prani t personave t tret A dhe B, q ishin shtetas privat. sht e paqart se prse kryeminstri sht takuar me nj zyrtar t lart t FBI-s n prani t personave privat.

  I pyetur nga Zri i Ameriks, lidhur me marrdhniet e kryeminsitrit me ish zyrtarin e FBI-s, zdhnsi i qeveris mohoi, q takimet t ken patur ndonj lidhje me ato q thuhen n aktpadi:“Si e ka sqaruar edhe m par, kryeministri Edi Rama ka pasur nj raport miqsor me zyrtarin e FBI, me t cilin jan takuar disa her, qoft n Tiran, qoft n New York, po takimet e tyre s’kan pasur asnj lidhje me ka thuhet n akt-padin n fjal lidhur me persona t tjer.”

  Sipas akt-padis, ishte pas ktij udhtimi n Shqipri n shtator q “i pandehuri McGonigal ka mbajtur nj miqsi t vazhdueshme me Kryeministrin [Rama].”

  Sipas akt-akuzs, nga shtatori 2017 deri n mars 2018, McGonigal dhe Kryeministri Rama jan takuar 4 her n Shqipri dhe n SHBA.

  Sipas akt-padis, gjat vizits s shtatorit 2017, McGonigal “u prezantua nga personi A me nj biznesmen dhe politikan shqiptar, i cili i krkoi atij ndihm, q dikush t hetonte pr nj komplot t dyshuar pr t vrar biznesmenin dhe politikanin”.

  Disa jav pas ktyre takimeve, m 5 tetor 2017, sipas akt-padis, “jasht nj restoranti, n nj makin t parkuar n Nju Jork, McGonigal mori afro 80 mij dollar kesh nga Personi A. Po at vjesht ai mori edhe dy pagesa t tjera nga Personi A n shumat 80 mij dollar dhe 65 mij dollar n rezidencn e banorit A. McGonigal i la t kuptohej Personit A se parat do t’ia kthente.”

  Dy muaj pas vizits n Shqipri, m 18 nntor 2017 McGonigal s bashku me nj prokuror nga Departamenti i Drejtsis, takuan dhe morn n intervist n Austri, biznesmenin-politikan, q ai e kishte takuar n shtator n Shqipri. Personi A mori pjes n kt takim si prkthyes.

  Intervista e bisnesmenit-politikan nuk sht raportuar dhe nuk figuron n dokumentet e FBI-s. N t njjtn dit t intervistimit n Austri, po m 18 nntor, McGonigal dhe biznesmeni-politikan, jan takuar edhe n Shqipri, por kt her pa pranin e prokurorit t Departamentit t Drejtsis. Sipas akt-padis “politikani-biznemsmen diskutoi me t pamdehurin McGonigal dhe Personin A pr mundsi biznesi”.

  “M 19 nntor i pandehuri takohet me Personin B pr dark dhe nj dit m pas m 20 nntor takohet me kryeministrin”, sipas akt-padis.

  Menjher pas kthimit nga Shqipria, m 25 nntor, McGonigal informon Prokurorin e Departamentit t Drejtsis, me t cilin takoi politikanin-biznesmen n Austri, pr nj hetim t mundshm kriminal pr nj shtetas amerikan, q ishte regjistruar pr t br lobizm “pr nj parti q nuk ishte e kryeministrit Rama”. Sipas akt-padis, nj dit m hert McGonigal kishte marr informacion pr kt lobist nga Personi B.

  N akt-padi nuk identifikohet lobuesi amerikan dhe as partia shqiptare. Por m 14 nntor t vitit 2017, lobisti Nick Muzin, depozitoi n Departamentin e Drejtsis, ndonse me vones, dokumentet mbi aktivitetin lobues t disa muajve m par pr llogari t PD-s, i cili m pas sht br subjekt hetimi n Shqipri pr origjinn e parave.

  N akt-padin ndaj McGonigal, prmendet se n dhjetor t vitit 2017 ai sht takuar n Uashington me personin A dhe zyrtar t qeveris shqiptare dhe n Nju Jork me Personin A dhe kryeministrin Rama.

  M 4 janar 2018, sipas akt-akuzs, McGonigal mori informacion pr lobistin amerikan nga Personi A dhe t nesrmen ia drgoi informacionin nj agjenti tjetr t zyrs s FBI-s n Nju Jork.

  M 22 janar ai mori prsri informacion nga Personi A pr lobistin dhe ia drgoi nj vartsi. Personi A, sipas akuzs e kishte marr informacionin nga zyra e Kryeministrit t Shqipris.

  Sipas akt-padis “m 26 shkurt 2018, zyra e FBI-s n Nju Jork hap zyrtarisht hetime t prqendruar tek lobisti amerikan me krkesn dhe nn udhzimin e zotit McGonigal. M pas Personi A u identifikua si burim konfidencial n mbshtetje t hetimit. Persomni A i ka ofruar informacione zyrs s FBI-s n Nju Jork gjat hetimit.”

  Po sipas akt-padis “M pas Personi B ndihmoi n organizimin e nj takimi mes zyrs s FBI-s n Nju Jork dhe dshmitarve n Evrop, duke paguar mes t tjerash pr shpenzime udhtimi t dshmitarve”.

  M 25 qershor 2018, i pandehuri McGonigal, i ka propozuar personit A q t nnshkruaj nj kontrat me nj individ nga Bosnia t indentifikuar si Personi D n mnyr q n kompanin e personit A t depozitoheshin 500 mij dollar nga Personi D dhe firma e tij farmaceutike pr t mundsuar nj takim mes Personit D dhe nj prfaqsuesi t delegacionit amerikan n OKB.

  Ndrkoh q n muajin prill, McGonigal ishte takuar n Gjermani me dy individ nga Bosnja, Personin C dhe Personin D, t cilt kishin lrkuar t takoheshin me ambasadoren amerikane n OKB-s, ose ndonj zyrtar tjetr t lart pr nj shjte politike pr Bosnje Hercegovinn.

  Akuzat pr shkeljen e sanksioneve ndaj Rusis

  Akt-padia tjetr ndaj ish zyrtarit t lart t FBI-s ka lidhje me ndihmn pr oligarkun rus, Oleg Deripaska, n shkelje t sanksioneve amerikane. Aktiviteti i tij n favor t miliarderit rus sht zhvilluar pasi ishte larguar nga FBI-ja. Ai akuzohet se ka bashkpunuar me nj ish diplomat rus, Sergey Shestakov, q tashm punonte si prkthyes pr miliaderin rus Oleg Deripaska.

  N ose rreth gushtit 2021, McGonigal, Shestakov dhe nj person i identifikuar si Agjenti 1 (Kshilltar i Deripaskas) hartuan dhe ekzekutuan nj kontrat, sipas s cils nj Korporat e Qipros do t’i paguante nj Kompani n Nju Xhersi 51,280 dollar paraprakisht dhe m pas 41,790 mij do muaj pr informacione zbulimi biznesi me interes pr korporatn ruse. Megjithse pagesat do t’i jepeshin McGonigalit dhe Shestakovit n emr t Deripaskas, asnjri prej tyre nuk prmendet n kontrat.

  Sipas akt-padis s Nju Jorkut, kompania e Nju Xhersit sht n pronsi t nj “Miku” t zotit McGonigal. “Miku” kishte ndihmuar q McGonigal t angazhohej me kompanin e Nju Xhersit, ndrsa ai ishte ende agjent me FBI-n.

  N nj dokument t Departamentit t Drejtsis, ku depozitohen aktivitetet e lobimit pr qeverit e huaja, (FARA) t depozituar nga Shestakovi, ndonse prmbahen pak hollsi, prmendet emri Charls McGonigal dhe firma “Spectrum Risk Solutions”.

  Kjo firm, n dokumentin e juris s madhe t dal vitin e kaluar, figuron si kompani e Agron Nezs.

  Sipas akt-padis s Nju Jorkut, McGonigal i ka than Shestakovit se “nuk e kishte informuar “Mikun” se po prdorte Kompanin e tij pr t marr parat nga kontrata. Shestakov falsifikoi firmn e Mikut pa dijen apo miratimin e tij. M pas kur Miku i krkoi McGonigalit t shpjegonte se pse Banka Ruse po i bnte pagesa Kompanis s Nju Xhersit, McGonigal tha se pagesa ishte pr pun “Legjitime” q ai po bnte pr nj “pasanik rus”. Miku m pas pranoi q t prdorej Kompania e tij dhe transferoi fonde n prputhje me kontratn, nn udhzimin e McGonigalit, pr at dhe Shestakovin.

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Socialistt e Rams i z frika: FBI krkon arrestimin e ekstradimin e nj biznesmeni socialist

  Agron Neza reagon pr Euronews: Si sht e vrteta pr parat e ish-zyrtarit t FBI

  Emri: WhatsApp-Image-2023-01-25-at-20.17.30.jpg

Shikime: 186

Madhsia: 37.4 KB

  Agron Neza, qytetari shqiptaro-amerikan q prmendet n dosjen hetimore t ish-agjentit t FBI, Charles Mcgonigal, ka reaguar ekskluzivisht pr Euronews Albania pr akuzat n adres t tij.

  Pr gazetaren Raziela Myslimaj, Neza u shpreh se parat pr t cilat akuzohet se i ka dhn Mcgonigal, nuk kan lidhje me qeverin shqiptare dhe as me kryeministrin Edi Rama.

  Reagimi i Agron Nezs pr Euronews Albania

  Me Kryeministrin e Shqipris, Edi Rama jam prezantuar diku n vjeshtn e vitit 2017 nprmjet mikut tim Charles Mcgonigal, ish-Drejtor i Zyrs s Kundrspiunazhit t FBI-s pr Nju Jorkun, n ndrtesn e Zyrs s Kryeministrit, takim q zgjati ndoshta m pak se dy minuta.

  Pas ktij takimi, jam takuar dhe disa her t tjera dhe n kto takime ka pasur edhe njerz t tjer. Nuk mund t them q Kryeministri i Shqipris sht miku im, e as un miku i tij prvese nj i njohur. Asnjher me kryeministrin Rama nuk kam biseduar shtje biznesi dhe as parash, e gjithashtu mund t them t njjtn gj dhe pr stafin e tij, me t cilt mund t njihem, si njoh dhe kam miq dhe t PD, PR, PSD, PL e t tjera parti n Shqipri.

  Prsa i prket problemit q Sali Ram Berisha po flet, duke shpifur se parat q i kam dhn mikut tim Charles McGonigal jan para t Kryeministrit Edi Rama apo njerzve t tij, kjo kategorikisht nuk sht e vrtet.

  Jam i bindur q kryeministri Rama, shtjen e dhnies s parave e ka msuar nga shtypi n t njjtn koh q e ka msuar dhe Sali Berisha dhe dokush tjetr. Ktu prfundon shtja n lidhje me parat q un i kam dhn Charles McGonigal.

  Euronews

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Socialistt e Rams i z frika: FBI krkon arrestimin e ekstradimin e nj biznesmeni socialist

  Koincidence!

  Ne te njejten dite qe plas ky skandal me FBI, mesuam qe Amerika do na e marri ambasadoren tone te dashur ne Tirane. Po me ambasadoren tone te dashur c'paten valle? Ajo ishte kaq e mire, kaq e forte, kaq e dashur! Ajo e shkreta vetem punonte nate e dite qe te na bente edhe ne shqiptaret me nje sistem drejtesie, si ai i Amerikes!

  Bravo Edi Rama! E rilinde edhe drejtesine amerikane, sic rilinde ate shqiptare!

  Cfare thote ai "avokati" aman te keqen ne Tirane. Tifozi numer nje i FBI. A e di si ka per ta bere FBI Shqiperine apo nuk e di? Tamam ashtu sic ka bere Ameriken!

  Ne prisnim qe amerikanet te na nxirrnin faktet per Berishen si non-grata qe eshte shpallur, po keta na e nxorren kryeministrin tone kriminel!

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 27-01-2023 m 01:35

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Socialistt e Rams i z frika: FBI krkon arrestimin e ekstradimin e nj biznesmeni socialist

  A sht Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan flet ekskluzivisht pr Review



  Gazetari investigativ amerikan, Mattathias Schwarz thot se Agron Neza nuk sht nj agjent i FBI, por ortak biznesi i Charles McGonigal.

  N nj intervist ekskluzive pr emisionin “Review” n Euronews Albania, Schwarz u shpreh se dyshohet se Neza sht prfshir n aferat e McGonigal.

  Sipas tij, Neza ende nuk sht akuzuar pr aktivitete t paligjshme.

  “Jo. sht nj ortak biznesi i Charles McGonigal, i cili dyshohet se sht i prfshir n aferat e tij.

  Nuk sht akuzuar pr aktivitete t paligjshme, ai thjesht njihet si ortak i tij n kompani shqiptare. Ka ende fakte t reja q nuk jan br publike dhe pazlli nuk sht plotsuar”, theksoi ai.


  Euronews

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Socialistt e Rams i z frika: FBI krkon arrestimin e ekstradimin e nj biznesmeni socialist

  Gazetari amerikan: E dashura e McGonigal i drgoi e-mail FBI, krkoi hetimin e tij



  Gazetari amerikan, Mattathias Schwarz thot se Allison Guerrero, e dashura jashtmartesore e ish-zyrtarit t FBI, Charles McGonigal, ka deklaruar se i ka drguar nj e-mail F BI pr hetimin e tij.

  N nj intervist ekskluzive pr emisionin “Review” n Euronews Albania, Schawarz u shpreh se kjo nuk sht ende e konfirmuar dhe shtoi se ai vet nuk e ka par e-mailin.

  Sipas tij, sht i ditur fakti q McGonigal ka marr para nga prfaqsues t oligarkut rus, Oleg Deripaska.

  “sht nj pyetje shum e drejt. Prgjigjen ende nuk e dim. Allison Guerrero ka drguar nj e mail tek kreu i FBI s zyrs s Nju Jorkut, ku i shkruan q t hetoj McGonigal dhe udhtimet n Shqipri, por kjo nuk sht ende e konfirmuar. Un e mail-in nuk e kam par dhe nuk di ende nse ata t cilt e kan marr kt e mail, t mund t ken ndrmarr ndonj veprim.

  Ne dim q Charles McGonigal ka marr para nga prfaqsues t Oleg Deripasks – oligarkut rus. Prpara dy apo tre vitesh, kur FBI ka kryer kontroll banese n shtpin e Oleg Deripasks n SHBA, mund t ken gjetur prova q lidhin Oleg Deripaskn me Charles McGonigal dhe ndoshta prej aty ka nisur dyshimi q Mc Gonigal po punonte me Oleg Deripaskn n shkelje t ligjit amerikan pr sanksionet”, theksoi ai.

  Euronews

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Socialistt e Rams i z frika: FBI krkon arrestimin e ekstradimin e nj biznesmeni socialist

  Gazetari amerikan: McGonigal ka przier detyrn pr prfitime personale me Ramn



  Mattathias Schvarz, gazetari investigativ amerikan i cili ka publikuar nj artikull t gjat pr Allison Guerriero, t dashurn e Charles McGonigal, personit q denoncoi ish-zyrtarin e FBI-s, ka dhn nj intervist ekskluzive pr emisionin Review, n Euronews Albania.

  N deklarimet e tij gazetari pohon se n padin e ngritur n SHBA shprehet qartazi se Charles McGonigal prziente detyrn e tij me marrdhnien q kishte me Kryeministrin Edi Rama pr prfitime personale.

  Ai shton se kryeministri Rama ka refuzuar t ket kontakte me t dhe shtoi se nse do t ishte votues n Shqipri do t krkonte nga shefi i qeveris shpjegime pr prfshirjen n kt shtje.

  Pjes nga intervista:

  Ju sapo keni publikuar nj artikull t gjat n t cilin thuhet se Allison Guerriero, e dashura e Charles McGonigal sht personi ky n zbardhjen e plot t aktivitetit t paligjshm t ish-zyrtarit t lart t FBI. sht kshtu?

  Po, pr kt shtje ka shum detaje q nuk i dim. Jam prpjekur shum q t kontaktoj me Kryeministrin Edi Rama, por nuk sht prgjigjur.

  Ka refuzuar?

  N fillim ai kishte nj zdhns q m shkroi, por kur Charles McGonigal u padit dhe padia kishte rrethana specifike pr aktivitetin e Charles McGonigal dhe Kryeministrit Edi Rama, dhe q kur padia sht br publike, ai ka injoruar do mesazh q i kam drguar. Sipas meje, Rama mendon se e gjith kjo po vlon. Mund t ket nj gjyq, ka shum t ngjar t dalin fakte t reja dhe n nj far mnyre Kryeministri Rama duhet t shpjegoj marrdhnien me Charles McGonigal.

  M pyett pr Allison Guerriero. Ajo ishte e dashura e McGonigal n kohn kur ai ishte n FBI dhe bnte udhtimet n Shqipri. Sipas padis, ai ka marr para nga nj person me lidhje n zbulimin shqiptar. T gjitha kto po hetohen. Ka shum mundsi q Rama ka lobuar kundr opozits shqiptare, apo edhe pr marrjen e kontratave pr shpimin e nafts n Shqipri. Charles McGonigal ishte partner n nj firm n Shqipri bashk me Shefqet Dizdarin, dhe agjentin tjetr Mark Mersini apo dhe me shqiptaro-amerikanin Agron Neza. T katr kan nj kompani n kryeqytetin e Shqipris dhe ende nuk dim asgj.

  N padi sht e qart se qeveria mendon se Charles McGonigal prziente detyrn e tij me marrdhnien q kishte me Kryeministrin Edi Rama pr prfitime personale. Nse do t isha n Shqipri dhe do t isha nj votues shqiptar i Edi Rams, do t doja nj sqarim nga ai pr far ka ndodhur. Ky sht nj shqetsim shum i madh.

  Euronews

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Kryeministri i Shqipris Edi Rama n qendr t hetimeve t agjentve t FBI

  “Agjentt e FBI-s n pragun e shtpis time me foton e kryeministrit t Shqipris”

  Emri: Allison-Guerrero-Charles-McGonigal-2048x1152.jpg

Shikime: 156

Madhsia: 32.9 KB

  Ish-e dashura e zyrtarit t FBI-s Charles McGonigal ka treguar se n nntor t vitit 2021 n pragun e shtpis s saj u shfaqn dy agjent t FBI-s, t cilt mbanin me vete foto t kryeministrit t Shqipris Edi Rama s bashku me Charles Mcgonigal. N nj rrfim t detajuar pr median amerikane Bussines Insider, Allison Guerriero tregon detaje kompromentuese pr ish-t dashurin e saj, i cili u arrestua pasi dyshohet se ka marr para nga oligarku rus Oleg deripaska dhe nga shqiptaro-amerikani Agron Neza pas vizitave q kishte br n Shqipri.

  Agjentt e FBI me foton e Edi Rams n duar

  Allison tregoi se kishte pasur nj ndarje t vshtir me McGonigal, i cili e kishte mbajtur me shpres se do t divorvohej me t shoqen, gj q nuk ndodhi kurr.

  Pas ndarjes, Allison Guerrero tha se kishte kaluar momente t vshtira dhe pr t’u hakmarr i kishte shkruar shefit t zyrs s FBI-s n Ne York, il Liam Seeney. N emailet e hakmarrjes, ajo i krkonte shefit t FBI-s n zyrn e Nju Jork t hetonte pr marrdhniet mes McGonigal dhe Edi Rams. Pak koh m pas, mori nj vizit nga agjentt e FBI-s.

  “Pavarsisht, n nntor 2021, FBI po e hetonte McGonigal. Dy agjent u shfaqn n dern e Guerriero-s, thot ajo, i treguan asaj nj foto t McGonigal me kryeministrin shqiptar dhe e intervistuan pr ndrveprimet e tyre. Ajo gjithashtu mori nj thirrje nga juria e madhe q krkonte t gjitha komunikimet e saj me McGonigal, si dhe informacione pr do “pages ose dhurat” q ai mund t’i ket dhn asaj” shkruan Bussines Insider.

  Kuptohet se Edi Rama ka qen pjes e hetimit t FBI-s pasi takimet dhe vizitat e McGonigal n Shqipri nuk u deklaruan asnjher, si e krkon ligji amerikan. N ann tjetr, McGonigal e takoi Ramn bashk me Agron Nezn, q i ka dhn nj shum t konsiderueshme parash, pasi FBI nisi nj hetim n dm t Lulzim Bashs, kreut t Partis Demokratike t Shqipris.

  Materialet e hetimit t FBI doln nga zyra e kryeministrit t Shqipris.

  Jeta e luksit e McGonigal n kontradikt me versionin e parave “borxh”
  Shumat e parave q qarkullonte McGonigal kan qen t konsiderueshme, sipas rrfimit t ish t dashurs s tij. Madje n shkrimin e Insider, Allison ka prshkruar me detaje nj situat n lidhje me nj sasi parash cash q mbante McGonigal dhe q e ka habitur.

  “Nj mngjes n tetor 2017, Allison Guerriero vuri re dika t pazakont n dyshemen e apartamentit t t dashurit t saj n Park Slope, Brooklyn: nj ant plot me para. Atje, pran kpucve t tij, ishte nj nga ato lloj qesesh q t japin dyqanet e pijeve. Brenda kishte tufa me kartmonedha, prerje t mdha t lidhura me shirita gome. Nuk dukej si dika q ai duhej t mbante me vete. N fund t fundit, i dashuri i saj, Charles F. McGonigal, mbante nj nga postet m t larta dhe m t ndjeshme n FBI.
  “Nga dreqin doli kjo?” pyeti ajo.
  “Oh, t kujtohet ajo loja e bejsbollit?” u prgjigj McGonigal, sipas kujtimeve t Guerriero. “Vura nj bast dhe fitova”.

  Gazetart e Insider raportojn se ndeshja kur Indians mundn Yankees n dy loj rresht u zhvilluan n datat 5 dhe 6 Tetor t 2017. Por sipas tyre, data 5 Tetor t 2017 sht dita kur McGonigal mori 80 mij dollar nga Agron Neza n nj makin t parkuar n nj restorant.

  Tani Allison nuk beson m se ato para ishin fituar n ndonj bast.

  Versioni i Agron Nezs dhe ai i Charles McGonigal sht se ato para (gjithsej 225 mij dollar) iu dhan borxh agjentit t FBI-s. Versionin se ato para jan borxh, e mbshteti edhe kryeministri i Shqipris Edi Rama.

  Por ky version lkundet nga rrfimet e Allison, q tregon se qiraja e McGonigal ishte e ult, por shpenzimet e tij ishin t larta.

  “Ai e kishte joshur Allison n restorante t shtrenjta. I kishte br asaj dhurata n para cash – 500 dollar ose 1000 dollar – pr ditlindjen e saj dhe pr Krishtlindje. Nj her madje kishte br shaka se letrat e divorcit me t shoqen do t’ia dhuronte n korniz pr Krishtlindje, por ato letra nuk u firmosn kurr. Ai e oi pr t par ndeshjet e hokejit t Ne Jersey n nj dhom private. Ajo kujton se McGonigal nj her dha nj kartmonedh prej njqind dollarsh nj lypsi n rrug. “Un jam pak m mir se ai. Mund t bj edhe pa njqind dollar” kujton Guerriero fjalt e McGonigal, pasi ajo u shpreh e habitur nga veprimi i tij”. shkruan Insider.

  Gazetart e Insider llogarisin se McGonigal fitonte afrsisht 300,000 deri n 350,000 dollar n vit, duke prfshir bonuset vjetore. “Ai tha se duhej t fitonte m shum para”, shprehet Allison, e cila ishte ende n marrdhnie me McGonigal kur u largua nga FBI. “Ai kishte dy fmij pr t’i uar n kolegj” ka treguar ajo.

  Burimi:
  Perktheu ne shqip, lapsi.al.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 30-01-2023 m 03:02

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Kryeministri i Shqipris Edi Rama n qendr t hetimeve t agjentve t FBI

  Berisha: Rama po pyetet n nj ishull nga FBI!

  Emri: ishulli-1185x720-1.jpg

Shikime: 76

Madhsia: 23.9 KB

  Pas shum hamendjeve se ku ndodhet kryeministri Rama, ka ardhur sqarimi nga ish-kryeministri Berisha. Ai e ka gjetur Ramn, ndodhet n nj ishull!
  Ja se far shkruan Sali Berisha:
  Rama n Ishull?? #sb
  Pershendetje Dr, smundja e Rames eshte diplomatike. Njoftimi i Dukes eshte i pa vertet. Rama ka qene prej tre ditesh ne nje ishull ne takim me hetues te FBI por edhe zyrtar te larte.
  Atij i eshte kerkuar: 1-te rrefej do gje si i penduar i drejtesise rreth lidhjeve te tij me Mc Gonigal si dhe cdo gje rreth oficerit te sherbimeve inteligjente, sigurimit te shtetit Agron Neza dhe superkeshilltarit te tij te erret Dorian Duka. Rames i eshte kerkuar te deshmoj per lidhjet e tij me Mark Rossinin kontratat direkte me me Lou Bladel paraardhesi i McGonigal ne FBI.shkruan ndr t tjera Berisha. Me pas prmend edhe Erion Veliaj.

  Koha Jone

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Kryeministri i Shqipris Edi Rama n qendr t hetimeve t agjentve t FBI

  Zhdukja e Rams n kulmin e skandalit/ Rrjeti mbushet me MEME

  Emri: 640-0-1674850806x327734872-515259074071567-6690245727286194623-n-389.jpg

Shikime: 71

Madhsia: 52.4 KB

  Zhdukja e kryeministrit Rama n kulmin e skandalit t korruptimit t ish-zyrtarit t lart t FBI-s ka shkaktuar reagime t shumta.

  Disa thon se zhdukja nga ekranet sht pr shkak se sht smur me grip dhe temperatur. T tjer, ku bn pjes opozita thon se sht zhdukur pr t mos dhn sqarime pr skandalin.

  N kt situat nuk mungojn as MEME-t n rrjetet sociale. M posht fijn edhe disa prej tyre m pikantet n kt situat. LAPSI.al

  Emri: -640-0-1674850805x327729819-3446737688926122-6394779352068153772-n-626.jpg

Shikime: 74

Madhsia: 48.1 KB

  Emri: SkenderbeuPaQejf.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 39.1 KB

  Emri: VuajNgaTensioniVuajNgaKorrupsioni.jpg

Shikime: 74

Madhsia: 45.2 KB

  Emri: -640-0-1674850805x327729819-3446737688926122-6394779352068153772-n-626.jpg

Shikime: 74

Madhsia: 48.1 KB

  Emri: FbiPergjimeEdiRama.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 38.1 KB

  Emri: ErioVeliajEdiRama.jpg

Shikime: 71

Madhsia: 43.8 KB

  Emri: FbiEdiRamaBurg.jpg

Shikime: 71

Madhsia: 39.0 KB

  Emri: FilmaFbi.jpg

Shikime: 72

Madhsia: 28.9 KB

  Emri: burgosuriEdiRama.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 54.7 KB

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Kryeministri i Shqipris Edi Rama n qendr t hetimeve t agjentve t FBI

  Detaje t reja/ Lidhjet e Rams me paraardhsin e McGonigal n FBI

  Emri: bladel-mcgonigal-rama.jpg

Shikime: 67

Madhsia: 28.3 KB
  Nga e majta: McGonigal, Bladel dhe Rama

  Dalin detaje t reja nga lidhjet e dyshimta t kryeministrit Edi Rama me zyrtart e lart t FBI-s. Ditt e fundit t gjith kemi msuar mbi takimet e shpeshta dhe darkat e kreut t qeveris shqiptare me Charles McGonigal, ish-shefin e kundrzbulimit n FBI-n e Nju Jorkut. N nj prej ktyre rasteve, sipas asaj q zbulohet n dosje, Rama ka darkuar me McGonigal n Uashington ku i pranishm ka qen edhe nj tjetr ish-zyrtar i FBI, Lou Bladel.

  Ai ka qen paraardhsi i McGonigal n krye t kundrzbulimit t FBI n Nju Jork. N maj t vitit 2018, nj firm konsulente e quajtur “Ernst&Young” u kontraktua nga qeveria shqiptare. Pas lnies s detyrs Bladel punoi pr kt kompani. Kontrata u firmos (lexo ketu njoftimin e qeveris) vetm pak muaj pas takimit me Ramn. Synimi ishte lufta kundr krimit dhe evazionit fiskal.

  M pas emri i Lou Bladel doli n kur diskutohej shtja “Babale” mbi audio-prgjimin e vllait t ish-ministrit t Brendshm Fatmir Xhafaj. Sipas mediave ishte pikrisht ai q bri ekspertizn e zrit. Edhe n at rast “ekspertiza” i dha t drejt Rams se audio ishte e manipuluar dhe se dikush tjetr kishte aktruar zrin e vllait t Xhafajt.

  “Nuk dihet nese eshte paguar apo jo Ernst$Young per marreveshjen dhe nese eshte paguar apo jo Bladel si shef i struktures se posacme, por edhe per angazhimin e tij ne hetime jo-zyrtare si Babalja. Ne rekordet e thesarit nuk ekziston asnje gjurme per ndonje pagese te kryer. Por dihet se ne kryeministri ka patur shume trafik agjentesh dhe ish agjentesh.

  Dikush mund te pyese cfare lidhje ka Bladeli me keto qe po ndodhin tani? Shume. Bladel eshte emri nr 4 ne listen e subpoenes se leshuar nga gjykata amerikane ne nentor per aferen ruso-shqiptare McGonigal. Aktualisht ndaj tij nuk ka asnje akuze, por ai eshte pjese e hetimit bashke me Agron Nezen, Thomas Fitzgerald, Donald Aviv dhe dy shtetas bosnjake” – shkruan gazetari Klodian Tomorri n nj postim n Facebook.

  LAPSI.al

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Kryeministri i Shqipris Edi Rama n qendr t hetimeve t agjentve t FBI

  Meta: McGonigal m shum se 4 vizita n Shqipri, takime dhe me njerz t drejtsis

  Kreu i Partis s Liris Ilir Meta deklaroi sot se ish-zyrtari i FBI-s nuk ka br 4 vizita n Shqipri, por jan shum t tepr dhe q nuk jan raportuar sipas ligjit n SHBA.

  Ai tha se tre porosit e para Edi Rama ia ka dhn Charles McGonigal pr at vet, n kohn kur ishte President.

  “Jam shum i nderuar q tre porosit e para q i ka dhn Edi Rama ktij zotris q sht ndaluar nga FBI-ja, i ka dhn kundr presidentit n detyr n at koh Ilir Mets, pr t br hetime t paligjshme nn autoritetin e FBI-s, pr t ndikuar ktu dhe jasht vendit dhe pr t marr dshmi t rreme.

  Caushaj ka dhn nj pjes t vogl t s vrtets q un e kam ditur.

  Nuk jan 4 vizita, aq jan regjistruar pr momentin. Nga hetimi do t dalin shum m tepr vizita t paraportuara sipas ligjit t Shtetit amerikan q kan qen n funksion t lojrave t Edi Rams pr t shkatrruar stabilitetin.

  Ne kemi punn ton dhe drejtsin ton. Ne kemi dhe drejtsin e popullit. Kta persona jan takuar dhe me prokuror, dhe me gjykats, me njerz t drejtsis dhe biznesmen dhe jan prdorur nga Edi Rama pr t br shantazhe dhe mashtruar”, tha Meta.

  Lapsi

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 27-12-2017, 08:49
 2. Kryeministri i Shqipris, Edi Rama do t vizitoj Beogradin
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-01-2014, 23:32
 3. Nata e Bardhe: Kryeministri Rama krcen Napolonin ne Kryeministri
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 04-12-2013, 21:48
 4. Wahabizmi - shpikje e agjentve t fsheht britanik
  Nga F.M n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 30-08-2009, 11:49
 5. Kush do te Jete Kryeministri i Ardheshem i Shqiperise
  Nga alproud n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 30-08-2008, 16:45

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •