Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  30 janar - Tre Hierarkt e Kishs, Shn Vasili i Madh, Shn Grigor Theologu dhe Shn Joan Gojarti

  Tre Hierarkt, Ju jeni drita e bots , nga Mitropoliti i Beratit, Vlors & Kanins, H. Ignati, 30 Janar 2022. (Tekst)

  Emri: 51853261855_492a154331_b.jpg

Shikime: 76

Madhsia: 66.3 KB

  Tre Hierarkt, Ju jeni drita e bots , nga Mitropoliti i Beratit, Vlors & Kanins, H. Ignati, 30 Janar 2022. (Tekst)
  Modele t prjetshme, kandila gjithndriues, diej rrezatues, yje t papernduar, q ndriojn qiellin shpirtror t Kishs dhe tr bots, tre yjet e mdhenj t Hyjnis s Tridiellshme, Vasili i Madh dhe Grigor Teologu bashk me Joanin e lavdruar me gojn e fjalartshme. Megjithse secili prej tyre ka t kremten e vet -Vasili i Madh m 1 Janar, Grigor Teologu n 25 Janar dhe Joan Gojarti m 13 Nntor- i kremtojm s bashku, sot, sepse kan shum karakteristika t prbashkta.

  * * *

  S pari, q t tre jan fryte familjesh shprestare; q t tre jan lastar nnash t shenjta, q ia kushtuan tr jetn rritjes dhe edukimit m Krishtin t bijve t tyre. Vasili i Emelias, Grigori i Nons dhe Gojarti i Anthuss. Pohohet nga t gjith se nna lviz djepin e kulturs.

  S dyti, q t tre, prve arsimit t prgjithshm, studiuan edhe oratort dhe filozoft e lasht. Shn Vasili dhe shn Grigori studiuan n Athin, dhe shn Joani n Antioki, e cila quhej Athina e Siris, pran msuesve t famshm t kombeve, si: Livani, Andragathi dhe Proeresi.

  Q t tre ishin modele studenti t virtytshm, dhe fitonin jo vetm admirimin e bashkstudentve, por edhe t pedagogve t tyre. Kur shn Joan Gojarti mbrojti temn e diploms n oratori, pedagogu i tij i famshm, Livani, i shtangur, u ngrit nga katedra e tij dhe, me gjith shqisat e tij t tendosura, admiroi Joanin, oratorin e madh.

  Q t treve iu ofruan poste t lakmueshme nga bota. Madje shn Joanit, Livani i lutej t marr prsipr drejtimin e shkolls, por q t tre prbuzn lavdin e bots dhe katedrat universitare, dhe ndoqn jetn e qet t shkrettirs dhe t vetmis. Shn Vasili dhe shn Grigori jetuan n vetmi, pr shum vite, n shkrettirn e Pondit t Azis s Vogl, dhe Joan Gojarti jetoi vetmin n shtpin e vet, t ciln e kishte shndrruar n nj qeli t vrtet asketike.

  Q t tre, me draprin e filozofis s vjetr helene, hyn n luadhin e Shkrimeve t Shenjta dhe korrn lulet aromatike t msimdhnies hyjnore dhe, t veshur me fjaln helene, ia ofruan bots si arom t vrtet dhe pr qetsi shpirtrore.

  Tre yjet e shndritshm bashkuan nj fenomen t rrall n histori: bashkuan njkohsisht urtsin me virtytin, teorin me praktikn, shenjtrin me veprimtarin. Vrtetuan fjaln e Platonit t urt, i cili tha: do shkenc dhe do dije, q ndahet nga virtyti, sht dinakri. Urtsia, e bashkuar me shenjtrin, tregon personalitetin e vrtet.

  Q t tre u ngjitn n gradn m t lart t priftris, duke u hirotonisur episkop.

  Q t tre Hierarkt konkurrojn n krijime veprash, n t cilat tregohet prkushtimi i tyre ndaj fryms s Krishtrimit; si shn Vasili i Madh, q, n sektorin e organizimit sistematik t filantropis, u dallua si i pakonkurrueshm dhe iniciator n filantropin shoqrore. Ndrkoh q vet jetoi nj jet shum t thjesht dhe asketike.

  Shn Vasili, kryepiskop i qytetit t madh t Qesaris s Kapadokis dhe shn Grigori e shn Joani kryepiskop t Konstandinopojs, i vun t gjitha n dispozicion pr qetsimin e dhimbjes dhe mjerimit. Ngritn institucione pr kujdesin e t varfrve, t jetimve, t smurve dhe t moshuarve. Shkollat e sotme profesionale, shn Vasili i Madh, i kishte hapur q n shekullin e katrt pas Krishtit.

  Njihnin filozofin, fizikn, matematikn, astronomin dhe mjeksin. Dinin n mnyr t prsosur artin e oratoris. Shn Joan Gojarti, trhiqte turmat e njerzve, me fjalt e tij mjaltrrjedhse, dhe nga entuziazmi i tyre, e duartrokisnin edhe brenda tempullit. Shn Grigor Teologu habiste dgjuesit, t cilt shtrngoheshin vazhdimisht sa rrezikonin t thyenin parmakun e hekurt t kishs s shn Anastasis n Konstandinopoj.

  Q t tre, t urt e t shenjt, ishin modele t ndritshm, udhheqs t mueshm. Shkrimet e tyre jan t mbushura me filozofi, teologji, psikologji, madje, dhe astronomi. Veprimtaria shoqrore ishte aq e madhe, sa q zgjidhi, n at epok, problemin shoqror t krahins s tyre. Shenjtria e tyre udit dhe frymzon shenjtort e tr shekujve.

  * * *

  Njeriu, prher, krkonte dhe krkon t ket modele n jetn e tij. N epokn e Homerit, kishte model guximin, trimrin. N epokn e Platonit, urtsin. N epokn e Bizantit, shenjtrin. Sot, ka modele atlet, dfrime shqisore dhe kryengritje. Nuk do ti gjykojm n kt moment. Do t theksojm vetm se kalojm nj kriz idesh, vlerash, institucionesh dhe themelesh.

  Tre Hierarkt na thrrasin: Nse dshirojm t dalim nga kriza, t bjm vepra t mdha dhe t bhemi drita e bots, duhet t bhemi t krishter t sakt. T vijm pran Perndis dhe pran njeriut.

  Po ne sot, si e perceptojm detyrn ton pr shrimin e nevojave t njerzimit? Dhe, ndrsa do t duhej t shfaqeshim me dshira t gjalla, q t dalim nga anomalia shoqrore -si e quan shn Joan Gojarti mjerimin e sotm- jo vetm nuk ofrojm mjetet pr shrimin e saj, por kthehemi tek interesat tona.

  Kuptimi i pjesmarrjes son n mjerimin shoqror, ka si kusht bujarin, shoqrin dhe largimin nga lakmia dhe grumbullimi i paras, n mnyr t paligjshme. Pjesmarrje n mjerim nuk do t thot vetm dhnia e pak parave, n shprpjestim me bollkun e atij q jep, por pjesmarrje e sinqert, shfaqje simpatie dhe interesim pr ecurin e mtejshme. Pjesmarrje n fatkeqsi do t thot interesim pr t varfrit, vizita tek t smurt, mbshtetje ekonomike pr ngritjen e institucioneve bamirse, punsim i t papunve.

  * * *

  Vllezrit e mi t dashur m Krishtin!
  E kremtja e tre Hierarkve nuk sht vetm nj e kremte e arsimit, dijes dhe shkencs, por e t gjith t krishterve, t cilt prulen dhe preken pr nismtart e shrimeve t plagve shoqrore. Kt shembull t tyre, q, fjalt dhe nxitjet i kthyen n vepra, le ta ndjekim edhe ne. Jo vetm me fjal t shndosha, por me vepra bamirsie, dashurie, vllazrie, pr gzimin e t gjithve dhe pr lavdin e emrit t shenjt t Zotit ton Jisu Krisht, prdllimi i madh i t Cilit qoft mbi ne t gjith. Amin!

  ME URIME T PRZEMRTA DHE BEKIME T SHUMTA:
  MITROPOLITI I BERATIT, VLORS DHE KANINS
  IGNATI

 2. #2

  Pr: 30 janar - Tre Hierarkt e Kishs, Shn Vasili i Madh, Shn Grigor Theologu dhe Shn Joan Gojar

  Tradita e bukur.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: 30 janar - Tre Hierarkt e Kishs, Shn Vasili i Madh, Shn Grigor Theologu dhe Shn Joan Gojar


Tema t Ngjashme

 1. Shen Joan Gojarti (Hrisostomi) - 13 Nentor
  Nga Matrix n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 13-11-2015, 17:02
 2. Kshilla nga Shn Joan Gojarti
  Nga Irenna n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 07-11-2014, 14:01
 3. Shn Vasili i Madh - 1 janar
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 04-01-2014, 15:58
 4. Shn Joan Gojarti
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-12-2006, 09:48
 5. Shen Andoni-17 Janar; Shen Thanasi-18 Janar; Shen Thimiu-19 Janar
  Nga Manulaki n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-01-2005, 18:50

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •